Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

poruka: 27
|
čitano: 8.072
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti".
10 godina
neaktivan
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

Pitaju horoza sta je starije - kokos ili jaje?

Kaze horoz: joj... ne znam stvarno... ja ti samo *#zim...

 

A clanak je VRH! 

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
1 3 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
Paradoks blizanaca baš nije najpotpunije objašnjen - spomenuta simetričnost situacije se odnosi na relativnost kretanja. U trenutku dok brat u raketi putuje konstantnom brzinom u odnosu na Zemlju, situacija nje potpuno simetrična - istom brzinom i Zemlja putuje u odnosu na raketu. Međutim, raketa je ta koja uspori, okrene se i vrsti prema Zemlji.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 3 hvala 0
12 godina
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

Nisu li ti svi proracuni vezani za ono sto vidimo,tj. ono sto mozemo vidjeti?

Jel moguce da postoje zvijezde koje su toliko daleko da njihova svjetlost još nije doprla do nas?

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

Izvrstan članak + vrlo lukav način da se dijelovi deskriptivne statistike i prvenstveno njihov značaj približe čitaocima.  

 
4 0 hvala 0
15 godina
online
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

ustvari je sve ovo banalno jednostavno: ako se pronađe i nepobitno utvrdi nešto "starije od svemira", procjene starosti (= veličine) svemira su pogrešne. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 2 hvala 0
10 godina
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

Iz iskustva znamo da će nova i preciznija mjerenja vrlo vjerojatno konvergirati ka "hipotetskoj situaciji" tako da je već sada treba uzimati kao činjenicu. Ponavlja se priča o određivanju Hubble-ove konstante (širenje svemira), ne slaganje oko njenog iznosa koja su dolazila iz dva različita tipa mjerenja su se na početku "pokrivala" greškama u mjerenjima, ali novija, preciznija mjerenja su to otklonila i pokazala da postoji stvarni problem.  Krivac za oba paradoksa je naše ne poznavanje geometrije svemira, a posebno prirode crvenog pomaka dalekih zvijezda.

Na ovom linku  https://petrov-svemir.com/index.php/hr/item/10-pristup-fizici#sirenjesvemira    možete naći novi model geometrije svemira koji rješava oba navedena paradoksa.  Model je kompleksan i zahtijeva intelektualni trud da bi ga se razumjelo ali za uzvrat daje potpuno novu sliku svemira i rješenje skoro svih paradoksa u fizici. 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

Izvrstan članak!

Potiče intelektualni rad u ovim vručim danima!

A i sve je iskoristivo u stvarnom životu :)

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
Zbilja poucan clanak. Postojanje standardne devijacije u astronomskim mjerenjima i k tome tako velike je mi je novost jer je do sada nitko nije spominjao. Naravno, logično je da postoji, ali se uvijek nekako taj podatak skriva. Volio bih znati malo više detalja o Ahilu i kornjači jer se u članku podrazumijeva da je čitatelj upoznat s tim paradoksom.

Također mi nije jasno zašto bi vrijeme na Zemlji teklo brže no na svemirskom brodu koji putuje brzinom bliskom brzini svijetlosti. Čuo sam to više puta, ali kako nikako nisam od sugovornika mogao dobiti lako razumljivo objašnjenje, naučio sam to dogmatski prihvatiti iako nisam s tim zadovoljan.
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
Ajar kaže...

ustvari je sve ovo banalno jednostavno: ako se pronađe i nepobitno utvrdi nešto "starije od svemira", procjene starosti (= veličine) svemira su pogrešne. 

 Vidi nešto, već se smatra da je promjer svemira preko 90 milijardi svjetlosnih godina, a da je starost oko 13,7 milijardi godina i teorija kaže da se u prvim trenucima nastanka prostor-vremena prostor širio brže od svjetlosti. Cijela teorija je vrlo nategnuta i vjerujem da će se u budućnosti znatno korigirati novim osmatranjima, novim teorijama ali prvenstveno novim generacijama znanstvenika koji će se usuditi razmišljati izvan postavljenih okvira.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
12 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
kerum kaže...
Također mi nije jasno zašto bi vrijeme na Zemlji teklo brže no na svemirskom brodu koji putuje brzinom bliskom brzini svijetlosti. Čuo sam to više puta, ali kako nikako nisam od sugovornika mogao dobiti lako razumljivo objašnjenje, naučio sam to dogmatski prihvatiti iako nisam s tim zadovoljan.

 

Teško da ćeš dočekati situaciju da ti netko to objasni F2F, naime individualna 'savjetovanja' su skupa(vremenski skupa, da me netko OPET krivo ne shvati ). Po meni najbolje rješenje je knjiga. Putem knjige dobit ćeš na jednom mjestu cjelokupnu informaciju, prezentiranu ritmom koji tebi najbolje odgovara.
U trenu kad shvatiš pozadinu paradoksa blizanaca, AHA! momenta je veličanstven, garantirano.

 

 

PS

Eh Zaboravio sam preporuku knjige

Albert Einstein: Moja teorija

Knjiga iz pera genija pisana jednostavnim jezikom...

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.8.2020 13:24 (Yuda).
8 godina
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

Zenonovi paradoksi (aporije) nisu očuvani u izvornom obliku, nego u obliku fragmenata, tj. prikazani su onako kako su njegovi suradnici o njima pisali. Tko hoće o tome više neka čita knjigu H. Diels, Predsokratovci, Naprijed, Zagreb, 1983. Zanimljivo je da je rješavanjem Zenonova paraoksa o strijeli koja u letu miruje Aristotel izveo teoriju prostora i vremena koja je u filozofskom (ne znanstvenom!) smislu jednaka Einsteinovoj.  

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
kerum kaže...
Zbilja poucan clanak. Postojanje standardne devijacije u astronomskim mjerenjima i k tome tako velike je mi je novost jer je do sada nitko nije spominjao. Naravno, logično je da postoji, ali se uvijek nekako taj podatak skriva. 1) Volio bih znati malo više detalja o Ahilu i kornjači jer se u članku podrazumijeva da je čitatelj upoznat s tim paradoksom.

2)Također mi nije jasno zašto bi vrijeme na Zemlji teklo brže no na svemirskom brodu koji putuje brzinom bliskom brzini svijetlosti. Čuo sam to više puta, ali kako nikako nisam od sugovornika mogao dobiti lako razumljivo objašnjenje, naučio sam to dogmatski prihvatiti iako nisam s tim zadovoljan.

 1) pretpostavljam da je to bila ona fora kaj su nam prodavali u osnovnoj školi.

Tipa: Ahil se utrkuje s kornjačom, i kornjači daju 100 metara prednosti.

Svakih 10 sekundi Ahil prepolovi zaostatak za kornjačom.

Nakon koliko vremena bude dostigao kornjaču?

Logično bi bilo da je odgovor nikada.

Dalje je sve matematička-filozofska-metafizička rasprava...

2) i mene ovo zanima.

Laički to shvaćam da budući da je vrijeme zapravo promjena prostora, ukoliko se netko kreće jako brzo, blizu brzine svjetlosti, onda on u odnosu na referentni sustav u istom vremenu doživi manju promjenu u odnosu na taj referentni sustav (tj. sustav u kojem je on bio se promijenio ekvivalentno kraćem periodu u referentnom sustavu), premda je za njega proteklo isto vrijeme; znači i ocu i sinu jednako brzo vrijeme "teče" ali je ovaj u tom istom slučaju bio u sustavu u kojemu se dogodila promjena ekvivalentna dužem vremenskom periodu od one koja se dogodila ovome koji je brzo putovao.

(znam da mi se fizičari sad krvnički smiju, ali sam popio danas već i Stocka i pive tak da mi nemojte uzimati za zlo ).

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.8.2020 13:49 (fer-de-lance).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
Stvar je u tome što nikad nije zadatak tako postavljen, već kaže da, dok Ahil prođe tih 100 metara, kornjača pređe novih 50, i tako svaki put dok Ahil prođe prethodnu razliku u udaljenosti, kornjača pređe pola te udaljenosti. Stvar je u tome da se i vremenski interval u originalnom zadatku smanjuje na pola u svakoj iteraciji.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
Uskoro će poletjeti i James Webb koji vidi u malte-ne sam Postanak te će se puno toga što se mislilo da je definitivno morati vratiti na stol.
Old pirate
 
2 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
M_Zerem kaže...

Iz iskustva znamo da će nova i preciznija mjerenja vrlo vjerojatno konvergirati ka "hipotetskoj situaciji" tako da je već sada treba uzimati kao činjenicu. Ponavlja se priča o određivanju Hubble-ove konstante (širenje svemira)

 Znači ti zagovaraš da se više ne vrše istraživanja, nego da se činjenice izvode iz načina kako smo prije griješili?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

Apsolutno ne, nova mjerenja su jedini put za napredak znanosti. Sve u cilju da razumijemo ovaj naš svemir, mjesto u kom živimo.  

Ne trebamo se zavaravati sa nategnutim statističkim rješenjima jer znamo iz drugih slučajeva da na kraju novija mjerenja najčešće potvrde ona starija sa vrlo malom razlikom. To je iskustvo i ništa više. Naravno ništa nije 100% sigurno dok mjerenje ne pokaže.

11 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
ivankraljevic kaže...
Uskoro će poletjeti i James Webb koji vidi u malte-ne sam Postanak te će se puno toga što se mislilo da je definitivno morati vratiti na stol.

 Samo je jedna stvar definitivna, a to je da ništa nije definitivno. Stoga se ništa neće vraćati na stol, jer je sve uvjek na stolu.

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.8.2020 19:56 (markoBT).
8 godina
online
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

To je neka napredna civilizacija ukrala zvijezdu u dalekoj budućnosti i poslala je natrag kroz vrijeme... DUUUH  , po meni činjenica jednako vjerojatna kao i ono postojanje Dysonove sfere.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
Ako se prostor akcelerirano rasteže iz svih točaka, nastaje sfera vidljivog svemira oko svakog promatrača iza koje ne vidimo. Jer je ukupno nakupljena brzina rastezanja između nas i tog ruba brža od svjetlosti. Tako svjetlost poslana prema nama, ako je dalje od te sfere, nikada neće doći do nas. Drugim riječima, mi neznamo koliko je svemir velik. Dvostruko od vidljivog ili milijardu puta ili je beskrajan? Nikad nećemo vidjeti ali ćemo možda saznati. Gdje je taj centar eksplozije big banga, čini se da ga nema, u njemu smo svi.
Kako uopće računati put koji pređe svjetlost po rastežućem prostoru? Možda je u tom rastezanju ključ zašto se čini da je dalje nego starost svemira.
Idi i radi nešto korisno!
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
Usput, članak je prva liga, svaka čast autoru!
Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

vrijeme ne postoji...postoje samo događaji i slijed tih događaja...sat ne mjeri vrijeme nego proizvodi unaprijed određeni slijed brojeva koji se onda povezuju s događajima ako vrijeme postoji onda bi moralo postojati neko univerzalno a ne da mi ovo naše koje postoji u našim glavama

 

kod brzine svijetlosti materija& energija...raste tromost... usporava svoje vibracije...ali to se dešava na svim skalama veličine materije...kao kad video kojeg smo snimili sa brojem fps od recimo 50fps...i sad kako dolazi do približavanja brzini svjetlosti tako se reprodukcija videa usporava znači kad se otac kreće brzinom svjetlosti onda sva materija i energija u njegovom tijelu se uspore...dešava se hibernacija...recimo 100 puta...sve je usporeno 100 puta..disanje... otkucaji srca...misli...pomicanje ruke...sve je usporeno...za oca je to normalno jer i rad mozga je usporen...za onog koji je izvan njemu je to sve sporo... vrijeme budući ne postoji s tim nema veze

 

 

ima jedan sf roman...di su napravili brod s posadom koji je toliko usporio da je posada dočekala kraj...smrt svemira

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

A ovdje u USA nam prodaju da su samo Indijci i Kinezi pametni ljudi  :-)

Eventualno svaki supak dobije hemoroid.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
Vrijeme postoji, i to objektivno, ali teče ovisno o brzini kretanja kroz prostor koji je rastezljiv. Ono što se po našem osobnom iskustvu čini linearno ili statično, zapravo je samo poseban slučaj. Različiti inercijski sustavi (i gravitacije) imaju različit tempo vremena. Osim svjetlosti kojoj je valjda čini da vrijeme stoji i kroz sve sustave ide istom brzinom. Vrlo čudno tj. izvan iskustva.
Idi i radi nešto korisno!
16 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
Milka30 kaže...

Nisu li ti svi proracuni vezani za ono sto vidimo,tj. ono sto mozemo vidjeti?

Jel moguce da postoje zvijezde koje su toliko daleko da njihova svjetlost još nije doprla do nas?

 Naravno. Zato se često u kozmologiji napominje da pričamo o vidljivom svemiru. No kako pričamo o zvijezdi koja je praktički tu, pored nas, onda se javlja problem. Inače, u stvari nitko nezna koliko je doista svemir velik, moguće da u nekim dijelovima još traje superinflacija, a superinflacija znači da se prostorvrijeme širi brže od brzine svjetlosti (jer se širi prostor a ne predmeti u prostoru)... Također, obujam vidljivog svemira i količinu galaksija i ostalih stvari neprestano korigiramo na sve veće vrijednosti. Sjećam se kad se pričalo (dok sam išao u osnovnu i gutao časopis "čovjek i svemir") da je vidljiv svemir dijametra 26 milijardi svjetlosnih godina i 100 milijardi galaksija, sad se spominje 93,2 mililjarde svjetlosnih godina dijametar sfere oko nas, a količina galaksija na tisuće milijardi (pritom je barionska tvar, dakle te galaksije plinovi crne rupe i td samo 5%, tamna tvar 27%, a ostalo "tamna enegija") Najudaljenije galaksije, npr one koje je zapazio Hubble teleskop u ultra deep field slici nebismo uspjeli nikada dostići, da sad krenemo brzinom svjetlosti prema njima. Prostor odavde do njih se širi brže od svjetlosti i ubrzava širenje.
No dobro, vjerujem da to većina ljudi ovdje na Bugu zna, no gušt mi je uvijek o tim stvarima pisati. Daje "perspektivu". Zvijezda metuzalem se koliko sjećam (g Dario nije naveo proceduru procjene starosti) definira sastavom zvijezde. No koliko znam; mi još nikad nismo spazili zvijezdu prve generacije. Ova se smatra drugom generacijom jer ima složeniji sastav od vodika i helija, ali vrlo malo. Možda ni nema više prve generacije zvijezda, jer su jednostavno sve bile prevelike, pa prebrzo sagorjele. No što ako je naša susjeda metuzalemka tijekom života zvijezde preživjela eksploziju bliske supernove, koja joj je "otpuhala" slojeve koje je sagorjela, što ako je zvijezda prve generacije ušla tijekom milijardi godina u oblak plina i prašine iz kojeg je pobrala elemente drugih zvijezda, što ako je njezino mjesto rođenja plin koji je nekako ostao izoliran od galaksija, i time bez primjesa ičeg osim primordijalnog vodika? Naime, čudna je ovo zvijezda, nije nemoguće da je pridošlica u mliječnu stazu: kreće se prema nama i mislim čak da spada u high velocity klasu. To nije baš normalno za "domaću" zvijezdu. Pogotovo je, po meni problem, što se ovoj računala starost iz udaljenosti i svijetla, jer s obzirom na relativnu blizinu, korištena paralaksa. Po meni je paralaksa Hubblea pregruba da bi mogla triangulirati nešto na cca 200 svjetlosnih godina, a inače, ni starost svemira se još ne poklapa na sve načine na koje ju izračunavamo. Ovdje je priča o tome: 

 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
11 godina
offline
Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti

Eksplodirao mozak ovako ujutro, idem prvo po  pa se vratim čitanju.

Hvala AUTORU.

Survivor - eye of the tiger
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
kerum kaže...
Također mi nije jasno zašto bi vrijeme na Zemlji teklo brže no na svemirskom brodu koji putuje brzinom bliskom brzini svijetlosti. Čuo sam to više puta, ali kako nikako nisam od sugovornika mogao dobiti lako razumljivo objašnjenje, naučio sam to dogmatski prihvatiti iako nisam s tim zadovoljan.

 Možda ti ovo pomogne:

15 godina
online
Re: Zvijezda Metuzalem i paradoks starosti
borgware kaže...

A ovdje u USA nam prodaju da su samo Indijci i Kinezi pametni ljudi  :-)

 makar šta. nađe se i pokoji pametni amer. ozbiljno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice