Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada kupuje

poruka: 11
|
čitano: 6.638
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada kupuje".
2 godine
offline
Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada kupuje

Znanost je odavno na prodaju, neću "čačkati mečku" spominjanjem korone, tako da ću spomenuti nedavni Uber skandal:

Uber paid academics six-figure sums for research to feed to the media

 

https://www.theguardian.com/news/2022/jul/12/uber-paid-academics-six-figure-sums-for-research-to-feed-to-the-media

 

Više o cijeloj priči:

 

https://www.icij.org/investigations/uber-files/

 

https://www.theguardian.com/news/series/uber-files

 

KAKO SE AGITIRALO KOD NAS


Tajni sastanak u Ministarstvu s posebnim zadatkom: ‘Misija je jedna - moramo progurati Uber...‘


Za stolom su sjedile 23 osobe - od savjetnika predsjednice do osoba od povjerenja ministara

 

Utorak, 11 sati. Soba za sastanke Ministarstva gospodarstva, 18. listopada 2016.

 

"Uber je u sivoj zoni!" kaže predstavnik Ministarstva prometa nervozno mašući papirima i objašnjavajući okupljenima za stolom da ne postoji nijedan članak hrvatskog zakona koji dopušta toj taksi-aplikaciji da posluje.

 

"Ne mora nešto biti izričito propisano da bi bilo dozvoljeno...", upozorava ga predstavnik Ministarstva gospodarstva, a okupljeni imaju dojam kao da čita iz priručnika "Američki neoliberalizam za početnike".

 

"Da, ako nešto nije regulirano, ne znači odmah da je ilegalno", upada na to Davor Tremac, direktor Ubera Hrvatska, zadovoljan što rasprava ide u dobrom smjeru.

 

"Ured Predsjednice RH dat će podršku inicijativama za nove poslovne...

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/tajni-sastanak-u-ministarstvu-s-posebnim-zadatkom-misija-je-jedna-moramo-progurati-uber-15223630

 

Da se vratim na znanost i znanstvenike, John Ioannidis, doajen meta-analize 2005. objavio je rad pod nazivom Why Most Published Research Findings Are False, najčitaniji rad na PLOS-u (Public Library of Science). Ukratko, rad govori da većina objavljenih istraživanja ne zadovoljava znanstvene standarde i da većina radova sadrži rezultate koji se ne mogu ponoviti. To je naravno u suprotnosti sa znanstvenom metodom, jer rezultati moraju biti ponovljivi ili replikabilni.

Magia Posthuma
 
7 4 hvala 2
10 godina
offline
Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada kupuje

 

Hm, intelektualni vandalizam. Prodaju pisanje seminara/završnih/diplomskih ..za pare, tak da ovo nikaj ne ćudi.

 

Znanost, znanje, e to je prava stvar. Samo se treba boriti kontra onih koji žele varati i na prečac doći do rješenja.

 

Učenje je naljepša stvar na svijetu.

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada kupuje

Ima nešto što me brutalno irititra. Ekipa je skeptična prema znanosti, zbog muljaža, pa jer znanost praktički nije dogma, nego se mijenja itd. itd. Uredu, prvi argument je na na mjestu.

 

No ta ista ekipa nije skeptična prema astrologiji i sličnim sranjima nego je i više nego 100% uvjerena da je to istina, da je to točno.

 

I onda ja kada spomenu prevare i muljaže u znanosti odgovorim da je znanost isto što i sve ostalo, jer tamo rade ljudi... Ostanemo na istoj točki: I dalje su skeptici, ali snaga vjerovanja u astrologiju i pseudoznanosti ne popušta.

 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada kupuje

meni u ćoroskopu piše kako ću znanstveno dokazati 92 %-tnu besmislenost hororskopa (na istraživanju uporabom s. dev. za stotinjak nasumičnih reprezentativnih uzoraka). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2023 10:36 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
2 godine
online
Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada kupuje

Neučenje većine stvari koje smo naučeni važnije je od učenja. E. Punset 

De regno Dalmatiae et Croatiae libri sex.
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2023 11:48 (Zaporožac).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada kupuje

Ah, mainstream znanost - nekad sam i sam vjerovao u nju ali problem je nastao kad sam poželio znati a ne vjerovati..

Volim znanost, ali mainstream mi se gadi. Politika, religija i bodovi, bodovi, bodovi.

 

Ono što me smeta najviše dobro je opisao R. Sheldrake na TED talk-u, vrijedi pogledati:

 

 

A kad sam čuo da je isti govor zabranjen zgadilo mi se sve još više, uključujući i TED..

Amenoum
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada kupuje

Sve se dade dogmatiziati, pa tako i znanost, točnije znanstvene paradigme. No samo znanost može biti kritična prema samoj sebi, pa je stoga kritika znanosti znanstveni odnos prema znanosti. Je li znanost sustav vjerovanja, kako se implicira u ovom videu? Tu je dilemu riješio još Descartes sa svojim drvom znanja: iz korijena metafizike, raste stablo fizike koje se potom grana na pojedine znanosti. Ili, manje metaforično: svaka se fizika temelji na metafizici, na (prvoj) filozofiji. 

 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada ku
Ovo je samo komercijaliziran “ghost writing”, dugo se već koristi u industriji koja plaća uvažene profesore da im dopuste staviti njihovo ime na interne radove
Ja rekoh
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada ku
PaleRider kaže...

Ah, mainstream znanost - nekad sam i sam vjerovao u nju ali problem je nastao kad sam poželio znati a ne vjerovati..

Volim znanost, ali mainstream mi se gadi. Politika, religija i bodovi, bodovi, bodovi.

 

Ono što me smeta najviše dobro je opisao R. Sheldrake na TED talk-u, vrijedi pogledati:

 

 

A kad sam čuo da je isti govor zabranjen zgadilo mi se sve još više, uključujući i TED..

 Poceo gledati, vrlo brzo bio razocaran....

Ali ima puno gorih tedtalkova koji eto nisu uklonjeni (kako mislis zabranjen?)....

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2023 11:46 (konjRR).
16 godina
offline
Re: Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada ku
konjRR kaže...
Ali ima puno gorih tedtalkova koji eto nisu uklonjeni (kako mislis zabranjen?)....

 

A piše banned u originalu pa sam bez puno razmišljanja preveo kao zabranjen ali točniji izraz jest cenzuriran/uklonjen. Ono što zabrinjava je to što se ovdje ne radi o pseudo-znanosti, video je uklonjen jednostavno zato što kritizira mainstream pa ispada da je to zabranjeno.

Amenoum
8 godina
offline
Re: Znanost na prodaju: autorstvo stručnog rada ku
PaleRider:

Sve si rekao u prvoj rečenici. Ne moraš dalje.
Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice