Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi

poruka: 17
|
čitano: 3.508
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi".
16 godina
offline
Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi

Ok, ovo ima smisla u moguće u nekom bežičnom sobnom sistemu slično prastaroj tehnologiji daljinskih upravljača na infracrveno svjetlo. Iako to i danas sasvim dovoljan bandwith ima za postojeće potrebe komunikacije audio i video uređaja.
Ali gubi smisao u bilo čemu drugom. Na ulici se samo okrenete leđima svjetlosnom odašiljaču i što, prekid signala jer ga prijemnik nevidi? Doista mi nije jasno zašto bi vidljiva svjetlost bila u prednosti nad radio signalima, osim možda u optičkim kabelima, štop se koristi odavno. Ako može tko razjasniti tajnu, bio bih zahvalan.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi
overhaul kaže...

Ok, ovo ima smisla u moguće u nekom bežičnom sobnom sistemu slično prastaroj tehnologiji daljinskih upravljača na infracrveno svjetlo. Iako to i danas sasvim dovoljan bandwith ima za postojeće potrebe komunikacije audio i video uređaja.
Ali gubi smisao u bilo čemu drugom. Na ulici se samo okrenete leđima svjetlosnom odašiljaču i što, prekid signala jer ga prijemnik nevidi? Doista mi nije jasno zašto bi vidljiva svjetlost bila u prednosti nad radio signalima, osim možda u optičkim kabelima, štop se koristi odavno. Ako može tko razjasniti tajnu, bio bih zahvalan.

 Kao što kažeš, gubi se smisao ako svjetlost mora biti vidljiva i ako kod ovog prijenosa Li-Fi ugrađen u žarulju može raditi samo ako žarulja svijetli. Sve sjene i prepreke na putu svijetlosti su prekidi pa ne znam kako je moguće osigurati neometan put svijetlosti među objektima, ljudima, itd...

12 godina
odjavljen
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi

Morat ćeš nišan uličnu lampu, i u nekim situacijama hodati u rikverc

16 godina
offline
Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi

Pa stvarno ne kontam u čemu je trik - ne koristi se optička komunikacija odavno i to kroz, logičnije, svjetlovodne optičke kablove? Nije li njima identično izvor svjetlosni emiter?
Ok, možda u nekom las vegasu ili dubaiju gdje bi jednako titrala sva rasvjeta u gradu pa bi se nadopunjivali, ali meni to zvuči kao oktrivanje tople vode koje zahtjeva posebne instalacije u svu tu rasvjetu, i posebne primopredajnike u mobilnim uređajima koji imho sasvim pristojno rade na današnjim 4g i inim standardima.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi
Generički članak koji se pojavljuje svake godine. Mislim da je i prošle bio gotovo isti.
Moj PC  
12 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi
overhaul kaže...

Ok, ovo ima smisla u moguće u nekom bežičnom sobnom sistemu slično prastaroj tehnologiji daljinskih upravljača na infracrveno svjetlo. Iako to i danas sasvim dovoljan bandwith ima za postojeće potrebe komunikacije audio i video uređaja.
Ali gubi smisao u bilo čemu drugom. Na ulici se samo okrenete leđima svjetlosnom odašiljaču i što, prekid signala jer ga prijemnik nevidi? Doista mi nije jasno zašto bi vidljiva svjetlost bila u prednosti nad radio signalima, osim možda u optičkim kabelima, štop se koristi odavno. Ako može tko razjasniti tajnu, bio bih zahvalan.

 Zapravo je stvar u tome da uz optimalno postavljanje "svjetla"(predajnika), na dovoljnu visinu, a FOV (field of view) za tu žarulju je 60°, korisnik opet može imati popriličan bandwith već i od reflektiranog svjetla (za sad ispod 100 Mbps), tako da je tehnologija upotrebljiva i ako si leđima okrenut i blokiraš prolaz svjetlosti.

Uglavnom, ako se svjetla postave na visinu normalne ulične rasvjete, onda si samo zamislite koliko je širok FOV tog svjetla, a pretpostavljam da je i izvedeno tak da ima zapravo više sektora u FOV-u koje gađa pod različitim kutevima, tak da praktički uvijek postoji bar refleksija unutar FOV-a.

 

 

Kruha i igala...
8 godina
protjeran
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi

I sto internet ima od ovoga kada samo rijetki imaju 100/100, necu ni govoriti o 1000/1000. Isto tako imamo standarde n i ac, a samo rijetki to mogu iskoristiti.

16 godina
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi
overhaul kaže...

Ok, ovo ima smisla u moguće u nekom bežičnom sobnom sistemu slično prastaroj tehnologiji daljinskih upravljača na infracrveno svjetlo. Iako to i danas sasvim dovoljan bandwith ima za postojeće potrebe komunikacije audio i video uređaja.
Ali gubi smisao u bilo čemu drugom. Na ulici se samo okrenete leđima svjetlosnom odašiljaču i što, prekid signala jer ga prijemnik nevidi? Doista mi nije jasno zašto bi vidljiva svjetlost bila u prednosti nad radio signalima, osim možda u optičkim kabelima, štop se koristi odavno. Ako može tko razjasniti tajnu, bio bih zahvalan.

 Li-fi uređaji ne moraju imati direktnu (vidljivu) vezu sa izvorom signala, jer se svjetlost odbija o prepreke (zbog toga mi možemo vidjeti), a prema tekstu na wikipediji svjetlost odbijena od zid može dostići 70 Mbit/s, a to je tek početak tehnologije.

A emitiranje svjetlosti led diode se može smanjiti čak iza vidljivosti ljudskog oka, a da može prenositi podatke.

https://en.wikipedia.org/wiki/Li-Fi

 

Tehnologija ima potencijala, a hoće li biti što od toga vidjet ćemo.

16 godina
online
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi
U Dubai-u se ovo koristi zbog prestiža, a u Zagrebu su to fontane...
 
9 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi
Ako je to doista vidljiva svjetlost to bi mogao biti ili prekrasan ili užasan light show.
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi

Ne vidim zašto raditi korak unatrag i ići na optičku vidljivost, možemo jednostavno onda korisiti 60GHz koji uz daljnji razvoj moze postići vrhunske rezultate, ne bas 224Gbps, ali radio valovi mogu puno lakše kroz stvari na 69GHz nego svjetlost na puno većim frekvencijama koja se odbija od bilo koje površine, pa čak i stakla.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi

Šta nije giga 10 na 9-tu, tj. milijarda ili bilion po kratkoj skali?  Stoga bi 224 gigabita/s bilo više od 2 milijarde bita (2x10na9 ili 2Gb/s) po sekundi

But how do it know
 
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi

 

"I sto internet ima od ovoga kada samo rijetki imaju 100/100, necu ni govoriti o 1000/1000. Isto tako imamo standarde n i ac, a samo rijetki to mogu iskoristiti."

 

 

Nista ako si sam na svijetu i jedino ti u svojem kvartu koristis internet. Jesi li mozda pomislio kako bi recimo, samo na primjer t-comu dobro dosla veca propusnost od 100mb/s ili smatras kako je njihovim repetitorima to sasvim dovoljno za posluzivanje stotina korisnika

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.8.2016 21:27 (psiho84).
16 godina
offline
Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi

MK Ultra

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi
overhaul kaže...

Ok, možda u nekom las vegasu ili dubaiju gdje bi jednako titrala sva rasvjeta u gradu pa bi se nadopunjivali, ali meni to zvuči kao oktrivanje tople vode koje zahtjeva posebne instalacije u svu tu rasvjetu, i posebne primopredajnike u mobilnim uređajima koji imho sasvim pristojno rade na današnjim 4g i inim standardima.

 

http://www.lighting.philips.com/main/systems/themes/led-based-indoor-positioning.html

Bio nedavno i oglas za posao za rad na razvoju tog sustava.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi
crozoki kaže...

 Li-fi uređaji ne moraju imati direktnu (vidljivu) vezu sa izvorom signala, jer se svjetlost odbija o prepreke (zbog toga mi možemo vidjeti), a prema tekstu na wikipediji svjetlost odbijena od zid može dostići 70 Mbit/s, a to je tek početak tehnologije.

A emitiranje svjetlosti led diode se može smanjiti čak iza vidljivosti ljudskog oka, a da može prenositi podatke.

https://en.wikipedia.org/wiki/Li-Fi

 

Tehnologija ima potencijala, a hoće li biti što od toga vidjet ćemo.

Ajmo reći da to stoji za broadcast, iako i tu ima problema s interferencijom - ako hvataš isti signal s tri lampe, od kojih svaka ima po nekoliko refleksija, pitanje je kolik je omjer signal/šum. Tu je radio signal u daleko boljoj poziciji.

 

S druge strane, ako želiš dvosmjernu komunikaciju, mobitel mora odgovoriti lampi, a taj odgovor mora biti dovoljno jak da se može raspoznati među refleksijama koje dolaze do lampe.

 

Još kad u to sve ubaciš dnevno svijetko koje je daleko jače od bilo koje javne rasvjete....

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
7 godina
offline
Re: Li-Fi bi u budućnosti mogao zamijeniti Wi-Fi
MrBlc kaže...
crozoki kaže...

 Li-fi uređaji ne moraju imati direktnu (vidljivu) vezu sa izvorom signala, jer se svjetlost odbija o prepreke (zbog toga mi možemo vidjeti), a prema tekstu na wikipediji svjetlost odbijena od zid može dostići 70 Mbit/s, a to je tek početak tehnologije.

A emitiranje svjetlosti led diode se može smanjiti čak iza vidljivosti ljudskog oka, a da može prenositi podatke.

https://en.wikipedia.org/wiki/Li-Fi

 

Tehnologija ima potencijala, a hoće li biti što od toga vidjet ćemo.

Ajmo reći da to stoji za broadcast, iako i tu ima problema s interferencijom - ako hvataš isti signal s tri lampe, od kojih svaka ima po nekoliko refleksija, pitanje je kolik je omjer signal/šum. Tu je radio signal u daleko boljoj poziciji.

 

S druge strane, ako želiš dvosmjernu komunikaciju, mobitel mora odgovoriti lampi, a taj odgovor mora biti dovoljno jak da se može raspoznati među refleksijama koje dolaze do lampe.

 

Još kad u to sve ubaciš dnevno svijetko koje je daleko jače od bilo koje javne rasvjete....

 Ali..

Bar pretpostavljam...

Povratni signal se vraća u (recimo to tako - fotosenzor, i je to).

Uglavnom, za nadolazeći val to je zapravo dielektrični valovod s kutom refrakcije manjim od kritičnog, pa nema potpune atenuacije....

Tak da dolazeći val može nositi: TE, TM ili unaprijed definirani TEM mod.

A interferencije ne mogu dati ni jedan od tih modova, jer nemaju usmjereni snop snage u vremenu...

Tak da se to lako odvoji...

A i moderne modulacije dopuštaju i -20 dB SNR...

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 31.8.2016 0:11 (fer-de-lance).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice