Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O) izdvojena tema

poruka: 21.810
|
čitano: 3.373.231
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

U vrijeme pisanja posta mi je izbacivalo trgovinu, ali sada ne. Uzishop je u pitanju - link.

16 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Moze li stari corsair vx450 "trajno" izdrzati 3600X na 4.2mhz, 1070 oc, 2x8gb na 3300mhz, ssd m2, 2 hdda i 4x120 venta?

Intel Core 2 Duo E6300 @3500Mhz - 1.4000V, CoolerMaster Hyper-TX, ASUS P5B deluxe, Crucial Ballistix DDR 677 2x1024MB 1000Mhz 4-4-4-8 - 2.45V, Gainward 8800GT 512MB, TV tuner ASUS P7131 Hybrid, HITACH
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 13:16 (elvis again).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
elvis again kaže...

Moze li stari corsair vx450 "trajno" izdrzati 3600X na 4.2mhz, 1070 oc, 2x8gb na 3300mhz, ssd m2, 2 hdda i 4x120 venta?

Bez problema.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

elvis again

 

Pretp. da bi to napajanje moglo biti +10 godina staro i kroz to vrijeme korištenja se određena degradacija komponenti sigurno dogodila pa je teško išta garantirati. Unutra jesu komponente od top proizvođača iz tog vremena i to može dati nadu da će napajanje izdržati dugotrajna opterećenja te konfiguracije, ali samo nadu, ne i garanciju.

 

Kao novo bi moglo bez problema, kako je kolega rekao.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 17:12 (kiwi_91).
16 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Napajanje je dosta staro to je istina. 

Koje napajanje preporucate oko 600kn?

Seasonic core gm 650w? 

Intel Core 2 Duo E6300 @3500Mhz - 1.4000V, CoolerMaster Hyper-TX, ASUS P5B deluxe, Crucial Ballistix DDR 677 2x1024MB 1000Mhz 4-4-4-8 - 2.45V, Gainward 8800GT 512MB, TV tuner ASUS P7131 Hybrid, HITACH
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Da, taj Seasonic bi bio savršen izbor ako ulazi u budžet.

14 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Razmisljam da uzmem novo kvalitetnije napajanje za novu konfu.

Za pocetak cu imati 5600x i Asus strix 1060. A kasnije uzeti najvjerojatnije 3060ti.

 

Trenutno imam Fortron Raider II 650W staro oko 2 godine.

Vidim da je trenutno slaba ponuda 750W.

 

Sta bi preporucili do 1000kn?

Nije mi bitno da bude modularno.

 

Gale
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Sta ce ti 750w za 5600x i 3060ti, to bez problema drzi i 550w napjanje.

14 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
R4zOR229 kaže...

Sta ce ti 750w za 5600x i 3060ti, to bez problema drzi i 550w napjanje.

Znaci nema potrebe za 750.

Uzet cu onda 650.

Gale
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 3:10 (Legasus).
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Legasus

 

Mislim da bi ti taj FSP mogao biti dobar bar još sljedećih 3-5 god., stoga bih osobno na tvom mjestu pratio akcije pa kupio napajanje ako dođe nekakva ponuda s duplim popustima (akcija + dodatni popust na određene kartice...), tj. da cijena bude povoljnija nego u Njemačkoj (pr. Seasonic Focus GX 650 W je tamo ispod 700 kn, a kod nas trenutno cca. 820 kn). Ovako je neisplativo uzimati po ovim relativno skupim cijenama.

 

Osim Focusa GX/PX, možeš pratiti i Seasonic PRIME modele, be quiet! Straight Power i Dark Power, FSP Hydro G Pro, Super Flower Leadex serija, Asus ROG Strix, Fractal Design Ion+ (jedno vrijeme je 560 W bilo za oko 690 kn što je bila dobra cijena), NZXT C serija, Corsair RMx/RMi/HXi...

15 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Može preporuka kakvog kvalitetnog napajanja za moju konfu iz potpisa, na nju bi eventualno išla druga grafa tipa 3080 ili 6800 i to je to.

 

lp

 

ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
sokre kaže...

Može preporuka kakvog kvalitetnog napajanja za moju konfu iz potpisa, na nju bi eventualno išla druga grafa tipa 3080 ili 6800 i to je to.

 

lp

 

 

Klik još vidiš u temi Ekupi BONOVI dali netko ima kakav bon pa si jos malo skreses cijenu.

8 godina
neaktivan
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Pozdrav,

 

frend želi novo napajanje, 650W da je 80+.

 

Konfa:
CPU: R7 3700x

GPU: Nvidia RTX2060 super

RAM: 2x8gb
HDD: 1xssd 250gb + 1xhdd 1tb

+ DVD rom

 

Što preporučujete od modularnog, a što od klasičnih?

 

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Pozdrav svima, tražim napajanje za konfiguraciju koju slažem. Konfiguracija je Ryzen 1600 AF (ili 3600), RX570 Nitro+, 16 GB RAM 3200 MHz + SSD 1TB. Ne planiram OC. Volio bih da je napajanje polumodularno tako da mogu smanjiti gužvu u kućištu. Gledao sam Seasonic GM650W koji je trenutno nešto iznad 650 kuna. Isto tako volio bih da je napajanje relativno tiho i da imam prostora za nadogradnju u budućnosti (ali ne bih volio baciti novac na nepotrebno jako napajanje). Hvala svima :)
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

S obzirom da obojica gledate isti rang napajanja, moj savjet bi bio ili Seasonic Focus ili Seasonic GC (GM seriju ne vidim da je raspoloživa ispod 700 kn) ili novi FSP Hydro GSM Lite Pro.

 

Seasonic Focus 550 W650 W (od 735 kn / od 773 kn; 10 god. jamstva)

Seasonic GC 650 W (od 684 kn)

FSP Hydro GSM Lite Pro 550 W / 650 W / 750 W (od 572 kn / od 613 kn / od 645 kn; 5 god. jamstva)

 

Focus možda možete još skinuti cijenu na ekupi za 35 kn s kodom HvalaVam (meni su poslali da je aktivan do 31.01.) pa vam možda bude cjenovno prihvatljiv jer ipak s njim dobijete potpunu modularnost, najkvalitetniju platformu od navedenih i 10 god. jamstva. Kvalitetnih 550 W je dovoljno za konfiguracije koje trenutno imate, a pretp. da će u budućnosti slične potrošnje imati i RTX3060/RX6700, dok za 3070/RX6800 bi bilo bolje 650 W. 

 

Ova nova FSP serija ima njihovu novu platformu koju dosad nismo imali prilike vidjeti u niti jednom modelu, a čini mi se naprednija od platforme iz primjerice Hydro GE, GD serija koja je jednaka kao kod njihovih Bronze/Silver modela Raider II 450/550 W, Hydro Pro, Hexa 85+ Pro i Hyper Pro, samo su pretp. stavljeni bolji tranzistori kako bi se postigla Gold učinkovitost. U ovoj platformi su svi elektrolitski kondenzatori japanski, dok su polimerni mix CapXon i APAQ. Rezultati testova su dobri, a čak bi se po ovoj recenziji varijante od 750 W moglo reći da je i vrlo tiho jer se na velikom rasponu opterećenja ventilator ne vrti brže od 1000 rpm-a.

Smjestio bih ju u rang Seasonic GM serije, ali ako je GM iste cijene, onda bih SS prije uzeo jer bih rekao da je vjerojatno nešto bolji od FSP-a (više povjerenja imam u Seasonic platforme), a i jamstvo je dulje. Ono što je zasigurno bolje kod FSP-a je ventilator koji je s kvalitetnim FDB-om dok je u Seasonic GM seriji s običnim ležajem, a možda bi eventualno nekome bilo korisno to što FSP u svim varijantama ima dva EPS priključka (novi Intel procesori bi mogli imati koristi od toga jer koliko vidim većina predstavljenih Z590 ploča ima dva priključka). I na ovim dolje recenzijama ne vidim standardni MOV na filterskom dijelu (možda su ga stavili u nekom drugačijem obliku...) pa ne bi bilo loše koristiti prenaponsku letvu uz ta napajanja. 

 

Recenzija/predstavljanje:

FSP Hydro GSM Lite PRO 750 W - Link 1 / Link 2

Moj PC  
3 0 hvala 3
3 godine
protjeran
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Mišljenje o Corsair 650W RM650X, dal je to top tier napajanje? PS ne kupujem u dućanu već mi igra neka zamjena.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

jeste

3 godine
protjeran
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
ibme74 kaže...

jeste

 Ako spojim RTX 3070 jel baš moram vući dva kabela iz napajanja u grafu ili mogu koristiti onaj što se grana na na 2X8 pinova?

13 godina
online
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
user2206 kaže...

 Ako spojim RTX 3070 jel baš moram vući dva kabela iz napajanja u grafu ili mogu koristiti onaj što se grana na na 2X8 pinova?

Najbolje je vući dva kabela.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
3 godine
protjeran
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Valentin17 kaže...
user2206 kaže...

 Ako spojim RTX 3070 jel baš moram vući dva kabela iz napajanja u grafu ili mogu koristiti onaj što se grana na na 2X8 pinova?

Najbolje je vući dva kabela.

 Ma znam da je bolje al jel nužno, hoću li oštetiti grafu ili napajanje? Nisam overclocker, čak sam razmišljao o undervoltu.

13 godina
online
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
user2206 kaže...

 Ma znam da je bolje al jel nužno, hoću li oštetiti grafu ili napajanje? Nisam overclocker, čak sam razmišljao o undervoltu.

Može doći do požara.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
15 godina
offline
Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Može preporuka napajanja do 900kn, po mogućnosti da bude od 750w (ili više) ako u budućnosti  budem uzimao jaču grafičku, tipa RTX 3080.

Imao sam u planu uzeti Seasonic Focus Plus Gold 750w no po netu sam čitao da ta serija pravi probleme pod opterećenjem.

Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Onda mi je najbolje kupiti neke custom kabele, jer ako spojim ove originalne to će izgledati užasno, jer se oni na kraju granaju u 2x8. Ne kužim zašto ih uopće rade takvima kad je to opasno?

10 godina
online
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Abra008 kaže...

Može preporuka napajanja do 900kn, po mogućnosti da bude od 750w (ili više) ako u budućnosti  budem uzimao jaču grafičku, tipa RTX 3080.

Imao sam u planu uzeti Seasonic Focus Plus Gold 750w no po netu sam čitao da ta serija pravi probleme pod opterećenjem.

Hvala.

Pravi probleme jedino s ovim sto kolega prica, makar nisam siguran dobis li sa 750W 2 ili samo 1 PCIE kabel.

13 godina
online
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
user2206 kaže...

Ne kužim zašto ih uopće rade takvima kad je to opasno?

Bilo je i modela na kojima si mogao spojiti jedan kabel.

Cablemod kabele uzmi i složiš si sve kako ti odgovara.

The_Fichek kaže...

Pravi probleme jedino s ovim sto kolega prica, makar nisam siguran dobis li sa 750W 2 ili samo 1 PCIE kabel.

Dobije dva kabela koja imaju na sebi dva puta po 6+2 pin i dobije jedan kabel koji ima na sebi samo jedan 6+2 pin.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 20:46 (Valentin17).
10 godina
online
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Lako rec, cablemod kablovi kostaju kao neko mid-range napajanje.. Mozda trazit Seasonic za taj jedan kabel viska, imaju ok support..

12 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
Valentin17 kaže...
user2206 kaže...

 Ma znam da je bolje al jel nužno, hoću li oštetiti grafu ili napajanje? Nisam overclocker, čak sam razmišljao o undervoltu.

Može doći do požara.

 Znači, proizvođač napravi napajanje koje preopterećenjem topi žile u kabelu umjesto da odradi neka zaštita?

11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

user2206

 

Ako ti baš nikako nije opcija spojiti dva kabla, onda možeš spojiti i na jedan. Kablovi bi trebali biti napravljeni po standardima tako da se mogu sigurno koristiti u primjeni za koju su namijenjeni, ali ako je moguće, bolje ne "ispitivati" granice mogućnosti.

 

Po izračunima (link) pad napona u ovom slučaju (600 mm duljina do prvog PCI-E priključka; 18 AWG; 3 vodiča; svaki priključak max. 150 W, ukupno 300 W = 25 A) iznosi cca. 0,21 V, odnosno 1,75 %. Po određenim standardima se kao granica sigurnosti u električnim instalacijama uzima pad napona od 3 % tako da se u ovom slučaju to ne prelazi.

 

S obzirom da je u pitanju kvalitetnije napajanje višeg ranga, pretp. da su i kablovi napravljeni dovoljno kvalitetno.

 

 

Abra008

 

Ukoliko si pod probleme s opterećenjem mislio na onaj slučaj kada je sam Seasonic dao izjavu (link - ne nađem više na njihovo stranici, ali je ostalo na reddit-u) o mogućem uključivanju zaštita prilikom korištenja određenih kartica (uglavnom AMD Vega), to bi trebalo biti riješeno i od sredine 2018. bi na tržištu trebale biti revizije kod kojih ne bi trebalo dolaziti do tih pojava. Tu se zaštita uključivala zbog visokih kratkotrajnih ('transientalnih') opterećenja koja su navodno za jednu Vega karticu mogla iznositi i do 600 W pa je zbog osjetljivije postavke zaštite došlo do njenog uključivanja. Iako, kao što su neki komentirali na tu temu, bolje je pitanje zašto ostala napajanja nisu tako reagirala s obzirom da se radi o poprilično visokim opterećenjima koja se mogu pojaviti i primjerice kao rezultat kvara određenih sklopova na komponentama računala. U tom slučaju bi imali potencijalno nekontroliranih 600 W koje "luta" po grafičkoj kartici, procesoru, matičnoj, ramima...

 

Uglavnom, Seasonic Focus serija (od 815 kn; 10 god. jamstva) ti može i dalje biti u planu, a s obzirom na trenutne cijene je vjerojatno najbolja i najprovjerenija kupnja. Cjenovno je još konkurentan Antec HCG 750 (od 855 kn; 10 god. jamstva) koji ima jednaku Seasonic platformu, a od drugih platformi je blizu budžeta FSP Hydro G Pro 750 W (od 935 kn; 10 god. jamstva). Gigabyte serije Px50GM i Aorus su isto cjenovno konkurentne, ali bih ih izbjegao zbog kraćeg jamstva i nedovoljno provjerenog proizvođača platforme (i komponenti u slučaju Px50GM serije).

12 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)
kiwi_91 kaže...

user2206

 

Ako ti baš nikako nije opcija spojiti dva kabla, onda možeš spojiti i na jedan. Kablovi bi trebali biti napravljeni po standardima tako da se mogu sigurno koristiti u primjeni za koju su namijenjeni, ali ako je moguće, bolje ne "ispitivati" granice mogućnosti.

 

Po izračunima (link) pad napona u ovom slučaju (600 mm duljina do prvog PCI-E priključka; 18 AWG; 3 vodiča; svaki priključak max. 150 W, ukupno 300 W = 25 A) iznosi cca. 0,21 V, odnosno 1,75 %. Po određenim standardima se kao granica sigurnosti u električnim instalacijama uzima pad napona od 3 % tako da se u ovom slučaju to ne prelazi.

 

S obzirom da je u pitanju kvalitetnije napajanje višeg ranga, pretp. da su i kablovi napravljeni dovoljno kvalitetno.

 

 Dimenzioniranje kabela prema padu napona je bitno zbog toga da potrošač ne dobije napon niži od onoga koji mu treba za rad. Za ovaj slučaj je bitna struja koja protiče kroz vodič, koliko vidim proizvođači koji koriste AWG18 presjek u kabelima navode da za GPU koji troši više od 225W se koriste 2 kabela.

https://forums.anandtech.com/threads/awg-another-thing-to-consider-when-buying-a-psu-besides-wattage.2540519/

225W/12V=18,75A

E sad, nisam baš upoznat s američkim standardima za struje kod AWG, ali ovdje se recimo navodi da je max struja kroz AWG 18, 16A

https://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

negdje se navodi da je 20A, ovisno o vrsti izolacije, pa je onda ovaj navod od proizvođača u skladu s time, recimo.

 

11 godina
offline
Re: Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

sosta

 

Osobno mi se čini sigurnije uzeti pad napona i za ovaj slučaj jer se njime uzima u obzir i duljina vodiča.

Na Wikipediji o AWG-u ima bolja tablica (čini mi se pouzdan izvor te tablice) u kojoj je prikazana max. struja zavisno o deklariranoj max. temperaturi izolacije. Tamo je za 18 AWG i 90 °C izolacije navedeno tih 16 A, ali to je pri ambijentalnoj temperaturi od 30 °C s raspetljanim kablom. Tih 16 A bih smatrao relevantnim za primjerice 0,5 m takvog kabla, ali ako zamislimo da je 5 metara tog istog kabla zgurano u nekakvo kućište, imali bi 10x više topline koja se oslobađa uslijed otpora vodiča, koncentrirane u mali prostor sklupčanog kabla. U tim uvjetima bi pretp. deklariranih 16 A bilo sve samo ne sigurno.

Kod računala nisu tako ekstremne struje koje idu na jedan vodič i duljine nisu veće od 60-80 cm, ali uvjeti u kućištu nisu idealni pa bih zato ipak radije koristio konzervativniji pad napona za ovu procjenu.

 

I mislim da nisi uzeo u obzir da ako i ide 18,75 A kroz jedan PCI-E kabel, struja ide kroz tri vodiča od 18 AWG (3 pina od 12 V je u PCI-E priključku) pa tehnički imamo samo 6,25 A na jednom vodiču, odnosno ako gledamo u ovom koleginom slučaju da 2x PCI-E priključka vuku 300 W (25 A), po jednom vodiču ide 8,33 A. U tom pogledu bi kolega bio siguran i s kablom koji ima izolaciju deklariranu na 60 °C (po tablici max 10 A), a mislim da je u RMx-u 80 °C PCI-E kabel ako dobro vidim na jednoj od fotografija (kod mog Gigabyte je 80 °C).

No, ponavljam, uvjeti u kućištu mogu biti daleko od idealnih, grafičke mogu povući više struje u određenim uvjetima (pr. maloprije spomenuta Vega), spojevi na kablovima/priključcima mogu biti lošije napravljeni ili s vremenom mogu možda i korodirati pa je na kraju bolje izbjeći potencijalne probleme i spojiti dva PCI-E priključka s nezavisnih kablova kada je god to moguće.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice