U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na doho

poruka: 25
|
čitano: 4.296
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na doho".
11 godina
offline
U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na doho

Sve je to lijepo, ali dok nema strateške podrške i smanjivanja birokracijske infrastrukture, piši kući propalo.
Život je prekratak za borbu s ministarstvima, poreznom i REGOS-om.

Ovi su to malo bolje odradili:
https://www.localenterprise.ie/
https://www.enterprise-ireland.com/en/funding-supports/

Sve zgrade u bloku u kojem radim (bok, Friday) financirane su iz fondova EU.

Ukupni nameti na prosječnu plaću programera, uključujući i privatno mirovinsko i zdravstveno su manji od 40%.
Poslodavac uz to po zaposleniku plaća namet od nekih 2% od brutto mjesečne plaće.

A radi odlaska IT-evaca...eh...gospođe i gospodo, tu ste si kašu sami zakuhali.
IT-evci ne odlaze samo radi plaća, tu je još nekoliko drugih stvari, a vjerujem kako svi imaju slične priče.
Svakodnevni presing je puno, puno, puno manji. U 6 mjeseci koliko sam ovdje možda sam dva-tri dana ostao pola sata dulje na poslu.
I to ne zato što me je poslodavac to tražio, nego što sam htio pokrenuti nekakav test da se izvrši preko noći.
Nema službenih mobitela.

Nitko me ne zove u 10 naveče.

Nitko me ne kontaktira preko vikenda.

Nitko me ne zove ili šalje e-mailove dok sam na godišnjem.

Imam pravo korištenja punog godišnjeg i ako radim manje od godinu dana.

 

Osim u slučaju startupa, menadžerski kadar su obično ljudi s višegodišnjim iskustvom na području kojim se tvrtka bavi.
Tako je bilo u svim tvrtkama gdje sam obavljao razgovore.
Dovoljno su enteligentni da ne gaze podređene, jer niti tvrtke u Irskoj nisu baš u poziciji da samo tako sutradan nađu zamjenu za nekoga.

 

I što je još smješnije, Irska je među zemljama koje nisu baš idealne sa stajališta radničkih prava, duljine godišnjeg, socijalne sigurnosti i slično.

Njemačka je bolja u tom pogledu.

 
8 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na doho

šta će nama IT kad oni na vlasti od ministra obrazovanja, ministra zaduženog za optiku i infrastrukturu, hakoma, tele kuća, (ht, vip, tele2....) ne donose i ne rade strategije s ciljem razvoja IT-a,

kad nam škole još uvijek kompjutere, kad djeca do 5 razreda mora plaćati za satove informatike, 

rekli su da možemo biti kao Skandinavske zemlje, Irska, Izrael, meni se čini da smo na razini pojedinih afričkih zemalja. 

 

porezi su najmanja stavka, treba ovo ostalo napraviti.

 

gdje su one silne it kompanije koje bi investirali kod nas, kao ibm, google, microsoft .... 

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na doho

Nece nas neki priglupi i neuki uciti kako ubirati harac od raje, taman posla

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na doho

Imam obrt za informatičke usluge i svake godine placam namete za turizam i za Hrvatske šume...neznam dal da se smijem ili da placem.

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
Svinja kaže...

Imam obrt za informatičke usluge i svake godine placam namete za turizam i za Hrvatske šume...neznam dal da se smijem ili da placem.

 plači i plaćaj. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na doho

Ako vam se ne sviđa, slobodno idite u Rumunjsku. Samo, sumnjam da tamo primaju "kukadžije" koji plaču kad treba platiti kakav državni namet.

Moj PC  
0 13 hvala 0
15 godina
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
Djuro von Prekoplotovich kaže...



Sve zgrade u bloku u kojem radim (bok, Friday) financirane su iz fondova EU.


 Znači parazitiranje na proračunu. U ovom slučaju evropskom.

15 godina
neaktivan
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
BMT kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...



Sve zgrade u bloku u kojem radim (bok, Friday) financirane su iz fondova EU.


 Znači parazitiranje na proračunu. U ovom slučaju evropskom.

To nije parazitiranje jer poticanje IT industrije jača ekonomiju (uloženo se višestruko vraća).

11 godina
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
BMT kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...



Sve zgrade u bloku u kojem radim (bok, Friday) financirane su iz fondova EU.


 Znači parazitiranje na proračunu. U ovom slučaju evropskom.

 

Da.

I vi sada plaćate to parazitiranje.

"Zagreb radi, Dublin se gradi", ili kako ono već ide?

15 godina
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
NecroKnight kaže...
BMT kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...



Sve zgrade u bloku u kojem radim (bok, Friday) financirane su iz fondova EU.


 Znači parazitiranje na proračunu. U ovom slučaju evropskom.

To nije parazitiranje jer poticanje IT industrije jača ekonomiju (uloženo se višestruko vraća).

To nije parazitiranje samo ako je firma državna, a koliko shvaćam privatna je.

Pravi poduzetnik ne muze novce od države, a ovi naši i muzu od države i još kukaju kad trebaju platiti poreze.

Osim toga, zašto bi se ulagalo samo u IT industriju? Ima i puno pametnijih stvari od toga! Područje se zove STEM, a informatika nije STEM nego samo E i možda T. Što je sa S i M? Ja se, recimo, bavim sa S-om. U konačnici, ni T ni E ne vodi razvoju nego se temelje na primjeni S-a.

Tako su i liječnici zapravo kao neka važna aktivnost, a da im nema farmaceuta i kemičara, bili bi najobičniji vračevi i mehaničari.

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.6.2017 18:01 (BMT).
15 godina
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
BMT kaže...

To nije parazitiranje samo ako je firma državna, a koliko shvaćam privatna je.

Pravi poduzetnik ne muze novce od države, a ovi naši i muzu od države i još kukaju kad trebaju platiti poreze.

Osim toga, zašto bi se ulagalo samo u IT industriju? Ima i puno pametnijih stvari od toga! Područje se zove STEM, a informatika nije STEM nego samo E i možda T. Što je sa S i M? Ja se, recimo, bavim sa S-om. U konačnici, ni T ni E ne vodi razvoju nego se temelje na primjeni S-a.

Tako su i liječnici zapravo kao neka važna aktivnost, a da im nema farmaceuta i kemičara, bili bi najobičniji vračevi i mehaničari.

 

Ne znam kojim se ti S-om bavis, no da bi se deklarirao znanstvenikom i bio ozbiljno shvacen podrazumijeva sagledavanja situacije/problema iz svih mogucih kuteva. Tvoja kratkovidnost u konkretnom primjeru daje naslutiti da nemas nekih mogucnosti vidjeti nekoliko koraka unaprijed.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
BMT kaže...

To nije parazitiranje samo ako je firma državna, a koliko shvaćam privatna je.

Pravi poduzetnik ne muze novce od države, a ovi naši i muzu od države i još kukaju kad trebaju platiti poreze.

Osim toga, zašto bi se ulagalo samo u IT industriju? Ima i puno pametnijih stvari od toga! Područje se zove STEM, a informatika nije STEM nego samo E i možda T. Što je sa S i M? Ja se, recimo, bavim sa S-om. U konačnici, ni T ni E ne vodi razvoju nego se temelje na primjeni S-a.

Tako su i liječnici zapravo kao neka važna aktivnost, a da im nema farmaceuta i kemičara, bili bi najobičniji vračevi i mehaničari.

 IT je jedina grana u kojoj ti se uloženo može vratiti i po nekoliko desetaka tisuća puta, pa i više. 
Razvijene države doslovno med i mlijeko bacaju pred IT sektor, jer znaju da je dovoljno da jedna firma se podigne na noge i da će im se uloženo višestruko vratit (između ostalog na tome i počiva start-up scena i poslovni anđeli).

 

Iako se teži tome da se razvijaju sve grane STEM-a, ostatak djelatnosti ne može ni približno parirati IT-u u ovome segmentu i nije niti približno zanimljiv ulaganjima kao IT.

Razlika između parazita i pametnog ulaganja je što ti parazit neće niti vratiti ono uloženo, dok pametnim ulaganjem oplemenjuješ kapital i stvaraš dodatnu vrijednost - zato bi država trebala forsirati grane poput IT-a (i ostalih STEM grana), a ne primjerice poljoprivredu koja u trenutnom načinu poslovanja kod nas ne može državi vratiti niti ono što joj je država dala (i to onda jest parazitiranje i kupovanje socijalnog mira).
Nije bitno "koliko je što pametno", već koliko što će ti vratiti uloženi novac. Jednom kad taj novac vratiš, onda možeš i preraspodjeliti na neke "pametne" stvari. Inače, S je najrizičniji dio za ulagati, jer imaš jako velika ulaganja koja će ti se vrlo vjerojatno nikada ne isplatiti. Kada je netko kod nas na znanstvenom polju napravio nešto što se moglo komercijalizirati i stvarati novu vrijednost? Ovako iz vedra neba ću bubnuti da je to bio Sumamed. S druge pak strane imaš IT firmi koje doslovno niću poput gljiva i koje pune državni propračun.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
Znači treba gledati što je najbolje za kapital, a ne što je najbolje za društvo? To je totalno uvrnuta i bolesna teza!
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
BMT kaže...
Znači treba gledati što je najbolje za kapital, a ne što je najbolje za društvo? To je totalno uvrnuta i bolesna teza!

'Društvo' je apstraktna imenica koju svatko definira kako mu se svidi, a tzv. društveno vlasništvo je i dan-danas sinonim za nemar i propadanje.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
15 godina
offline
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
BMT kaže...
Znači treba gledati što je najbolje za kapital, a ne što je najbolje za društvo? To je totalno uvrnuta i bolesna teza!

 A što misliš da socijala, mirovine, pa na kraju krajeva i davanja za taj tvoj S iz STEM-a dolaze po Duhu svetome? Daj na trenutak stani, upotrijebi taj znanstveni mozak i promisli koliko je tvoja izjava promašena i besmislena.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
offline
U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na doho

A kako da upotrebi nešto šta nema ili mu nije razvijeno ??

 
4 0 hvala 0
16 godina
online
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
Svinja kaže...

Imam obrt za informatičke usluge i svake godine placam namete za turizam i za Hrvatske šume...neznam dal da se smijem ili da placem.

Katastrofa.

Pošto smo mi dio EU, postoji li nekakvo više tijelo kojemu se možemo žaliti zbog ovakvih nebuloza, odnosno nepravdi?

 

 

 

16 godina
online
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
PaleRider kaže...
Svinja kaže...

Imam obrt za informatičke usluge i svake godine placam namete za turizam i za Hrvatske šume...neznam dal da se smijem ili da placem.

Katastrofa.

Pošto smo mi dio EU, postoji li nekakvo više tijelo kojemu se možemo žaliti zbog ovakvih nebuloza, odnosno nepravdi?

 

 

Ne.

A i pitanje je je li to "nepravda" iz perspektive ostalih.

16 godina
online
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
Old Iggy kaže...
PaleRider kaže...

Katastrofa.

Pošto smo mi dio EU, postoji li nekakvo više tijelo kojemu se možemo žaliti zbog ovakvih nebuloza, odnosno nepravdi?

 

Ne.

A i pitanje je je li to "nepravda" iz perspektive ostalih.

 

Iz čije perspektive?

Kakve veze ima Obrt za informatičke usluge sa turizmom i Hrvatskim šumama??

16 godina
online
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
PaleRider kaže...
Old Iggy kaže...

Ne.

A i pitanje je je li to "nepravda" iz perspektive ostalih.

 

Iz čije perspektive?

Kakve veze ima Obrt za informatičke usluge sa turizmom i Hrvatskim šumama??

Iz perspektive ostalih obrta i poduzeća kojima turizam i šume nisu core business, a bili bi u nepravednoj situaciji ako se ugasi samo IT-u.

Ako se općenito ugasi, opet ćemo morati plaćati kroz neke namete.

16 godina
online
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
Old Iggy kaže...
PaleRider kaže...

Iz čije perspektive?

Kakve veze ima Obrt za informatičke usluge sa turizmom i Hrvatskim šumama??

Iz perspektive ostalih obrta i poduzeća kojima turizam i šume nisu core business, a bili bi u nepravednoj situaciji ako se ugasi samo IT-u.

Ako se općenito ugasi, opet ćemo morati plaćati kroz neke namete.

 

Pa i treba svima ugasiti, sve te namete koji nemaju veze sa zdravim razumom, jer vladajući očito oporezuju sve i svašta i koliko mogu dok se nitko ne buni.

To je upravo ono što nama Hrvatima fali, aktivna buna, sve gutamo i prihvaćamo, a otpor se svodi na dvije stvari:

1. bježanje u inozemstvo

2. pasivno međusobno gunđanje

16 godina
online
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
PaleRider kaže...
Old Iggy kaže...
PaleRider kaže...

Iz čije perspektive?

Kakve veze ima Obrt za informatičke usluge sa turizmom i Hrvatskim šumama??

Iz perspektive ostalih obrta i poduzeća kojima turizam i šume nisu core business, a bili bi u nepravednoj situaciji ako se ugasi samo IT-u.

Ako se općenito ugasi, opet ćemo morati plaćati kroz neke namete.

 

Pa i treba svima ugasiti, sve te namete koji nemaju veze sa zdravim razumom, jer vladajući očito oporezuju sve i svašta i koliko mogu dok se nitko ne buni.

To je upravo ono što nama Hrvatima fali, aktivna buna, sve gutamo i prihvaćamo, a otpor se svodi na dvije stvari:

1. bježanje u inozemstvo

2. pasivno međusobno gunđanje

A bunom bi što točno artikulirano dobio?

Treba biti realan, precizan i argumentiran. nameti su besmisleni, ali daj prijedlog kako to sve promijeniti / porješavati.

Kao i npr. ovaj jučerašnji primjer.

Daj prijedlog kako bi, npr. smanjio troškove države?

16 godina
online
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
Old Iggy kaže...

A bunom bi što točno artikulirano dobio?

Treba biti realan, precizan i argumentiran. nameti su besmisleni, ali daj prijedlog kako to sve promijeniti / porješavati.

Kao i npr. ovaj jučerašnji primjer.

Daj prijedlog kako bi, npr. smanjio troškove države?

 

To je sad široka tema, ali kao prvo ne bih gušio rad i zapošljavanje,

visokim nametima samo tjeraš van one koji žele radit, ne potičeš ni zapošljavanje, ni razvoj ni inovaciju.

Visokim porezima i prodajom dobro stojećih firmi (generatora prihoda) se ne izlazi iz krize, samo se dugovi kratkoročno rješavaju, dugoročno je to jako loše.

Svaka politika koja smanjuje generatore prihoda je loša. Jasno mi je da dugove u koje se država uvukla lošom politikom treba vraćati ali ovo nije pravi način.

Do novca se može doći na različite načine, a ovo je najgori.

Puno, puno ima nelogičnosti i neefikasnosti u ovoj državi a čijim rješavanjem bi se stvari mogle popraviti, pa ako i ne ukinuti destimulirajuće namete, bar značajno smanjiti

pa da stvari konačno krenu u drugom smjeru.

Pogledaj samo Agrokor, pogledaj izbore i koliko se uhljebljivača bira i ljudi koji ne generiraju prihode nego samo uzimaju.

Mogu ti dati samo primjer iz svog sela gdje sam odrastao - načelnik općine prima plaću od 15000 kn a prosječna plaća mještana je 4-5 puta manja.

Da bi stvari bile bolje trebalo bi biti obrnuto, a ne ovako, da se više ljudi bori za politička mjesta nego za radna mjesta.

Takav put, put prema sve više političara i potrošača a sve manje generatora prihoda je - put u propast.

16 godina
online
Re: U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na
PaleRider kaže...
Old Iggy kaže...

A bunom bi što točno artikulirano dobio?

Treba biti realan, precizan i argumentiran. nameti su besmisleni, ali daj prijedlog kako to sve promijeniti / porješavati.

Kao i npr. ovaj jučerašnji primjer.

Daj prijedlog kako bi, npr. smanjio troškove države?

 

To je sad široka tema, ali kao prvo ne bih gušio rad i zapošljavanje,

visokim nametima samo tjeraš van one koji žele radit, ne potičeš ni zapošljavanje, ni razvoj ni inovaciju.

...

Da bi stvari bile bolje trebalo bi biti obrnuto, a ne ovako, da se više ljudi bori za politička mjesta nego za radna mjesta.

Takav put, put prema sve više političara i potrošača a sve manje generatora prihoda je - put u propast.

Gdje vidiš mjesto buni? Kako misliš promijeniti politički sustav?

Sve što si naveo je jasno svakome tko želi gledati s realne, ne političke točke gledišta. Nije to ništa novo.

8 godina
neaktivan
offline
U Rumunjskoj su IT-jevci oslobođeni poreza na doho

Nije loše, ali da cijenjena gošća radi ovaj posao za kompletno poduzetništvo to bi bila hvale vrijedna aktivnost.

Ne vidim nikakav razlog da IT bude sveta krava kojoj se "pomaže" unatoč velikoj isplativosti, ako do te veeelike isplativosti uopće dođe, jeltem.

Koliko ITevaca uspije cca 50x više ih negdje u zapeću na nekakvoj crkavici čeka svoju priliku.

Svi poduzetnici moraju plaćati sve poreze tu nema diskusija. Nije ti jasan porez za turizam i što dobivaš od njega? Ne mora ti niti biti, moraš gla platiti jer ti je zemlja u takvom uhljebničkom modu.

Pa umjesto da kukaš da se samo tebe oslobodi budi fer pa primjeti da porezi nisu smisleno uređeni za kompetno poduzetništvo. 

 

Sve u svemu niti brojke ne zvuče impresivno, cca 80kkn po uposleniku mjesečno, od onih koji su članovi od toga samo 30% je izvoz što će reći da je 70% iz sredstva koje se vrte u HR, a znamo odakle novci u HR, pa onda tim više moje čuđenje da se netko buni na 0.1% turističkog nameta.

Kak vele u prilogu, 5 000 000kn prihoda 5000kn poreza za turizam.. Ako zbog 5000kn kvantitativno ne možeš vidjeti da je to  0.1% prihoda onda tu neke ne štima. Pa Banke bez imalo srama uzimaju više od toga.

 

Slažem se da nam je kompletna država uhljebničko parazitska i da to treba mijenjati, nikako se ne slažem da samo IT treba posebno subvencionirati kroz poreznu politiku. Ja ne bi ništa subvencionirao, niti jednu jedinu granu industrije.

 

No u konačnici, oslobodite li poduzetnike od nameta smanjujete kolanje novca povećavate klasne razlike. Imati ćete ITjevca koji si može priuštiti AMGa, i onoga koji nije imao sreće pa kopa po kontejneru. U kratkoviodnom bijesu na uljebničku državu nitko od Vas to nažalost nije u stanju sagledati.

 

Suma sumarum, da zaključim litaniju... kao poduzetnik znam jako dobro da je ova država skupa, no u konačnici cijena nije sukus problema nego odnos države prema poduzetnicima kao prema lopovima te stalno mijenjanje "pravila igre",, tzv "nesigurni zakonski okvir". I svi znamo zašto je to tako, jer u konačnici državu nam vode kumovi i salonski mafijaši koji si naštimavaju ekonomiju kak njima paše.

 

Dakle sljedeći put kad budu izbori trerbali bi shvatiti da je to ipak bitno, te probati izabrati nekoga sa manje lošim namjerama.

 

 

 

 

 

 

 
1 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice