4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.045
|
čitano: 1.122.070
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
mjaneci3 kaže...
Ma to je uređaj za prijenos koji ima modem u sebi.

Mislio sam da mikrotik možda ima neko rješenje...

 Mikrotik kaska na području 4G, 5G pa napisao sam ti imaš ovaj  Takvi routeri spadaju pod induustrijske routere

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.11.2022 8:45 (DDavorin).
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ako taj vozi dvije mreže paralelno, onda je to OK rješenje.

3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
mjaneci3 kaže...

Ako taj vozi dvije mreže paralelno, onda je to OK rješenje.

 

Piše u manualu da podržava load balancing, dakle može istovremeno imati dignute obje konekcije iliti laički, voziti obje mreže paralelno.

https://wiki.teltonika-networks.com/view/RUTX50_Failover#Load_Balancing

 

Ali pročitaj i important ispod tog naslova na linku koji opisuje ono što sam ti pokušao pojasniti u prošlom postu, vezano za brzinu kod tih paralelnih konekcija koja se neće povećati 

 

Laički - TV kuće koje si spomenuo su posebna priča, oni imaju servere koji znaju prenositi sadržaj preko više veza paralelno i kod njih se te brzine zbroje i osjete.

Obični web serveri po kojima mi surfamo i sada gledamo ovaj forum nisu koncipirani za to i neće znati da ti imaš dvije aktivne konekcije da bi ti isporučili sadržaj paralelno preko obje SIM-ice.

 

Pa će ti prilikom surfanja/downloadanja velikih fileova i dalje slati sadržaj preko jedne SIM-ice koja ima brzinu kakvu ima.

To je razlog zašto nećeš osjetiti povećanje brzina koje si vidio kod TV ekipe kupnjom takvog routera 

 

Meni svejedno, kupi ga i testiraj pa nam javi jesi li dobio povećanje brzina kako si zamislio.

Ja sam to testirao prije par godina za sebe pa znam već...

 

 

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Znači problem je taj da meni na Telemachu u večernjim satima brzina bude u k... skroz. Meni ne treba ništa više od nekih stabilnih 10mbit. I to mi je najbitnije, da bude STABILNA veza. Na baznu na koju se ja spajam se spaja velik broj korisnika i navečer bude vjerojatno preopterećena, pa sam htio kombinirati dvije mreže i s time dobiti normalnu brzinu. To je sve. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Zahvaljujem kolegi @DDavorin kaj mi je posudil router da utvrdim dal je moj u kvaru.

Ispostavilo se da je.
Sad tražim novi.

Ak neko prodaje B715-23c ili B818 nek javi u pp ponudu, možda se kaj dogovorimo.
Router je za Telemach pokućni.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ekipa imam pitanje, naime student sam zivim u rentanom stanu i gazda nema net pa sam ja uzeo od telemacha pokucni internet, znaci dobio sam sim karticu i stavio u stari mob i on mi ruter. Eh sada, kolko je koristenje moba kao ruter sporije nego pravi ruter?

Kolko bi kosto neki okeish ruter u koji mogu stavit sim karticu?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

a imas puno faktora od lokacije zagusenosti, mobitela kakav je u hotspotu. testiraj pa vidi, a ruteri od 500kn pa na gore.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Prije dosta vremena sam koristio mob za pristup internetu u trajanju preko četiri godine. Mob je bio Alcatel Pixi 3, u ono vrijeme novi kupljen preko Njuškala za 300 Kn. Bio je najjeftiniji mob sa 4G.
Signal mi je u stanu i na vikendici bio solidan, a brzine iste kao poslije s routerom Zte 286.
Punjač je bio stalno ukopčan, ali preko najjeftinijeg mehaničkog tajmera, te je on puštao struju za punjenje 3x po 1,5 sati tokom dana. Tak da se baterija nije prepunjavala. Još je i sad u njemu, stara preko 6 godina i skoro da i ne primijećujem degradaciju.
Bio sam jako zadovoljan tim riješenjem, a router sam stavio samo zbog NASa...
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.12.2022 7:50 (Darko150).
16 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Uzimam ili A1 homebox ili TMobile gigabox. Kupio bi router na njuškalu.
Moze neka preporuka za router? I da li su ti routeri otkljucani na sve mreže ako uzimam od jednog operatera?

Hvala
 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Za susjeda
Prije kupovine rutera trebao biš znati koje su frekvencije na baznoj stanici od koje biš dobivao signal npr ako imaš 2 frekv. onda ti je dosta ruter huawei b535, ako imaš na b st 3 frekv. onda je najidealniji huawei b715 ako imaš 4 frekv. na b st onda je najbolje kupiti huawei b818. Na sva tri rutera možeš staviti ako nemaš dovoljno jak signal antenu Iskra p56. O anteni razmišljaš nakon kupovine rutera.
Preko cellmappera možeš doznati koliko frekv radi na tvojoj b stanici. Ruteri rade na sva 3 isp kod nas (A1, Ht i telemach) tj ruteri su otključani. Koristio sam sva tri rutera i govorim ti iz iskustva, to su naj ruteri svaki u svojoj kategoriji. Sretno.
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2023 10:34 (Rocki).
16 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Moze pomoc. Instalirao sam cellmapper.
Evo slike. Moze pomoc sta trebam gledati tocno, koje frekvencije?
Ovo nije ta adresa na kojoj cu imati router, ali cisto da se znam sto tocno gledati kad budem bio na toj drugoj adresi.

Hvala
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pobjeglo 2x.
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2023 13:01 (Rocki).
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Ideš u meny (lijevo gore) klik na mapu. Nekon toga imaš tražilicu tražiš lte sve A1 (ili ht), popuniš onaj red. Kada si to rješio uključiš lokaciju i pokaže ti sve tornjeve ili bazne s oko tebe. Klik na bilo koju b.s. izbacuje ti sve frekvencije koje su na njoj. Tu su ti svi podaci - jakost signala, mreža itd., i to za svaku pojedinu frekv. Na osnovu udaljenosti, jakosti signala i položaja te br frekv odrediš koja je b s najbolja za tebe te odabereš ruter. Okreneš ruter i tražiš po stanu di je najbolji prijem. Kada staviš antene iste okreneš prema toj b.s. i to je to.
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2023 15:17 (Rocki).
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
B818 ne radi 4CA kod HT-a jer ne podzava B3+B3 ako postoji na njegovom tornju ta kombinacija
13 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ima li neki način da provjerim ima li smisla nabavljati vanjske antene za A1 Homebox? Recimo Iskre p56. Koristim Homebox skoro dvije godine i zadovoljan sam brzinama (u odnosu na one koje mogu imati preko ADSL), ali si mislim ako mogu izvuči još više zašto ne.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
posto sad imam b535 koji koristi sma utore za antenu, jel ima koja naša trgovina da prodaje pretvarac za b818 on koristi ono nešt t9, nadem na ebayu al kod nas i ne bas, nasao neki u protisu al ne znam jel to to
battletag:MasnaKrvavic#2275
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
susjed kaže...
Moze pomoc. Instalirao sam cellmapper.
Evo slike. Moze pomoc sta trebam gledati tocno, koje frekvencije?
Ovo nije ta adresa na kojoj cu imati router, ali cisto da se znam sto tocno gledati kad budem bio na toj drugoj adresi.

Hvala

 Otvoriš cellmapper kartu u nekom pregledniku na PC ili laptopu i tamo možeš vidjeti sve tornjeve i njihove frekvencije lijevo u izborniku mijenjaš operatere.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2023 9:45 (DDavorin).
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
dado16 kaže...
posto sad imam b535 koji koristi sma utore za antenu, jel ima koja naša trgovina da prodaje pretvarac za b818 on koristi ono nešt t9, nadem na ebayu al kod nas i ne bas, nasao neki u protisu al ne znam jel to to

 Imaš ovdje  i sigurno pašu na B818 i bolje je kutni priključak TS9 .

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Nedavno sam se preselio na lokaciju gdje mi je opcija ADSL ili lte pa imam svjeze iskustvo

 

Cellmapper ce ti pokazati gdje je koji toranj, ali nece tocno pokazati njegove frekvencije i bandove

Uzmi internet prema najblizem tornju(A1, HT, TM) jer ti to najviše znači po pitanju latencije i brzine

Kasnije se moras igrati na ruteru, rucno odabirati bandove da vidis na kojem ces imati najbolji omjer smetnje i jačine signala

 

Meni je bio najbliži A1 pa sam bio uzeo homebox, međutim 500gb mi je pre malo ispalo prometa pa sam otkazao ugovor, a ostao mi je Huawei B535-333 ruter koji sam dobio za 450kn od njih

Uzeo sam od HT-a flat tarifu, karticu na pretplatu za mobitele i stavio u Huawei, njihov toranj mi je 400m dalje, ali mi je bolja brzina nego šta je bila na A1, ali sam se morao igrati sa bandovima

Nakon 250GB prometa treba poslati poruku brzina na neki broj, to se može odraditi sa mobitela na kojem ima aplikacija pomocu koje se povezes na ruter i posaljes sa rutera poruku na taj nacin

11 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.2.2023 14:07 (dennocro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Strm kaže...

Nedavno sam se preselio na lokaciju gdje mi je opcija ADSL ili lte pa imam svjeze iskustvo

 

Cellmapper ce ti pokazati gdje je koji toranj, ali nece tocno pokazati njegove frekvencije i bandove

Uzmi internet prema najblizem tornju(A1, HT, TM) jer ti to najviše znači po pitanju latencije i brzine

Kasnije se moras igrati na ruteru, rucno odabirati bandove da vidis na kojem ces imati najbolji omjer smetnje i jačine signala

 

Meni je bio najbliži A1 pa sam bio uzeo homebox, međutim 500gb mi je pre malo ispalo prometa pa sam otkazao ugovor, a ostao mi je Huawei B535-333 ruter koji sam dobio za 450kn od njih

Uzeo sam od HT-a flat tarifu, karticu na pretplatu za mobitele i stavio u Huawei, njihov toranj mi je 400m dalje, ali mi je bolja brzina nego šta je bila na A1, ali sam se morao igrati sa bandovima

Nakon 250GB prometa treba poslati poruku brzina na neki broj, to se može odraditi sa mobitela na kojem ima aplikacija pomocu koje se povezes na ruter i posaljes sa rutera poruku na taj nacin

 emmmm, baš kontra; frekvencije i bandove će dobro prikazati cellmapper ali možda će fulati pozicije (novih) tornjeva

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Kako će ih dobro prikazati ako ih nitko nije prijavio?

Četiri od šest stanica koje su mi blizu nisu kompletne na cell mapperu, fale im frekvencije i bandovi, vidim po ID tornja da sam spojen na taj toranj jer je ID veoma sličan, a na cell mapperu ga nema, npr id na koji sam spojen je 177-770 bnd3, toranj na cell maperu ima 177-771 bnd1 i 177-772 bnd20, dakle očito sam tu ali ovog na koji sam spojen nema

Provjerio sam jer imam kod sebe sva tri operatera na različitim uređajima

10 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ako kome treba imam viška huawei b715s-23c , radi mu telefonski prikljucak (nije softverski onemogucen kao kod vecine boljih routera)

Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Strm kaže...

Kako će ih dobro prikazati ako ih nitko nije prijavio?

Četiri od šest stanica koje su mi blizu nisu kompletne na cell mapperu, fale im frekvencije i bandovi, vidim po ID tornja da sam spojen na taj toranj jer je ID veoma sličan, a na cell mapperu ga nema, npr id na koji sam spojen je 177-770 bnd3, toranj na cell maperu ima 177-771 bnd1 i 177-772 bnd20, dakle očito sam tu ali ovog na koji sam spojen nema

Provjerio sam jer imam kod sebe sva tri operatera na različitim uređajima

 A kako će tornjeve prikazati ako ih nitko nije mapirao? Prvo i osnovno se izmapira područje na kojem se želi uzeti mobilni net da vidiš na čemu si.

Frekvencije kad jednom zabilježi na baznoj stanici one ostanu, a ja ti toranj lagano mogu pomaknuti par km lijevo-desno na CM pa ti pozicija neće odgovarati stvarnoj situacji. Isto tako, kako sam naglasio, novi tornjevi se mogu prikazati kada se izmapiraju ali im je pozicija na karti u većini slučajeva približno određena jačinom signala i triangulacijom. Tek kad netko od nas ga pomakne na pravu poziciju se zazeleni...

14 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Strm kaže...

Nedavno sam se preselio na lokaciju gdje mi je opcija ADSL ili lte pa imam svjeze iskustvo

 

Cellmapper ce ti pokazati gdje je koji toranj, ali nece tocno pokazati njegove frekvencije i bandove

Uzmi internet prema najblizem tornju(A1, HT, TM) jer ti to najviše znači po pitanju latencije i brzine

Kasnije se moras igrati na ruteru, rucno odabirati bandove da vidis na kojem ces imati najbolji omjer smetnje i jačine signala

 

Meni je bio najbliži A1 pa sam bio uzeo homebox, međutim 500gb mi je pre malo ispalo prometa pa sam otkazao ugovor, a ostao mi je Huawei B535-333 ruter koji sam dobio za 450kn od njih

Uzeo sam od HT-a flat tarifu, karticu na pretplatu za mobitele i stavio u Huawei, njihov toranj mi je 400m dalje, ali mi je bolja brzina nego šta je bila na A1, ali sam se morao igrati sa bandovima

Nakon 250GB prometa treba poslati poruku brzina na neki broj, to se može odraditi sa mobitela na kojem ima aplikacija pomocu koje se povezes na ruter i posaljes sa rutera poruku na taj nacin

 Mozes li reci koja to mobilna aplikacija omogucava da se povezes na ruter i posaljes s rutera poruku? Ja sam na kraju uzeo od A1 5G internet sa 1TB jer nisam znao kako bi slao poruke ako je kartica u ruteru a uzmem neku od tih tarifa flat namijenjenih za mobitele. Znam za onu Pulse aplikaciju koja bi to mogla automatski slat poruku al kolko kuzim u tom slucaju bi radilo samo ako koristis mobitel ko ruter.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2023 11:49 (KASA).
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
KASA kaže...
Strm kaže...

Nedavno sam se preselio na lokaciju gdje mi je opcija ADSL ili lte pa imam svjeze iskustvo

 

 Mozes li reci koja to mobilna aplikacija omogucava da se povezes na ruter i posaljes s rutera poruku? Ja sam na kraju uzeo od A1 5G internet sa 1TB jer nisam znao kako bi slao poruke ako je kartica u ruteru a uzmem neku od tih tarifa flat namijenjenih za mobitele. Znam za onu Pulse aplikaciju koja bi to mogla automatski slat poruku al kolko kuzim u tom slucaju bi radilo samo ako koristis mobitel ko ruter.

Ako se dobro sjećam - Huawei HiLink

spojiš se na WiFi od routera, upišeš podatke za ulogiravanje i imaš pristup SMS porukama.

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ima huawei aplikacija ai life gdje mozes mobitelom pristupiti uredaju

a postoji aplikacija za racunalo, ne znam tocno sad kako se zove, pomocu koje se mogu mijenjati bandovi na koje se povezuje ruter

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
the chosen one07 kaže...
Strm kaže...

Kako će ih dobro prikazati ako ih nitko nije prijavio?

Četiri od šest stanica koje su mi blizu nisu kompletne na cell mapperu, fale im frekvencije i bandovi, vidim po ID tornja da sam spojen na taj toranj jer je ID veoma sličan, a na cell mapperu ga nema, npr id na koji sam spojen je 177-770 bnd3, toranj na cell maperu ima 177-771 bnd1 i 177-772 bnd20, dakle očito sam tu ali ovog na koji sam spojen nema

Provjerio sam jer imam kod sebe sva tri operatera na različitim uređajima

 A kako će tornjeve prikazati ako ih nitko nije mapirao? Prvo i osnovno se izmapira područje na kojem se želi uzeti mobilni net da vidiš na čemu si.

Frekvencije kad jednom zabilježi na baznoj stanici one ostanu, a ja ti toranj lagano mogu pomaknuti par km lijevo-desno na CM pa ti pozicija neće odgovarati stvarnoj situacji. Isto tako, kako sam naglasio, novi tornjevi se mogu prikazati kada se izmapiraju ali im je pozicija na karti u većini slučajeva približno određena jačinom signala i triangulacijom. Tek kad netko od nas ga pomakne na pravu poziciju se zazeleni...

Pa daj mi onda objasni kako to da id i band na koji sam spojen ne postoji na cellmapperu, ali se brojevi poklapaju sa brojevima postoejcih antena na tornju koji mi je blizu

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Strm kaže...
the chosen one07 kaže...
Strm kaže...

Kako će ih dobro prikazati ako ih nitko nije prijavio?

Četiri od šest stanica koje su mi blizu nisu kompletne na cell mapperu, fale im frekvencije i bandovi, vidim po ID tornja da sam spojen na taj toranj jer je ID veoma sličan, a na cell mapperu ga nema, npr id na koji sam spojen je 177-770 bnd3, toranj na cell maperu ima 177-771 bnd1 i 177-772 bnd20, dakle očito sam tu ali ovog na koji sam spojen nema

Provjerio sam jer imam kod sebe sva tri operatera na različitim uređajima

 A kako će tornjeve prikazati ako ih nitko nije mapirao? Prvo i osnovno se izmapira područje na kojem se želi uzeti mobilni net da vidiš na čemu si.

Frekvencije kad jednom zabilježi na baznoj stanici one ostanu, a ja ti toranj lagano mogu pomaknuti par km lijevo-desno na CM pa ti pozicija neće odgovarati stvarnoj situacji. Isto tako, kako sam naglasio, novi tornjevi se mogu prikazati kada se izmapiraju ali im je pozicija na karti u većini slučajeva približno određena jačinom signala i triangulacijom. Tek kad netko od nas ga pomakne na pravu poziciju se zazeleni...

Pa daj mi onda objasni kako to da id i band na koji sam spojen ne postoji na cellmapperu, ali se brojevi poklapaju sa brojevima postoejcih antena na tornju koji mi je blizu

 Jel izmapirano to podrucje? Koji je eNB ID tornja?

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
the chosen one07 kaže...
Strm kaže...
the chosen one07 kaže...
Strm kaže...

Kako će ih dobro prikazati ako ih nitko nije prijavio?

Četiri od šest stanica koje su mi blizu nisu kompletne na cell mapperu, fale im frekvencije i bandovi, vidim po ID tornja da sam spojen na taj toranj jer je ID veoma sličan, a na cell mapperu ga nema, npr id na koji sam spojen je 177-770 bnd3, toranj na cell maperu ima 177-771 bnd1 i 177-772 bnd20, dakle očito sam tu ali ovog na koji sam spojen nema

Provjerio sam jer imam kod sebe sva tri operatera na različitim uređajima

 A kako će tornjeve prikazati ako ih nitko nije mapirao? Prvo i osnovno se izmapira područje na kojem se želi uzeti mobilni net da vidiš na čemu si.

Frekvencije kad jednom zabilježi na baznoj stanici one ostanu, a ja ti toranj lagano mogu pomaknuti par km lijevo-desno na CM pa ti pozicija neće odgovarati stvarnoj situacji. Isto tako, kako sam naglasio, novi tornjevi se mogu prikazati kada se izmapiraju ali im je pozicija na karti u većini slučajeva približno određena jačinom signala i triangulacijom. Tek kad netko od nas ga pomakne na pravu poziciju se zazeleni...

Pa daj mi onda objasni kako to da id i band na koji sam spojen ne postoji na cellmapperu, ali se brojevi poklapaju sa brojevima postoejcih antena na tornju koji mi je blizu

 Jel izmapirano to podrucje? Koji je eNB ID tornja?

eNB ID 150478

Ja sam spojen na band3, cell id 38522373 

A na cell mapperu toga nema

Slična je situacija sa A1 tornjem koji mu je blizu, eNB ID 3085 (Macro) - LTE, samo ne znam točno sad primjer nije buraz doma on koristi tu mrežu

I daj mi reci, u krugu kilometar dva od tog tornja je li možda bolje na nekog drugog operatera prijeći, da je toranj bolji ili tako nešta? Nisam 100% sa čitanjem svih informacija na cell mapperu

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice