4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.045
|
čitano: 1.122.334
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
I ja sam zainteresiran za h122-373, međutim čitao sam na forumu da je on za veće gradove gdje je vrlo dobra pokrivenost signalom. Tamo di je slabiji signal traljavo ide. Isti nema priključke za vanjske antene. Možda hvata dobro i preko unutarnjih antena?
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.7.2021 11:06 (Rocki).
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
CPU kaže...

Može li netko stavit sliku ili reći samo, kolika mu bude brzina na mobitelu 4G na A1, nalazim se na Črnomercu-Zagreb?!

I kako znati da li određeni mobitel podržava agregaciju?? 

 

Može li mi netko reći šta znači ovo na slikama, da li mobitel podržava ili ne podržava agregaciju, u pitanju je Redmi Note 9S??

 

Hvala unaprijed!

Črnomerec nije baš tako malo područje, pa si trebao napisati precizniju lokaciju.

 

Kako znati podržava li mobitel agregaciju? Moraš jako puno kopati po internetu jer proizvođači nisu uvijek voljni dati te podatke na službenoj stranici. Tvoj model mobitela navodno podržava 2CA.

 

Ja sam također na A1 i imam Redmi Note 7, koji je načelno 2CA mobitel, mada sam u njemu uz određeni softver (NetMonster) vidio da povezuje i 3 kanala, ali rijetko. I do prije godinu dana primijetio sam u prolazu da nisam imao nikakav CA tj. 4G+ na A1 baš na Črnomercu kod terminala jer se moj Xiaomi i bazna stanica A1 nisu najbolje razumjeli. Stvar se popravila sama od sebe tj. A1 je nešto radio na baznoj stanici koja pokriva područje kojim prolazim.

 

Volim Xiaomi zbog dobrih cijena, barem mobitela niže i srednje kategorije, ali oni imaju problema s pojedinom mrežom tj. njenm konfiguracijom

Rocki kaže...
Ruter b535 radi na 2CA. Ruter sa 3CA je b715 a sa 4CA radi b818. Valjda je sada lako zaključiti koji je bolji ruter! Sa aplikacijom cellmaper provjerite na vašoj baznoj stanici sa koliko CA radi, namjestiš na kojim frekvencijama da radi ruter sa apl. Hua ctrl, barem je to jednostavno. Idu tj pomažu u jačem signalu antene iskra p56.

 Mislim da B818 podržava 5CA.

 

Iz opisa na amazon.de: "4G++ 5CA Kategorie 19: Router-Schnittstelle in Englisch, PDF-Handbuch in Deutsch auf Anfrage, 24 Monate Garantie, 4G+ LTE Advanced 5CA Router Aggregation bis zu 5 Frequenzen gleichzeitig Kategorie 19 mit 2 Gigabit-Ports, davon 1 LAN/WAN-Port und 1 RJ11-Port"

 

 

11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Rocki kaže...
I ja sam zainteresiran za h122-373, međutim čitao sam na forumu da je on za veće gradove gdje je vrlo dobra pokrivenost signalom. Tamo di je slabiji signal traljavo ide. Isti nema priključke za vanjske antene. Možda hvata dobro i preko unutarnjih antena?

 Ja nisam u gradu Al odasiljac mi je 1km zračne linije tako da bi trebalo OK raditi

Vidit ćemo. Lako

Se proda

4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Je ok, ruter b818 podržava 5CA, ali nisam naišao niti čuo od
drugih da neka bazna stanica radi sa 5CA. Vrlo
su rijetke bs i sa 4CA. Možda i njih nadograde u budućnosti.
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.7.2021 11:53 (Rocki).
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Rocki kaže...
Je ok, ruter b818 podržava 5CA, ali nisam naišao niti čuo od
drugih da neka bazna stanica radi sa 5CA. Vrlo
su rijetke bs i sa 4CA. Možda i njih nadograde u budućnosti.

 Moguće. To mogu provjeriti vlasnici flagship mobitela poput Samunga S21, Iphonea 12 i sličnih.

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

5CA na 4G imaju HT tornjevi koji imaju 4 dostupne frekvencije. A ako su tri frekvencije(većina ih ima ) onda je 4CA. Samo što B818 i H112-373,370,372 ne mogu odraditi tu kombinaciju agregacija. Bit će zanimljivo izgleda da će 5G na 700Mhz imati intra-band agregaciju znači 2CA na 700Mhz unutar blokova. Sad sve ovisi šta će naši operateri zakupiti od tih blokova i kako će se raspodjeliti. Dvije mogučnosti su intra-band contiguous i intra-band non contiguous. Pa to treba uzeti u obzir prilikom nabavke 5G routera. Naravno da podržava intra-band 700mhz 2CA + 3600Mhzi dobije se 3CA na dvije frekvencije 5G. Na slici SDL(A) je samo za DL

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.7.2021 15:13 (DDavorin).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Dobiješ router i antenu isti princip kao i sada, jedino što naprave dodatno usmjerenje prema korisniku. Ne vidim smisao u krugu 5km, ti korisnici ionako imaju dobar signal.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.7.2021 8:12 (Lil Dice).
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Evo čisti primjer u jednom manjem mjestu pored Zgb-a, bratić je udaljen od tornja manje od 2km zračne udaljenosti, a od centrale je cca 3,5-4km "po cesti". Parica žali bože uopće pričati o njoj.

Oba operatera (A1 i HT) su mu dali do sada samo router koji naravno zbog konfiguracije terena ne hvata skoro ništa (jedva 1Mbit imao brzinu) - privremeno sam mu nakeljio vanjske antene i potegnuo je ponekad skoro do 10Mbit (ispod istog tornja meni na mob vuče i preko 300Mbit tako da bazna nije preopterećena)

 

E sad, zamisli istu konfiguraciju na 5G na 700MHz - signal će se bolje rasprostirati i prodirati kroz prepreke, brzine neće biti gigabitne, ali da ima i do 20-30Mbit on će biti sretan kao i većina takve ekipe po zabitima.

15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
the chosen one07 kaže...

Evo čisti primjer u jednom manjem mjestu pored Zgb-a, bratić je udaljen od tornja manje od 2km zračne udaljenosti, a od centrale je cca 3,5-4km "po cesti". Parica žali bože uopće pričati o njoj.

Oba operatera (A1 i HT) su mu dali do sada samo router koji naravno zbog konfiguracije terena ne hvata skoro ništa (jedva 1Mbit imao brzinu) - privremeno sam mu nakeljio vanjske antene i potegnuo je ponekad skoro do 10Mbit (ispod istog tornja meni na mob vuče i preko 300Mbit tako da bazna nije preopterećena)

 

E sad, zamisli istu konfiguraciju na 5G na 700MHz - signal će se bolje rasprostirati i prodirati kroz prepreke, brzine neće biti gigabitne, ali da ima i do 20-30Mbit on će biti sretan kao i većina takve ekipe po zabitima.

 Tu nešto neštima manje od 2 kilometra od baze sa vanjskim antenama i tek 10mbit, kako?

Ja sam npr. 1,8 km od baze koja je jedina dostupna u gradiću sa oko 5000 duša bez vanjskih antena na klupici prozora brzina

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ključni dio si izostavio - konfiguracija terena :)
Zato kažem, na 700MHz se nadam da će dobiti poboljšanje jer niže frekvencije dalje/lakšre prodiru, ali kontraprodukt su "male" brzine

15 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Jedno brzo pitanje za sve korisnike ZTE MF283V - gdje bi se moglo sigurno napravit nrewtork unlock (trenutno imam jedan zaključan na A1 kartice, probao sa Telemach na bonove i nula bodova) i po mogućnosti firmware unlock tako da bude čisti software gore (nebrandirani, trenutno je A1/Vip firmware gore, točan koji je nisam zapamtio niti screenao).

 

Ovoga sam spasio od ex-podstanara koji je bio A1 pretplatnik do prije 2 mjeseca kad je raskinuo uslugu i ostavio opremu (zajedno sa još par stvari koje se mogu iskoristiti odmah), vidio uređaj radi, ubacio svoju A1 SIM karticu (regularnu) i sve radi po PS-u, dok recimo kad sam ubacio Telemachovu karticu (bonovi) nije preoznalo da ima signala (a možda treba config ubacit, nisam to probavao nisam imao snage više prekjučer).

 

Bitna napomena: uređaj je stavljen na factory reset, trenutno je bez SIM kartice unutra i čekam prijedloge šta dalje s njim jer nije baš za EE otpad (niti je na prodaju, možda i posluži ako se otključa na sve mreže kad odemo negdje na more recimo).

https://idzan.eu
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

 Ništa novo nisu izmislili. FWA (Fixed Wireless Access) to koriste svi 4G korisnici koji imaju router i vanjske antene. Razlika je u tome što će se spajati na 5G mrežu(naravno moći će se spajati na 4G i na 3G prebacivanjem u sučelju routera). Inače po meni i router bez vanjskih antena je FWA. Bitan je marketing za prodaju routera i vanjskih antena i možda će biti opcija da tu opremu možeš dobiti samo uz 24mj UO. Uglavnom FWA koristim od dolaska 3G mreže(router+vanjske antene)

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Lil Dice kaže...

Dobiješ router i antenu isti princip kao i sada, jedino što naprave dodatno usmjerenje prema korisniku. Ne vidim smisao u krugu 5km, ti korisnici ionako imaju dobar signal.

 Ne znam samo kako bi izveli dodatno usmjeravanje antena na tornju prema svakom korisniku. Hmmm pa baš da bi svaki korisnik imao antenu na tornju koja je usmjerena točno na njegovu lokaciju.

9 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Nemam pojma, ali nešto bi trebalo biti drugačije od klasičnog spajanja, čemu bi onda to najavljivali? Gledao sam malo na TIM-ovoj stranici (talijanski operater) nude dvije opcije - Indoor i Outdoor FWA. Indoor je samo router (B818 trenutno), a outdoor je vanjska antena koji je zapravo receiver i spaja se na router ZTE MF258A u kući, napajanje POE. Znači od routera do antene ide samo ethernet kabel. I kolko piše na webu, ta usluga nije prenosiva, radi samo na jednoj adresi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.7.2021 18:54 (Lil Dice).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

I A1 je donedavno imao Hombox i usluga je bila neprenosiva pošto je imala predbroj županije i vodila se pod fiksnu uslugu. Tako će i HT imati što dosad nije imao ni na jednoj mobilnoj usluzi pozivni br županije i vodit će se pod fiksnu liniju. Aki izvadiš sim i sa opremom možeš bilo gdje sa drugom simicom(tarifom). A sad dali će router biti unutarnji + vanjska antene ili sistem tipa Mikrotik SXT LTE kit veza lan kablom napajanje  etherneta (PoE) sasvim je svejedno. Tarifa je ta koja ograničava i vodi se kao fiksna usluga. ZTE MF258A je klasičan router i nema napajanje etherneta (PoE), na njega su samo spojene vanjske antene.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 8:16 (DDavorin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

 Ne znam samo kako bi izveli dodatno usmjeravanje antena na tornju prema svakom korisniku. Hmmm pa baš da bi svaki korisnik imao antenu na tornju koja je usmjerena točno na njegovu lokaciju.

Beam shaping ili kak se već zove.

Naprave se podlatice na anteni pa do imaju maksimum polja u točno određenom smjeru.

Ništa novo, koristilo se i prije za napravit par latica, ali sad s 5G uvode modernije verzije koje mogu generirati puno više manjih latica, kaj je jako važno u ruralnim krajevima ili na većim frekvencijama (35 GHz i više koje se isto budu koristile).

Edit: beamforming se zove.

Beam shaping je kod optike.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 12:48 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

beamforming

 

Prije više od 30 god. na kratkom valu se koristilo npr. sa 4 vertikala ( visine desetak metara za 7MHz) i prespajanjem koaksijalnih kablova relejima se biralo koji će biti aktivan a ostali su pasivni ( reflektori) a dobit je bila oko +2 dBd.

14 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Baš me zanima FWA i kakve će biti cjene/paketi/brzine koje će nuditi.
Živim u Splitu na lokaciji di fiksno imam manje od 5 Mbit/s i zbog toga koristim hibrid od HT-a.
U nazad par godina pišem mailove svim ISP-ovima molim i kukam ali uzalud.
Ovo mi je zadnja nada 😂
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

I A1 je donedavno imao Hombox i usluga je bila neprenosiva pošto je imala predbroj županije i vodila se pod fiksnu uslugu. Tako će i HT imati što dosad nije imao ni na jednoj mobilnoj usluzi pozivni br županije i vodit će se pod fiksnu liniju. Aki izvadiš sim i sa opremom možeš bilo gdje sa drugom simicom(tarifom). A sad dali će router biti unutarnji + vanjska antene ili sistem tipa Mikrotik SXT LTE kit veza lan kablom napajanje  etherneta (PoE) sasvim je svejedno. Tarifa je ta koja ograničava i vodi se kao fiksna usluga. ZTE MF258A je klasičan router i nema napajanje etherneta (PoE), na njega su samo spojene vanjske antene.

 Taj njihov zte mf258a je poe LINK Al HT ima neki drugi uređaj 

Možda taj POE način spajanja antene ima veću dobit? Jer nema gubitka po kabelima

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 21:05 (Lil Dice).
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Bit ce neka glupost tipa gigabox sa ostalim uslugama (mogucnost telefona i tva). Ogranicena količina prometa napamet pisem 500G i onda valjda opet 5/5mbit do kraja mjeseca uz rezervirani bandwidth za maxtv ako se uzme. Ne očekujte čudesa, jer da su htjeli, vec su mogla biti na gigaboxu. Sve ovisi u kojem smjeru ce konkurencija ici ali osobno mislim da nitko nije lud da ljudima da 5g fwa flat 

 

Teoriju zavjere baziram na tele2 a1 priči. Imali smo tele2 1tb. Onda je a1 uveo. Onda je tele 2 odustao. Sad je i a1 spustio promet. Tak da uvijek se gleda kak tržište diše a ne kak bude nama bolje :D

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 21:16 (srcipesak).
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

@ Lil Dice

"Možda taj POE način spajanja antene ima veću dobit? Jer nema gubitka po kabelima"

 

Niti jedna ANTENA se ne spaja LAN ni USB kablovima , samo koaksijalnim i nije im potrebno napajanje za rad ni dobit koju ima uslijed usmjerenja .

Normalno da taj UREĐAJ bolje radi kad je odmah kod antene jer nema gubitke signala na koaksijalnom kablu .

To se dosad koristilo za wifi 5GHz jer je gušenje signala na toj frekvenciji preveliko za sve koaksijalne kablove npr. gubitak od -3 dB je izgubljeno pola snage signala u prijemu i predaji.

Napajanje preko PoE LAN kablom je za uređaj a ne antenu.

9 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Da, znam, to je outdoor cpe unit. To će svi ionak zvat antena jer to i jest, samo s integriranim lte prijemnikom

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Lil Dice   Pa živimo u HR dosad naši operateri nisu uspjeli staviti u ponudu pošteni 4G router, agregacije smo dobivali na kapaljku isto tako i nove frekvencije na tornjevima,,,, Beam shaping to su preveliki troškovi za naše operatere njih zanima samo dobit. Vratimo se malo unatrag 5G DDS pompno najavljivanje, a brzine i latencije iste kao i 4G ali zato je porasla prodaja 5G mobitela i tarife koja ima pristup 5G konkretno unlimited tarifa kod HT. Potpuno se slažem sa kolegom AF139  router i antena spajanje samo koaksialcem router ima svoje napajanje preko strujnog adaptera a anteni ne treba napajanje. Anteni bi trebalo napajanje kada bi imala u sebi neko 5G pojačalo što dosad nisam naišao na takvu vrstu antene no ne kažem da nema i u tom slučaju trebaš koaksijalac i lan kabel. I u ovom pdf kod Talijana nigdje se ne spominje PoE lan. Taj router je klasičan 4G router CAT4 i dosad nisam naišao na Huawei router koji ima PoE lan napajanje bilo da on koristi to napajanje ili daje napajanje za drugi uređaj, naravno to se odnosi samo na unutarnje uređaje. Taj dio što spominju 5G do 5km to će biti na 700Mhz i prijem će biti ok i bez vanjskih antena jer 700Mhz pokriva područje od 160 km2 i na rubnim područjima pokrivanja signalom jačina signala bit će cca -100dBm naravno bez fizičkih prepreka i slično.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
midzan21 kaže...

Jedno brzo pitanje za sve korisnike ZTE MF283V - gdje bi se moglo sigurno napravit nrewtork unlock (trenutno imam jedan zaključan na A1 kartice, probao sa Telemach na bonove i nula bodova) i po mogućnosti firmware unlock tako da bude čisti software gore (nebrandirani, trenutno je A1/Vip firmware gore, točan koji je nisam zapamtio niti screenao).

 

Ovoga sam spasio od ex-podstanara koji je bio A1 pretplatnik do prije 2 mjeseca kad je raskinuo uslugu i ostavio opremu (zajedno sa još par stvari koje se mogu iskoristiti odmah), vidio uređaj radi, ubacio svoju A1 SIM karticu (regularnu) i sve radi po PS-u, dok recimo kad sam ubacio Telemachovu karticu (bonovi) nije preoznalo da ima signala (a možda treba config ubacit, nisam to probavao nisam imao snage više prekjučer).

 

Bitna napomena: uređaj je stavljen na factory reset, trenutno je bez SIM kartice unutra i čekam prijedloge šta dalje s njim jer nije baš za EE otpad (niti je na prodaju, možda i posluži ako se otključa na sve mreže kad odemo negdje na more recimo).

 Samog sebe citiram jer moram hah.

 

Dakle, nakon razgovora jučer sa tehničarem od A1 (ljubazan neki momak, vidi se da zna tematiku) dobio sam odgovor da nikakav NCK kod ne treba, samo da ubacim drugi SIM od recimo Simpe (jer će lakše povuć njihov config nego od Telemach) i da će se vidjet da je uređaj ulockan na sve mreže. Još je ostao na liniji dok sam našao još aktivnu Simpa SIM karticu i adaptere te je prošao network unlock. Rekao je da nema mogućnosti da se zamjeni firmware osim sa nekim od drugog operatera druge države (barem on ne zna za čisti firmware bez operaterovog tweakanja), al da je posao risky, te da ako ne želim ciglu da se ne zajebavam (što sam i napravio, odustao od firmware probmjena). Sad radi i sa Telemach SIM karticom stroj, jedino još mogu ovaj vikend probat sa MTel SIM karticom da vidim kako lovi signal u brdu vs mobilni telefon koji je ostavljen da bude kao hot spot kad smo u BiH na vikendici.

 

https://idzan.eu
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

@Lil Dice

ANTENA je još od Tesle bila i ostala komad metala čije dimenzije su rezonantne na radnoj frekvenciji .

Dakle nema antene sa elektronikom jer to više nije antena već uređaj  (npr. mobitel a ne antena).

 

@DDavorin

Točno , a za pojačalo sa antenom su samo prijem bez predaje kao npr. za TV , dok kod LTE (3G/4G/5G)  i WIFI se radi o uređajima sa prijemom i predajom (RX/TX). Postoje i za to rješenja tj. uređaji koji vrše pojačanje prijema i predaje ali se rjetko koriste npr. za wifi 2,4GHz https://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/sunhans-amp24-eu-2.4-ghz-wifi-pojacivac-1000mw-30dbm-5dbi-antena-oglas-31371008

12 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Zna li netko gdje mogu uzeti Huawei router da je otključan na sve mreže, ili barem na t-com jer bi za prvu ruku koristio simpa karticu?

Kod nas vidim samo operateri prodaju Huaweie u svojim nekim ponudama i pretplatama. Nudi li neki operater otključan Huawei uz jednokratno plaćanje?
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 9:45 (mad_mike).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Mislim da nemas panike, unazad par godina se apsolutno nista ne zakljucava.

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
12 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
to mi je koristan info. nadam se da je tako.

Morat ću otići u neki centar da se raspitam u fizičkim trgovinama, na web-u ne vidim može li se kupiti bez pretplate.
13 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav kolege!

 

Trebam za jedan ured neki pokućni internet (brzina nije važna samo da se spoji na portale, e-servise itd, znači ništa zahtjevno). Uzeo sam rabljeni router za pokućni ZTE 286R (tele2) i sad sam pokušao staviti HT karticu unutra ali ne mogu se spojiti na net. Ima li neka caka ili je ZTE zaključan? Vidim u sučelju toutera da je prepoznao karticu, piše konekcija LTE+ ali net ne prolazi. Nešto sam krivo podesio?

 

Hvala!

 

EDIT: Riješeno. Stavio sam drugu HT karticu koju koristim u mobitelu i na njoj radi bez problema. Brzina 60/15, kuća nekih 700m zračne linije od repetitora.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 12:06 (alengrosevic).
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice