Oj, hrvatska mati...

poruka: 119
|
čitano: 21.571
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Oj, hrvatska mati...".
16 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...

Ne bi covjek povjerovao, ali kad sam procitao sa strane na forumu pod "Aktualne teme" link "Oj, hrvatska mati..." kliknem i dovrsavam si u glavi "...moras tugovati".

Spuki.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
14 0 hvala 1
16 godina
offline
Oj, hrvatska mati...

Bas sam prije koji dan pričao s najboljim prijateljem o njegovom odlasku u njemačku...tamo mu je i obitelj, zna savršeno njemačk, nije običan radnik već malo viša pozicija...priča mi o tome kako kupuje novi komp i plejku, kako se dvoumi kupiti između a6 i q7, znači samo materijalni aspekt mu je vrhunski zadovoljen, a kad je proradio alkohol, taman toliko da nas potakne na iskrenost, priznao mi je da mu više vrijedi večer s nama nego cijela godina u njemačkoj i da mu se čini da će se vratiti kao starac koji nema ništa osim auta, kuća, novaca na računu...kad sam to čuo odlučio sam zauvijek ostati, iako sam imao mogućnosti otići sa svojim znanjem EU prava vani bez problema, čak je bilo nekih stipendija...ostati ću zauvijek ovdje, uvijek će biti konzervi sardine za 6 kuna, uvijek će biti rasprodaja na kojima se mogu uzeti traperice već za 200 kn...živjet ću skromnije, neću biti najbogatiji, ali ću biti, nadam se, sretan među svojima...tko to more platit?

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 13:23 (ivaninho).
 
52 5 hvala 1
15 godina
offline
Oj, hrvatska mati...

eh, da sam mlađi. ne bih u rvackoj čekao slušalice na BUG-ovoj nagradnjači, već bih odmah gaće na štap pa u bilokamosamonetu. i rado bih BUG-u slao putositnice. no u "onom" sustavu još je i bilo perspektive (bez ikakvih veza ili partijske pripadnosti) no rat i to odnio u vražju mater. sad me ionako više nidgdje ne bi primili, osim u petrovoj kad se daje krv. 

 

p.s.: moja je pjesma bila - oj, hrvatska mati, nemoj me j...ti. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 13:16 (Ajar).
Moj PC  
21 0 hvala 0
12 godina
offline
Oj, hrvatska mati...

Meni iz ekipe jedna frend otišao u DE drugi u Dublin a treči u Dubai,prva dva konobare,trećii trener tenisa!Svako malo čujem da netko ode!Sva tri su zadovoljni i zarađuju dovoljno i žive dostojanstveno,je da bi bilo ljepo to sve ima u rodnoj Hrvatskoj ali....

AUDIOFIL
Moj PC  
10 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...

Da mi nema obiteljskog biznisa otišao bi iz ove države još nakon srednje škole. Ovako? Ništa, radiš i šutiš...

Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Oj, hrvatska mati...

Nema ovdje napretka dok nekom ne pukne film i primjeni Mad Max metode nad određenim individuama...

Moj PC  
10 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...

ne kužim kak se to uopće može uspoređivati po ikojoj osnovi?

 

ali pogledajmo samo novčanu. Tu moram biti neki bolesni menadžer ili ne znam koj k... da ikad pređem 15k kn, a u Irskoj kao malo jači inženjer uredno možeš imati 4-5k eura mjesečno.

 

Čemu onda ovakav tekst i dileme?

 

Pa ne radi se tu u Hrvatskoj kao prvo!

Da je ovo idealna zemlja (a ovo je totalno dno od države i društva), i bogata, svejedno bi pametni karijerni move bio bijeg u Irsku. Tamo radi masa Francuza, Njemaca, itd..ne zato jer je to do njih i njihovog društva/države, već je to do IT-a koji je u Irskoj top.

Tema je krivo plasirana. Krivo postavljena.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 13:25 (Putin).
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Oj, hrvatska mati...

sad si me rastužio miro i to na posljednji blagdan do uskrsa....

nadam se da moji klinci s kojima toliko uživam doma (zato i ističem blagdan) i kuham im upravo ručak s guštom, neće morati biti u ovakvoj dilemi kao mnogi mladi ljudi u hrvatskoj

s druge strane nadam se i da će svijet postati još veće selo, pa da i taj odlazak neće biti toliko težak, ako već bude morao doći do njega

 

EDIT:

putine, tebi možda jest krivo nasađena tema, meni nije

kad samo zamislim da bi mi klinci jednog dana mogli biti tisućama kilometara udaljeni, koliko god dolazili u posjetu ili ja njima, zazebe me oko srca

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 13:26 (picajzla0707).
Moj PC  
1 1 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...

Kad se govori o velikom valu iseljavanja obično se zaboravljaju dvije stvari:

1. Kao jedna od najvećih prednosti ulaska u EU navodilo se slobodno tržište rada. Pri tome se mislilo upravo na ovo što se sada događa. To što naši ljudi nisu u stanju shvatiti posljedice onoga što im se govori (npr. promjenjive kamatne stope), pa se poslije čude rezultatima, je neka druga priča. Posljedice slobodnog tržišta rada mogu biti dvojake, mogu nama dolaziti radnici iz drugih zemalja, što nam se neće svidjeti jer ionako imamo puno nezaposlenih, a mogu biti i da naši ljudi idu van, što rješava nezaposlenost i donosi nešto deviza, ali nam se ni to eto ne sviđa. Zašto smo to onda smatrali prednošću?

 

2. Ljudi odlaze iz 'zemlje' ili 'države', ali ne odlaze zbog zemlje ili države. Odlaze zbog ljudi, i to ne nekih zlih pojedinaca, odlaze zbog prosječnog stanovnika Hrvatske, koji svojim glasom na izborima, netolerancijom prema drugima, svojom sitnom potkupljivošću, sklonošću da prevari gdje stigne, prometnom i svakom drugom nekulturom čini ovu zemlju lošijom od neke druge na zapadu. Naša 'snalažljivost', 'temperament' i ostali atributi kojima se ponosimo su upravo ono što čini zemlju nepoželjnom za život. U pravilu što je neki kraj snalažljiviji i temperamentniji to je u većoj banani, ne samo u hrvatskim okvirima. Kod nas se pridržavanje propisa smatra slabošću, a zaobilaženje vrlinom, i onda se čudimo što nam institucije ne funkcioniraju. Taj mentalitet slobode od odgovornosti prema drugima, vrlo različit od osobne slobode koja se prakticira na zapadu (u Hrvatskoj je među ljudima prihvatljivo da netko koristi beneficije koje mu ne pipadaju, ali je neprihvatljivo da je homoseksualac) je ono što nas slabi kao društvo i u konačnici čini lakim plijenom nacija koje su stvari postavile drugačije.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
43 0 hvala 10
16 godina
protjeran
offline
Oj, hrvatska mati...

Čim prije se riješimo post-socijalizma to bolje. Irska je porezni raj za kompanije i zato svi "krupni kapitalisti" tamo otvaraju svoje podružnice. Al ono, glavno da se kod nas i dalje potajno obožava Drug Tito i partija.  Drugi problem je što su Hrvati najobičniji defetisti i plači###

 

Ja znam da se ne želim uklapati u strano društvo (uvijek ćeš biti stranac u očima lokalnih ljudi) , nemam više volje niti želje za time. Tko je spreman raditi može i ovdje dobro živjeti, i to daleko bolje nego u jednoj  gotovo permanentno oblačnoj Irskoj ili Velikoj Britaniji.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 14:06 (Mayo).
 
5 22 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...
Razni faktori, motivi, aspekti za pojedine situacije odrede na kraju otići ili ostati. Kompleksno pitanje ali kolega Visak je na dobrom tragu, a kolega Mayo samo potvrđuje da su podjele u ovom društvu tako duboke da se normalnom ne-opterećenom liku jednostavno ne da više to slušati.
 
6 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
ivaninho kaže...

Bas sam prije koji dan pričao s najboljim prijateljem o njegovom odlasku u njemačku...tamo mu je i obitelj, zna savršeno njemačk, nije običan radnik već malo viša pozicija...priča mi o tome kako kupuje novi komp i plejku, kako se dvoumi kupiti između a6 i q7, znači samo materijalni aspekt mu je vrhunski zadovoljen, a kad je proradio alkohol, taman toliko da nas potakne na iskrenost, priznao mi je da mu više vrijedi večer s nama nego cijela godina u njemačkoj i da mu se čini da će se vratiti kao starac koji nema ništa osim auta, kuća, novaca na računu...kad sam to čuo odlučio sam zauvijek ostati, iako sam imao mogućnosti otići sa svojim znanjem EU prava vani bez problema, čak je bilo nekih stipendija...ostati ću zauvijek ovdje, uvijek će biti konzervi sardine za 6 kuna, uvijek će biti rasprodaja na kojima se mogu uzeti traperice već za 200 kn...živjet ću skromnije, neću biti najbogatiji, ali ću biti, nadam se, sretan među svojima...tko to more platit?

 sve ti to ovisi od osobe do osobe.

danas si iz bilo kojeg dijela europe u hrvatskoj za maksimalno 3 sata a tarife su takve da je cijenu leta smijesno i spominjati.

frendovi s kojima sam bio frend u hr sam i dalje frend, vidimo se i vidjat cemo se i dalje par puta godisnje, s druge strane upoznas druge ljude itd..

a tek sad vidim kolko je zapravo dobro imati poznanstva o kojima sam u hr mogao samo sanjati (bez imalo omalovazavanja starih frendova)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 14:15 (nixass).
10 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...

E Miro moj,  šta bi ti još da pratim politiku pa da profućkam do kraja? 

Što se tiče bježanja iz rvacke gdje me jebu naši takozvani poslodavci puni sebe nesposobni za normalnu komunikaciju s radnikom gdje očekuju da si faking inženjer raketnih pogona sa znanjem programiranja svega i svačega, sistemaš, grafički dizajner, 3d model majstor, web programer i dizajner itd i na kraju ti kažu da ni to nije dovoljno za rad kod njih za plaću od 2400kn. Ja osobno moram ća (nisam još) jer em nema posla i nitko ti ne želi pružiti šansu jer su obična gamad makar im kažeš da ćeš na početku raditi za običan minimalac a kplus rad me ne privlači. Onaj tko ima obitelj i pun kufer prijatelja normalno da mu je teže otići ali onom tko nema ja kažem odi i bježi jer naći ćeš bolji život ako si sposoban u glavi. Friday je imao muda za otići ovako kako je i čovjek je bio u pravu, makar je njemu bilo lakše s obzirom da je imao pun k iskustva i većinu toga je sredio od doma. Friday kapa do poda od mene. Ova zemlja je tolko jedno govno da je to postalo nenormalno a ljudi također nisu daleko, jedino šta valja u ovoj zemlji je krajolik i prelijepi jadran. 

 
25 0 hvala 7
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
ivaninho kaže...

ostati ću zauvijek ovdje, uvijek će biti konzervi sardine za 6 kuna, uvijek će biti rasprodaja na kojima se mogu uzeti traperice već za 200 kn...živjet ću skromnije, neću biti najbogatiji, ali ću biti, nadam se, sretan među svojima...tko to more platit?

 

Nekad ti mozda dopizde sardine, traperice po 200 kn, more na koje ne mozes otici, vrhhunski baranjski kulen koji si ne mozes kupiti, najbolje maslinovo ulje o kojem mozes samo slusati (jer nemas 150 kn za litru)...

A mozda ti bude krivo sto djetetu ne mozes platiti faks, sto zeni ne mozes kupiti ogrlicu koja joj se jako svidja, sto roditelje ne mozes pogurati sa 1000 kn da si lakse kupe drva na zimu. Slika je malo sira od "tko to more platit".

Moj otac je proveo bezbrojne noci u rovu na prvoj liniji, moj svekar je cak i propucan snajperom takodjer u uniformi HV-a. Mozda se zbog toga cini da sam malo nezahvalno djubre kad ostavljam ono sto se krvlju branilo. Dobili smo drzavu ali ne onakvu kakvu smo htjeli. Barem ja nisam.

Masa familije mi se bavi politikom (i to vrlo mutno), neki drugi se "snalaze" na kojekakve nacine. Meni je to sve neprihvatljivo. A posve mi je neprihvatljivo da mi djeca danas-sutra pomisle kako je to normalno. Skromne su, postene i iskrene (imam 3 cure) i dok su pod mojim krovom tako ce morati biti. Nadam se da ce se to usaditi u njih dovoljno duboko.

Ne osudjujem nikoga, samo obrazlazem svoju odluku jer je nekima nezamisliva. A dokazao sam da mogu uspjeti i u Hrvatskoj pa mi nitko ne moze reci "a sta se nisi borio?". Quest gotov, idemo dalje...

 

Freak Show Inc.
16 godina
protjeran
offline
Oj, hrvatska mati...

Meni je najžalosnije činjenica da većina Hrvata još nije skužila da je kapitalizam jedini izlaz iz ove žabokrečine i to je primarno zbog toga što uhljebi (akademija, političari, novinari, NGO) sustavno ljudima peru mozak. Mene potpuno zaboli čisto jer opstajem kao freelancer na globalnom tržištu gdje sam ponekad radio i za kikiriki samo da platim račune.   Definitivno, ako ne možete ovdje opstati odite vani, Irska, VB, Amerika, Dubai, Singapur, Australija, NZ, etc etc

 
4 0 hvala 1
11 godina
offline
Oj, hrvatska mati...

Jeftina sentimentalnost ne može napuniti gladan stomak, niti izlječiti istraumatiziranu psihu.

 

Hrvatska je izuzetno BRUTALNA zemlja za običnog malog čovjeka.

 

Moji bliski članovi obitelji su se doslovce preporodili i izlječili psihički i fizički za samo godinu dana rada u Njemačkoj.

Mada rade za minimalac. Imaju sasvim dovoljno za sve svoje potrebe.

 

Neki ljudi su prirodno više, a neki manje sentimentalci i nostalgičari.

 

Meni je u Hrvatskoj bilo lijepo dok sam se školovao (još bi bilo lijepše da nije bilo tog nesretnog rata i srpskih granata), a iza škole.... samo noćna mora...trauma.

Te stari ostao bez posla , te mati na ulici, nemaš se kud okrenut.

 

Kako da ja to zaboravim? Kako da ja sad kmečim za zavičajem? Za mučionicom?

 

Ja razumijem da netko sa faksom ne želi "prati prozore" za minimalac. Razumijem da netko kome je u Hr bilo lijepo gaji nostalgičarske osjećaje i pati. Ne razumijem zašto se ne vrati, kad je već tako.

 

Ali ja osobno jednostavno nemam problem raditi za minimalac, za početak. Niti imam problem sentiša i sevdaha, čak naprotiv, "lečim se" i uživam. 

 

Imam 35 godina, i nemam ja ni vremena ni živaca, ni volje, čekat da se "domovina" opošteni. To tko misli delat, nek slobodno dela, nek "gradi" Hrvatsku. Ja ovak izvana, mogu samo takvima ići na živce.

 

JA sam stanovnik svijeta. Planet zemlja je moja domovina. Moj zavičaj. Ako ću biti sentimentalan, onda ni iz pelena nisam trebao izaći. Još me vuče nostalgija za danima kad sam mogao samo pustiti toplo... da me grije oko guze... eto to Vam mogu priznati i bez da sam popio alkohola. Godinu dana u Njemačkoj se ne može mjeriti sa jednim dobrim kenjanijem u pelene dok sam bio mali. Koji je to dobar osjećaj...

Time waits for no man.
Moj PC  
36 0 hvala 0
12 godina
offline
Oj, hrvatska mati...

Tko god ima iti trunku nekakve patetične sentimentalne "odanosti" ovoj državi, a pogotovo ovom narodu nije baš "čist" u glavi, fali mu yebeni šleper daski.

Srećom, čovjek sam sa nula ambicija u životu pa je i ovo malo što imam dovoljno za ispunjavanje minimuma potreba.

Svatko tko želi živjeti svoj život (ipak je samo jedan, što god mi naklapali) punim plućima te mirno spavati jer zna da taj isti život uzdržava pošten, marljiv i transparentan rad neka zapali van, čim prije to bolje.

Tužno je kada te potpuni stranac cijeni više nego sunarodnjak, ali što je tu je.

 

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Moj PC  
17 0 hvala 3
16 godina
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday kaže...
ivaninho kaže...

ostati ću zauvijek ovdje, uvijek će biti konzervi sardine za 6 kuna, uvijek će biti rasprodaja na kojima se mogu uzeti traperice već za 200 kn...živjet ću skromnije, neću biti najbogatiji, ali ću biti, nadam se, sretan među svojima...tko to more platit?

 

Nekad ti mozda dopizde sardine, traperice po 200 kn, more na koje ne mozes otici, vrhhunski baranjski kulen koji si ne mozes kupiti, najbolje maslinovo ulje o kojem mozes samo slusati (jer nemas 150 kn za litru)...

A mozda ti bude krivo sto djetetu ne mozes platiti faks, sto zeni ne mozes kupiti ogrlicu koja joj se jako svidja, sto roditelje ne mozes pogurati sa 1000 kn da si lakse kupe drva na zimu. Slika je malo sira od "tko to more platit".

Moj otac je proveo bezbrojne noci u rovu na prvoj liniji, moj svekar je cak i propucan snajperom takodjer u uniformi HV-a. Mozda se zbog toga cini da sam malo nezahvalno djubre kad ostavljam ono sto se krvlju branilo. Dobili smo drzavu ali ne onakvu kakvu smo htjeli. Barem ja nisam.

Masa familije mi se bavi politikom (i to vrlo mutno), neki drugi se "snalaze" na kojekakve nacine. Meni je to sve neprihvatljivo. A posve mi je neprihvatljivo da mi djeca danas-sutra pomisle kako je to normalno. Skromne su, postene i iskrene (imam 3 cure) i dok su pod mojim krovom tako ce morati biti. Nadam se da ce se to usaditi u njih dovoljno duboko.

Ne osudjujem nikoga, samo obrazlazem svoju odluku jer je nekima nezamisliva. A dokazao sam da mogu uspjeti i u Hrvatskoj pa mi nitko ne moze reci "a sta se nisi borio?". Quest gotov, idemo dalje...

 

 

Razumijem tvoje razmišljanje i uvažavam ga, ovdje nema točnih i netočnih odgovora, samo stavljamo svoja promišljanja...cijeli svoj život živim nekako skromno, iako su mi oboje roditelja znanstvenici i sveučilišni profesori imaju smiješno mala primanja u usporedbi kakva bi imali vani, a bilo je i grdnih situacija kad se jedva plaćala rata kredita, nekako se sve prebrodi, mislim da trebam bordižat pa makar i u ovakvoj državi, među svojima nego ići vani i priuštiti sebi i svojima sva moguća materijalna dobra jer koliko god da smo robovi istih, možemo i s puno manje. Naravno kad bi bila situacija da godinama ne mogu naći posao, a dijete mi plače gladno, isti bih čas otišao iz države, ne osvrčući se.

16 godina
protjeran
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
pr0n_addict kaže...

Tko god ima iti trunku nekakve patetične sentimentalne "odanosti" ovoj državi, a pogotovo ovom narodu nije baš "čist" u glavi, fali mu yebeni šleper daski.

 

Kada budeš malo dulje vremena u inozemstvu skužiti ćeš da ima mnogo toga u sentimentalnosti, da nema sentimentalnosti ne bi niti bilo Hrvastskih zavičajnih klubova posvuda po svijetu. Ljudi pate za zavičajem zato jer znaju da su samo stranci u tuđoj domovini, te na kraju skuže da više nemaju domovinu i to stvara određenu psihozu kod mnogih doseljenika (nema pojma kamo bi se okrenuo po stare dane).

16 godina
odjavljen
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
ivaninho kaže...

islim da trebam bordižat pa makar i u ovakvoj državi, među svojima nego ići vani i priuštiti sebi i svojima sva moguća materijalna dobra jer koliko god da smo robovi istih, možemo i s puno manje.

 

Pa ja nisam otisao zbog materijalnog, o tome se i radi. Veca placa i materijalne stvari uopce su ovdje samo dodatak na ono zbog cega sam dosao. Dosao sam radi svoga mira i radi djece koja ce se ovdje moci normalno skolovati i stvarati si prilike u zivotu bez da ih neki lokalni serif pita jel imaju partijsku knjizicu neke stranke. Simple as that...

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Oj, hrvatska mati...

glavni problem odlaska ljudi iz drzave je u biti komunizam. te navike koje smo preuzeli, odnosno koje su preuzele takozvane politicke elite unistavaju zemlju. sve dok se taj mentalitet ne iskorijeni nama nema napretka. a s obzirom da mladezi razno raznih stranaka imaju tendenciju kopiranja prakse svojih mentora to se pretvara u jedan zacarani krug koji se jako tesko moze prekinuti.

It's not who u are, it's who u know.
16 godina
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Mayo kaže...

Meni je najžalosnije činjenica da većina Hrvata još nije skužila da je kapitalizam jedini izlaz iz ove žabokrečine i to je primarno zbog toga što uhljebi (akademija, političari, novinari, NGO) sustavno ljudima peru mozak. Mene potpuno zaboli čisto jer opstajem kao freelancer na globalnom tržištu gdje sam ponekad radio i za kikiriki samo da platim račune.   Definitivno, ako ne možete ovdje opstati odite vani, Irska, VB, Amerika, Dubai, Singapur, Australija, NZ, etc etc

 

Ja sam ostavio 5 znamenkastu netto placu u IT bransi i otisao u Irsku na par godina - samo radi takvih kao ti. Kad cujem "Hrvat", tlak mi skoci. 

 

A sto se tice kapitalizma - nemas pojma o cem pricas. Irska je napola Amerika i stvari sto se tice regulative (zdravstvo, mirovine) funkcioniraju jos uvijek losije nego u HR - i to nakon 20 godina domoljubnog unistavanja onog sto je stvoreno nakon 45.

Imam puno privatno zdravstveno (najskuplje) i opet odem tu u Sunce kad mi debili dignu tlak. 

16 godina
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday kaže...
ivaninho kaže...

islim da trebam bordižat pa makar i u ovakvoj državi, među svojima nego ići vani i priuštiti sebi i svojima sva moguća materijalna dobra jer koliko god da smo robovi istih, možemo i s puno manje.

 

Pa ja nisam otisao zbog materijalnog, o tome se i radi. Veca placa i materijalne stvari uopce su ovdje samo dodatak na ono zbog cega sam dosao. Dosao sam radi svoga mira i radi djece koja ce se ovdje moci normalno skolovati i stvarati si prilike u zivotu bez da ih neki lokalni serif pita jel imaju partijsku knjizicu neke stranke. Simple as that...

 

100% potpis. Narod je ovdje problem. Los i pokvaren koliko moze bit.

16 godina
protjeran
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
funat kaže...
Mayo kaže...

Meni je najžalosnije činjenica da većina Hrvata još nije skužila da je kapitalizam jedini izlaz iz ove žabokrečine i to je primarno zbog toga što uhljebi (akademija, političari, novinari, NGO) sustavno ljudima peru mozak. Mene potpuno zaboli čisto jer opstajem kao freelancer na globalnom tržištu gdje sam ponekad radio i za kikiriki samo da platim račune.   Definitivno, ako ne možete ovdje opstati odite vani, Irska, VB, Amerika, Dubai, Singapur, Australija, NZ, etc etc

 

Ja sam ostavio 5 znamenkastu netto placu u IT bransi i otisao u Irsku na par godina - samo radi takvih kao ti. Kad cujem "Hrvat", tlak mi skoci. 

 

A sto se tice kapitalizma - nemas pojma o cem pricas. Irska je napola Amerika i stvari sto se tice regulative (zdravstvo, mirovine) funkcioniraju jos uvijek losije nego u HR - i to nakon 20 godina domoljubnog unistavanja onog sto je stvoreno nakon 45.

Imam puno privatno zdravstveno (najskuplje) i opet odem tu u Sunce kad mi debili dignu tlak. 

 

 

Ti mene funat ne poznaješ .. i meni isto dođe da odselim.. zbog takvih kao ti. Ajd ćao!  Svi bi nešto ad hominem kada im se ne ide niz dlaku. Ja znam Irce i Britance koji su se preselili u Dubai jer im je isto bila "trava zelenija na drugoj strani", so effing what?!

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 15:52 (Mayo).
16 godina
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday kaže..

Pa ja nisam otisao zbog materijalnog, o tome se i radi. Veca placa i materijalne stvari uopce su ovdje samo dodatak na ono zbog cega sam dosao. Dosao sam radi svoga mira i radi djece koja ce se ovdje moci normalno skolovati i stvarati si prilike u zivotu bez da ih neki lokalni serif pita jel imaju partijsku knjizicu neke stranke. Simple as that...

To je tvoje iskustvo koje te natjeralo da odeš. Ja sam imao suprotno iskustvo da je meni moj faks dao vrhunsko obrazovanje i da u situacijama u kojima razgovaram sa strancima (nijemcima i britancima) oni sami izraze čuđenje koliko toga znamo čak i o njihovim sustavima. Roditelji mi također nisu imali nikad partijsku knjižicu (čak ni u Jugoslaviji), a opet su se uspjeli zaposliti na fakultetima, iako im nijedan roditelj nije imao završenu čak ni osnovnu školu. Želim na kraju reći da nije sve tako grozno kod nas i najgore, činjenica je da dosta stvari ne štima, ali ako ćeš ti stvarno učiti i trgati se, kad-tad ćeš naći posao negdje i dosta naših fakulteta će ti dati zadovoljavajuće znanje.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 15:54 (ivaninho).
15 godina
offline
Oj, hrvatska mati...

Netko će se negdje snaći nekako. Ono što sam samome sebi rekao, da ako sjebu i zdravstvo na način, da bude kao u SAD-u, odlazim. Ne zanima me niti moja familija niti familija djevojke. Jednostavno ću otići bilo gdje, gdje ću plaćati veliki porez, a biti socijalno siguran, ako padnem na niske grane, iz bilo kojih razloga. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Oj, hrvatska mati...

Svaki odlazak oslobađa ovdje radno mjesto, tako da svako sebi traži mjesto pod suncem i u tome nema ništa loše. 

 

Ove floskule tipa 'narod je loš' i slično generaliziranje smatram običnim trolanjem. Narod nema kolektivnu svijest, svaki čovjek ju ima. Nije narod kriv za nešto, nego xy osoba. 

 

Uvijek se išlo van, vani su mi tri strica, pet tetaka, ujne, vani mi je djed radio...  Onda nije bilo interneta i gdje koji televizor, samo je u tome razlika. 

 

Koliko vas je vozilo pijano? I onda kad policija zaustavi pa de nemoj, pa zovi rođu, pa nudi za cugu. A što bi bilo vani da se to desi. Ili u Austriji se vozi po propisu, a onda od Bregane 200 na sat i onda 'balkanishe schweine!' Licemjerje

 

U Koelnu preko 100 napada na žene na Silverstovo od 'useljenika'  pa ti pusti kćer van i tako ta zelenija trava. 

 

Zato ostavite se trolanja, lopatu u ruke i prvo počistite snijeg ispred svoje kuće, a onda kritizirate komunalno

 

 

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 16:55 (hrvooje).
 
20 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
fredii kaže...

Netko će se negdje snaći nekako. Ono što sam samome sebi rekao, da ako sjebu i zdravstvo na način, da bude kao u SAD-u, odlazim. Ne zanima me niti moja familija niti familija djevojke. Jednostavno ću otići bilo gdje, gdje ću plaćati veliki porez, a biti socijalno siguran, ako padnem na niske grane, iz bilo kojih razloga. 

 

 

SAD troši minimalno 1,500 MILIJARDI US$ samo na socijalu (Medicare + Medicaid 1,000 milijardi, 1,000 milijardi ide kroz privatno , 500 milijardi na socijalne programe). :D  Ukupni državni budžet (lokalno, državno, federano) SAD-a je 7,000 milijardi US$, ukupni BDP je 16,000 milijardi. Ali naravno.. Ameri su "prokleti kapitalisti".. ili nam barem tako žele pokazati i dokazati razno razni progresivisti i neo-marksisti.

 

Eh da, i zbog ovakih stavova koje imam ja ne #### 5% prosječnog Hrvatistanca koji je još zapeo tamo negdje u dalekoj 1945toj.. al ono... ja sam Hrvatistanac po njima jer bi radije volio da mi država izgleda bliže Švici nego Zimbabveu... sic!

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 16:28 (Mayo).
16 godina
protjeran
offline
Oj, hrvatska mati...

Evo tipični modus operandi "suosjećajnog"  i društveno prihvatljivog Hrvatistanca...

 

"Ivan Milanović Ban prisjeća se poslijeratnih dječačkih dana koje je provodio u Glavicama sa Zoranovim ocem Stipom.
 U vrijeme seljačkih zadruga moj otac je svu zemlju dao u zadrugu, a Stipin je ostavio jedan vinograd. Imali smo tada manje od deset godina. Išli smo paletkovati u moj, zadružni vinograd. Našli smo koje zrno grožđa, no nije nam bilo dovoljno pa sam Stipi predložio: "Ajmo u tvoj vinograd". A on reče: "Ne može! Tvoj je vinograd, budući da je u zadruzi, i moj, a moj vinograd, kako nije u zadruzi, samo je moj  pripovijeda Ban."

 

 

Naravno da razumijem one koji bježe iz ove vukojebine. Ja sam se odlučio boriti sa ovim muljem na drugačiji način, ali svatko ima svoju priču. :)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2016 16:35 (Mayo).
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Oj, hrvatska mati...
Friday kaže...

 

Pa ja nisam otisao zbog materijalnog, o tome se i radi. Veca placa i materijalne stvari uopce su ovdje samo dodatak na ono zbog cega sam dosao. Dosao sam radi svoga mira i radi djece koja ce se ovdje moci normalno skolovati i stvarati si prilike u zivotu bez da ih neki lokalni serif pita jel imaju partijsku knjizicu neke stranke. Simple as that...

 To ti iz osobnog iskustva ili (čisto pitam)?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice