Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

poruka: 27
|
čitano: 5.102
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Švedska središnja banka testira rješenje za nacion".
16 godina
odjavljen
offline
Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

Da se barem moze i sa normalnim novcem placati bez da imas novcanice kod sebe.

Zapravo cekaj...

Freak Show Inc.
 
12 0 hvala 0
15 godina
offline
Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

ovak nekak? 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Friday kaže...

Da se barem moze i sa normalnim novcem placati bez da imas novcanice kod sebe.

Zapravo cekaj...

 Kripto-skeptik sam (kao i ti) ali očito je što se želi postići s ovim projektom - sprečavanje upumpvanja krivotvorenog novca u sustav.

 

Ovakav oblik kriptovalute je i jedini use-case koji ima smisla - državno kontrolirana kriptovaluta. Jer valuta ima smisla jedino ako je reprezent ekeonomije države, tj. ako iza nje "nešto stoji". Iza BTCa i sličnih ne stoji ništa. Špekulanti, tinfoil "stick-it-to-the-man" tipovi i slični nisu dovoljan dobar razlog.

 

Ukratko, kunu i e-krunu koristim/bih koristio jer znam da mi HR/SWE/... država GARANTIRAJU njezinu vrijednost time što ju KONTROLIRAJU.

 

BTC kontrolira tko? Vrijednost mi jamči tko? "Svi mi"? Lol.

 

BTC je mrtav, živio BTC.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 21:26 (DaffyDuck).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Petko dobije ospice kad vidi rijec kripto.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
dva_ujutro kaže...
Petko dobije ospice kad vidi rijec kripto.

 

U ovom slucaju mi je samo bezvezna konstatacija kako ce se ljudima omoguciti placanje bez da imaju kesa. Mislim ono, koji kurac? Pa ja mozda 5 puta godisnje imam kes kod sebe a placam nesto svaki dan. Kakav je to argument?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

Netko mora stvarati novac (bez rada). Većina ljudi radi za novac ili trguje - oboje je samo premještanje novca iz jednih ruku u druge ruke, nije stvaranje novca.

Manjina ljudi (ili poduzeća) ima privilegiju stvarati novac bez ikakvog rada. Kod nas su to privatne banke.

E, sad, u slučaju ove kriptovalute, tko je stvara? Isključivo država ili je svatko smije "minati"?

Idi i radi nešto korisno!
 
0 3 hvala 0
15 godina
offline
Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

Bilo bi super!

Uskoro na Bittrex ili Poloniex BTC-KRUNA trading pair.

Makar čisto sumnjam da ćemo to vidjet. :)

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
DaffyDuck kaže...
Friday kaže...

Da se barem moze i sa normalnim novcem placati bez da imas novcanice kod sebe.

Zapravo cekaj...

Ukratko, kunu i e-krunu koristim/bih koristio jer znam da mi HR/SWE/... država GARANTIRAJU njezinu vrijednost time što ju KONTROLIRAJU.

 kad ti država nešto GARANTIRA

 

u toj istoj državi se prodao stan jedne gospođe na bubnju radi nekog sitnog duga za koji nije znala, došla žena doma iz inozemstva a u stanu žive drugi ljudi.

u državi gdi HGK ima harač po ZAKONU dok njeni članovi žderu okolo po 100 tisuca eura i idu u lov na nosoroge

u državi gdje kušćevići imaju po 200 nekretnina,a tebe za štalu doma dolaze kontrolirat jer nije legalizirana

 

bome država ima dobre GARANCIJE, i odlično KONTROLIRANJE

 

16 godina
neaktivan
offline
Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

Švedska bi tako postala prva zemlja čija bi središnja banka izdala službenu digitalnu valutu, e-krunu. 

***

Iz Riksbanka napominju da trenutačno nisu donijeli odluku o mogućem lansiranju e-krune, već da će ovaj jednogodišnji test poslužiti primarno kako bi unaprijedio njihovo znanje o tehnologijama blockchaina i kriptovaluta

 

Ono kad se izmišljaju vijesti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Keso kaže...

Netko mora stvarati novac (bez rada).

O cemu tocno pricas?

Rad ≠ vrijednost.

Mislim da se to rijesilo jos kad je otkrivena umjetnost.

Keso kaže...

Većina ljudi radi za novac ili trguje - oboje je samo premještanje novca iz jednih ruku u druge ruke, nije stvaranje novca.

Zasto bi to bilo bitno? Opet rad nije istoznacnica vrijdnosti, ali nije ni istoznacnica novcu, kao sto ni novac nije istozncnica vrijednosti. Mislim da tebe zezaju apstraktni pojmovi, primjerice da je i povjerenje vrijednost koja se moze platiti novcem. A povjerenje je i pokrice za novac, koji moze i ne mora biti fizicki.

 

Keso kaže...

Većina ljudi radi za novac ili trguje - oboje je samo premještanje novca iz jednih ruku u druge ruke, nije stvaranje novca. Kod nas su to privatne banke.

Hmm objasni!?

 

Ja mislim da je naknada za koristenje aplikacije banke sasvim opravdana, jer se jos nije dogodila katastrofalna greska, a kosta 15 kuna mjesecno - sto je cijena jedne kave. Odi u Infinum i pitaj da ti naprave mobilnu aplikaciju. Javi koliko kosta.

Ako kava moze kostati i duplo vise, zasto bi bio problem platiti 15 kuna za sustav koji mi dopusta da novac uvijek imam uz sebe, i to sustav kojeg mogu i nadgledati i traziti povrat ukoliko se dogodi greska; konkretan primjer kad mi je jednom naplaceno 300 kuna u trgovini cipela - slip je pokazivao odbijeno, a u aplikaciji je bilo vidljivo da je transakcija provedena. Da nije bilo aplikacije izgubio bih 300 kuna.

 

I sad najbitnije, osim tih 30-ak kuna mjesecno, banci vise nikada ne moram platiti ista.

 

Visak kaže...

Švedska bi tako postala prva zemlja čija bi središnja banka izdala službenu digitalnu valutu, e-krunu. 

***

Iz Riksbanka napominju da trenutačno nisu donijeli odluku o mogućem lansiranju e-krune, već da će ovaj jednogodišnji test poslužiti primarno kako bi unaprijedio njihovo znanje o tehnologijama blockchaina i kriptovaluta

 

Ono kad se izmišljaju vijesti.

 Ovo je odlicno!

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
wyks kaže...

O cemu tocno pricas?

Samo o novcu. Najuži pojam. I to onom novcu koji koristiš kad uđeš u dućan (gotovina i elektronički novac tj stanje na bankovnoj kartici). Netko ga mora moći stvarati. Većina pogrešno misli da je to država, što je bilo nekad ali više nije. A još veća većina misli da radom ili proizvodnjom stvaraju novi novac (jer dobe plaću misle da se taj novac stvorio a ne premjestio, ili jer naprave novi predmet misle da su stvorili novi novac a nisu nego predmet), što je još gluplje misliti ali je na žalost takvo "stanje nacije" tj. pismenosti o novcu. Školuju nas uglavnom za nisko plaćenu radnu snagu, a ne one koji misle i razumiju kako stvari funkcioniraju i zašto. Zato je bug pravo osvježenje na medijskoj sceni, pogotovo sa znanstvenim člancima doc-a, fizičara Darija i druge znanstvene ekipe.

Idi i radi nešto korisno!
10 godina
offline
Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

Ništa novo, ovo će biti obična digitalizirana i umjetno održavana vrijednost valute sa centraliziranim otkupom, prodajom i printanjem kao i kod papirnatog novca.

 

Također će biti paralelno pomješana sa gotovinom što će stvoriti još veću inflaciju uz gubitak prava privatnosti korisnika bez suglasnosti tih istih korisnika jer ako bi ovo trebala biti zamjena za papirnati novac zašto se onda ubacuje povezanost novca sa osobom?!

 

Bit će malo propagande, ono super jednostavno korištenje, ljudi zadovoljni bla bla ...

 

A sada ćemo smanjiti gotovinu u opticaju tako da ćemo nametnuti posebne poreze na kupovanje sa gotovinom

a poslje negativnu kamatu na držanje digitalne valute ako je ne trošite iako nemate potrebe da je trošite ili je ne želite trošiti.

 

U kom smjeru ovo vodi nastavak dopišite sami...

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.2.2020 20:02 (Noel).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
DaffyDuck kaže...
Friday kaže...

Da se barem moze i sa normalnim novcem placati bez da imas novcanice kod sebe.

Zapravo cekaj...

 Kripto-skeptik sam (kao i ti) ali očito je što se želi postići s ovim projektom - sprečavanje upumpvanja krivotvorenog novca u sustav.

 

Ovakav oblik kriptovalute je i jedini use-case koji ima smisla - državno kontrolirana kriptovaluta. Jer valuta ima smisla jedino ako je reprezent ekeonomije države, tj. ako iza nje "nešto stoji". Iza BTCa i sličnih ne stoji ništa. Špekulanti, tinfoil "stick-it-to-the-man" tipovi i slični nisu dovoljan dobar razlog.

 

Ukratko, kunu i e-krunu koristim/bih koristio jer znam da mi HR/SWE/... država GARANTIRAJU njezinu vrijednost time što ju KONTROLIRAJU.

 

BTC kontrolira tko? Vrijednost mi jamči tko? "Svi mi"? Lol.

 

BTC je mrtav, živio BTC.

Ako bi gledali vrijednost valute kao reprezent ekonomije države onda bi trebali uzeti u obzir i dali  država ima vanjski dug.

Po toj logici bi npr. dolar i kuna bili u debelom minusu.

 

Iza nedavno printanih dolara ne stoji ekonomija. Tj stoji jedno veliko ništa kako bi se umjetno napumpala ekonomija koja je u padu (čitaj dionice).

Što dolazi nakon toga je već viđeno a to je rast cijena a sa time i pad vrijednosti državne valute tj. kupovne moći.

 

Već viđeno 2008 godine nakon čega je i nastao Bitcoin.

 

Država ti ništa ne garantira pogledaj Venezuelu, Argentinu i vrijednost njihovih valuta.

 

Upravo iz razloga što država "kontrolira" sa otkupom i prodajom INFLATORNIH deviza kako bi održala "stabilnost" domaće INFLATORNE valute DEFLATORNI Bitcoin se i ne može uspoređivati sa državnim novcem jer ga je nemoguće printati

više od 21 000 000.

 

Vrijednost Bitcoina i je u tome što je DEFLATORAN tj. ograničen količinom, decentraliziran i potpuno transparentan za razliku od državnog novca.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.2.2020 20:35 (Noel).
11 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Noel kaže...

Vrijednost Bitcoina i je u tome što je DEFLATORAN tj. ograničen količinom, decentraliziran i potpuno transparentan za razliku od državnog novca. 

baš je super, čovjek bi rekao da nema šanse da se dogodi napuhavanje balona i navlakuša za naivne od strane kitova za koje nitko nema pojma tko su

baš decentralizirano i transparentno 

15 godina
offline
Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

Nemojmo zaboraviti da je jedna od bitnih beneficija gotovine - sloboda! To znači neovisnost o vlasti, bankama, o ikome. Ako nema gotovine i prisiljen si koristiti valutu isključivo u nečijoj banci i pod kontrolom politike, vlast će lako eliminirati sve neistomišljenike - samo im ukine "account" i oni više ne mogu ni kupovati ni prodavati. Mrtvi su. Alat totalitarizma idealan. Bitcoin je tu dobar jer se ne može povezati osoba i njen račun. Bar u teoriji. I ne ovisi ni o kakvoj politici niti jedne vlasti niti banke.

Idi i radi nešto korisno!
 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
picajzla0707 kaže...
Noel kaže...

Vrijednost Bitcoina i je u tome što je DEFLATORAN tj. ograničen količinom, decentraliziran i potpuno transparentan za razliku od državnog novca. 

baš je super, čovjek bi rekao da nema šanse da se dogodi napuhavanje balona i navlakuša za naivne od strane kitova za koje nitko nema pojma tko su

baš decentralizirano i transparentno 

 

A ovo mi je najbolje:  dok jedan tvrdi da je transparentan, drugi tvrdi da je anoniman, i uopće ne kuže da jedan drugom ... mačku mater. 
Decentraliziran, naravno: a ove obične, prave i uređene kladionice su u stvari tek formalno centralne, u stvari humanitarne udruge koje "open-mind naprednima" omogućuju da zarađuju međusobno jedan na drugom, ali baš svi istovremeno (osim, naravno, sirotih kladionica).
I inače je poznato da profit nastaje od ničega, odnosno dodatnim troškom - suludom potrošnjom struje, pardon, "rudarenjem", kako bi ... lol profit bio još veći. Mene samo čudi da neki ceh pravih rudara nije do sad izlobirao zakon kojim bi se prestalo vrijeđanje ovog teškog ali poštenog posla.

 

Jbt, ovi koji se klade na toj namještenoj kladionici i koji priznaju da su adrenalinski ovisnici, koliko bi ih inače prezirao, moraš ih poštovat kad vidiš ove ravnozemljaše za koje se zemlja vrti u drugom smjeru.

 

Ajd još jednom:

Inflacija ne samo da ne mora biti negativna stvar, već je nužna za ekonomiju.

Wiki:

Today, most economists favor a low and steady rate of inflation. 

 

Deflacija = smrt ekonomije.

 

Ali recimo da, laboratorijski, imaš entitet koji je stabilan i "deflatoran". Da bi on takav dugoročno funkcionirao, morao bi ostati laboratorijski, odnosno ne bi se mogao vezivati za druge valute jer - na ostale valute, prirodno, utječe inflacija. Jer na druge valute utječe protok vremena (kao i na sve), a čak i sektaši su čuli za izraz "vrijeme = novac".

Ili: ono što mi kolokvijalno smatramo pod novac, odnosi se na novac/vrijeme. Odatle i kamata. Odatle i dodana vrijednost odn. dodana količina novca odn. inflacija.

Ako nemaš "vremenski" perpetuum mobile, svaka stvar se vremenom (radom...) troši. Kamata = "trenje" novca, kroz vrijeme.

Uspostava deflacije = uspostava ne-kretanja novca (kroz vrijeme). Kočnica na ekonomiju. Vrijeme ne možeš zaustaviti.

Ali ravnozemljaši vjeruju da za njih vrijeme stoji i da će vječno biti nedorasli tinejdžeri. Baš poput Brock Piercea. I svi će baš isto kao i guru biti miljarderi na tuđoj vjeri i gluposti.

 "Store of value", lol. "AKo čučim 5 godina i onda skočim, preskočit ću planine".

Jbt, jedva čekam da se izrudari tih 20K Satoshija ili kolliko već, pa da se konačno bar malo raščiste stvari. No čak i da taj pukne, odma bi igru preuzeo drugi happy-line.

Nemere ni to ništa promijeniti u civilizaciji u kojoj gro ljudi i nakon 2K godina vjeruje u istog imaginarnog prijatelja koji upravo njih sluša, koji je u fantaziji bio blijedoputi arijevac među 100% tamnih semita, začet iz zraka, hodao po vodi, uskrsnuo u zrak itd.

Skoro kao i izmišljeno mitsko biće "Satoshi Nakamoto". I njegov zavjet, pardon manifest.
Ili recimo Niprije.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Keso kaže...

Netko mora stvarati novac (bez rada). Većina ljudi radi za novac ili trguje - oboje je samo premještanje novca iz jednih ruku u druge ruke, nije stvaranje novca.

Manjina ljudi (ili poduzeća) ima privilegiju stvarati novac bez ikakvog rada. Kod nas su to privatne banke.

E, sad, u slučaju ove kriptovalute, tko je stvara? Isključivo država ili je svatko smije "minati"?

Nakon što smo ti na prošloj temi 10 stranica objašnjavali osnovne pojmove i zašto nisi u pravu, na novoj se pojavljuješ od početka sa selektivnom amnezijom!?

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Zechina kaže...
picajzla0707 kaže...
Noel kaže...

Vrijednost Bitcoina i je u tome što je DEFLATORAN tj. ograničen količinom, decentraliziran i potpuno transparentan za razliku od državnog novca. 

baš je super, čovjek bi rekao da nema šanse da se dogodi napuhavanje balona i navlakuša za naivne od strane kitova za koje nitko nema pojma tko su

baš decentralizirano i transparentno 

 

A ovo mi je najbolje:  dok jedan tvrdi da je transparentan, drugi tvrdi da je anoniman, i uopće ne kuže da jedan drugom ... mačku mater. 
Decentraliziran, naravno: a ove obične, prave i uređene kladionice su u stvari tek formalno centralne, u stvari humanitarne udruge koje "open-mind naprednima" omogućuju da zarađuju međusobno jedan na drugom, ali baš svi istovremeno (osim, naravno, sirotih kladionica).
I inače je poznato da profit nastaje od ničega, odnosno dodatnim troškom - suludom potrošnjom struje, pardon, "rudarenjem", kako bi ... lol profit bio još veći. Mene samo čudi da neki ceh pravih rudara nije do sad izlobirao zakon kojim bi se prestalo vrijeđanje ovog teškog ali poštenog posla.

 

Jbt, ovi koji se klade na toj namještenoj kladionici i koji priznaju da su adrenalinski ovisnici, koliko bi ih inače prezirao, moraš ih poštovat kad vidiš ove ravnozemljaše za koje se zemlja vrti u drugom smjeru.

 

Ajd još jednom:

Inflacija ne samo da ne mora biti negativna stvar, već je nužna za ekonomiju.

Wiki:

Today, most economists favor a low and steady rate of inflation. 

 

Deflacija = smrt ekonomije.

 

Ali recimo da, laboratorijski, imaš entitet koji je stabilan i "deflatoran". Da bi on takav dugoročno funkcionirao, morao bi ostati laboratorijski, odnosno ne bi se mogao vezivati za druge valute jer - na ostale valute, prirodno, utječe inflacija. Jer na druge valute utječe protok vremena (kao i na sve), a čak i sektaši su čuli za izraz "vrijeme = novac".

Ili: ono što mi kolokvijalno smatramo pod novac, odnosi se na novac/vrijeme. Odatle i kamata. Odatle i dodana vrijednost odn. dodana količina novca odn. inflacija.

Ako nemaš "vremenski" perpetuum mobile, svaka stvar se vremenom (radom...) troši. Kamata = "trenje" novca, kroz vrijeme.

Uspostava deflacije = uspostava ne-kretanja novca (kroz vrijeme). Kočnica na ekonomiju. Vrijeme ne možeš zaustaviti.

Ali ravnozemljaši vjeruju da za njih vrijeme stoji i da će vječno biti nedorasli tinejdžeri. Baš poput Brock Piercea. I svi će baš isto kao i guru biti miljarderi na tuđoj vjeri i gluposti.

 "Store of value", lol. "AKo čučim 5 godina i onda skočim, preskočit ću planine".

Jbt, jedva čekam da se izrudari tih 20K Satoshija ili kolliko već, pa da se konačno bar malo raščiste stvari. No čak i da taj pukne, odma bi igru preuzeo drugi happy-line.

Nemere ni to ništa promijeniti u civilizaciji u kojoj gro ljudi i nakon 2K godina vjeruje u istog imaginarnog prijatelja koji upravo njih sluša, koji je u fantaziji bio blijedoputi arijevac među 100% tamnih semita, začet iz zraka, hodao po vodi, uskrsnuo u zrak itd.

Skoro kao i izmišljeno mitsko biće "Satoshi Nakamoto". I njegov zavjet, pardon manifest.
Ili recimo Niprije. 

Najprije pročitaj sa razumjevanjem prije nego komentiraš.

 

U smislu transparentnosti mislio sam na količinu novca u opticaju koji je kod Bitcoina potpuno transparentan a ne na to dali je on povezan sa osobom ili nije (anoniman ti. pseudoanoniman).

 

Krivo gledaš na Bitcoin ako ga uspoređuješ sa bankovnim računom.

Bitcoin je usporediv sa papirnatim novcem i zlatom a ne sa bankovnim računom pa prema tome u suštini i nema potrebu biti povezan sa osobom.

Zato se i mjesto gdje se čuvaju privatni ključevi od Bitcoina zove NOVČANIK kao kod gotovine a ne račun.

 

U pogledu špekulacija trgovine ne vidim nikakvu razliku između bilo koje vrste tržišta (dionice, zlato, nafta, forex, kriptovalute...)

Država također printanjem novca utječe na cijenu dionica. Dakle i država je jedan od špekulanata u lancu kako kažeš "kladionica".

 

Ne znam zašto smatraš da deflacija znači smrt ekonomije.

Ekonomija treba rasti na prirodan način a ne umjetno printanjem novca.

 

Na rast ekonomije utječu razni faktori:

Natalitet, ograničeni prirodni resursi, prirodne nepogode, krađe, virusi, politički ratovi, trgovinski ratovi...

 

Jedna od ostalih prednosti Bitcoina je što je politički neutralan.

 

Inflacija također utječe i na rast cijene Bitcoina jer je on na slobodnom tržištu kao i ostali novac.

 

Nakon izrudarenih 21K Bitcoina on će i dalje biti u opticaju i na tržištu.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 10:59 (Noel).
8 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Noel kaže... 

 (mnogo toga, malo mudrog)

 

> U smislu transparentnosti mislio sam na količinu novca u opticaju koja je kod Bitcoina potpuno transparentna a ne na to je li ona povezana sa osobom ili nije (anonimna tj. pseudoanonimna).

(^boldano: malo gramatike u površnost)

 

Jedno bez drugog ti ne znači ama baš ništa. Razmisli zašto (hint: "kitovi"). (edit: transparentnost vs anonimnost, da pojasnim)

Ustvari, još je i gore jer to nije istina, već je "transparentna" samo jedna varijabla, a to je "maksimalni limit BTC uopće", koja opet nije točna jer se ne može ni otprilike znati koliko je "ključeva" nepovratno izgubljeno (taj limit je značajno manji, ali ne zna se koliko).

Dodatno, niti to ne funkcionira, jer je BTC je od početka, idejno, povezan s drugim kriplo valutama, kojima možeš samo staviti soli na rep. Čak možeš definirati BTC kao lažnu, "paravan" valutu, koja služi za isisivanje pravog fiata naivnima.  

 

> Krivo gledaš na Bitcoin ako ga uspoređuješ sa bankovnim računom.

Bitcoin je usporediv sa papirnatim novcem i zlatom a ne sa bankovnim računom pa prema tome u suštini i nema potrebu biti povezan sa osobom.

Zato se i mjesto gdje se čuvaju privatni ključevi od Bitcoina zove NOVČANIK kao kod gotovine a ne račun.

 

Ovo je toliko glupo da mi se neda ni komentirati.
Znači, po tebi, "pravi novac" nije bankovni račun (jer to netko valjda tvrdi?), pa onda pravi novac niti nije povezan s osobom???

Pa se pravi novac drži u novčaniku, a ne na bankovnom računu...

A BTC je isto to ali malo drugačije, bolje... :D

Uopće ne razumijem na što aludiraš, osim nešto "zle banke, ljudi gušteri, živi zid".
Pričaj ti o svom novčaniku koliko god želiš, milijarderi koji vrte ovu igru i ekstra zarađuju na tuđoj gluposti su osnivači i vlasnici tih "mjenjačnica", a ti drži novce u jastuku, pardon walletu.

 

> U pogledu špekulacija trgovine ne vidim nikakvu razliku između bilo koje vrste tržišta (dionice, zlato, nafta, forex, kriptovalute...)

...Osim što su ta tržišta REGULIRANA. 

 

> Država također printanjem novca utječe na cijenu dionica. 

Država (koja god) ne printa novce kako joj se ćefne, već samo kad mora. I to je uvijek bumerang efekt ako se prećera, zato je to zadnja opcija, uvijek.

Postoji nužnost dotiskivanja novca, kako bi ukupnom sumom bio ekvivalent novo proizvedenoj robi (dodatnoj vrijednosti). Ergo, ne krtiplo-rudarenjem već s ekonomskom podlogom.
Još mi moraš obajsniti vezu dotiskivanja novca i cijene dionica, oklen si to izvukao. Misliš li valjda na drž. obveznice?

Uzrok<>posljedica te malo pere, izgleda. Evo pa prouči: https://hr.wikipedia.org/wiki/Kauzalnost

 

> Dakle i država je jedan od špekulanata u lancu kako kažeš "kladionica".

Logičko povezivanje ti isto nije jača strana.

Da te parafraziram:

Dakle ako imaš krivu premisu, imaš i krivi zaključak.

 

> Ne znam zašto smatraš da deflacija znači smrt ekonomije.

Zato jer ne razumiješ osnovne postulate ekonomije.

Zato jer se jako teško boriti protiv deflacije; kod hiperinflacije je sve logično: moraš zaustaviti tiskanje novca ("povući kočnicu"), pa tko živ tko mrtav, ali je to to, vremenom.

Kod deflacije: ne možeš stimulirati negativnu kamatu (kupi da bi izgubio; prodaj s gubitkom), dotiskivanje novca vodi do stagflacije (recesije+inflacije), a ne izlaza iz deflacije itd.

U konačnici, zbog prejake valute cijene su uvijek preniske za proizvođača/prodavača/ponuditelja, a uvijek previsoke (nekonkurentne) za kupca.
Države ne mogu odbaciti takvu, vlastitu valutu (npr Japan Yen), ali BTC može svatko odbaciti.
To je makroekonomija, BTC u teoriji može parazitirati neko vrijeme na "normalnom sustavu", ali je to sve zajedno... debilana.  

 

> Ekonomija treba rasti na prirodan način a ne umjetno printanjem novca.

No shit, Sherlock?

Ponovno: nikakav novac nigdje se umjetno ne printa. Ni prirodno, ni natprirodno.

 

> Na rast ekonomije utječu razni faktori:

Natalitet, ograničeni prirodni resursi, prirodne nepogode, krađe, virusi, politički ratovi, trgovinski ratovi...

Captain Obvious strikes again :D

 

> Jedna od ostalih prednosti Bitcoina je što je politički neutralan.

LOL, jer ti je to Mr. Satoshi rekao i ovjerio kod javnog bilježnika?

 

> Inflacija također utječe i na rast cijene Bitcoina jer je on na slobodnom tržištu kao i ostali novac.

Da naravno, ali ne skroz jer - ne možeš dotiskivati BTC, i samim time je osuđen da bude preskupa valuta. 

 

> Nakon izrudarenih 21K Bitcoina on će i dalje biti u opticaju i na tržištu.

Jer ti je to Satoshi u aneksu nadopisao, kod j. bilježnika.

Bit će ako bude imao smisla, ako bude potražnje za njim (osim suludog, nereguliranog klađenja). Zbog deflatornog efekata, moći ćeš se s njm samo kockati kao sa švic. Frankom. Znaš kako je to završilo. Ili: kad bit bilo tako jednostavno, svi bi odbacili Dolar i prešli na - Yen. Jer deflacija super, (pre)jaka valuta itd.

Jbt, da Japanci nisu Japanci: vrijedni, pametni, fokusirani, lojalni, s jakim i konkurentnim gosopodarstvom... implodirali bi već odavno, a sad zbog te USA ucjene (da moraju previsoko dići tečaj itd) već cca 30 godina se bore s vjetrenjačama i poprilično posustaju (u odnosu na Kinu, Koreju, Maleziju itd).

Uffff
Trebao bi naplaćivati prosvjetljivanje zaluđenih, u Satoshijima naravno :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 17:21 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
MrBlc kaže...
Keso kaže...

Netko mora stvarati novac (bez rada). Većina ljudi radi za novac ili trguje - oboje je samo premještanje novca iz jednih ruku u druge ruke, nije stvaranje novca.

Manjina ljudi (ili poduzeća) ima privilegiju stvarati novac bez ikakvog rada. Kod nas su to privatne banke.

E, sad, u slučaju ove kriptovalute, tko je stvara? Isključivo država ili je svatko smije "minati"?

Nakon što smo ti na prošloj temi 10 stranica objašnjavali osnovne pojmove i zašto nisi u pravu, na novoj se pojavljuješ od početka sa selektivnom amnezijom!?

 

Na prošloj temi je nekoliko pametnijih ljudi došlo jako, jako blizu da skuže. Čak su shvatili rekao bih 70% što je "wow" u odnosu na sve ostale. Jedostavno, tema je preduboka za forum, a ljudi imaju premalo podloge da je shvate "na brzinu", nemoguće u ovom formatu. Zato se neću niti truditi.

Idi i radi nešto korisno!
12 godina
online
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Al jesi anoniman dok plaćaš😁?
vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
15 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
GrimReaperKC kaže...
DaffyDuck kaže...
Friday kaže...

Da se barem moze i sa normalnim novcem placati bez da imas novcanice kod sebe.

Zapravo cekaj...

Ukratko, kunu i e-krunu koristim/bih koristio jer znam da mi HR/SWE/... država GARANTIRAJU njezinu vrijednost time što ju KONTROLIRAJU.

 kad ti država nešto GARANTIRA

 

u toj istoj državi se prodao stan jedne gospođe na bubnju radi nekog sitnog duga za koji nije znala, došla žena doma iz inozemstva a u stanu žive drugi ljudi.

u državi gdi HGK ima harač po ZAKONU dok njeni članovi žderu okolo po 100 tisuca eura i idu u lov na nosoroge

u državi gdje kušćevići imaju po 200 nekretnina,a tebe za štalu doma dolaze kontrolirat jer nije legalizirana

 

bome država ima dobre GARANCIJE, i odlično KONTROLIRANJE

 

 Ignorantio elenchi.

15 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Noel kaže...

Ako bi gledali vrijednost valute kao reprezent ekonomije države onda bi trebali uzeti u obzir i dali  država ima vanjski dug.

Po toj logici bi npr. dolar i kuna bili u debelom minusu.

 

Iza nedavno printanih dolara ne stoji ekonomija. Tj stoji jedno veliko ništa kako bi se umjetno napumpala ekonomija koja je u padu (čitaj dionice).

Što dolazi nakon toga je već viđeno a to je rast cijena a sa time i pad vrijednosti državne valute tj. kupovne moći.

 

Već viđeno 2008 godine nakon čega je i nastao Bitcoin.

 

Država ti ništa ne garantira pogledaj Venezuelu, Argentinu i vrijednost njihovih valuta.

 

Upravo iz razloga što država "kontrolira" sa otkupom i prodajom INFLATORNIH deviza kako bi održala "stabilnost" domaće INFLATORNE valute DEFLATORNI Bitcoin se i ne može uspoređivati sa državnim novcem jer ga je nemoguće printati

više od 21 000 000.

 

Vrijednost Bitcoina i je u tome što je DEFLATORAN tj. ograničen količinom, decentraliziran i potpuno transparentan za razliku od državnog novca.

 

 

"Ako bi gledali vrijednost valute kao reprezent ekonomije države onda bi trebali uzeti u obzir i dali  država ima vanjski dug.

Po toj logici bi npr. dolar i kuna bili u debelom minusu." - lol. Može neki primjer?

 

"Država ti ništa ne garantira pogledaj Venezuelu, Argentinu i vrijednost njihovih valuta." Valute su im shit jer im je ekonomija shit, jer im je upravljanje shit?

 

"Vrijednost Bitcoina i je u tome što je DEFLATORAN tj. ograničen količinom, decentraliziran i potpuno transparentan za razliku od državnog novca." I opel vectra je ograničena količinom pa ne vrijedi k. Vrijednost BTC je u tehnologiji. BTC je proof of concept koji je otišao predaleko. Kad ITevci misle da su ekonomisti pa se malo zaigraju. A smijete se tetama s eteričnim uljem. Pa i one su se dogovorile da su ta eterična ulja super stvar, onda očito vrijede jer one tako kažu? 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 10:30 (DaffyDuck).
8 godina
offline
Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

Tko kaže da se za rudarenje BTC mora suludo trošiti struja?

Evo, ovo je ekološki, plus aktivno suzbijaš trgovinu fosilnim gorivima:
Hakerski napad na INA-u: provjerili smo neke neslužbene navode i što se trenutno događa:

"Neslužbeno se moglo čuti da su napadači tražili 1.500 bitcoina, odnosno u nekim verzijama pedeset ili stotinu milijuna kuna otkupnine."

 

A ovo je i dokaz onog što je mudri Noel kazao:

Jedna od ostalih prednosti Bitcoina je što je politički neutralan.

 

Jer tko bi ikad pomislio da napad na glavnu naftnu kompaniju neke države može biti politički motiviran?

Uostalom, pokušaji pljački uz pomoć BTC su i inače totalno random, politički neutralni. Baš sam jučer na placu čuo dvije kumice kak pričaju, veli: "Idem ti ja plaćat svojim walletom, kliknem na krivu app i pošaljem 0day exploit & ransomware na meni dragu banku u Honoluluu, inače je pratim na Instagramu." Veli druga: "jooj, tak sam ti ja išla lajkati neki članak i stisnem im DDOS attack greškom; srećom da sam browsala preko TORa i susedovog VPNa. A tu glupu multi-own skriptu sam napisala iz dosade na zahodu tog jutra.".

 

(disclaimer: ironija, sarkazam i prijatelji. Ne bi trebao, ali ovaj topic, logika, jelte...)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Noel kaže...

 

Krivo gledaš na Bitcoin ako ga uspoređuješ sa bankovnim računom.

Bitcoin je usporediv sa papirnatim novcem i zlatom a ne sa bankovnim računom pa prema tome u suštini i nema potrebu biti povezan sa osobom.

Zato se i mjesto gdje se čuvaju privatni ključevi od Bitcoina zove NOVČANIK kao kod gotovine a ne račun.

 

U pogledu špekulacija trgovine ne vidim nikakvu razliku između bilo koje vrste tržišta (dionice, zlato, nafta, forex, kriptovalute...)

Država također printanjem novca utječe na cijenu dionica. Dakle i država je jedan od špekulanata u lancu kako kažeš "kladionica".

 

 

 Da je BTC usporediv sa zlatom onda bi sad rastao.

 

Međutim on sada kao i svaka špekulativna imovina upravo pada.

8 godina
offline
Re: Švedska središnja banka testira rješenje za na
Zechina kaže...

 > Ne znam zašto smatraš da deflacija znači smrt ekonomije.

Zato jer ne razumiješ osnovne postulate ekonomije.

Zato jer se jako teško boriti protiv deflacije; kod hiperinflacije je sve logično: moraš zaustaviti tiskanje novca ("povući kočnicu"), pa tko živ tko mrtav, ali je to to, vremenom.

Kod deflacije: ne možeš stimulirati negativnu kamatu (kupi da bi izgubio; prodaj s gubitkom), dotiskivanje novca vodi do stagflacije (recesije+inflacije), a ne izlaza iz deflacije itd.

U konačnici, zbog prejake valute cijene su uvijek preniske za proizvođača/prodavača/ponuditelja, a uvijek previsoke (nekonkurentne) za kupca.
Države ne mogu odbaciti takvu, vlastitu valutu (npr Japan Yen), ali BTC može svatko odbaciti.
To je makroekonomija, BTC u teoriji može parazitirati neko vrijeme na "normalnom sustavu", ali je to sve zajedno... debilana.  

  

> Nakon izrudarenih 21K Bitcoina on će i dalje biti u opticaju i na tržištu.

Jer ti je to Satoshi u aneksu nadopisao, kod j. bilježnika.

Bit će ako bude imao smisla, ako bude potražnje za njim (osim suludog, nereguliranog klađenja). Zbog deflatornog efekata, moći ćeš se s njm samo kockati kao sa švic. Frankom. Znaš kako je to završilo. Ili: kad bit bilo tako jednostavno, svi bi odbacili Dolar i prešli na - Yen. Jer deflacija super, (pre)jaka valuta itd.

Jbt, da Japanci nisu Japanci: vrijedni, pametni, fokusirani, lojalni, s jakim i konkurentnim gosopodarstvom... implodirali bi već odavno, a sad zbog te USA ucjene (da moraju previsoko dići tečaj itd) već cca 30 godina se bore s vjetrenjačama i poprilično posustaju (u odnosu na Kinu, Koreju, Maleziju itd).

 

Glupo je da citiram sam sebe, ali neka bude zabilježeno da sam bio zloguki prorok.
Dao sam primjer Japana i deflacije, makar mjesecima nisam pratio što se zbiva tamo...

...makar sam znao za "Abenomiku", odn. ek. politiku "3 strijele", i bio vrlo skeptičan prema onome što rade.
Ideja je, grubo pojednostavljeno, poput: "evo, država će (unaprijed) otkupiti sve što trebate prodati (da bi svi bili ok), a vi sad to i proizvedite, prodajte i još ekstra zaradite."


Čak i da sve ostalo staviš ad acta, a samo razmotriš odnos precijenjene/podcijenjene valute u odnosu na prvog, a ogromnog susjeda u ekspanziji (Kina), imaš ogroman problem.
Problem je kompleksan i praktički nerješiv (starost stanovništva; mega ek. mjere koje nisu upalile a povratka nema - gospodarstvo ogromnim dijelom ovisi o tzv. negativnim kamatama, a ni domaća potrošnja domaćih proizvoda to nije amortizirala; itd).
Globalna recesija je izglednija no ikad (sad još i korona...), a Japan je pred pucanjem, doslovce, i bez toga.

 

G. Drljača kao da se nadovezao na ovo što sam ovdje prije tjedan dana pisao:

Još od 1990. godine, kad je puknuo balon napuhanih cijena dionica, Japan se ne može izvući iz ekonomske stagnacije i deflacijskih trendova. Japan je zemlja koja je izgubila desetljeća.

U stvari, čitav članak je vrlo, vrlo poučan, a možda i dobar primjer ekipi s vlažnim snom o "deflatornom, pa zato superiornom Bitcoinu":

 

Sumrak gospodarstva: Japan nema izlaz nakon desetljeća eksperimentalne monetarne politike

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/sumrak-gospodarstva-japan-nema-izlaz-nakon-desetljeca-eksperimentalne-monetarne-politike/10024825/ 

 

 - - -

Indikativno je da je čak i moćno njemačko gospodarstvo pred mogućim sličnim izazovom zbog efekta negativnih kamata na vrijednosnice; srećom, Euro je zajednička valuta pa postoje "ventili"... ali zemlja je okrugla; kome dalje prodati robu koja je u startu (pre)skupa, s daljnim izgledom da bude još skuplja - ako sve prođe u redu?

Kako (i koliko! koliko puno, koliko dugo...) izvesti deprecijaciju a na tome (ipak) "zaraditi"?

Paradoksalno, "motor" EU postaje i - uteg EU.

Ovdje leži problem:

QE ili kvantitativno popuštanje - kao borba protiv deflacije (imho, prečesto borba uljem na vatru - "borba protiv vjetrenjača", kao što sam prije tjedan dana naveo):
https://sh.wikipedia.org/wiki/Kvantitativno_popu%C5%A1tanje

5 godina
offline
Švedska središnja banka testira rješenje za nacion

Kako god, ja sam pobornik solarnog placanja... Lova na sunce/dlan. Moze i zlato. Dapace...

Ali kako rece Petko, ovaj na forumu ili iz onog romana, ne vidim neku razliku izmedju ovoga danas i onoga sto oni "nude"...

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice