Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O) izdvojena tema

poruka: 21.810
|
čitano: 3.369.990
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Više nego dosta ti je kvalitetno 750w, tim više jer ryzen nije rastrošan. Bilo bi ti dosta i 650w, pogotovo ako gledaš ovaj ion platinum.
Po meni, to je i najbolji izbor, ima kvalitetniji vent, kvalitetnije komponente, višu efikasnost i općenito je kvalitetniji i bolji od rm750x. Ako baš ideš na corsair, pazi da ti ne uvale rm750 model bez x ili i na kraju, jer je taj kvalitetom dobru klasu ispod
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.3.2021 8:19 (picajzla0707).
11 godina
neaktivan
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

hcg-850 1073kn

 

750w-rmx 1070kn

 

Ion+760W 1049kn

 

Ovo sam pronašao da je dostupno, pa ću pogledati malo recenzije, ali čini mi se da ne mogu previše pogriješiti ni sa jednim.
Seasonic skoro nigdje nije dostupan, postoji neki poseban razlog za to?

When we are good they never remember, when we are bad they never forget. JM
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Osobno imam ion+ 760, svakako ga preporucam, doslovno je necujan i tome ima mod da do 350w ne pali ventilator
 
1 0 hvala 2
12 godina
online
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Dragone kaže...

Zahvalio bih se kiwi_91 na preporukama, prvi izbor je bio Ion+ 760w ali nisu imali na stanju pa sam uzeo Corsair RM750X. Danas sastavio sve i kompjuter je skoro nečujan pod punim opterećenjem. 

 A koliko ti iznosi to puno opterećenje?

14 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Pod moj pc su komponente: rudarim sa 2x rx480 underclock i undervolt cca 180w plus ostali dijelovi, jedino sto se čuje su 5 ventilatora u kućištu plus ventilator od grafičke ako ode iznad 1200 ok/min. Napajanje rijetko upali ventilator na cca 3 sekunde da se ohladi i onda ne radi ventilator. U recenziji piše da do 560w opterećenja ventilator se niti ne pali. Corsair RM750x je u pitanju.

12 godina
neaktivan
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Vezano na temu https://forum.bug.hr/forum/topic/kucista-napajanja/psu-corsair-vx550-gpu-rx560-isdisaju-/280953.aspx

Ovo su voltaže pod power test u occt-u(slika 1), +12v je vecinu vremena na 11.952V, jel to u granicama? :)

I još jednu stvar sam primjetil, kod igranja, nakon par minuta se preko slušalica cuje jedan klik, i zvuk postane šupalj, ko da mu odreže dio frekvencija, dio se čuje normalno, dio nikak. Onda opet nakon nekog vremena(ako) se čuje opet klik/anje i zvuk se vrati u normalu. I u zadnjih tjedan-2 se zna čuti i zujanje u slušalicama (bzzzzz-bzzz :) ) točno ko da struja probija negdje, slično zujanju dok fm stanica ima smetnje. Na zvučnicima nisam primjetil tak nekaj, makar sam samo 1-2 put  probal promjeniti izvor dok je počelo to. Isto kćer ponekad prijavila iste  smetnje dok gleda jubito :/

 

Jel vrijeme za zamjenu? Trenutno goni i5 9400F i RX560 + 2hdd i 2ssd bez oc, s tim da je prije toga x godina gonilo q9650 oc na 3.6GHz(+20%), prije toga E8400 pa E6750, grafe 3870, 4850, 7750, uglavnom sve <300W.

 

P.S. baš me zanimalo kolko je staro napananje, moral sam  prekopati staru dokumentaciju, znači skoro 13g. staro, vidi sliku 2 :)

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

nizz

 

Očitanja napona iz programa nisu pouzdana tako da je najbolje testirati izlaze na napajanju s multimetrom. Po ATX specifikacijama je dopušteno odstupanje od 5 %, što znači da je prihvatljiva min. vrijednost napona 11,4 V (ili max. 12,6 V).

 

Svakako bi zbog sigurnosti ostalih komponenti i podataka te, ako ćemo biti pesimistični, otklanjanja eventualne mogućnosti katastrofalnog otkazivanja (čitaj: eksplozijom) bilo preporučljivo promjeniti napajanje koje je starije od 10 god., ali nisam siguran bi li to riješilo problem. I problem s titranjem svjetla / zamrzavanjem igre / greškom u driverima i ovaj sa zvukom mi se čine kao problemi kojemu uzrok ne bi trebalo biti napajanje jer da ono i isporučuje nešto lošije napone, regulacijski sustavi na grafičkoj i matičnoj bi trebali biti u stanju to kompenzirati. Uz to, napajanje ima platformu provjerenog proizvođača pa bi sigurnosni sustavi na njemu vjerojatno već odreagirali da su odstupanja veća od onoga što grafička i matična mogu podnijeti, a možda bi i te komponente javile grešku. Primjerice, ja sam imao slučaj na kojem je Asus matična početnog ranga starijeg socketa S.775 izbacivala grešku o  previsokim oscilacijama napona nakon restarta koji se dogodio na višim opterećenjima (jeftino MS-ovo napajanje u starijem prebuild računalu).

14 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Koje napajanje uzet za dvije grafičke kartice? Prva je Radeon 5700 xt druga Asus TUF Gaming 6900 xt.  Vjv budu trošile dosta struje kad budu rudarile skupa, pa neko napajanje koje to bude guralo 24h bez prestanka. Hvala!

Pametan čovjek primjećuje sve. Glup za sve ima poneku zamjerku.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

x18x05x

 

Iako bi 750 W isto trebalo biti dovoljno, pogotovo ako ćeš underclockati i/ili undervoltati GPU, osobno bih ipak išao na +850 W. FD bi mi bio prvi izbor (nisam siguran je li raspoloživ), a s obzirom na cijenu, FSP drugi.

 

FSP Hydro G PRO 850 W (od 1000 kn; 10 god. jamstva)

Corsair RMx 850 W (od 1150 kn; 10 god. jamstva)

FD Ion+ 860 W (od 1200 kn; 10 god. jamstva)

 

Ako se ipak odlučiš na 750 W, onda bi preporuka bila za FD Ion+ 760 W (od 1050 kn; 10 god. jamstva) i zbog Platinum učinkovitosti i zbog većeg broja PCI-E kablova.

 

EDIT: Ipak na 750 W idi samo ako misliš underclockati i undervoltati jer 6900XT ima kratkotrajne peak-ove koji bi mogli stvarati probleme u smislu uključivanja zaštita.

Također, ako netko već ima slični mining setup, neka kaže svoja iskustva jer sam ovo temeljio na recenzijama pojedinačnih GPU-a gdje je sama 6900XT pri max opterećenju zahtijevala oko 350 W, a 5700XT oko 300 W. Ne znam kako bi se ponašale u zajedničkom miningu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.3.2021 9:45 (kiwi_91).
14 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
kiwi_91 kaže...

x18x05x

 

Iako bi 750 W isto trebalo biti dovoljno, pogotovo ako ćeš underclockati i/ili undervoltati GPU, osobno bih ipak išao na +850 W. FD bi mi bio prvi izbor (nisam siguran je li raspoloživ), a s obzirom na cijenu, FSP drugi.

 

FSP Hydro G PRO 850 W (od 1000 kn; 10 god. jamstva)

Corsair RMx 850 W (od 1150 kn; 10 god. jamstva)

FD Ion+ 860 W (od 1200 kn; 10 god. jamstva)

 

Ako se ipak odlučiš na 750 W, onda bi preporuka bila za FD Ion+ 760 W (od 1050 kn; 10 god. jamstva) i zbog Platinum učinkovitosti i zbog većeg broja PCI-E kablova.

 

EDIT: Ipak na 750 W idi samo ako misliš underclockati i undervoltati jer 6900XT ima kratkotrajne peak-ove koji bi mogli stvarati probleme u smislu uključivanja zaštita.

Također, ako netko već ima slični mining setup, neka kaže svoja iskustva jer sam ovo temeljio na recenzijama pojedinačnih GPU-a gdje je sama 6900XT pri max opterećenju zahtijevala oko 350 W, a 5700XT oko 300 W. Ne znam kako bi se ponašale u zajedničkom miningu.

 Još jedno pitanje. Imam dva napajanja već sad. Može li se iskoristit ovo drugo za ovu novu grafu? Znam da ga je teško upalit bez matične, dal postoji neki način da se upali i da bude stalno upaljen? Samo bi tu grafičku napajao.

Pametan čovjek primjećuje sve. Glup za sve ima poneku zamjerku.
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Probaj pronaći nešto ovakvo: 

 

https://www.njuskalo.hr/kucista/24-pin-dual-psu-power-supply-extension-cable-mining-oglas-33728544

 

S tim da treba upozoriti kako to nije baš najsigurnije rješenje jer takvim povezivanjem matična ne dobiva PG signal od tog drugog napajanja pa u slučaju kvara napajanja, zaštite na njemu možda neće obaviti posao kako treba i time bi komponente mogle stradati.

14 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
kiwi_91 kaže...

Probaj pronaći nešto ovakvo: 

 

https://www.njuskalo.hr/kucista/24-pin-dual-psu-power-supply-extension-cable-mining-oglas-33728544

 

S tim da treba upozoriti kako to nije baš najsigurnije rješenje jer takvim povezivanjem matična ne dobiva PG signal od tog drugog napajanja pa u slučaju kvara napajanja, zaštite na njemu možda neće obaviti posao kako treba i time bi komponente mogle stradati.

 Naručio prek amazona kabel.  :). 

Pametan čovjek primjećuje sve. Glup za sve ima poneku zamjerku.
11 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Pozdrav,

kupio sam novu maticnu plocu (ASUS PRIME B450M-A) i novi procesor (Ryzen 5 3500x), unutra je stara graficka (AMD Radeon R9 390), RAM (2 X KINGSTON 4GB DDR4, 2400MHz ), KINGSTON SSD 240gb, hdd 1tb. 

Planiram kupit novo napajanje (trenutno je pogonu: Zalman ZM500-GLX 500W) ali se comp poceo gasit pa izgleda da moram uzet nesto jace pa ako moze preporuka da je ok cijena...

Hvala

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

netmail8

 

S obzirom na trenutno dobru cijenu, mislim da nema smisla gledati ništa osim Seasonic GC-650 (od 570 kn; 7 god. jamstva). Iako nije garancija da će novo napajanje riješiti problem jer u slučaju neispravnog/preslabog napajanja uglavnom bude u event logu obavijest povezana s gubitkom snage, odnosno napona, a vidim da je kod tebe nešto vezano uz procesor. No svakako je preporučljivo zamijeniti tog Zalmana s kvalitetnijim napajanjem pa možda to na kraju ispadne i kao rješenje za tvoj problem.

3 godine
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Pozdrav, moze preporuka za napajanje do 500kn, min. 600w i po mogucnosti modularno mada mi ne igra ulogu to. Gledao sam Fsp Hyper K 80+ 600w, al ne mogu naci bas recenzije neke o njemu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Pozdrav. Ljudi, se da nac za 1000kn neko vrhunsko modularno napajanje, 600-650w?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Ako hoćeš vrhunsko napajanje onda: DeepCool DQ750-M V2L

 

Možeš uzeti u obzir i Gigabyte GP-P850GM

 
0 3 hvala 0
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Ma kakav deepcool pod vrhunsko napajanje, jeftine komponente, bučno, loši rezultati za gold napajanje, sve u svemu ispodprosječno, a ne vrhunsko.
Pored seasonica focus 750w za istu cijenu ili dosta jeftiniji focus 650w nema nikakvog smisla
3 godine
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

RM750X

Mods By KNDZ
16 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Ovaj Fractal Ion+ 660w platinum mi izgleda kao pun pogodak?
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Osobno bih također izbjegao Deepcool i Gigabyte jer nemaju kvalitetne komponente (posebno Gigabyte) i jamstvo kao konkurencija.

 

Moja lista preporučenih modela bi bila ova:

 

FD Ion+ Platinum 660 W760 W (od 940 kn / 1025 kn; 10 god. jamstva)

Seasonic Focus Gold 650 W750 W (od 726 kn / 841 kn; 10 god. jamstva)

FSP Hydro G 650 W750 W (od 872 kn / 934 kn; 10 god. jamstva)

Corsair RMx 650 W / 750 W (od 887 kn / 994 kn; 10 god. jamstva)

 

Ion+ Platinum je vjerojatno najbolji od svih što se tiče performansi (Platinum učinkovitost, niska buka...), a Seasonic best buy zbog cijene (+ mogućnost osvajanja Steam koda od 50 $ - link). 

 

Recenzije:

Deepcool

Gigabyte (Aorus verzija puno bolja po kvaliteti komponenti, ali kod nas ima samo 5 god. jamstva i više povjerenja imam u gore navedene modele)

Fractal

Seasonic

FSP

Corsair (provjeriti je li možda u trgovine došla ovogodišnja verzija)

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.5.2021 9:40 (kiwi_91).
Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
kiwi_91 kaže...

Osobno bih također izbjegao Deepcool i Gigabyte jer nemaju kvalitetne komponente (posebno Gigabyte) i jamstvo kao konkurencija.

 

Moja lista preporučenih modela bi bila ova:

 

FD Ion+ Platinum 660 W760 W (od 940 kn / 1025 kn; 10 god. jamstva)

Seasonic Focus Gold 650 W750 W (od 726 kn / 841 kn; 10 god. jamstva)

FSP Hydro G 650 W750 W (od 872 kn / 934 kn; 10 god. jamstva)

Corsair RMx 650 W / 750 W (od 887 kn / 994 kn; 10 god. jamstva)

 

Ion+ Platinum je vjerojatno najbolji od svih što se tiče performansi (Platinum učinkovitost, niska buka...), a Seasonic best buy zbog cijene (+ mogućnost osvajanja Steam koda od 50 $ - link). 

 

Recenzije:

Deepcool

Gigabyte (Aorus verzija puno bolja po kvaliteti komponenti, ali kod nas ima samo 5 god. jamstva i više povjerenja imam u gore navedene modele)

Fractal

Seasonic

FSP

Corsair (provjeriti je li možda u trgovine došla ovogodišnja verzija)

 

Nekak najviše naginjem ION+ 660W, radi učinkovitosti, niske razine buke a i semipassive kao i još neki ovdje to nude i ono najbitnije, flat kablovi a uz to su jako savitljivi, bar tak recenzije vele, još i da je 24pinski flat..

Čak se i s oscilacijama pod opterećenjem odlično drži (12, 5, 3v) al vjerojatno je to više-manje očekivano od tog tipa napajanja a i ostali su tu negdje..

 

Zanima me samo ta platinum serija i odnosu na gold? Koliki su tu dobici učinkovitosti? Mada je razlika manja nego s novčane strane, pa je i pitanje opravdanosti nabavke takvog napajanja, a platinum je uvijek bilo skuplje od gold ergele napajanja, cca 100tinjak kn (?)

 

Na kraju, koja je uopće mana ovim ION+ napajanjima?

11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

zvonac

 

Kada gledam Gold vs Platinum meni je uvijek u prvom planu bolja kvaliteta komponenti (u pravilu), a čak ni ne gledam koliko ću uštedjeti u potrošnji struje. Razlika u učinkovitosti je negdje od 0,5-2 %, odnosno to je cca. 1,5 - 6 W pri opterećenju od 300 W ili ako 8 sati dnevno igraš igre, s 2 % boljom učinkovitosti pri 300 W ćeš godišnje uštedjeti 9-10 kn (0,52 kn/kwh). Znači razliku ćeš u tim uvjetima otplatiti tek nakon 10+ god.

 

Ono što se dobije su tranzistori i ostale komponente bolje kvalitete koji između ostalog imaju manje otpore, što znači i manje zagrijavanja, a time i duži vijek trajanja.

 

'Mane' su nabrojane na recenziji, a kod 660 W bi za Intel-ove procesore (11. gen) možda mogao biti i nedostatak što nema dodatni EPS priključak. Ne znam koliko procesori odnosno matične imaju koristi od 4+8 CPU priključka, ali pretp. da je na +150 W nešto stabilniji rad.

16 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
kiwi_91 kaže...

zvonac

 

Kada gledam Gold vs Platinum meni je uvijek u prvom planu bolja kvaliteta komponenti (u pravilu), a čak ni ne gledam koliko ću uštedjeti u potrošnji struje. Razlika u učinkovitosti je negdje od 0,5-2 %, odnosno to je cca. 1,5 - 6 W pri opterećenju od 300 W ili ako 8 sati dnevno igraš igre, s 2 % boljom učinkovitosti pri 300 W ćeš godišnje uštedjeti 9-10 kn (0,52 kn/kwh). Znači razliku ćeš u tim uvjetima otplatiti tek nakon 10+ god.

 

Ono što se dobije su tranzistori i ostale komponente bolje kvalitete koji između ostalog imaju manje otpore, što znači i manje zagrijavanja, a time i duži vijek trajanja.

 

'Mane' su nabrojane na recenziji, a kod 660 W bi za Intel-ove procesore (11. gen) možda mogao biti i nedostatak što nema dodatni EPS priključak. Ne znam koliko procesori odnosno matične imaju koristi od 4+8 CPU priključka, ali pretp. da je na +150 W nešto stabilniji rad.

 Al i Seasonic kojeg si naveo u prethodnom postu i ION+ imaju kvalitetne komponente, s tim da je jedno platinum a drugo gold, i s tim da je seasonic malo jeftiniji..

Našao sam u reviewu da ION+ 660P koristi, The 660P uses Japanese capacitors throughout the design with two very fine Japanese 105C rated capacitors in the primary stage, from the excellent Rubycon. 

 

Pandan ION+ seriji bi vjerojatno bio Seasonic Focus PX650 a koji je skuplji od ION+, dal je tolko i bolji, sumnjam, razlika u cijeni između ta dva platinum napajanja je cca 200tinjak kn.. 

 

11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Dolje na Cybenetics linkovima (na drugoj stranici pdf-a) su u tablici nabrojane komponente koje se nalaze u napajanjima. U FD-u su gotovo svi tranzistori s boljim/jačim specifikacijama od onih u Seasonic-u pa čak i od onih u PX seriji. To samo po sebi ne znači da je napajanje bolje jer to ovisi o cjelokupnoj platformi, no s obzirom da oba napajanja imaju slične rezultate na testiranjima, nekako je logično da ćemo radije uzeti napajanje za koje znamo da ima bolje komponente ili barem naslućujemo da su bolje s obzirom na njihove specifikacije.

U usporedbi GX i PX serije se vidi kako PX ima tranzistore boljih karakteristika (+ Infineon je renomiraniji proizvođač od UTC-a) i upravo to, a ne 1-2 % manji račun za struju, je glavni razlog zašto bi napajanja s boljom učinkovitošću trebalo uzeti u obzir ako razlika u cijeni nije prevelika.

 

ION+ 660

GX 650

PX 650

 

Što se tiče cijene, u Njemačkoj se i Ion+ 660 W i PX 650 W mogu pronaći za jednaku cijenu (cca. 110 €) tako da kod nas PX trenutno nije dobra kupnja.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.5.2021 13:06 (kiwi_91).
16 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Pozdrav.. Ljudi, ION+ 660 platinum dolazi samo sa jednim kabelom za cpu (8pin). Ove nove ploče imaju 8+4pin za spajanje cpu-a, Z490/590 itd..
Može se bez frke spojit samo 8pinskim na ploču za cpu? Pretpostavljam da je onaj dodatni 4pin samo za potrebe žešćeg OCa ak se ne varam?

 

EDIT: Kolko čitam, "the 8 pin connector is good for up to around 320-350 watts".

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 21:34 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
zvonac kaže...

 EDIT: Kolko čitam, "the 8 pin connector is good for up to around 320-350 watts".

Radit će bez problema.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
16 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Valentin17 kaže...

Radit će bez problema.

 Ma nekaj čitam da neke ploče ne žele bootat bez ak nije uštekan i dodatni 4pinski kabel..

13 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
zvonac kaže...

 Ma nekaj čitam da neke ploče ne žele bootat bez ak nije uštekan i dodatni 4pinski kabel..

Ne znam što ti čitaš ili gdje čitaš, ali ja to nisam nikada doživio ni vidio, ni pročitao.

Tako nešto nije smetalo Threadripperu, čisto sumnjam da bi smetalo tvom zaključanom procesoru.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.5.2021 15:11 (Valentin17).
11 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Ja kad sam uzimao napajanje pregrmio sam cifru od 1100kn za svoje titanum snow silent 750w prime..nasao ga u hg spotu syo je tada bila odlicna cijena..na webu im je bila platinum prime 750w crna serija dodjem u ducan a ono tamo snow titanium..brijem daa su se zeznuli pa su mi morali dat po toj cijeni..nasao.isto svoje u uzi shopu i tada je bila cijena 1849kn za moje napajanje..tak da mi nije stvarno zao.ni lipe...mozda je overkill ali super sam zadovoljan...12 godina gare,sad jos 11

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice