Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

poruka: 25
|
čitano: 6.969
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj".
12 godina
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

I onda ljudi kukaju kako je Panasonic S1R promašen aparat :)

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

Da vrate joystick i da dodaju još jedan utor za mem. karticu, da dotjeraju dinamiku do razine duplo jeftinijih DSLR Nikona te da mu stave cijenu do 11-12-13k kn, možda bih čak i pogledao detaljnije koji review . A ovako... next please.

Deckard
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

za približno jednaku lovu dobije se sony alfa 6500 sa širokokutnim telcem. nije ff (aps-c) ali je bitno bolja naprava (ustvari, ovisi o tome kome je kaj bitno). ima ga frend koji radi kao snimatelj na htv i veli da ga ne bi menjal ni za koji od ovih razvikanih. a stvarno radi fenomenalno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 17:11 (Ajar).
Moj PC  
0 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Ajar kaže...

za približno jednaku lovu dobije se sony alfa 6500 sa širokokutnim telcem. nije ff (aps-c) ali je bitno bolja naprava (ustvari, ovisi o tome kome je kaj bitno). ima ga frend koji radi kao snimatelj na htv i veli da ga ne bi menjal ni za koji od ovih razvikanih. a stvarno radi fenomenalno. 

 Na koji mislis?

15 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Posmatrač kaže...
Ajar kaže...

za približno jednaku lovu dobije se sony alfa 6500 sa širokokutnim telcem. nije ff (aps-c) ali je bitno bolja naprava (ustvari, ovisi o tome kome je kaj bitno). ima ga frend koji radi kao snimatelj na htv i veli da ga ne bi menjal ni za koji od ovih razvikanih. a stvarno radi fenomenalno. 

 Na koji mislis?

 sony u odnosu na canon u jednakoj cjenovnoj kategoriji. nisam u tome baš do grla no čak i panasonic ima fantastične aparate ali ne i ime (brand za koji se emocionalno veže raja) tipa nikon/canon. nota bene, gledam neke jubitu uratke, izvrsno snimljene (sadržaj nebitan) i ispostavi se da je u igri sony (pitaju ljudi). jasno, i svjetlo i šminka i bla ali neki se drže "imena" a neki ne. u nas, kad držiš nikon/canon, svi se klanjaju. za sony ili panasonic i ne baš. no tako je i s mercedesima/bemevejima/volkswagenima, iako ih po kvaliteti i pouzdanosti japanci debelo šiju (posebno daihatsu, honda i mazda). čak je i peugeot kvalitetniji. poanta: tri put mjeri, jednom sijeci, jebga. isprobaj sve prije nego što daš lovu (osim ako ne kupuješ "za daljnju prodaju"). učenici su nadmašili učitelje, čini se. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Nedavno presao sa canona na nikon, nakon 8 godina koristenja (fotogrsfisanje), jednostavno nude više za iste novce, mada ergonomija i raspored funkcija mi se vise svidala na canonu, al to je valjda stvar navike.
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Ajar kaže...
Posmatrač kaže...
Ajar kaže...

za približno jednaku lovu dobije se sony alfa 6500 sa širokokutnim telcem. nije ff (aps-c) ali je bitno bolja naprava (ustvari, ovisi o tome kome je kaj bitno). ima ga frend koji radi kao snimatelj na htv i veli da ga ne bi menjal ni za koji od ovih razvikanih. a stvarno radi fenomenalno. 

 Na koji mislis?

 sony u odnosu na canon u jednakoj cjenovnoj kategoriji. nisam u tome baš do grla no čak i panasonic ima fantastične aparate ali ne i ime (brand za koji se emocionalno veže raja) tipa nikon/canon. nota bene, gledam neke jubitu uratke, izvrsno snimljene (sadržaj nebitan) i ispostavi se da je u igri sony (pitaju ljudi). jasno, i svjetlo i šminka i bla ali neki se drže "imena" a neki ne. u nas, kad držiš nikon/canon, svi se klanjaju. za sony ili panasonic i ne baš. no tako je i s mercedesima/bemevejima/volkswagenima, iako ih po kvaliteti i pouzdanosti japanci debelo šiju (posebno daihatsu, honda i mazda). čak je i peugeot kvalitetniji. poanta: tri put mjeri, jednom sijeci, jebga. isprobaj sve prije nego što daš lovu (osim ako ne kupuješ "za daljnju prodaju"). učenici su nadmašili učitelje, čini se. 

 Imam Sony A6000 ;) Pitao samo koji je to širokokutni telac ;) 

15 godina
neaktivan
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

Toliki novac, a bez stabilizacije? Skoro svaki kompakt to ima

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Posmatrač kaže...

 Imam Sony A6000 ;) Pitao samo koji je to širokokutni telac ;) 

 ima jedan samron 18-200 i jedan sigma ali nisam upamtio oznaku (ali je pozamašan i ima skupljač svjetla - aparat djeluje zbilja malen na njegovu početku). mislim, on je profi pa se u to kuži bitno bolje od mene. i živi sam s dva psa pa ima love. i kaže da kupuje u svijeu medija (nemam pojma zašto baš tamo). sad ima dva sonyja: 6300 i 6500. imao je 6000 (ali ne znam ima li ga još) meni se najviše dopalo kakav burst to ima. lupeta slike rafalno k'o ak47. a oštrina ... uf. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 19:37 (Ajar).
5 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Imam i ja Sony A 6000 od 2015....kit objektiv...micro 30mm(3.5F)......i prime sigma 60mm(2.8F)....oštar do boli...nisam baš fotografirao zadnje vrijeme....A sad kad sam instalirao app za focus stacking....uhvatila me volja ali mi posao ne da( turizam)...ja volim macro ali da je sve u fokusu...skupljanje pare za sel70200(F4)

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
HCMAA kaže...
Imam i ja Sony A 6000 od 2015....kit objektiv...micro 30mm(3.5F)......i prime sigma 60mm(2.8F)....oštar do boli...nisam baš fotografirao zadnje vrijeme....A sad kad sam instalirao app za focus stacking....uhvatila me volja ali mi posao ne da( turizam)...ja volim macro ali da je sve u fokusu...skupljanje pare za sel70200(F4)

 App? Nisam pogledao appove maltene nikad...

Ja imam samo sigmu 30mm f2.8 i zadovoljava moje potrebe. Eventualno cu ici na 16mm za neke porodicne fotke u prostorijama..... Predobar aparat za te pare....

15 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
.jpg kaže...
Nedavno presao sa canona na nikon, nakon 8 godina koristenja (fotogrsfisanje), jednostavno nude više za iste novce, mada ergonomija i raspored funkcija mi se vise svidala na canonu, al to je valjda stvar navike.

Ja sam preko 10 godina koristio Canonove SLR-ove, ali sam prelomio kada je izašao 5D MkIV a za kojeg sam se nadao da će senzorom stati barem uz bok ondašnjih aktualnih Nikona i Sonya. Rasprodao većinu objektiva i nabavio Nikon D750 uz naramak dobrih AF-S objektiva. Ostavio sam si 5D MkII jer ga nisam htio prodati u bescjenje + 135L + par malih jeftinih STM objektiva + staru Sigmu 50mm 1.4. Ergonomija je na Canonu ponešto bolja, moram priznati, ali u slici taj Nikon pere pod s bilo čime što Canon ima. Da ne pričam o dinamici, koliko se iz Nikonovih RAW-ova može izvući detalja iz mraka bez da se slika raspadne ili da se pojavi gadan banding kakvog svaki Canon do dana današnjeg priušti kad se pusha ekspozicija malo žešće po RAW-ovima. Tak da ne vjerujem da je i ovaj išta bolji u slici od već viđenog i odavno pregaženog.

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2019 13:07 (deckard).
4 godine
protjeran
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

Bas steta, totalna nekonkurentnost senzora naspram ostalih vec dugi niz godina(no izgleda da to ljudima i nije toliko bitno), Najveca mi je novost novi 70-200 f2.8L definitivno nesto sto cekam godinama, ultra lagan i minijaturan

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

EOS RP i R će biti spomenuti samo kao prva generacija prozvoda, bez ikakvog smisla osim eto da se na nečemu mogu probati predivni i preskupi RF objektivi.

Ajde barem im dobro rade EF objektivi s adapterom, da to nije tako morali bi ih prodavati po kili da se riješe zaliha.

 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Eto još smo na isti Nikon prešli 😊😊. Sa 6D ovo je veliki iskorak naprijed. Zadovoljan sam bas.
9 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Winnfield kaže...

Bas steta, totalna nekonkurentnost senzora naspram ostalih vec dugi niz godina(no izgleda da to ljudima i nije toliko bitno),

 Meni nije, recimo.

Zapravo ja jednostavno ne vidim tu "ogromnu" razliku između kvalitete slike između Canon i Nikon senzora. (znam već se zgražate)
Imam 80d i često koristim d500. Vidim bitne razlike između ta dva aparata popud 3d trackinga, mogućnosti uzimanja ekspozicije u točki fokusa benefit koji Canon korisnici imaju samo u 1dx seriji i sl stvari koji čine fotografiranje u težim uvijetima lakšim. 

U mom slučaju, 80d ima lošiji dinamički raspon od d500 za 1/2 stopa. Radi toga potrošiti 10-15ak tisuća kuna mijenjuć sitem ili da mi je to presudno u odabiru? Nekom možda je, meni nije. Razmišljam o tome radi drugih stvari, sigurno ne radi DR od 1/2 stopa.

 

Eos R ima vrlo sličan DR kao i d750, Na iso 100 lošiji za 1stop, na višem ISO-u R je čak nešto sitno bolji. Mislim da taj aparat radi toga sigurno neće biti loše prodavan, biti će kritiziran po forumima, sigurno. Al prodaja ne ovisi o kritikama na forumu.

Eos R ima sasvim drugi problem radi kojeg je nekonkurentan, puno bitniji. OBJEKTIVI.

RF objektivi, i općenito objektivi su ono u čemu je Canan najbolji. Nude za puno manje novaca bolje objektive od konkurecije. Kod RF objektiva to više nije tako, cijenom su se približili konkurenciji i trenutna ponuda je isključivo profesionalnih objektiva. EOS R je smiješten negdje između 5d4 i 6d2. RP iako još jeftiniji, gap između tijela i ponude objektiva je još veći. Mislim da je to primarni razlog zašto ta dva tijela neće bilježiti ozbiljnije prodajne rezultate.

Dok Canon izbaci povoljnije RF objektive, R će već biti u drugoj generaciji, i zato sam napisao da će R i RP biti zapamćeni samo kao prva generacija.

 

@Ajar kaže...

 sony u odnosu na canon u jednakoj cjenovnoj kategoriji.


Sony 70-200mm 2.8 22500kn
Canon 70-200mm 2.8 16000kn
Samo na ovom jednom imaš razliku od 6500kn. Zamisli dodati još par objektiva. Ne, Canon i Sony nisu u jednakoj cijenovnoj kategoriji. Poanta aparata s izmjenjivim objektivima su, neš vjerovat, izmjenjivi objektivi :-)

 

 

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

Konacno je neko spomenuo objektive. Ne samo da su jeftiniji kao novi, nego se i puno lakse (i jos jeftinije) nadju rabljeni. I s obzirom da su novi aparati komatibilni sa starim objektivima, nisam siguran da ce bas svi sad krenuti prodavat cijelu kolekciju svojih objektiva i na njima gubit novce samo da bi kupili aparat drugog branda koji je tek malo bojli u nekim detaljnima. (naravno, sve ovo govorim iz perspektive amatera)

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

Drugi brandovi su svjetlosnim godinama bolji a ne malo sto se tice nekih stvari, po meni je ovo teski problem, das za ff fotoaparat tolike novce i onda kad ides dizati sjene dobis ovo:

ovo na prastarom apsc-u iz 2012g nemeres vidjeti kod nikona i ostalih kamoli na ff stvarno steta, presao bi odmah na njega makar bio skuplji i od sonya u tom rangu samo zbog objektiva, iako je cijena ovog jeftinijeg ff zaista privlacna.

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi

Ne vjeruj baš svemu što nađeš na netu. razlika je stvarno minimalna. neznam za R. Ali D500 slovi za jedan od najboljih APCS aparata (što i je) a razlika između mog 80d je stvarno minimalna. Moraš uspoređivati 3:1 kao nekakav luđak na razini pixela da bi vidio nekakvu eventualnu razliku.

Jel imaš raw datoteke slika koje si linkao, pa ćemo vidjeti o čemu je riječ?

 

 

5 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Winnfield kaže...

Drugi brandovi su svjetlosnim godinama bolji a ne malo sto se tice nekih stvari, po meni je ovo teski problem, das za ff fotoaparat tolike novce i onda kad ides dizati sjene dobis ovo:

ovo na prastarom apsc-u iz 2012g nemeres vidjeti kod nikona i ostalih kamoli na ff stvarno steta, presao bi odmah na njega makar bio skuplji i od sonya u tom rangu samo zbog objektiva, iako je cijena ovog jeftinijeg ff zaista privlacna.

 Sta si ti ocekivao dobiti u mrklom mraku sa ISO 200? Sta dobijes na drugim aparatima?

9 godina
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

Nisam bio siguran, al kao da mi se činilo da sam htio jednom prilikom usporediti d500 i 80d, prekopao sam slike i našao sam.

Dakle, slikao sam nekakavo stablo, iza kuće.

Oba aparata 1/500 f4. Prva stvar koju sam primjetio da ekspozicija nije ista bez obzira što su postavke identične. Nikon je 0,3 stopa svjetliji. Usporedba je 1:1.

Na slici je prije i poslije, u Lihtroomu sam podigao sjene maksimalno i ekspoziciju za 1 stop. Profili su na oba Camera standard. Ostalo nije ništa dirano.

Na ovoj slici se može vidjeti usporedba Canon i Nikon s maximalno podignutim sjenama. Treba uzeti u obzir da d500 ima veći senzor, veće pikele od Canon aparata a samim time je u značajnijoj prednosti. Kod FF aparata senzori su identične veličine.

 

Canon je nešto oštriji vjerovatno zahvaljujući objektivu, možda  bi trebao slikati pećinu sa suncem u pozadini  ali u ovom konkretnom primjeru ja neke čudo razlike ja ne vidim.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2019 21:59 (ITelektronika).
 
1 0 hvala 1
4 godine
protjeran
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Posmatrač kaže...

 Sta si ti ocekivao dobiti u mrklom mraku sa ISO 200? Sta dobijes na drugim aparatima?

 pa ovo gore sigurno ne, i u tome je glavni problem ovog ff, ne vole svi rokati s blicom, ja osobno volim bez i imam problem kad trebam dici sjene, samo iz tog razloga ga necu kupiti. No bez obzira Sony je izdominiro u svemu i ljudi to vide pa i kupuju kaj valja makar i bilo 50% skuplje, vidi se i po statistici.

 

ITelektronika

po ovome sto kazes i kad pogledas/usporedis podatke s dxomarka nikon je u tvom slucaju zanemarivo bolji zato niti ne vidis razliku(tvoje testiranje je samo jos jedna potvdra: hvala), sto se tice zasto je nikon malo svijetliji ovisi o objektivu koliki mu je pravi F broj a ne onaj koji piše na njemu...

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2019 22:16 (Winnfield).
9 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
Winnfield kaže...

 

ITelektronika

po ovome sto kazes i kad pogledas/usporedis podatke s dxomarka nikon je u tvom slucaju zanemarivo bolji zato niti ne vidis razliku(tvoje testiranje je samo jos jedna potvdra: hvala), sto se tice zasto je nikon malo svijetliji ovisi o objektivu koliki mu je pravi F broj a ne onaj koji piše na njemu...

Nije da mi je DXO mark baš drag, al zapravo razlika između recimo d750 i EOS R je zapravo još manja nego što je između d500 i 80d. Al iz prve sam vidio da D500 je bolji u low light situacijama.RP je priča za sebe.

Sony je izdominirao u marketingu prvenstveno. Mislim da su danas nažalost recenzije dio marketinga. Jednostavno više čovjek nezna kome vjerovati. Ako imaš Raw datoteke gdje sam možeš napraviti usporedbu, ili još bolje osobno usporediti dva aparata to je sasvim nešto drugo.

 

Slika koju si priložio,možda više odgovara problemu s prvom verzijom firmwarea nego s performansama senzora.

 

Na ovom forumu ali i drugdje ćeš vidjeti da ljudi pišu o tim ogromnim razlikama pa čak i puno jeftinijih modela poput d3400 i ogromnim razlikama u odnosu na bilo koje canon senzore. Ja bi stvarno volio da mi netko to i pokaže u nekom stvarnom primjeru na nekoj fotografiji, pa makar drva iza kuće, nebitno.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 0:28 (ITelektronika).
12 godina
offline
Re: Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografi
ITelektronika kaže...

Nije da mi je DXO mark baš drag, al zapravo razlika između recimo d750 i EOS R je zapravo još manja nego što je između d500 i 80d. Al iz prve sam vidio da D500 je bolji u low light situacijama.RP je priča za sebe.

Sony je izdominirao u marketingu prvenstveno. Mislim da su danas nažalost recenzije dio marketinga. Jednostavno više čovjek nezna kome vjerovati. Ako imaš Raw datoteke gdje sam možeš napraviti usporedbu, ili još bolje osobno usporediti dva aparata to je sasvim nešto drugo.

 

Slika koju si priložio,možda više odgovara problemu s prvom verzijom firmwarea nego s performansama senzora.

 

Na ovom forumu ali i drugdje ćeš vidjeti da ljudi pišu o tim ogromnim razlikama pa čak i puno jeftinijih modela poput d3400 i ogromnim razlikama u odnosu na bilo koje canon senzore. Ja bi stvarno volio da mi netko to i pokaže u nekom stvarnom primjeru na nekoj fotografiji, pa makar drva iza kuće, nebitno.

 

 

 

 

 

 

 U opisu videa kojeg si linkao piše "uključuje plaćenu promociju".

 

"Ogromno" je vrlo rastezljiv pojam. Kolika god razlika bila, nekome tko navlači na jednu stranu ona će biti ogromna a onome ko navlači na drugu stranu bit će nedovoljna da bi dobila pridjev "ogromna".

Teško da ćeš naći tu na forumu nekoga ko ima Canona, Nikona i Sonyja iste klase i još da je voljan tebi nešto dokazivati. Za to postoje razni portali čiji je dignitet u pitanju ako će muljati s rezultatima. Ako 10/10 takvih portala donese isti zaključak a ti ih onda osporavaš mogućnošću da su financirani od jedne strane, onda daljnja rasprava nema smisla. Tebi je subjektivno mišljenje na prvom mjestu i kupiti ćeš ono što ti ono kaže.

Je li razlika u kvaliteti senzora između navedenih proizvođača dovoljna za prelazak s jednog na drugi, u biti i je subjektivna stvar i ako tebi nije, nema tu tko što prigovoriti. Znakovito je samo da se ti prjelasci uglavnom događaju u dva smjera a u trećem skoro nikako.

 

9 godina
offline
Canon EOS R - Inovativnost usmjerena fotografiranj

Većina recenzija se danas rade radi novca. Naivno je oslanjati se na dignitet u takvom okruženju, iako ne osporavam prednosti Nikon senzora.

Ogromno, pere pod, jesu rastezljivi termini i to osporavam. Upravo zato sam priložio konkretne slike i usporedbe Canon i Nikon aparata.

Ne vidim zašto za takav pristup upireš prstom i prozivaš na subjektivnost, smatram da je takav pristup konstruktivniji i objektivniji nego termini "ogromno", "pere pod" i sl. 

 

Edit: Skratio sam post jer se u jednom moram složiti, a to subjektivnost u ovoj temi. Ide u obe strane. Slike su gore pa neka svatko za sebe vidi razliku. Ako netko želi, mogu ponoviti u nekakvim drugim uvijetima.

@mbaksa mislim da bi bilo odlično, kada već imaš aparat da priložiš par fotki u recenziji.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 22:41 (ITelektronika).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice