Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

poruka: 272
|
čitano: 30.959
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?".
14 godina
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

Lijepo argumentirano, ali nedostaje jedna važna stvar: jednako tako lijepo argumentirano suprotno stajalište, pa da mi možemo zauzeti stav oko ove teme.

Recimo, pitam se što bi se dogodilo da Hrvatska odluči graditi nuklearku blizu mađarske granice. Kako bi susjedi reagirali? Zašto mi se čini da bi bilo problema? 

Ako je nuklearna energija tako sigurna, čemu uopće strka oko ekološki obnovljivih izvora energije?!

I treće, najproblematičnije, političko pitanje. Autor piše da su Mađari poslali lobiste. Ako znamo da su se i crveni i plavi duboko kompromitirali i korumpirali vezano za nacionalne interese ove zemlje i naroda, kako im više možemo vjerovati? Sjetite se samo kakav su imali uspjeh lobisti MOL-a u pridobivanju većinskoga udjela INA-e. Hoće li nam se dogoditi isti scenarij?

 
4 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

Zanimljiv članak. Međutim, u tekstu sam primijetio dvije pogreške.

Kao prvo, Pakš od Osijeka nije udaljen 80 km, nego oko 110 km zračne linije.

A drugo, Pečuh od Osijeka nije udaljen 106 km, nego 70 km zračne linije.

 
6 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
BarbaVeli kaže...

Lijepo argumentirano, ali nedostaje jedna važna stvar: jednako tako lijepo argumentirano suprotno stajalište, pa da mi možemo zauzeti stav oko ove teme.

 u tekstu su lijepo vidljivi argumenti druge strane

 

Predsjednik stranke Zdravko Peko izrecitirao je naizust sve standardne i prigodne refrene o bauku nuklearne energije:

 

1) Pakš je stara ruska tehnologija koja curi na sve strane;

2) kataklizma u Černobilju stvorila je radioaktivni val koji se proširio sve do Španjolske tako da je čak i naše mlijeko bilo radioaktivno. Fukushima je bila najsavršenija nuklearka, a Japan se još stotinama godina neće oporaviti od njezine havarije;

4) svi zeleni iz cijeloga svijeta bili bi za nuklearnu tehnologiju kada bi ona stvarno bila ekološki prihvatljiva;

5) Pakš će u Dunav puštati 11°C topliju vodu koja će ugroziti njegov ekološki sustav;

6) Mađari bi, poput razvijenih zemalja, trebali graditi obnovljive izvore koji nemaju nikakve štetne posljedice;

7) problema će biti i sa skladištenjem nuklearnog otpada..

 

prema ovome gore ja sam svoj stav vrlo brzo donio.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

Više se trebamo bojati mahera koji se bave "zbrinjavanjem" opasnog otpada uzduž i poprijeko.

Stručnjak za odmaganje...
 
5 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
BarbaVeli kaže...

Lijepo argumentirano, ali nedostaje jedna važna stvar: jednako tako lijepo argumentirano suprotno stajalište, pa da mi možemo zauzeti stav oko ove teme.

 

Pa predočeno je jedno stajalište već na početku teksta, a onda je ponajveći stručnjak za nuklearnu energiju u nas, dr. Davor Grgić, o tome iznio svoje mišljenje. Dakle, oba stanovišta su predočena.

 

 

EDIT: vidim da je Nixass već isto napisao...

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 21:13 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
BarbaVeli kaže...
Recimo, pitam se što bi se dogodilo da Hrvatska odluči graditi nuklearku blizu mađarske granice. Kako bi susjedi reagirali? Zašto mi se čini da bi bilo problema? 

I treće, najproblematičnije, političko pitanje. Autor piše da su Mađari poslali lobiste. Ako znamo da su se i crveni i plavi duboko kompromitirali i korumpirali vezano za nacionalne interese ove zemlje i naroda, kako im više možemo vjerovati? Sjetite se samo kakav su imali uspjeh lobisti MOL-a u pridobivanju većinskoga udjela INA-e. Hoće li nam se dogoditi isti scenarij?

Da su Mađari zbilja zli, i nuklearke štetne, ne bi li onda upravo Mađari lobirali da se nuklearka gradi na Hrvatskoj strani?

 

Zanimljivo kako unatoč tvrdnjama da je sve to tako sigurno, radijacija je ipak uspjela pojesti 3. točku ...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 21:22 (DigiMagic).
13 godina
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
Drago kaže...

Pa predočeno je jedno stajalište već na početku teksta, a onda je ponajveći stručnjak za nuklearnu energiju u nas, dr. Davor Grgić, o tome iznio svoje mišljenje. Dakle, oba stanovišta su predočena.

 

 

EDIT: vidim da je Nixxas već isto napisao...

Ne trebaš se truditi jer će se uvijek naći teoretičara zavjere koji sve pripisuju "nukleranom" lobiju (nadam se da se sva "tri" stručnjaka za nuklearnu energiju barem na trenutak osjećaju važnima).

Stručnjak za odmaganje...
9 godina
neaktivan
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

imamo krš star 35 godina od Krška blizu Zagreba na seizmički aktivnom području i toga se nitko ne boji... sad bi se trebali bojat nove nuklarne elektrane? sve je ionako zagađeno na razne načine, radioaktivnu šljaku od teške industrije je jugoslavenska industrija odlagala u naseljenim područjima bez ikakvih pravila ili kontrole. ni sami ne znate čime ste sve trovani ili na čemu/kraj čega živite... prvo bi trebali gledati u svoje dvorište pa onda u tuđe

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 21:21 (dadn).
Moj PC  
1 1 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
dadn kaže...

imamo krš star 35 godina od Krška blizu Zagreba na seizmički aktivnom području i toga se nitko ne boji... sad bi se trebali bojat nove nuklarne elektrane? sve je ionako zagađeno na razne načine, radioaktivnu šljaku od teške industrije je jugoslavenska industrija odlagala u naseljenim područjima bez ikakvih pravila ili kontrole. ni sami ne znate čime ste sve trovani ili na čemu/kraj čega živite...

 

 

Po čemu je Krško "krš star 35 godina"? Ili je to bila samo igra riječi? Naime, Krško u svojoj povijesti nije imala niti jedan imalo ozbiljniji incident, a 2012. je proglašena najsigurnijom u Europi na osnovi prolaska STRESS testova - http://www.vecernji.hr/svijet/krsko-najsigurnija-nuklearka-u-europi-460174.

 

Mislim da je 10. najsigurnija na svijetu. Inače, 35 godina nije velika starost za nuklearku i elektranu općenito.

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

Dobar članak, ali čemu izrazi poput kontejnment i akcident?

Preferiram hrvatske izraze ako postoje, a ako ne postoje onda bolje da piše containment onako kako se piše a ne kako se čita...

 
8 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke

Akcident je termin koji se odavno koristi u hrvatskom (nije isto što i incident), a za kontejment u kontekstu nuklearnog reaktora ne znam postoji li odgovarajući prijevod koji koristi struka. 

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
Drago kaže... 

Po čemu je Krško "krš star 35 godina"? Ili je to bila samo igra riječi? Naime, Krško u svojoj povijesti nije imala niti jedan imalo ozbiljniji incident, a 2012. je proglašena najsigurnijom u Europi na osnovi prolaska STRESS testova - http://www.vecernji.hr/svijet/krsko-najsigurnija-nuklearka-u-europi-460174.

 

Mislim da je 10. najsigurnija na svijetu. Inače, 35 godina nije velika starost za nuklearku i elektranu općenito.

 Koliko sam načuo iz izvora iz domaćeg energetskog sektora, na Krško stvarno nema zamerki. Međutim, navodno je stanje u toj mađarskoj elektrani "vrlo loše". Naravno, ovo se odnosi na postojeća postrojenja, ne na predložena koja bi trebalo izgraditi.

9 godina
protjeran
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

Zbog cega bi drzava koja pravi NE na svom teritoriju ista pitala drugu drzavu?

 
1 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
nixass kaže...

u tekstu su lijepo vidljivi argumenti druge strane

 

Predsjednik stranke Zdravko Peko izrecitirao je naizust sve standardne i prigodne refrene o bauku nuklearne energije:

 

prema ovome gore ja sam svoj stav vrlo brzo donio.

Dobro sad, istini za volju, ovo bi se teško moglo navući na "davanje argumenata" druge strane (kao što se vidi i iz brzine donošenja tvog zaključka). 

 

No nebitno, ne vidim niti jedan razlog zašto bi se uopće morali davati protuargumenti od strane nekoga tko se zalaže za neki (bilo koji) stav? Zanima te protuargument? Eno ti novine, Internet, TV, pa se informiraj...

 

Al' fora mi je ovo, kad mađari traže dozvolu, onda se pita struku, kad bi mi trebali graditi nuklearku, onda se pita nekog s ceste.

Jedva čekam vidjeti kartu nuklearki kroz koje desetljeće, RH će biti izolirani otok sreće, sigurnosti i blagostanja u moru riskantnih nuklearki oko nas...

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 22:06 (Veliki Brat).
16 godina
moderator
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
Veliki Brat kaže...
nixass kaže...

u tekstu su lijepo vidljivi argumenti druge strane

 

Predsjednik stranke Zdravko Peko izrecitirao je naizust sve standardne i prigodne refrene o bauku nuklearne energije:

 

prema ovome gore ja sam svoj stav vrlo brzo donio.

Dobro sad, istini za volju, ovo bi se teško moglo navući na "davanje argumenata" druge strane (kao što se vidi i iz brzine donošenja tvog zaključka). 

 

 

O proširenju NE Pakš svi mediji su pisali isključivo iz pozicije protivljenja:

 

- JL nadnaslov: "OPASNOST U SUSJEDSTVU Orban uz pomoć Putina širi nuklearku udaljenu 100 km od Osijeka!" - http://www.jutarnji.hr/siri-se-nuklearka-nadomak-osijeka-eu-odobrila-gradnju-dva-nova-reaktora-u-madarskom-paksu-/1335696/,

 

- Index spominje isključivo "zabrinutost" zelenih - http://www.index.hr/black/clanak/madjari-nadogradjuju-nuklearnu-elektranu-stotinjak-kilometara-udaljenu-od-osijeka/843254.aspx,

 

- Tportal nešto o zelenima i zaključuje sa "snažnim nuklearnim lobijem" (http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/397516/Madari-dosli-po-hrvatsko-da-za-prosirenje-nuklearke.html). 

 

Općenito, ja sam se trudio naći JEDAN tekst na domaćim portalima gdje su o proširenju NE Pakš svoje mišljenje iznio bilo tko od stvarnih domaćih stručnjaka za nuklearnu energiju i NISAM to uspio. 

 

Dakle, nakon svega toga smo citirali SVE zamjerke (bez obzira koliko bile glupe i neinformirane) protivnika proširenja mađarske nuklearke i JEDINI predstavili relevantno mišljenje ponajboljeg domaćeg stručnjaka za energetiku i nuklearnu energiju, Dr. Davora Grgića, predbacuje nam se... nešto. 

 

Dakle, iznijeli smo na početku višestruko objavljivane stavove nevježa, nestručnjaka i dali relevantan odgovor stručnjaka. Tako se to radi u novinarstvu. 

 

Novinarstvo NIJE istresanje gomile šuma, idiotarija svake vrste, predstavljanje svih mišljenja i pozicija kao jednakovrijednih argumentiranih i na koncu eventualno ograđivanje od svih stavova iznesenih u tekstovima ("Neka čitatelji sami donesu zaključak..."), kao što, recimo, neke novine rade uz napomenu "Stavovi izneseni u tekstu nisu nužno stavovi redakcije", pa na taj način novine nemaju svoju ni društveno odgovornu ni informativnu funkciju. Ne.

 

Dužnost novina i novinara je da koristeći se maksimalno mozgom, poštenjem, logikom i svakim ljudski mogućim trudom otkriju što je istina, a što laž, što je točno, a što netočno i da to onda u najboljoj vjeri najprovjereniju moguću informaciju, koja dolazi od najpouzdanijih izvora, daju svojim čitateljima. 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
Firef0X kaže...

Zbog cega bi drzava koja pravi NE na svom teritoriju ista pitala drugu drzavu?

 

 

Zato jer je takva procedura, iako je mišljenje druge države neobvezujuće (mi bi se mogli buniti, ali na kraju Mađari sami odlučuju).

 

This space for rent!
14 godina
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

Autor je svojim stavovima nedvojbeno na strani nuklearne energije. Baš me zanima postoji li ijedan svjetski relevantan stručnjak za nuklearnu energije koji je protiv nuklearne energije. Ekolozi su posve suprotnoga stava i pitam se ima li ijedan pobornik ekologije koji je "za" nuklearnu energije. Dakle, mišljenje i jedne i druge strane je pristrano.

Kad sam rekao da tek trebam izgraditi svoj stav, mislio sam da mi netko nepristran iznese zaključak o svakoj od ovih točaka.

Zanimaju me mišljenja neovisnih tijela, dalekih od interesnih skupina, kao i od ekološkoga populizma ili mađarskih lobista.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 23:01 (BarbaVeli).
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke

To je praksa koja razvija dobrosusjedske odnose. Na isti način kao što te zanima hoće li ti susjed poslagati lansirne rampe, tako te zanima sigurnost svoje zemlje.

Osim toga, i za dobivanje građevinske dozvole moraš imati suglasnost susjeda. (Barem je tako bilo u "moje" vrijeme.)

16 godina
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
Drago kaže...
Dakle, nakon svega toga smo citirali SVE zamjerke (bez obzira koliko bile glupe i neinformirane) protivnika proširenja mađarske nuklearke i JEDINI predstavili relevantno mišljenje ponajboljeg domaćeg stručnjaka za energetiku i nuklearnu energiju, Dr. Davora Grgića, predbacuje nam se... nešto. 

Ma tko vam (i što uopće) predbacuje, pokaži ga meni da ga ja dohvatim!

 

Ne znam jesi li namjerno ignorirao ostatak mog posta ili ga nisi niti vidio jer su ti kapilare u očima iskočile na njegovu prvu rečenicu toliko da su zakrile zjenicu, ali apsolutno se slažem sa svime iznesenim u članku. Dapače, čak ste za moj ukus bili preblagi u ismijavanju "glupih i neinformiranih zamjerki protivnika proširenja mađarske nuklearke". Po meni takav čovjek ne bi smio uopće biti na čelu takve stranke, ali to je tema za neki drugi članak u nekom drugom časopisu.

 

Peace, bro!

 

 

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.10.2015 8:36 (Veliki Brat).
16 godina
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
BarbaVeli kaže...

...

2. Ako je nuklearna energija tako dobra, zašto se uopće u svijetu u tolikoj mjeri razvijaju obnovljivi izvori energije?

...

 Zato što je zelena energija veliki biznis. Zato što su, ako ubediš javno mnjenje da je zelena energija "dobra", a ova druga "zla", sve kompanije koje koje žele da ispadnu društveno odgovorne prinuđene da kupuju skupu "zelenu" energiju, koja zapravo uopšte ne mora biti tako zelena. Primer iz Austrije:

Reverzibilna hidrocentrala kupuje jeftinu struju od nuklearne elektrane, koristi je za punjenje akumulacije i onda je prodaje kao "zelenu" po znatno višoj ceni. Efektivno, krajnji korisnik kao zelenu kupuje prepakovanu struju iz nuklearke po znatno višoj ceni.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 23:07 (Ivan(4)).
16 godina
moderator
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke

Prvo, "ekolozi" nisu suprotnog stava, jer mnoštvo ekologa danas misli da je NE jedino praktično rješenje za problem stakleničkih plinova. NE se protive domaći zeleni koji uopće nisu ekolozi - radi se o političkoj stranci, a ne stručnjacima. 

 

Njihove stavove je autor iznio na početku, a onda je na njih odgovorio čovjek koji je zapravo stručnjak za energetiku i nuklearnu energiju. Jedini smo od domaćih novina koji smo iznijeli i stavove domaćih aktivista, nestručnjaka i koji smo se potrudili naći stručnjaka koji će na to odgovoriti. 

 

 

Ako ti se čini da su njihovi stavovi slabo argumentirani, to je problem domaćih aktivista - trebali bi prvo poznavati materiju o kojoj bi sudili. 

 

 

 

 

 

 

 

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
BarbaVeli kaže...

Autor je svojim stavovima nedvojbeno na strani nuklearne energije. Baš me zanima postoji li ijedan svjetski relevantan stručnjak za nuklearnu energije koji je protiv nuklearne energije. Ekolozi su posve suprotnoga stava i pitam se ima li ijedan pobornik ekologije koji je "za" nuklearnu energije. Dakle, mišljenje i jedne i druge strane je pristrano.

Kad sam rekao da tek trebam izgraditi svoj stav, mislio sam da mi netko nepristran iznese zaključak o svakoj od ovih točaka.

Zanimaju me mišljenja neovisnih tijela, dalekih od interesnih skupina, kao i od ekološkoga populizma ili mađarskih lobista.

Ti hoćeš reći da su svi ekolozi protiv NE? Znam ih nekolicinu koji nisu protiv iste. Ili si mislio na one koji su svrstani u raznorazne ekološke udruge. Ponekad njihovi interesi i nisu tako nepristrani.

Ivan(4) kaže...

 Zato što je zelena energija veliki biznis. Zato što su, ako ubediš javno mnjenje da je zelena energija "dobra", a ova druga "zla", sve kompanije koje koje žele da ispadnu društveno odgovorne prinuđene da kupuju skupu "zelenu" energiju, koja zapravo uopšte ne mora biti tako zelena. Primer iz Austrije:

Reverzibilna hidrocentrala kupuje jeftinu struju od nuklearne elektrane, koristi je za punjenje akumulacije i onda je prodaje kao "zelenu" po znatno višoj ceni. Efektivno, krajnji korisnik preplaćuje prepakovanu struju iz nuklearke po znatno višoj ceni.

Dobar post ali imaš jedan feler. Reverzibilne hidrocentrale su jako dobra stvar da se npr. u noćnom režimu, kada se troši bitno manje električne energije a konvencionalni izvori moraju raditi (jer ne gasiš i pališ takve izvore kao rasvjetu u sobi), energija jednostavno transformira iz električne u (kasnije kada se koristi) mehaničku energiju. U špicama potrošnje ovo su vrlo korisne elektrane. Porastom udjela obnovljivih izvora električne energije, čiji kapacitet varira u ovisnosti o vremenskim uvjetima, ovakve energane postaju vrlo važan faktor stabilnosti sustava.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
Ovdje se nije radilo o tehnološkom aspektu reverzibilnih elektrana (gdje sve što si naveo stoji), nego o činjenici da se iste koriste kako bi se konvencionalno proizvedena električna energija (ugljen, nuklearke, plin) umjetno prelabelirala u "zelenu", dakle proizvedenu iz obnovljivih izvora i tako skuplje/lakše prodala na tržištima koja se pale na sve što je "zeleno". To rade npr. Švicarska i Norveška koje imaju prirodne preduvjete i puno reverzibilnih elektrana, kupuju viškove na tržištu iz ruskih i francuskih nuklearki, pa ih poslije prodaju histeričarima u Njemačkoj kao 100% zelenu struju proizvedenu čistom vodom iz švicarskih planinskih potoka.
15 godina
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

nikad me nije bilo strah elektrana koliko Mađara, osobito onih koji posluju u Hrvatskoj. toliko bahatosti bez pokrića i bezobrazluka se rijetko pronađe, čak i među "domaćim izdajnicima". u tom svjetlu gledam i na elektranu. bolje slovenski krš nego mađarski šupak. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

Postoji još jedna stvar koju nitko nije spomenuo, a ta je da bi se, nakon što se izgrade dva nova reaktora, stari polagano skidali s mreže.

 

Predviđen početak rada 5. reaktora (1. novog) je 2025. godina, a 6. reaktora (2. novog) 2027. godina. Zatim slijedi polagano isključivanje s mreže starih reaktora; 1. reaktor bi bio skinut s mreže 2032., 2. 2034., 3. 2036. i 4. 2037. godine.

 

Gotovo je sigurno da bi, u slučaju da se novi reaktori ne grade, Mađari pokušali do maksimuma otezati s radom postjećih reaktora. Prema tome, čak i "argumenti" zelene strane govore u prilog izgradnji novih reaktora.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.10.2015 11:11 (BMT).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
RobertS kaže...
Ovdje se nije radilo o tehnološkom aspektu reverzibilnih elektrana (gdje sve što si naveo stoji), nego o činjenici da se iste koriste kako bi se konvencionalno proizvedena električna energija (ugljen, nuklearke, plin) umjetno prelabelirala u "zelenu", dakle proizvedenu iz obnovljivih izvora i tako skuplje/lakše prodala na tržištima koja se pale na sve što je "zeleno". To rade npr. Švicarska i Norveška koje imaju prirodne preduvjete i puno reverzibilnih elektrana, kupuju viškove na tržištu iz ruskih i francuskih nuklearki, pa ih poslije prodaju histeričarima u Njemačkoj kao 100% zelenu struju proizvedenu čistom vodom iz švicarskih planinskih potoka.

 Ma da, inače je ta "konverzija" 100% efikasna pa se isplati.

 

U Njemačkoj su razlike u cijeni ovisno o izvoru minimalne tako da nekakava konverzija u kojoj nastaju gubici i do 30 % ne drži vodu.

Ali što ću pričati, vidi npr na verivox.de, imaš sve, cijene i izvore.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.10.2015 11:49 (limitedition).
12 godina
offline
Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke?

Apsolutno sam protiv nuklearnih elektrana. Porastom broja raste i vjerojatnost teške havarije. Šteta koja će nastati je nesaglediva i trajna. 

 
0 9 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
BlueMax kaže...

Apsolutno sam protiv nuklearnih elektrana. Porastom broja raste i vjerojatnost teške havarije. Šteta koja će nastati je nesaglediva i trajna. 

 Osim što to nije istina:

 

http://www.jutarnji.hr/video--misterij-u-cernobilu-znanstvenici-iznenadeni-velikim-oporavkom-zivotinjskog-i-biljnog-svijeta-na-podrucju-nuklearne-kataklizme/1432847/

15 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
BlueMax kaže...

Apsolutno sam protiv nuklearnih elektrana. Porastom broja raste i vjerojatnost teške havarije. Šteta koja će nastati je nesaglediva i trajna. 

 Ako prihvatimo teoriju globalnog zatopljenja ispada da je šteta od fosilnih energenata također nesaglediva i trajna. Čak i ako odbacimo zatopljenje, žrtve fosilnih goriva se već broje u milijunima, a ni život pored sisačke rafinerije nije piknik.

 

Nego, što misliš o gradnji Plomina 3 i bušotinama u Jadranu?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li se Hrvatska bojati mađarske nuklearke
Ja jako dobro znam koliko košta struja u Njemačkoj jer u istoj živim dulje od 15 godina. Isto kao što - očito za razliku od tebe - znam i da Njemačka zajedno s Danskom ima najskuplju struju u Evropi, 30% iznad EU prosjeka i oko 2,5 puta skuplju nego u Hrvatskoj. Po toj cijeni se puno toga "isplati". Na njemačkom tržištu je nakon nesreće u Fukushimi nastupila opća panika i histerija i eksplodirala potražnja za "zelenom" strujom koje, međutim, na tržištu jedostavno nema u tim količinama raspoloživo 24/7/365. I tu na scenu dolaze između ostalog i reverzibilne elektrane iz Švicarske, Austrije i Norveške koje pretvorbom viškova u doba niske potrošnje u "zelenu" struju na ekološki osvještenim budalama u Njemačkoj zarađuju masne pare. To nisam ja izmislio, to je jednostavno tako. Njemačka i Danska proizvode u svojim vjetro i solarnim elektranama više struje nego što im treba, ali onda kad je nitko ne treba i gdje je nitko ne treba. Obzirom da nemaju vlastite skladišne kapacitete ili dalekovode koji bi struju od vjetrenjača u Sjevernom moru dovele do tvornica na jugu, oni zemljama poput Švicarske plaćaju da im uzmu viškove kad vjetar puše, a nitko ne troši, da bi tu istu struju ponovno kupili kad vjetar stane. I to je činjenica i jedan od razloga zašto je struja u Njemačkoj tako skupa i zašto će "Energiewende" projekt prelaska sa nuklearne energije na zelene izvore maestralno propasti.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice