Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

poruka: 38
|
čitano: 6.431
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i ".
15 godina
offline
Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

Prema njihovim navodima, inačica za Linux je bila vrlo često tražena od strane korisnika.

 

Sto se babi 'tilo, to se babi snilo.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.2.2020 18:47 (syncmaster245b).
 
3 1 hvala 0
8 godina
offline
Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

to linuxu treba ko ribi bicikl

Moj PC  
10 1 hvala 1
8 godina
offline
Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

Na linuxu nisu novost antivirusi, oni su tu samo zato da spriječe širenje windows virusa, isto vrijedi i za ovo.

 

Tako da ne pošaljete nekom frendu zaraženi file a vama taj file ništa ne moze :D

 

 
5 1 hvala 0
8 godina
offline
Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

40 dana prerano za 1. April...
Hmm, što je slijedeće? HDD FAT/NTFS defragmenter, Registry compactor, Start10/IObit Start Menu?

 
4 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć

Nek office sklepaju za Linux, par "jačih" igrica, i eto belaja...

😜

16 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
bunker kaže...

Nek office sklepaju za Linux, par "jačih" igrica, i eto belaja...

😜

 Neće se desit, dok je i Windows besplatan

Mislim, dakle half adder
7 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć

A i defender za Linux je bio nemoguć scenario, pa eto, ... Ništa me nebi iznenadilo, načini za prikupljanje podataka ( sa ciljem njihove preprodaje ili ciljanog oglašavanja ) više nebiraju sredstva...


15 godina
offline
Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

Mene i dalje zuljaju "oni korisnici koji su cesto trazili da MS izda Linux veraziju defendera"

 

Ima li link na kakav forum, diskusiju, reddit.... gdje ljudi cesto traze Microsoftov anitivirusni alat za Linux?

 

 

Ako si Linux korisnik sa stazom, prezires Microsoft i sigurno neces nista od MS-a imati instalirano.

Ako si novi korisnik Linuxa, velika vjerojatnost je da si pobjegao od onog horora od Windowsa 10 i iz inata neces nista Microsoftovo pozeljeti.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
6 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
syncmaster245b kaže...
Ako si Linux korisnik sa stazom, prezires Microsoft i sigurno neces nista od MS-a imati instalirano.

Ako si novi korisnik Linuxa, velika vjerojatnost je da si pobjegao od onog horora od Windowsa 10 i iz inata neces nista Microsoftovo pozeljeti.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
wyks kaže...

 

 Ah, evo ih pomalo.

"Napredni windows korisnici" nanjusili Linux temu.

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
8 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
syncmaster245b kaže...
wyks kaže...

 

 Ah, evo ih pomalo.

"Napredni windows korisnici" nanjusili Linux temu.

 

Pa ne mora biti, samo ono "Linux = prezireš Windows" je pretjerano. Windowsi su ok, ali u paketu dobiješ gomilu gluposti i/ili iritantnih stvari.
Istiini za volju, i ja prezirem Windows, ali prezirem i Linux, samog sebe i još štošta, tako da sad optužim Winse za sve što mi ide na k, samo bih se još više prezirao :D 

15 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
Zechina kaže...

 

Pa ne mora biti, samo ono "Linux = prezireš Windows" je pretjerano. Windowsi su ok, ali u paketu dobiješ gomilu gluposti i/ili iritantnih stvari.
Istiini za volju, i ja prezirem Windows, ali prezirem i Linux, samog sebe i još štošta, tako da sad optužim Winse za sve što mi ide na k, samo bih se još više prezirao :D 

 Pa nisam ni rekao da je to jednako (uostalom dao sam dva primjera)

 

Ja bih jos uvijek volio pronaci te Linux korisnike koji su slali pisma podrske Microsoftu i trazili Linux verziju Microsoft defendera, tek toliko da cujem taj tok misli.

 

 

Sto se tice prezira samog sebe, to mi se redovito dogadja prilikom zatvaranja privatnih prozora u Firefoxu.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 16:13 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
syncmaster245b kaže...
 Ah, evo ih pomalo.

"Napredni windows korisnici" nanjusili Linux temu.

 A joj.

 

Dnevno promjenim sva tri tabora, pa nekad ni ne znam na kojem OSu radim.

AV na Windowsu nisam instalirao otkad sam presao na 10ku, pa ne znam ni o tome nista.

 

Sto se tehnologije i animoziteta i afiniteta tice ja sam ti sa svime na 0, s time da apsolutno sve ima tendenciju prema negativnom.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
syncmaster245b kaže...

Ja bih jos uvijek volio pronaci te Linux korisnike koji su slali pisma podrske Microsoftu i trazili Linux verziju Microsoft defendera, tek toliko da cujem taj tok misli.

 

To potpisujem 300%. 

 

Hau about dis - za "MS nostalgičare":
Blue Screen of Death emulator

https://linux.die.net/man/6/bsod

 

Najgore je da je to ono "smejem se, a plakao bi" - u biti žalosno. Podsjeća me na "Scroogled" kampanje, Sinofskog na Windows RT skateboardu i ove genijalne uratke:

Svijet po mjeri Ballmera i nasljednika.

Ne da mi se tražiti: sjećam se lika koji je popušio tu reklamu, kupio taj prvi Surface Pro (umjesto grafičkog tableta btw) i 50 minuta se trudio uvjeriti gledaoce kako je to sve super, jedino... oko 20 težih failova. Navodno je poslije otkriveno da mu je MS poklonio Surface i dalje propagirao taj video kao "neovisnu pozitivnu kritiku" (koja je u stvari uljepšavala stvari).

navodno je i CEO Sinofsky za svoje blamiranje bio inspiriran komentarom ispod tog videa koji je (iirc) bio: "ok ne radi, preveliko za paperweight, premalo za skateboard". Valjda da dokaže da to možeš koristiti bar kao dasku. 
"Ajd to na Chromebook ili Linux tabletu napravi ako smiješ":

 Bio je i video gdje su nekakvi "MS hackeri" (polu-službeni, na MS yt siteu!) "uspjeli hakirati Chromebook". Ovi iz Googlea ih prvo pustili neko vrijeme da ih ljudi ismijavaju, a onda još natjerali MS da se službeno ispriča i da izbriše taj goebels uradak.

 

Ili: u jednom trenutku je postojalo na stotine Lumia "neovisnih" sajtova, koji su svi redom pljuvali po Androidu i hvalili sve oko WinMobile. SVaki fail je istovremeno na svima prikazivan kao feature, na svima su se vrtile iste laži. Ne znaš što je gore: da je MS utukao gomilu para u besmislen, proziran, doomed guerilla marketing, ili da su to doista bili pravi retard ms-fan klonovi.

 

 

15 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć

Ma nista novo za Microsoft.

 

Microsoft od "super cool" kompanije 90tih, gdje bi svake godine nesto stvarno novo izaslo pa cak i revolucionarno (npr. skok sa WIn 3.11 na Win95) , kada svakom novom verzijom su dolazile nove mogucnosti softvera, preko "polirajucih" 2000tih, gdje su stvarno ispeglali NT granu windowsa i prebacili ih kao mainstream i Windowsima 7 kao vrhuncem (ali isto tako sa minimalnim uvodjenjem novih mogucnosti) pa do '10tih gdje glavni "ficeri" novog proizvoda su estetske prirode, u vidu izmjesanih menija i dodavanja adware-a za male korisnike.

Jos uvijek nisam skuzio, iako se moram ograditi da W10 nisam previse koristio (svakako nek me netko ispravi ako grijesim), sto to Windowsi 10 mogu, a da Windowsi 7 ne mogu, odnosno koji je glavni "selling point" Windowsa 10 za postojece Win7 korisnike, a da nije ukidanje podrske za Windowse 7.

 

Pa cak i ovaj PR za Microsoft Defender za Linux.

Recimo da stvarno postoje tih par Linux "izroda" koji bi zahtjevali Microsoftov AV softver na Linux stroju, kladim se da bi taj famozni korisnicki upit bio za OSS, a i sam MS bi trebao znati da je closed source passé (uostalom nije da neznaju, eto otvorili su nam source code za MS Calculator)

No s druge strane, informacija nema previse, mozda stvarno bude OSS, a u tom slucaju vrlo rado cu se posuti pepelom.

 

Na kraju krajeva, MS sve manje interesira OS, jer su fokus apsolutno prebacili na usluge (Azure, O365...).

 

Uglavnom, sjenke na zidu pecine me odavno vise ne interesiraju, a ovakvi Microsoftovi pokusaji "proboja" na Linux platformu samo pokazuje koliko se jos uvijek nemaju pojma kako Linux funkcionira.

Valjda im nitko nije preporucio da procitaju The Cathedral and the Bazaar esejcic iz 1997. godine

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
10 godina
neaktivan
offline
Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

 

Ovo je toliko lazno da me je sram citati ovu vijest  

 

Inace ovo je forum jedne od najpopularnijih linux distribucija, mozda i najpopularnije.

Gdje to korisnici vape za defenderom?

https://forums.linuxmint.com/

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
 
2 1 hvala 0
8 godina
offline
Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

A viđe ovog manijaka, deBilala: naleti i bez komentara podijeli preko 10 thumb downa, i više bi ali može samo jedan po poruci... 

Jbt lik skinuo nevinost svijećom na koju je napisao Microsoft; Lumiu i dalje drži duboko unutri otrag na vibri pa sam sebe zove sa broja kojeg je nazvao "Your true Redmond"... od tada prodaje familiju i dijelove tijela kako bi pomogao da WindowsPhone uskrsne. 

Taj je kao Chapman (onaj što je roknuo Lennona): ako mu drotovi uđu u sobu, naći će zidove obljepljene planovima kako da se osveti Nadelli, jer mu je jedinu ljubaf uništio.

 

Btw, lik školskog redara iz South Parka kojeg je uzeo za avatara je sprdnja na "Dog the Bounty Hunter", lika koji se stvarno zove - Duane "Dog" Chapman; redneck rasistička seljačina koji glumi "lovca na glave" u retardiranom reality showu. Taj debil je poznat po tome što je sa 15 godina završio u zatvoru jer su on i frend upucali 70-godišnjaka dok su kupovali travu. A od tad je reality show "zvijezda".

 
 

 

 

 
4 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
Zechina kaže...

A viđe ovog manijaka, deBilala: naleti i bez komentara podijeli preko 10 thumb downa, i više bi ali može samo jedan po poruci... 

Jbt lik skinuo nevinost svijećom na koju je napisao Microsoft; Lumiu i dalje drži duboko unutri otrag na vibri pa sam sebe zove sa broja kojeg je nazvao "Your true Redmond"... od tada prodaje familiju i dijelove tijela kako bi pomogao da WindowsPhone uskrsne. 

Taj je kao Chapman (onaj što je roknuo Lennona): ako mu drotovi uđu u sobu, naći će zidove obljepljene planovima kako da se osveti Nadelli, jer mu je jedinu ljubaf uništio.

 

Btw, lik školskog redara iz South Parka kojeg je uzeo za avatara je sprdnja na "Dog the Bounty Hunter", lika koji se stvarno zove - Duane "Dog" Chapman; redneck rasistička seljačina koji glumi "lovca na glave" u retardiranom reality showu. Taj debil je poznat po tome što je sa 15 godina završio u zatvoru jer su on i frend upucali 70-godišnjaka dok su kupovali travu. A od tad je reality show "zvijezda".

  

 

 

Nije to prvi put. To mu je vec postao rital na poruke koje su barem malo protiv MS-a

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 7:31 (Santana).
4 godine
odjavljen
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
MS sektaš. Najgora vrsta IT sektaša.
Have no fear, Vlad is here
15 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
Zechina kaže...

 

 

 

Santana kaže...

 

VladimirLem kaže...

 

Ne kuzim zasto ga imate potrebu komentirati.

 

Ako imate zelju povrijediti mu ego, ignorirajte ga.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
5 godina
protjeran
offline
Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

Dao sam više puta priliku Linuxu na sekundarnom laptopu, no neke na windowsima jednostavne stvari i nisu baš najjednostavnije za napraviti na Linuxu, a prčkat mi se neda. Linux je dobar za starija računala koja nisu dovoljno jaka za windowse 10, a s obzirom da prethodnim windowsima ističe podrška, i da takva računala ionako nisu sposobna pokretati neke specijalizirane alate koji su dostupni samo na windowsima, linux-om ne gube puno. Za nova računala samo windowsi dolaze u obzir zbog podrške za softver (pogotovo oni specijalizirani), a i ako poželiš tu i tamo odigrati koju igru ne moraš se mučiti s wine-om i namještanjem. Priznajem da windowsi 10 znaju biti prava muka što se tiće stabilnosti i update-ova, no nažalost prave alternative nema.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 14:08 (Riot).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
Riot kaže...

Dao sam više puta priliku Linuxu na sekundarnom laptopu, no neke na windowsima jednostavne stvari i nisu baš najjednostavnije za napraviti na Linuxu, a prčkat mi se neda. Linux je dobar za starija računala koja nisu dovoljno jaka za windowse 10, a s obzirom da prethodnim windowsima ističe podrška, i da takva računala ionako nisu sposobna pokretati neke specijalizirane alate koji su dostupni samo na windowsima, linux-om ne gube puno. Za nova računala samo windowsi dolaze u obzir zbog podrške za softver (pogotovo oni specijalizirani), a i ako poželiš tu i tamo odigrati koju igru ne moraš se mučiti s wine-om i namještanjem. Priznajem da windowsi 10 znaju biti prava muka što se tiće stabilnosti i update-ova, no nažalost prave alternative nema.

 Koristis OS koji taj program kojeg trebas podrzava. Ja recimo jos koristim windowse radi photoshopa jer nazalost GIMP mi nije dostojna zamjena.
Kaj se igara tice tu se u zadnjih 2-3 godine stvar jako popravila i sad zbilja ima dosta toga na linuxu. Nedavno sam program se prebacit, al nije mi bas uspjelo.

Ne znam dal znas al hrpa studija koji za hollywood rade animaciju koriste linux, tak da ima s te strane specijaliziranih programa kojih nema drugdje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 14:52 (Santana).
7 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć

@riot

A možeš li navesti kojih to Linux apk nedostaje za uobičajeno home korištenje Linuxa ?

Također, možeš li navesti kojih to poslovnih korporativnih aplikacija nedostaje a da si ih ina ili pliva nebi mogle platiti razvoj ( sjeti se cijene sap-a ) ?

PS4 je najbolji gamingu izbor ( a PS4 je na Linuxu ), no daleko od toga da i na Ubuntu se nebuš mogao poigrati za tu i tam prekratiti vrijeme...

10 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
Riot kaže...

Dao sam više puta priliku Linuxu na sekundarnom laptopu, no neke na windowsima jednostavne stvari i nisu baš najjednostavnije za napraviti na Linuxu, a prčkat mi se neda. Linux je dobar za starija računala koja nisu dovoljno jaka za windowse 10, a s obzirom da prethodnim windowsima ističe podrška, i da takva računala ionako nisu sposobna pokretati neke specijalizirane alate koji su dostupni samo na windowsima, linux-om ne gube puno. Za nova računala samo windowsi dolaze u obzir zbog podrške za softver (pogotovo oni specijalizirani), a i ako poželiš tu i tamo odigrati koju igru ne moraš se mučiti s wine-om i namještanjem. Priznajem da windowsi 10 znaju biti prava muka što se tiće stabilnosti i update-ova, no nažalost prave alternative nema.

 Vrijedi i obrnuto, zapravo jos i vise.

Ljudi su cesto robovi navike, da su od pocetka krenuli sa linuxom, bilo bi im nezamislivo prijeci na windows...

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
Santana kaže...
Riot kaže...

Dao sam više puta priliku Linuxu na sekundarnom laptopu, no neke na windowsima jednostavne stvari i nisu baš najjednostavnije za napraviti na Linuxu, a prčkat mi se neda. Linux je dobar za starija računala koja nisu dovoljno jaka za windowse 10, a s obzirom da prethodnim windowsima ističe podrška, i da takva računala ionako nisu sposobna pokretati neke specijalizirane alate koji su dostupni samo na windowsima, linux-om ne gube puno. Za nova računala samo windowsi dolaze u obzir zbog podrške za softver (pogotovo oni specijalizirani), a i ako poželiš tu i tamo odigrati koju igru ne moraš se mučiti s wine-om i namještanjem. Priznajem da windowsi 10 znaju biti prava muka što se tiće stabilnosti i update-ova, no nažalost prave alternative nema.

 Koristis OS koji taj program kojeg trebas podrzava. Ja recimo jos koristim windowse radi photoshopa jer nazalost GIMP mi nije dostojna zamjena.
Kaj se igara tice tu se u zadnjih 2-3 godine stvar jako popravila i sad zbilja ima dosta toga na linuxu. Nedavno sam program se prebacit, al nije mi bas uspjelo.

Ne znam dal znas al hrpa studija koji za hollywood rade animaciju koriste linux, tak da ima s te strane specijaliziranih programa kojih nema drugdje.

 Osim sto photoshop radi na linuxu uz pomoc wine, postoji cijeli niz besplatnih zamjena.

https://www.ubuntupit.com/top-10-linux-photoshop-alternative-photo-management-software/

 

Opet se radi o navici, ako si naucio radit u jednom programu, onda je gnjavaza ucit se to isto radit na drugom programu. Međutim kad je rijec o programima za bilo sto tu na linuxu nema nestasice.

Windowsi jedino u pogledu igrica imaju prednost.

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
8 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
texas.bug kaže...
Santana kaže...
Riot kaže...

Dao sam više puta priliku Linuxu na sekundarnom laptopu, no neke na windowsima jednostavne stvari i nisu baš najjednostavnije za napraviti na Linuxu, a prčkat mi se neda. Linux je dobar za starija računala koja nisu dovoljno jaka za windowse 10, a s obzirom da prethodnim windowsima ističe podrška, i da takva računala ionako nisu sposobna pokretati neke specijalizirane alate koji su dostupni samo na windowsima, linux-om ne gube puno. Za nova računala samo windowsi dolaze u obzir zbog podrške za softver (pogotovo oni specijalizirani), a i ako poželiš tu i tamo odigrati koju igru ne moraš se mučiti s wine-om i namještanjem. Priznajem da windowsi 10 znaju biti prava muka što se tiće stabilnosti i update-ova, no nažalost prave alternative nema.

 Koristis OS koji taj program kojeg trebas podrzava. Ja recimo jos koristim windowse radi photoshopa jer nazalost GIMP mi nije dostojna zamjena.
Kaj se igara tice tu se u zadnjih 2-3 godine stvar jako popravila i sad zbilja ima dosta toga na linuxu. Nedavno sam program se prebacit, al nije mi bas uspjelo.

Ne znam dal znas al hrpa studija koji za hollywood rade animaciju koriste linux, tak da ima s te strane specijaliziranih programa kojih nema drugdje.

 Osim sto photoshop radi na linuxu uz pomoc wine, postoji cijeli niz besplatnih zamjena.

https://www.ubuntupit.com/top-10-linux-photoshop-alternative-photo-management-software/

 

Opet se radi o navici, ako si naucio radit u jednom programu, onda je gnjavaza ucit se to isto radit na drugom programu. Međutim kad je rijec o programima za bilo sto tu na linuxu nema nestasice.

Windowsi jedino u pogledu igrica imaju prednost.

 Nije samo stvar dal mozes napravit isto, nego i brzina kolko mozes brzo tu istu stvar napraviti na jednom, a kolko brzo mozes na drugum. Nisu to isti programi sa izmesanim suceljem. Gimp jos mora puno zganaca pojest da dođe na taj nivo. Ne volim adobe, no kaj je tu je. Definitivno nije stvar navike. Koristio sam od adobe-a i lightroom pa sam se brzo prebacio na drugi bolji program.

Da si koristio ozbiljno photoshop nebi mi taj link slao jer to nema veze s vezom. I nebi reko da je samo stvar navike.

Gimp je alternativa za Photoshop
Inscape je alternativa za Illustrator
RawTherapee je alternativa za Lightroom

 

Kolko vidim na winehq Photoshop iz 2010 ima platinum i iz 2012 ima gold oznaku
Ove novije verzije su etiketirane kao "Garbage"

 

Zar zbilja mislis da znas bolje neg ja koji vec par godina pokusavam nac alternativu ?

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 18:03 (Santana).
8 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
Santana kaže...

 Ja recimo jos koristim windowse radi photoshopa jer nazalost GIMP mi nije dostojna zamjena.

Ja sam baš zbog GIMPa konačno i skroz prešao na Linux. 

Nakon 10+ godina skoro samo na PS (od PSv3 - do CS6), nešto i na Macu, ali 99% WIndows.


Upravo radim na projektu gdje paralelno koristim PS i GIMP, oba na Windows + GIMP na Linuxu.

(PS sad nemam na Linuxu, ali CS4, CS6 mi je dobro radio na Wineu. Ima čak neka portabilna "verzija" iirc).

I sad svaki put ludim kad vidim koliko je PS u stvari ograničen (gui-jem izdebiliziran)!

 

Jedino CMYK, ako radiš zahtjevnu ("pro") separaciju pa crnu od početka izdvajaš na posebni kanal; možeš i u GIMPu ali postaje prekomplicirano.

 

GIMP mi čudno i nestabilnije radi na Winsima, btw. Kao i npr Inkscape (refresh slike npr).

 

Santana kaže...

 Osim sto photoshop radi na linuxu uz pomoc wine, postoji cijeli niz besplatnih zamjena.

https://www.ubuntupit.com/top-10-linux-photoshop-alternative-photo-management-software/

 

Opet se radi o navici, ako si naucio radit u jednom programu, onda je gnjavaza ucit se to isto radit na drugom programu. Međutim kad je rijec o programima za bilo sto tu na linuxu nema nestasice.

Windowsi jedino u pogledu igrica imaju prednost.

 Nije samo stvar dal mozes napravit isto, nego i brzina kolko mozes brzo tu istu stvar napraviti na jednom, a kolko brzo mozes na drugum. Nisu to isti programi sa izmesanim suceljem. Gimp jos mora puno zganaca pojest da dođe na taj nivo. Ne volim adobe, no kaj je tu je. Definitivno nije stvar navike. 

 

Gle, da sad ne ispadne da kakaš (FUD), i da ne ulazimo u raspravu, ako možeš kratko: koju to realno imaš potrebu u PS (pa još "creative cloud"!), a da u Gimpu ne radi/loše/sporije?

 

Pitam iz dobre namjere.
Svaki put se poserem od muke kad mi netko kaže da GIMP nema layer via copy/cut, grupiranje/presortiranje lejera i sl. :D


Nemam sad ni vremena ni želje ulaziti u diskusije, radim u oba (ali ne CC!), PS mi je postao ograničen. Naravno, sve ovisi o namjeni/automatizaciji procesa.

Ako hoćeš, možemo otvoriti novi topic pa da razmjenimo korisne info (samo ne baš ovaj tjedan :D ). Ja sam zahrđao u PS, čak nemam zadnje verzije GIMPa, ali imam solidno iskustvo i znanje (nadam se) u oba. 

Bilo bi dobro da već samo okvirno definiramo stvarne "bolne" točke oba. Npr:
GIMP - fali mi generalni macro record + batching iz PS; zatim fini rad po CMYK i sl. kanalima (a ne samo import/export u cmyk), npr CMYK duotone/multichannel. Mnogi za to u PS ni ne znaju (kamo li koriste/trebaju).

PS - nedostaje script macro za automatizaciju i/ili gif/video animaciju (i puno toga) poput AnimStack; "nerazumijevanje" nekih kolor modova (npr 1-4 bits-per-channel - nabijem ih na "CLUT"); mijenjanje bazičnih kolor profil standarada "svako malo", nekompatibilnost među verzijama. Nemogućnost prilagođavanja nekim specifičnim potrebama (a nekim stvarima uopće).

 

FYI: GIMP kad ga instaliraš je skoro pa bezveze, kao nekad Windows u "safe modu". Snagu mu (kao i PS) daju prilagodbe i pluginovi/filteri, a ovdje imaš g'mic, gegl, gap, script-fu, animstack i još mirijade stvari.

Plus, po potrebi, s malo Pythona (PyGimp; ili C, Scheme, Perl...) napraviš/prilagodiš dodatno apsolutno što hoćeš (gotovog sourcea koliko hoćeš).

Za razliku u cijeni od PS - minimalno 240$ godišnje!, "Apu, Rajif & Cheng" ( > Toptal, Upwork, Freelancer, Fiverr, Guru, PeoplePerHour, iFreelance, SimplyHired, 99Designs, Craigslist...) će ti u <mjesec dana za kikiriki po modulu napraviti sve što si zamisliš :)

 


Santana kaže...

Gimp je alternativa za Photoshop 
Inscape je alternativa za Illustrator
RawTherapee je alternativa za Lightroom 

Kolko vidim na winehq Photoshop iz 2010 ima platinum i iz 2012 ima gold oznaku 
Ove novije verzije su etiketirane kao "Garbage"

 

Zar zbilja mislis da znas bolje neg ja koji vec par godina pokusavam nac alternativu ?

 

Gimp je JEDNA od alternativa za PS (Krita je za crtanje puno jača od PS imho; plus 100% kompatibilna, ali i sa OpenRaster .ora za Gimp, MyPaint, Scribus itd)

-||- za Illustrator imaš Xara Xtreme, Gravit itd.

-||- LightRoom > darktable, LightZone itd.

 

PS CS2 - CS6 (2012) sve normalno radi na Wineu. Plus, ako ti je Wine tllaka iz bilo kog razloga, staviš si npr XP ili 7 u VirtualBox (lakše nego namjestiiti CC account) i bilo koju verziju gore.

Ako ne trolaš, za što ti točno treba "novija verzija PS" (a to su SAMO ove CLOUD verzije)?

 

Veći ti je problem što naši dripci nikad čuli za npr .svg nego papagajski traže .ai, .eps (kao da te danas traži .doc umjesto .docx, kamo li .odt), i slično.

"Jel može to u pedeefu?" :D

 

Predlažem ti da malo prosurfaš ovdje:

http://libregraphicsworld.org/

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 23:26 (Zechina).
5 godina
protjeran
offline
Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro će i

I btw windowse i sav softver za njih je moguce nabaviti i free, ili po vrlo povoljnoj cijeni sto i vecina radi, tako da te usporedbe padaju u vodu za kucne korisnike .

 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć
Mene ti vise zanimaju luminosity mask koje ima na ginpu al mi treba vise vremena da to sredim, a i nekad hocu neku panoramu slozit. Photoshop to sam sredi.
Actionsi na photoshopu istede dost vremena i jednostavni su za koristenje.

No moral bi probat ponovo cs6 pa da vidim dal mi fale neke stvari il ne
8 godina
offline
Re: Microsoft Defender stigao na Linux, a uskoro ć

Najveći problem je kad imaš različito ime za istu stvar.

 

Ako si mislio na uporabu za npr retuširanje faca krampova (vrlo često traženo/korišteno), imaš "Wavelet Decomposer" i "Bilateral Blur" ("Surface Blur" u PS).

Tu je fina demonstracija, a ovaj lik zna imati zgodne eseje (pro-fotograf, isključivo koristi GIMP čini mi se):
https://pixls.us/articles/skin-retouching-with-wavelet-decompose/

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice