Boja inspirirana pticama i školjkama koja se mijen

poruka: 8
|
čitano: 3.837
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Boja inspirirana pticama i školjkama koja se mijen".
10 godina
offline
Boja inspirirana pticama i školjkama koja se mijen

Polidopamin, hm interesantan naziv. Zanima me hoce li doticne boje imati i neku sekundarnu primjenu kao sto ju imaju primjerice osvjezivaci zraka :)

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Boja inspirirana pticama i školjkama koja se mijen

I na kraju godine šlag:)

Jedno filozofsko pitanje:

S obzirom da veličina čestice utječe na refleksiju određene valne duljine jel to znači da mi u biti ne znamo pravu boju stvarnosti...isti materijal mijenja boju u ovisnosti o veličini čestica...temperaturi...itd

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Boja inspirirana pticama i školjkama koja se m

Kako kada, plava boja je u prirodi rijetka i cesto je strukturalna, odnosno virtulna ajmo reci, recimo kod pauna:


A pravo filozofsko pitanje o boji bilo bi je li crvena svima crvena. (Ili je mozda nekima crna - ovo sam malo nabacio loptu na volej za offtopic)
Uglavnom link je tu https://en.wikipedia.org/wiki/Inverted_spectrum

Tko voli ici u putesestvije vikipedije klikanjem na see also, ovo je dobra rupa za uskociti, sretno 

14 godina
offline
Boja inspirirana pticama i školjkama koja se mijen

filozofski, ako mi s predmeta vidimo odbijenu svjetlost i po tome određujemo boju, zapravo znači da je taj predmet svake druge boje osim one koju vidimo...

 

kvragu, nakon svakog teksta dr. Raosa mi je žao što nisam u srednjoj školi imao bolju profesoricu kemije...kemija mi je uvijek bila dosadna i nezanimljiva, ali sad.... kad se vidi njezina uloga u sintezi našeg cijelog svijeta i našeg poimanja svijeta....

 

mashallah doktore Raos!!!

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Boja inspirirana pticama i školjkama koja se mijen

Ovo filozofsko pitanje o "pravoj boji" stvari je zapravo najdublje pitanje koje se može postaviti o kemiji. Boja nije nešto što intrinsično pripada tvari, nego nešto što nastaje interakcijom elektromagnetskog zračenja i tvari. Ako te interakcije nema, nema ni boje. Ili, različito zračenje daje različitu boju. CO2 je nevidljiv u vidljivom spektru, no u području IR zračenja ima dvije "boje". Sve skupa, o boji na razini elementanih čestica nema smisla govoriti. To je još slutio Demokrit kad je napisao: "Na izgled boja, na izgled okus, na izgled miris - a uistinu atomi i praznina." Ono što osjetilima osjećamo samo su sekundarna svojstva, a ono što zapravo jest jesu atomi, molekule i njihove interakcije. I u tome leži draž kemije (a ne u bubanju formula): kao povezati primarna sa sekundarnim svojstvima tvari.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2020 0:04 (danen).
 
4 0 hvala 2
15 godina
offline
Boja inspirirana pticama i školjkama koja se mijen

kad smo bili djeca (sredinom prošlog stoljeća), znali smo dobiti matchbox autiće koji su mijenjali boju prema temperaturi i vlazi. u toje vrijeme precjednica onkraj rosfraj zastora plakala za jogurtom s okusom manga i svinjetine. a bilo je i toplomjera (nekakva vrpca) pa čak i nakita koji je mijenjao boju prema temperaturi podloge. dakle, postoje takve (idimidođimi) boje odavno. samo je zapelo negdje u primjeni. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2020 11:25 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Boja inspirirana pticama i školjkama koja se m
Sredinom prošlog stoljeća predsjednica nije još bila niti u planu. Možda su se njeni roditelji igrali tada...u pijesku.
8 godina
offline
Boja inspirirana pticama i školjkama koja se mijen
Ovo s promjenom boje s vlagom i temperaturom temelji se na jednom nadasve zanimljivom spoju, kobaltovom(II) kloridu heksahidratu, CoCl2 x 6H2O. Za kobatov se ion može naime izravno vezati voda, ili pak kloridni ioni. Iako imaju istu kemijsku formulu, riječ je o različitim kompleksnim spojevima, izomerima, koji svaki ima svoju boju. Na toj se soli temeljilo i nevidljivo pismo: ako se napiše ne vidi se ništa, no ako se zagrije (već na 35 oC) napisano se pojavljuje u modroj boji. Inače, ta sol se upotrebljava za mnogo toga - vidio sam i Majku Božju od higrometra.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice