Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

poruka: 34
|
čitano: 7.414
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod".
16 godina
odjavljen
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

Linux i dalje nemilice grabi prema potpunoj desktop dominaciji

Freak Show Inc.
 
5 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
s udjelom 1.25%? jedva je iznad ikspea..o prakticnosti win-lin ne treba..
12 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
Friday kaže...

Linux i dalje nemilice grabi prema potpunoj desktop dominaciji

 I Windows Phone sprema uzvratiti udarac... 🤣🤣🤣😂😂😂😂

Nisam ja ništa prčko.
8 godina
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

"Čini se kako će se skorašnjim krajem podrške za Windows 7 početkom 2020. godine najviše okoristiti njegov nasljednik, Windows 10."

 

Windows 7 podrška je produžena za 3 godine, do 2023 ("Window 7 Extended Support"). Doduše, sada uz naknadu (fee).

https://www.theregister.co.uk/2019/10/02/windows_7_extended_security/ 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
Zechina kaže...

"Čini se kako će se skorašnjim krajem podrške za Windows 7 početkom 2020. godine najviše okoristiti njegov nasljednik, Windows 10."

 

Windows 7 podrška je produžena za 3 godine, do 2023 ("Window 7 Extended Support"). Doduše, sada uz naknadu (fee).

https://www.theregister.co.uk/2019/10/02/windows_7_extended_security/ 

- to je extended... dok je osnovna/GPub već od 2018. u gašenju.. (i kakve to veze ima?) :) možda se izuzetci odnose na široke narodne mase pa je neki valjani argument skriven? :))

btw, XP je u daleko većem broju ali nije zahvaćen ovom statistikom (jer nije online i nema kompatibilan browser da bi došao online.. jednako kao da sad postavimo anketu tu na forumu na koju se xp ne može ni prijaviti)

 

nego, lijep dan.. i baš je lijepo vidjeti iste likove na istim temama s istim brojkama osim što se mijenjaju nazivi-buildovi i datumi.. dok kao jedina konstanta ostaje linux, 'samo što nije'.. al sad za istač! :)))

s druge strane, točno, jer sad je u win, pa kako god okrenemo, tu je, uvjek je bio, dok su pri tome statističke brojke samo to, brojke, nevažne (osim ako se netko baš pali na to.. ili trgovac koji progaje konkretnu robu no to opet eliminia linux jer je ugl free..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

Zanimljivo je, odnosno opskurno na više načina.

Kao što ihush kaže, Linux je sad sastavni dio Windowsa. Kako će se sad dalje peglati statistika? Recimo da iz nekog razloga Linux fanovi počnu kupovati (no dobro, instalirati) Windowse da bi vrtili Linux. Kako bi se to trebalo brojati?

99% Linux desktop korisnika koristi Wine. Mnogi imaju sideload neke Winse u npr VirtualBoxu. Po tome su i oni Windows korisnici (u biti to je skoro isto kao i ovo gore, samo obrnuto).

Desktop računala su nekad bila valjda 90% računala ukupno. Brojka samo pametnofona je pregazila brojka desktopa odavno, no što je sa light-laptopima, hibridima, konvertibilcima i sl. koji mnogima uspješno zamjenjuju desktop računalo? SurfaceNEO će u small izdanju biti pametnofon (s Androidom!), no u XXL izdanju zamjena za desktop računalo.

 

Naime, danas-sutra ti praktički treba samo ekran (može i tv, ne treba biti ni smart) i dobar pristup netu. Cloud je tamo, alati / igrice su online. Trebaš nekakav HID - juzer interfejs, npr wireless keyboard ili samo touch screen, čak samo mikrofon. Chromecast & Stadia kontroler :) . CPU ti je, za gro stvari dovoljno jak i u nekom štajaznam RPi, kamo li prosječnom pametnofonu. Ev. neka mem kartica, stick za fizičku lokalnu pohranu. MS Display Dock & Continuum. :D

Praktički, ono što je Microsoft prerano ali dobro predvidio ("Continuum"), samo bez (njima) nužne desktop komponente (hardwarea).

 

No ne sumnjam i kad ta nova paradigma zaživi u potpunosti, da će i za npr 15-20 godina bazna statistika biti oko - so called desktop računala. 

Malo me to podsjeća na onu mantru, kako su me tupili davno na raznim kolegijima "Informatike": "Imamo mainframe - prava računala i ostala, npr kućna". Poražavajuće je da mi je sin na faksu skoro pa isto morao učiti, pa još jer nije nabubao arhaične definicije dobio trojku (junior inače casual programira u Pythonu i C++).

 
3 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja

@zechina

Moja iskustva glede Wine-a su drugačija: Neznam više nikoga tko svakodnevno koristi linux a da se bakće i sa wineom.

Razlozi su posve praktični: Koristenje nekog win programa kroz wine nikad nije bilo niti jednostavno niti dugotrajno pouzdano, i prije ili posle ( pogotovo nakon nekog upgradea tog win softvera ) taj program je dosao na granicu upotrebljivosti. Dio korisnika je nasao linux programe ( za njima potrebnu namjenu ) a dio je za te softvere koristio windows , no nitko koga znam nema vise volje i vremena se stalno boriti sa wineom kroz dulji period.

16 godina
odjavljen
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

Sad ce evo ispasti da je broj linux desktop korisnika prakticki jednak broju windows desktop korisnika. Konjski nokat vamo-tamo. Iliti nas i rusa 300 miliona

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.10.2019 18:08 (Friday).
 
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
Zechina kaže...

Zanimljivo je, odnosno opskurno na više načina.

Kao što ihush kaže, Linux je sad sastavni dio Windowsa. Kako će se sad dalje peglati statistika? Recimo da iz nekog razloga Linux fanovi počnu kupovati (no dobro, instalirati) Windowse da bi vrtili Linux. Kako bi se to trebalo brojati?

99% Linux desktop korisnika koristi Wine. Mnogi imaju sideload neke Winse u npr VirtualBoxu. Po tome su i oni Windows korisnici (u biti to je skoro isto kao i ovo gore, samo obrnuto).

Desktop računala su nekad bila valjda 90% računala ukupno. Brojka samo pametnofona je pregazila brojka desktopa odavno, no što je sa light-laptopima, hibridima, konvertibilcima i sl. koji mnogima uspješno zamjenjuju desktop računalo? SurfaceNEO će u small izdanju biti pametnofon (s Androidom!), no u XXL izdanju zamjena za desktop računalo.

 

Naime, danas-sutra ti praktički treba samo ekran (može i tv, ne treba biti ni smart) i dobar pristup netu. Cloud je tamo, alati / igrice su online. Trebaš nekakav HID - juzer interfejs, npr wireless keyboard ili samo touch screen, čak samo mikrofon. Chromecast & Stadia kontroler :) . CPU ti je, za gro stvari dovoljno jak i u nekom štajaznam RPi, kamo li prosječnom pametnofonu. Ev. neka mem kartica, stick za fizičku lokalnu pohranu. MS Display Dock & Continuum. :D

Praktički, ono što je Microsoft prerano ali dobro predvidio ("Continuum"), samo bez (njima) nužne desktop komponente (hardwarea).

 

No ne sumnjam i kad ta nova paradigma zaživi u potpunosti, da će i za npr 15-20 godina bazna statistika biti oko - so called desktop računala. 

Malo me to podsjeća na onu mantru, kako su me tupili davno na raznim kolegijima "Informatike": "Imamo mainframe - prava računala i ostala, npr kućna". Poražavajuće je da mi je sin na faksu skoro pa isto morao učiti, pa još jer nije nabubao arhaične definicije dobio trojku (junior inače casual programira u Pythonu i C++).

 MA da. Zadnjih 20 godina se prica kako je PC mrtav isve  ce prijeci u cloud.... I evo mrtav da mrtviji ne moze biti....

16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
Posmatrač kaže...

 MA da. Zadnjih 20 godina se prica kako je PC mrtav isve  ce prijeci u cloud.... I evo mrtav da mrtviji ne moze biti....

 

Strojevi sve jaci i glomazniji. Ako izuzmemo RGB pederluk - sve je OK

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja

pa šta sad smeta spektar duginih boja na npr RAM modulu.. je da je beskorisno ali je i sexualna sloboda :) ono kad ti hdd blica-pulsira, kad ventilator vrti neku boju pa neku drugu.. ne moraš ni koristiti PC samo upališ i gledaš.. :)) to što nema nekog smisla je nevažno.

 

mene malo čudi paradox, sve je eko-green i svaki uređaj kao štedi struju, troši manje.. a svaki s ovakvim fičerima troši beskorisno više samim tim što troši-beskorisno (jer RGB nema nikakve veze s onsovnom funkcijom rada) .. ili sam nešto pomiješao? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
bunker kaže...

@zechina

Moja iskustva glede Wine-a su drugačija: Neznam više nikoga tko svakodnevno koristi linux a da se bakće i sa wineom.

Razlozi su posve praktični: Koristenje nekog win programa kroz wine nikad nije bilo niti jednostavno niti dugotrajno pouzdano, i prije ili posle ( pogotovo nakon nekog upgradea tog win softvera ) taj program je dosao na granicu upotrebljivosti. Dio korisnika je nasao linux programe ( za njima potrebnu namjenu ) a dio je za te softvere koristio windows , no nitko koga znam nema vise volje i vremena se stalno boriti sa wineom kroz dulji period.

 

Offtopic, al ajde:

Nisam nikad imao bitnih problema s Wineom.

Wine ugl koristim za IrfanView, 7-zip, FileOptimizer i PDF Studio. S time da uglavnom koristim gThumb umj Irfana (već ga dugo nisam ni pokrenuo), a umj 7-Zip češće koristim sys arhiver (koji isto ima 7-Zip) ili PeaZip (kojeg sam sam doradio). Photoshop sam ugl. prestao koristiti i na desktop Windowsima, Gimp me bolje služi.

U stvari, baš sam išao provjeriti - imam nekih desetak win-only utilsa koje baš ne rabim. TitlYU (ćirilica>latinica), Elite Flatland (igrica), Extractnow, King's Quest VGA remake :), DragonBones (sprite animator), Resource Hacker (prastaro, meni služilo ugl za ripanje ikona win programa).

Mislim da su mi neke igrice na Steamu Windows verzija, pa da ih diže kroz "svoj Wine", ali nisam to čekirao. 

 

Malo više toga imam u Winsima na VirtualBoxu (XP ili 7), ali ni to baš ne dižem.

 

Ekskluziva:

Nedavno sam ponovno zajašio na Winse ("pravo desktop računalo", Desetka), nakon dugo vremena, jer mi je Sweet Home 3D malo prespor na starom Lin laptopu.

Malo mi je sad civilizacijski šok, fino sve radi ali start meni (plahta), kalkulator (plahta), notepad, explorer omfg... imam osjećaj da sam se vratio 10 godina u povijest. Makar je moj Mate DE settings, striktno gledano, dinosaur u odnosu na Win 10 gui - bar glede dizajna. Hoću reći da mi Winsi formalno ljepše izgledaju, ali glede gui funkcionalnosti, ufff. Naravno, to je totalno subjektivno i stvar navike; sve se to da narihtati kako čovjeku paše - ali out of box mi je jedno super a drugo disaster.

Da, zazujao sam opet po settingsima, valjda sam se skroz odvikao od winsa. Komp uopće nije spojen na net i nema wifi, jbg to na lin laptopu vidiš odmah u taskbaru, a ovdje sam zaplovio po network managerima itd dok to nisam shvatio. No to je isto samo stvar navike i iskustva, valjda.

Da, bilo je malo debilani sa usb stickom (točnije, microsd card readerom); te su winsi išli nešto "popravljati", te kasnije nisam mogao pronaći "safely remove"... ali bar, za razliku od Linuxa, možeš ga rinejmati odmah bez da dižeš gpart.

Enivej, ne mislim se tute zadržavati dulje no što trebam.

 

heh, jedno noob pitanje: ova moja desetka nije apgrejdana skoro pa nikada, stoga ne znam; mogu li se ikone na desktopu sad rastezati (risajzati) ili ne?

Nije da mi to baš treba niti često koristim, ali bi mi bilo fora složiti svoj toolset na drugom ekranu.

15 godina
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

meni je ovaj "prestanak podrške" preporod. nema više zakrpa (očito nikakve svrhe i prije, jer sve odavno radi k'o podmazano), restartanja, sranjapranja. milina. kao i s androidom na starijem šaomiju. nema podrške - nema problema. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

Ne znam za upgrade aplikacija, kad izadje nova staru obrisem i skinem novu, kod kupljneih aplikacija to valda ide drukcije.

Sto se winea tice, nekad je bio problematican pogotovo sa crackovima i to. Danas wine radi odlicno i pokrece bez problema sve cak i igre

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
Friday kaže...

Sad ce evo ispasti da je broj linux desktop korisnika prakticki jednak broju windows desktop korisnika. Konjski nokat vamo-tamo. Iliti nas i rusa 300 miliona

 

Niposto.

Kako moze biti jednako kad uz kupljeni antivirus gratis pride licenca Windowsa 10. Ono, evo ti sprej protiv buha, a gratis dobijes vrecu buha.

 

Samo cekam da mi licencu krenu gurati uz kupljeni burek ili u postanski sanducic zajedno s letkom od Lesnine.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
syncmaster245b kaže...
Friday kaže...

Sad ce evo ispasti da je broj linux desktop korisnika prakticki jednak broju windows desktop korisnika. Konjski nokat vamo-tamo. Iliti nas i rusa 300 miliona

 

Niposto.

Kako moze biti jednako kad uz kupljeni antivirus gratis pride licenca Windowsa 10. Ono, evo ti sprej protiv buha, a gratis dobijes vrecu buha.

 

Samo cekam da mi licencu krenu gurati uz kupljeni burek ili u postanski sanducic zajedno s letkom od Lesnine.

 

Ne moras nista kupovati, posaljem ti ja licencu

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
syncmaster245b kaže...
Friday kaže...

Sad ce evo ispasti da je broj linux desktop korisnika prakticki jednak broju windows desktop korisnika. Konjski nokat vamo-tamo. Iliti nas i rusa 300 miliona

 

Niposto.

Kako moze biti jednako kad uz kupljeni antivirus gratis pride licenca Windowsa 10. Ono, evo ti sprej protiv buha, a gratis dobijes vrecu buha.

 

Samo cekam da mi licencu krenu gurati uz kupljeni burek ili u postanski sanducic zajedno s letkom od Lesnine.

 -sad bi ptiao bug, što s nedavno obrisanim postovima-tema.. gdje se spominju licence-cijene kao softdeal-ebay.. i na to eto promo akcija buga za bfs.

-prvo, nitko ne može prodatvati pa čak ni dijeliti enterprise licence, to su isključivo licence namjenjene ms-partnerima s ugovorima, institucije, školstvo.. licenca da bi bila važeća-valjana mora biti korištena u skladu s uvjetima licence a enterprise to svakako nije za javnu upotrebu -pučanstvo ili neke nagradne igre. Ili da pitamo MS može li se dijeliti ent.licenca? Može li bilo koja kao VLK?

-ako sponzori poklanjanju, mogu to s home/pro verzijama koje su namjenjene maloprodaji, .. a kao btw upravo to dokazuje i ograničen broj pro licenci iz promomaterijala..

 

a sad drugi dio, po 9€.. opet, zašto platiti nešto 9€ ako je jednako legalno-legitimno negdje drugdje 3-5$? Još bolje pitanje, zašto paltiti 450kn ili 800 ili 1200.. zbog R1? Smjeh... za plakati, ali zanima me zašto je brisano u temi prije par tjedana, BSA? Što kad Bug promovira nešto za 9€?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
Friday kaže...

 

Ne moras nista kupovati, posaljem ti ja licencu

Radije posalji burek

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
syncmaster245b kaže...
Friday kaže...

 

Ne moras nista kupovati, posaljem ti ja licencu

Radije posalji burek

 

Nema ovdje bas kod nas

Freak Show Inc.
7 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja

@posmatrac

Pa brojke su neumoljive. Ajmo reći da su na ovom forumu manje vise ljudi kojima su kompovi struka ili hobi pa su ti ljudi okruzeni racunalima, serverima i sl. No ako scanom zahvatis cjelokupno drustvo, vec kod kucnih korisnika se debelo osjeti pad potrebe za racunalima. Surfanje, mailanje i messaging je smartphone skoro u potpunosti preuzeo, konzole su primat u gamingu, smart tv i razni android boxevi su manje vise sve kaj ti treba za multimediju....tako da pc-u ostaje sve manje podrucja gdje je nezamjenjiv i neophodan.

I softverski je vrlo vidljiv trend da je cim manje toga na tvom hardu a da je sve vise toga u cloudu, centraliziranim bazama i sl.

Windows je zasluzio svoje mjesto u it povijesti, no mislim da ta era ide polako kraju i da dolazi doba kutijica, tv-a, frizidera, kamera, dronova, igracki, navigacija i sl gdje će linux, android i sl plagnplay funkcionalnost biti obvezna i postavljena samo u tolikom obimu koliko treba da taj uredjaj radi pouzdano... Vjerojatno je svima nezamislivo da bi se borio sa biosom ili drajverima na uredjaju koji ti upravlja autobusom ili sigurnosnim sistemom ulaza/nadzora vojarne ili banke i sl...

5 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
bunker kaže...

@posmatrac

Pa brojke su neumoljive. Ajmo reći da su na ovom forumu manje vise ljudi kojima su kompovi struka ili hobi pa su ti ljudi okruzeni racunalima, serverima i sl. No ako scanom zahvatis cjelokupno drustvo, vec kod kucnih korisnika se debelo osjeti pad potrebe za racunalima. Surfanje, mailanje i messaging je smartphone skoro u potpunosti preuzeo, konzole su primat u gamingu, smart tv i razni android boxevi su manje vise sve kaj ti treba za multimediju....tako da pc-u ostaje sve manje podrucja gdje je nezamjenjiv i neophodan.

I softverski je vrlo vidljiv trend da je cim manje toga na tvom hardu a da je sve vise toga u cloudu, centraliziranim bazama i sl.

Windows je zasluzio svoje mjesto u it povijesti, no mislim da ta era ide polako kraju i da dolazi doba kutijica, tv-a, frizidera, kamera, dronova, igracki, navigacija i sl gdje će linux, android i sl plagnplay funkcionalnost biti obvezna i postavljena samo u tolikom obimu koliko treba da taj uredjaj radi pouzdano... Vjerojatno je svima nezamislivo da bi se borio sa biosom ili drajverima na uredjaju koji ti upravlja autobusom ili sigurnosnim sistemom ulaza/nadzora vojarne ili banke i sl...

 ja ne pricam o potrebama vec o realnosti. Ja ne znam nikoga ko nema PC u nekom obliku.... 

 

U cloudu su podaci ali ne i app.... Koji app mozes i koristis iz clouda? Meni ne pada na pamet niti jedan....

 

Realnost je da prodaja PC-a raste.....

10 godina
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

PC koriste još gameri i firme gdje je to potrebno. Ja sam svoj dao klincima davno, samo laptopi se sad koriste. Tvrtka za koju odrađujem projekt - svi dev i slični timovi na laptopima. Mobilnost je prednost i poželjna ako baš ne moraš imati neki brutalni setup za obrade video-a, glazbe i slično. Današnji laptopi su dovoljno jaki (i više od toga) za sve ostalo. Možeš raditi od doma, otići na training pa raditi od tamo, otići u ured i raditi, nema tog PC-a koji to može zamjeniti.

 

Ovi market share-ovi oko kojih se natežete svakih par mjeseca su kompletna glupost. Mobilni svijet pripada linuxu, serveri pripadaju linuxu, virtualke pripadaju linuxu, kontejneri - linux, superračunala - linux, nosivi uređaji - vidi čuda linux. Pa čak i u MS-ovom Azure-u 40% svih virtualki je linux.

 

Ako imate više od 18 godina, onda znate da je OS samo alat. Obaviš posao, zaradiš novac i ideš dalje. Biti zaljubljen u neki OS je kompletna glupost. Govoriti da je nešto bolje od drugog u 2019-toj i navijati za korporacije je još gluplje.

 

Evo mene 17 godina isključivo koristim linux kao OS koji pogoni moja računala. Ali ako ne mogu nešto napraviti na njemu, uzmem windows. Trenutni posao uključuje isključivo Azure, pa 90% vremena provodim u Windowsima.

Mislite da me briga? Nije. Mislite da imam neko mišljenje? Nemam. Odradim posao, dobijem novce i idem dalje.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

Da u HR nema fiskalizacije, XP bi i dan danas imao bar 5% vise trzista. Go XP go XP!

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja

A gle, nebu se to desilo preko noći, no trend je vidljiv. Sjeti se samo za koliko funkcija danas koristis smartphone, a prije ti je za vecinu tih funkcija trebao pc.

Pogledaj i primjere usluga za koje ti je dostatan samo browser ( gmail, yt, fejs, dropbox, office...). Pc u obliku kutije neće nestati, no sužavat će se podrucje u kojem je neophodan. Meni npr treba komp kada u gimpu crtam logo, ili kada administriram neki web, i sl. No to su specificne potrebe, a vecina mojih poznanika i prijatelja obavljaju kroz smartphon sve kaj im treba i poslovno i privatno ( uberovac, elektricar, vodoinstalater, keramicar, penzići, kamiondzije, sportasi...).

Kako vec rekoh, puno je struka na planeti, i it infrastruktura se uvukla u sve no onom krajnjem korisniku je cilj jednostavnost, pouzdanost i sl. Vjerojatno je neki vid kompa i u svakom tramvaju, no koliko taj vozac tramvaja treba i zeli znati o firmweru, biosu, drajverima tog devicesa koji upravlja funkcijama tog tramvaja ? Svaki konobar koristi kasu, no koliko tog konobara zanima softver u toj pc kasi ?

Ja nisam siguran da prodaja klasicnih pc-a raste, no itekako sam siguran da svi oko mene cim krenu u osnovnu skoli imaju i koriste svoj smartphone. A i oni koji imaju pc/laptop cesto kazu da ga sve manje koriste jer kroz android obave sve one prosjecne potrebe mesaginga, maila, fotkanja, chata, plaćanja racuna...

Za gaming je dominantan ps4 jer košta 2200 kn ( tv svi tak i tak imaju doma i to u skoro svakoj prostoriji ) jer vise nitko nema ni volje ni vremena razmisljati o drajverima, nadogradnjama, patchevima, directxima, vcredistima, netframeworksima... A gaming pc je visestruko i skuplji od plejke.

Nemojmo gledati stvari samo iz svoje perspektive. Proanalizirajte ljude iz vase zgrade/ulice te njihove realne potrebe za softverima koji postoje samo za pc.

5 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
bunker kaže...

A gle, nebu se to desilo preko noći, no trend je vidljiv. Sjeti se samo za koliko funkcija danas koristis smartphone, a prije ti je za vecinu tih funkcija trebao pc.

Pogledaj i primjere usluga za koje ti je dostatan samo browser ( gmail, yt, fejs, dropbox, office...). Pc u obliku kutije neće nestati, no sužavat će se podrucje u kojem je neophodan. Meni npr treba komp kada u gimpu crtam logo, ili kada administriram neki web, i sl. No to su specificne potrebe, a vecina mojih poznanika i prijatelja obavljaju kroz smartphon sve kaj im treba i poslovno i privatno ( uberovac, elektricar, vodoinstalater, keramicar, penzići, kamiondzije, sportasi...).

....
Ja nisam siguran da prodaja klasicnih pc-a raste, no itekako sam siguran da svi oko mene cim krenu u osnovnu skoli imaju i koriste svoj smartphone. A i oni koji imaju pc/laptop cesto kazu da ga sve manje koriste jer kroz android obave sve one prosjecne potrebe mesaginga, maila, fotkanja, chata, plaćanja racuna...

Za gaming je dominantan ps4 jer košta 2200 kn ( tv svi tak i tak imaju doma i to u skoro svakoj prostoriji ) jer vise nitko nema ni volje ni vremena razmisljati o drajverima, nadogradnjama, patchevima, directxima, vcredistima, netframeworksima... A gaming pc je visestruko i skuplji od plejke.

Nemojmo gledati stvari samo iz svoje perspektive. Proanalizirajte ljude iz vase zgrade/ulice te njihove realne potrebe za softverima koji postoje samo za pc.

 Pa nije vidljiv. Gdje je vidljiv? Statistika kaze da prodaja PCa raste. I laptop je PC. 

Ja nisam rekao da je neophodan. Nije naravno. U prosjecnoj porodici skoro da uopste ne treba.....

Ali isto tako je cinjenica da se smrt PC najavljuje valjda 20 godina ako ne i vise. Isto tako je cinjenica da na trzistu ne postoji uredjaj koji moze zamijenuti prosjecan lap. Ipad pro je najblize tome ali jos uvijek ne....

 

 

15 godina
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

-sadržaji koji se mogu konzumirati na nekom uređaju, mob-tablet-pc-tv.. se stvaraju na PC-desktop-vulgarisu.. i to mu osigurava opstanak, neće nestati tj ovisi o namjeni što se na njemu RADI ne što može jer svaki chip može sve/isto ali je neki u obliku tva zgodniji za gledanje filma dok je wlakman-player za slušanje glazbe u hodu, mobitel tako može svašta ali nećete na njemu natipkati word-doc od desetaka stranica formatiranog texta mada je moguće.. ili prpremati prelom grafike ili igrati top naslove 3d igara.. traktor-kombajn-kamion-osobni-trkaći.. sve su to vozila, imaju kotače+motor.. i svako ima svoju nišu u kojoj se koristi u kojoj je nezamjenjivo mada bi i traktorom mogli putovati na more ljeti ili kamionom orati ako zakvačimo plug.

 

to je HW dio, dok je sve ostalo soft, SW, os, driver, firmware-bios.. ili app, podaci. Sve je moguće na bilo kojoj platformi, kao što je to i ''hello world''.. ali naravno da će pleyka biti za igre, ne za tipkanje u wordu jer nema tipkovnicu zato ima gpu .. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

Ne znam za vas, ali ja da se prestanem baviti developmentom vjerojatno ne bih taknuo PC više od jednom u tri mjeseca. Jednostavno mu ne vidim više svrhu osim za posao. 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja
Cordas kaže...

Ne znam za vas, ali ja da se prestanem baviti developmentom vjerojatno ne bih taknuo PC više od jednom u tri mjeseca. Jednostavno mu ne vidim više svrhu osim za posao. 

 

 

Gaming i surfanje...

Freak Show Inc.
7 godina
offline
Re: Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja

Gaming ? Neznam baš... Ps4 je jeftin ( naspram gaming pc-a ), jednostavan, pouzdan, ogromni izbor svih vrsta igara... I napravljen je baš za gaming te mu je kompletna funkcionalnost samo tome podredjena.

Surfanje ? Izuzmimo internet ovisnike i fokusirajmo se na onu većinu prosjecnih osoba koje nevise po cjele dane i noći na portalima, forumima i sl: Taj nas prosjecni korisnik ima mozda jednom ili dvaput dnevno provjeriti ili utvrditi neki info sa neta ( vozni red tramvaja, repertoar kina, rezervacija ili narudzba u nekom restoranu ili cateringu ) i nevidim lakseg nacina nego izvaditi mob iz torbice ili dzepa ( mob je uvjek uz tebe, i danju i noću, i doma i na poslu, i u autu i vlaku, i uvjek je upaljen ) i provjeriti informaciju koja te zanima. Ovisnici koji citav dan ili noć vise po netu i citaju sve i svasta bez da opće zna kaj i zakaj to dela, su prica za sebe....

Kako rekoh, većini nas ovdje je it job ili hobi, i krećemo se stalno medju tim hardverajem pa nam se subjektivno čini da su daleko rasprostranjeniji nego je to u reali. No svi mi se odmah iz rukava mozemo sjetiti stotinjak struka kojima komp netreba niti za job niti za privatne potrebe, od dimnjacara do keramicara ili vulkanizera ili sportasa i sl.... Sve kaj takvima treba, odrade oni sa moba i to daleko brze i jednostavnije nego da se nosi sa svime onime kaj ide uz laptop i win10 ( ili linux ) na njemu...

A uz mobilne tarife koje su sve povoljnije, i mob koji je uvjek i svuda uz tebe, nevidim prednost ostalih devicesa za te svakodnevne uobicajene potrebe, plus kaj sa tog uredjaja obavljas i pozive, mesaging, fotkanje, navigaciju...

12 godina
offline
Windows 10 i macOS profitiraju od skorog kraja pod

Pa da, gaming i surfanje... Nemoš na mobitelu surfat ko čoek... ni na tabletu...

Inače, na mobitelu još uvijek imam Windoze 8.1 , to sam zamolio odjavljenog forumaša da mi vrati sa 10-ke na 8.1 kad sam kupovao od njega Lumiu 535 u svibnju 2016-e... Mrsko mi ispravan telefon staviti u ladicu i kupiti Android tim prije što mi je ovaj dovoljan...

E da, i na netbooku imam Win 8.1 , tak sam ga kupio polovnog i rijetko ga koristim pa mi ne treba ništa bolje...

I na desktopu bi još imao 7-icu da nisam nešto fantazirao...

Istini za volju, nisam imao probleme sa updateima 10-ke (osim što sat-dva čekam da to prođe) ali sučelje 10-ke i 7-ice se ne da usporediti. 10-ka je u stilu "jel ti mene zajebavaš" a 7-ica je ko stisnut kvaku u vratima...  Moj dojam...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice