Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

poruka: 500
|
čitano: 143.994
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva".
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Da žalosno da su ljudi uključujući i mene kupovali nove televizore u nadi da če gurati neko vrijeme, međutim sada moramo kupovati male kutijice, opet imati deset daljinskih zbrka sa kablovima zbog novih standarda. Siđimo sa krovova dva
15 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
oki01 kaže...
Da žalosno da su ljudi uključujući i mene kupovali nove televizore u nadi da če gurati neko vrijeme, međutim sada moramo kupovati male kutijice, opet imati deset daljinskih zbrka sa kablovima zbog novih standarda. Siđimo sa krovova dva

 -to je 'problem' napredka, tehnologije.. neke stvari nisu postojale, npr h.265/HEVC .. i što sad, stati? + interes biznisa je promjena. (naravno interes konzumenta-kupca je ne kupovati istu stvar više puta, ali tako je to).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

Pise pod specs za tv sa podrzava t2 i to HEVC Codec2K 60P

U prevedenom znacenju da li se to odnosi i na .265?

Tj da li ce se moci gledati tv kad krenu sa hevcom?

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Striko2009 kaže...

Pise pod specs za tv sa podrzava t2 i to HEVC Codec2K 60P

U prevedenom znacenju da li se to odnosi i na .265?

Tj da li ce se moci gledati tv kad krenu sa hevcom?

 HEVC je h.265 .. recimo sinonim-naziv. tj 265 je 'pojačani' h.264-avc uz prefix HE, higheffisciensy što se odnosi na manji bandwith za isti signal-kvalitetu (rezolucija/količina tj stupanj kompresije).

-naziv standarda je h-nešto, h.261-263..264, 265, možemo nagađati da će idući biti 266 i sl. dok će neki 'kolokvijalni' naziv možda biti ultra-vc i sl. ... hevc je samo naziv, ako zagooglaš hevc ili h.265 dobit ćeš isti odgovor, odnosno za sve nedoumice možemo pisati h.265/hevc uz potrebu za T2 prijemnikom, koji može imati i npr CI+(v1.3+) za paytv i sl. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n

H.265 je standard čije je službeno ime HEVC (skraćenica od High Efficiency Video Coding).

14 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

A hoce ovi nasi programi biti kodirani u 2k 60p?

Ili ipak nesto naprednije pa kajla sto se podrske tv-a tice... 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n

-rezolucija s tim nema veze, sd-hd .. nevažno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

Da rezimiram, moci ce se gledati normalno tv?

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Striko2009 kaže...

Pise pod specs za tv sa podrzava t2 i to HEVC Codec2K 60P

U prevedenom znacenju da li se to odnosi i na .265?

Tj da li ce se moci gledati tv kad krenu sa hevcom?

Moći ćeš gledati sve programe što znači 99% svih programa koji će emitirati u našim novim T2 HEVC multiplexima. Onih 1% je ostavljeno za slučaj kada netko od nacionalnih programa (sada u mux M2 ali od srpnja u mux M1) možda pusti neki 4K prijenos. Nije nemoguće budući da nas sljedeće godine čeka nogomet EP i olimpijske igre u tokiju pa postoji mogućnost da nova ili hrt2 ponude i UHD jer to je sada s ovim T2 HEVC standardom tehnički moguće što je i OiV potvrdio na kraju krajeva.

 

No na žalost nećeš imati sliku budući da tvoj tv ne podržava 4K60P jer u tom standardu će ići biti prijenosi.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Ne bih se previše nadao 4k idućeg ljeta, kad će još raditi na pokrivanju cijele zemlje s 2k. A ni slijedećih par ljeta.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 13:14 (Visak).
5 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

Do lipnja će sve bit završeno, s te strane ne bi trebalo biti problema. A gle, nitko ne očekuje REGULARNI 4K sadržaj nego samo određene tekme ili natjecanja, infrastruktura će biti tu samo je pitanje tko će imati HR exkluzivu s prvim 4K prijenosom: prije bih rekao da bi nova tv mogla to ponuditi, barem završnicu EP-a. HRT s druge strane će imati olimpijske igre i imat će na raspolaganju najbolji i najkvalitetniji feed svih vremena (ne zaboravimo da će japanci emitirati igre i u 8K rezoluciji, pa će biti raznih feedova s velikim protokom i različitim rezolucijama) pa se nadamo da bruka&uhljebi neće za$rati kao inače

 

 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Flagship kaže...
Striko2009 kaže...

 

 

No na žalost nećeš imati sliku budući da tvoj tv ne podržava 4K60P jer u tom standardu će ići biti prijenosi.

 Koliko si siguran u ovo? 60 mi je sumnjivo, a pogotovo P

Ja rekoh
13 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

Pokrenuta je javna rasprava o tome da se promijeni datum prelaska na DVB-T2 i da započne ranije (od 25. svibnja do 5. lipnja 2020.). Iz OiV-a smatraju da bi došlo do nezadovoljstva javnosti zbog toga što se u trenutnom terminu prelaska događa Europsko prvenstvo u nogometu.

 

https://e-rasprave.hakom.hr/erasprava/public/discussions/544

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.9.2019 18:29 (Marko :D).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Izgleda da su tek neki dan saznali kada se održava prvenstvo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

meni više izgleda da paze na to što rade i da se prilagođavaju kad uoče da nešto trebaju promijeniti

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

Je li poznato na kojim frekvencijama će biti emitirani TV programi na DVB-T2? Mene zanima regija D8 (Biokovo).

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Mandak kaže...

Je li poznato na kojim frekvencijama će biti emitirani TV programi na DVB-T2? Mene zanima regija D8 (Biokovo).

 Na kojima i do sada.

Samo će umjesto ddr3 staviti ddr4 memoriju.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Anđeo bez falinge kaže...
Mandak kaže...

Je li poznato na kojim frekvencijama će biti emitirani TV programi na DVB-T2? Mene zanima regija D8 (Biokovo).

 Na kojima i do sada.

Samo će umjesto ddr3 staviti ddr4 memoriju.

 A kako će onda paralelno emitirati i DVB-T i DVB-T2 do sredine sljedeće godine?

9 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

Evo

 

Moj PC  
1 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Mandak kaže...

 A kako će onda paralelno emitirati i DVB-T i DVB-T2 do sredine sljedeće godine?

Prijelazno razdoblje je minimalno, prije samo nekoliko mjeseci govorilo se o 2021. ili čak kasnije što bi bilo suludo međutim sada je rok svibanj sljedeće godine. Znači za cca 6 mjeseci tko ne nabavi novi T2 HEVC televizor ili barem receiver neće moći uopće gledati zemaljsku tv:)

 

https://www.hakom.hr/default.aspx?id=10091

15 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Flagship kaže...
Mandak kaže...

 A kako će onda paralelno emitirati i DVB-T i DVB-T2 do sredine sljedeće godine?

Prijelazno razdoblje je minimalno, prije samo nekoliko mjeseci govorilo se o 2021. ili čak kasnije što bi bilo suludo međutim sada je rok svibanj sljedeće godine. Znači za cca 6 mjeseci tko ne nabavi novi T2 HEVC televizor ili barem receiver neće moći uopće gledati zemaljsku tv:)

 

https://www.hakom.hr/default.aspx?id=10091

 Znam to. Imam novi prijemnik koji podržava DVB-T2 H2.65 HEVC. Pitao sam kako može biti na istom kanalu i DVB-T i DVB-T2. Dobio sam zadovoljavajući odgovor da će na Biokovu biti kanal 43 koji trenutno nije u pogonu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Flagship kaže...
Mandak kaže...

 A kako će onda paralelno emitirati i DVB-T i DVB-T2 do sredine sljedeće godine?

Prijelazno razdoblje je minimalno, prije samo nekoliko mjeseci govorilo se o 2021. ili čak kasnije što bi bilo suludo međutim sada je rok svibanj sljedeće godine. Znači za cca 6 mjeseci tko ne nabavi novi T2 HEVC televizor ili barem receiver neće moći uopće gledati zemaljsku tv:)

 

https://www.hakom.hr/default.aspx?id=10091

 Strašno, imaš samo sedam mjeseci za otići do Konzuma i kupiti prijemnik. Hoće li to itko stići? 

 

Do sada se godinama kukalo da što se čeka s prijelazom. Čim su najavili prijelaz krenula je kuknjava da je prebrzo. Hrvatska prebrzo uvodi HD? Stvarno? 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
5 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Visak kaže...
Flagship kaže...
Mandak kaže...

 A kako će onda paralelno emitirati i DVB-T i DVB-T2 do sredine sljedeće godine?

Prijelazno razdoblje je minimalno, prije samo nekoliko mjeseci govorilo se o 2021. ili čak kasnije što bi bilo suludo međutim sada je rok svibanj sljedeće godine. Znači za cca 6 mjeseci tko ne nabavi novi T2 HEVC televizor ili barem receiver neće moći uopće gledati zemaljsku tv:)

 

https://www.hakom.hr/default.aspx?id=10091

 Strašno, imaš samo sedam mjeseci za otići do Konzuma i kupiti prijemnik. Hoće li to itko stići? 

 

Do sada se godinama kukalo da što se čeka s prijelazom. Čim su najavili prijelaz krenula je kuknjava da je prebrzo. Hrvatska prebrzo uvodi HD? Stvarno? 

Pa ne trebaš meni to reći, slažem se da kasnimo s HD i to preko 10 godina.Do sada smo bili na dnu EU što se tiče tv tehnologije.

 

Već 1.1.2019 je trebalo sve biti gotovo s T2 HEVC-om ali po našem starom HR običaju nije ali evo, sve će bit gotovo do svibnja pa će se napokon i to skinut s dnevnog reda. Uvijek će biti ovih koji kukaju, da se njih pita ne bi se maknuli od CRT-a, 4:3, mpeg-2 i ostalih "divota"  

 

Kad već spominješ konzum od sutra imaju Strong SRT8211 za 199 kn. To je dobar HEVC receiver po dobroj cijeni. Btw, 7 mjeseci je krajnji rok općenito, kod nas u ZG od 6.rujna ide 1080p50 HEVC pa nema zime:)

15 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Visak kaže...
..

 

Do sada se godinama kukalo da što se čeka s prijelazom. Čim su najavili prijelaz krenula je kuknjava da je prebrzo. Hrvatska prebrzo uvodi HD? Stvarno? 

 -hmm, slažem se.. :) ali tad bi bilo monotono?

-HD? da je samo hd bez novog hevca .. a kome je to važno? Meni kao gledatelju? Nevažno mi je jel ispod haube 264 ili 265, važna je sama kvaliteta slike koja je identična ako je hd dok je jedino operateru važan kompresor jer tad može ugurati više sadržaja u multiplex.. a hoće li pri tome biti dovoljno tv kanala.. opet meni nevažno, jer od domaćih na koje se to odnosi fta-zemaljske.. da ih pola nema, nebi mi nedostajali + relativno mali broj korisnika gleda fta-antenom, veći na je na nekom kablu coax-iptv i sl i tad je hevc sporedan jer dobija signal neovisno o kompresoru + dobit će od operatera novi prijemnik ako je nužan itd.

-tako je to s ljudima, dok nečeg nema njurgaju zato jer nema, kad se uvodi, tad smeta promjena.. a ljudi su samo ljudi, to im je po defaultu :)

no nije HD=hevc, pa ne treba ni tako osakaćeno koristiti rečenicu. Jel se moglo ostati na T2 i imati HD (na 264), moglo je.. jel ovo bolje ili loše? pa bolje, nije loše, ali .. a meni svejedno jer mi radi pa ne primjetim problem, kao što ne primjećujem neku bitnu razliku s HDom koji inače oduševljava široke narodne mase.. izgleda mi isto .. a tek likovi iz sabornice, kao neke priče za djecu ... gledati ih u hdu jednako je loše, tj sadržaj pa tek tad tehničke mogućnosti kompresora.

-zaključujem da se uvđenje HDa i hevc-265 isforsiralo jer kad već operateri ulažu ima smisla u novije za budućnost (koja je inače nepoznata pa je besmisleno, jer će sutra već doći neik h.266 itd..) a istovremeno se potakne prodaja prijemnika, biznis.. pa mi to malo vuče na neki interes, osim brige za kvaliteru sadržaja i theničkih mogućnosti. Meni je sporedno, jednako loše je SD.. i većinu ne zanima neki broj (kodek)... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
ihush kaže...
 Jel se moglo ostati na T2 i imati HD (na 264)

Teoretski da ali u praxi ne, mpeg-4 je već dosta zastario. To je trebalo odabrati 2009. pa ne bismo bili na dnu kao do sada. HEVC/H.265 je bio jedini ispravni odabir.

 

 

HAKOM kaže...

 

 Zbog oslobađanja radiofrekvencijskog spektra druge digitalne dividende za usluge u mrežama pokretnih komunikacija, znatno se smanjuje raspoloživost tog spektra za digitalnu zemaljsku televiziju. Kako bi se omogućio razvoj novih usluga i održala konkurentnost platforme za digitalnu zemaljsku televiziju, u periodu do 2030. potreban je prelazak na novi i učinkovitiji sustav digitalne televizije DVB-T2 te novi i učinkovitiji sustav kodiranja - H.265/HEVC.

 

 

 

Naravno da će pojaviti i H.266 te AV1, FVC ili neki novi video codeci međutim za T2 kod nas će HEVC biti dovoljan do 2030. do kada vrijedi koncesija.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.10.2019 14:25 (Flagship).
15 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n

opet, to je konkretan interes druge strane, operatera, ne gledatelja-kupca koji to mora kupiti-platiti. HD je HD. Ne govorim o tome da je (svaki) noviji kodek bolji.. tj evolucija pa je to implicitno, ne može biti gori.

-kvaliteta emitiranja ne ovisi o 265 nego kvaliteti ulaznog signala.. a hoće li u istom muxu biti više tv kanala gledatelju je sporedno ako nacionalna tv kuća nema tv prava za prijenos ili ako je snimka lopte kao iz minecrafta.

 

-plačam rtv pristojbu, plaćam kabel itd.. za to što plaćam očekujem da država i javna televizija ta prava osigura, pa ako treba da i zabrani takav monopol.. no AV lobi je prejak u EU i ništa se još duže neće promijeniti u načinu distribucije i naplate. Može ta utakmica biti u uhd-u, ako je nema u prijenosu.. nema je.

-oni koji korste iptv-kabel ništa ne mijenjaju, tj imaš sliku, ovo je samo za fta odašiljače-antenu.. tj najdemokratskiji oblik difuzije nacionalnog spektra-kanala.. i osim hypea da će biti nešto wow-posebno, neki hd .. sve ostalo je biz-interes druge strane, operatera i trgovca + države koja uzme pdv. Gledatelj jednako ne gleda ako prijenosa nema, neovisno hd-sd ili stari bačeni crt.

-za hd nije uvjet 265 ili t2, no ok.. nije loše kao standard odabrati nešto novije-jače. Ali treba to i napraviti, pustiti kanale + odgovarajuću kvalitetu (ne minecraft) i prenositi to što želimo gledati, jer plaćamo, jer smo građani ove države i taj spektar za kanale-koncesije je naš kao i šume-vode itd.. ovako postaje njihov tj interes-biz a manje to da je u fokusu sam gledatelj-građanin. Meni ok, jer imam 265.. no relano mi je jednako kao i prije par mjeseci bez hd-a.

-što mi znači 5 ili 15 tv kanala koji nemaju ništa, koje ne gledam ili koji kad je utakmica nema pravo prijenosa? Kako mi tad pomaže 265 uz to da će doći i neki 266, 267.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.10.2019 14:45 (ihush).
6 godina
protjeran
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

Zbog toga stariji umiru mlađi su pametniji a intenet postaje izvor beskonačnih mogućnosti. 

Mislim da će se za desetak godina i tekomi i vipovi morati pomiriti s tim da neće više moći imati IPTv jer će IPTv, biti svima dostupan na netu.

Postoji i sad, ali kad ti netko bude ponudio za 5 € 500 programa i sporta i dokumentaraca, svega, dat ćeš muda labudova ovim pljačkašima. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve najva

Ne vidim da netko piše o tome; MUX M2 se polako puni.

 

Novi kanali:

  • CMC HD
  • JABUKA TV HD
  • Z1 HD
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n
Kad Evotv prelazi na hevc?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2: objavljujemo sve n

-hevc nema veze s operaterima-distributerima sadžaja, iptv-kabelska.. pa ni direktno s evo, tj to je samo za domaće zemaljske kanale, ostali mogu ostati kako distributer želi, neki su odavno hd, neki možda nikad.. npr hbo-cinestar-discovery.. ovo se odnosi na htv1-2.. nova i sl.

-u tom kontekstu ne prelaze, tj prijemnici koje koriste-distribuiraju moraju podržavati hevc, kao i ci+ modul i sl. .. jedino pravo pitanje za evotv je što sa starim korisnicima-prijemnicima, hoće li dobiti pravo ponovo kupnje novog uređaja uz popust 50% ili .. jer stari prijemnici nemaju 265-hevc.. (stariji od recimo 2-3god..). Oni u trenutnoj prodaji podržavaju kao što to svi prijemnici u eu 'moraju' podržavati od recimo 2016te nadalje.. (15-16 je prijelazno). Sve što bi se prodavalo bez 265 je neka stara zaliha koje se netko rješava.. (ja nisam na tako nešto naišao..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice