Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

poruka: 309
|
čitano: 37.770
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in".
7 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in
 
2 1 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
love2ml86 kaže...

Mene daleko više od zdravstvenih problema ovog virusa brine ekonomski, jer ako nastavi ovim tempom ekonomija će se oporavljati desetljeće minimum. A nezaposlenost povećati ohoho...

 Zajebi novce i ekonomiju, novaca će uvijek biti, treba se plašiti pandemije...živim u kući s velikim dvorištem i jako velikim vrtom...

 

Ako dođe "do toga" hraniti ću kao moji pokojni, piliće, dvije gice, patke, guske, što god treba da preživimo tih godinu a ne deset godina... žao mi je ljudi koji nemaju "zemlju2 , žive po stanovima..

 

Evo, sad tko ima malo mozga može u slavonskim selima kupiti solidne kuće po 15 t € uz to dobijete veliku oranicu, sve potrebito za hraniti svoju živad..

 

Os Osijeka su sva ta sela daljena maksimalno 20 km.

A ? Što vam treba i grad ako ce Covid proširi i u Osijeku, hoće, samo je pitanje dana..možda nas vrućine spase.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
6 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...

 

 Ako paniku definiramo kao iracionalno ponašanje u opasnosti, čini mi se da si ti nulti pacijent. Količina uskličnika, upitnika, velikih slova, insinuacija i uvreda ti je 'off chart'.

 

Doc i mnogi drugi su u početku pogrešno procijenili opasnost od ovog virusa. Upravo zbog pogrešne procjene mnogih liječnika dogodila se nespremnost u Italiji i drugdje. Wuhan je već postojao, vidjelo se koliko brzo to ide, a Doc je pisao 'ali vi niste u Wuhanu', uz vrlo podcjenjivački stav prema neistomišljenicima, koji ni tebi ne nedostaje. Kod epidemije nije bitan broj trenutno zaraženih, nego brzina širenja, a Doc se pozivao isključivo na broj zaraženih. Povijest je pokazala da nije bio u pravu, kao ni svi drugi kojima je kupnja maski i toaletnog papira bila problem, a ne širenje virusa.

 

Sad bi bilo fer bar priznati pogrešku, ali to je kod Hrvata izgleda genetski nemoguće.

 Samo bih ti pohvalio post.... Moj lega Berecki je specijalist pedijatar a petlja se u sve. pazi, ovdje ima 80 % likova koji se pale na njegovo "biserje" mada tu ima 50% netočnih, neprovjerenih podataka..  

 

Živio !

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 9:04 (Anđeo bez falinge).
7 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
kbenzema kaže...

Ne brinite ljudi, svi ćete umrijeti jednog dana, i to neće biti od korone. Pi*kice

 
U pravu si, ali nećemo se sad zbog toga svi pobacati sa mostova i zgrada...
Hajmo malo razuma, dostojanstva, odgovornosti...

Nije isto hoće li se veliki dio populacije zaraziti u vrlo malom vremenskom periodu i time preopteretiti čitav zdravstveni sustav, ili će se ta progresija usporiti i tako omogućiti zdravstvu i čitavom sustavu da normalno hendla sve slučajeve...

Ako dobiješ u tjedan dana par tisuća ljudi kojima je potreban respirator onda si u banani... a ako uspiješ taj prvi val jakim mjerama suzbiti, onda nije problem ni da se čitava populacija zarazi u roku godinu dana... bolnice bi to podnijele sasvim normalno..

Bitna je ta distribucija širenja zaraze u vremenu... Što kraći period i veći broj zaraženih , drastično se povećava i smrtnost jer sustav nije u mogućnosti pružiti odgovarajuće liječenje svima...

Piše ti u onom tekstu da države koje su proaktivno (bez odlaganja) uvele jake i drastične mjere imaju smrtnost ispod 0,5% ... dok države koje su oklijevale i nisu jako i brzo djelovale imaju smrtnost od koronavirusa oko 6%... to nije baš isto... 

 
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

Kolega  Eld  možete li umjesto TD reći što je netočno u članku kojega sam ovdje zalijepio?

Bio bih vrlo zahvalan kada biste mi ukazali na neke netočnosti.

Hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
kbenzema kaže...

Ne brinite ljudi, svi ćete umrijeti jednog dana, i to neće biti od korone. Pi*kice

ih, ljudino...

 

život je terminalna spolno prenosiva bolest po definiciji...

 

glavno da si ti svima rekao, sad odi na Čokolino koji ti je mama skuhala za zajutrak....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
17 0 hvala 1
9 godina
odjavljen
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Nema mlijeka, ni iz sise, a ni iz dućana jer su zbog apokalipse sve pokupovali pacijenti poput tebe :(
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 9:56 (kbenzema).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Stric_Jura kaže

ih, ljudino...

 

život je terminalna spolno prenosiva bolest po definiciji...

 

glavno da si ti svima rekao, sad odi na Čokolino koji ti je mama skuhala za zajutrak....

 Proplakao sam.....

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
8 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže... 

 Ako paniku definiramo kao iracionalno ponašanje u opasnosti, čini mi se da si ti nulti pacijent. Količina uskličnika, upitnika, velikih slova, insinuacija i uvreda ti je 'off chart'.

 

Doc i mnogi drugi su u početku pogrešno procijenili opasnost od ovog virusa. Upravo zbog pogrešne procjene mnogih liječnika dogodila se nespremnost u Italiji i drugdje. Wuhan je već postojao, vidjelo se koliko brzo to ide, a Doc je pisao 'ali vi niste u Wuhanu', uz vrlo podcjenjivački stav prema neistomišljenicima, koji ni tebi ne nedostaje. Kod epidemije nije bitan broj trenutno zaraženih, nego brzina širenja, a Doc se pozivao isključivo na broj zaraženih. Povijest je pokazala da nije bio u pravu, kao ni svi drugi kojima je kupnja maski i toaletnog papira bila problem, a ne širenje virusa.

 

Sad bi bilo fer bar priznati pogrešku, ali to je kod Hrvata izgleda genetski nemoguće.

 

Dociraš i glumiš generala nakon bitke. I dalje.

Naveo sam tvoje nepreciznosti i gluposti, a onda se vadiš na uskličnike.

Stavljaš u istu ravan stanje danas i izvučen dio iz konteksta od prije 8 tjedana. 

A ovo se zove autotransfer:

> Sad bi bilo fer bar priznati pogrešku, ali to je kod Hrvata izgleda genetski nemoguće.

Pazi kad se pogledaš u ogledalo da ne popuca....

 

Zašto tim svojim cherry pickingom nisi iz istog teksta prenio ovo:

MOŽE LI SE EPIDEMIJSKI PROŠIRITI IZVAN KINE? U CIJELOM SVIJETU?

Budući da je virus i dalje prilično nov, o njemu se ne zna mnogo, uključujući i to koliko je uistinu kontagiozan, prenosiv i opasan. Za sada djeluje manje zarazno i manje fatalno od npr. ospica ili gripe, ali je to i dalje dovoljno za zabrinutost i za potrebu epidemiološkog nadzora.

Uz suvremenu globalnu zrakoplovnu povezanost, svjetska epidemija (pandemija) jeste moguća, zbog čega ga epidemiološke službe većine država vrlo pozorno prate i usko surađuju. 

 

Dakle:

> Doc i mnogi drugi su u početku pogrešno  procijenili opasnost od ovog virusa

 

NE. Vodili su se podacima koje imaju. Ni više, ni manje. Pročitaj još jednom ovo gore iz tog teksta.

 

> Upravo zbog pogrešne procjene mnogih liječnika dogodila se nespremnost u Italiji i drugdje.

 

Samo djelomično točno. U Italiji se previše brzo poklopilo više uzastopnih faktora koji su naprosto bili premalo vjerojatni, izgledivi.

Doktori koji su bili zaraženi (i širili dalje, ne znajući da su  inficirani) nisu bili zaraženi u bolnici! Nadalje, za troje prvih pacijenata se i dalje ne zna odakle su pokupili infekciju, a nije iz Kine/ od Kineza.  

Ono što se sad pokazuje jest da su, dijelom, vjerojatni nosioci i oni koji uopće ne pokazuju simptome: zdravi su, ali nosioci. To je najopasnija situacija kod epidemije, uopće.
No to je za sad specifikum za Italiju (ako se uspije verificirati).

Toga u Kini koliko se zna nije bilo, nije bilo ni za pretpostaviti zbog drastičnih mjera vlasti (i tvoje "Wuhan je već postojao" ne pije vodu u tom slučaju).
Upravo su došle potvrde iz Kine da su ozdravljeli i do 6 tjedana od infekcije zarazni! Bris na nosu to ukazuje.
Nadalje, misterija je zašto u Njemačkoj neproporcionalno puno upravo mladi stradaju! Upravo ono što je simptomatično drugdje, da mlađi lakše podnose infekciju, ovdje u priličnoj mjeri ne važi. S druge strane, u Njemačkoj je situacija glede mortaliteta drastično, neproporcionalno pozitivnija. Je li virus toliko mutirao ili postoje još drugi faktori širenja, ne znamo.

 

Pretpostaviti baš svako od takvih čudesa neminovno dovodi do paranoje i opće panike. To nije realno ni racionalno.

 

Poanta je da se ulazak u Italiju "od nigdje" teško mogao očekivati, zatim tjednima i tjednima duga inkubacija, pa nagli porast inficiranih bez težih simptoma i - onda ludilo.

To se u Wuhanu, opet napominjem, nije dešavalo.

Sigurno je bilo previše nespremnosti i potcjenjivanja, ali da nije bilo panike, ne bi se desila ovako rapidno brzo širenje. Zbog panike su susjedi bježali po zemlji kao žohari!
Ja nisam stručnjak, ali će skoro svaki epidemiolog potvrditi da su ovakvi scenariji i ovakve okonosti zamislivi, ali nedoživljeni - skoro pa nerealni, u praksi.

Kolaps zdravstvenog sustava je dobrim dijelom prouzročen panikom, na više načina.

 

Ono što uopće nisi naveo od Rudana, a što svaki epidemiolog poznaje, jest da su zaraznost i smrtnost kod ovakvih infekcija međusobno isključivi, odn. obrnuto proporcionalni - ako je velika infektivnost, ozbiljnost pa i smrtnost je manja, i obrnuto. Taj fenomen je djelomično jasan kod SARSa, pa i MERSa: smrtnost je prevelika a simptomi rano vidljivi tako da je virus relativno lako zaustavljiv. Jasno je i da će se blage prehlade vrlo brzo širiti jer simptomi ne spriječavaju mobilnost ljudi. No, gotovo sve između tih gabarita se odvija po tim čudnim pravilima koje je Rudan opisao kako je opisao, i to jest neznanica, fenomen ali je pravilo. Dalje neću pisati jer ću otići u paraznanost, no "bubonska kuga" kako je sve-luđi-luđak napisao naprosto nije moguća na ovaj način.

 

Drugim riječima, šanse da ovaj virus mutira u nešto puno smrtonosnije a da ostane ovoliko infektivan su vrlo male.

Realna opasnost, kod nas, je i dalje moguće prenaglo daljnje širenje epidemije (a ne treba sumnjati da će se proširiti; pitanje je samo kada, kako i  koliko).
Ono što mene potencijalno zabrinjava jest što je statistički i dalje premalo preventivnog testiranja. Upravo zbog eksponencijalnog rasta, a i mogućeg vektora širenja putem "zdravih" nosioca (ako se to desilo u Italiji), to bi moglo biti nagli a kritičan, ključan faktor između kontrolirane situacije i kaosa.

 

Zaključno, ne bojim se (za sebe, osobno) ovog virusa. Bojim se za one koje bi mogao zaraziti, ali najviše se bojim - panike i kaosa.

Jer je to ipak bila najbitnija razlika između Kine i Italije. Nespremno su i podcjenjivački to dočekali i jedni i drugi. Uhvatit se u koštac s problemom, pa i disciplinirano - za to nemam sumnje da su ovaj narod i ova kultura spremni; navikli smo jesti govna i trpiti. Ali ako nastane epidemija panike i kaosa, nema tog čojstva,  junaštva i/ili mazohizma koji će stvari dovesti u red, mjesecima. U tom slučaju; znači gotovo pa Italija 2.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 9:43 (Zechina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Prije mjesec dana si me optuživao da sijem paniku jer se nisam slagao s Docom, a sada da sam general poslije bitke (koju je on izgubio).

Daj se zbroji malo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln

O čemu ti to? Kojih mjesec dana? Opet te muči protok vremena?

Glumiš generala, bitka nije još gotova.

A da siješ paniku, siješ. Opetovano iztostavljaš bitne detalje, to je potrvrđeno. Sad, jesu li propusti namjerni, meni je irelevantno.

6 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Zechina kaže...

 

Pretpostaviti baš svako od takvih čudesa neminovno dovodi do paranoje i opće panike. To nije realno ni racionalno.

 

Poanta je da se ulazak u Italiju "od nigdje" teško mogao očekivati, zatim tjednima i tjednima duga inkubacija, pa nagli porast inficiranih bez težih simptoma i - onda ludilo.

To se u Wuhanu, opet napominjem, nije dešavalo.

Sigurno je bilo previše nespremnosti i potcjenjivanja, ali da nije bilo panike, ne bi se desila ovako rapidno brzo širenje. Zbog panike su susjedi bježali po zemlji kao žohari!
Ja nisam stručnjak, ali će skoro svaki epidemiolog potvrditi da su ovakvi scenariji i ovakve okonosti zamislivi, ali nedoživljeni - skoro pa nerealni, u praksi.

Kolaps zdravstvenog sustava je dobrim dijelom prouzročen panikom, na više načina.

 

Ono što uopće nisi naveo od Rudana, a što svaki epidemiolog poznaje, jest da su zaraznost i smrtnost kod ovakvih infekcija međusobno isključivi, odn. obrnuto proporcionalni - ako je velika infektivnost, ozbiljnost pa i smrtnost je manja, i obrnuto. Taj fenomen je djelomično jasan kod SARSa, pa i MERSa: smrtnost je prevelika a simptomi rano vidljivi tako da je virus relativno lako zaustavljiv. Jasno je i da će se blage prehlade vrlo brzo širiti jer simptomi ne spriječavaju mobilnost ljudi. No, gotovo sve između tih gabarita se odvija po tim čudnim pravilima koje je Rudan opisao kako je opisao, i to jest neznanica, fenomen ali je pravilo. Dalje neću pisati jer ću otići u paraznanost, no "bubonska kuga" kako je sve-luđi-luđak napisao naprosto nije moguća na ovaj način.

 

Drugim riječima, šanse da ovaj virus mutira u nešto puno smrtonosnije a da ostane ovoliko infektivan su vrlo male.

Realna opasnost, kod nas, je i dalje moguće prenaglo daljnje širenje epidemije (a ne treba sumnjati da će se proširiti; pitanje je samo kada, kako i  koliko).
Ono što mene potencijalno zabrinjava jest što je statistički i dalje premalo preventivnog testiranja. Upravo zbog eksponencijalnog rasta, a i mogućeg vektora širenja putem "zdravih" nosioca (ako se to desilo u Italiji), to bi moglo biti nagli a kritičan, ključan faktor između kontrolirane situacije i kaosa.

 

Zaključno, ne bojim se (za sebe, osobno) ovog virusa. Bojim se za one koje bi mogao zaraziti, ali najviše se bojim - panike i kaosa.

Jer je to ipak bila najbitnija razlika između Kine i Italije. Nespremno su i podcjenjivački to dočekali i jedni i drugi. Uhvatit se u koštac s problemom, pa i disciplinirano - za to nemam sumnje da su ovaj narod i ova kultura spremni; navikli smo jesti govna i trpiti. Ali ako nastane epidemija panike i kaosa, nema tog čojstva,  junaštva i/ili mazohizma koji će stvari dovesti u red, mjesecima. U tom slučaju; znači gotovo pa Italija 2.

 Kao prvo , kada su paranoje, panike, bile "racionalne" ?

To u znanosti ne postoji....

 

Kao drugo, kako bi ti npr da si vrhunski spec...obavio "preventivna testiranja" ?

Na kome ?

Evo, ova dva brata iz Zagreba su pozitivni na covid no bolest se nije razvila ? Oba brata su faktički zdravi ljudi ?!?!

Jesu li ?

Oni su prenosioci a nisu bolesni... ako znaš nešto o tuberkulozi, mislim da ne znaš, pročitaj... Ne moraš uopće dobiti tBC no možeš biti prenositelj i zaraziti sto ljudi oko sebe... No, rugali se mi našem zdravstvenom sustavu, u srednjim školama postoji negdje u 6-7 razredu test na TBC.. Ako dijete ima bakteriju ne postoji izolacija već šest mjeseci mora piti lijek npr. Eutizon koji spriječava daljnje širenje zaraze i još djeluje tako da se tebi tbc bakterija dalje ne širi po organizmu, dakle, bakterija ostaje, no ostaje pasivna... Ne možeš ju kliještima izvaditi.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Evo, Rudan opet napada, ponovo s Trumpom na usnama.

Ovaj put ozbiljno razmatra (Trumpovu) ideju da se pusti da pomre tko već bude, ali da se pritom spasi ekonomija. Sve uz začkoljicu 'ako nismo pogrešno procijenili', a do sad su sve pogrešno procijenili. Jedino bi prokleti mediji mogli biti protiv te ideje.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/hrvatski-znanstvenik-tvrdi-kad-bi-htjela-hrvatska-bi-mogla-postati-svjetski-prvak-u-borbi-s-virusom-i-za-dva-mjeseca-biti-covid-19-free-zona/10082713/
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 1 hvala 0
6 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

Nova vrsta apartmanskog naselja:(

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 10:46 (HCMAA).
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

 

Hm, panika oko C-19 svakim danom sve više buja. Žalosno je da ljudi idu to gledati, kao da će preko medija biti informirani, te da će moći nešto spriječiti.

Ova kolektiva histerija mi liči kao kada navijači luduju za svojim timom, troše ogromne pare na njega, dižu kredite putuju na kraj svijeta, a ovi na terenu i ljudi oko toga zarađuju milijune nečega, odnosno dobre pare. 

 

Svaki pojedinac ako učini koliko može za sebe i svoje zdravlje, ne bi se trebao previše brinuti. Veće su vjerojatnosti da ćeš straditi u prometu, nego da će dobiti nekaj. 

 

Pozivanje na razum svakako pozdravljam prilikom svih odluka u života, a ne da nas vode emocije. Narodi Balkana su skupo platili to što su ih u prošlosti vodile emocije. I danas isto tako plaćaju veliku cijenu.

 

Neka svjetska buržoazija sama čuva svoje milijarde, a potlačena svjetka radnička klasa pametnije iskoristi svoje emocije.

Potlačeni i robovi ionako nemaju što izgubiti osim svojih okova kojima su vezani. Kao što netko lijepo jednom reče.

Manje ovih bogatih twiteraša, više Marxa.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
3 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Anđeo bez falinge kaže... 

 

> Kao prvo , kada su paranoje, panike, bile "racionalne" ?

 

Čitaj s razumijevanjem. Tko je igdje implicirao da su racionalne, osim tebe?

"To" se odnosi na pretpostavku "baš svakog od takvih čudesa". Sad pročitaj još jednom.

 

 

> Kao drugo, kako bi ti npr da si vrhunski spec...obavio "preventivna testiranja" ?

> Na kome ?

 

Upravo onako kako to sad radi većina zemalja. Svakom voljnom, zainteresiranom koji je bio relativno blizu mogućoj infekciji.

Supruga mi je bila na 50m od ovog iz Ericssona, na istom katu; čitav njen odjel bi se i dalje rado podvrgnuo testiranju. Još kad bi bilo automatizirano kao u Koreji... 

 

 

> Evo, ova dva brata iz Zagreba su pozitivni na covid no bolest se nije razvila ? Oba brata su faktički zdravi ljudi ?!?!

> Oni su prenosioci a nisu bolesni...

 

Ne baljezgaj. Širiš paniku.

NE, nisu zdravi ljudi dok ne prođe dovoljan broj tjedana a da ne razviju simptome. 

Nakon toga, čak i da ne razviju simptome, moraju biti u izolaciji dok ne prestanu biti pozitivni.

I sad si sam odgovorio na vlastito pitanje ("kome preventivna testiranja"):

specifikum sa covid19 jest da se simptomi pojavljuju pa i tjednima nakon infekcije. Upravo zato bi, po meni, valjalo proširiti radijus pretraga, jer - kao što će ti kolega Visak rado objasniti - potencijalni eksponencijalni faktor virusa nalaže da kad su simptomi već vidljivi, a subjekt je bio u daljnjem doticaju, nekontroliran proboj je ne samo vjerojatan već i očekivan. Da je na 100 testova samo jedan pozitivan, isplatilo se jer je neprocijenjivo (gledajući širu sliku, vremenski). 

 

 

> ako znaš nešto o tuberkulozi, mislim da ne znaš, pročitaj...

 

Hvala, jednako ja poštujem i tebe.

Sad, kad stavljaš xxx analogiju između TBC i covid19, samo potvrđuješ moju tezu oko panike.

Još brkaš viruse i bakterije... a jbg. E vidiš, to je ono najopasnije. Upravo se tako širi panika, a to i jest najopasnije.

Dobro da nisi neku gonoreju spomenuo ili herpes, nešto što možeš samo zaliječiti a ne izliječiti, i onda to usporedio s ovim.

 

 

> Ne moraš uopće dobiti tBC no možeš biti prenositelj i zaraziti sto ljudi oko sebe...

 

Sad još samo izvuci konačan zaključak, svojom analogijom između TBC i ovog korona virusa :D

Popij ti sebi šaku Eutizona svaki dan i bit ćeš siguran od ovog virusa ;)

8 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...
Evo, Rudan opet napada, ponovo s Trumpom na usnama.

Ovaj put ozbiljno razmatra (Trumpovu) ideju da se pusti da pomre tko već bude, ali da se pritom spasi ekonomija. Sve uz začkoljicu 'ako nismo pogrešno procijenili', a do sad su sve pogrešno procijenili. Jedino bi prokleti mediji mogli biti protiv te ideje.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/hrvatski-znanstvenik-tvrdi-kad-bi-htjela-hrvatska-bi-mogla-postati-svjetski-prvak-u-borbi-s-virusom-i-za-dva-mjeseca-biti-covid-19-free-zona/10082713/

 

Ja bi se zabrinuo kad mi Neuk daje TU :D
(šala nhf)

 

Opet to radiš.

izostavljaš bitni dio priče: i jedan i drugi oblik su hipotetski, krajnji (tipično za znanstvenika) i oba su nerealni.

 

Za Trumpa je rekao da je to što radi upravo najluđe riješenje: "piškio bi kakio bi" -  malo ignorirati, a onda prebaciti u četvrtu sa zaštitom.
To je, na neki način, i ono što sad Italija radi.

 

Inače, da te malo opravdam, Jutarnji je skratio post pa je ovako senzacionalističkiji i brutalniji.

Ovdje je "director's cut"
https://www.index.hr/vijesti/clanak/rudan-objasnio-dva-nacina-za-borbu-protiv-koronavirusa-rigorozni-i-liberalni/2164334.aspx

 

Čovjek je rekao da će vlade težiti jednom ili drugom pristupu - i to je činjenica.

U apsolutnom obliku, oba su praktički neizvediva, osim polu-Kineskog možda u Sj. Koreji.

U stvari, ovu stvar sa testiranjima (i nedostatku istih) možeš nazvati i blink ili chicken game - tko prvi zažmiri / skrene.

To se upravo radi, od EU do SAD.
Niti jedna vlada ne želi biti prva po broju oboljelih, i onda se manipulira s brojkama, gledajući susjede.
S druge strane se potiho vodi ozbiljna kontrola.

 

Rudan je znanstvenik, a ne političar i to se i ovdje očituje.

No ovo što on govori stoji, kao i pretpostavka da će virus, što se prije raširi, brže mutirati i velikom vjerojatnošću postati benigniji.

No to (rapidno širenje) si ne možemo dopustiti da ne dobijemo Italiju 2

Sličan  model sam i sam pretpostavio ranije (kontrolirano aktivno širenje), ali sam ga i pobio kao nevjerojatan - a to je i on učinio.

 

Uglavnom, vlade su u raskoraku između populizma+opstanka na vlasti i efikasnosti+ekonomije. Dodatno, politiku svake zemlje prema epidemiji bi trebalo razlučiti na "layere": ono što javno govore i rade, i ono što doista rade. Nažalost, to su nam možda veće nepoznanice od samog covid19.

6 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Zechina kaže...

 

Inače, da te malo opravdam, Jutarnji je skratio post pa je ovako senzacionalističkiji i brutalniji.

Ovdje je "director's cut"
https://www.index.hr/vijesti/clanak/rudan-objasnio-dva-nacina-za-borbu-protiv-koronavirusa-rigorozni-i-liberalni/2164334.aspx

 Ovaj je na takvom egotripu da se sam preko sebe par puta popiknuo dok je pisao postove.

Oba rjesenja koja daje su ekstremna i suluda. A u cijeloj prici dodaje i "Sa talijanskom strunom nesto kao da nije u redu.". I ponovno, ljudi koji i dalje potpuno vjeruju kineskoj vladi i podatcima koje oni izbacuju kao da ne znaju sa kime imaju posla. Samo guglanje kineske cenzure doktora po pitanju Covid-a ce izbaciti vise clanaka nego je Trump do sada imao rantova na twitteru.

Cak i u slucaju da je Kina pocela raditi sa WHO i da daje tocne i precizne informacije, nacin na koji se ljudi ponasaju u Kini, Juznoj Koreji i Iranu su nebo i zemlja sa talijanima i generalno zapadom, pod koji mi spadamo. Po mojem, bez rasprave, laickom i nedovljno informiranom misljenju, treba poceti organizirati karantene. Ako stavimo rizicne skupine i njihove najblize u karantenu, vec time smanjujemo sanse za zarazu i kasnije smrt. Kao sto je vec barem 20 puta receno, nije problem da mladi obole, nije problem ni da dio starijih oboli, problem nastaje kada na tih nasih 500 respiratora i X broj bolnickih kreveta dode previse kriticnih slucajeva. Ako su sanse da mladi ljudi zavrse na respiratoru relativno male, onda treba starije ljude i kriticne skupine potpuno maknuti iz te jednadzbe tako da ih se na tih mjesec dana odvoji iz drustva. Manje respiratora ce oni zauzeti, manje su im sanse za infekciju.

6 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
PzKpfw kaže...

 

Hm, panika oko C-19 svakim danom sve više buja. Žalosno je da ljudi idu to gledati, kao da će preko medija biti informirani, te da će moći nešto spriječiti.

Ova kolektiva histerija mi liči kao kada navijači luduju za svojim timom, troše ogromne pare na njega, dižu kredite putuju na kraj svijeta, a ovi na terenu i ljudi oko toga zarađuju milijune nečega, odnosno dobre pare. 

 

Svaki pojedinac ako učini koliko može za sebe i svoje zdravlje, ne bi se trebao previše brinuti. Veće su vjerojatnosti da ćeš straditi u prometu, nego da će dobiti nekaj. 

 

Pozivanje na razum svakako pozdravljam prilikom svih odluka u života, a ne da nas vode emocije. Narodi Balkana su skupo platili to što su ih u prošlosti vodile emocije. I danas isto tako plaćaju veliku cijenu.

 

Neka svjetska buržoazija sama čuva svoje milijarde, a potlačena svjetka radnička klasa pametnije iskoristi svoje emocije.

Potlačeni i robovi ionako nemaju što izgubiti osim svojih okova kojima su vezani. Kao što netko lijepo jednom reče.

Manje ovih bogatih twiteraša, više Marxa.

 

 jooooj,,, nemoj opet gurati u svoje priče komunizam, Marxa i Engelsa...

nih dvojjica su umrli i unatoč tome što su imali solidne ideje, da ne kažem odlične, nije to ospjelo jer smo svi mi pohlepni (genetski, što bi rekao moj lega Berecki)

 

dakle, kapitalizam je u ljudskoj svijesti i podsvijesti... od prvobitne zajednice, s nekim prekidima do danas.

nije to uopće "histerija" jer se ta riječ ne koristi zadnjih 70 godina u psihoanalitičkoj, psihološko znanstvenoj praksi...

 

hysteria je na je na starogrčom maternica i godinama se je smatralo da sve pretjerane ispade bijesa, neuroze, mogu imati samo žene, no moderna psihologija je to pobila i danas se takvi poremećaji zovu, ili konverzivna neuroza ili da ti je lakše psihosomatske reakcije na stres. ista stvar je po najnovijim studijama i kod muškaraca i kod žena..

 

ostavi se buržuja Marxa, taj je od dosade pisao gluposti....

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Rudan se stvarno uživio u ulogu celebrityja. :)

Ono što govori je uglavnom točno, dok ne počne izmišljati brojeve. Odakle mu broj umrlih od recesije? Ne možemo točno procijeniti ni broj umrlih u neoliberalnom modelu i onda on uspoređuje ta dva broja koja je izmislio i izvodi zaključke.

U kontekstu ove teme sličniji je Musku, ono što govori je faktički točno (dok se ne petlja s brojevima), ali socijalna inteligencija mu je nula.

Sociopati poput Trumpa samo čekaju da neki stručnjak ponudi ovakvu ideju, makar hipotetski, kako bi se pozivali na 'struku'. A Rudan radi ono što rade svi koji žele posao u Bijeloj kući - spominje Trumpa gdje stigne. Možda nesvjesno, ali ako mu dođe na radar, a očito dijele narcisoidnost, bit će to kombinacija iz snova, tip koji smišlja monstruozne modele i tip koji ih može provesti u djelo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

'Ajd da malo presjecemo ovu zustru raspravu

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 13:11 (syncmaster245b).
 
11 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

Situacija nije nimalo bezazlena i pojedinci koji ismijavaju ljudsku paniku ili su djeca do 15 godina ili im je mozak kvalitetno ispran, mozda cak i pregorio. Znaci govorim o onim koji ismijavaju paniku. Postoje ljudi koji misle da je sve preuvelicano i ok, ali sute i ne pokusavjau biti pametni. 

 

Bog nam svima dao Kinu, pa Italiju da se svi ostali mogu dosta bolje pipremiti i boriti sa problemom. 

 

Virus se eksponencijalno brzo siri i prenosi i treba biti oprezan. Oprez u doba pandemije nije panika niti imalo glupa stvar. Pogotvo oni koji zive u velikim gradovima i mjestima gdje je vec registrovano manje ili vise slucajeva. 

 

Takodjer treba navesti i napomenuti da period inkubacije kod Corona virusa traje oko 14 dana, tj. od trenutka kada se osoba zarazi pa do pojave prvih simptoma bolesti, prodje oko 14 dana. Za tih 14 dana zarezena osoba ne zna da je zarezena i u medjuvremenu se ponasa normalno, ostvaruje kontakte sa drugim ljudima i tako se virus brzo siri. 

 

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Dok ste u karanteni pročitajte ili pogledajte Ljubav u doba kolere. :)
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
dzelo kaže...

Situacija nije nimalo bezazlena i pojedinci koji ismijavaju ljudsku paniku ili su djeca do 15 godina ili im je mozak kvalitetno ispran, mozda cak i pregorio. Znaci govorim o onim koji ismijavaju paniku. Postoje ljudi koji misle da je sve preuvelicano i ok, ali sute i ne pokusavjau biti pametni. 

 

Bog nam svima dao Kinu, pa Italiju da se svi ostali mogu dosta bolje pipremiti i boriti sa problemom. 

 

Virus se eksponencijalno brzo siri i prenosi i treba biti oprezan. Oprez u doba pandemije nije panika niti imalo glupa stvar. Pogotvo oni koji zive u velikim gradovima i mjestima gdje je vec registrovano manje ili vise slucajeva. 

 

Takodjer treba navesti i napomenuti da period inkubacije kod Corona virusa traje oko 14 dana, tj. od trenutka kada se osoba zarazi pa do pojave prvih simptoma bolesti, prodje oko 14 dana. Za tih 14 dana zarezena osoba ne zna da je zarezena i u medjuvremenu se ponasa normalno, ostvaruje kontakte sa drugim ljudima i tako se virus brzo siri. 

 

 

 Daj instaliraj Chrome ili Firefox, ovo sve smo prije par dana remizirali :P

Ali da, drzmo se svi i pamet u glavu.

11 godina
online
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Anđeo bez falinge kaže...

Ako dođe "do toga" hraniti ću kao moji pokojni, piliće, dvije gice, patke, guske, što god treba da preživimo tih godinu a ne deset godina... 

 kokošja gripa, svinjska kuga... neš ti preživjet nit tu godinu, a kamo li deset 

14 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln

 Vidio bi kako bi se rugao i smijao da ti netko od starijih u obitelji dobije koronu. Lako se ljudima sprdati jer misle "ja sam mlad, to je kao obična gripa". Ali se širi brzo i nitko tko je ima nije toga ni svjestan danima. Nisu to stvari za ismijavanje.

Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
6 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
picajzla0707 k

 kokošjIa gripa, svinjska kuga... neš ti preživjet nit tu godinu, a kamo li deset 

generacijo, nije kokošja već s .... I, kokošija  

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
picajzla0707 kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

Ako dođe "do toga" hraniti ću kao moji pokojni, piliće, dvije gice, patke, guske, što god treba da preživimo tih godinu a ne deset godina... 

 kokošja gripa, svinjska kuga... neš ti preživjet nit tu godinu, a kamo li deset 

 a kokošja prsa, mačji kašalj, krokodilske suze i slonovsko pamćenje? 

 

@Anđeo: nepostojano "i" 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 15:20 (Ajar).
15 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in
Dal se korona prenosi seksualnim putem?
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice