Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novcem

poruka: 18
|
čitano: 2.955
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novcem".
16 godina
protjeran
offline
Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novcem

Proof-of-Stake je inače prvi put implementiran još 2013. i danas već postoji barem 10 kriptovaluta koje ga uspješno koriste na ovaj ili onaj način. Ali ne sumnjam da ga je Vitalik prezentirao kao da ga je on izmislio jučer :)

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2016 8:52 (Vortac).
 
3 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc

Ustvari sam čitao već neke ekonomske znanstvene radove iz 2014, a njima treba dugo da budu napisani, u kojima se spominje PoW, PoS, ali nisam obratio pažnju na to i napisao sam kao da je to "jučer" izmišljeno. Stravio sam "nova metoda". Sad, što je tu je ;)

16 godina
protjeran
offline
Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novcem

Sve pet, članak je vrlo poučan i stvarno se ne sjećam da sam igdje prije pročitao tako opširan članak o kriptovalutama na hrvatskom webu. Posve je moguće da je ovo prvi put da netko prevodi terminologiju za Proof-of-Stake i druge kripto-tehnologije na hrvatski jezik, a to je već samo po sebi izazov.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2016 10:45 (Vortac).
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novcem

Izvod iz autorove kolumne: "Uglavnom, Izabella Kaminska ima pravo –igra oko novca je igra oko moći. Pitanje je je li moguće kreirati takvo tehničko rješenje da se moć novca ograniči."

 

Nisam najbolje shvatio kolumnu, tj ostalo je puno upitnika jer ne znam što je zapravo poanta. Onda sam zaključio da je poanta u ovom zadnjem što sam izdvojio iz teksta, valjda nisam puno pogriješio, tj ne želim insinuirati da kolumna "ne valja".

Novac osim što je roba je i univerzalna reprezentacija vrijednosti, nečijeg rada i dobara koji nekom u nekim okolnostima ima vrijednost iskazana univerzalnom mjerom koju zovemo novac.  Block chain je pak protokol kojim se razmjenjuje vrijednost koju novac predstavlja.

Dakle što je rješenje protiv monopoliziranja sustava razmjene i procjene vrijednosti? Ono je po meni jednostavno, nemojte vjerovati u reprezentaciju vrijednosti, vjerujte u stvarnu vrijednost.

Vrijedi li vam više npr: GTX1080Ti (ipak smo na BUG forumu) ili npr rajčica iz vlastitog vrha? Od kud opće početi uspoređivati te dvije stvari no prema trenutnom stanju rajčica iz vlastitog vrta vrijedi tek jedan mali promil spomenute grafulje.

Ono što se po meni vidi iz ovog banalnog primjera jest da vrijednosti određuje onaj tko ju "konzumira", a ne banke. Banke tek skaču na izvore vrijednosti, što je zorno vidljivo i iz primjera sa ulaganjem u "blockchain". Kripto valute nisu nastale zato da se bankama "otme" u onom revolucionarnom smislu. Problem sa bankama kao i sa svim institucijama je što ne žele "talasanja". Zašto bi se banke baktale sa tamo nekakvim projektima koloniziranja Marsa ili super micro naplata, kad je povrat sredstava vrlo upitan uz hrpu problema, lakše je uložit u izvor vrijednosti za kojim većina ljudi ide, kao npr: kuće, auti i slično.

 

Daklem smatram da ne treba postavljati pitanja oko ograničavanja moći novca, treba se pitati tko i zašto mu daje moć. Poštovani, to smo svi mi. Drugim riječima ako postavimo u globalu svoje prioritete ispravno moć novca neće biti presudna. Po meni nema smisla da GTX1080Ti vrijedi 2500 puta više od jedne rajčice, a tome je trenutno tako jer svi mi trenutno radimo "za novac" ne radimo zato da bi napravili nešto korisno i dobro, osim rijetkih.

 
2 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novcem

Novac je društveni alat. A ovo power-tripping nabrijavanje bankarčića (gornji management) si mogu nabiti u neko tamno mjesto.

 

The Kōchōsen Japanese system of coinage became strongly debased, with its metallic content and value decreasing. By the middle of the 9th century, the value of a coin in rice had fallen to 1/150th of its value of the early 8th century.

By the end of the 10th century, compounded with weaknesses in the political system, this led to the abandonment of the national currency, with the return to rice as a currency medium.[1] The last official Japanese coin emission occurred in 958, with very low quality coins called Kangendaihō (乾元大寶), which soon fell into disuse.[1]

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novcem

Mislim da je poanta u tome da bitcoinom svi (uvijetno rečeno) s računalom mogu stvarat novac i ubacit ga u opticaj, dok banka dobro zaradi stvaranjem novca u vidu kamata.

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
Tako je. Banke (i drzave) stvaraju novac iz ničega, i to stanje žele zadržati. Kamate, tiskanje novca bez pokrića i sl. ne žele izgubiti.
 
2 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc

@Vortac;

Ja sam napisao lani za web banka.hr (koji vise nije dostupan) desetak kartica dug clanak da su Kinezi preuzeli Bitcoin, na temelju izvijesca Deutschebank. Hocu reci ovo nije prvi clanak, a ni najduzi ;)

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2016 18:05 (ZeljkoI).
16 godina
protjeran
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
ZeljkoI kaže...

@Vortac;

Ja sam napisao lani za web banka.hr (koji vise nije dostupan) desetak kartica dug clanak da su Kinezi preuzeli Bitcoin, na temelju izvijesca Deutschebank. Hocu reci ovo nije prvi clanak, a ni najduzi ;)

 Repostajte ga ovdje, na bug.hr? Ta tema je i dalje aktualna, a na jednom informatičkom portalu poput BUG-a svakako nedostaje takvih članaka.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
14 godina
offline
Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novcem

Znači sad treba riješiti problem kontrole i regulacije nečega što je u startu zamišljeno da bude upravo suprotno od toga tj. neovisno o sistemima kontrole i reketa, i činjenica da su pokušali bezuspješno uništiti  bitcoin kada se lagano počeo širiti i dobivati na popularnosti.

 

Ali šteta, Kinezi su prvi zasjeli na poziciju da to možda ostvare, sa svojim divljim bitcoin farmama koje su jako malo ili nikako regulirane od bilo koga i koje rade 24-7 negdje u nekoj  zabiti sa malo bolje plaćenim šljakerima koji tamo doslovno žive u nekim sobicama, povremeno dobiju dopust da odu posjetiti familiju.

 

Eh banksteri :)

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
Sroljo the second kaže...

 

 

Daklem smatram da ne treba postavljati pitanja oko ograničavanja moći novca, treba se pitati tko i zašto mu daje moć. Poštovani, to smo svi mi. Drugim riječima ako postavimo u globalu svoje prioritete ispravno moć novca neće biti presudna. Po meni nema smisla da GTX1080Ti vrijedi 2500 puta više od jedne rajčice, a tome je trenutno tako jer svi mi trenutno radimo "za novac" ne radimo zato da bi napravili nešto korisno i dobro, osim rijetkih.

To što gtx vrijedi xy puta više od rajčice nema nikakve veze s novcem. Vrijednosti i odnosi vrijednosti između stvari ne ovise o novcu nego je novac izričaj njihove vrijednosti.

 

Stvarna vrijednost ne postoji. Vrijednost je odnos između dvije stvari i na kraju balade ovisi (skoro) isključivo o potražnji. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
Colossus7 kaže...

Znači sad treba riješiti problem kontrole i regulacije nečega što je u startu zamišljeno da bude upravo suprotno od toga tj. neovisno o sistemima kontrole i reketa, i činjenica da su pokušali bezuspješno uništiti  bitcoin kada se lagano počeo širiti i dobivati na popularnosti.

 

Ali šteta, Kinezi su prvi zasjeli na poziciju da to možda ostvare, sa svojim divljim bitcoin farmama koje su jako malo ili nikako regulirane od bilo koga i koje rade 24-7 negdje u nekoj  zabiti sa malo bolje plaćenim šljakerima koji tamo doslovno žive u nekim sobicama, povremeno dobiju dopust da odu posjetiti familiju.

 

Eh banksteri :)

 

 

 

 

Da, pošto ne možeš izgraditi stabilan sustav na nećemu što je samo po sebi nestabilno. Tako da razumijem zašto banke žele kontrolirat (ili barem razumijet/nadzirat kako funkcioniraju) takve valute. 

 

Mi danas imamo problem s frankom koji je skočio sa 5 na 7 kuna u 2-3-4-5 godina. Zamisli da uzimaš kredit u valuti koja skace sa 5 na 25 u 2 dana. 

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
Sustav bi mogao biti daleko stabilniji kada bi se to željelo. Špekulativnost je u temeljima današnjih financija. Short selling je legalan način da se kladiš da će nekome krenuti nizbrdo, to je čisti špekulativni mehanizam, a takvih ima pregršt. Kada bi se financijaši bavili samo financiranjem projekata, što je bila izvorna ideja, sve bi bilo puno ljepše i sigurnije, no brzo su shvatili da uvidom i manipulacijom novčanih tokova mogu daleko više zaraditi, pri čemu netko drugi u pravilu gubi po malo, a kada se previše zaigraju onda svi izgube puno, no oni si bonuse isplaćuju u svakom slučaju. A novaca za platiti političarima da ozakone takve poslove imaju dovoljno, pa je sve legalno i nema se što sad netko buniti.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
Visak kaže...
Kada bi se financijaši bavili samo financiranjem projekata, što je bila izvorna ideja, sve bi bilo puno ljepše i sigurnije

U Sj. Koreji se financijaši bave isključivo financiranjem različitih projekata (komunističke partije), ali ljepota i sigurnost im nažalost i dalje izmiču. Špekulacije su u ljudskoj prirodi, kladionice su postojale puno prije margin tradinga, kao i zarada na tuđem neuspjehu. Slažem se da su intervencije političara uglavnom samo pogoršale stvar, međutim i intervencije u drugom smjeru - koje ti pretpostavljam priželjkuješ - dokazano imaju još gori učinak (vidi prvu rečenicu).

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
8 godina
neaktivan
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
BlackDog22 kaže...

To što gtx vrijedi xy puta više od rajčice nema nikakve veze s novcem. Vrijednosti i odnosi vrijednosti između stvari ne ovise o novcu nego je novac izričaj njihove vrijednosti.

 

Stvarna vrijednost ne postoji. Vrijednost je odnos između dvije stvari i na kraju balade ovisi (skoro) isključivo o potražnji. 

 

Hmm, citirate me, predumjevam u želji da se složite sa onime što sam napisao.

Što se tiče "stvarne vrijednosti", pa postoje neke hipoteze da je sve oko nas uključujući i nas samo iluzija, no o tom potom. Treba to prvo dokazati.

U globalu rajčica podržava postojanje svakog od nas, GFX baš i ne, tu je poanta u percepciji "stvarne vrijednosti".

16 godina
neaktivan
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
Sroljo the second kaže...
BlackDog22 kaže...

To što gtx vrijedi xy puta više od rajčice nema nikakve veze s novcem. Vrijednosti i odnosi vrijednosti između stvari ne ovise o novcu nego je novac izričaj njihove vrijednosti.

 

Stvarna vrijednost ne postoji. Vrijednost je odnos između dvije stvari i na kraju balade ovisi (skoro) isključivo o potražnji. 

 

Hmm, citirate me, predumjevam u želji da se složite sa onime što sam napisao.

Što se tiče "stvarne vrijednosti", pa postoje neke hipoteze da je sve oko nas uključujući i nas samo iluzija, no o tom potom. Treba to prvo dokazati.

U globalu rajčica podržava postojanje svakog od nas, GFX baš i ne, tu je poanta u percepciji "stvarne vrijednosti".

 Niti u iluzijama niti u stvarnom svijetu ne postoji "stvarna" vrijednost nečega. Ne postoji nešto što vrijedi 1 nečega i onda da su iz toga izvedene sve druge stvarne vrijednosti svega drugog. 

14 godina
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
BlackDog22 kaže...
Colossus7 kaže...

Znači sad treba riješiti problem kontrole i regulacije nečega što je u startu zamišljeno da bude upravo suprotno od toga tj. neovisno o sistemima kontrole i reketa, i činjenica da su pokušali bezuspješno uništiti  bitcoin kada se lagano počeo širiti i dobivati na popularnosti.

 

Ali šteta, Kinezi su prvi zasjeli na poziciju da to možda ostvare, sa svojim divljim bitcoin farmama koje su jako malo ili nikako regulirane od bilo koga i koje rade 24-7 negdje u nekoj  zabiti sa malo bolje plaćenim šljakerima koji tamo doslovno žive u nekim sobicama, povremeno dobiju dopust da odu posjetiti familiju.

 

Eh banksteri :)

 

 

 

 

Da, pošto ne možeš izgraditi stabilan sustav na nećemu što je samo po sebi nestabilno. Tako da razumijem zašto banke žele kontrolirat (ili barem razumijet/nadzirat kako funkcioniraju) takve valute. 

 

Mi danas imamo problem s frankom koji je skočio sa 5 na 7 kuna u 2-3-4-5 godina. Zamisli da uzimaš kredit u valuti koja skace sa 5 na 25 u 2 dana. 

 

 Onog trenutka kada netko krene mijenjati i pokušavati ukomponirati bitcoin sistem kao takav, on gubi svoju prvobitnu svrhu u potpunosti.

 

Da mu treba neke dorade na stabilnosti i sigurnosti ako će opstati u budućnosti to sigurno, ali da će to biti u obliku kakve ovaj članak gore zagovara tj. mokre želje bankstera da isti kontroliraju to sumnjam, niti bi to bilo dobro za samu svrhu i ideju bitcoina u svojoj suštini.

 

Dobro je netko napisao, kad je neka xy stvar koju mi kao društvo vrednujemo kao neko univerzalno sredstvo koje ima svoju vrijednost i ulogu oko koje se svi slažu i prihvaćaju, tu će uvijek biti prisutne špekulacije i manipulacije istoga.

 

Klasične burze  kad krenu divljati sa dizanjima i rušenjima i općenito ogromnim krahovima od kojih smo nedavno bili svjedoci 2008 godine gdje su posljedice vrlo gadne da se čitava društva oporavljaju desetljećima i to ako se ikad oporave, to je samo eto posljedica nečijih odluka i pohlepe, a kad bitcoin oscilira u vrijednosti ili netko hakne neki bitcoin wallet onda je to smeće koje treba ubiti vatrom i pokopati pod hitno.

 

Za sad kako stvari stoje, neidu nigdje ni bitcoin ni klasično bankarstvo koje je btw jedno od najvećih prevara i ekspolatacije ljudskog roda od kako je svijeta i vijeka. A ko zna šta budućnost nosi za oboje.

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Banke žele preuzeti nadzor nad blockchain novc
BlackDog22 kaže...

 Niti u iluzijama niti u stvarnom svijetu ne postoji "stvarna" vrijednost nečega. Ne postoji nešto što vrijedi 1 nečega i onda da su iz toga izvedene sve druge stvarne vrijednosti svega drugog. 

 

Aha, Vi bi bukvalizirali oko nečega što sam jasno dao naslutiti što je "stvarna vrijednost".

Dajte mi recite mladi gospon, vama zrak koji udišete nema stvarnu vrijednost?

Ako je odgovor "nema", dajte lijepo molim zaustavite konzumaciju zraka svojim dišnim organom na 5 minuta, pa onda napišite odgovor.

 

Hvala i pozdrav

 

 

 

 

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice