Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

poruka: 132
|
čitano: 24.155
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000 ".
15 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
JozoBozo121 kaže...
walentkane kaže...

Đurmanec, Jesenje, Krapina, Petrovsko, Radoboj

 

Praktički moja susjedna sela nekih 10-tak km od mene, gdje večina ni nezna razliku između optike i bakra (bez uvrede), tako da ne vidim apsolutno nikakvu logiku u ovome. 

 Za svaki projekt morala je biti provedena vanjska stručna analiza projekta i koristi od njega te je svaka analiza uključivala detaljne demografske statistike, migracijske trendove, obrazovnu i ekonomsku strukturu te je morala biti napravljena završna studija utjecaja na razvoj područja. Krajnji cilj je dovesti optičku vezu u svako mjesto u RH. Zna se šta je statistika, ali više vjerujem njoj nego tvojoj subjektivnoj procjeni kakva je demografska slika.

 

Nisam jedan on onih koji koriste nazive rvacka, kamenjari, građani nižeg obrazovanja itd. ali vjeruj mi, to su mi susjedna sela i znam o čemu pričam. Većinom su to stariji ljudi kao prvo a kao drugo način razmišljana je zdravo seljački tipa: ''Ideme jiest i pit, poklje moram gnjoj otpeljati. Još jednom ponavljam da ne želim nikog uvrijediti s ovim nek samo govorim realnu sliku, dok s druge strane ti više vjeruješ nekom tko sjedi u Zagrebu u uredu i slaže statistiku..

9 godina
neaktivan
offline
Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

Bas ih SVE znas? 

Isto tako  Zagreb ima puno puno vise ljudi koji ne znaju razliku. Sto onda? 

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
walentkane kaže...

Đurmanec, Jesenje, Krapina, Petrovsko, Radoboj

 

Praktički moja susjedna sela nekih 10-tak km od mene, gdje večina ni nezna razliku između optike i bakra (bez uvrede), tako da ne vidim apsolutno nikakvu logiku u ovome.

 

 Baš sam iskreno našel uvrijđen,  ako si ti seljak i ne trebaš internet ,ugasi ruter i uživaj, a nas koji smo iz tih sela i godinama molimo i prosimo da nam dignu brzinu bar za malo da bi mogli normalno koristiti blagodati tehnologije ostavi na miru jer baš zbog takvih mi nemamo optiku ,jer sam valjda zato što živim na selu odmah po rođenju predodređen da koljem svinje i rastepljem gnjoj. Čovječe ke još nem pročital 2020.fuckin godine.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 16:59 (Ivooh11).
8 godina
offline
Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

A pita li se netko jesu li ta sela slučajno puna starih ljudi jer su mladi otišli iz sela u ZG, a jedan od sto razloga je brži internet? 

Zanemarujete utjecaj tehnologije na kvalitetu zivota i biznis.

Na prvoj stranici se jedan pitao kako brzi internet privlaci investitore? Pa predlozio bih mu da otvori manji hotel sa 10-20 soba sa 5 Mbps internetom i pokuša dobiti preko 8 ocjenu na Bookingu.

 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Santana kaže...

4tel vec postavlja optiku kod nas i sad izgleda da ce i ovi. Na kraju ce svaki operater imat svoje kablove!?

Meni isto to nema logike, zapravo više me zanima zašto 4tel nije dobio sredstva umjesto HT-a. Makar na 50 metara od mene je HT-ova centrala s optikom koja stoji godinama i ne spajaju ju je na korsnike. Prije neki dan eto dođe neki HT-ovac da pita jel bi uvodili optiku a imam je već od 4tela. 

15 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ivooh11 kaže...
walentkane kaže...

Đurmanec, Jesenje, Krapina, Petrovsko, Radoboj

 

Praktički moja susjedna sela nekih 10-tak km od mene, gdje večina ni nezna razliku između optike i bakra (bez uvrede), tako da ne vidim apsolutno nikakvu logiku u ovome.

 

 Baš sam iskreno našel uvrijđen,  ako si ti seljak i ne trebaš internet ,ugasi ruter i uživaj, a nas koji smo iz tih sela i godinama molimo i prosimo da nam dignu brzinu bar za malo da bi mogli normalno koristiti blagodati tehnologije ostavi na miru jer baš zbog takvih mi nemamo optiku ,jer sam valjda zato što živim na selu odmah po rođenju predodređen da koljem svinje i rastepljem gnjoj. Čovječe ke još nem pročital 2020.fuckin godine.

 

 HAHA ok, onda uživaj ti i još dva tri a ostalima će ionako biti svejedno. Poanta je bila da bolje uvesti optiku negdje gdje će biti više korisnika i zainteresiranih.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.

Tamo gdje su mladi otišli, internet ih neće vratiti, barem ne u skorije vrijeme i ne sam po sebi. S druge strane, tamo gdje mladih još ima, internet bi mogao donijeti prevagu između odlaska i ostanka.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 23:24 (MrBlc).
15 godina
offline
Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

Moje razmišljanje je da je bolje uvesti optiku tamo gdje ima više ljudi i više zainteresiranih, kakve to veze ima sa politikom nije mi jasno. Sad ćeš početi i o Ustašama i partizanima?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
walentkane kaže...

Moje razmišljanje je da je bolje uvesti optiku tamo gdje ima više ljudi i više zainteresiranih, kakve to veze ima sa politikom nije mi jasno. Sad ćeš početi i o Ustašama i partizanima?

 Ovaj projekt je upravo nastao zato da mjesta koja su rijetko naseljena i gdje ima možda manje zainteresiranih i gdje operaterima nije profitabilno dobiju optiku i brži internet. Gušće naseljena mjesta će ionako dobiti optiku kroz neko vrijeme. Hrvatska trenutno s brojem projekata optike koju razvlače HT, A1, 4Tel i Pro-ping više postaje ograničena brojem kvalificiranih instalatera nego brojem investicija.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
walentkane kaže...

Moje razmišljanje je da je bolje uvesti optiku tamo gdje ima više ljudi i više zainteresiranih, kakve to veze ima sa politikom nije mi jasno. Sad ćeš početi i o Ustašama i partizanima?

 Onda najbolje da Zagreb prvi prikljuci svima optiku i tek onda kad svi dobe pocnu kopati u ostalim gradovima i "selendarama". NHF

9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
@walentkane

Vidim da je obrisano ,bilo je puno smajlija, ne zanima me politika, to je bilo malo sarkazma ,no nije važno ,sreča moja da eu misli drukčije nego ti, pa možda i ja dobim optiku za koju godinu, jer po tebi ju nebi imao, iaoko plaćam porez kao i svi građani RH.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 9:46 (Ivooh11).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ivooh11 kaže...
@walentkane

Vidim da je obrisano ,bilo je puno smajlija, ne zanima me politika, to je bilo malo sarkazma ,no nije važno ,sreča moja da eu misli drukčije nego ti, pa možda i ja dobim optiku za koju godinu, jer po tebi ju nebi imao, iaoko plaćam porez kao i svi građani RH.

S jedne strane, ne plaćaju svi porez jednako. S druge, to nije ključna infrastruktura i pitanje je kako je proglasiti ključnom, a da sav teret ne padne na lokalnu samoupravu.

Kad EU (su)financira, stvari su bolje iz investicijske perspektive, no problematične nakon investicije - tko je vlasnik, kako se ta infrastruktura "dijeli" drugima, koje su opcije povrata investicije, kako se planira izvedba, širenje i održavanje i slično.

Ono što je ovdje dobro što se brdo papirologije rješava lokalno, u odnosu na trošak operaterima. Reći "svi trebaju optiku" je jako problematično ako trebaš investiciju opravdati.

4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Old Iggy kaže...

 Reći "svi trebaju optiku" je jako problematično ako trebaš investiciju opravdati.

 Ako želiš napraviti tzv. digitalnu transformaciju društva, onda "svi trebaju optiku" nije toliko problematična investicija. Ako netko želi da ljudi imaju isključivo telefon i da zovu razne televizijske i radijske stanice iliti postaje i protestiraju protiv Josipe Lisac, onda internet nije potreban.

9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Old Iggy kaže...
Ivooh11 kaže...
@walentkane

Vidim da je obrisano ,bilo je puno smajlija, ne zanima me politika, to je bilo malo sarkazma ,no nije važno ,sreča moja da eu misli drukčije nego ti, pa možda i ja dobim optiku za koju godinu, jer po tebi ju nebi imao, iaoko plaćam porez kao i svi građani RH.

S jedne strane, ne plaćaju svi porez jednako. S druge, to nije ključna infrastruktura i pitanje je kako je proglasiti ključnom, a da sav teret ne padne na lokalnu samoupravu.

Kad EU (su)financira, stvari su bolje iz investicijske perspektive, no problematične nakon investicije - tko je vlasnik, kako se ta infrastruktura "dijeli" drugima, koje su opcije povrata investicije, kako se planira izvedba, širenje i održavanje i slično.

Ono što je ovdje dobro što se brdo papirologije rješava lokalno, u odnosu na trošak operaterima. Reći "svi trebaju optiku" je jako problematično ako trebaš investiciju opravdati.

 Što se poreza tiče plačam ga kao i svi drugi građani u RH, napisao sam to zato jer mislim da ako živiš na selu nisi valjda manje vrijedan ili možda spadam u građane drugog reda.

Što se tiče opravdanosti investicije moraš znati kad bi se na taj način sve gradilo ,jako puno toga ne bi postojalo, ne samo u RH nego i u cijelom svijetu, zamisli bilo kakvu investiciju na otocima , takav način razmišljanja je u najmanju ruku zaostao.Normalno da privatna investicija ide na dobit ,ali upravo zbog toga postoji država ,porezna davanja, itd.

16 godina
online
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ivooh11 kaže...
Old Iggy kaže...

S jedne strane, ne plaćaju svi porez jednako. S druge, to nije ključna infrastruktura i pitanje je kako je proglasiti ključnom, a da sav teret ne padne na lokalnu samoupravu.

Kad EU (su)financira, stvari su bolje iz investicijske perspektive, no problematične nakon investicije - tko je vlasnik, kako se ta infrastruktura "dijeli" drugima, koje su opcije povrata investicije, kako se planira izvedba, širenje i održavanje i slično.

Ono što je ovdje dobro što se brdo papirologije rješava lokalno, u odnosu na trošak operaterima. Reći "svi trebaju optiku" je jako problematično ako trebaš investiciju opravdati.

 Što se poreza tiče plačam ga kao i svi drugi građani u RH, napisao sam to zato jer mislim da ako živiš na selu nisi valjda manje vrijedan ili možda spadam u građane drugog reda.

Što se tiče opravdanosti investicije moraš znati kad bi se na taj način sve gradilo ,jako puno toga ne bi postojalo, ne samo u RH nego i u cijelom svijetu, zamisli bilo kakvu investiciju na otocima , takav način razmišljanja je u najmanju ruku zaostao.Normalno da privatna investicija ide na dobit ,ali upravo zbog toga postoji država ,porezna davanja, itd.

Ne postoji univerzalan i jednolik način plaćanja poreza u RH, od npr. različitih prireza do ostalih iznosa koji idu lokalnoj samoupravi.

Država ne može investirati svuda i za sve, dapače, ni u ruralnim krajevima ni na otocima nećeš imati istu infrastrukturu kao u većim gradovima, jer to nije ni izvedivo ni isplativo.

Svaka investicija mora imati pokriće, bilo direktno bilo indirektno. Niti jedna država našeg ranga neće financijski moći pokriti "optiku svima" kao ni niz drugih bitnijih stvari (voda, kanalizacija, itd.).

9 godina
offline
Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

Gledajući koja će mjesta dobiti otpiku dođe mi da se plačem. Ono toliki novci će biti bačeni u izgradnju infrastrukture u pojedinim naseljima gdje i nema potrebe za brzinama većim od 40mbps. Ono neki deda tamo u lici ili što ja znam gdje u staroj brvnari će imati 100mbps. A imamo mnoga naselja sa mlađim stanovništvom koja jedva imaju 4mbps samo zato jer je udaljenost od centrale unutar naselja velika.

 
1 2 hvala 0
4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
froxie24 kaže...

Gledajući koja će mjesta dobiti otpiku dođe mi da se plačem. Ono toliki novci će biti bačeni u izgradnju infrastrukture u pojedinim naseljima gdje i nema potrebe za brzinama većim od 40mbps. Ono neki deda tamo u lici ili što ja znam gdje u staroj brvnari će imati 100mbps. A imamo mnoga naselja sa mlađim stanovništvom koja jedva imaju 4mbps samo zato jer je udaljenost od centrale unutar naselja velika.

 Ovo što si napisao je takva sramota, da se meni jedva da komentirati. I onda se pitaju ljudi zašto propadamo.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
froxie24 kaže...

Gledajući koja će mjesta dobiti otpiku dođe mi da se plačem. Ono toliki novci će biti bačeni u izgradnju infrastrukture u pojedinim naseljima gdje i nema potrebe za brzinama većim od 40mbps. Ono neki deda tamo u lici ili što ja znam gdje u staroj brvnari će imati 100mbps. A imamo mnoga naselja sa mlađim stanovništvom koja jedva imaju 4mbps samo zato jer je udaljenost od centrale unutar naselja velika.

 Ako nemaš što pametno reći onda je bolje šutjeti.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
8 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Najbolje da po selima skinemo i asfalt.
Tako i tako svi imaju traktore.
14 godina
online
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
froxie24 kaže...

Gledajući koja će mjesta dobiti otpiku dođe mi da se plačem. Ono toliki novci će biti bačeni u izgradnju infrastrukture u pojedinim naseljima gdje i nema potrebe za brzinama većim od 40mbps. Ono neki deda tamo u lici ili što ja znam gdje u staroj brvnari će imati 100mbps. A imamo mnoga naselja sa mlađim stanovništvom koja jedva imaju 4mbps samo zato jer je udaljenost od centrale unutar naselja velika.

 baš si seljober. balavac od 30 godina.

PSN - darklydexter
9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Old Iggy kaže...
Ivooh11 kaže...
Old Iggy kaže...

 

Ne postoji univerzalan i jednolik način plaćanja poreza u RH, od npr. različitih prireza do ostalih iznosa koji idu lokalnoj samoupravi.

Država ne može investirati svuda i za sve, dapače, ni u ruralnim krajevima ni na otocima nećeš imati istu infrastrukturu kao u većim gradovima, jer to nije ni izvedivo ni isplativo.

Svaka investicija mora imati pokriće, bilo direktno bilo indirektno. Niti jedna država našeg ranga neće financijski moći pokriti "optiku svima" kao ni niz drugih bitnijih stvari (voda, kanalizacija, itd.).

 Plaćanje poreza je plaćanje poreza , ovo što ti pišeš je čista filozofija ,naravno da postoje razlike od grada do grada ,ali poanta mog pisanja je u tome da svi podjednako sudjelujemo u financiranju države pa i tako imamo jednaka prava da sudjelujemo u investicijama iste , koliko je neka investicija isplativa postaje zanemarivo u trenutku ako je ista važna , to je poanta države. Čista investicija na povrat sredstava je u privatnim investitorima. Naravno da se ne može svima sve dati ,ali što se optike tiče ,da je država samo malo pritisnula t-com mogli smo biti pokriveni 90 % i to još prije 10 godina. Primjera radi ,kod mene postoje stupovi i mreža na bakru , mogli su isti bakar zamjeniti optičkim kablom i sve 5, ali ti nije nikome zanimljivo jer onda ne bi mogli maznuti 10-15% love od investicije.

16 godina
online
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ivooh11 kaže...
Old Iggy kaže...

Ne postoji univerzalan i jednolik način plaćanja poreza u RH, od npr. različitih prireza do ostalih iznosa koji idu lokalnoj samoupravi.

Država ne može investirati svuda i za sve, dapače, ni u ruralnim krajevima ni na otocima nećeš imati istu infrastrukturu kao u većim gradovima, jer to nije ni izvedivo ni isplativo.

Svaka investicija mora imati pokriće, bilo direktno bilo indirektno. Niti jedna država našeg ranga neće financijski moći pokriti "optiku svima" kao ni niz drugih bitnijih stvari (voda, kanalizacija, itd.).

 Plaćanje poreza je plaćanje poreza , ovo što ti pišeš je čista filozofija ,naravno da postoje razlike od grada do grada ,ali poanta mog pisanja je u tome da svi podjednako sudjelujemo u financiranju države pa i tako imamo jednaka prava da sudjelujemo u investicijama iste , koliko je neka investicija isplativa postaje zanemarivo u trenutku ako je ista važna , to je poanta države. Čista investicija na povrat sredstava je u privatnim investitorima. Naravno da se ne može svima sve dati ,ali što se optike tiče ,da je država samo malo pritisnula t-com mogli smo biti pokriveni 90 % i to još prije 10 godina. Primjera radi ,kod mene postoje stupovi i mreža na bakru , mogli su isti bakar zamjeniti optičkim kablom i sve 5, ali ti nije nikome zanimljivo jer onda ne bi mogli maznuti 10-15% love od investicije.

Nije to nikakva filozofija. To je čista računica.

Ne sudjelujemo svi podjednako u financiranju, a posebno ne u odluci financiranja i investiranju. To ti prvo mora biti jasno.

Investicija je isplativa koliko je i važna. nevažna investicija je trošak, što nema smisla ni za firmu ni za državu ni za pojedinca.

Država ne može pritisnuti T-com jer privatni investitor neće financirati nešto za što nema ROI. Ovo sa stupovima - em se stupova treba riješiti, em ova glupost o 10 - 15% - kome bi to T-com "maznuo", samom sebi?!? Na stranu zabrana od strane države kad je T-com i krenuo u ozbiljnu izgradnju pa je sve stalo.

Isto tako, detalji kao financiranje države u nešto čemu je vlasnik lokalna samouprava - ne ide samo tako (i pitanje je tko bi na kraju bio vlasnik); važnost je subjektivna stvar (bitno važnije je niz stvari kao voda, struja, kanalizacija, ceste, zdravstvo - ni u tome nemamo punu pokrivenost).

Iliti, nema na vidiku niti jedan opravdani razlog zašto bi država financirala milijarde da bi svima doveli optiku. To ne ide ni u bitno bogatijim državama, kod nas realno neće nikad.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ivooh11 kaže...

Čista investicija na povrat sredstava je u privatnim investitorima. Naravno da se ne može svima sve dati ,ali što se optike tiče ,da je država samo malo pritisnula t-com mogli smo biti pokriveni 90 % i to još prije 10 godina. Primjera radi ,kod mene postoje stupovi i mreža na bakru , mogli su isti bakar zamjeniti optičkim kablom i sve 5, ali ti nije nikome zanimljivo jer onda ne bi mogli maznuti 10-15% love od investicije.

 Da se država i HAKOM nisu miješao u HT-ovo razvlačenje optike prije desetak godina danas bi već vjerojatno više od pola države imalo pristup internetu putem optike.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 10:16 (JozoBozo121).
9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
JozoBozo121 kaže...
Ivooh11 kaže...

Čista investicija na povrat sredstava je u privatnim investitorima. Naravno da se ne može svima sve dati ,ali što se optike tiče ,da je država samo malo pritisnula t-com mogli smo biti pokriveni 90 % i to još prije 10 godina. Primjera radi ,kod mene postoje stupovi i mreža na bakru , mogli su isti bakar zamjeniti optičkim kablom i sve 5, ali ti nije nikome zanimljivo jer onda ne bi mogli maznuti 10-15% love od investicije.

 Da se država i HAKOM nisu miješao u HT-ovo razvlačenje optike prije desetak godina danas bi već vjerojatno više od pola države imalo pristup internetu putem optike.

Da ali onda internet paket recimo od 100/50mbps ne bi bio min. 200kn već 500kn jer bi HT imao apsolutni monopol. HAKOM pod palicom države je to učinio kao radi očuvanja tržišnog natjecanja da i ostali operateri ulažu u infrastrukturu ali su zasrali opet s druge strane otežavajući im isto sa naplatom prava puta i ostalim kompliciranjem sa izdavanjem milion papirologija, dozvola i sl. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 10:28 (froxie24).
16 godina
online
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
froxie24 kaže...
JozoBozo121 kaže...
Ivooh11 kaže...

Čista investicija na povrat sredstava je u privatnim investitorima. Naravno da se ne može svima sve dati ,ali što se optike tiče ,da je država samo malo pritisnula t-com mogli smo biti pokriveni 90 % i to još prije 10 godina. Primjera radi ,kod mene postoje stupovi i mreža na bakru , mogli su isti bakar zamjeniti optičkim kablom i sve 5, ali ti nije nikome zanimljivo jer onda ne bi mogli maznuti 10-15% love od investicije.

 Da se država i HAKOM nisu miješao u HT-ovo razvlačenje optike prije desetak godina danas bi već vjerojatno više od pola države imalo pristup internetu putem optike.

Da ali onda internet paket recimo od 100/50mbps ne bi bio min. 200kn već 500kn jer bi HT imao apsolutni monopol. HAKOM pod palicom države je to učinio kao radi očuvanja tržišnog natjecanja da i ostali operateri ulažu u infrastrukturu ali su zasrali opet s druge strane otežavajući im isto sa naplatom prava puta i ostalim kompliciranjem sa izdavanjem milion papirologija, dozvola i sl. 

Niti bi HT imao monopol (jer postoji i konkurencija i zamjenska usluga) niti bi paket koštao 500 kn jer ga nitko ne bi uzimao.

HAKOM ne može "natjerati" ostale da investiraju na takav način, ono što može je usuglasiti na državnoj razini razvoj i međusobnu naplatu infrastrukture.

No za to i sve ostalo (DTK, održavanje itd.) treba pameti (i para).

11 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ivooh11 kaže...

 Plaćanje poreza je plaćanje poreza , ovo što ti pišeš je čista filozofija ,naravno da postoje razlike od grada do grada ,ali poanta mog pisanja je u tome da svi podjednako sudjelujemo u financiranju države pa i tako imamo jednaka prava da sudjelujemo u investicijama iste , koliko je neka investicija isplativa postaje zanemarivo u trenutku ako je ista važna , to je poanta države.

 to bi bilo ispravno da je riječ o infrastrukturi poput primjerice vodovoda, gdje je imperativ države "voda svima"

kod telekomunikacijske infrastrukture optika nemeže biti isti imperativ, obzirom da je imperativ "internet svima" već ostvaren i to, zasad, relativno dobrom brzinom na već postojećoj bakrenoj infrastrukturi

9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ne mogu se složiti zato je brzina na bakru je Super na 1 km od centrale ,a na 5 km ? Što se tiče mantre internet svim tu se slažem ,ali izgleda na je eu prepoznala da nije isto imati 2mb/s ili 100 ,pogotovo u poticanju malog i srednjeg gospodarstva u malim mjestima,iznenadio bi se koliko firmi ima u nekim malim mjestima.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
froxie24 kaže...

Da ali onda internet paket recimo od 100/50mbps ne bi bio min. 200kn već 500kn jer bi HT imao apsolutni monopol. HAKOM pod palicom države je to učinio kao radi očuvanja tržišnog natjecanja da i ostali operateri ulažu u infrastrukturu ali su zasrali opet s druge strane otežavajući im isto sa naplatom prava puta i ostalim kompliciranjem sa izdavanjem milion papirologija, dozvola i sl. 

 Malo reality check oko toga što pričaš. HAKOM je petljao zbog toga da drugi imaju pristup tuđoj optici te je ograničio broj mogućih novih priključaka po županijama. I znaš šta od toga danas imamo? Jedno veliko, apsolutno, ništa. Niti jedan operater ne želi koristiti optiku drugoga iako ju mogu iznajmiti već različiti operateri vuku svoje optičke mreže na istom području. Samo vlastiti brandovi B.net/Iskon idu preko infrastrukture matičnih telekoma.

 

Cijena interneta bi bila potpuno ista kao i danas, možda bi čak bio i jeftiniji. Cijenu interneta diktira kupovna moć tržišta, HT-u sigurno nije u interesu prodavati usluge koje si većina opće populacije ne može priuštiti jer onda oni nemaju apsolutno nikakve koristi od mreže koju ne koristi nitko. Moglo se osmisliti puno bolje rješenje koje bi zadovoljilo i HT da tad proširi mrežu, a da konkurencija bude i dalje tu.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 12:59 (JozoBozo121).
13 godina
offline
Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

Sorry ako je malo offtopic, imam optiku 150m od kuće. Dali je zakonski moguće da meni netko od operatera o mom trošku potegne kabel do moje kuće. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ivooh11 kaže...
Ne mogu se složiti zato je brzina na bakru je Super na 1 km od centrale ,a na 5 km ? Što se tiče mantre internet svim tu se slažem ,ali izgleda na je eu prepoznala da nije isto imati 2mb/s ili 100 ,pogotovo u poticanju malog i srednjeg gospodarstva u malim mjestima,iznenadio bi se koliko firmi ima u nekim malim mjestima.

 slažem se da gospodarstvo treba uzeti u obzir, no vrlo je malo općina, a kamo li naselja, koje imaju nekakvu ozbiljniju industriju kojoj su potrebne neke velike brzine

 

primjerice, nije isto kod nas u zadarskoj županiji treba li optiku općina poličnik koja je inače selendra, ali ima poslovne zone sa stotinjak proizvodnih tvrtki koje imaju popriličan broj zaposlenih, ili je to općina galovac u kojoj je najveći 'poduzetnik' lokalna birtija ili trgovina mješovitom robom s dva zaposlena, a bogme niti tri optike u takvu općinu i bilo koje mjesto u njoj neće dovesti bilo kakvu ozbiljniju firmu jer tamo zapravo nedostaje sve drugo prije optike 

 

što se tiče brzine na bakru, jebiga, širenjem korisnika interneta na cijelu populaciju neminovno zahtjevnije korisnike čini manjinom

mojoj punici i bar deset susjeda koje znam, dosta je da mogu otvoriti facebook ili neke novine, moooožda koji jubito uradak, pri čemu ih baš nit sporije učitavanje ili trzanje videa ne uznemirava - smatra se da imaju iternet

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice