RealSSD C400 u isporuci

poruka: 29
|
čitano: 7.868
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "RealSSD C400 u isporuci".
14 godina
offline
RealSSD C400 u isporuci

Hehe...SandForce ih je sve pregazio..

www.damagehigh.co.cc // Don't fix what ain't broken!
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
DamageHigh kaže...

Hehe...SandForce ih je sve pregazio..

Pa tako nekako da.

SF-u spočitavaju da šteka kod komprimiranih fileov-a, što je i istina, ali opet ostaje na sasvim solidnoj razini, a i ono pto je još bitnije je da u trenutnom omjeru cijene i kapaciteta SSD jednostavno nije prihvatljiv kao storage disk, pa u realworld korištenju ta "boljka" SF-a gotovo uopće i ne dolazi do izražaja.

 

EDIT: iako jednom, kada SSD padne cijenom na niže grane, bliže HDD-u, onda će i to biti puno veći faktor.

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 18:45 (miki1981).
15 godina
offline
RealSSD C400 u isporuci

Ima li tko ssd disk? Koliko se dobije zapravo na podizanju sistema? Jer ako je citanje vise od 400 MB /s onda bi se windows trebao dic za nekih max 3 sekunde?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
acarnoje kaže...

Ima li tko ssd disk? Koliko se dobije zapravo na podizanju sistema? Jer ako je citanje vise od 400 MB /s onda bi se windows trebao dic za nekih max 3 sekunde?

Nemam osobno, ali sam ih nekoliko do sada prodao i ugradio, te instalirao winse, i moram reći da je razlika kod podizanja bilo WIn7 bilo Leoparda ( na Linuxu nisam isprobao) extra velika, iako nije da se win digne za 3 sec jer do sad su uglavnom bili traženi ovi starije generacije i manji SSD-ovi, daleko kraće vrijeme, u smislu čovjeku je trebalo cca 55 sec sa HDD, a kad smo c particiju klonirali na SSD to je išlo na manje od 20 sec, pa sve do cca 10-12 nakon malo optimizacije.

Uglavnom extra brzo. Ali samo podizanje OS-a je potpuno nebitna stavka...jest da je fascinantno to za vidjet, ali ne služi u biti ničemu, jer OS dižemo jednom dnevno u najboljem slučaju, ili ako ste kao ja, onda jednom u 2 mjeseca...možda i dulje.

Ono gdje se vidi snaga SSD-a je u praktično trenutnom pokretanju bilo koje aplikacije, kad prvi put isprobaš SSD imaš osjećaj kao da se aplikacija pokrenula dok si ti mišem samo došao iznad ikone, i pomislio da klikneš, a ona se već pokrenula...

Uglavnom osjećaj brzine rada, veće efikasnosti itd je sjajan. Ono što nije dobro je kad se navikneš na SSD pa se vratiš na HDD onda sve šteka, nekako se vuče itd, dođe ti da pokreneš MBAM...hehe

16 godina
offline
RealSSD C400 u isporuci

Ne kužim zašto bi itko ovo kupio jednom kad stignu ssd-ovi sa novim SandForce kontrolerom koji će navodno pisat i čitat cca 500 / 500 mb.

 

Odmah da pitam kad se očekuju novi ssd-ovi na tržištu?

Poslije jebanja nema kajanja.
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
kovaos kaže...

Ne kužim zašto bi itko ovo kupio jednom kad stignu ssd-ovi sa novim SandForce kontrolerom koji će navodno pisat i čitat cca 500 / 500 mb.

 

Odmah da pitam kad se očekuju novi ssd-ovi na tržištu?

Tko će ga znati..

Ovi s ostalim kontrolerima će trebati debelo spustiti cijene kako bi ostali na tržištu, jer ih je SandForce u svakom cijenovnom segmentu jednostavno razvalio.

www.damagehigh.co.cc // Don't fix what ain't broken!
16 godina
offline
RealSSD C400 u isporuci

Kad dolaze?

Poslije jebanja nema kajanja.
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
acarnoje kaže...

Ima li tko ssd disk? Koliko se dobije zapravo na podizanju sistema? Jer ako je citanje vise od 400 MB /s onda bi se windows trebao dic za nekih max 3 sekunde?

Imam SSD i razlika je itekako primjetna. Uglavnom, na mojoj 7-ici x64 se praktički preskoči onaj plavi welcome screen, a svi programi koji se inače startaju sa windowsima su gotovo trenutno pokrenuti. Nisam prije mjerio vrijeme potrebno za boot sa klasičnog diska, ali znam koliko treba sada: 30 - 35 sekundi od trenutka kad se uključi komp pa do trenutka dok mi pokrene windows i sve startup programe (avast, ad-aware, tray ikona od tunera, daemon tools, objectdock, windows gadgeti, bittorent...). Od navedenog vremena 12 sekundi se odnosi na BIOS i sve gluposti koje učitava i prikazuje (pogotovo se to odnosi na prikazivanje statusa diskova na AHCI kontrolerima, njih 2 (čipset + dodatni na ploči). Tko ne vjeruje, drage volje mu dokažem već snimljenim videom.

Nemam 14 godina
16 godina
online
Re: RealSSD C400 u isporuci
A kako znat koji ssd je na SF? Vidim da dosta ljudi ima problema sa "healthom" koji rapidno opada na ssd-ovima, jel to problem samo ovih jeftinijih ili i nekih skupljih SFa i Intela??
Jel ima neko preporuku za neki od 40-64gb, samo za OS?
14 godina
neaktivan
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
disco kaže...
A kako znat koji ssd je na SF? Vidim da dosta ljudi ima problema sa "healthom" koji rapidno opada na ssd-ovima, jel to problem samo ovih jeftinijih ili i nekih skupljih SFa i Intela??
Jel ima neko preporuku za neki od 40-64gb, samo za OS?

Pa pogledaš u specifikacijama proizvoda. Ja sam apsolutni zagovornik OCZ-a. Pokazali mi se daleko najbojim do sada, i one koje znam da ih imaju su jako zadovoljni.

Inače kako napreduju generacije SSD-a tako i problema sa "healthom" ima sve manje, a ako imaš sad neki noviji ssd sa SF-om i win 7 onda gotovo i nemaš probelma.

Isto tako treba paziti kod tih malih modela...ako imaš ssd od 40gb, efektivno ti je to nekih 28-32gb, jer inače ne možeš koristiti trim, koji je bitan kod održavanja ssd-a u fit stanju.

Isto tako ovi manji modeli su generalno i nešto sporiji, a pogotovo oni "jeftiniji", njih zaobilazi u širokom luku jer su često bazirani na prvim generacijama kontrolera.

Uglavnom pametno izabrani SSD definitivno je nešto najbolje što možeš priuštiti sebi i svom kompu ako želiš dobiti skok performansi kod otvaranja programa, baratanja manjim fileovima, brzim kopiranjima, i poslovima i programima koji se baziraju na tim i sličnim poslovima. Cijelokupni rad winsa je daleko ugodniji bla bla i to se sve zna.

Ali naglašavam ono pametnim odabirom...dakle veličina koja ti treba za winse + osnovne programe sa kojima ćeš raditi + cca 30ak posto koje voli trim imati slobodno...

 

Druga bitna stvar je da npr igre...puno više koristi imaju od jače grafe, nego od SSD-a, tako da oni koji misle da će im igre poletiti zbog SSD-a - varaju se, je, ako igru instaliraš na ssd brže će ići očitavanja igre, nivoa itd, ali na FPS neće imati praktički nikakvog utjecaja.

 

EDIT: prošli BUG ima dobar, dapače odličan test SSD-a

 

EDIT2: evo ti i jedan primjer dobrog SSD-a malog kapaciteta

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 10:23 (miki1981).
16 godina
online
Re: RealSSD C400 u isporuci
E bas sam gledao isti takav corsair, s njim cak ide i kit za 3,5', jel dolazi to i sa OCZom?
14 godina
neaktivan
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
disco kaže...
E bas sam gledao isti takav corsair, s njim cak ide i kit za 3,5', jel dolazi to i sa OCZom?

To ti je najbolje zvati links i pitat njih.

Inače i Corsairovi modeli su odlični.

Ali i dalje treba biti pažljiv kod kupnje: npr, ssdovi sa 25nm čipovima imaju manju brzinu, i dosta veći fail rate od starijih 32nm, a problem je što su npr OCZ broj modela potpuno jednak. Jest da ima garancija ali to nije baš ok.

isto tako ima i još nešto: OCZ i SF surađuju od početka pa tako OCZ ima neke privilegije...jedna od njih je da imaju posebnu verziju FW-a koja na SF-1200 daje jedan dio performansi SF-1500. Međutim, iako je to trebalo biti privilegija OCZ-a SF je RC FW (3.0.1) koji to omogućava poslao SVIMA, a ta RC (release candidate) verzija je imala samo jedan problem sa power saveom, koji je npr Corsair jednostavno isključio i koristio taj FW u svojim SSD-ovima. Međutim to korisnici ne znaju, i sada kada je došla finalna FW (3.0.5) i korisnik sav sretan ima nova verzija FW-a, možda mi donese koje poboljšanje bla bla, ode i napravi update...i smanje mu se performanse...ok, sve i dalje radi unutar specifikacija službenih, ali ipak nešto sporije nego prije FW-a.

Konkretno razlika je u Random Read/Write Performance (4K), gdje SF1200 ima 30K/10K IOPS a SF-1500 30K/30K IOPS.

Da nebi bilo zabune, to j i dalje više od konkurencije, npr Intel ima na većm diskovima oko 8,8K.

 

EDIT: sve ovo skupa inače je i razlog zašto ja sebi još nisam uzeo neki SSD...našao sam OCZ-ove modele, išao bi na 160 ili 180 GB, vjerojatnije 180. Ali čekam još malo da se ipak sve to skupa iskristalizira bar donekle. Kad se ustale sa čipovima, i performansama onda idem ja u kupnju. čekao sam prije da padne cijena ovih od 160-200GB, sad mi je to prihvatljivo, ali sad se situacija malo zakomplicirala sa tim 25nm čipovima, pa sam sad još malo na čekanju.

 

EDIT: i da , da ne zaboravim, ako već ideš uzeti SSD, obavezno , ali OBAVEZNO...radi redoviti backup sve ga važnog što misliš na njemu držat.  To uvijek naglašavam strankama, i ako je moguće namjestim im automatski backup tokom noći. W7 ima sasvim dobar backup alat, ako se nekome ne sviđa ima i besplatnih. Uglavnom to je pametno, i vrlo poželjno kod SSD-a. Ja kad uzmem svog, bit će set up svake noći oko 3 sata incremental backup na HDD i mirna Bosna, a bome i miran ja. vezano uz ovo: ako SSD rikne...puno s umanje šanse da će se podaci uspješno moći spasiti u odnosu na HDD, a da ne govorim u slučaju da je SSD još i zaštićen enkripcijom...

I naravno kod SF kontrolera je cijel stvar još malo teža nego kod ostalih baš zato jer oni koriste kompresiju podataka stalno i uvijek (to je jedan od razloga njihovih nadmoćžnih performansi u odnosu na ostale)...

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 11:32 (miki1981).
16 godina
online
Re: RealSSD C400 u isporuci
E ovome zanimalo, znaci jos uvjek je mehanicki disk pouzdaniji... Dakle nistaod SSDa zasad!
14 godina
neaktivan
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
disco kaže...
E ovome zanimalo, znaci jos uvjek je mehanicki disk pouzdaniji... Dakle nistaod SSDa zasad!

Daleko pouzdaniji...SSD-ovi se kvare prilično, pogotovo sada ovi 25nm noviji.

Ali su HDDovi i dalje osjetljivi na udarce, padove i slično, dok SSDovi nisu ni približno toliko, praktički ako se ne slomi od udarca on i dalje radi.

Ali recimo puno su osjetljiviji na nestanke struje i slične stavke. Isto tako lakše je, u slučaju havarije izvuć podatke sa HDD-a nego sa SSD-a.

 

Nije sad to kronično da se svaki drugi kvari, ali puno više nego HDD. Ipak je to još uvijek relativno nov proizvod, i ima i kontroler i mem čipove, i svaki od tih čipova se može pokvariti...dok je kod HDD-a ipak situacija malo jednostavnija što se elektronike tiče.

 

Ali performanse su daleko na strani SSD-a.

 

Sve ti je tu balans između potreba i mogućnosti. ili jednostavno želje da se nešto ima.

 

Osobno me nebi brinula pouzdanost kada bih bio potpuno siguran koji ću SSD dobit, tj sa kojom verzijom meme. Ali za sada nemam tu priliku kod ovog izvora gdje mi je cijena prihvatljiva, pa ću radije čekati još. Jer ionako mi je potreba ovdje potpuna nula, samo mi igra želja da ga imam.

14 godina
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci

A šta je sa stavljanjem u RAID polje? Da li je bolje kupiti dva manja, da se zbroji kapacitet?

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
14 godina
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci

U RAID-u ne radi TRIM. Ne bi baš preporučio..

www.damagehigh.co.cc // Don't fix what ain't broken!
14 godina
neaktivan
offline
RealSSD C400 u isporuci

Nekako me visoke cijene i dalje odbijaju.Potrebno mi je barem 256GB, preporuceno 320 a za to su cijene jos paprene.Mislim da mi toliko sitnice u brzinama nisu bitne, jer je vec sam skok s harda na SDD osjetne brzine.

Mislim da tek za godinu dana mozemo pricati o nekom prihvatljivom omjeru GB/cijene.Jebiga, nekom ameru mozda i nije problem dat no dok to preracunamo i eure, pa nasi trgovci, cijene samo skakucu gore.

 
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RealSSD C400 u isporuci

Bas je neko gore prije mene dobro pitao.. sta je sa RAIDom?? Vidim da kazete da ne radi TRIM... iskreno u zadnje vrijeme se nisam bas pratit dogadanja na informatickom polju pa me tako jako zanima, jer imam primarno RAID polje (stripping) sa 3 maxtora od 160 gb, plus 2x1 TB od hitachia u mirroringu..

 

Premda, pretpostavljam, da bi bar teoretski i jedan dobar SSD trebao biti brzi od 3xhdd RAID-0, volio bih pitat nekoga ko je imao prilike tako nesto isporbati u praksi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
Shone kaže...

Bas je neko gore prije mene dobro pitao.. sta je sa RAIDom?? Vidim da kazete da ne radi TRIM... iskreno u zadnje vrijeme se nisam bas pratit dogadanja na informatickom polju pa me tako jako zanima, jer imam primarno RAID polje (stripping) sa 3 maxtora od 160 gb, plus 2x1 TB od hitachia u mirroringu..

 

Premda, pretpostavljam, da bi bar teoretski i jedan dobar SSD trebao biti brzi od 3xhdd RAID-0, volio bih pitat nekoga ko je imao prilike tako nesto isporbati u praksi?

Jep, nema TRIM u RAID-u, mislim da čak ni OCZ RevoDrive x2, koji ide na PCI-ex4 i koji ima svoj interni radi, nema TRIM...

1 dobar SSD će biti brži od tih Maxtora 160...

1 dobar SSD će biti brži i od 2 moderna WD blacka u RAIDU, ili će biti tu negdje, ali i dalje ostaje HDDovih 10ak ms u odnosu na SSD 0,1, i dalje ostaje velika razlika kod čitanja malih fileova koja kod pokretanja programa, bootanja winsa i sličon radi najveću prednost SSD-a...

15 godina
neaktivan
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
miki1981 kaže...
Shone kaže...

Bas je neko gore prije mene dobro pitao.. sta je sa RAIDom?? Vidim da kazete da ne radi TRIM... iskreno u zadnje vrijeme se nisam bas pratit dogadanja na informatickom polju pa me tako jako zanima, jer imam primarno RAID polje (stripping) sa 3 maxtora od 160 gb, plus 2x1 TB od hitachia u mirroringu..

 

Premda, pretpostavljam, da bi bar teoretski i jedan dobar SSD trebao biti brzi od 3xhdd RAID-0, volio bih pitat nekoga ko je imao prilike tako nesto isporbati u praksi?

Jep, nema TRIM u RAID-u, mislim da čak ni OCZ RevoDrive x2, koji ide na PCI-ex4 i koji ima svoj interni radi, nema TRIM...

1 dobar SSD će biti brži od tih Maxtora 160...

1 dobar SSD će biti brži i od 2 moderna WD blacka u RAIDU, ili će biti tu negdje, ali i dalje ostaje HDDovih 10ak ms u odnosu na SSD 0,1, i dalje ostaje velika razlika kod čitanja malih fileova koja kod pokretanja programa, bootanja winsa i sličon radi najveću prednost SSD-a...

 

Hvala najljepša na odgovoru.. znači došlo je vrijeme da izbacim "višak" diskova i nabavim jedan SSD. Još kad bi bili malo jeftiniji, jer ipak mi treba bar 250 gb primarni disk...

13 godina
offline
RealSSD C400 u isporuci

Wake up topic! Haha 
Dobio sam neki dan lap s ovim shitssd-om, dakle Micron RealSSD C400 512gb.

U Biosu ne prepoznaje ssd, u windowsima mi ne dopušta da ga formatiram i napravim particiju aktivnom. Prilikom instalacije windowsa ga izlista, kao i njegovu veličinu no ne dopušta instalaciju istih na njega.
Kontam sad probat putem bootabilnog usb-a promjeniti firmware gore, što vi mislite? Ima li spasa?

EDIT
Putem usb-a probao fw promjeniti, ne može. Prikaže ssd no nema ništa od njega.

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2021 12:33 (kruskar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
kruskar kaže...

Wake up topic! Haha 
Dobio sam neki dan lap s ovim shitssd-om, dakle Micron RealSSD C400 512gb.

U Biosu ne prepoznaje ssd, u windowsima mi ne dopušta da ga formatiram i napravim particiju aktivnom. Prilikom instalacije windowsa ga izlista, kao i njegovu veličinu no ne dopušta instalaciju istih na njega.
Kontam sad probat putem bootabilnog usb-a promjeniti firmware gore, što vi mislite? Ima li spasa?

EDIT
Putem usb-a probao fw promjeniti, ne može. Prikaže ssd no nema ništa od njega.

 

windows instalacija ti je na GPT ili MBR kreiranom usb-u?

ako je MBR - probaj je kreirati na GPT u rufusu (ili koji već tool koristiš)

 

možda to pomogne, imao sam sličan slučaj na nekom laptopu - nije mi dao instalaciju windows usb-a koji je bio MBR - čim sam promjenio na GPT - prošlo je...

7 godina
protjeran
offline
RealSSD C400 u isporuci
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci

 Problem je što mi ne dopušta da ga učinim aktivnim, također putem botabilnog usb-a od lenova sam probao staviti gore novi FW i prikaže ssd no ne dopušta stavljanje drugog FW-a, izbaci nešto na shemu SSDs not edibile.

 

Za kolegu iznad

Botabilan USB samo s FW-om sam probao.
EDIT
Što se tiče instalacije windowsa i MBR I GPT probao.

Također prilikom boota, post dio zastane na sigurno minutu boreći se s istim ssd-om.

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2021 19:29 (kruskar).
7 godina
protjeran
offline
RealSSD C400 u isporuci

Da bi upgradeao FW, moras znati dali imas SATA ili mSATA SSD,

je FW nije isti za oba.

 

Druga stvar, mozda je SSD neispravan, ipak je star 10 godina.

Nebi me cudilo da je odradio svoje write cikluse i da je pri kraju.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
Čitatelj kaže...

Da bi upgradeao FW, moras znati dali imas SATA ili mSATA SSD,

je FW nije isti za oba.

 

Druga stvar, mozda je SSD neispravan, ipak je star 10 godina.

Nebi me cudilo da je odradio svoje write cikluse i da je pri kraju.

 Sata, običan 2.5" 512gb
Kaže:
MTFDDAK512MAM-1K1


Ni mene to nebi iznenadilo da je amen, no nemam što izgubiti.

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
13 godina
offline
RealSSD C400 u isporuci

Kontroler na ssd-u je vrisnio.

S drugim kontrolerom šljaka.

Maloprije prebačen drugi "chip kontrolera".

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci

Mislis drugi SSD?

Sam kontroler bas i ne mozes zamjeniti, osim da ga prelemis.

A i tad je pitanje hoce li raditi, mora biti sa istim FW-om,

istog batcha i jos hrpa stvari, kao i lock-out chip da nebi mogao samo

tako doci do podataka.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
13 godina
offline
Re: RealSSD C400 u isporuci
Čitatelj kaže...

Mislis drugi SSD?

Sam kontroler bas i ne mozes zamjeniti, osim da ga prelemis.

A i tad je pitanje hoce li raditi, mora biti sa istim FW-om,

istog batcha i jos hrpa stvari, kao i lock-out chip da nebi mogao samo

tako doci do podataka.

 Kažem kontroler je vrisnio, zamjenjen čip kontrolera, FW 070 je gore, izgleda je identičan prošlom.

SSD Uredno radi, dižu se winsi na njega.

Imam lemnu stanicu, nadam se da je sad malo "jasnije" hehe :)

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice