Novi život osiromašenog uranija

poruka: 76
|
čitano: 11.095
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi život osiromašenog uranija".
15 godina
online
Novi život osiromašenog uranija

I onda nek mi netko kaže da je margarin zdrav... štoviše, smiješna je i pomisao na to kao "hranu", pogotovo u combu koji se sastoji od laktozne vodice, glutena, šećera i margarina (tvornički napravljeno mlijeko, bijeli kruh, margarin i pekmez)

Odličan članak! Puno hvala!

 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Novi život osiromašenog uranija

fala za članak a posebno jer niste opisali proizvodnju hrenovki i pašteta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
15 0 hvala 0
14 godina
offline
Novi život osiromašenog uranija

mene fascinira podatak o 1.5 t balasta u Boeingu 747 ????

 

zakaj nisu stavili, ne znam, sustav dopreme zraka  izravno a ne iz motora u kabinu? ono, utezi u prijevoznom sredstvu koje ovisi prije svega o poletnoj težini...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
Sto se tice hrenovki i pasteta, u tvornici za preradu mesa padnu djelovi nekad na pod. Kad se ocisti pod na kraju dana sve mesno smece s poda se samelje u ukusne pastete i hrenovke. Uzdravlje

P. S. I SPAM spada u slicnu kategoriju.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
dva_ujutro kaže...
Sto se tice hrenovki i pasteta, u tvornici za preradu mesa padnu djelovi nekad na pod. Kad se ocisti pod na kraju dana sve mesno smece s poda se samelje u ukusne pastete i hrenovke. Uzdravlje

P. S. I SPAM spada u slicnu kategoriju.

 

Ladno cu si napraviti hrenovke kad dodjem kuci...

Freak Show Inc.
11 godina
online
Re: Novi život osiromašenog uranija
dva_ujutro kaže...
Sto se tice hrenovki i pasteta, u tvornici za preradu mesa padnu djelovi nekad na pod. Kad se ocisti pod na kraju dana sve mesno smece s poda se samelje u ukusne pastete i hrenovke. Uzdravlje

 nije ništa drukčije niti s drugom hranom koja se proizvodi/pakira na veliko

u ledu ima veliki stroj za miješanje povrća koje zasebno dolazi iz niskozemske u vrećama od 10-ak kila (ako se dobro sjećam) već smrznuto, sipa se u taj stroj i onda se miješa i pakira u male paketiće smrznutog povrća za francusku salatu ili štoveć

 

radio sam na žitnjaku u ledo pogonu prije nekih 30 godina po ljetu preko student servisa, pala nam vreća mrkvice u kockicama, lik nam doda lopatu i tačke da to natovarimo i presipamo u prazne vreće i s njima uredno u stroj na miješanje i pakiranje

 

ima takvih primjera i više, poput zlatica i drugih buba na koje se nitko ne obazire u proizvodnji pasirang špinata itd.

a bolje da ne pričam čega sve bude u pekarama u kojima kupujemo fina, mirišljava peciva, burekiće od meseka i sireka, krafne i ostalo

14 godina
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
Stric_Jura kaže...

mene fascinira podatak o 1.5 t balasta u Boeingu 747 ????

 

zakaj nisu stavili, ne znam, sustav dopreme zraka  izravno a ne iz motora u kabinu? ono, utezi u prijevoznom sredstvu koje ovisi prije svega o poletnoj težini...

 Cijeli Boeing 747 teži oko 180 tona, bez putnika. Ta dodatna jedna i pol tona uranija služi za balans, i ne čini neku veliku razliku u ukupnoj težini.

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
15 godina
offline
Novi život osiromašenog uranija

Odličan članak!

A pogotovo o dekontaminaciji ratišta koja se nikada ne napravi pa civili stradaju koji tamo ostanu živjeti. U Srbiji se povećao broj incidencije raka strelovito nakon US-ovog bombardiranja.

Idi i radi nešto korisno!
 
4 1 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
CalvinRi kaže...
Stric_Jura kaže...

mene fascinira podatak o 1.5 t balasta u Boeingu 747 ????

 

zakaj nisu stavili, ne znam, sustav dopreme zraka  izravno a ne iz motora u kabinu? ono, utezi u prijevoznom sredstvu koje ovisi prije svega o poletnoj težini...

 Cijeli Boeing 747 teži oko 180 tona, bez putnika. Ta dodatna jedna i pol tona uranija služi za balans, i ne čini neku veliku razliku u ukupnoj težini.

 

Ali zasto imaju potrebu za tom ekstremnom gustocom?

Freak Show Inc.
15 godina
online
Re: Novi život osiromašenog uranija
dva_ujutro kaže...
Sto se tice hrenovki i pasteta, u tvornici za preradu mesa padnu djelovi nekad na pod. Kad se ocisti pod na kraju dana sve mesno smece s poda se samelje u ukusne pastete i hrenovke. Uzdravlje

P. S. I SPAM spada u slicnu kategoriju.

Tehnički to jest istina no moraš uzeti u obzir da (industrijska) klaonica mora poštivati sanitarne zahtjeve te da se podovi održavaju i da su napravljeni od materijala koji se lako čisti (pločice?) a da zaposlenici moraju imati radna odijela. Ono što želim reći je da tehnički gledano higijenski nema previše razlike jel se meso skupljalo sa radnog stola, poda ili plastičnih kašeta u klaonici

PS

Ne jedem paštete i sl. industrijski tretiranu hranu, isključivo svježe meso

16 godina
odjavljen
offline
Novi život osiromašenog uranija

Imao sam zadovoljstvo posjetiti nekolicinu tvornica za obradu mesa u Irskoj i Sjevernoj Irskoj. Razina higijene tamo je sokantna. Budite uvjereni da su podovi u svim halama cistiji nego sto mozete zamisliti. Postupak oblacenja posebnih odijela i dezinfekije prije ulaska u halu traje toliko da sam mislio da idemo na Mars jbt.

 

Freak Show Inc.
 
19 0 hvala 1
11 godina
online
Re: Novi život osiromašenog uranija
Keso kaže...

...U Srbiji se povećao broj incidencije raka strelovito nakon US-ovog bombardiranja.

to je vrlo upitno, ne slažu se niti svi stručnjaci u srbiji - pogotovo jer dosad uopće nije bilo istraživanja, pa se sve svodi na rekla-kazala - link

btw., u hrvatskoj je također zabilježen rast, podjednako "strelovit" kao u srbiji - link

16 godina
odjavljen
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
picajzla0707 kaže...
Keso kaže...

...U Srbiji se povećao broj incidencije raka strelovito nakon US-ovog bombardiranja.

to je vrlo upitno, ne slažu se niti svi stručnjaci u srbiji - pogotovo jer dosad uopće nije bilo istraživanja, pa se sve svodi na rekla-kazala - link

btw., u hrvatskoj je također zabilježen rast, podjednako "strelovit" kao u srbiji - link

 

Za 50 godina ce u udzbenicima iz istorije pisati kako su NATO zlocinci pobili 4 miliona ljudi, od toga 500.000 dece a jos ih je 20 miliona umrlo u iducim godinama od zracenja.

Rezi mi glavu ako ne bude...

Freak Show Inc.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija

Da im što manje volumena zauzme?

15 godina
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija

Skok je 1998/99 - što se tada dešavalo a da može napraviti takav skok u incidenciji?

Očito imamo i nešto što djeluje na kontinuirani porast incidencija raka. Poduplala se vjerojatnost obolijevanja u zadnjih dvadeset godina, sada svaki 2000-ti stanovnik ima rak, i povećava se, valjda dok svi ne budemo imali rak.

Idi i radi nešto korisno!
15 godina
offline
Novi život osiromašenog uranija

Hrenovke, paštete itd - nikada se u mljeveno, a pogotovo fino mljeveno (paste) ne stavlja najkvalitetnije meso. Najkvaltetnije meso ide u odreske, ide se pokazati u svježem obliku. U ove "paste" idu otpaci, kožice, kljunovi, nogice i slično što ne možeš prodati pod svježe meso. Dodaju se umjestni okusi mesa, hrpe začina. Prolazi sterilizaciju da nema bakterija, okus je super, cijena niska, a prehrambena vrijednost jednaka otprilike pijesku s piljevinom.

Znam lika koji je radio u prodaji umjetnih okusa. Imaju sve: okus pečene slanine, okus ćevapa, okus čokolade. Dodaš to u npr. blato, i blato ima okus po onom što si dodao, original i odličan.

A sterilizacija ide raznim metodama, neki rade radioaktivnim zračenjem, neki kemijski (dodaju kemikalije koje ubiju bakterije), neki običnom solju, neki visokom temperaturom i dobrim pakiranjem.

Znam neke koji rade u laboratoriju za testiranje hrane. Oni kažu da možeš i go*no provući kroz proces sterilizacije i oni bi dali odobrenje da je to govno ispravno za ljudsku konzumaciju. Doslovno.

Idi i radi nešto korisno!
 
5 1 hvala 2
8 godina
offline
Novi život osiromašenog uranija
Onaj balast koji spominjem u avionu (Boeing) zapravo je uteg koji se nalazi u repu te se njegovim pomicanjem (sizanjem, spuštanjem) osigurava stabilnst aviona. Jasno je da taj uteg mora biti što manji, no primjerene mase - dakle što veće gustoće. A što se pak hidrogeniziranog ulja ("biljne masti") tiče, ono se prvo filitrira kroz filter-preše kako bi se uklonio katalizator, a zatim se destilira vodenom parom kako bi se uklonio smrad (=hlapljivi spojevi). Na kraju se dobiva mast - bijela i čista.
 
4 0 hvala 5
11 godina
online
Re: Novi život osiromašenog uranija
Keso kaže...

Skok je 1998/99 - što se tada dešavalo a da može napraviti takav skok u incidenciji?

Očito imamo i nešto što djeluje na kontinuirani porast incidencija raka. Poduplala se vjerojatnost obolijevanja u zadnjih dvadeset godina, sada svaki 2000-ti stanovnik ima rak, i povećava se, valjda dok svi ne budemo imali rak.

 a što je izazvalo ovoiliki skok u hrvatskoj također u jednoj godini?

taj porast treba objasniti znanstveno istraživanje, sve ostalo je mudologija 

15 godina
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
Friday kaže...
..

 

Ali zasto imaju potrebu za tom ekstremnom gustocom?

 -zato jer.. ako već moraš nosit neku količinu tereta koji ne služi ničemu osim balansu, tad je zgodno da je barem manjeg volumena, + najvažniji benefit, što je manji, možeš ga preciznije pozicionirati tj time je efikasniji, kao kantar-vaga, tj na dužem kraku vage imaš neku X-točku gdje trebaš dodati teret, što je to 'veća' točka, to se više udaljava lijevo-desno od te idelane kalibrirane sredine-točkeX i time je samo dodatna masa-težina a manje balans. Da je veći time bi bio neprecizniji, kao milimetar-metar i time bi za jednak efekt balanisranja trebao veći teret, složeniji mehanizam i na kraju opet to platio masom + možda manje stabilnim vozilom.

Korištenje uranija (laik, nagađam bezveze..) možda smanjuje potrebu količinu-težinu balasta u odnosu na druge koji su volumenom veći npr za x2-više-puta (izmišljeno jer nemam cifre, kao primjer-razlog). Zato, čak u odnosu na npr olovo, vjerojatno isplativo kompanijama kad se sve pomnoži većim ciframa (količina leta-goriva i sl.).

 

tj to je slično-povezano s razlogom korištenja kao municije, kao što to g.Raos usputno objasni, kinetička energija je masa ali po površini, manja površina-probijanje... zato nije nevažno gađamo li tenk perjem ili olovom mada može biti jednaka masa i brzina (pa kinetičkim izračunom dobijemo istu cifru), važna je i površina na koju sila djeluje i tad imaš ili nemaš probijanje, odnosno zato krplje koristimo za hodanje po snjegu :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
online
Re: Novi život osiromašenog uranija
Friday kaže...

Za 50 godina ce u udzbenicima iz istorije pisati kako su NATO zlocinci pobili 4 miliona ljudi, od toga 500.000 dece a jos ih je 20 miliona umrlo u iducim godinama od zracenja.

Rezi mi glavu ako ne bude...

 kad za 50 godina neki japanac bude krenuo s govorom o hirošimi u ujedinjenim narodima, vuk tandžarić treći će ga poklopit - daj šuti, vas su jedva i ogrebali, viđu što nama napraviše 

8 godina
offline
Novi život osiromašenog uranija
Prodornost zrna nema veze s tlakom, kako kaže Ishuh, nego slijedi iz jednostavne fizike. Ako je kinetička energija Ek =mv2/2, a impuls (količina gianja) p = mv, onda vrijedi Ek = p2/2m. Iz toga slijedi p = (2mEk)-1/2. Dakle impuls, p, ne ovisi samo o kinetičkoj energiji, Ek, nego i o masi, m, taneta. To ćemo lako shvatiti iz svakodnevnog iskustva. Udarimo li svom snagom većim čekićem, lakše ćemo slomiti kamen nego ako udarimo svom snagom manjim čekićem.
 
12 0 hvala 0
15 godina
offline
Novi život osiromašenog uranija

@Friday "Ali zasto imaju potrebu za tom ekstremnom gustocom?"

Neutronska zvijezda nije toliko gusta kao crna rupa, dakle ne guta materiju u bespovrat. Ali je toliko gusta da 1 cm3 teži između 1000 kg i 800 000 000 000 kg, ovisno uzmeš li tu malu kockicu materije s površine neutronske zvijezde ili iz unutrašnjosti.

Kad bi tu malu kockicu materijala pustio da padne na pod na Zemlji, prošla bi kroz pod kao kroz putar, u biti kao kroz zrak, i vjerojatno se ne bi zaustavila prije središta Zemlje. "Buši k'o putar". Nadam se da se nazire razlog zašto je dobro za oružje koje mora probiti oklop da ima veliku gustoću. Energija gibanja na maloj površini, to je nešto kao nož: pritisak na maloj površini prodire u ostale materijale.
:

Idi i radi nešto korisno!
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
danen kaže...
Prodornost zrna nema veze s tlakom, kako kaže Ishuh, nego slijedi iz jednostavne fizike. Ako je kinetička energija Ek =mv2/2, a impuls (količina gianja) p = mv, onda vrijedi Ek = p2/2m. Iz toga slijedi p = (2mEk)-1/2. Dakle impuls, p, ne ovisi samo o kinetičkoj energiji, Ek, nego i o masi, m, taneta. To ćemo lako shvatiti iz svakodnevnog iskustva. Udarimo li svom snagom većim čekićem, lakše ćemo slomiti kamen nego ako udarimo svom snagom manjim čekićem.

 Ehhh... lijepo je ponekad pročitati nešto pametno na forumu.  
Skoro sam zaboravio te formule, hvala na podsjećanju

11 godina
online
Re: Novi život osiromašenog uranija
Keso kaže...

Kad bi tu malu kockicu materijala pustio da padne na pod na Zemlji, prošla bi kroz pod kao kroz putar, u biti kao kroz zrak, i vjerojatno se ne bi zaustavila prije središta Zemlje... 

 

8 godina
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
Ovakav skok se može objasniti samo promjenom metodologije
Ja rekoh
11 godina
online
Re: Novi život osiromašenog uranija
Feudalac kaže...
Ovakav skok se može objasniti samo promjenom metodologije

jasno, to je također jedno od objašnjenja - pretpostavljam da ima obrazloženje u dokumentu iz kojeg je izvađen graf, link je u gornjoj poruci

 

zanimljivo je da se radi o istom periodu kad i kolega keso kaže da se dogodio nagli skok u srbiji - bit će da nam je košava sa dunava donijela s istoka radioaktivnu prašinu od nato tanadi 

7 godina
protjeran
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
Keso kaže...

Skok je 1998/99 - što se tada dešavalo a da može napraviti takav skok u incidenciji?

Očito imamo i nešto što djeluje na kontinuirani porast incidencija raka. Poduplala se vjerojatnost obolijevanja u zadnjih dvadeset godina, sada svaki 2000-ti stanovnik ima rak, i povećava se, valjda dok svi ne budemo imali rak.

 Povecana i prekomjerena upotreba pesticida (neki su i zabranjeni u EU) uz druge stvari. I u Hr je bio skok.

15 godina
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
danen kaže...
Prodornost zrna nema veze s tlakom..

Kad bi ti znao što je tlak... Znao bi i zašto nož reže na oštrici a da istom silom pritisneš s tupom stranom ne reže - kako to? A ne, "nema veze" s tlakom :) :) :)

Tlak je jako fora stvar, pogotovo u mikroskopskom svijetu pojedinih čestica plina ili materije.

Idi i radi nešto korisno!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
Keso kaže...

@Friday "Ali zasto imaju potrebu za tom ekstremnom gustocom?"

Neutronska zvijezda nije toliko gusta kao crna rupa, dakle ne guta materiju u bespovrat. Ali je toliko gusta da 1 cm3 teži između 1000 kg i 800 000 000 000 kg, ovisno uzmeš li tu malu kockicu materije s površine neutronske zvijezde ili iz unutrašnjosti.

Kad bi tu malu kockicu materijala pustio da padne na pod na Zemlji, prošla bi kroz pod kao kroz putar, u biti kao kroz zrak, i vjerojatno se ne bi zaustavila prije središta Zemlje. "Buši k'o putar". Nadam se da se nazire razlog zašto je dobro za oružje koje mora probiti oklop da ima veliku gustoću. Energija gibanja na maloj površini, to je nešto kao nož: pritisak na maloj površini prodire u ostale materijale.
:

 

Keso jasno mi je za oruzje. Za silver bullet sam cuo jos devedesetih u Hrvatskom Vojniku, oruzje mi je uvijek bilo jako zanimljivo. Zanimalo me zasto je u avionu potrebna tolika gustoca.

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Novi život osiromašenog uranija
Keso kaže...
danen kaže...
Prodornost zrna nema veze s tlakom..

Kad bi ti znao što je tlak... Znao bi i zašto nož reže na oštrici a da istom silom pritisneš s tupom stranom ne reže - kako to? A ne, "nema veze" s tlakom :) :) :)

Tlak je jako fora stvar, pogotovo u mikroskopskom svijetu pojedinih čestica plina ili materije.

 

Mislim da si u svom bunilu zanemario cinjenicu da pricas sa doktorom znanosti...

Freak Show Inc.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice