Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

poruka: 21
|
čitano: 5.193
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze".
10 godina
neaktivan
offline
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

obecanje - ludom radovanje...
ili ti: sreca je lijepa samo dok se ceka...

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
2 0 hvala 0
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

a zašto bi "vanzemaljci" bili na bilo koji način vidljivi/osjetljivi ljudima odnosno računalima koja smo isprogramirali? Što ako su veličine atoma? Što ako su sačinjeni od posve čudnih vrsta kemikalija koje još uvijek nismo prepoznali? Što ako pod "živo biće" ne ulaze ništa od njihovih karakteristika, no svejedno su na ovaj ili onaj način "živi"? Što ako žive milijunti dijelić sekunde, odnosno što ako im je životni vijek od "njihovih 80 godina"  jednako našemu "200 milijuna godina"? 

 

Do 2036. ćemo moguće vidjeti ima li na 1,000,000 planeta nešto što bi smo mi prepoznali kao "inteligentni život", a to može biti posve bedasto istraživanje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.12.2020 18:31 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
3 4 hvala 0
15 godina
offline
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

a je, najkasnije do 23. travnja 2036. u 10:27 ujutro. poslije toga - racku, fajrunt. k'o jamio, jamio. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

Neki kazu, ajmo analizirati atmosferu planeta, pa cemo zakljuciti postoji li zivot ili ne... 

To bi sve bilo divno i krasno da ne govorimo o svemirskim udaljenostima koje lome zdrav razum. Pod pretpostavkom da je zivot na nekom od planeta sacinjen na istoj bazi kao i nas i pod pretpostavkom da mi to mozemo deketirati, veliki problem predstavlja to sto mi zapravo gledamo desetke, stotine milijune godina ili cak milijarde godina u proslost ovisno o udaljenosti koju promatramo....

 

Zamislite sad situaciju da vanzemaljci udaljeni 100 milijuna svjetlosnih godina u ovom trenutku analiziraju sastav zemljine atmosfere, ili jos bolje, da imaju toliko osjetljive teleskope, da mogu vidjeti u "dlaku" sve na nasem planetu, ti isti vanzemaljci zapravu analiziraju ono sto se na Zemlji dogodilo pred 100 milijuna godina! A ne sadasnjost!

 

Kako to nitko ne uzme u obzir kad govori o analizi planeta i traganju za izvanzemaljcima? 

 

Pod pretpostavkom da fizika koja je nama poznata vrijedi u cijelom vidljivom svemiru, jasno je da vanzemljaci ne mogu ubrzati svjetlost, prema tome osudjeni su na gledanje u proslost u najboljem slucaju. Sto im vrijedi imati najbolje teleskope svijeta i najbolje osjetnike, kad nema sanse da saznaju sto se oko njih u ovom trenutku nalazi.

 

Isto tako, mi smo gotovo posve sigurni da cemo jednog dana uspjeti kreirati AI daleko vecih mogucnosti od nas samih. Taj isti AI ce nam mozda, u jednom trenutku, postati najveci neprijatelj. Ukoliko bi nas teoretski gledano, AI izbrisao sa lica zemlje, kao i sve zivotinje i sl. postavlja se pitanje da li bi AI za nekog vanzemljaca predstavljao zivot? 

 

Da li je umjetna inteligencija zivo bice? Pa svi cemo se sloziti da nije. A da li je visoko inteligentna umjetna pojava? Vecina ce se sloziti da je! Kad bi vanzemljaci u toj buducnosti dosli svemirskim brodom do nas i analizirali sastav naseg planeta, ili jos bolje, trazili teleskopima po povrsini, sto bi vidjeli? U kojem obliku bi AI bio na zemlji? Da li u obliku robota, ili mozda u obliku racunalne mreze? Da li bi umjetna inteligencija odmah napustila nas planet i krenula u nepoznato? 

 

Eto, ovo su realna pitanja s kojima se mi moramo suociti. Prvo, biti svjesni da gledamo u izuzetno daleku proslost. Drugo, biti svjesni da mozda trazimo nesto sto nema teoretske sanse da pronadjemo.... 

 

 

 
2 3 hvala 0
12 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

a zašto bi "vanzemaljci" bili na bilo koji način vidljivi/osjetljivi ljudima odnosno računalima koja smo isprogramirali? Što ako su veličine atoma? Što ako su sačinjeni od posve čudnih vrsta kemikalija koje još uvijek nismo prepoznali? Što ako pod "živo biće" ne ulaze ništa od njihovih karakteristika, no svejedno su na ovaj ili onaj način "živi"? Što ako žive milijunti dijelić sekunde, odnosno što ako im je životni vijek od "njihovih 80 godina"  jednako našemu "200 milijuna godina"? 

 Ha čuj, možda baš sve ovo što si naveo i ulazi u računicu. Današnja računala ne mogu otkriti druge oblike života, ali će do  2036. moći.

 

Btw, ono nekakvo otkrivanje američke vlade, vezano uz dokumente o UFOima, što je s tim bilo? Još se nije dogodilo? Ili unutra nema ništa pametno?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
8 godina
offline
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

Arthur Clarke je u knjizi "Profiles of the Future" (1962.) predvidio da ćemo se sa svemircima uspostaviti kontakt pred kraj ovog stoljeća. Živi bili pa vidjeli!

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

Isto kao sto smo u posljednjih 20 godina jos samo 5 godina do lijeka za karcinom

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
2036...pa ja već sad tu i tamo se čujem sa ALF... najviše vole pršut
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
Imaš jednu logičku grešku: pojedinačne zvijezde i njihovi planeti se vide i proučavaju u našoj galaktici. A oni su "tu, u susjedstvu, do 100.000 svj. godina daleko" pa to i nije prevelika prošlost. Ali, udaljenosti su naravno nezamislivo velike, pa ništa od odlaska u goste malim zelenima.
Life is jazz. Play it cool.
12 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
Macumba kaže...
Imaš jednu logičku grešku: pojedinačne zvijezde i njihovi planeti se vide i proučavaju u našoj galaktici. A oni su "tu, u susjedstvu, do 100.000 svj. godina daleko" pa to i nije prevelika prošlost. Ali, udaljenosti su naravno nezamislivo velike, pa ništa od odlaska u goste malim zelenima.

 Točno to. Samo luđak može vjerovati sa će nešto naći radio signalima.

 

A ako se odmaknemo od "službene" potrage, u neslužbene krugove odavno su već otkriveni, koga zanima vise neka gugla rad Davida Serede...

6 godina
offline
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

prvo sam pročitao članak i bilo je fuck yeah - volio bih bar to saznati prije nego sto umrem - i onda sam procitao sve komentare i sad sam depresivan :)

 

ćiH

NULL!=NULL
 
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

2036.? Znači odmah posle "hladne" fuzije? Zvuči razumno.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
HCMAA kaže...
2036...pa ja već sad tu i tamo se čujem sa ALF... najviše vole pršut

 lažeš, ja se čujem s njima i najviše vole - mačke

16 godina
online
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

Osim što se, zbog fundamentalnih barijera, očekuje kraj trenda smanjivanja veličine tranzistora pa tako i kraj Moore-ovog zakona.

Čak je i sam Gordon Moore rekao da očekuje kraj do 2025.

 

Inače, veliki problem s pronalaskom inteligentnog vanzemaljskog života je pretpostavka da on mora biti na površini planeta gdje je zapravo najviše osjetljiv i podložan ekstinkciji. Prilično sam siguran da taj inteligentni život vrlo brzo dođe do vrhunca pa se ugasi.

Uostalom, da nije tako, SETI bi već nešto detektirao.

Svemir.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
Ako se gledaju komentari na ovom forumu, inteligentnog života još nema niti na Zemlji.
 
7 0 hvala 0
8 godina
online
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

Ja mislim da će se izvanzemaljski život otkriti prije teleskopima, novim i moćnim u Svemiru (tipa nadolazećeg JWST) ili na Mjesecu na koji se uskoro vraćamo za stalno.

Kad vidimo zeleno-plavu točkicu, to će biti to.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

a zašto bi "vanzemaljci" bili na bilo koji način vidljivi/osjetljivi ljudima odnosno računalima koja smo isprogramirali? Što ako su veličine atoma? Što ako su sačinjeni od posve čudnih vrsta kemikalija koje još uvijek nismo prepoznali? Što ako pod "živo biće" ne ulaze ništa od njihovih karakteristika, no svejedno su na ovaj ili onaj način "živi"? Što ako žive milijunti dijelić sekunde, odnosno što ako im je životni vijek od "njihovih 80 godina"  jednako našemu "200 milijuna godina"?

Onda te (nabrojane vanzemaljce) nećemo detektirati, ali sve ove koji su imali sličnu evolucijsku povijest kao i mi bi mogli. Mi smo bića temeljena na ugljiku, pa je onda za pretpostaviti da će inteligentni život biti zasnovan na ugljiku što i je slučaj (mi). E sad, ako pogledaš kemijsku strukturu svemira vidjeti ćeš da vodika ima najviše, a mislim da je ugljik 5. najzastupljeniji element u svemiru. Ono po čemu je ugljik poseban je da se da vezati u nevjerojatne strukture, pa tako od istog elementa možeš imati mekanu olovku ili čvrsti dijamant, znači isti element, samo drugačija struktura i broj atoma. E sad pošto je ugljik tako fleksibilan i ima ga ko pljeve u svemiru zato smo se mi razvili na bazi ugljika. Ne isključujem mogućnost da se inteligentni život negdje može razviti na drugačiji način, ali mi tražimo bića slična sebi a i za pretpostaviti je da će se i drugdje razviti sličan oblik života kada su uvjeti u tom sustavu slični uvjetima u našem sunčevom sustavu. Tako priroda funkcionira. Možda će zbog različite količine svijetla na tom nekom planetu ili drugačijoj gravitaciji ti vanzemaljci izgledati drugačije od nas ili su kroz prošlost imali drugačije izazove pa su se i drugačije prilagodili i razvili.

King in the castle, king in the castle ...
6 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
aj kad se to desi nek nam jave da ih pokrstimo i učlanimo u HDZ...moramo im pokazati pravi put
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
HCMAA kaže...
aj kad se to desi nek nam jave da ih pokrstimo i učlanimo u HDZ...moramo im pokazati pravi put

 

5 godina
offline
Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izvanze

Nema baš razloga za toliki optimizam.
https://www.livescience.com/milky-way-alien-life-map.html

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Znanstvenik s projekta SETI smatra da ćemo izv
Ivan(4) kaže...

2036.? Znači odmah posle "hladne" fuzije? Zvuči razumno.

 
Možda si htio reći: poslije kontrolirane termonuklearne fuzije?

Ima ovdje i nekoliko tema o hladnoj fuziji, evo jedne:
https://forum.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/hladna-fuzija-neovisna-potvrda/216152.aspx

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice