4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.045
|
čitano: 1.122.419
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
love2ml86 kaže...

Zna li netko koje su antene kompatibilne s Huawei 4G routerom za A1?

 Ove antene

6 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...
love2ml86 kaže...

Zna li netko koje su antene kompatibilne s Huawei 4G routerom za A1?

 Ove antene

 Zahvaljujem :)

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Evo jedan info iz Vodica di se trenutno nalazim;
Jucer A1 4G navecer 2-3Mbit, prebacio karticu u ZTE i okacio mi se na 5G toranj - brzine preko 600Mbit. Danas tokom dana ispod 400 Mbit ne opada (sve testirano naravo preko WiFi-a, tak da ako netko pati za jos vecim brzinom moze jos dodatni Mbit izvuci na zicu).

Izgleda da pravi 5G (NR) nije tako opterecen kao sto je 4G i ovaj wanna be 5G koji vecini pise na mobitelima.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

the chosen one07   Kako znaš da je NR 5G?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

the chosen one07   Kako znaš da je NR 5G?

 Ko i svi drugi - pise u routeru da je spojen na N78, kao i na cell mapperu danas kada sam išao malo mapirati okolo....

 

Edit: provjeri na cell mapperu, mozes tocno vidjeti di sam u Vodicama trenutno, jedinih par zelenih NR tockica od jucer ;)

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.8.2022 14:37 (the chosen one07).
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
the chosen one07 kaže...
DDavorin kaže...

the chosen one07   Kako znaš da je NR 5G?

 Ko i svi drugi - pise u routeru da je spojen na N78, kao i na cell mapperu danas kada sam išao malo mapirati okolo....

 

Edit: provjeri na cell mapperu, mozes tocno vidjeti di sam u Vodicama trenutno, jedinih par zelenih NR tockica od jucer ;)

 Zelene  crvene naranđaste itd označavaju jačinu signala.Ako si mapirao onda bi se trebao pojaviti toranj sa n78 SA ili n28 SA. I u routeru bi ti moralo pisati SA a ne ENDC ili LTE-NSA.Pogledaj ovu drugu sliku od HT tu je n1 band a nitko u HR nema zakupljen n1 SA. Na tornju obično odberu primarnu 4G frekvenciju tipa 2100 i označe je sa n1 koja je nosioc hibridnog 5G mogu i druge frekvencije biti nosioci i samo stave n78 ili n28.Kad ćeš u cellmapper app vidjeti n78 ili n28 eNB ID tornja onda će biti pravi SA. Ovako zasad hibridni n78 kao na zadnjoj slici od cellmapper app

A1 A1
HT HT
cellmapper cellmapper
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ovako izgleda pravi 5G SA  n78 na cellmapper karti

n78+SA n78+SA
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.8.2022 15:52 (DDavorin).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Nemoras mi objasnjavati jel znam kak CellMapper funkcionira sto se "tockica" tice, ocigledno nisi skuzio sarkazam.

A sto se tice mog upisa, nigdje nisam napisao jel 5G SA ili NSA na koji se referiras, samo sam rekao da sam se okacio na toranj di je pravi 5G (NR), a ne na vecinu tornjeva koji koriste DSS pa prikaze 5G ikonu na mobu.

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
the chosen one07 kaže...

Nemoras mi objasnjavati jel znam kak CellMapper funkcionira sto se "tockica" tice, ocigledno nisi skuzio sarkazam.

A sto se tice mog upisa, nigdje nisam napisao jel 5G SA ili NSA na koji se referiras, samo sam rekao da sam se okacio na toranj di je pravi 5G (NR), a ne na vecinu tornjeva koji koriste DSS pa prikaze 5G ikonu na mobu.

Zbunjuješ ljude koji baš i nisu upućeni a možda bi i mapirali. Ok ti si prvi koji se okačio na pravi 5G ja se polako već kačim na 6G

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ako nisu upuceni neka se informiraju. Nisam ni ja sve znao u startu pa sam se informirao.

Kao sto sam napomenuo, 5G NR je na mom trenutnom tornju kajgot ti mislio, a to jel NSA ili SA je vec druga stvar (kao i u vecini gradova). Ispravi me ako grijesim. Thnx

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ti njega samo mapiraj i kada klikneš u izborniku na 5G-NR pojavit će se svi tornjevi 5G-NR koji su mapirani. Bilo bi super da se pojavi znači da su krenuli sa uvođenjem 5G SA na zakupljenim frekvencijama n78 i n28. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.8.2022 8:53 (DDavorin).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pokusat cu jos jednom tebi i kolegama pojansiti, jer vidim da ne citas (sa razumijevanjem) moje post-ove....

 

Ako sam dobro upucen, samo tornjevi 5G NR-SA se pojavljuju u CellMapperu, 5G NR-NSA se ne pojavljuju, ali CM mapira 5G NR-NSA signal (zelene ili vec koje tockice na mapi ovisno o jacini, te se moze otprilike vidjeti gdje ga ima kada se odabere u CM izborniku operater i 5G signal da bude vidljiv). Ranije sam ti napisao i opet ponavljam da nigdje nisam spomenu ni jednom rjecju da hvatam 5G NR-SA, dapace, kod nas svugdje gdje je pusten 5G NR signal je u biti 5G NR-NSA a ne SA (kao sto si i sam spomenuo), a ti i dalje radis budalu od mene i govoris mi da mapiram ovaj-onaj toranj sa 5G NR-SA signalom za koje i sam znas da kod nas ne postoje (jos) i da to kaj ja (i druga ekipa) hvatam nije 5G NR-SA vec NR-NSA

 

Kad vec spominjes da ja zbunjujem ljude, meni se vise cini da ih zbunjuju mutavi operateri sa 5G reklamama i gigabitnim brzinama, a korisnik kada vidi 5G ikonu na mob. i izmjeri 50-60Mbit ne kuzi da je spojen na "obican" LTE sa ukljucenim DSS-om, i da nije ni u blizini 5G NR-NSA signala a kamoli 5G NR-SA. Takodjer, vece brzine, oko 1Gbit+, korisnik moze dobiti samo u gradovima/podrucjima koji su pokriveni 5G NR-NSA signalom, kao i usluge Homebox 5G ili kak se vec zovu kod kojeg operatera - ukoliko nema na lokaciji 5G NR-NSA signala neka zaborave na takvu vrstu homeboxa odmah u startu (naravno, ovisno i o samoj mikrolokaciji di se korisnik nalazi).

Meni se cini da ti ne kuzis razliku izmedju DSS-a i 5G NR-NSA terminologije pa da tu nastaje konflikt.

 

Ukoliko kolege zele saznati malo vise o temi i razlikama izmedju 5G NR-SA, 5G NR-NSA i 4G DSS-a, nasao sam kratki clanak u kojem je sve detaljno objasnjeno: LINK , pa da vam priblizim malo tematiku o kojoj raspravljamo. Uzivajte!

 

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ok vidim da kužiš tematiku a pošto si spomenuo 5G NR-SA, 5G NR-NSA i 4G DSS. Pa da ne brkam dalje pojmove što naši operateri koriste 5G NR-NSA ili 4G DSS?

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

koriste obadvoje, stim da je dss raširen maltene svagdje, dok 5g ne

battletag:MasnaKrvavic#2275
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.8.2022 16:09 (dado16).
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
dado16 kaže...

koriste obadvoje, stim da je dss raširen maltene svagdje, dok 5g ne

 Ok i kako znati što koristi router ili mob kak ti kažeš dss ili 5G ?

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.8.2022 18:23 (DDavorin).
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Mislim da nema nijedan mobitel mogucnost bas da vidis toliko detaljno, ali tipa program kao HuaCtrl ti tocno pokazuje čeliju na koju si spojen eNBID, width, BAND itd....ovo je program za huawei routere no mozda funkcionira i na drugima. Najlakse ti je znati da otkrijes koji je Band, ako ti ocita 2100 mhz znas odmah da je to DSS, ako ti ocita 3600 mhz onda je 5G pravi
battletag:MasnaKrvavic#2275
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Meni u routeru piše MAIN frekvencija i njezina ćelija znači da je primarna + ostale koje su u agregaciji i 5G piše. Ali spomenuo si 2100 dss i 3500 nsa. Ali meni se pod main pojavljuje i B20 i B3, B28 i sve je 5G čak kada mu zadam samo B3 na HT imam agregaciju B3+B3 i piše mi 5G u koji dio to spada dss ili nsa? Ovako da ne kompliciramo za DSS sam govorio hibridni 5G(bio dss ili nsa) i pravi 5G(SA), a kolega je napisao da se spojio na 5G NR što u osnovi asocira na 5G na novim frekvencijama n28 i n78 i meni je to ok bez ulaženja funkcioniranje toga svega. Tako da imaš pravi 5G i hibridni kod nas još uvijek je samo hibridni.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

Meni u routeru piše MAIN frekvencija i njezina ćelija znači da je primarna + ostale koje su u agregaciji i 5G piše. Ali spomenuo si 2100 dss i 3500 nsa. Ali meni se pod main pojavljuje i B20 i B3, B28 i sve je 5G čak kada mu zadam samo B3 na HT imam agregaciju B3+B3 i piše mi 5G u koji dio to spada dss ili nsa? Ovako da ne kompliciramo za DSS sam govorio hibridni 5G(bio dss ili nsa) i pravi 5G(SA), a kolega je napisao da se spojio na 5G NR što u osnovi asocira na 5G na novim frekvencijama n28 i n78 i meni je to ok bez ulaženja funkcioniranje toga svega. Tako da imaš pravi 5G i hibridni kod nas još uvijek je samo hibridni.

B3 je 1800 i tu ni ne bi trebao biti 5g tak da neznam zaista sta tebi pokazuje, jer HT pušta samo preko 2100 DSS, a band 28 je 700mhz za 5g al ruralna podrucja te je slabijeg kapaciteta. Postoje 3600 mhz u razlicitim gradovima ali su trenutno rezervirani samo za "homebox iliti MAX2 5G" uređaje, jer se tocno vezu modelom i serijskim brojem na celiju od tornja(tako nekako ugrubo, da ne ulazim u detalje). Tako da mobitelom se ni ne mozes spojiti na 3600mhz, za sad

battletag:MasnaKrvavic#2275
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
dado16 kaže...

B3 je 1800 i tu ni ne bi trebao biti 5g tak da neznam zaista sta tebi pokazuje, jer HT pušta samo preko 2100 DSS, a band 28 je 700mhz za 5g al ruralna podrucja te je slabijeg kapaciteta. Postoje 3600 mhz u razlicitim gradovima ali su trenutno rezervirani samo za "homebox iliti MAX2 5G" uređaje, jer se tocno vezu modelom i serijskim brojem na celiju od tornja(tako nekako ugrubo, da ne ulazim u detalje). Tako da mobitelom se ni ne mozes spojiti na 3600mhz, za sad

 Iskreno prvi puta čujem da je 3600 rezerviran samo za MAX2 5G jer nema mi tu logike pošto je limitiran DL 200Mbps. Da bi se vezao na određenu ćeliju(cell lock) ćelija bi morala biti vidljiva kao i frekvencija te ćelije. Ako je to točno što kažeš stvarno su to dobro iskemijali ali ne vidim svrhu toga jer nema nikakvih benefita jer ako se 4G zaguši ni 5G neće biti bajan jer 3600 se veže na 4G i kolege koje imaju MAX2 5G stavili su par speed testova i ping 20-30 što je karakteristika 4G na HT. Uglavnom sve je još hibritni 5G. I kad je počeo 5G kaopravi kasnije se ispostavilo da je hibridni. Evo par slika sa 5G i frekvencijama pa prosudi sam

15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

sry ali baljzgaš na veliko, ipak ja za tu istu firmu radim ali neda mi se više raspravljat jer nema smisla. uzmi si kako hoces, na speedtestu imaju svi 20 ping ali u igrama na 4g ja nikad nemam ispod 50 ping

 

vec sam ti linkao bio cijeli pdf od tcoma di lijepo piše da MAX2 5G radi samo tamo di je iskljucivo 3600 mhz, i sve piše ali ti to ignoriras, i jednostavno nema smisla sa tobom rasprava jer ne prihvacas nicije objašnjenje....pocet cu ovo tretirat kao spamanje i trolanje

battletag:MasnaKrvavic#2275
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.8.2022 20:36 (dado16).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ne trolam. "Ignoriram" pdf isto tako kao što ti ignoriraš moja pitanja koja ostaju bez odgovora i objašnjenja.Usput ako nije tajna koji uređaji se koriste za max2 5g internet. Može i PP ako ne želiš javno.

Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

DDavorin, jel si mozda procitao tekst u par postova ranije na koji sam ostavio link? Procitaj pa ce ti mozda biti jasnije razlike. Jedan odlomak:

"Ultimately, the biggest difference between NSA and SA is how each mode provides 5G. NSA uses a 5G RAN, as well as a 4G LTE core, while SA is an end-to-end 5G network with both a 5G RAN and NR core. Nije sve samo u frekvencijam i ceijama, dio toga ima i u pozadini sto se odvija.

 

Sto se tice brzine, primjer sam ti ranije naveo: ubacio sam sluzbenu A1 karticu (koja nema omogucen 5G u tarifi) u Moto G 5G Plus i izmjerio brzine koje su bile male (LTE mreza). Nakon toga ubacio u isti mob obicnu A1 prepaid karticu sa aktiviranom weekend opcijom, pojavila mi se 5G ikona, upalio CM i vidio da mi pise Uknonwn NR-NSA, izmjerio brzinu i u prvim testovima je isla preko 400/80 Mbit (DL/UL), pa stavio samo 4G signal i opet brzina pala na nekih 20ak Mbit. Preko vikenda kartica ta je radila perfektno u famoznom ZTE MC routeru i bila poveznana na 5G NR-NSA, brzine astronomske sto se mora i sezone tice, sto mi sugerira da su LTE i ta 5G NR-NSA mreza odvojene, barem u pozadini kod samog operatera.

 

Koliko sam ja skuzio na mobu kada pise da imas 5G signal i pokrenes CM - ukoliko ti ne pise NR-NSA ili LTE+NR-NSA nisi spojen na celiju koja ima 5G NR-NSA vec na "obicnu" LTE sa DSS-om. Nize dolje jos pise podatak 5G nesto Enabled ili Restricted (ovisno jel ti tarifa ima podrzan 5G u bilo kojem obliku bio on NR-NSA ili DSS).

 

PS. evo veceras jos jedan info: ubacio Telemach karticu u ZTE-a i stavio da se spaja samo na 4G - brzina 3-5Mbit (4CA - 1,3,7,28) sa latencijom oko 45-65. Ukljucio 5G i brzina skocila na 75Mbit (limit 5G brzine kada je kartica na bonove kod Telemacha) i latenicja oko 20-30.

Pokusao sam i sa HT karticom na kratko u Motoroli, ali zanimljivo, ni u jednom trenutku CM mi nije pokazao NR-NSA, samo LTE-A i mizernih 5-10 Mbit

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

the chosen one07  Da sve to stoji pisao sam i prije ali na jednostavniji naćin da postoje 5G tornjevi(piše na mobu 5G) koji imaju klasične brzine 4G i tornjevi sa brzinama od 1Gbps nisam ulazio opisom u detalje na koji način se to postiže. Kad si napisao da si se spojio na NR 5G asocijacija mi je bila na SA a u stvari odnosilo se na hibridni 5G.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

Ne trolam. "Ignoriram" pdf isto tako kao što ti ignoriraš moja pitanja koja ostaju bez odgovora i objašnjenja.Usput ako nije tajna koji uređaji se koriste za max2 5g internet. Može i PP ako ne želiš javno.

 Koristi se Arcadyan Magenta Homebox sa WNC ODU(outdoor unit, FWA uređaj,Capex), to mogu potvrditi i korisnici max2 5G usluge

battletag:MasnaKrvavic#2275
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Nažalost do pravog 5G-SA ce proci jos podosta vremena, jer vecina operatera (ne samo kod nas nego i vani) se odlucilo na NSA rjesenje zbog smanjenja troskova ali i lakse implementacije nove generacije mreza.

 

PS. Posto znam da puno testiras routere, jel imas u vidu mozda i ZTE MC7010? Vidim da mu je ok cijena na Satshop-u za jedan outdoor router pa bi bilo dobro saznati i ostali info, npr. sto se tice ponasanja u podrucjima sa slabijom pokrivenoscu 4G/5G signalom...

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
the chosen one07 kaže...

Nažalost do pravog 5G-SA ce proci jos podosta vremena, jer vecina operatera (ne samo kod nas nego i vani) se odlucilo na NSA rjesenje zbog smanjenja troskova ali i lakse implementacije nove generacije mreza.

 

PS. Posto znam da puno testiras routere, jel imas u vidu mozda i ZTE MC7010? Vidim da mu je ok cijena na Satshop-u za jedan outdoor router pa bi bilo dobro saznati i ostali info, npr. sto se tice ponasanja u podrucjima sa slabijom pokrivenoscu 4G/5G signalom...

 Zanimljiv je cijenom i ima 2.5Gbps LAN ima isti chipset kao i 801a i gledam ima identične mogučnosti CA kao i 801a i vjerujem da bi radila i skripta za chrome. Plus vanjski je uređaj i bolji prijem jedino ima DNA fw e sad dosad su bili ti FW ok na Huawei a kako su na zte treba vidjeti.Tako da bi ga vrijedilo testirati. Možda ga i testiram kada bude prilika. Cijena je takva pošto je to povrat znači već korišten.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 7:59 (DDavorin).
3 godine
neaktivan
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav svima.

Gledao sam gdje ima dostupan B818-263 za kupiti (na SatShop ga nema) pa sam našao ovo:
https://iponcomp.hr/shop/proizvod/huawei-51060epw/1858506?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

I sad imam pitanje za vas koji su iskusniji od mene, zašto je cijena tako niska? Da li je to neki polovni proizvod? Ali nigdje ne piše da je. Možda je malo glupo pitanje, ali to mi je prvo palo na pamet.

A vidio sam da je i garancija samo godina dana.

 

Nisam još nikad uzimao preko iPon-a pa i to moram istraživati još. 

 

Hvala puno. 


 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
zeus0407 kaže...

Pozdrav svima.

Gledao sam gdje ima dostupan B818-263 za kupiti (na SatShop ga nema) pa sam našao ovo:
https://iponcomp.hr/shop/proizvod/huawei-51060epw/1858506?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

I sad imam pitanje za vas koji su iskusniji od mene, zašto je cijena tako niska? Da li je to neki polovni proizvod? Ali nigdje ne piše da je. Možda je malo glupo pitanje, ali to mi je prvo palo na pamet.

A vidio sam da je i garancija samo godina dana.

 

Nisam još nikad uzimao preko iPon-a pa i to moram istraživati još. 

 

Hvala puno. 


 Di je cijena niska, pa to je normalna cijena za taj model

battletag:MasnaKrvavic#2275
3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ok.

Pošto polovni koštaju malo manje od tog iznosa, a na ostalim mjestima je cijena znatno viša.

 

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/200201924_-b818-huawei.html

 

https://geizhals.eu/huawei-b818-white-b818-263-a2341690.html#offerlist

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 23:40 (zeus0407).
11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Evo ja sam ga upravo kupio kad sam procitao da je po toj cijeni. Na Amazonu su 250+ eura. Samo moram uzeti konektor za iskra antenu jer ovaj ima TS9? Di to ima za kupiti?

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2022 16:31 (DGS).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice