Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

poruka: 17
|
čitano: 6.378
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?".
15 godina
offline
Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

Svaka čast. Možda bi se u slijedećem Bugu / Mreži mogli pozabaviti problematikom objavljivanja knjiga na tim servisima (aka tutorial kako objaviti knjigu).

 

 

A izgleda da je i Milanović quality approved pošto ima preko 400k riječi {#}

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

Cestitke autoru!

 

@Bukva

Di je Milanovic od Castra ;-)

They say freak, when you're singled out...
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.6.2013 17:29 (Deus ex machina).
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

Pridružujem se čestitkama Goranu, stvarno se potrudio!

Gledam te!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

Zašto je naslov vijesti "Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu"? Mislio sam da ću pročitat neki tutorial.

 

Inače, čestitke autoru!

Down goes the window, out goes the heat!
Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

Svaka cast,Gorane!Radnja romana mi se takoder cini zanimljivim!Hoce li knjiga biti izdana i u "obicnom" izdanju?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

Hvala na cestitkama :)

 

Nazalost, od obicnog izdanja mislim da nece biti nista, makar, nikad covjek ne zna. Postoji cak i hrvatska verzija koju sam zapravo prvu poceo pisati, ali ona nije usminkana - ako bi se stogod pojavilo u papiru, mislim da su sanse da bi to bila ova, jer imam nekolicinu (starijih) prijatelja koji odbijaju citati bilo sto elektronicko (cak ni manual, a kamoli knjigu).

Tisak necega na engleskom, nepoznatog autora koji ni nije na podrucju SAD-a, nema bas nekog smisla. Barem za mene.

15 godina
offline
Re: Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?
Goran Racic kaže...

Hvala na cestitkama :)

 

Nazalost, od obicnog izdanja mislim da nece biti nista, makar, nikad covjek ne zna. Postoji cak i hrvatska verzija koju sam zapravo prvu poceo pisati, ali ona nije usminkana - ako bi se stogod pojavilo u papiru, mislim da su sanse da bi to bila ova, jer imam nekolicinu (starijih) prijatelja koji odbijaju citati bilo sto elektronicko (cak ni manual, a kamoli knjigu).

Tisak necega na engleskom, nepoznatog autora koji ni nije na podrucju SAD-a, nema bas nekog smisla. Barem za mene.

Postoji neka stranica koja tiska, morao bi prokopati po starim bookmarksima, gdje ti je minimum prodanih knjiga 10 komada.

Online dučan je neki u pitanju, ti dobiješ određeni postotak, određeni oni, i oni sve rade, čak i šalju na worldwide adrese.

 

Evo tražim več 10 min, nemogu nači stranicu {#} ALi mora biti, naći ču je valjda sutra, dns sam suviše umoran {#}

 

 

Edit- vrag mi nije dao mira, evo našao sam linkove 1 i 2. Osim ova dva, imam još par njih, pa ako koga zanima nek me pita na pp. Imam čak i link sa jednog foruma (neću objavljivati tu) gdje objašnjen cijeli proces objave vlastite knjige, pa ako koga zanima nek pita na pp.

 

 

Edit2- Jel moguće kako doći do hrvatske verzije knjige? Ne volim baš čitati na engleskom, a priča mi se čini zanimljiva...

 

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.6.2013 0:39 (rooswelt1991).
15 godina
neaktivan
offline
Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?
Kako mu je apple dao da ga da i amazonu? Intervju s njim molimooooo!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?
rooswelt1991 kaže...
Goran Racic kaže...

Hvala na cestitkama :)

 

Nazalost, od obicnog izdanja mislim da nece biti nista, makar, nikad covjek ne zna. Postoji cak i hrvatska verzija koju sam zapravo prvu poceo pisati, ali ona nije usminkana - ako bi se stogod pojavilo u papiru, mislim da su sanse da bi to bila ova, jer imam nekolicinu (starijih) prijatelja koji odbijaju citati bilo sto elektronicko (cak ni manual, a kamoli knjigu).

Tisak necega na engleskom, nepoznatog autora koji ni nije na podrucju SAD-a, nema bas nekog smisla. Barem za mene.

Postoji neka stranica koja tiska, morao bi prokopati po starim bookmarksima, gdje ti je minimum prodanih knjiga 10 komada.

Online dučan je neki u pitanju, ti dobiješ određeni postotak, određeni oni, i oni sve rade, čak i šalju na worldwide adrese.

 

Evo tražim več 10 min, nemogu nači stranicu {#} ALi mora biti, naći ču je valjda sutra, dns sam suviše umoran {#}

 

 

Edit- vrag mi nije dao mira, evo našao sam linkove 1 i 2. Osim ova dva, imam još par njih, pa ako koga zanima nek me pita na pp. Imam čak i link sa jednog foruma (neću objavljivati tu) gdje objašnjen cijeli proces objave vlastite knjige, pa ako koga zanima nek pita na pp.

 

 

Edit2- Jel moguće kako doći do hrvatske verzije knjige? Ne volim baš čitati na engleskom, a priča mi se čini zanimljiva...

 

Amazon ima i svoju tvrtku kcer ili kako bi se to vec nazvalo (ako se ne varam, kupili su ih prije dosta godina) CreateSpace gdje se odmah moze isprintati knjiga po zelji i poslati si doma (dakako, prije toga bi knjiga trebala biti priredjena i stavljena na CreateSpace). Iskreno, nisam bas nesto previse gledao oko toga jer se onda moram ekstra baviti prelamanjem, i ruku na srce, ne znam koliki bi interes bio. Plus da bi cijena knjige trebala biti dosta veca - sad je zamisljeno da bude 3,99 dolara (makar Amazon kod nas to napuca na 5,99 jer nismo u jednom od glavnim teritoriaj distribucije), a za papirnatu verziju bi se cijena trebala popesti na barem 8,99. A ne znam koliko je dostava.

 

Do hrvatske verzije je moguce doci samo na mojem disku. Velim, nije spremna, ni doradjena, vise je sluzila kao spranca za ovu englesku. Ne znam da ce vidjeti svjetlo dana - ne mastam ja o nekoj ludoj prodaji ili takvo sto, ali kad vidim koliko se najcitanije knjige prodaju mjesecno kod nas, onda mi dodju suze na oci. No gle, imas na http://www.loudevolution.com/expand-the-evolution prvih pet i pol poglavlja engleske verzije, moze se citati online ili skinuti u PDF-u pa probaj vidjeti, mozda nece biti preveliki problem.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?
diablo2211 kaže...
Kako mu je apple dao da ga da i amazonu? Intervju s njim molimooooo!

Apple, kao i Amazon, ne zadrzavaju ekskluzivno pravo objave tako da se moze objavljivati gdje covjek hoce. Osim ako zelis svoju knjigu ukljuciti u prosireni Amazonov program, onda mora biti ekskluziva kod njih.

No Apple je bio zapravo jedna velika komplikacija, barem za mene. Apple inzistira da imas ITIN koji dobivas od americke porezne (IRS). A fora je da ti ITIN ne treba jer nasi, normalno, nemaju ugovor o sprecavanju dvostrukog oporezivanja s Amerima za sto ITIN zapravo treba. Amazon to zna i kaze, sve pet, sto ce nam to. Apple, ne, njima to treba da bi napravio racun preko kojeg izdajes. Onda kad nabavs ITIN (meni je trebalo oko sest mjeseci plus zvanje IRS-a u Teksas gdje sam im pokusao objasniti da ja ne mogu zapravo traziti ITIN jer nemam zasto, ali da moram radi Applea, no kasnije sam to drugacije iskemijao jer IRS je ipak birokracija kao i svaka druga), i napravis racun na Appleovom servisu, onda ti oni kazu, a pa ti si iz Hrvatske, ne treba ti vise ITIN! Mejlao sam se prije toga s Appleom, nije im bilo jasno sto ja zelim...

I koja je onda fora, da zavrsim pricu - kako nemamo taj ugovor o sprecavanju dvostrukog oporezivanja, prvo ti distributer uzme svoj postotak (30 posto Apple, 30-70 posto Amazon sto ovisi na kojem se podrucju proda knjiga), zatim americka porezna uzme 30 posto od onoga sto ostane nakon distributera. Onda pare, ako jednog dana uopce vidis/prodas nesto, dodju kod nas i onda ti jos nasa porezna uzme, jer sto ce drugo. Nasi bi trebali uzeti 15 posto jer su to zapravo tantijemi, ali kako se kod nas kao na sajmistu pregovara i cigani s poreznom, taj iznos nije uklesan u kamen (hocu reci, moze biti i visi).

O da, i posto Amazon salje pare cekom (banka dolazi u obzir samo ako si u SAD-u ili Britaniji), onda ti i banka uzme finu proviziju.

Nije neka sreca, kako god okrenes.

12 godina
neaktivan
offline
Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

Da li si dao knjigu na čitanje nekakvom uredniku ili lektoru kojem je engleski materinji jezik?

Meni je ova ideja zanimljiva, ali definitivno prvu verziju ne bi pisao na engleskom ... a sad, da li bi se sam upustio u prijevod, isto teško. A prijevod skuuuup...

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

Čestitam Gorane i želim ti puno sreće! :)

 

Ah da, W8-BEN, W7 i ostala veselja s IRS-om...

 

Ako dobro shvaćam hrvatske zakone naši poreznici trebali bi ti u konačnoj godišnjoj prijavi uračunati plaćeni porez Americi. (naravno neće ti vratiti ono što je preplaćeno po našem zakonu...) Makar tu dolazi problem koliko se prijavljuje našoj poreznoj - bruto iznos, ili neto što dobiješ. hm... Vjerojatno bi ispravno bilo prikazati bruto te u stupcu za plaćeni porez u inozemstvu upisati onih 30% koje je IRS-u uplatio izdavač. (Srećom, za autorsko djelo barem ne moraš plaćati doprinose kod nas. Inače za druge vrste usluga HR poreznici ti podosta oderu za obvezne doprinose.)

 

Cijela ta problematika je krenula negdje 2007 ili 2008, ne sjećam se točno kad je IRS skužio da mnogi američki izdavači (knjiga, software-a itd.) uopće ne uplaćuju taj porez od 30%, uglavnom zbog nepoznavanja vlastitih zakona.

 

Mene su prvo kontaktirali iz jedne tvrtke zbog affiliate računa. Tražili W8-BEN. Poslao sam W8-BEN bez ITIN-a. Nisu se bunili. Doduše ništa nisam ni prodao kao affiliate. Nisam siguran, ali moguće je da su u međuvremenu američki zakonodavci usluge posredovanja izbacili iz obveze 30% oporezivanja. (to se inače stručno zove "tax withholding" ako netko želi istraživati... ima i neka brošura na popriličnom broju stranica o tome na IRS-ovom website-u)

 

I meni je bilo glupo što ITIN traže na W8-BEN kad tako i onako ne mogu izbjeći plaćanje američkog poreza. No stvar je vjerojatno u tome da bi svaka uplata koju isplatitelj izvrši IRS-u trebala ići na neki broj. Npr., kod nas isplatitelj vadi porezni broj za stranca. Tamo su valjda zbog izbjegavanja višestrukih dodjela poreznih brojeva prebacili to na stranu osobu (ili tvrtku). Ako se ne varam, jedini slučaj kad američki isplatitelj može izvaditi porezni broj za stranca je kad npr. u Vegasu nešto osvojite u igrama na sreću. Po zakonu bi i tad trebali uzeti 30% ako je dobitnik stranac.

 

Malo je off topic, ali prilično sam siguran da bilo kakva usluga (npr. izrada web stranice) koju stranac odradi američkom državljaninu ili američkoj tvrtci po zakonu podliježe oporezivanju 30% od strane IRS-a. (slično je s bilo kojom zemljom na svijetu!)

Tu naravno dolazi i isplata tantijema za autorsko djelo strancu. Ono što me malo smeta je što oni prodaju tvoje autorsko djelo po cijelom svijetu, a Amerika ubire porez za svaku prodaju! Kad sam to istraživao prije par godina našao sam samo jednu tvrtku koja je to riješila onako kako ja mislim da je ispravno. Ako se dobro sjećam prodavali su 3d modele (3d studio, maya i sl.) raznih autora, i obračunavali su 30% samo ako je krajnji korisnik bio iz Amerike. Doduše čovjek se pita nisu li prekršeni zakoni kod prodaje licence za korištenje 3d modela krajnjim kupcima iz drugih zemalja koje sve imaju više manje slične zakone...

 

Sve je to vrlo komplicirano... :(

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.6.2013 20:16 (higgs).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?
PTree kaže...

Da li si dao knjigu na čitanje nekakvom uredniku ili lektoru kojem je engleski materinji jezik?

Meni je ova ideja zanimljiva, ali definitivno prvu verziju ne bi pisao na engleskom ... a sad, da li bi se sam upustio u prijevod, isto teško. A prijevod skuuuup...

Je, knjiga je isla na proofreading; nema sanse da objavim bilo sto na bilo kojem stranom jeziku bez da netko to ne procita kako treba. Ne bi bas ni na hrvatskom objavljivao nesto sam (makar, ovisi, ne znam). Nije mi neki problem bio niti pisati niti prevoditi, prije dosta godina sam polozio drugi medjunarodni stupanj na britanskom konzulati, ali jedno je citati engleski, i pisati, a drugo je raditi to kako treba :) Kad dobijes dokument natrag, i kad vidis koliko je gresaka bilo, ego ti se brzo okrhne. Srecom pa brzo zaboravljam :)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?
higgs kaže...

Čestitam Gorane i želim ti puno sreće! :)

 

Ah da, W8-BEN, W7 i ostala veselja s IRS-om...

 

Ako dobro shvaćam hrvatske zakone naši poreznici trebali bi ti u konačnoj godišnjoj prijavi uračunati plaćeni porez Americi. (naravno neće ti vratiti ono što je preplaćeno po našem zakonu...) Makar tu dolazi problem koliko se prijavljuje našoj poreznoj - bruto iznos, ili neto što dobiješ. hm... Vjerojatno bi ispravno bilo prikazati bruto te u stupcu za plaćeni porez u inozemstvu upisati onih 30% koje je IRS-u uplatio izdavač. (Srećom, za autorsko djelo barem ne moraš plaćati doprinose kod nas. Inače za druge vrste usluga HR poreznici ti podosta oderu za obvezne doprinose.)

 

Cijela ta problematika je krenula negdje 2007 ili 2008, ne sjećam se točno kad je IRS skužio da mnogi američki izdavači (knjiga, software-a itd.) uopće ne uplaćuju taj porez od 30%, uglavnom zbog nepoznavanja vlastitih zakona.

 

Mene su prvo kontaktirali iz jedne tvrtke zbog affiliate računa. Tražili W8-BEN. Poslao sam W8-BEN bez ITIN-a. Nisu se bunili. Doduše ništa nisam ni prodao kao affiliate. Nisam siguran, ali moguće je da su u međuvremenu američki zakonodavci usluge posredovanja izbacili iz obveze 30% oporezivanja. (to se inače stručno zove "tax withholding" ako netko želi istraživati... ima i neka brošura na popriličnom broju stranica o tome na IRS-ovom website-u)

 

I meni je bilo glupo što ITIN traže na W8-BEN kad tako i onako ne mogu izbjeći plaćanje američkog poreza. No stvar je vjerojatno u tome da bi svaka uplata koju isplatitelj izvrši IRS-u trebala ići na neki broj. Npr., kod nas isplatitelj vadi porezni broj za stranca. Tamo su valjda zbog izbjegavanja višestrukih dodjela poreznih brojeva prebacili to na stranu osobu (ili tvrtku). Ako se ne varam, jedini slučaj kad američki isplatitelj može izvaditi porezni broj za stranca je kad npr. u Vegasu nešto osvojite u igrama na sreću. Po zakonu bi i tad trebali uzeti 30% ako je dobitnik stranac.

 

Malo je off topic, ali prilično sam siguran da bilo kakva usluga (npr. izrada web stranice) koju stranac odradi američkom državljaninu ili američkoj tvrtci po zakonu podliježe oporezivanju 30% od strane IRS-a. (slično je s bilo kojom zemljom na svijetu!)

Tu naravno dolazi i isplata tantijema za autorsko djelo strancu. Ono što me malo smeta je što oni prodaju tvoje autorsko djelo po cijelom svijetu, a Amerika ubire porez za svaku prodaju! Kad sam to istraživao prije par godina našao sam samo jednu tvrtku koja je to riješila onako kako ja mislim da je ispravno. Ako se dobro sjećam prodavali su 3d modele (3d studio, maya i sl.) raznih autora, i obračunavali su 30% samo ako je krajnji korisnik bio iz Amerike. Doduše čovjek se pita nisu li prekršeni zakoni kod prodaje licence za korištenje 3d modela krajnjim kupcima iz drugih zemalja koje sve imaju više manje slične zakone...

 

Sve je to vrlo komplicirano... :(

Tax withholding je jos uvijek 30 posto. Da imamo ugovor koji sprijecava dvostruko operezivanje, onda bih kad bi nasi pokusali uzeti porez jednostavno pokazao koliko su tamo uzeli i to bi bilo to. Ili je kombinacija da Ameri uzmu samo vise poreza od onoga doma - ako je tu 15, da je ugovor na snazi, onda bi Ameri uzeli 15 i dovidjenja. Ne znam kog se vraga ceka s tim, lista drzava s kojom je sporazum potpisan je na http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stranice/Dvostruko-oporezivanje.aspx ako bas nekoga zanima.

No isto tako mi kazu, da ako imas dobrog poreznog savjetnika, da ne placas nista. Sad samo moram naci dobrog poreznog savjetnika :) Gledao sam u imeniku, nisam nasao nikoga s tim imenom...

15 godina
offline
Re: Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?
Iskrene čestitke,Gorane! Kako sam poklonik eknjiga vjerujem da će i tvoja naći mijesto u mom Kindle-u. Barem da podržim HR proizvod, ako ništa drugo ;)
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?
Arabarran kaže...
Iskrene čestitke,Gorane! Kako sam poklonik eknjiga vjerujem da će i tvoja naći mijesto u mom Kindle-u. Barem da podržim HR proizvod, ako ništa drugo ;)

Zahvaljujem :)

7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izdati vlastitu knjigu na Amazonu?

Cestitam, Gorane.

Zadao sam na internetu: "kako objaviti knjigu na Amazonu" i tako sam se nasao na ovom sajtu, pa i ovom forumu. Cestitam i autorima sajta, koji drze top mjesto na ovu temu.

Naime, moj slucaj je, na neki nacin, slican Tvome, s tim, sto ja zivim u USA, a zelim da objavim knjigu na nasem jeziku. Radi se o prevodu Kineskog autora, sa Engleskog jezika, na Bosanski, ili ti Hrvatski.

BTW, tema je: metode samoizljecenja. 

Sta se desava u mome slucaju: nemam problem u vezi registracije na Amazonu, zadavanjem moga USA poreskog broja. Poslije niza peripetija tehnickog karaktera, konacno uspijevam da uglavim naslovnicu, sadrzaj, tekst i fotke i Eureka! Knjiga je objavljena na Kindle. Uspijevam cak i da kupim jedan primjerak vlastite knjige, ali sutradan dobivam e-mail od Amazona, da oni ne podrzavaju izdavastvo na nasem jeziku. Tako, da od tog momenta istrazujem moguce alternativne metode. Prijavljivao sam se i na Kobo, Lulu idr. slicne platforme, ali se borim sa novim tehnickim problemima formatiranja itd. U tom pravcu sam se, u medjuvremenu i skolovao, narucivsi na Amazonu knjigu Joanna Pen, "How to publish your book...", pa sam nadosao, da moram naruciti specijalni software,

"Scriviner", koji pomaze u tom pravcu. Software je prolicno komplikovan i istekao mi je 30-dnevni free trial. Ali sam iskoristio ponudu od partnera sa moje e-mail liste i kupio software "Designrr", koji sam apsolvirao i uspio preformatirati cijelu knjigu sa upgrade-om novih slika, a rezultat je PDF verzija u konacnoj INDI lektorskoj verziji. Na neki nacin sam zadovoljan, jer sam savladao dosta tehnickih prepreka, drugim rijecima, dalji korak na putu ka Indi-self publishing. Ali, nastavak tek slijedi, jer svaki od portala za self-publishing, ima svoja tehnicka pravila, slicna, ali ipak malo drugacija.

Trenutno sam se tu zaustavio, pa sada nastavljam istrazivanje sa konacnim ciljem objaviti ovo, ipak i na Kindle, Kobo, Lulu itd.

Inace, krenuo sam sa self publishing knjige na nasem jeziku iz razloga sto mi, na osnovu moga spisateljskog obrazovanja, ne treba editor niti lektor, koji su prilicno skupi. Tako, da je ovo put istrazivanja, ne samo metoda objavljivanja na uvedenim vodecim svjetskim portalima, ali i trazenje eventualnih izdavaca i na nasem podrucju. U ovom slucaju se radi o prevodu djela koje je svjetski bestseller, kako na Engleskom, tako i na Kineskom jeziku, a ja sam dobio suglasnost autora, ne samo o objavljivanju prevoda, nego i eventualnom buducem organizovanju seminara u zemalja naseg govornog podrucja.

Stoga, jasna je moja intencija u produbljivanja saznanja u toj oblasti. 

Pozdravljam Gorana, prijatelje i simpatizere ideje o samoobjavljivanju, a rado cu prihvatiti sve savjete i eventualne preporuke za objavu ove knjige i na nasim izdavacim portalima.

Unaprijed HVALA!

PS: Ja vec imam pripremljene tri knjige na Engleskom jeziku (fiction, non fiction, spiritual knowledge, self-developing program) i nekoliko knjiga novela na nasem jeziku.

Tako, da je jasno koliko ozbiljan posao imam ispred sebe!

ZD
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice