Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

poruka: 50
|
čitano: 10.527
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu".
14 godina
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

Ajmo više ne kupovati Appleove proizvode da vidimo koliko ćemo izdržati.

 
6 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
Obzirom na evoluciju punjača od par watta do ovih za brzo punjenje od 50W, poprilično je teško to sve strpati u isti koš. Punjač kupljen danas, za par godina postaje obsolete, makar uredno funkcionira, i skoro pa ga se više ne koristi. Tehnologija ga je pregazila i danas više ne zadovoljava minimum zahtjeva suvremenih uređaja, osim da stoji na vikendici u ladici s hrpom drugog smeća s parolom "možda zatreba".
 
5 1 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
bruno1026 kaže...
Obzirom na evoluciju punjača od par watta do ovih za brzo punjenje od 50W, poprilično je teško to sve strpati u isti koš. Punjač kupljen danas, za par godina postaje obsolete, makar uredno funkcionira, i skoro pa ga se više ne koristi. Tehnologija ga je pregazila i danas više ne zadovoljava minimum zahtjeva suvremenih uređaja, osim da stoji na vikendici u ladici s hrpom drugog smeća s parolom "možda zatreba".

I onim punjačm od 5W napunit ćeš novi mobitel s brzim punjenjem, samo dosta sporije. A i stari mobitel ćeš napuniti novim punjačem od 50 W. Tako da problema zapravo nema.

 

Tj. ima ga u smislu što više proizvođača otkriva toplu vodu pa koriste svoje (međudosno nekompatibilne) protokole za brzo punjenje, no korištenje različitog standarda za brzo punjenje ne znači da se svi uređaji unazad desetak i više godina, koji se pune preko USB-a, neće moći napuniti - sporo, doduše.

 

Ako već Apple pokušavaju natjerati na USB-C, bilo bi dobro i da pokušaju natjerati proizvođače da odaberu jedan standard (recimo Power Delivery) i da prisile sve proizvođače mobitela, prijenosnika, powerbankova, punjača da implementiraju taj standard (a onda nek si oni implementiravaju proprietary standarde kolko hoće - bitno da svi podržavaju isti standard).

5 godina
neaktivan
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

Ideja je da mozes koristiti isti punjac sve dok funkcionira i tek onda dok zatreba noviji/bolji nabaviti ga. Ja imam sigurno jedno 10 USB punjaca koji su dosli sa uredajima i koje uopce ne koristim. Koristim jedan jaci od 2A za sve mobilno ili sam kupio USB produzne letve gdje je frekventnije mjesto punjenja i gore je po 4 uredaja istovremeno. Kod mene je vec odavno svaki sljedeci USB punjac obicno smece i interesira me novi punjac tek kad se tehnologija nesto drasticnije promijeni.

 
2 1 hvala 0
6 godina
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

Trebao bi se standardizirati samo konektori, ne punjači u smislu jačine.

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.1.2020 15:46 (love2ml86).
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

Jedan punjač, jedan mobitel istih specifikacija, jedan kabl (ein Volk, ein Reich, ein Führer

 
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

S obzirom da kabeli dolaze odvojeno od punjača, u čemu je problem s lightningom? Sa punjačem koji dolazi sa Androidom, možeč puniti iPhone, i isto tako sa punjačem od iPhonea možeš puniti Android, a možeš i sa USB punjačem iz IKEA-e puniti i jednog i drugog

 
4 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
love2ml86 kaže...

Trebao bi se standardizirati samo konektori, ne punjači u smislu jačine.

Nisam vidio da je itko tražio tako nešto.

15 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
devotion kaže...

Jedan punjač, jedan mobitel istih specifikacija, jedan kabl (ein Volk, ein Reich, ein Führer

 pa punjač ti više i ne treba
trebaš samo USB - A => USB-C kabel
i uštekaš se u PC, TV ili laptop, automobil ili bilo gdje imaš USB-A

if only you knew the power of the dark side
9 godina
neaktivan
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

Švabe još uvijek kmeče zbog dieselgatea pa treba malo udariti na američke kompanije. Kakvo smanjivanje otpada, baš su prozirni.

 
0 3 hvala 0
6 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
mbaksa kaže...
love2ml86 kaže...

Trebao bi se standardizirati samo konektori, ne punjači u smislu jačine.

Nisam vidio da je itko tražio tako nešto.

Ma to je moje mišljenje, jer s jačinom mi nema puno smisla regulacija.. ali konektor je druga stvar..

7 godina
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

 ne boli apple usbc nego šta bi njihove uređaje mogli punit s punjaćima koje nisu oni proizveli, pa nedavno su zabranili popravljanje starih uređaja jer ljudi ne kupuju nove lol

Moj PC  
22 0 hvala 6
16 godina
moderator
online
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
love2ml86 kaže...
mbaksa kaže...
love2ml86 kaže...

Trebao bi se standardizirati samo konektori, ne punjači u smislu jačine.

Nisam vidio da je itko tražio tako nešto.

Ma to je moje mišljenje, jer s jačinom mi nema puno smisla regulacija.. ali konektor je druga stvar..

Al nitko nije pričao o potrebi reguliranja jačine. Tako da ne kužim što želiš reći. Ja sam pričao o međusobno nekompatibilnim standardima za brzo punjenje, a poanta je da, ako punjač već podržava brzo punjenje, neka onda to brzo punjenje bude kompatibilno sa svim uređajima koji mogu iskoristiti brzo punjenje.

6 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven

Krivo sam se izrazio, slažem se.

16 godina
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

Yoda yada bla bla..

Lightning is dead, long live USB-C!!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
dabar_solta_V2 kaže...

 ne boli apple usbc nego šta bi njihove uređaje mogli punit s punjaćima koje nisu oni proizveli, pa nedavno su zabranili popravljanje starih uređaja jer ljudi ne kupuju nove lol

 apple je zabranio popravak svi svojih uređaja jer se "ne isplati"
eto ti roosmana koji bije bitku u USA sa Apple oko popravaka

if only you knew the power of the dark side
7 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.1.2020 17:37 (dabar_solta_V2).
5 godina
neaktivan
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

Ja Rossmana pratim vec godinama i puno puta sam vidio kako su k njemu dosli ljudi sa relativno jednostavnim poravcima (od mozda par desetaka dolara) za koje je Apple predlozio zamjenu maticne, ekrana, sto vec, popravci koji su redovito bili vise od tisucu dolara.

 

Tim kompanijama je u interesu da izvucu sto vise para i jednostavni popravci nisu njima interesantni. Ako nece biti zakonske prisile svi proizvodaci ce dizajnirati svoje uredaje na takav nacin da cim istekne garancija i najmanji popravak nece biti isplativ i automatski ce se vlasniku nuditi novi uredaj.

 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
Alpa Chino kaže...

Ako nece biti zakonske prisile svi proizvodaci ce dizajnirati svoje uredaje na takav nacin da cim istekne garancija i najmanji popravak nece biti isplativ i automatski ce se vlasniku nuditi novi uredaj.

Nešto takvo danas se već i događa u jako puno branši, zakonski su zamjenski dijelovi dostupni nekoliko godina ali džabe kad cijene tih dijelova često prelaze vrijednost uređaja..

14 godina
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

Neznam sta sada filozofiraju... glavno da je punjac standardni, USB.. a kabel je svejedno koji stavim, usb C ili lighting.. svejedno

 
0 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
Apsolutno nepotrebna drama u režiji EU administracije. Ovaj "problem" rješava tržište. Mislim da je kontraproduktivna regulativa koja proizvođaće tjera na uniformnost.
Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
3 4 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
ned kaže...
Apsolutno nepotrebna drama u režiji EU administracije. Ovaj "problem" rješava tržište.

Da je taj problem moglo riješiti tržište, onda bi ga i riješilo.

 

 

A osim toga, tržište nije riješilo ni problem svih onih bedastih konektora kad je svaki proizvođač imao ne samo svoj konektor, nego obično nekoliko nekompatibilnih konektora, ovisno o generaciji mobitela. Riješila ga je 2011. godine Europska komisija, propisivanjem Micro USB konektora kao standardnog konektora u mobitelima.

8 godina
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

Ceka se Southy da nam objasni mane usb-c konektora

 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
Kaby kaže...

Nešto takvo danas se već i događa u jako puno branši, zakonski su zamjenski dijelovi dostupni nekoliko godina ali džabe kad cijene tih dijelova često prelaze vrijednost uređaja..

 najgore je kad ti programiraju uređaj da se pokvari točno kad mu istekne garancija


ili ono što apple uredno radi izbaci novu generaciju mobitela /tableta a onda izbaci novi OS koji uspori staru generaciju uređaja.

if only you knew the power of the dark side
5 godina
neaktivan
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
ned kaže...
Apsolutno nepotrebna drama u režiji EU administracije. Ovaj "problem" rješava tržište. Mislim da je kontraproduktivna regulativa koja proizvođaće tjera na uniformnost.

 O cemu ti pricas? Trziste je dovelo do toga da su se ti zakoni morali donjeti. Ne znam da li se sjecas ali postojalo je vrijeme kada je svaki proizvodac imao svoj punjac. Nokia, Siemens, Ericsson, Sony, Samsung, Alcatel, Motorola... Imali su svoja sucelja za citav niz dodatne opreme koja je rijetko dozivjela sljedecu generaciju mobitela jer se konektor promijenio.

 

Jedan te isti konektor nije nista drugo nego standardizacija. Odabere se jedno rjesenje koje zadovoljava sve potrebe. Dalje proizvodaci zajedno rade na tome da se svaka nova tehnologija ubaci u standard da tehnologija spojena preko tog konektora moze napredovati.

 

Ako cemo odbaciti uniformnost zasto onda stajemo samo na konektoru na mobitelima. Neka svaki proizvodac ima svoju verziju bluetootha, svoju verziju memorijskih kartica (koji ih jos imaju), pa i SIM kartica. Pa kad nabavis novi uredaj odmah po par tisuca kuna nove periferije jer stara vise ne radi.

 

Kod racunala neka svaki mis, tipkovnica i druga periferija imaju svoj konektor, drugaciji konektor na monitoru ovisno koji proizvodac uzmes. Drugaciji konektor graficke, diskova, napajanja... Pa cemo imati stotine konvertera i raznih kablova, tisuce kombinacija...

 

Drugo je dok imamo borbu dvije i vise konekurentnih tehnologija (bluray/hddvd, vhs/betamax) ili postoje tehnoloski razlozi za razlicitost (intel/amd) pa se sad trziste odluci za bolju ili imamo oboje, a drugo je dok za istu stvar imas drugaciji konektor zbog ni jednog drugog razloga osim da mozes kontrolirat trziste periferije.

16 godina
odjavljen
offline
Apple protiv europske regulative za jedinstvene pu

A kakva je situacija sa laptopima i punjacima za njih?

Freak Show Inc.
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
Za laptope bi to bilo jos korisnije.
15 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
mbaksa kaže...
ned kaže...
Apsolutno nepotrebna drama u režiji EU administracije. Ovaj "problem" rješava tržište.

Da je taj problem moglo riješiti tržište, onda bi ga i riješilo.

 

 

A osim toga, tržište nije riješilo ni problem svih onih bedastih konektora kad je svaki proizvođač imao ne samo svoj konektor, nego obično nekoliko nekompatibilnih konektora, ovisno o generaciji mobitela. Riješila ga je 2011. godine Europska komisija, propisivanjem Micro USB konektora kao standardnog konektora u mobitelima.

 -da, jedan (jedini?) primjer kad birokracija nametne nešto i to je ok. Ali to je ipak bio USB.. (a sad već imamo nekoliko usbova, type c i sl. ..)

problem je standard-zakon-regulativa ili onaj tko je veći-jači.. taj postane zakon, tako je bilo sa svime od win-font-kodna stranica preko memorijskih kartica (rat formata koji je završio 'there can be only one..' metodom..).

-svaki proizvođač gura svoj format (fizički, ne standard-signal jer je isti..) + neka nazovimo zaštita što je i nije legitimno, ovisno o tumačenju. To je recimo legitimno, tj ne može eu reči jendom proizvođaču da pređe na format drugog, odnosno u slučaju usb vidimo da može i da je to ok.

 

-problem, npr zamjesnki (pa sad, napajanje, toner, bilo koji dio..) .. tu imamo dvostruki problem npr zamjenski toneri i proizvođači su LEGITIMNI (nisu zabranjeni i sl.) i to je tržišno pravilo. Sad se govori o tome da će npr modemi morati biti jednako stvar izbora (kao što su mobiteli bili zaključani na mrežu operatera) tj da će korisnik moći uzeti bilo koji (kompatibilan) i jednako koristiti uslugu bilo kojeg operatera, tj da neće ovisiti i biti vezan tim uređajem kao ograničenjem (zbog npr cijene, tj telekom obično napuše cijenu uređaja nerealno visoko i toliko traži nrp za raskid ili ako korsnik sam kupuje novi.. dok su to zapravo obični routeri i sl i mogu biti par puta niže cijene.. isto pravilo za tonere).. po tim tržišnim pravilima proizvođač može proizvoditi bilo što po bilo kojoj cijeni, ali nema pravo ograničavati izbor korisnika potrošnim materijalom ili zamjenskim dijelovima, gorivo-auto, ista stvar tying i sl..

-kad pounjač+uređaj imaju 'chip' koji onemogućava normalno koristenje osim 'originala' a inače radi istu-identičnu stvar (nije to bolja struja kao bolje gorivo, nego je ista struja iz iste utičnice itd), tad je ok da to birokracija-pravno regulira u zaštiti potrošača-korisnika...

 

no nekako mi to više liči na usa-eu svađe, apple ili irska još ništa od 13 milijardi, francuska kazna na koju trump lupi carinu itd. sad se uz brexit spominje da će npr gibraltar u eu samo zato da i dalje mogu jednako raditi što žele, duble-triple iriš i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
dabar_solta_V2 kaže...

 ne boli apple usbc nego šta bi njihove uređaje mogli punit s punjaćima koje nisu oni proizveli, pa nedavno su zabranili popravljanje starih uređaja jer ljudi ne kupuju nove lol

 Pa njihovi uređaji se bez problema pune s bilo kojim punjačem, isto kao što se s njihovim punjačem pune drugi uređaji. Mislio si možda na kabl? Ali onda to vrijedi i za stotine drugih uređaja koji imaju mini-usb, micro-usb A, micro-usb B i slične utore. 

 

 

14 godina
offline
Re: Apple protiv europske regulative za jedinstven
Darky kaže...
Kaby kaže...

Nešto takvo danas se već i događa u jako puno branši, zakonski su zamjenski dijelovi dostupni nekoliko godina ali džabe kad cijene tih dijelova često prelaze vrijednost uređaja..

 najgore je kad ti programiraju uređaj da se pokvari točno kad mu istekne garancija


ili ono što apple uredno radi izbaci novu generaciju mobitela /tableta a onda izbaci novi OS koji uspori staru generaciju uređaja.

 Hmm, zanimljivo. Mora da mi je iPad star točno 5 godina i koji bez problema vrti iOS 13 ušao u neki začarni krug laži.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice