QNAP TS-453B - Moćan i skup

poruka: 40
|
čitano: 11.049
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "QNAP TS-453B - Moćan i skup".
16 godina
odjavljen
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Cijena je totalno suluda

Freak Show Inc.
 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Konkurent mu je Synology DS918+ koji ima built-in 2 utora za M.2 NVMe SSD-ove, ima kvalitetne ladice za HDDove, bolji je u nekoliko pogleda IMHO. Cijena mu je 4000kn, a dalo ga se nabaviti i za manje. Jedino nema HDMI pa ne može izravno u TV ni biti multimedijalni player.

Idi i radi nešto korisno!
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Keso kaže...

Konkurent mu je Synology DS918+ koji ima built-in 2 utora za M.2 NVMe SSD-ove, ima kvalitetne ladice za HDDove, bolji je u nekoliko pogleda IMHO. Cijena mu je 4000kn, a dalo ga se nabaviti i za manje. Jedino nema HDMI pa ne može izravno u TV ni biti multimedijalni player.

 

Bas taj i gledam da uzmem. I nije mi nikakav problem to sto nema HDMI - taj uredjaj svejedno stoji "zbuksan" negdje

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Friday kaže...

 

Bas taj i gledam da uzmem. I nije mi nikakav problem to sto nema HDMI - taj uredjaj svejedno stoji "zbuksan" negdje

 Imaš i jeftinije QNap-ove.

Samomrzeći hrvat
6 godina
neaktivan
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Za 4000 kuna si napravim puno brzi slozenac, za storage i kamere dovoljna je jeftinija verzija synologya.
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.1.2020 10:58 (dva_ujutro).
16 godina
odjavljen
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Entry Point kaže...
Friday kaže...

 

Bas taj i gledam da uzmem. I nije mi nikakav problem to sto nema HDMI - taj uredjaj svejedno stoji "zbuksan" negdje

 Imaš i jeftinije QNap-ove.

 

Znam ali ja sam u synology taboru vec dugo i ne planiram nista promjeniti.

Freak Show Inc.
10 godina
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Da skup je ali ovako na prvu ni nema konkurenciju kod synologya jer synology jos ovijek nece da stavi HDMi i slicne featurese da bi se NAS mogo spojit direkt na TV kao HTPC.

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.1.2020 11:57 (Lewis).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Za te pare bih radije složio FreeNAS RAIDz s ECC RAM-om...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Keso kaže...

Konkurent mu je Synology DS918+ koji ima built-in 2 utora za M.2 NVMe SSD-ove, ima kvalitetne ladice za HDDove, bolji je u nekoliko pogleda IMHO. Cijena mu je 4000kn, a dalo ga se nabaviti i za manje. Jedino nema HDMI pa ne može izravno u TV ni biti multimedijalni player.

Zanimljivo, Kak konkurira bez HDMIa? 

8 godina
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Ja to gledam s druge strane.

U situaciji kad ljudi daju toliko za zvučnike i slušalice, a pogotovo mobitele (ajfon), onda ova nabrijana cijena i nije toliko grozna.

Te stvari se i više habaju, a ovo bi trebalo raditi bar 3-4 godine u komadu bez dhrkanja (uptime), s naknadnom nadogradnjom i do duplo toliko.

Ključna riječ je komfor: hdmi, daljinski, gotovi soft-paket.

Plaćaš "ključ u ruke" i komfor; naravno i dizajn. 

"Složenac" si uvijek sam napraviš po bitno manje para, ali to vrijedi skoro za sve, od C64 (s nekim RPi umj ready-made riješenja) pa do štajaznam render / video produkcijske stanice.

Ključno je vrijeme+trud vs novac. Do 500-600 € to ima logike; sve ovisi koliko cijeniš vlastito uloženo vrijeme (koliko košta cca 2 tjedna dodatnog posla za odabir, nabavu, ugradnju, namještanje...?). 

Za firmu (odn. poslovno korištenje) bi to tek trebao biti manje opak trošak; a valjda ima i neki PR efekt. Kao i npr. na poslovnom brifingu, stari ali sexy mac airbook ili novi ultra tanki šminka chromebook (koji realno drek vrijede vs uloženo, ali super izgleda).

 

Što se samog NASa tiče, složiš ga od Raspberry Pi 4, usb3 diska + samba i KODI/XBMC, možda Docker i sl. za valjda 150€; dodaš neki daljinski (mini bt keyboard) i eventualno UPS (koji može biti i za još neki hw).

RPi4B  je kod nas do 500kn - već dolazi s ethernetom, bt, hdmi itd. Dolazi sa "NOOBS" tako da ni osn. instalacija ne bi trebala biti tlaka... dok ne zapneš u terminalu :)

I ostane para za fensi kućište i dodatnu opremu po želji.

 

A ima i kineskih mini x86 riješenja na lopate itd.

 
0 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
MrBlc kaže...

Za te pare bih radije složio FreeNAS RAIDz s ECC RAM-om...

 

Upravo to, i sa ovim kucistem:

https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=452&area=de

 

Imas onda mogucnost za 8x 3.5"/2.5" HDD-e/SSD-e, po volji.

Sa FreeNAS-om i RAID6 (ili RAID-Z2, dodje na isto), prilicno si dugo miran, a upgrade je

moguc hardwareski i softwareski.

 

Jedino je problem doci do ove ploce, a i cjena je sigurno paprena:

X570D4I-2T

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.1.2020 12:51 (Čitatelj).
15 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup

-da, u 'dobrom smjeru' mišljenje, osim što RPi jednostavno ne može to, nema snage.. pa ne možeš tako uspoređivati (cijenu/mogućnosti).

 

realno, ovo je mini pc, outofbox, stisneš button i nakon nešto klikanja radi.. kao i ostala računala.

-za taj iznos može biti i pc ili laptop, može neki mediaplayer ili nas.. a ovo je to u jednoj kutiji s daljinskim i radi.

no i klasična varka-zabluda u koju svaki powerjuzer upadne.. da će jedna kutijica raditi sve što poželimo, dok ćemo sutra već poželjeti još jedan fičer više. A tad kutijica ima svoje ograničenje tj nije PC.

 

npr, mala kutija, ok.. to je nešto što inače stoji na radnom stolu direktora? .. nas obično stoji u nekom zapečku do kojeg jedva dosegne žica i čistačica.. :)

-hdmi, 2 komada.. a gdje je tv? na zidu, na stolu, u dnevnom boravku?.. poslovno-kućno? Ako negdje stoji tv tad će ta kutija biti negdje uz tv, ako ništa drugo zbog hdmija i važnije (nije vam palo na pamet..) zbog daljinskog tj playanja sadržaja i upravljanja i sl.. (probajte staviti player-prijemnik negdje dalje od tva i koristiti daljinski..). .. tj sve to su lijepe želje-snovi, no realnost je da će samo direktori to držati na stolu (jedan dan dok se ne pohvale zavidnima) i da će powerjuzer nakon par dana opet biti nesretan-nezadovojan (ali to će prešutjeti reći ženi-šefu i sl.) ..

-npr nema m2 nego dodatna kartica .. i to je ok, to je čak bolje nego da je ugurano a da se ne koristi, ali u ovoj kutijici nije iskoristivo kao na računalu, tj samo ubrzanje.. na celeronu i sl? .. nucovi s i3-5-7.. minipc, mogu daleko više, pogotovo kad se gleda transkodiranje videa +gpu, pa gaming (kad je već i hdmi..) .. tj postaje pravi multimedijalni centar, više kućni-zabava nego poslovni, jer budimo realni, ako trebamo storage već ga imamo.. ako trebamo video player i njega već imamo, ili ćemo ovo kupiti zbog trasnkdiranja 4k videa što se reklamira u textu? .. ne, to ću obaviti na računalu nekoliko puta brže jer je jače, jeri ima jači cpu, više rama, brže diskove i zvjer gpu.. itd.

 

-mogu naći za svaki fičer koji naprvu zvuči super, sto mana tj nepraktičnost i sl. ali... i dalje je to zgodna kutijica, koju bi bilo zgodno imati :) .. a sveti gral mora biti nedostižan, jer bilo bi dosadno da ga imamo, zar ne?

 

(2 tjedna za složiti.. kul) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup

@ihush

 

>RPi

Nisam pratio, ali ovaj 4B je prilično jak, čak se i pregrijava (pa ventilator, pa zujanje...).

Tu su ti specke pa provjeri:

https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-4-model-b/specifications/

 

Bitno je da (već) ima H.265 (+H.264), OpenGL (doduše "embedded"), HDMI (ima i display port iirc) i bluetooth (za keyboard/daljinac).  I usb hub itd.

Sad sve ovisi što hoćeš od NASa; RPi ima i "shieldove" za nadogradnju (npr ovdje).

 

A i nucovi (x86) nisu preskupi.

 

Meni je veća tlaka "poštelavanje" (> "2 tjedna za složiti"); ok neko to voli, ali ako je ovo za komfor - onda hoću da to upalim i da radi.

Zato sam spomenuo C64: vidio sam doslovce tisuće postova na temu "bolje uzmi RPi, Keyrah, kućište, bmc64" ... i ispadne te skuplje + vrijeme i trud. TheC64 Mini ili Maxi uštekaš i radi. Mali je fora, izgleda kao suvenir i ne zauzima mjesto (moj je ispod tv-a). Maxi je za fetiš "originalnog iskustva".

 

 - - -

Je, ovaj QNAP je hibrid za "univerzalnu" poslovno/kućnu uporabu i baš kao što si rekao: "optimum" s kojim nikad ne možeš biti zadovoljan. Ovo je blizu nekoj all-in-one uporabi, ali onda moraš i platiti.

7 godina
protjeran
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Zechina kaže...

Ja to gledam s druge strane.

U situaciji kad ljudi daju toliko za zvučnike i slušalice, a pogotovo mobitele (ajfon), onda ova nabrijana cijena i nije toliko grozna.

Te stvari se i više habaju, a ovo bi trebalo raditi bar 3-4 godine u komadu bez dhrkanja (uptime), s naknadnom nadogradnjom i do duplo toliko.

Ključna riječ je komfor: hdmi, daljinski, gotovi soft-paket.

Plaćaš "ključ u ruke" i komfor; naravno i dizajn. 

"Složenac" si uvijek sam napraviš po bitno manje para, ali to vrijedi skoro za sve, od C64 (s nekim RPi umj ready-made riješenja) pa do štajaznam render / video produkcijske stanice.

Ključno je vrijeme+trud vs novac. Do 500-600 € to ima logike; sve ovisi koliko cijeniš vlastito uloženo vrijeme (koliko košta cca 2 tjedna dodatnog posla za odabir, nabavu, ugradnju, namještanje...?). 

Za firmu (odn. poslovno korištenje) bi to tek trebao biti manje opak trošak; a valjda ima i neki PR efekt. Kao i npr. na poslovnom brifingu, stari ali sexy mac airbook ili novi ultra tanki šminka chromebook (koji realno drek vrijede vs uloženo, ali super izgleda).

 

Što se samog NASa tiče, složiš ga od Raspberry Pi 4, usb3 diska + samba i KODI/XBMC, možda Docker i sl. za valjda 150€; dodaš neki daljinski (mini bt keyboard) i eventualno UPS (koji može biti i za još neki hw).

RPi4B  je kod nas do 500kn - već dolazi s ethernetom, bt, hdmi itd. Dolazi sa "NOOBS" tako da ni osn. instalacija ne bi trebala biti tlaka... dok ne zapneš u terminalu :)

I ostane para za fensi kućište i dodatnu opremu po želji.

 

A ima i kineskih mini x86 riješenja na lopate itd.

 Lol, kakva dva tjedna kad stignu komponente to se slozi za sat vremena. Ovakve stvari su trivijalne (barem za bug forumase), kao sto kaze kolega imas freeNAS.

Imam par starijih synologya, istina to radi, ali sporo kilavo. Za osnovne stvari je ok, ali desi se s vremena na vrijeme da stvari zapnu. 

Sto se tice slozenaca imam ih 15ak komada i neki rade preko 10 godina (AMD Phenom II X6), bez problema. Svako par godina ocistim kuciste od prasine i nastavim dalje. 

15 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup

-RPi je igračka.. no pošto si oduševljen s c64 i sl.. razumljivo :) .. no tad si zalutao, jer ovo se navodi kao 'moćno'. VM i kodiranje videa u RTu.. :) pa čak 4-8GB rama (dok ti igračka dozvoljava 1-2-4..).

-da/ne. tj pitanje što radimo u temi-forumu ako nam je kupnja kutijice želja, upali i radi.. vs da ja nešto .. (jer ja sam naj..) tj ne može qnap, rpi, syne i ostali to napraviti bolje od mene :)) .. tj nikad nitko neće napraviti 'najbolje' za sve.

-smiješno da reklamiraju intel-hd-5000 kao hw sposoban za 4k trasnkodiranje.. dok oni koji rade s videom kupuju npr 2080rtxice.. a cijene iz pristojnosti nećemo ni spominjati.

-moj mobač može playati YT klipiće.. što će mi tad neki pc-kutija? Tablet s (mini) hdmijem može to playati na tvu.. ne treba mi nas-mediaplayer.. tablet za šaku kuna, radi. Što to radi ova kutija ili rpi..? Radi isto? -da.

-pogledaj prosječan laptop, 300-400€ .. 500-700€ i još je jeftiniji od ove kutije, jači. Što to tad ove kutje mogu a laptop ne može osim što nema mjesto za 4xdisk.. no ekšli, dodaš NAS i imaš, za 4000kn kupiš lap+nas i opet je jeftinije itd. (dok rpi ne spada u klasu, igračka-tamguči) :))

-instalirati OS? Soft? Podesiti? .. ok, da je ovo koolinarka, ali ovo je forum-bug, tu smo powerjuzeri-ITci.. i ako to ne možemo sami (za manje od 2 tjedna..) tad ... :)))

 

-plusevi, može više od 4gb... ali samo 8, ima dva lan porta, slatko no sporedno, može VM.. besmisleno jer to može svako računalo i jače je, može hdmi.. da to danas može svakak kutija, dvbt za šaku kuna ili tablet, .. baš ni jedan fičer koji me na prvu može privući nije ekšli ono što bi bilo presudno, tj ako trebam nešto konkretno tad napravim to konkretno dok ovako imaš švicarski nožić koji je na kraju samo nožić, ne alat koji nešto može dok je cijena takva da se za isti iznos tad može i konkretnije, a što konkretno osvisi o svakom od nas osobno tj potrebi-želji-cilju... reko bi 'ni vrit ni mimo'.. ali zgodna kutijica, bit će kupaca u platežnoj klasi eu građana ili po firmama gdje admin uvjeri dišu da je to potrebno + diša ima nešto za showing osim limenog ljubimca na parkingu i rolexa.. . .ej, ima daljinski! radi!!! :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
O_O_O kaže...
Zechina kaže...

Ključno je vrijeme+trud vs novac. Do 500-600 € to ima logike; sve ovisi koliko cijeniš vlastito uloženo vrijeme (koliko košta cca 2 tjedna dodatnog posla za odabir, nabavu, ugradnju, namještanje...?). 

 Lol, kakva dva tjedna kad stignu komponente to se slozi za sat vremena. Ovakve stvari su trivijalne (barem za bug forumase), kao sto kaze kolega imas freeNAS.

Imam par starijih synologya, istina to radi, ali sporo kilavo. Za osnovne stvari je ok, ali desi se s vremena na vrijeme da stvari zapnu. 

Sto se tice slozenaca imam ih 15ak komada i neki rade preko 10 godina (AMD Phenom II X6), bez problema. Svako par godina ocistim kuciste od prasine i nastavim dalje. 

 

Volim Balkan domesticus optimiste.

 

Je, ako se stalno baviš tim hardverajem, onda je to pis of kejk. Je, ja sam si sam mijenjao ulje od auta itd jer šogor ima grabu; danas i on to daje mehaničaru kojem je to pis of kejk i samo mu platiš kavu. 

Gle, godinama me obitelj&frendovi&ostali_paraziti maltretiraju sa "hoću [max_spec] hw za [min_iznos] para".

Ako nisi baš "direktno u tome" (^"mehaničar") - što god "to" bilo:

 

Prvo moraš vidjeti što je novog/optimalnog na tržištu - tehnologija grabi, u par mjeseci se sve promijeni. Cijene roknu/skoče u par dana. To traje bar par dana.

 

Onda teži posao: pronaći felere, nedostatke (a svako govno ih ima i naravno, skrivaju to - oduševljene geek recenzije ne pomažu već odmažu).

Ili: "samo kompajliraj xy driver za tvoj xyw", ili "samo si dodaj $$$adapter"," a možeš si i sam složiti xzb, dok se ne pojavi nova ispravna verzija" i sl. Taj dio je bitan i tu ljudi obično popuše.

1-10 dana. Dok se kolega koji je popušio konačno ne pojavi na forumu i prizna da nešto što ti esencijalno treba ne radi, ili ne po toj cijeni.

 

Onda: to možeš kupiti na Aliju skoro džabe (rok isporuke 60 dana, pa roba s greškom, pa dispute...), ili evo EU storage (ali je Britanija, pa konverzija valute, pa DHL, ili pošta, carina što već)...

...a ima i domaće ("ali to vam je bila web promo cijena, bez PDVa, obavezne dostave i ostalih naguzina"). Pa odhebeš preporuke i kreneš sam raditi due diligence.

 

I uvijek dostava traje bar 5 dana.

 

Onda: zaboravio si kupiti spec. kabel, adapter, bt keyboard (kojeg su eto baš rasprodali) i "novi ssd koji će biti u prodaji za 3 tjedna ali se isplati čekati jer cijena i performanse..."

dodatnih 1-xx dana.

 

Onda: sve to imaš, raskopaš i moraš asap nešto hitno obaviti što se prolongira na par dana, a dotle ti netko bitnu komponentu (šarafe LOL) trkne ispod radijatora. Žena u međuvremenu spremi i "počisti" neke dijelove u "ladicu sa sličnim stvarima", a sinček od susjeda se malo poigrao sa ovim novim lego igračkama. Minimalno 1 dan extra.

 

Onda: namještanje softvera, sve super radi, i onda ti žena/kum/šef veli "ali tu nemam one serije / sportske kanale kao na Hulu/Netflix/itd a hoću džabe". Sinu ne rade sve igrice na xyz emulatoru, a urnebesni video od šogorice se nije bekapirao, i ne sviraju mp3 liste iz žblj foldera. A wifi se stalno otpaja nekome, "ali samo resetiraš pa je sve u redu".

 

Posljednji korak traje opetovano neko vrijeme. Jer se servisi mijenjaju, pa apgrejdaš softver, pa opet nešto ne radi itd.

 - - -

Nakon nekog vremena postaneš stručnjak i staviš na njuškalo da kolješ nasove po kućama.

 

edit: da te povučem za jezik: "radi ti 10 godina"; ako pretpostavljam da će mi nešto raditi 10 godina, ne da mi se studirati sve moguće tehnikalije da to SAMO JEDNOM napravim i da mi radi. Ili? 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.1.2020 14:33 (Zechina).
7 godina
protjeran
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Zechina kaže...
O_O_O kaže...
Zechina kaže...

Ključno je vrijeme+trud vs novac. Do 500-600 € to ima logike; sve ovisi koliko cijeniš vlastito uloženo vrijeme (koliko košta cca 2 tjedna dodatnog posla za odabir, nabavu, ugradnju, namještanje...?). 

 Lol, kakva dva tjedna kad stignu komponente to se slozi za sat vremena. Ovakve stvari su trivijalne (barem za bug forumase), kao sto kaze kolega imas freeNAS.

Imam par starijih synologya, istina to radi, ali sporo kilavo. Za osnovne stvari je ok, ali desi se s vremena na vrijeme da stvari zapnu. 

Sto se tice slozenaca imam ih 15ak komada i neki rade preko 10 godina (AMD Phenom II X6), bez problema. Svako par godina ocistim kuciste od prasine i nastavim dalje. 

 

Volim Balkan domesticus optimiste.

 

Je, ako se stalno baviš tim hardverajem, onda je to pis of kejk. Je, ja sam si sam mijenjao ulje od auta itd jer šogor ima grabu; danas i on to daje mehaničaru kojem je to pis of kejk i samo mu platiš kavu. 

Gle, godinama me obitelj&frendovi&ostali_paraziti maltretiraju sa "hoću [max_spec] hw za [min_iznos] para".

Ako nisi baš "direktno u tome" (^"mehaničar") - što god "to" bilo:

 

Prvo moraš vidjeti što je novog/optimalnog na tržištu - tehnologija grabi, u par mjeseci se sve promijeni. Cijene roknu/skoče u par dana. To traje bar par dana.

 

Onda teži posao: pronaći felere, nedostatke (a svako govno ih ima i naravno, skrivaju to - oduševljene geek recenzije ne pomažu već odmažu).

Ili: "samo kompajliraj xy driver za tvoj xyw", ili "samo si dodaj $$$adapter"," a možeš si i sam složiti xzb, dok se ne pojavi nova ispravna verzija" i sl. Taj dio je bitan i tu ljudi obično popuše.

1-10 dana. Dok se kolega koji je popušio konačno ne pojavi na forumu i prizna da nešto što ti esencijalno treba ne radi, ili ne po toj cijeni.

 

Onda: to možeš kupiti na Aliju skoro džabe (rok isporuke 60 dana, pa roba s greškom, pa dispute...), ili evo EU storage (ali je Britanija, pa konverzija valute, pa DHL, ili pošta, carina što već)...

...a ima i domaće ("ali to vam je bila web promo cijena, bez PDVa, obavezne dostave i ostalih naguzina"). Pa odhebeš preporuke i kreneš sam raditi due diligence.

 

I uvijek dostava traje bar 5 dana.

 

Onda: zaboravio si kupiti spec. kabel, adapter, bt keyboard (kojeg su eto baš rasprodali) i "novi ssd koji će biti u prodaji za 3 tjedna ali se isplati čekati jer cijena i performanse..."

dodatnih 1-xx dana.

 

Onda: sve to imaš, raskopaš i moraš asap nešto hitno obaviti što se prolongira na par dana, a dotle ti netko bitnu komponentu (šarafe LOL) trkne ispod radijatora. Žena u međuvremenu spremi i "počisti" neke dijelove u "ladicu sa sličnim stvarima", a sinček od susjeda se malo poigrao sa ovim novim lego igračkama. Minimalno 1 dan extra.

 

Onda: namještanje softvera, sve super radi, i onda ti žena/kum/šef veli "ali tu nemam one serije / sportske kanale kao na Hulu/Netflix/itd a hoću džabe". Sinu ne rade sve igrice na xyz emulatoru, a urnebesni video od šogorice se nije bekapirao, i ne sviraju mp3 liste iz žblj foldera. A wifi se stalno otpaja nekome, "ali samo resetiraš pa je sve u redu".

 

Posljednji korak traje opetovano neko vrijeme. Jer se servisi mijenjaju, pa apgrejdaš softver, pa opet nešto ne radi itd.

 - - -

Nakon nekog vremena postaneš stručnjak i staviš na njuškalo da kolješ nasove po kućama.

 

edit: da te povučem za jezik: "radi ti 10 godina"; ako pretpostavljam da će mi nešto raditi 10 godina, ne da mi se studirati sve moguće tehnikalije da to SAMO JEDNOM napravim i da mi radi. Ili? 

 Prva stvar obitelji i prijateljima nikad ne treba pomogati ili slagati kompjutere i slicne stvari. Prvo ne mozes naplatiti, drugo nezahvalno je. Kad im prestane raditi facebook ili neko g**** prvo ce mene zvati da sam im zajebo njihov predivni komp. Ako tko pita, kazem ne znam.

Drugo narucis sve sa Amazona i slicnog shopa, ne znam koje to komponente moras mjerkati? Procesor po mogucnosti APU ili neku jeftinu graficku, kompatibilnu plocu ovisno o velicini kucista, RAM ne mozes pogrijesiti osim ako nisi duduk, kuciste ako hoces manje i pripadajuce napajanje.

Evo sto sam za 5 minuta nasao za £350.00:


AMD Ryzen 3 3200G Processor
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07STGHZK8/

ASUS AMD PRIME A320M-K Ryzen/7th Generation A-Series/Athlon DDR4 GB LAN Micro ATX Motherboard
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06Y6GDYD4/

Corsair CMK16GX4M2B3200C16 Vengeance LPX 16 GB (2 x 8 GB) DDR4 3200 MHz
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0143UM4TC/

SanDisk SSD PLUS 480 GB 
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01F9G46Q8/

Corsair VS550 550 W Active PFC 80 PLUS Certified Power Supply Unit
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B078XXNC3J/

Thermaltake Core V21 Matx Mesh Stackable cube Case with 200mm Fan
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00PN4WWH2/

Naravno ovisno za sto mi treba mogu uzeti jaci procesor, i mogu ubaciti 3 HDD i 3 SSD u relativno malo kuciste. Mogu dodati DVD/Blu-ray drive (externi u ovom slucaju), ali to mi ne treba posto imam Xbox i PS4 za to.

Stock cooler ostaviti ili uzeti neki tisi i to je to.



8 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
O_O_O kaže...

Evo sto sam za 5 minuta nasao za £350.00:

 

OK, ovo izgleda kao mikrovalna :D ; nema hdmi, raid kontroler, led display, sd reader, kensington, infrared, daljinski ali... recimo da je to razlika za ssd kojeg nema.

 

Tvoj Core V21 Cube case je SEDAM+ PUTA veće i (prazno!) DUPLO teže od QNAP TS-453B


320x424x336mm 6,5kg : 168×226x170mm 2,37-3,71kg
(0,0456 : 0,0066 m3)

https://www.qnap.com/en/product/ts-453b

 

79+50+71+47+42+60=349£ =3080Kn.

Računaj još bar 100k dostavu, ali ajde (there's no such a thing like free shipping).

QNAP TS-453B je 579-644 € = 4309 - 4793 Kn

ovdje (ne moraš plaćati "ugroze"):
http://www.bitoso.de/netzwerkspeicher/qnap/qnap-4-bay-nas/ts-453b/qnap-nas-ts-453b.html

razlika je 1229-1713 (<- RAM si možeš valjda i sam dodati?)

 

OK, 7 puta veće & duplo teže riješenje da bi ušparao cca 1500Kn.
I još moraš tražiti daljinski, OS+soft+install+testiranje.

 

Potrošit ćeš bar 2 radna dana na zahebanciju (ne računajući tvojih "5 minuta" i teleport do doma); koliko košta tvoje radno vrijeme?

Ja bi dao tih 200€ ibera samo da se ne zahebavam.

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.1.2020 16:39 (Zechina).
10 godina
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Ma nevrijedi se sekirat oko toga, nema te teme o NASu (bilo kojem) gdje ne ulece neki "padobranac" koji nudi freeNas kao bolju opciju u neku staru kantu ili neko HTPC kucsite :).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Ja sam se isto dosta dugo zabavljao mislju da si slozim sam neki server pa u virtualku onda neki NAS...

I onda sam si skontao - za sta? Uzmi gotovu spravu i upali ju

Freak Show Inc.
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Friday kaže...

Ja sam se isto dosta dugo zabavljao mislju da si slozim sam neki server pa u virtualku onda neki NAS...

I onda sam si skontao - za sta? Uzmi gotovu spravu i upali ju

 

Hehehe, netko je imao loša iskustva s RPi koliko se sjećam ;) "power of linux cli"

12 godina
neaktivan
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Sve ovisi o potrebama, ovo izgleda kao dobar NAS, meni osobno je dovoljno ovo:

 

https://www.chuwi.com/product/items/Chuwi-HeroBox.html

 

Chuwi HeroBox + 2x 512GB SSD (mirror Raid) + 512GB microSD (backup)

Ukupno oko 3200kn

 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Zechina kaže...
O_O_O kaže...

Evo sto sam za 5 minuta nasao za £350.00:

 

OK, ovo izgleda kao mikrovalna :D ; nema hdmi, raid kontroler, led display, sd reader, kensington, infrared, daljinski ali... recimo da je to razlika za ssd kojeg nema.

 

Tvoj Core V21 Cube case je SEDAM+ PUTA veće i (prazno!) DUPLO teže od QNAP TS-453B


320x424x336mm 6,5kg : 168×226x170mm 2,37-3,71kg
(0,0456 : 0,0066 m3)

https://www.qnap.com/en/product/ts-453b

 

79+50+71+47+42+60=349£ =3080Kn.

Računaj još bar 100k dostavu, ali ajde (there's no such a thing like free shipping).

QNAP TS-453B je 579-644 € = 4309 - 4793 Kn

ovdje (ne moraš plaćati "ugroze"):
http://www.bitoso.de/netzwerkspeicher/qnap/qnap-4-bay-nas/ts-453b/qnap-nas-ts-453b.html

razlika je 1229-1713 (<- RAM si možeš valjda i sam dodati?)

 

OK, 7 puta veće & duplo teže riješenje da bi ušparao cca 1500Kn.
I još moraš tražiti daljinski, OS+soft+install+testiranje.

 

Potrošit ćeš bar 2 radna dana na zahebanciju (ne računajući tvojih "5 minuta" i teleport do doma); koliko košta tvoje radno vrijeme?

Ja bi dao tih 200€ ibera samo da se ne zahebavam.

 To su naravno ok argumenti (iako ovo cudo ima HDMI), kupujem i ja nekad gotove stvari. Ali ovdje je vise da mogu za iste novce dobiti puno snazniju masinu ( recimo ubacim neku low profile graficku). Imam isti ovaj case za virtualke i u stvarnosti izgleda ok, iako ga ne drzim ispod televizije.

Maksimalno da bi sve slozio i ubacio freeNAS bi mozda uzelo 2 sata. Moj sat kosta £50.00, ali ako gledam tako stvari ne bi gledao ni TV jer eto gledajuci 2 sata film izgubim £100 

I ne treba mi daljinski imam bezicnu tipkovnicu/touchpad.

7 godina
protjeran
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Lewis kaže...

Ma nevrijedi se sekirat oko toga, nema te teme o NASu (bilo kojem) gdje ne ulece neki "padobranac" koji nudi freeNas kao bolju opciju u neku staru kantu ili neko HTPC kucsite :).

 Mozes i Windows ostaviti. Synology i ostale rjesenja su skupe kante koje imaju slabasni procesor.

15 godina
odjavljen
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup

Zanimljiva spravica, ali joj fali jedan detaljčić za biti NAS - ovo S u NAS-u.

 

Ima mjesto za samo jedan 2.5" disk koji je ispod matične i bez ikakve ventilacije. Osim toga, navodno postoji i neslužbeni M2 port, međutim, isti se ne spominje u specifikaciji, za do njega doći treba rastaviti kompletan uređaj, a za bilo kakve probleme ne možeš računati na nikakvu podršku.

 

Da dolazi s daljinskim, uređaj bi bio zgodan multimedijalni uređaj uz uvjet da imaš konkretniji NAS s kojeg će povlačiti multimediju (ili s online servisa, ali NAS je u duhu teme).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
MrBlc kaže...

Zanimljiva spravica, ali joj fali jedan detaljčić za biti NAS - ovo S u NAS-u.

 

Ima mjesto za samo jedan 2.5" disk koji je ispod matične i bez ikakve ventilacije. Osim toga, navodno postoji i neslužbeni M2 port, međutim, isti se ne spominje u specifikaciji, za do njega doći treba rastaviti kompletan uređaj, a za bilo kakve probleme ne možeš računati na nikakvu podršku.

 

Da dolazi s daljinskim, uređaj bi bio zgodan multimedijalni uređaj uz uvjet da imaš konkretniji NAS s kojeg će povlačiti multimediju (ili s online servisa, ali NAS je u duhu teme).

 Koliko sam shvatio ima 2x m2 sata, jedan je već popunjen SSDom koji oni ugrade i taj bi tražio model sa 512GB, a drugi je prazan i tu ubacim još jedan 512GB. Moram to još detaljnije pogledati, jer ako nema 2x m2 sata onda ni meni ne odgovara.

8 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
mzopg kaže...

Sve ovisi o potrebama, ovo izgleda kao dobar NAS, meni osobno je dovoljno ovo:

 

https://www.chuwi.com/product/items/Chuwi-HeroBox.html

 

Chuwi HeroBox + 2x 512GB SSD (mirror Raid) + 512GB microSD (backup)

Ukupno oko 3200kn

 

Nema daljinski, ali dolazi s predinstaliranim Winsima, zgodno...

ALI:

ono što se spominje u članku

QNAP Turbo Station TS-253B 360€ + 40€ 8GB RAM + 50€ SSD 480GB

sveukupno 450€ > 3348kn.

 

360€ na Amazonu.de + free dostava

https://www.amazon.de/dp/B07B8T9YZG

 

Nekad se može naći i jeftinije:

https://geizhals.de/qnap-turbo-station-ts-253be-2g-a1781277.html
(ako nije free dostava u Hr > +10€ mailboxde.com)

 

Dodaš si 2x 4GB DDR3L - 38,90€ npr
https://www.csv-direct.de/artinfo.php?artnr=A3032168&KATEGORIE=3032

 

O_O_O kaže... 

 To su naravno ok argumenti (iako ovo cudo ima HDMI), kupujem i ja nekad gotove stvari. Ali ovdje je vise da mogu za iste novce dobiti puno snazniju masinu ( recimo ubacim neku low profile graficku). Imam isti ovaj case za virtualke i u stvarnosti izgleda ok, iako ga ne drzim ispod televizije.

Maksimalno da bi sve slozio i ubacio freeNAS bi mozda uzelo 2 sata. Moj sat kosta £50.00, ali ako gledam tako stvari ne bi gledao ni TV jer eto gledajuci 2 sata film izgubim £100 

I ne treba mi daljinski imam bezicnu tipkovnicu/touchpad.

 

Evo ti gore skoro isti cute&sexy QNAP (DIY RAM + no raid) 3348 Kn. Znači samo 268 Kn (36€) skuplje od tvog riješenja - i stane na tabletić ;)

Obzirom na tvoju satnicu, moraš sve instalirati i pošarafati za 36 minuta da ne bi bio na gubitku ;) i jopet imaš 10KG* preveliku kištru koju vjerojatno ne možeš držati ispod televizije.

 

* - provjeri sam težinu; minimalno sam došao do 9,75kg! Ovaj QNAP je 1,67kg + ram 100g + ssd 30g = 1,8kg.

 

Kužim ja što ti hoćeš reći, može se sve složiti i daleko jeftinije (ako je cijena glavni faktor... ali komfor...):

RPi4 (teh spec) je <58€ (430Kn), sve ostalo recikliraš / složiš.
Imaš npr tu i upute za NAS OpenMediaVault i Samba, čak i RAID shieldove + što ti treba.

Quad core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1.5GHz + GPU onboard; to je dosta jako:
server je samo "prometnik", ne treba mu ni gui, Linux to oduvijek zna raditi. Ali OMV je super i dobro radi.
+ RPi dolazi sa NOOBS i auto install npr OSMC (Kodi).

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.1.2020 18:58 (Zechina).
15 godina
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Nemam ništa protiv NAS-eva, ali koji će mi kurac računalo pokraj računala? Nešto jednostavno za dijeljenje datoteka u lokalnoj mreži ili pristup istima "iz vani" je sasvim dovoljno, a ove đinđe-minđe čime su ga nasrali, stvarno nepotrebno!

Sinoć sam lega jutros...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Zechina kaže...
Friday kaže...

Ja sam se isto dosta dugo zabavljao mislju da si slozim sam neki server pa u virtualku onda neki NAS...

I onda sam si skontao - za sta? Uzmi gotovu spravu i upali ju

 

Hehehe, netko je imao loša iskustva s RPi koliko se sjećam ;) "power of linux cli"

 

Ne ,eno mi cetvorka radi od prvog dana kao metak. Trojka je kod starog vec jako dugo i isto radi bez greske (izuzev sd kartice koja je otisla na vjecna lovista)

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
O_O_O kaže...

 Mozes i Windows ostaviti. Synology i ostale rjesenja su skupe kante koje imaju slabasni procesor.

NAS nije ni predvidjen da bude jak kompjuter/procesor (bar u ovim SOHO sferam o kojim se prica) niti je to potrebno jer i obicni celeron u njemu odradi ono za sto je predvidjen (pa cak i oni slabasni Arm dual core procesori mogu odraditi ulogu NASa). Znaci on je tu da radi 24/7/365 i djeli sav sadrzaj koji trebas u stanu/kuci (ili online kao imas potrebu) svim kompovima, mobitleima, tabletima, Tvima, pojacalima i sve sto ima potrebu za nekim centrlanim pristupom podacima i zavisno od modela/software jos brdo drugih naprednih stvari a ujedno trosi jako malo struje (nijedan PC slozenac nece moci trosit tako malo kao gotova NAS rjesenja a o logici da se iskoristi neki stairji PC sa boljom grafom nema potrebe ni razglabati jer kolko god se to cini malo meni nije svjedno ako mi komp trosi 70-100W i ako mi NAS trosi 20-30W a radi sve sto mi treba).

Plus jos jednu stvar koji svi sa slozencima zaboravljau da ako stavljaju windowse na taj "jeftini home made NAS-slozenac" nekako obicno zaborave uracunat cijenu windowsa (znamo iz kojeg razloga ;)) u taj projekat, ako dodsa nedaj boze pro verziju 10ke eto t ena 1250kn za OEM licencu ili cak 2000 za retial samo za windowse :). Ok moze s eproci i sa Home verzijom ali i to je nekih 700-800kn dodatnog troska i onda mi jos windowsi resetiraju "NAS "kad god im se sprdne zbog nekog updatea koji nisam ni zelio ali eto nisam imao izbor da ga ugasim potpuno :).

Imao (imam) sam jedno i drugo i nemogu se vise zamisliti da idem nazad sa synologya (ili Qnapa) na neki PC slozenac sa windowsima koji glumi NAS, nema sanse.

Ali svakom svoje, ja sam samo primjetio da skoro svaka NAS tema zavrsi ovako di neko "opavdava" svoj slozenac kao bolju/pametniju alternativu nego gotovo NAS rjesenje i onda pokusava ubjediti sve da je jedino njegovo misljenje ispravno.

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice