Francuska kaznila Apple zbog usporavanja starijih

poruka: 9
|
čitano: 1.664
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Francuska kaznila Apple zbog usporavanja starijih ".
16 godina
neaktivan
offline
Francuska kaznila Apple zbog usporavanja starijih

Potpuno identicnu stvar rade i proizvodjaci Android mobitela pod krinkom sigurnosti i dodavanja novih mogucnosti... Cinjenica je da ne postoji realan razlog zbog cega bi mobitel koji je nov, iz ducana, divno i krasno radia, nakon par update-a radia vidno sporije. Jedini pravi razlog je umjetno "prisiljavanje" korisnika da idu na novi mobitel. A da ne pricamo kako stariji premium modeli mobitela u najbolju ruku dobiju tek jedan update na novu verziju Android OS-a pa se i time pokusava onemogucit daljnje koristenje. 

 
4 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Francuska kaznila Apple zbog usporavanja stari
wifi kaže...

Potpuno identicnu stvar rade i proizvodjaci Android mobitela pod krinkom sigurnosti i dodavanja novih mogucnosti... Cinjenica je da ne postoji realan razlog zbog cega bi mobitel koji je nov, iz ducana, divno i krasno radia, nakon par update-a radia vidno sporije. Jedini pravi razlog je umjetno "prisiljavanje" korisnika da idu na novi mobitel. A da ne pricamo kako stariji premium modeli mobitela u najbolju ruku dobiju tek jedan update na novu verziju Android OS-a pa se i time pokusava onemogucit daljnje koristenje. 

Konzumerizam je gadna stvar, moraju ga forsirati, kako bi inače zaradili iz godine u godinu...

Zato ja pogonim custom Pixel Experience i čekam isto tako vrijeme da ubacim 10tku ili 11tku, jer toga nema na custom romu, telefon radi kao i kad je kupljen, kao sat.

 

11 godina
offline
Re: Francuska kaznila Apple zbog usporavanja stari
wifi kaže...

Potpuno identicnu stvar rade i proizvodjaci Android mobitela pod krinkom sigurnosti i dodavanja novih mogucnosti... Cinjenica je da ne postoji realan razlog zbog cega bi mobitel koji je nov, iz ducana, divno i krasno radia, nakon par update-a radia vidno sporije. Jedini pravi razlog je umjetno "prisiljavanje" korisnika da idu na novi mobitel. A da ne pricamo kako stariji premium modeli mobitela u najbolju ruku dobiju tek jedan update na novu verziju Android OS-a pa se i time pokusava onemogucit daljnje koristenje. 

kod mene je nokia 6.1 dobila hrpu updejta, nedavno sam dobio desetku i ništa ne usporava

doduše, imao sam ranije loša iskustva s updejtima i usporavanjem, zato sam sad i išao na čisti android

15 godina
odjavljen
offline
Re: Francuska kaznila Apple zbog usporavanja stari

Nisam primjetio da radi sporije niti jedan mobitel nakon par update-a, već zbog bloata i smeća koje se s vremenom nakuplja, što se može očistiti.

 

Android uređaji prestanu dobijati update na novu verziju kad više ne zadovoljavaju requirements za tu verziju Androida, ali zato dobijaju sigurnosne patcheve za stariju verziju Androida. To  traži više resursa za održavanje koda jer moraš paralelno krpati više različitih verzija, ali zato omogućuje da i stariji uređaji imaju sigurnosne zakrpe bez da ih se uspori s novijom verzijom za koju nisu dovoljno jaki.

 

Apple tu koristi "prljavi" trik da ne mora održavati starije verzije, pa zato za starije mobitele gura noviju verziju iOS-a, s tek kojom funkcionalnošću ugašenom, iako bi ti uređaji daleko bolje radili na starijoj verziji sa zakrpanim propustom.

 

Dodatno, Android star par generacija je i dalje potpuno funkcionalan uređaj koji može preuzimati aplikacije sa store-a, dok Apple daleko agresivnije gura korisnike da nadograde.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska kaznila Apple zbog usporavanja stari
MrBlc kaže...

Nisam primjetio da radi sporije niti jedan mobitel nakon par update-a, već zbog bloata i smeća koje se s vremenom nakuplja, što se može očistiti.

 

Android uređaji prestanu dobijati update na novu verziju kad više ne zadovoljavaju requirements za tu verziju Androida, ali zato dobijaju sigurnosne patcheve za stariju verziju Androida. To  traži više resursa za održavanje koda jer moraš paralelno krpati više različitih verzija, ali zato omogućuje da i stariji uređaji imaju sigurnosne zakrpe bez da ih se uspori s novijom verzijom za koju nisu dovoljno jaki.

 

Apple tu koristi "prljavi" trik da ne mora održavati starije verzije, pa zato za starije mobitele gura noviju verziju iOS-a, s tek kojom funkcionalnošću ugašenom, iako bi ti uređaji daleko bolje radili na starijoj verziji sa zakrpanim propustom.

 

Dodatno, Android star par generacija je i dalje potpuno funkcionalan uređaj koji može preuzimati aplikacije sa store-a, dok Apple daleko agresivnije gura korisnike da nadograde.

Svim proizvođačima je želja da što više aktivnih uređaja bude na zadnjoj verziji, što zbog jednostavnijeg (jeftinijeg) održavanja, a što zbog toga jer veći krug uređaja dobiva najnovije mogućnosti pa ako ti je cilj plasirati usluge imaš veći broj potencijalnih korisnika. Isto radi i MS sa forsiranim updateovima. Problem kod Androida je taj da je fragmentacija po proizvođačima, form-factorima i još par karakteristika ogromna, što zbog toga jer je OS izrazito gladan resursa, što zbog toga jer su proizvođači odlučili ne pružati support za prelazak na novije verzije. Osobno mi je malo glupo da uređaji stari 2 godine ne dobe zadnji update, no ponekad je i bolje jer sam doživio u par navrata da se sa zadnjim updateom značajno uspori rad. S druge strane, unatoč tome da ga Apple usporava, iOS na iPhone 6s i 7 radi kao podmazan, ništa lošije nego je radio na verziji koja je bila aktualna kod kupovine - ovdje se radi o uređajima koji su izdani 2015.-e i 2016.-e, modeli iz S serije iz tog doba odavno ne dobivaju updateove. Ne znam kakva je situacija sa mobitelima jer ne koristim redovito Androdie, no S Tab koji imam iz 2016.-e se vuče ko tovarna mazga. Ovo što me više još živcira u novije vrijeme su problemi koji mi se javljaju sa smart TV-om (konkretno Philips), krajem prošle godine mi je napravio automatski update na 8-icu i od onda je značajno sporiji, od samog paljenja do promjene kanala.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
9 godina
offline
Re: Francuska kaznila Apple zbog usporavanja stari
Jel samo meni ove kazne izgledaju bezveze? Za vecinu kazni mozes dobiti 1-10% godisnjih prihoda a oni su ovdje dobili novcanu kaznu koja je u omjeru s zaradom u jednom satu.
Mislim da bi se tako velike firme trebale teze kaznjavati.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska kaznila Apple zbog usporavanja stari
MrBlc kaže...

Android uređaji prestanu dobijati update na novu verziju kad više ne zadovoljavaju requirements za tu verziju Androida, ali zato dobijaju sigurnosne patcheve za stariju verziju Androida. To  traži više resursa za održavanje koda jer moraš paralelno krpati više različitih verzija, ali zato omogućuje da i stariji uređaji imaju sigurnosne zakrpe bez da ih se uspori s novijom verzijom za koju nisu dovoljno jaki.

 

 Doista mislis da flagship mobiteli od prije 2, 3, 4 godine nisu svojim karakteristikama (brzinom i featurima) barem u rangu entry level mobitela koji danas imaju podrsku za 9.0 ili 10.0? Mislim da bi se svi vlasnici S i Note modela primjerice Samsunga toj ideji o nedovoljnoj snazi svakako usprotivili. 

 

a5 2016 vs. a10 2019 vs. a10s 2019

 

eto, a5 je cak mid-range mob, a ne high-end... i opet je po mnogocemu bolji od low-end 2019... s tim da je a5 zapea na 7.0, a ovi imaju 9.0, eventualno mozda i 10.0 ako se smiluju... realnog razloga da se a5 ne upgrade-a na 9.0 ili 10.0 po meni nema... 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Francuska kaznila Apple zbog usporavanja stari

Istina, dobar dio flagship, pa i mid range uređaja bi imalo zadovoljavajuće performanse na novom Androidu. Netko bi možda i bio zadovoljan takvim performansama, netko ne bi (srećom, na Androidu te nitko ne sili da nadogradiš), međutim, tu onda dolazi onaj drugi dio o kojem sam pisao:

- za veliki broj uređaja je daleko lakše izbaciti zakrpe za više verzije OS-a

- za mali broj uređaja je lakše napraviti novu verziju OS-a za sve uređaje

 

Zašto je to tako? Zato što za svaki uređaj treba posebno ubaciti drivere i postavke vezane uz chipset, modem, dodatnu opremu i slično, testirati detaljno sve i slično, što traži nemalu količinu resursa u odnosu na minor update. Kad imaš malo uređaja, onda ta količina resursa x broj uređaja i dalje ispada manje od reursa potrebnih za održavanje više verzija OS-a, ali kad je broj uređaja veći, onda to traži znatno više resursa čak i kad ti netko drugi održava OS.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
protjeran
offline
Re: Francuska kaznila Apple zbog usporavanja stari
wifi kaže...

Potpuno identicnu stvar rade i proizvodjaci Android mobitela pod krinkom sigurnosti i dodavanja novih mogucnosti... Cinjenica je da ne postoji realan razlog zbog cega bi mobitel koji je nov, iz ducana, divno i krasno radia, nakon par update-a radia vidno sporije. Jedini pravi razlog je umjetno "prisiljavanje" korisnika da idu na novi mobitel. A da ne pricamo kako stariji premium modeli mobitela u najbolju ruku dobiju tek jedan update na novu verziju Android OS-a pa se i time pokusava onemogucit daljnje koristenje. 

Doma imam 2x j7 2016, jedan iz 2016 i drugi kupljen 2018g, Android verzija 8.1, dobio 10+ updejtova svaki radi savrseno, gluposti.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice