4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.045
|
čitano: 1.122.803
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
shvatio sam i sto mi predlazete
da si uzmem neki bolji ruter i antenu
3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
shvatio sam i sto mi predlazete
da si uzmem neki bolji ruter i antenu
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Dodig kaže...
shvatio sam i sto mi predlazete
da si uzmem neki bolji ruter i antenu

 Router da ali antena na 300m od tornja nema smisla osim ako ćeš ju staviti van zidova zgrade da ima pogled prema tornju.

15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Al ko kaze da ce dobit ista s drugim routerom, nek ide vidjet di su celije na tom tornju jel ovo izgleda jako cudno. I nek izvan kuce testira mozda ima neke jebene zidove pa je do njih al nekak sumnjam.

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Na tornju ima 3 frekvencije ,a ima cat4 router koji radi samo na jednoj i možda se spaja baš na najopterečeniju. Bilo koji cat6 huawei možeš birati frekvencije i agregacije i vidiš sve parametre signala i eNB ID tornja i ćelije na koje se spaja. Sa zte koji ima može samo nagađati. Nađu se na njuško B525 za 200- 250kn već s njime bi dobio na brzini i sve parametre bi mogao očitati i prema tome i zadati frekvencije ili agregacije.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.1.2021 8:44 (DDavorin).
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
celije na tornju su postavljene da jedne idu balgo uljevo druge udesno
kada izjutra testiram brzinu bude download 50mb upload 25mb
sve to padne jako puno kasnije vjerovatno previse korisnika
zna mi pasti na 2 mb mislim
si uzeti huawei b715 nadan se da
bi s tim moga imati koliko tolko
stabilniju vezu
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Kod mene je slucaj da je najblizi toranj udaljen 7 km, najjaci signal onog udaljenog 8 km, a nabrza veza onog udaljenog oko 9.5 km jer je ocito najmanje opterecen.

Trenutno mi je veza 95/45 Mbps (50/45 Mbps prime time od 18h do 22h).

Prvotno sam uzeo od A1 ono smece ZTE koji sam koristio par tjedana, da bih kasnije uzeo B818 router i na kraju Iskra P56 MIMO antene jer dobar ruter i antene su

presudne da mozes birat tornjeve i izvuces max brzine kao u mome slucaju.

Battlenet - TheProdigy#2234
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Zemljanin kaže...

Kod mene je slucaj da je najblizi toranj udaljen 7 km, najjaci signal onog udaljenog 8 km, a nabrza veza onog udaljenog oko 9.5 km jer je ocito najmanje opterecen.

Trenutno mi je veza 95/45 Mbps (50/45 Mbps prime time od 18h do 22h).

Prvotno sam uzeo od A1 ono smece ZTE koji sam koristio par tjedana, da bih kasnije uzeo B818 router i na kraju Iskra P56 MIMO antene jer dobar ruter i antene su

presudne da mozes birat tornjeve i izvuces max brzine kao u mome slucaju.

 Imaš jako dobar UL sa ovog tornja koji je udaljen 9.5km. Koji su ti parametri signala sa tog tornja?

9 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

 Imaš jako dobar UL sa ovog tornja koji je udaljen 9.5km. Koji su ti parametri signala sa tog tornja?

 Morao bih provjerit, ali nisam u HR...vracam se hmmm ne znam jos :-(

probat cu klincima rec nek instaliraju HUA Ctrl pa cu vidjet parametre

 

EDIT:

8.93 km je udaljenost po Google mapi

Battlenet - TheProdigy#2234
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.1.2021 10:32 (Zemljanin).
9 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

brzine

Battlenet - TheProdigy#2234
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Dodig kaže...
celije na tornju su postavljene da jedne idu balgo uljevo druge udesno
kada izjutra testiram brzinu bude download 50mb upload 25mb
sve to padne jako puno kasnije vjerovatno previse korisnika
zna mi pasti na 2 mb mislim
si uzeti huawei b715 nadan se da
bi s tim moga imati koliko tolko
stabilniju vezu

 B715 je ok

12 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pozdrav, trenutno imam Alcatel HH70 koji sam dobio uz Gigabox, koliko vidim u postavkama nema opcije za aktivaciju eksternih antena, nema ni opciju lockanja na određeni bandwidth.

Iz tih razloga sam mislio uzeti Huawei B525 ili B535, koliko vidim B525 je dosta povoljniji, pa me zanima je li dodatno ulaganje u B535 opravdano. Ili je pak dovoljan Alcatel koji imam (možda su eksterne antene po defaultu aktivne)?
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
pegula.00 kaže...
Pozdrav, trenutno imam Alcatel HH70 koji sam dobio uz Gigabox, koliko vidim u postavkama nema opcije za aktivaciju eksternih antena, nema ni opciju lockanja na određeni bandwidth.

Iz tih razloga sam mislio uzeti Huawei B525 ili B535, koliko vidim B525 je dosta povoljniji, pa me zanima je li dodatno ulaganje u B535 opravdano. Ili je pak dovoljan Alcatel koji imam (možda su eksterne antene po defaultu aktivne)?

 Prikopčaš iskre u Alcatel i automatski prepozna vanjske antene. Ako hoćeš lock frekvencija onda bilo koji huawei CAT6 počev od B525. Sad sve ovisi o tome jel želiš izvuči max od dostupnih frekvencija onda trebaš i takav router jer pošto si na HT HR on je malo specifičan za dobivanje max brzina sa dostupnih frekvencija. Ako si prosječan korisnik, a misliš promjeniti router onda B535

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.1.2021 20:03 (DDavorin).
13 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav ljudi, trebam pomoc. Imam A1 homebox i brzina je ocaj, puca veza konstantno, 3 uredaja spojena i ne mozes vise nista.

Router je zte mf283+ .Signal -105 dBm. Do najblizeg A1 tornja imam 3km. Ne razumijem bas sve vezano sa cellmapperom, po slici mi je cell 22 najblizi.

Da li da kupujem antenu ili mijenjam router..ili oboje? Vidim da se p56 antene preporucuju, ali kolko sam shvatio za zte mi treba jedna? Moze pomoc neka jer sam lud vise. Hvala

Geek
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Najbolje ti je da prodaš navedeni ruter (njuskalo.hr) kupiš drugi koji radi na min 2 frekvencije (zte mf286 kupljen u PL, b535, itd). Prije toga ispitaj na koliko frekvencija radi tvoja bazna stanica. Ako ti radi na 3 frekvencije možeš uzeti i huawei b715 koji je među najboljima. Kada riješiš ruter obzirom na udaljenost do bazne vidjeti ćeš kakva je brzina i signal te zaključiti dali je potrebna antena iskra p56.
Treba li ti još nešto, pitaj.
I ja sam cca 3 km od bazne stanice ali sa antenama i b715 brzina je...
www.speedtest.net/my-result/a/6962060998
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2021 8:57 (Rocki).
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Hvala!

Skroz sam zaboravio sliku ubacit. Na cellmapperu pise B1, B3 i B20. Razmisljam da narucim b818 posto ga svi preporucuju i nije problem malo vise platiti ako ce raditi kako treba.

Geek
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Raditi će kako treba, što ovisi od puno faktora: od rutera, preopterećenosti tj. broju korisnika, jačini signala-antena te o broju frekvencija na kojima radiš.
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2021 10:48 (Rocki).
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pozdrav,
Kupio sam iz Finske Huawei B818 i imam problem s kriminalno lošim SINR-om.

Ubacio sam Bon bon karticu, preko huaCtrl App-a odabrao 3CA agregaciju 800+1200+2100.
Spajam se na baznu stanicu udaljenu cca 320 metara zracne udaljenosti i dobijam sljedece parametre(prva slika). Znaci SINR konstatno varira, ali 90% vremena je u minusu.

Postoji također jos jedna bazna stanica koja ima B7 pojas, a udaljena je cca 800 metara.
Nastimao samo na B7 i ovo su parametri(druga slika).Isto SINR varira, neki prosjek je 10db.

Vrag mi nije dao mira pa sam se autom dovezao do prve(bliže) bazne stanice(znaci na nekih cca 15m zracne udaljenosti), spojio ruter preko invertera, nastimao pojaseve b1,b3 i b20 i mjerio. DL u UL Brzine su bile oko 130/50, znaci duplo veće(ocekivano), ali taj SINR i dalje u minusu, konstantno varira, ali rijetko dođe max do mozda 4db, vecinom je u rangu od -4 do 1 db.

Odvezao se i kod one druge bazne stance koja se nalazi na zgradi(mozda sam bio cca 20m zracne udaljenosti), nastimao samo B7 pojas, uglavnom SINR mi je bio iznenadjujuce jos gori nego kad mjerim od doma.

Kad sam kući, ruter se nalazi na tavanu, prakticki je na istoj nadmorskoj visini u odnosu na obe bazne stanice.

Citao sam malo o tom SINR-u i uz vanjske šumove, postoji konstantan šum koji dolazi od samog rutera, pa me strah da je ruter nesipravan, a garancija je briznih mjesec dana.

Zanima me da li postoji neki nacin kako da utvrdim ispravnost rutera jer vise ne znam sta da radim.

Mozda ce to sve biti bolje kad stavim P56 antenu, ali sam u fazi cekanja TS9 adaptera koji ce doci tek za mjesec dana.

Da li da stavim karticu od drugog operatera, ali ne vidim neku logiku u tome.
Ima mozda neka aplikacija koja prikazuje taj noise pa da vidim u kojem je frekventnom podrucju, jer sigurno je negdje navedena frekventna vrijednost tih komponenti unutar rutera, pa mozda tako otkrijem nesto.

Svaki savjet je dobrodošao.

P.S.
Radi se o ovim baznim stanicama(slika 3) koje se nalaze na podrucju Pule.
Takodjer, ako je potrebno mogu uploadat mjerenja koja sam dobio kad sam s autom bio pored baznih.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
dlibreman kaže...
Pozdrav,
Kupio sam iz Finske Huawei B818 i imam problem s kriminalno lošim SINR-om.

Ubacio sam Bon bon karticu, preko huaCtrl App-a odabrao 3CA agregaciju 800+1200+2100.
Spajam se na baznu stanicu udaljenu cca 320 metara zracne udaljenosti i dobijam sljedece parametre(prva slika). Znaci SINR konstatno varira, ali 90% vremena je u minusu.

Postoji također jos jedna bazna stanica koja ima B7 pojas, a udaljena je cca 800 metara.
Nastimao samo na B7 i ovo su parametri(druga slika).Isto SINR varira, neki prosjek je 10db.

Vrag mi nije dao mira pa sam se autom dovezao do prve(bliže) bazne stanice(znaci na nekih cca 15m zracne udaljenosti), spojio ruter preko invertera, nastimao pojaseve b1,b3 i b20 i mjerio. DL u UL Brzine su bile oko 130/50, znaci duplo veće(ocekivano), ali taj SINR i dalje u minusu, konstantno varira, ali rijetko dođe max do mozda 4db, vecinom je u rangu od -4 do 1 db.

Odvezao se i kod one druge bazne stance koja se nalazi na zgradi(mozda sam bio cca 20m zracne udaljenosti), nastimao samo B7 pojas, uglavnom SINR mi je bio iznenadjujuce jos gori nego kad mjerim od doma.

Kad sam kući, ruter se nalazi na tavanu, prakticki je na istoj nadmorskoj visini u odnosu na obe bazne stanice.

Citao sam malo o tom SINR-u i uz vanjske šumove, postoji konstantan šum koji dolazi od samog rutera, pa me strah da je ruter nesipravan, a garancija je briznih mjesec dana.

Zanima me da li postoji neki nacin kako da utvrdim ispravnost rutera jer vise ne znam sta da radim.

Mozda ce to sve biti bolje kad stavim P56 antenu, ali sam u fazi cekanja TS9 adaptera koji ce doci tek za mjesec dana.

Da li da stavim karticu od drugog operatera, ali ne vidim neku logiku u tome.
Ima mozda neka aplikacija koja prikazuje taj noise pa da vidim u kojem je frekventnom podrucju, jer sigurno je negdje navedena frekventna vrijednost tih komponenti unutar rutera, pa mozda tako otkrijem nesto.

Svaki savjet je dobrodošao.

P.S.
Radi se o ovim baznim stanicama(slika 3) koje se nalaze na podrucju Pule.
Takodjer, ako je potrebno mogu uploadat mjerenja koja sam dobio kad sam s autom bio pored baznih.

 Da li je router novi?

 

Ja sam osobno  imao probleme sa t-comom koji ima baznu stanicu 20 metara udaljenu od a1 i tele 2.Ukupna udaljesnost baznih stanica je oko 1 km.Na tele 2 sam imao sinr  oko 1-10 i imao sam najbolju brzinu interneta međutim usrali su sa limitom.Sada imam a1 te je sinr oko 5-30+ brzina je mrvicu lošija od tele 2 ali je bolja nego od t-coma. T-com bilježi daleko najlošije paramtere počevši od sinra,rsrp i ostalih iako se bazne stanice nalaze na istoj lokaciji.Sve u svemu ne mora značiti da je do routera,možda je bazna stanica preopterećna ili postoje nekakve lokane smetnje (radistanica itd).

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2021 11:42 (funny games).
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Ruter je polovni, kupljen s onog satshop-a iz Finske.

Imam nekog susjeda koji se bavi radio-amaterizmom, ali mislim da se oni igraju na nižim frekvencijama.

Jedino je moguce da me zajebava to sto je neki lokalni provider nakacio masu antena na kucu do mene(cca 50 metara udaljenosti), vidi sliku.

Mozda ce biti bolje kada montiram P56-icu, a u medjuvremenu cu probat stavit simicu od drugog providera.
11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
dlibreman kaže...
Ruter je polovni, kupljen s onog satshop-a iz Finske.

Imam nekog susjeda koji se bavi radio-amaterizmom, ali mislim da se oni igraju na nižim frekvencijama.

Jedino je moguce da me zajebava to sto je neki lokalni provider nakacio masu antena na kucu do mene(cca 50 metara udaljenosti), vidi sliku.

Mozda ce biti bolje kada montiram P56-icu, a u medjuvremenu cu probat stavit simicu od drugog providera.

 Stavi karticu u mobitel i odi do bazne pa se prošetaj oko nje da vidis parametre.Jednostavno to je mobilni internet,može sve biti savršeno parametrirano i opet nešto ne valja.

3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
kupio sam si b715 ruter i s njim sam dobio dl80 dok sam sa starim zte mf283 imao max 10mbs jacina signala
rsrp je i dalje na -100 ali neusporedivo
puno brzi net bez ikakvog zapinjanja sam dobio tako da preporucam svima
koji su na cat4 ruterima da ga zamijene
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Danas sam bas isprobao b818 iz finske. Imao sam i b715 i trenutno imam b535 i na 1800 mhz su b535 i b715 isti po parametrima signala a b818 jedino sinr ima manji ..oko -7 a na ovim ostalima sam imao oko 6. To je s vanjskom iskrom p56 i tplink gridom. Tako da mislim da ti to ne utjece na nista, vjv neki softwarski problem prikazivanja krivog sinra.

3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
pitanje dali b818 moze odraditi 4CA na b1 b3 b20
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

@dlibreman 

Probaj na mobitelu instalirati Network Cell Info pa tamo možeš očitati isto SINR i band na koji si zakačen pa na samoj mikrolokaciji kraj rutera usporedi vrijednosti.

Taj dio grada im očito nije dobro optimiziran za High Bandove tako da ima dosta preklapanja ćelija i onda je radi toga SINR loš što za posljedicu ima i slabije brzine.

Vidi se da je na L800  bolji SINR dok za High Bandove je on slabiji.

SINR je loš ili ako je coverage ( RSRP )  loš ili ako ćelije  nisu  dobro optimizirane tj ako su tiltovi ( električni i  mehanički ) loše postavljeni.

Ovdje se vidi da je RSRP  u OK vrijednostima.

Kod mene je npr RSRP -105 dbm a SINR je 15 tako da imam OK vrijednosti brzina  preko 120 mbita na 2CC agregaciji.

Svakako probaj ubaciti  drugi  SIM  ( npr od A1 )  u  ruter pa provjeri isto to.

A1  ima 4CC u gradu Puli i  dobro im je optimizirana mreža i prosjeci brzina su im odlični.

Znam taj dio grada tako da probaj ovo šta sam ti predložio kako bi potvrdio da je sa ruterom sve OK.

Čudi me da im je ispod bazne tako loša brzina kako si naveo ( nadam se da si bio  na optičkoj vidljivosti prema  anteni a ne direktno ispod  malo zaklonjen )

A moguće da je i problem sa nekakvim lokalnim providerom šta je već bio slučaj prošlo ljeto u Puli gdje je isti nelegalno korstio LTE spektar i radio smetnje pa je nakon šta je HAKOM intevenirao stvar bila riješena.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.1.2021 20:47 (barni).
15 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ruter je b818-260, vanjska antena 1,8 km do baze na kojoj su sve 4 frekvencije aktivne 800  1800  2100 2600 , ujedno su i povezani rezultati pojedinačo po frekvencijama.

Kada spojim npr. 2100+2600 dobijem brzinu

i bez obzira koliko i koje frekvencije udruživao brzinu od 200 Mhz nedobijam, iskreno brzina od 150 je u bilo koje doba dana nepada nemojte misliti da nisam zadovoljan ali po ovome a1 blokira tj. limitira brzinu

Ima li ko slična iskustva?

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

5G ruter od Nokie jedino kaj nema priključke za antene.

Davorin javi dojmove ako ga nabaviš.

 

https://www.satshop.fi/nokia-fastmile-5g.html

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
lord22 kaže...

Ruter je b818-260, vanjska antena 1,8 km do baze na kojoj su sve 4 frekvencije aktivne 800  1800  2100 2600 , ujedno su i povezani rezultati pojedinačo po frekvencijama.

Kada spojim npr. 2100+2600 dobijem brzinu

i bez obzira koliko i koje frekvencije udruživao brzinu od 200 Mhz nedobijam, iskreno brzina od 150 je u bilo koje doba dana nepada nemojte misliti da nisam zadovoljan ali po ovome a1 blokira tj. limitira brzinu

Ima li ko slična iskustva?

 Da nema možda tarifa ograničenje brzine?? jebem ti opet kukas za 170 mbita 

3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pozdrav ekipa kako nisam sto posto siguran dali mi netko moze rec za huawei b715 sto sve moram uzet kad
bi naruciva antenu iskra p56 od tih prikljucaka
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
lord22 kaže...

Ruter je b818-260, vanjska antena 1,8 km do baze na kojoj su sve 4 frekvencije aktivne 800  1800  2100 2600 , ujedno su i povezani rezultati pojedinačo po frekvencijama.

Kada spojim npr. 2100+2600 dobijem brzinu

i bez obzira koliko i koje frekvencije udruživao brzinu od 200 Mhz nedobijam, iskreno brzina od 150 je u bilo koje doba dana nepada nemojte misliti da nisam zadovoljan ali po ovome a1 blokira tj. limitira brzinu

Ima li ko slična iskustva?

  Ako imaš mobitel koji podržava 4CC probaj sa njime na istom mjestu gdje ti  je i ruter pa češ se uvjeriti da A1 ne blokira brzine.

  ja sam uredno negdje mjerio i do 350 mbita bez problema

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice