Koga poslodavci traže?

poruka: 120
|
čitano: 186.067
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koga poslodavci traže?".
14 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?

Cim sam vidio da je Algebra radila istrazivanje, ostatak clanka bio je totalno predvidiv: IT sektor cvjeta, posla ima ko salate, svi zaposljavaju ko ludi...yeah right...

 
26 0 hvala 1
14 godina
odjavljen
offline
Re: Koga poslodavci traže?
CalvinRi kaže...

Cim sam vidio da je Algebra radila istrazivanje, ostatak clanka bio je totalno predvidiv: IT sektor cvjeta, posla ima ko salate, svi zaposljavaju ko ludi...yeah right...

Da možeš si misliti, na kraju ispada da su najtraženija zanimanja upravo ona koja nudi Algebra, bugovci oprostite ali ovo zvući kao  reklama, što i u biti jest.

15 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...

I sad će se opet javiti delegacija IT-ovaca sa Bugovof foruma i pričati kako je stanje u totalnom kur_u i kako danas naprosto nije moguće živjeti od IT-a. :P

Mislim da nitko nije napisao da se od IT-a ne može živjeti, može se, pristojno, samo se govori da je količina znanja i truda koji se moraju uložiti (obrazovanje, stručna literatura, vrijeme itd) da netko postane IT profesionalac puno veće od kompenzacije koja se dobiva za taj posao.

 

Mislim da svatko misli da njegov posao vrijedi više i da to što on radi bi trebalo biti bolje plaćeno, tako da je moje mišljenje možda malo subjektivno

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?

Je kod nas IT toliko cvjeta da nas je svaka svjetska IT tvrtka zaobišla u širokom krugu. Poslodavci jedu go..vna ovamo kukaju kako im je radna snaga ne školovana, kako su lijeni ovo ono, a dok u drugim zemljama naše ljude hvale kao najbolje radnike.

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
7 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
CalvinRi kaže...

IT sektor cvjeta, posla ima ko salate, svi zaposljavaju ko ludi...

 

Upravo tako. Dovoljno je pogledati ponudu poslova po specijaliziranim portalima tog tipa (Moj Posao / Posao / kojigodveć) i dobije se prilično realna slika trenutne ponude na tržištu. Sjećam se kad sam ja prije koju godinu mijenjao posao da sam na M/P-u morao preklikati cca 15-ak stranica u IT kategoriji. Sada su tamo 2 stranice. To bi značilo pad ponude od 85%. To je prva stvar koju želim istaknuti.

 

Druga stvar je ovo: ako iz popisa isključimo "Prodajne savjetnike", "Voditelje robnih marki", "Telesales Managere" i sl. titule koje se zapravo odnose na prodavače, stanje je u principu još i gore. Od preostalih poslova koji se nude, ostaju ili oni sa doslovno besmislenim preduvjetima (tipa savršeno poznavanje administracije AD + napredno editiranje videa u AAE - gdje je odmah jasno o kakvom tipu posla se tu radi) ili 2-3 onih poslova na koje mlađi IT kolege koji tek ulaze u IT svijet ne mogu ni prismrditi (7+ godina iskustva i sl., "XYZ enterprise certifikat" ;) i sl.). Na preostalih nekoliko poslova javit će se 5374 kandidata od kojih će nekoliko njih pristati na bilo kakve uvjete samo da dobiju barem neku plaću.

 

I treća stvar (ujedno i razlog zašto dolazi do tolikog razilaženja između prikazanih "rezultata" i stvarne situacije na tržištu): gdje su neke konkretne brojke u ovom istraživanju? I o kojim je to "najznačajnijim" tvrtkama riječ (Pero i sinovi IT d.o.o.)? Postoci sami za sebe u ovakvom tipu anketa ne govore ama baš apsolutno ništa.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 17:07 (vlad0).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Koga poslodavci traže?
vlad0 kaže...

 

Upravo tako. Dovoljno je pogledati ponudu poslova po ....

Vlado, upravo si pogodio bit i srž problema, žalosno je što je to tako kod nas hrvata...

15 godina
protjeran
offline
Koga poslodavci traže?

nije tesko pogoditi koga poslodavci traze,

visegodisnjeg strucnjaka u .net-u, javi, Java scriptu, PHP-u, C++, par baza, SAP, Flash, AS3, silverlight-u,

strucnjaka u par CMS-a, strucnjaka za desktop development, mozda Delphi, par frameworka, malo graha i sjemenki

i naravno da ima bogati portfolio te da je spreman volontirati par mjeseci dok se ne dokaze ili raditi za 3000 kuna

 

bagra mafijaska, dabog da vam Indijci razvijali software, a svi nasi strucnjaci pobjegli van zemlje

kak se lijepo smijeskaju u odijelima i kravaticama

 
13 0 hvala 0
16 godina
offline
Koga poslodavci traže?

Cista reklama Algebre.

Kao, ima posla k'o korova na neobradjenoj zemlji, al' da bi ga dobili, tj. zadovoljili kriterije, prvo dobro platite skolovanje kod nas i poslije cete samo laganini direktno na posao.

Pitam koliko netko mora biti glup da povjeruje u ovako idilicnu pricu kad IT ljudi bauljaju diljem HR po zavodim za zaposljavanje i mjesecima traze bilo kakav posao posto u IT-u ne mogu vise naci posao.

 

Sav razvoj se polako gasi, nema novih projekata, a sve sto dolazi od IT-a u HR su prodajna zastupnistva stranih IT kompanija kojima ne trebaju IT strucnjaci, nego dobri sales manageri.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

traže previše daju premalo ili ništa

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Koga poslodavci traže?

---

a čak 80 posto ispitanih i ove je godine izjavilo kako u Hrvatskoj nedostaje kvalitetnog IT kadra.

---

 

 

Ima kadra dragi moji poslodavci, ima ga, ali vi niste to spremni platiti pa se taj kadar na svom radnom mjestu ne trudi 100%, jer ili doma radi u fushu pa jednostavno na poslu bude umoran/opterecen svojim privatnim poslom... ili jednostavno taj kadar nije zainteresiran dati vise i truditi se vise... to je sve uzrocno posljedicna veza... to sto vi to ne zelite razumijeti, to je SAMO VAS PROBLEM, DRAGI POSLODAVCI!!!

 

Sramotno je da mi u hr radimo za place koje se vrte na oko 1000eura a nase kolege u njemackoj dobiju 4 puta vise... ne 2, ne 3, nego 4 :) u tom grmu lezi zec brate shefe :))) Potkupi me, zadivi me, pokazi mi i materijalno ono sto mi stalno ponavljas: da sam dio jedne velike obitelji (multinacionala).... u obitleji nema trecerazrednih sefe...

 

to je ukratko, laickim rijecnikom opisana situacija u nas... nema para pa muzika ne svira....

do re mi fa so la ti do.... do ti la so fa mi re dooooooo :)

 

p.s. pozdrav vama na windaysima :)

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 18:25 (TranceMight).
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Koga poslodavci traže?
abraham kaže...

nije tesko pogoditi koga poslodavci traze,

visegodisnjeg strucnjaka u .net-u, javi, Java scriptu, PHP-u, C++, par baza, SAP, Flash, AS3, silverlight-u,

strucnjaka u par CMS-a, strucnjaka za desktop development, mozda Delphi, par frameworka, malo graha i sjemenki

i naravno da ima bogati portfolio te da je spreman volontirati par mjeseci dok se ne dokaze ili raditi za 3000 kuna

 

bagra mafijaska, dabog da vam Indijci razvijali software, a svi nasi strucnjaci pobjegli van zemlje

kak se lijepo smijeskaju u odijelima i kravaticama

 

Dobro, ajde... ne vjerujem da postoji poslodavac koji je spreman platiti strucnjaka sa iskustvom bas tih mizernih 3000 kn, ali ako postoji a doticni posloprimac zaista nije mogao odbiti posao(kriza ovo ono) jadan taj poslodavac u slucaju da sma ja posloprimac :))))))))

15 godina
protjeran
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...

I sad će se opet javiti delegacija IT-ovaca sa Bugovof foruma i pričati kako je stanje u totalnom kur_u i kako danas naprosto nije moguće živjeti od IT-a. :P

Moguce je zivijeti, ali ne tako da ce nam posao kod poslodavca biti ista vise nego placaj mi doprinose i budi sretan sto me imas... i ne kenjkaj previse da se ne nadurim i ostanem doma tjedan dana na bolovanju :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

vlad0 i TranceMight su dobro pogodili. Dovoljno je pogledati ponude za Zagreb i Split. U Zagrebu diplomirani FER-ovac može raditi u telefonskoj prodaji ili nekom od 5-6 ponuđenih mjesta od čega su dva-tri u istoj firmi, a jedno u državnoj organizaciji. U Splitu od 7 ponuda, jedino Where djeluje ozbiljno. Čim se traži netko "sa ili bez iskustva" uz "samoinicijativnost", jasno je da se radi o cca. 3k plaće i da kvalifikacije nisu pretjerano bitne, kao ni plaća.

Dva najveća grada ukupno ne traže 3-4 ozbiljnih ljudi, što dovoljno govori o potražnji. Većina onih koji znaju u takvim uvjetima radije će se okrenuti nekim drugim modelima zarade u struci, koji donose bolja primanja i daju znatno veću kontrolu i raznolikije mogućnosti.

 

Algebra i ove druge dvije škole što drže tečajeve, naravno da nude dosta toga i baš ono što vapećem tržištu treba. Na to se ne treba ljutiti niti ih napadati.

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
naxeem kaže...

vlad0 i TranceMight su dobro pogodili. Dovoljno je pogledati ponude za Zagreb i Split. U Zagrebu diplomirani FER-ovac može raditi u telefonskoj prodaji ili nekom od 5-6 ponuđenih mjesta od čega su dva-tri u istoj firmi, a jedno u državnoj organizaciji. U Splitu od 7 ponuda, jedino Where djeluje ozbiljno. Čim se traži netko "sa ili bez iskustva" uz "samoinicijativnost", jasno je da se radi o cca. 3k plaće i da kvalifikacije nisu pretjerano bitne, kao ni plaća.

Dva najveća grada ukupno ne traže 3-4 ozbiljnih ljudi, što dovoljno govori o potražnji. Većina onih koji znaju u takvim uvjetima radije će se okrenuti nekim drugim modelima zarade u struci, koji donose bolja primanja i daju znatno veću kontrolu i raznolikije mogućnosti.

 

Algebra i ove druge dvije škole što drže tečajeve, naravno da nude dosta toga i baš ono što vapećem tržištu treba. Na to se ne treba ljutiti niti ih napadati.

 

Mislim da sam već u jednoj javnoj raspravi s MF-om jasno rekao kako bi me jako veselilo da su sve IT edukacijske škole zatrpane poslom - to bi značilo da postoji relna potreba za educiranim IT kadrom, što znači više posla za sve. Ali koliko čujem od poznanika (koji su u tim vodama) i vlastitog istraživanja (edukacija koju planiramo provesti u neko dogledno vrijeme), jedino kome još nekako ide i tko još nešto pametno radi u današnje vrijeme su Algebra, IT Center, NetAkademija i Prior (barem što se Zagreba tiče). E-learning tvrtke ni ne računam jer taj koncept kod nas u Hrvatskoj nikada nije pravo zaživio. Dakle, cca 4 aktivne IT škole (ispričavam se ako mi je promakla neka). A zadnji put kad sam tražio ponude za firmu ta je brojka ipak bila osjetno veća. Mislim da već i sama ta činjenica puno govori o trenutnoj tržišnoj potražnji.

 

E sad... Tko je kriv za to stanje? IT škole sigurno nisu - nemoguće je stvoriti višak IT radne snage koja aktivno barata aktualnim IT alatima (koji god oni bili). Vjerujte mi na riječ - to je jednostavno nemoguće. Pa opet (kao što sam već spomenuo par rečenica ranije) višak postoji, evo tu je, IT ljudi vise po burzama. Problem onda (očito) treba tražiti negdje drugdje. A mislim da je svima jasno gdje... Ne želim se ponavljati po 100-ti put. Mislim, ovo je predivna zemlja i meni je drago što sam se rodio tu i živim tu gdje živim, ali dok god je stanje ovakvo kakvo je (i dok god ide samo na gore) - crno nam se kao državi i narodu piše...

 

No otišao sam previše u offtopic pa ću pokušati rezimirati: podržavam IT edukaciju i doškolavanje i učenje i savladavanje novih tehnologija u svakom smislu, u bilo kojem obliku, kako god. Ali ne podržavam stvaranje lažnih slika oko stanja u gospodarstvu, a pogotovo ne u IT sektoru u kojem i sam radim. Da bi se stvari popravile, prvo treba postati svjestan problema. I onda ga početi riješavati. "Rihtanje" statistika (samo da bi što bolje zvučale) mi jako JAKO smeta jer to ne vodi baš nigdje.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 19:53 (vlad0).
14 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

Ja spadam u onu drugu stranu ograde - poslovne korisnike IT usluga. U svim firmama u kojima sam do sada radio, IT odjel je pružao mizernu podršku stvarnim poslovnim potrebama poduzeća. Napredni korisnici se uglavnom moraju sami snalaziti, jer dok dočekaju milost informatičara, mogli bi posijediti...

Puno bolji mi je dojam ostavila podrška vanjskih IT kompanija na konkretnim projektima.

Kako god, IT odjeli i rukovoditelji u poduzećima kojima IT nije primarna djelatnost se uglavnom bave samima sobom, a ne potrebama poduzeća. Obično su oni najveće guzonje i seronje u poduzeću.

Možda zato kompanije i nemaju preveliki entuzijazam u zapošljavanju novih IT kadrova, jer se ni s postojećima nisu baš usrećili...

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
HomoScepticus kaže...
Možda zato kompanije i nemaju preveliki entuzijazam u zapošljavanju novih IT kadrova, jer se ni s postojećima nisu baš usrećili...

 

Ovo nije problem struke već isključivo pojedinaca. Ako netko ne radi svoj posao ili barem onaj minimum da bi tvrtka mogla normalno funkcionirati - taj nema više što tražiti na tom radnom mjestu. Vjeruj mi, postoje stotine i tisuće drugih IT-jevaca koji bi rado radili. Tako da... doista ne vidim u čemu je problem?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...
TranceMight kaže...
Sramotno je da mi u hr radimo za place koje se vrte na oko 1000eura a nase kolege u njemackoj dobiju 4 puta vise

Što fali 1000 eura? Sveučilišni profesor ima takvu plaću nakon što dođe u zvanje redovnog profesora, dakle negdje između 50. i 60. godine, a on ima odgovornost obrazovati generacije ljudi, pa se ne žali? Nisi ni razmišljao o standardima, no dobro.

 

Ako je u ovome problem, da nema posla jer su plaće "samo" oko 1000 eura onda nemam riječi...

Što fali? Osim veće opterećenosti programera koji se aktivno educira i radi, to je minimum. Uostalom, plaća sveučilišnog profesora apsolutno nije mjerilo, već problem države koja tretira profesore kako ih tretira. Fakulteti se trebaju bolje povezati s privatnim sektorom i uključiti u tehnološke projekte od kojih će priskrbiti zaradu, a zarada će omogućiti bolji standard profesorima. Problem niskih plaća profesora na svim razinama, problem je loše države koja već dvadeset godina tone u glib.

 

Za istu količinu znanja i rada, dobar IT-ovac vani će doniti 4-8 puta veći iznos. S obzirom da je Hrvatska skupa zemlja za život i rad, to se direktno translatira u domaće iznose. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 21:32 (naxeem).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
HomoScepticus kaže...

Ja spadam u onu drugu stranu ograde - poslovne korisnike IT usluga. U svim firmama u kojima sam do sada radio, IT odjel je pružao mizernu podršku stvarnim poslovnim potrebama poduzeća. Napredni korisnici se uglavnom moraju sami snalaziti, jer dok dočekaju milost informatičara, mogli bi posijediti...

Puno bolji mi je dojam ostavila podrška vanjskih IT kompanija na konkretnim projektima.

Kako god, IT odjeli i rukovoditelji u poduzećima kojima IT nije primarna djelatnost se uglavnom bave samima sobom, a ne potrebama poduzeća. Obično su oni najveće guzonje i seronje u poduzeću.

Možda zato kompanije i nemaju preveliki entuzijazam u zapošljavanju novih IT kadrova, jer se ni s postojećima nisu baš usrećili...

Mislim da ovdje nije riječ o krimpanju kablova i čišćenju virusa.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...

Osoba koja radi za 1k eura mjesečno u Hrvatskoj može vrlo dobro živjeti.

Sam možeš, dvoje već teško. O troje, četvero ili više, ne treba ni pričati. A i to "vrlo dobro" je upitno. - U Splitu je najam stana oko 350-500 € ovisno o lokaciji. Ako od tisuću oduzmeš 400 za najam stana (uzmimo sredinu), ostaje ti 600 eura, ukloni za kredit automobila, (najjeftiniji) oko 100 eura, 50-100 eura za gorivo i već si na 425 eura. Režije su negdje oko 100 eura, pa smo već na 300 eura. Prosječni troškovi lijekova (neozbiljnih poput aspirina i sl.) su oko 50 eura, higijena i sl. 50 eura, hrana... pa ispod 10 eura dnevno ne možeš, što je oko 300 eura mjesečno... mislim da smo već u minusu zar ne? :-)

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 21:50 (naxeem).
Moj PC  
7 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
naxeem kaže...
M_dipl. kaže...

Osoba koja radi za 1k eura mjesečno u Hrvatskoj može vrlo dobro živjeti.

Sam možeš, dvoje već teško. O troje, četvero ili više, ne treba ni pričati. A i to "vrlo dobro" je upitno.

Otac, majka i ja smo zivjeli godinama sa oko 3000kn mjesecnih primanja. Sasvim solidno i nista mi nikad nije falilo.

I'm a fucking walking paradox. No I'm not.
13 godina
offline
Koga poslodavci traže?

Istraživanje ko istraživanje u RH. Skoro nikad ne pokaže realnu sliku. Imam susjeda koji honorarno radi za tvrtku koja se bavi istraživanjem mišljenja. Mislim da je moja zgrada najzastupljenija kod bilo kojeg istraživanja. Način nakoji se to obavi je čista smijurija (s nogu za minutu dvije). Pokupi smo podatke koje mora a ostatak sam popuni. Nama je to OK a čovjek si priskrbi neku lovicu. Možda je bio angažiran i u ovom Algebrinom istraživanju.

 

I kojih je to 450 tvrtki u kojim je zaposlena većina IT-ovaca? Bilo bi OK da je gore osvanulo bar koje ime tvrtke.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
VirtUoso kaže...

Otac, majka i ja smo zivjeli godinama sa oko 3000kn mjesecnih primanja. Sasvim solidno i nista mi nikad nije falilo.

Odakle si? - Da ne idemo u off-topic dalje, ali mislim da si to eventualno mogao izvući u Slavoniji ili uz jaku pomoć rodbine/prijatelja. Kao što rekoh, u Splitu je najam stana u kvartu gdje nema kanalizacije (npr.) oko 300 eura. To je već 2200kn. Osim stana, čovjek u 800kn treba platiti sve ostalo. Nemoguće je da ste živjeli samo od toga, sorry, ne vjerujem u to.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
VirtUoso kaže...

Otac, majka i ja smo zivjeli godinama sa oko 3000kn mjesecnih primanja. Sasvim solidno i nista mi nikad nije falilo.

Koje su to godine bile? Vrijednost novca godinama opada, pojede ju inflacija i rast cijena.

15 godina
protjeran
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...
TranceMight kaže...
Sramotno je da mi u hr radimo za place koje se vrte na oko 1000eura a nase kolege u njemackoj dobiju 4 puta vise

Što fali 1000 eura? Sveučilišni profesor ima takvu plaću nakon što dođe u zvanje redovnog profesora, dakle negdje između 50. i 60. godine, a on ima odgovornost obrazovati generacije ljudi, pa se ne žali? Nisi ni razmišljao o standardima, no dobro.

 

Ako je u ovome problem, da nema posla jer su plaće "samo" oko 1000 eura onda nemam riječi...

 

Nisam komentirao situaciju po kojoj ispada da u informatickom sektoru nema posla, vec misao da se u hr nemoze naci kvalitetan kadar i naveo jedan od kljucinih i osnovnih problema... mizerno niska primanja u usporedbi s ostatkom svijeta...

 

standard ? pa oprosti, ali nije ralzika u standardu 4 puta.... njega kosta auto kolko i mene, ali ja placam to ipak vise.... njega kosta stan ili kuca priblizno kolko i mene, ali ja opet placam vise zbog banaka, kamata i slicnih ljudskih suvislih izmisljotina

 

ja zahtijevam komotan zivot ako cu se predano nekome posvetiti... ako me zelis kao strucnjaka, plati me kao takvog, omoguci mi da si zivim zivot kako ja ocu a ne zivot pun besmislenih kompromisa, zasto ? jer se predajem tebi, dajem sve za tebe dragi sefe... ali to je realna masta :)

 

1000e je za mene malo, izrazito malo, srecom imam malo bolju placu... ali iskreno, nemam problema, mogu si kupiti sto god pozelim, zivim s roditeljima i uspijevam ustedijeti mjesecno dovoljno da za 5 godina vidim svoj teren, temelje... :) ajd bolje se s 35 odseliti nego i s 40, ali to je SRAMOTA... Svi zele odgovorne ljude, pametne ljude, obrazovane ljude, samostalne ljude.... kako ja mogu biti ista od toga ako zivim sa mojima? a da su moji roditleji kojim slucajem medju onih 370 tisuca, jos bi morao dio mojih primanja odvojiti za njih, jer ipak, roditleji su roditelji a sve ostalo manje bitno..... kako bi onda ustedio za tu moju parcelu ? ili stan ? auto ? otpustovati negdije po ljeti na go, pa onda jos nekud na zimu... uredski je to posao, puno sjedenja i razmisljanja, rjesavanja problema, zrtvovanja sebe, za koga i za sta ? :))))

 

đubox svira tocno kolko das, tako mora i radnik, svako odstupanje od toga negativno utijece na cijelo trziste... bitno da se direktori voze na jahticama, jelda ? :)

 

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Koga poslodavci traže?
naxeem kaže...
M_dipl. kaže...

Osoba koja radi za 1k eura mjesečno u Hrvatskoj može vrlo dobro živjeti.

Sam možeš, dvoje već teško. O troje, četvero ili više, ne treba ni pričati. A i to "vrlo dobro" je upitno. - U Splitu je najam stana oko 350-500 € ovisno o lokaciji. Ako od tisuću oduzmeš 400 za najam stana (uzmimo sredinu), ostaje ti 600 eura, ukloni za kredit automobila, (najjeftiniji) oko 100 eura, 50-100 eura za gorivo i već si na 425 eura. Režije su negdje oko 100 eura, pa smo već na 300 eura. Prosječni troškovi lijekova (neozbiljnih poput aspirina i sl.) su oko 50 eura, higijena i sl. 50 eura, hrana... pa ispod 10 eura dnevno ne možeš, što je oko 300 eura mjesečno... mislim da smo već u minusu zar ne? :-)

 

alo, napisao je gore... spajati kraj s krajem, naravno da mu je za to dosta 1000e, ali  on ne razumije niti shvaca poantu :)

15 godina
protjeran
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...
Mislim da se precjenjujete, zato što je ekonomska situacija takva da se neka zanimanja vani cijene i plaćaju više od nekih drugih, jedan programer misli da je 1000 eura mjesečno za njega minimalac, ma jel' bogati? Meni je to apsurdno. Ja ću biti zadovoljan sa svojih 5 tisuća kuna za kojih godinu i pol, jer bitan je posao (koji volim i koji bih radio za minimalac) a ne novac, tj. novac je bitan tek toliko koliko ti treba da "normalno" živiš, ostalo su pompozna preseravanja za mene.

 

Upravo to, NOVAC JE NEBITAN... glupost, visak ovog systema... ali nazalost jedini nacin da se prepirem sa poslodavcem, jedini nacin da od njega nesto izvucem je novac....  jedini nacin da platim racune za mobitel, preskup benzin, preskupu zabavu weekendom... je novac....

 

jednostavno je, manje trazis, manje ces imati... ako svi u drzavi traze malo i rade za crkavicu, odraziti ce se to i na mene jednoga dana... jbga :( zato ne volim ovakve stavove poput tvog, totalno je to degradirajuce za cjelokupno drustvo.... zato postoje ljudi koji rade za 2500kn, za 3000-4000...

 

i da, uzmi u obzir da pricas sa veoma racionalnom osobom kada se radi o trosenju :) nemam novo racunalo niti novo auto... ne razbacujem se u ni jednom pogledu, osim jedne strasti: smartphone(to je oko 4000kuna svake dvije godine, za strast je 2 godine razuman period ? :P makar bih vec nakon 365 dana uzeo nesto novo ali iskontrolirati cu se kao i obicno :)))) )

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Koga poslodavci traže?
Tom69 kaže...
VirtUoso kaže...

Otac, majka i ja smo zivjeli godinama sa oko 3000kn mjesecnih primanja. Sasvim solidno i nista mi nikad nije falilo.

Koje su to godine bile? Vrijednost novca godinama opada, pojede ju inflacija i rast cijena.

krekomplicirano gradivo za vecinu... milja je milja :P

16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
TranceMight kaže...
Tom69 kaže...
VirtUoso kaže...

Otac, majka i ja smo zivjeli godinama sa oko 3000kn mjesecnih primanja. Sasvim solidno i nista mi nikad nije falilo.

Koje su to godine bile? Vrijednost novca godinama opada, pojede ju inflacija i rast cijena.

krekomplicirano gradivo za vecinu... milja je milja :P

Ma tu čak ni inflacija nije problem. 3k je malo sada, a bilo je malo i bilo kada.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
naxeem kaže...
VirtUoso kaže...

Otac, majka i ja smo zivjeli godinama sa oko 3000kn mjesecnih primanja. Sasvim solidno i nista mi nikad nije falilo.

Odakle si? - Da ne idemo u off-topic dalje, ali mislim da si to eventualno mogao izvući u Slavoniji ili uz jaku pomoć rodbine/prijatelja. Kao što rekoh, u Splitu je najam stana u kvartu gdje nema kanalizacije (npr.) oko 300 eura. To je već 2200kn. Osim stana, čovjek u 800kn treba platiti sve ostalo. Nemoguće je da ste živjeli samo od toga, sorry, ne vjerujem u to.

Istocna Slavonija. Doduse, to je bilo prije 5 i vise godina. Kucu smo imali, nismo placali stan. Nismo se zaduzivali s kreditim vec smo strpljivo i razumno trosili novac. Situacija je u to vrijeme bila bolja. Nize cijene rezija, prehrambenih proizvoda i ostalih osnovnih stvari.

 

No, da ja danas tako kako je nekad bilo (a na svu srecu nije) - ne bi bilo tako dobro. To je sigurno. Plus, ne otplacuju svi po defaultu stan i auto. Dosta ljudi nema strpljenja i pohotni su za novcem.

I'm a fucking walking paradox. No I'm not.
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.4.2011 0:47 (VirtUoso).
15 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

Ne znam za vas, mene od sveg ovog boli glava. Kad sam bio mlađi, rad u IT sektoru sam zamišljao kao posao iz snova. Sad bi baš u nekom gradiću sadio rajčice, oko kućice cvijeće. Ja uživam u miru i živim od vlastitih ruku. Sam sam sebi gazda.

J****   taj IT kad toliko toga učiš, svaki čas dolaze nove tehnologije, moraš biti u toku a rezultat je blago iznadprosječna plaća + mnogo stresa. 

Ne znam. Još sam mlad, ispred mene su mnoge mogućnosti, ali, kako sam već rekao - sve mi se to sve više gadi.

Kako da skinem hrpu filmova, programa i super ekstra igricu sa torrenta? Skinuo bi GTA IV, Windows Vista Super Enterprise Edition, AutoCAD 2011, neki program za uber modeliranje i pravljenje igara!
 
5 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice