4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.045
|
čitano: 1.122.665
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Najtragičnije je da tehničar kaže da namjerno ne puštaju više od 2 Mbt/s i da svi znaju za to , kako se onda mogu vaditi od do ako tako čovjek svjedoči.

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

B715 podržava VoLTE samo usluga Hombox nema uključen VoLTE. Najbolje router držati na auto. Kad si doma preusmjeri dolazne pozive na mob i neće biti prebacivanja na 3G osim kod odlaznih poziva.

 A to preusmjeravanje mogu riješiti u postavkama routera ili to mora ići preko A1 pa još nešto dodatno platiti? Telefon za odlazne pozive praktički uopće ne koristim pa bih možda stavio da jednostavno sve preusmjeri staroj na mobitel.

 

Neki drugi način da spriječim da se spaja na taj udaljeni toranj ne postoji? Jedan mi je 500m od kuće, a taj drugi je par kilometara dalje. Barem pretpostavljam da radi toga dolazi do pada jačine signala. Nije mi baš jasno. Jer čim u postavkama B715 ponovno odaberem AUTO ili 4G+3G signal se vrati na pun. Ali onda tokom dana jednostavno padne na 2/5 "crtica".

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Preusmjeravanje poziva možeš i riješiti preko routera ako ima FW koji podržava USSD kodove. ako ne staviš sim u mob i preusmjeriš pozive. Davno sam to radio zato traži goole pomoć on sve zna. Ne mora značiti da se spojio na drugi toranj možda je promjenio samo primarnu frekvenciju tipa ako je primarna B20 signal puni a ako je B3 signal dvije crtice. Imaš puno programa da možeš to istražiti kako i zašto. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Preusmjeravanje poziva na mob. primjer:
*21*98.......# poziv i svi pozivi idu na mob.
#21# poziv - poništavanje svih preusmjerenja.
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 6:33 (Rocki).
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Zato jer će ti neki robot iz hakoma odgoovoriti 2mbit zadovoljava "do 5mbit". Tužno ali istinito. Svakak javi ishod, da znam reći ekipi jel moramo udarati i mi ili ne.

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
16 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW


Imam Tcomov hibridbox pa sam pokušao kupnjom antene povećati brzinu ali nisam uspio... možda sam nešto pogrešno napravio...

 

Router hibridbox HUAWEI HA35

Antena P60UNICOMMIMO Logaritamska antena Unicom MIMO LTE 700-LTE 5G 3.8GHz, 7.5-10.5dB

 

Antenu sam usmjerio prema najbližem repetitoru koji je udaljen 1,1 km

 

Rezultate koje sam dobio sa unutarnjom antenom : PING 27, UP:22,4 Mbps DW:11,2 Mbps Signal is weak 32

Rezultate koje sam dobio sa vanjskim antenama :  PING 27, UP:11,5 Mbps DW:37,1 Mbps Signal is excellent 47

 

Razmak između antena je 75 cm.

 

Probao sam resetirati router, zamjeniti mjesta antenama na routeru, pričvrstiti jače naten na router... dalje ne znam ako može neki savjet... 

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

U postavkama routera trebaš odabrati vanjske antene. I prevelik ti je razmak među antenama. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 14:25 (DDavorin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Kod mene na selu, današnja mjerenja na kompu (gigabitni LAN).

 

Router HUAWEI B535-232, antene Iskra P-56 MIMO.

HT toranj udaljen 9 km od mene jer onaj u selu radi samo na B20 i ima očajne brzine a upload često 0,5 Mbps.

 

Agregacija B1+B3.

 

Download u rangu najjeftinije optike, skoro okruglih 100 Mbps :D

 

Upload ne prelazi 20 Mbps jer je stalno na B3/10 MHz, B3/20 MHz je lutrija uloviti (inače na toj ćeliji je upload oko 45 Mbps).

B1+B3,+glavni+band+je+B3/10+MHz B1+B3,+glavni+band+je+B3/10+MHz
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 15:20 (Tirkiz).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Tirkiz   Probaj samo B3 i UL će ti biti veći isto ćeš imati 4G+ možda neš manji ili veći DL ovisi koliko je razlika između B3(20Mhz) i B1. Imat ćeš B3+B3 20+10Mhz. I smanji taj razmak između antena.

Valna duljina frekvencije Valna duljina frekvencije
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 22:40 (DDavorin).
Moj PC  
1 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

Tirkiz   Probaj samo B3 i UL će ti biti veći isto ćeš imati 4G+ možda neš manji ili veći DL ovisi koliko je razlika između B3(20Mhz) i B1. Imat ćeš B3+B3 20+10Mhz. I smanji taj razmak između antena.

 

DDavorin 

Hvala na komentaru.

 

Zanimljivo, na uputama koje su mi došle s antenama piše mi optimalni razmak 84 cm između dvije šelne (čak i skicirano) koje drže antenu i tako sam stavio.

Na ovoj tvojoj slici piše optimum 76 cm, otkuda sad ta sitna razlika od 8 cm? A i nije mi uopće palo na pamet provjeriti na netu da uočim razliku...

 

Nego, koji je tvoj savjet za optimalnu udaljenost između dvije šelne P-56 za B1+B3 ili samo B3?

 

Pa ćemo nakon promjene razmaka između antena pozabaviti se testiranjem brzina i vidjeti koliko možemo izvući  

 

Jesi možda slučajno dobio odgovor HT-a za skidanje CGNAT-a na HT Unlimited GB?

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 21:25 (Tirkiz).
16 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

U postavkama routera trebaš odabrati vanjske antene. I prevelik ti je razmak među antenama. 

 Odabrana mi je vanjska antena a sad sam i smanjio razmak između antena i dalje sve isto...

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Brzina je po mom mišljenju manje više ok, možda bi moglo malo brže, ali onda bi trebao imati i nešto bolji signal, ja imam veći UP, ali Down je sličan.
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Tirkiz kaže...
DDavorin kaže...

Tirkiz   Probaj samo B3 i UL će ti biti veći isto ćeš imati 4G+ možda neš manji ili veći DL ovisi koliko je razlika između B3(20Mhz) i B1. Imat ćeš B3+B3 20+10Mhz. I smanji taj razmak između antena.

 

DDavorin 

Hvala na komentaru.

 

Zanimljivo, na uputama koje su mi došle s antenama piše mi optimalni razmak 84 cm između dvije šelne (čak i skicirano) koje drže antenu i tako sam stavio.

Na ovoj tvojoj slici piše optimum 76 cm, otkuda sad ta sitna razlika od 8 cm? A i nije mi uopće palo na pamet provjeriti na netu da uočim razliku...

 

Nego, koji je tvoj savjet za optimalnu udaljenost između dvije šelne P-56 za B1+B3 ili samo B3?

 

Pa ćemo nakon promjene razmaka između antena pozabaviti se testiranjem brzina i vidjeti koliko možemo izvući  

 

Jesi možda slučajno dobio odgovor HT-a za skidanje CGNAT-a na HT Unlimited GB?

 Piše dolje 2xvalna dužina frekvencije koja će ti biti primarna. Druga slika valne duljine pojedinih frekvencija. Tebi su ovako postavljene za 800Mhz a tu frekvenciju ni ne koristiš a i za nju nema potrebe podešavati antene jer i onako ona ima najveći domet. Da zahtjev su prosljedili kolegama na administraciji pa čekam odgovor....

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
krelos kaže...
DDavorin kaže...

U postavkama routera trebaš odabrati vanjske antene. I prevelik ti je razmak među antenama. 

 Odabrana mi je vanjska antena a sad sam i smanjio razmak između antena i dalje sve isto...

 Jel sigurno znaš na koji se toranj spajaš. Imaš optičku vidljivost ili ima prepreka do tornja. Postoji mogučnost da si između ćelija pa zato je tako loše. Ali puno si dobio antenama i sve ovisi na koji se frekvenciju spajaš a to na tom routeru ne možeš birati.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2021 22:42 (DDavorin).
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Ddavorin,
znači ako sam dobro shvatio prema tablici, za B3 1800 Mhz trebam razmak od 33 cm između antena?
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

299792458/1800*10e=0.166513656 m odnosno 16.65513656 cm i to pomznozis s dva i dobis udaljenost

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

ja imam cca 35 cm razmak između najduljih šipki  antena.

Moj PC  
0 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

ja imam cca 35 cm razmak između najduljih šipki  antena.

 Oke, hvala svima, do kraja tjedna smanjim razmak na 34 cm pa se javim s novim mjerenjima  

 

 

Btw, jutros vidim da mi je upload narastao skoro do 30 Mbps pored lijepog downloada, promijenio se glavni band na B1/15 MHz (i dalje mi stoji agregacija B1+B3 je imam i veliki download nego ako sam samo na B3)

https://www.speedtest.net/result/12199906572

https://www.speedtest.net/result/12199923313

 

Al morati ću se sudržati od čestih Speedtestova, u dva dana mi speedtest spiska 6 GB prometa a ja na Internet posvuda od 60 GB :D

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.10.2021 9:10 (Tirkiz).
2 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pozdrav

znači imam Huawei B818, sa dvije Iskra antene na krovu, one usmjerene prema odašiljaču koji je 2,2km udaljen, postoji čista optička vidljivost.
Mjerenja pokazuju da sa antenama snaga signala raste, a kvaliteta signala ostaje ista.

Snaga signala:
RSSI narastao sa -69 dBm na -51dBm
RSRP narastao sa -86 dBm na -70 dBm

Kvaliteta signala:
RSRQ -11dB i -10dB
SINR se i bez antene i sa antenom kreće oko 0 dB

Pa tako se brzina kreće oko 80-90MBit u downloadu i 40-tak Mbita u uploadu.

Kada dođem bliže mobitelom tom odašiljaču, poprilici na 500-tinjak metara brzine znaju ići i preko 300Mbit-a.

Moj amaterski zaključak je, da je odašiljač dobar ima dosta bandwidth-a, i da moje antene primaju snažan signal pun smetnji, pa je zato i brzina 3 puta manja na 2,2km od odašiljača.

Ako netko ima ideju kako poboljšati kvalitetu signala ili bilo što (htio bi da to sve skupa bude bolje) bio bi mu zahvalan na prijedlogu.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Upravo tako sa antenma dobivas na snazi signala a ne na kvaliteti isto sam probo sa mobiteleom kraj bazne i Sinir ide 20 do 25 i brzina je odma preko 300mbs

-
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

DDavorin evo sinoć smanjio razmak antena na 34 cm.

 

Na agregaciji B1+B3 su brzine i dalje oko 97/25 Mbps. Pričamo o tornju udaljenom točno 9 km.

 

Od danas sam samo na B3 pa ćemo da vidimo, slike trenutnog stanja u privitku.

 

Za sada je router spojen na B3/20 MHz i tu nema agregacije, tek kada se sam spoji na B3/10 MHz počne raditi agregacija i dobijem 4G+.

 

Bilo bi lijepo kada bih mogao routeru narediti na koju ćeliju da se spoji :D

 

 

UPDATE: evo proradila agregacija i to i dalje glavna ćelija B3/20 MHz što mi nije dosad radio :D

Agregaciju na B3 mi je uvijek radio samo kada je glavna ćelija bila B3/10 MHz.

Dodao zadnje dvije slike.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.10.2021 10:04 (Tirkiz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ma sad će ti biti na 20Mhz i 4G+ nek te ne brine ako piše samo 4G čim krene veće količina podataka automatski se spaja i na 10mhz i dobiješ 4G+. I probaj drugi speedtest ova okla zna štekati . 

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Da, sada je gotovo stalno prikazan 4G+ na samo B3.

 

nperf daje praktički isti rezultat kao i Ookla, oko 40/40 Mbps

 

 

Jel B535 može raditi agregaciju na 2x B3/20 MHz?

 

Vidim na Cellmaperu više ćelija sa B3/20MHz, samo što je teško u toj hrpetini slojeva na karti klikati na ćelije da vidim koja pokriva koje područje.

 

Unazad tri tjedna otkako sam postavio antene, router se spaja samo na ove B3 ćelije:

38409728 B3(20MHz/20MHz)
38409732 B3(10MHz/10MHz)

 

Ako koristim B1+B3, onda od B1 ćelija koristi samo 38409737 B1(15MHz/15MHz) plus jednu od gore navedenih B3.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.10.2021 14:00 (Tirkiz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Tirkiz  Riješen zahtjev nisu ništa poslali za odgovor ali više nemam 10.xxxxxxxxxx

Moj PC  
2 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

DDavorin skinuli su ti CGNAT na HT Unlimited GB? Pa to je odlično!

 

Hvala ti 

9 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav, zbog lokacije na kojoj se kuća nalazi mogu jedino koristit mobilni internet. Bio sam u A1 da vidim opcije i kako su mi oni rekli da mi homebox (dok se situacija ne popravi) nije dostupan, tj. zbog preopterećenosti ne mogu dati osiguranje ako isti uzmem da će mi raditi kako treba. Međutim, ponudili su mi opciju da uzmem tarifu Savršena pa da sim karticu umetnem u router (ponudili su mi ZTE neki) i da bi jedino tako mogao imati normalan pristup internetu. 

 

Sad me zanima je li taj router ok ili mogu uzeti neki drugi? Koji?

 

U slucaju kad dostignem limit od 100gb pa trebam poslat poruku za nastavak, da li tada vadim karticu i prebacujem u mobitel ili postoji neka druga opcija?

 

Trebam savjet.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

mojbananko   Ha ha jesu ti odgovorili ili nemaju pojima ili se spradju s tobom samo da uzmeš skuplju tarifu. I savršena po tome ti nije dostupna na tvojoj mikrolokaciji "dok se situacija ne popravi" jer spajaš se na isti toranj sa savršenom kao i sa homeboxom. Tako da uzmi Homebox na probu i vratiš ako nisi zadovoljan.

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Da preformuliram pitanje, radi se o tome da uskoro selim na novu lokaciju koja nema telefonsku žicu provedenu do kuće pa jedino mogu koristit neki bežični način. Od opcija imam A1 Homebox, HT Gigabox, i Telemach Pokućni. Susjed ima HT i nije mu dobra veza, Telemach kakvo je sad stanje s njim ne želim uopće blizu, pa mi ostaje jedino A1.

 

Prilikom provjere dostupnosti za Homebox na stranici  A1 https://www.a1.hr/INTERSHOP/web/WFS/A1-Shop-Site/hr_HR/a1-homebox/HRK/ViewRequisitionAvailability-View dobijem poruku da Homebox nije moguće korištenje usluge zbog maksimalne popunjenosti mrežnog kapaciteta kako se vidi na slici ispod. 

 

Sad, da li da svejedno uzmem Homebox i tako ga koristim ili da idem na opciju tarife Savršene uz korištenje starog mobitela kao routera ili kupnje nekog drugog 4G routera (kojeg?)? 

 

 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Može mala pomoć. na koju mail adresu slati zamolbu za skidanje s CGNAT-a ako se radi o A1 Homebox-u?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Najbrže ti je nazvati službu za korisnike. Minuta posla jer odmah promijene, a pismeno tko zna koliko dana će trebati da ti riješe.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice