Živa cigla za meki pod

poruka: 7
|
čitano: 3.450
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Živa cigla za meki pod".
15 godina
offline
Živa cigla za meki pod

Kuća koja se sama sruši za 2 tjedna? Bilo bi bolje da cigla zadrži mehanička svojstva i nakon što alge umru.

Idi i radi nešto korisno!
 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Živa cigla za meki pod
Cigla zadržava mehanička svojstva i nakon što alge umru. Vezivo, čestice kalcijeva karbonata, ostaje dakako u cigli. Cigla se otvrdnjava dok su alge žive, no i nakon njihove smrti zadržava čvrstoću. Žbuka nastaje dodavanjem gašenog vapna pijesku, no ovdje vapno stvaraju alge.
 
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Živa cigla za meki pod

Hvala, fantastičan članak.

Pitanje: nisam razumio, je li za uporabu poželjnije da budu niske temperature i vlažnost zraka, ili samo za proizvodnju?

Inače, podsjeća me to malo na stare dalmatinske kuće (npr Hvar) koje su koristile vapnenare i neku esenciju koja se brodovima pelala iz Grčke; ako se dobro sjećam, kao aditive vezivu su koristili jaja i sl. čudesa, a specifično je bilo da je to vezivo za kamene blokove vremenom postajalo sve "kvalitetnije". Sad, možda je dio toga legenda, možda sam i krivo zapamtio.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Živa cigla za meki pod
Crna crta na grafikonu pokazuje da pri normalnim uvjetima (u zidu) nakon 3-5 dana nema u cigli jedne žive cijanobakterije. Cigla je mrtva. No ako se cigla drži pri povoljnim uvjetima vlage i temperature može živjeti 15-30 dana. Stoga je izrada cigle slična pečenju kruha: kruh je živ (tijesto se diže) sve dok se ne stavi u peć. Isto tako, staro tijesto može poslužiti kao kvasac (kvas) za novi kruh. Što se pak tiče proteinske komplonente tu imate pravo: u žbuku se znalo dodavati bjelance od jajeta ili svježi sir da je se učvrsti. Riječ je o istom precesu kao i ovdje (umrežavanje polimera aminokiselina, tj. proteina), samo s drugim proteinima (jaje - albumin, sir - kazein).
 
2 0 hvala 2
15 godina
online
Živa cigla za meki pod

Odličan članak!

Kakve su fizikalno mehaničke karakteristike takve cigle?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Živa cigla za meki pod
Youngov modul žive cigle iznosi 293,9 +-11,0 MPa, a tlačna čvrstoća 3,60 +- 0,327 MPa.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Živa cigla za meki pod

ovo izgleda kao energetska pločica ili voćni biskvit, iako mi se čini da nije osobito higijensko za klopu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice