Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa

poruka: 97
|
čitano: 21.365
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa".
15 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Thinker kaže...
wyks kaže...

Koje računalo bi kupio svome 134 745. zaposleniku?

A koju boju na vozilu? Hoće li vegansku kožu u kontrastnoj boji interijera i jastučić za lumbalnu potporu?

 

 

Ne razumijem tvoje pitanje. Sve u tvom komentaru ide u smjeru da nitko nema nikakve posebne zasluge i da težimo prosjećnosti i uniformnosti.


Kad već drviš o automobilima, daj mi opiši kako je izgledao prvi Jeep za vrijeme 2. svj. rata i kakav je on utjecaj imao na pojavu terenskih vozila. Znači, opiši mi kakav je trag u automobilskoj industriji ostavilo jedno ružno vozilo specifične namjene.

 Kako netko tko razumije koncept jezika i pisanja napiše ovaj komentar!?

 

Sam si sebi odgovorio, a tvrdiš da ne razmiješ pitanje!?

Pa ako je Jeep ružniji od Maybacha, zašto je računalo namjenjeno najmasovnijoj upotrebi ružnije od onog koje nije ružno?

 

Zašto je kuta radnika u rafineriji ružnija od smokinga?

(Ružnija je teška riječ, ali kako ne pokazuješ moć zaključivanja koristim ju da shvatiš, nadam se)

 

Thinker kaže...
I opet te pitam, kako to da su svi drugi imali silne odlične ideje, proizvode i planove, a onda se opet pojavi Jobs i od tog istog napravi nešto konkretno - proizvod koji je proizvođaču generirao zaradu i kupca koji je dobio konkretan i kvalitetan proizvod? I opet ti ponavljam, ne ulazim u to kako je došao do nekog proizvoda, činjenica da je on na tržište izbacio proizvod koji je bio dobar i koji se prodavao. I taj proizvod je ostavio trag na tržištu. I to je ono zbog čega je Jobs značajan, ne zbog neke vojne tehnologije ili projekata koji se nisu maknuli iz kruga tvornice/institucije/projektnog ureda... Znači li to da je jedino Jobs bio svjestan potencijala nekih stvari? Onda je totalno nebitno u tom slučaju je li prvo bilo jaje ili kokoš jer Jobs je znao napraviti proizvod koji se prodavao. 

Citirati ću odgovor čovjeka koji drži patent za Siri - puka sreća i prilika koja je bila dostupna 5-17 ljudi na planeti.

"Grit" je izmišljena riječ koja opisuje 3/5 planete, razlika je u prilici.

 

Isto bi se moglo dogoditi i Appleu, da u vlastitoj uljuljkanosti propusti priliku, no to je danas teže, jer anti-trust zakoni nisu invocirani još od 2000, a primjenjeni od 1980ih. Pa kako velikani kupuju novotarije teško da će se odlučiti kompromitirati svoj oligopol.

 

Ipod ne bi nastao da nije bilo sprege Napstera, antitrusta protiv Microsofta i gubitka CD tržišta protiv pirata. Ipod je prodan isključivo zbog osiguranja autorskih prava, kao i potencijalne DRM kontrole nad cijelim uređajem, a ne iz vizije "muzike na dlanu malog ćovijeka". To je bio Jobsov pokretač, a ne vizija neke zaljubljene tinejđerice koja ima sve albume Fall Out Boysa.

I gle čuda - Apple sad ima konkurentnu streaming platformu i Spotify ih sudi za antitrust.

 

Za glazbu i malog ćovijeka veći utjecaj su imali oni mali MP3 playeri koje smo svi imali, (kao što je i piraterija omogućila nastavak koncerata većem broju autora, jer bi DRM ograničio doseg) te činjenica da Apple ni dan danas, iako to pokušava već desetljećima, nije implementirao DRM zaštitu na iPhone - iako to može već danas.

 

MS je morao prepustiti dio tržišta - jer bi mu se dogodila sudbina AT&Ta, a zbog te tužbe imamo i Apple i Google, koji su tim odlukama profitirali.

Problem je što je Jobs htio napraviti najzatvoreniju platformu, pa priča o nekim idealima u biti lažira samog Jobsa.

 

Ako se već čovjeku divite, zašto lažete o onome što je sam čovjek htio napraviti!?

(Kompanije ipak nisu ljudi, ni prijatelji, i imaju nepromjenjivi linearan put u točku u kojoj moraju biti zle. Sud je djelomično usporrio taj put MSu pa smo dobili i Google i Apple, a sad sud ovima ne usporuje ništa, pa nećemo dobiti nove ideje.)

 

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
9 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
wyks kaže...

 Kako netko tko razumije koncept jezika i pisanja napiše ovaj komentar!?

 

Sam si sebi odgovorio, a tvrdiš da ne razmiješ pitanje!?

Pa ako je Jeep ružniji od Maybacha, zašto je računalo namjenjeno najmasovnijoj upotrebi ružnije od onog koje nije ružno?

 

Zašto je kuta radnika u rafineriji ružnija od smokinga?

(Ružnija je teška riječ, ali kako ne pokazuješ moć zaključivanja koristim ju da shvatiš, nadam se)

 

/cut

Citirati ću odgovor čovjeka koji drži patent za Siri - puka sreća i prilika koja je bila dostupna 5-17 ljudi na planeti.

"Grit" je izmišljena riječ koja opisuje 3/5 planete, razlika je u prilici.

 

Isto bi se moglo dogoditi i Appleu, da u vlastitoj uljuljkanosti propusti priliku, no to je danas teže, jer anti-trust zakoni nisu invocirani još od 2000, a primjenjeni od 1980ih. Pa kako velikani kupuju novotarije teško da će se odlučiti kompromitirati svoj oligopol.

 

Ipod ne bi nastao da nije bilo sprege Napstera, antitrusta protiv Microsofta i gubitka CD tržišta protiv pirata. Ipod je prodan isključivo zbog osiguranja autorskih prava, kao i potencijalne DRM kontrole nad cijelim uređajem, a ne iz vizije "muzike na dlanu malog ćovijeka". To je bio Jobsov pokretač, a ne vizija neke zaljubljene tinejđerice koja ima sve albume Fall Out Boysa.

I gle čuda - Apple sad ima konkurentnu streaming platformu i Spotify ih sudi za antitrust.

 

Za glazbu i malog ćovijeka veći utjecaj su imali oni mali MP3 playeri koje smo svi imali, (kao što je i piraterija omogućila nastavak koncerata većem broju autora, jer bi DRM ograničio doseg) te činjenica da Apple ni dan danas, iako to pokušava već desetljećima, nije implementirao DRM zaštitu na iPhone - iako to može već danas.

 

MS je morao prepustiti dio tržišta - jer bi mu se dogodila sudbina AT&Ta, a zbog te tužbe imamo i Apple i Google, koji su tim odlukama profitirali.

Problem je što je Jobs htio napraviti najzatvoreniju platformu, pa priča o nekim idealima u biti lažira samog Jobsa.

 

Ako se već čovjeku divite, zašto lažete o onome što je sam čovjek htio napraviti!?

(Kompanije ipak nisu ljudi, ni prijatelji, i imaju nepromjenjivi linearan put u točku u kojoj moraju biti zle. Sud je djelomično usporrio taj put MSu pa smo dobili i Google i Apple, a sad sud ovima ne usporuje ništa, pa nećemo dobiti nove ideje.)

 

 

 

 

I opet ću ti napisati, ne razumijem o čemu se točno prepucavamo ovdje. Ja pišem o jednom, ti o drugom. Ja pišem o tome da je Jobs sa svojim proizvodima unio neke novine u dizajn IT proizvoda, a ti mene ispituješ o automobilima, pišeš o kutama. Naravno da će uvijek biti ljepših i ružnijih proizvoda, inače bismo imali prosječnost, kockaste aute poput Volva, bezlična kućišta koja su vladala do pojave Maca, svi bismo hodali u hlačama i košuljama i ne bi uopće bilo moguće usporediti išta po ljepoti jer bi sve bilo jednolično.

Da ne postoje ružne stvari, lijepe ne bi došle do izražaja i ne bi imao s čime usporediti.

Cijena je ta koja će nekoga prisiliti da kupi nešto ružno, isto kao što će posjedovanje novca omogućiti nekome da si kupi isključivo žuti notebook (i ne pita za tehničke karakteristike) da mu paše uz žuti smartphone i žuti automobil.

Misliš li da Lenovo, HP i Dell imaju računala pojedinih serija s dvobojnim kućištima samo zbog veće zarade (gdje je veći trošak proizvodnje) ili zato da dizajnom privuku kupca?

 

I opet ću te pitati, pišeš da su u sve stvari oko Jobsa bili uključeni brojni ljudi, a oni su jednako tako mogli otići nekome drugome i prodati svoj proizvod, isto kao što je Sony mogao izdati iPod, a nije, i odgovori mi zašto Vaio nije postao tako popularan kao Macbook Air, a iza njega je stajao Sony koji nije baš mala korporacija. I opet ću ti ponoviti, ne zanima me pozadina priče o nastanku pojedinog proizvoda, Jobs je u toj priči bitan po onome što je donio na tržište. Microsoft isto tako ne bi bio tu gdje je danas da Gates nije preprodao DOS koji nije niti bio Microsoftov proizvod. Ali je Gates važan kao kreator linije OS-a koja je danas tu pred nama.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2021 12:51 (Thinker).
13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
wyks kaže...

 

grzzi kaže...
mi smo na nekakvom IT forumu gdje se mahom raspravlja o informatičkim tehnologijama i povezanim proizvodima. Ako si arhitekt vjerojatno ti Jobs nije u top 5 zanimljivih individualaca.

 A kako se izjava "ako si arhitekt onda nije" razlikuje od "imam parasocijalnu ljubav prema projekciji vlastiog ideala persnoficiranog u osobi A koju onda namećem drugim ljudima koji takvu vezu ne mogu imati jer ljudski um tako ne funkcionira?"

 

I što je IT?

 

A što je bio veći iskorak u informacija-čovjek? Kopija Braunovog dizajna? 30-godišnji napredak tehnogije učinjen od strane nepoznatih ljudi koji je ideju Alana Kaya dovelo do iPhonea?

(*ja bih reako da je prijelaz iz tiska u audio, pa onda iz audia u vizual daleko više promjenilo paradigmu čovječanstva - a čovječanstvo nije 30 godina jedne kompanije koja izrabljuje radnike u Kini - a gle čuda taj isti opis su i Jobs i Gates i Nadella i Bezos i Ellison i Musk. Ali za inžinjera koji je prvi prikazao stvarni svijet u stvarnom vremenu ne znaš...)

 

Ideja Jobsa je bila napraviti pandan iPoda kako bi zagospodario telekom tržištem. Samo što su mu telekomi zatvorili vrata, pa nikada nije, kao u slučaju muzike (gdje su mu vlasnici prava dali slobodne ruke, jer su se bojali posljedica napstera) uspio napraviti 100% zatvoreni telefon koji bi radio isključivo na Apple mreži.

 

iPhone, kao koncept je nastato (kao i većina tehnologije) kao projekt vojske, što će malo "genija, vizionara, luđaka" priznati. Iako su se svi revno potukli za JEDI ugovore. Preseljenje iz Kodak/Xerox thinktanka u Silicon Valley ne bi bilo uspješno da vojska (javni novac) nije generirala neometani razvoj sa basnoslovnim budgetima.

 

Gorespomenuti Alan Kay je ideju iPada razvio kao doktorat, iako je nezahvalno reći samo iPada, što pokazuje koliko su tabletni prenosioci informacija (op.a -> IT) u biti usko vezani koncept koji samo varira u veličini. Pokretač je bila vojna potreba prijenosa informacija bilo čime umjesto papira.

 

I ono što je ironično je da je Dynabook (1968-1972) kao prijenosni tablet/laptop u biti i preteča današnjeg računala, a ne obratno. Dynabook ideje su prvo uobličene u Xerox Alto, a kasnije je overlaping windows GUI Jobs implemtirao u Lisu i Macintosh.

Gorespomenuti Kay je i nazvao OOP, uz to što je i sam koncept edukativnog tableta usavršio radeći sa razvijateljima Logo-a i Sketchpada.

Najzanimljiviji dio njegovog koncepta je to da je hadver nebitan.

 

Kao što je vidljivo iz dizajna iPada, postoji peak koji je nemoguće nadamašiti, jer ravni ekran u tankom kućištu ne ostavlja mjesta za dizajn.

U psihologiji korisnika, lako je zamjetiti prijelaz sa 1cm debelog uređaja na tanje, ali taj smo misaoni korak učinili kod iPhonea 4. Sve nakon toga nije bitno, jer je mobitel došao opet na težine od 150gr, jer je trend sa minijaturizacije prešao u veličinu ekrana. Jer je informacija, tj. prikaz infomacije najbitniji. Sve ostalo je subjektivni pokušaj projeciranja vlastitih podražaja na masu.

 

Poanta Kayovog koncepta je bila edukativna, repozitorij znanja kojem bi se pristupalo preko mreže i *downloadalo* aplikacije i dijelove aplikacija na tablet. Naglasak sam stavio jer se radio o 1968. godini, kada su takve ideje ipak bile 40-godina-prije-svog-vremena.

Tko danas smišlja koncepte i nazive koje ćemo napraviti tek za 40 godina i onda koristiti slijedećih 40 godina (Sumnjam da će OOP tako brzo nestati :(...)?

 

A combination of this “carry anywhere” device and a global information utility such as ARPA network or two-way cable TV, will bring the libraries and schools (not to mention stores and billboards) of the world to the home. One can imagine one of the first programs an owner will write is a filter to eliminate advertising!

 

Da li ovo ikako utječe na tvoju fascinaciju Jobsom? (Ja sam imao prilike pričati sa nekoliko ljudi koju su radili sa Jobsom i u Appleu desetljećima, pa se vidi golema razlika u njihovom opisu Applea i onoga što fascinirani korisnik kazuje.)

 
apple je namjeravao napraviti prvo tablet, ali je Jobs odlučio da se prvo ide sa telefonom. 

from the interview with Alan Kay:

 

I think he invited me to the 2007 iPhone unveiling partly because it was kind of a tiny “Dynabook”— and he had always wanted to do one — and partly because he was going to use a quote of mine that he had always taken to heart “People who are really serious about software should make their own hardware”.

The photo of us chatting was taken right after the event. He brought the iPhone to me, put it in my hands, and asked: “Alan, is this good enough to be criticized?”. My reply was to make a shape with my hands the size of an iPad: “Steve, make it this size and you’ll rule the world”. When the iPhone had been revealed a few minutes earlier I realized that they must already have done an iPad/Dynabook-like machine (easier) and that the “iPhone first” must have been a marketing/timing decision.


Ono što su radili u Xeroxu je bilo ključno, ali i tu se pokazuje da je dobra ideja samo mali dio uspjeha. Apple je ukrao ideju od Xeroxa, sva tehnološka rješenja su bila drugačija, npr overlapping windows nisu postojali na xeroxu, Bill Atkinson ( mislim ) je bio uvjeren da ih je vidio na prezentaciji pa ih je izmislio za MacOS itd... odatle i čuvena Jobsova izjava, vj najneshvaćenija ikad: Good artists copy ( Microsoft ), Great artists steal ( Apple ). Vj misleći na to kako je Gates imao u svom posjedu prototipove Macintosha sa kojih je doslovno kopirao prve Windowse koji su bili na svaki način inferiorni Macu. Sa druge strane Mac je premda jednostavniji od Xerox Stara na tržištu ostavio najsjajniji trag, dok se xeroxovog sa godinama prednosti gotovo nitko ne sjeća.

 

 

12 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Thinker kaže...

 

 

Ne razumijem tvoje pitanje. Sve u tvom komentaru ide u smjeru da nitko nema nikakve posebne zasluge i da težimo prosjećnosti i uniformnosti.

I opet te pitam, kako to da su svi drugi imali silne odlične ideje, proizvode i planove, a onda se opet pojavi Jobs i od tog istog napravi nešto konkretno - proizvod koji je proizvođaču generirao zaradu i kupca koji je dobio konkretan i kvalitetan proizvod? I opet ti ponavljam, ne ulazim u to kako je došao do nekog proizvoda, činjenica da je on na tržište izbacio proizvod koji je bio dobar i koji se prodavao. I taj proizvod je ostavio trag na tržištu. I to je ono zbog čega je Jobs značajan, ne zbog neke vojne tehnologije ili projekata koji se nisu maknuli iz kruga tvornice/institucije/projektnog ureda... Znači li to da je jedino Jobs bio svjestan potencijala nekih stvari? Onda je totalno nebitno u tom slučaju je li prvo bilo jaje ili kokoš jer Jobs je znao napraviti proizvod koji se prodavao. 

 

Kad već pišeš o automobilima, daj mi opiši kako je izgledao prvi Jeep za vrijeme 2. svj. rata i kakav je on utjecaj imao na pojavu terenskih vozila. Znači, opiši mi kakav je trag u automobilskoj industriji ostavilo jedno ružno vozilo specifične namjene.

 

Jobs to nije napravio, napravila je firma kojoj je tada bio na čelu. Takvih primjera u IT-u a i ostalim branšama imaš koliko hoćeš.

 

A spominjanjem Jeepa samo si došao na teren koji Wyksu paše jer upravo to primjer onoga što je on govorio. Jeep za razvoj onoga što ti smatraš Jeepom nema apsolutno nikakve zasluge iako ih većina ljudi smatra sinonimima. Prve američke verzije tog vozila izrađivali su Willys Overland i Ford po narudžbi vojske koja je htjela imati vozilo kakve su Nijemci (Kubelwagen - Type 62 1939, Type 82 1940), Francuzi (ne znam kako se zvao, gotovo sam siguran da je bio Citroen), pa čak i Rusi (GAZ 64) već imali.


Znači ponavlja se greška kao kod analize Appleovih proizvoda, ništa prije Jeepa se ne uzima kao početak nekakvog standarda. Jednako kako su Amerikanci laganom terenskom vojnom vozilu dali ime Jeep i od tada postali sinonim za tu vrstu vozila, tako je i Apple prilikom predstavljanja Aira izmislio naziv ultrabook i samo zbog toga se smatra prvim ultrabookom iako su mali, tanki i lagani laptopi postojali i puno ranije.

 

PS evo slika GAZ-a 64, samo da vidiš koliko je Jeep zaslužan za pojavu terenskih vozila:

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2021 14:21 (BlueMax).
9 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
BlueMax kaže...

 

Jobs to nije napravio, napravila je firma kojoj je tada bio na čelu. Takvih primjera u IT-u a i ostalim branšama imaš koliko hoćeš.

 

A spominjanjem Jeepa samo si došao na teren koji Wyksu paše jer upravo to primjer onoga što je on govorio. Jeep za razvoj onoga što ti smatraš Jeepom nema apsolutno nikakve zasluge iako ih većina ljudi smatra sinonimima. Prve američke verzije tog vozila izrađivali su Willys Overland i Ford po narudžbi vojske koja je htjela imati vozilo kakve su Nijemci (Kubelwagen - Type 62 1939, Type 82 1940), Francuzi (ne znam kako se zvao, gotovo sam siguran da je bio Citroen), pa čak i Rusi (GAZ 64) već imali.


Znači ponavlja se greška kao kod analize Appleovih proizvoda, ništa prije Jeepa se ne uzima kao početak nekakvog standarda. Jednako kako su Amerikanci laganom terenskom vojnom vozilu dali ime Jeep i od tada postali sinonim za tu vrstu vozila, tako je i Apple prilikom predstavljanja Aira izmislio naziv ultrabook i samo zbog toga se smatra prvim ultrabookom iako su mali, tanki i lagani laptopi postojali i puno ranije.

 

 

Yea, right. Nekako ne vidim da si proučio što i kako je Jobs radio.

 

Čitaš moj tekst i tumačiš ga na način koji tebi odgovara. Jeep nije sinonim za terensko vozilo već je bio sinonim za popularno i izdržljivo terensko vozilo. Naravno da je prije Jeepa bilo i drugih vozila, ali je nakon 2. svj. rata bilo i ostalo popularno u tolikoj mjeri da je Land Rover inspiriran Jeepom počeo raditi svoja vozila ne tako dugo nakon rata. I onda ćeš mi opet reći da je Jeep nevažan. Kao što je i Jobs nevažan sa svojim Macbook Airom, ali je eto, Vaio neprocjenjiv jer je ostavio toliki trag u povijesti IT-a da se sve dimi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2021 14:48 (Thinker).
13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
sto se nije jobs sprdao sa tadasnjim ultrabook trendom jer su bili toliko slabi da su bili neupotrebljivi.
jeftini i neupotrebljivi.
air je koristio standardni intel chipset a ne oslabljene verzije, imao dobar ekran i bio tanji i laksi od tih win pokusaja.
9 godina
offline
Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa

Evo, da malo nadopunim, svi proizvođači su bili naučeni prije pojave Applea da se koriste nekim OEM proizvodima ili komponentama na koje su stavljali svoje logotipe. Sjetit će se starije generacije da su u trgovinama mogli naći videorekordere dva različita proizvođača, izvana potpuno ista, samo drugi logo na njima. Isto je bilo s HiFi linijama i još brdom uređaja. Isto tako su zadržali taj trend i kod projektiranja prijenosnika, koristile su se OEM komponente i baterije po kojima se onda radio dizajn prijenosnika jer je na taj način sam prijenosnik bio jeftiniji. Jedan Sony nije htio naručiti custom oblik baterije ili custom matičnu ploču jer bi to povisilo cijenu prijenosnika. Jobs je bio prvi koji si je mogao dozvoliti dizajn od nule i uvjetovati oblik i veličinu svega unutar prijenosnika, naravno uz poštovanje tehničkih preduvjeta za izradu takvih komponenti. Zato je mogao i tražiti od proizvođača custom tanku bateriju i utrpati više komada u Air prijenosnik i imati dovoljno snažnu mašinu da korisnik može obaviti i neki suvisli posao, osim gledanja maila ili surfanja po webu.

Da ne bude zabune, Sony Vaio Duo 13 SVD1321M2E kao jedan od tanjih ultrabookova koristi VGP-BPS36 bateriju koja nije ništa drugo nego klasična baterija s 2 polja članaka prepravljena na 4 polja, da se dobije što tanja baterija.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2021 15:17 (Thinker).
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Thinker kaže...

 

 

Yea, right. Nekako ne vidim da si proučio što i kako je Jobs radio.

 

Čitaš moj tekst i tumačiš ga na način koji tebi odgovara. Jeep nije sinonim za terensko vozilo već je bio sinonim za popularno i izdržljivo terensko vozilo. Naravno da je prije Jeepa bilo i drugih vozila, ali je nakon 2. svj. rata bilo i ostalo popularno u tolikoj mjeri da je Land Rover inspiriran Jeepom počeo raditi svoja vozila ne tako dugo nakon rata. I onda ćeš mi opet reći da je Jeep nevažan. Kao što je i Jobs nevažan sa svojim Macbook Airom, ali je eto, Vaio neprocjenjiv jer je ostavio toliki trag u povijesti IT-a da se sve dimi.

 Samo zato što je američki i pojavljivao se u filmovima. Definitivno se slažemo da je Jeep za razvoj terenskih vozila zaslužan jednako ko Jobs za razvoj IT-a.

12 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
grzzi kaže...
sto se nije jobs sprdao sa tadasnjim ultrabook trendom jer su bili toliko slabi da su bili neupotrebljivi.
jeftini i neupotrebljivi.
air je koristio standardni intel chipset a ne oslabljene verzije, imao dobar ekran i bio tanji i laksi od tih win pokusaja.

 Jobs se sprdao i s 5" mobitelima. Sprdao se i Gatesovom poslovnom politikom koja je u konačnici dovela windowse u sva kućanstva dok je njega odvela u anonimnost. Zbog njegove "genijalnosti" su ga morali zamijeniti čovjekom iz Pepsija.

Jedina sprdnja koja je prošla bez posljedica je ona s vlastitim kupcima. (you are holding it wrong)

 

 

15 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Wozniak je najveci luzer u cijeloj prici, a lik je sve samo ne luzer
12 godina
neaktivan
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
BlueMax kaže...

 Jobs se sprdao i s 5" mobitelima. Sprdao se i Gatesovom poslovnom politikom koja je u konačnici dovela windowse u sva kućanstva dok je njega odvela u anonimnost. Zbog njegove "genijalnosti" su ga morali zamijeniti čovjekom iz Pepsija.

Jedina sprdnja koja je prošla bez posljedica je ona s vlastitim kupcima. (you are holding it wrong)

kolega imate odličan smisao za humor.  

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2021 18:47 (mzopg).
8 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
BlueMax kaže...
Thinker kaže...

 

 

Yea, right. Nekako ne vidim da si proučio što i kako je Jobs radio.

 

Čitaš moj tekst i tumačiš ga na način koji tebi odgovara. Jeep nije sinonim za terensko vozilo već je bio sinonim za popularno i izdržljivo terensko vozilo. Naravno da je prije Jeepa bilo i drugih vozila, ali je nakon 2. svj. rata bilo i ostalo popularno u tolikoj mjeri da je Land Rover inspiriran Jeepom počeo raditi svoja vozila ne tako dugo nakon rata. I onda ćeš mi opet reći da je Jeep nevažan. Kao što je i Jobs nevažan sa svojim Macbook Airom, ali je eto, Vaio neprocjenjiv jer je ostavio toliki trag u povijesti IT-a da se sve dimi.

 Samo zato što je američki i pojavljivao se u filmovima. Definitivno se slažemo da je Jeep za razvoj terenskih vozila zaslužan jednako ko Jobs za razvoj IT-a.

 

Thinker "nisam fan ali " (serkenj)
Koliko si točnih podataka stavio, bar toliko su ti podaci šuplji.
Što misliš, zašto je godinama Apple imao piratsku zastavu na "središnjici"? Zato jer je Jobs bio pirat - de facto lopina. I to nema veze sa hackerima, točnije phreakingom (ova fora sa blue box - to je samo dobar PR). 99% stvari - projekata, dizajna, tehnologije - je maznuo. Palo Alto Research Center (Xerox...) je trebao imati te milijarde; vrlo dugo je Apple imao više zaposlenih odvjetnika (patent trolova), pa marketingaša, nego li prodavača, kamo li informatičara - inženjera.
Lik koji je krao ideje naokolo nemilice, kasnije stvorio najzatvoreniji IT sustav na svijetu, ujedno ponajveći patent-troll sustav. Predivno. Gollum.
(^vidi link na kraju)
NeXT je njegov "originalan" projekt - čiju je ideju opet maznuo, a za realizaciju olešio milijune (današnje milijarde) investitora, uključujući i US government (=Musk prije Muska).
U prirodi postoji učestali primjer simbioze ekosustava: host i parazit. U ovom konkretno slučaju to je haker i pirat, odn. Wozniak i Jobs.
Ovo kasnije - Jony Ive koji je "posudio" od Brauna 90% dizajna, i opet - Ive a ne Jobs.
Jobs je prije svega bio pohlepni OCP manijak i vrhunski prodavač magle.
Srećom (po njega i Apple), njegove manijakalne "vizije" su se dale ostvariti i priskrbile mu bogatstvo i utjecaj, u nekoj mjeri promijenile svijet funkcionalno nabolje i definitvno ga (estetski) proljepšale.

Ovo, iz članka je teži BS:

Jobsa sigurnost nikada nije zanimala, pa čak posebno ni novac, već biznis te ono što prati uspješne biznismene –uspjeh i ugled među rivalima koji se bave sličnim poslom.

1) strepio je za sigurnost, oduvijek - ali je bio previše manijakalan pa je pohlepno ili luđački neprromišljeno ulazio u svakojake projekte. Ima više dokumentaraca, filmova, knjiga koji to mogu potvrditi (osim ovog poznatog Jobs&Apple PRa), koji to dokazuju.
2) Biznis ga je zanimao per se, a ne novac (utjecaj, moć...) ??? To je toliko površno napisano a priglupo da ne treba komentirati
3) Uspjeh i ugled - naravno, kompleksi i traume siromašnog indijca koji je čitav život skrivao i negirao svoje porijeklo. Čak i vlastitu djecu ako nisu bila "primjerena".  Kompleksi kao megaspješan negativni spiritus movens sociopata i manipulatora. "pokazat ću ja svima" (kad narastem, kad postanem bogat...) i ostao u tom filmu do kraja (prijetnja termonuklarnim ratom Googleu):
https://9to5mac.com/2011/10/20/steve-jobs-im-going-to-destroy-android-because-its-a-stolen-product-im-willing-to-go-thermonuclear-war-on-this/

9 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Zechina kaže...

 

Thinker "nisam fan ali " (serkenj)
Koliko si točnih podataka stavio, bar toliko su ti podaci šuplji.
Što misliš, zašto je godinama Apple imao piratsku zastavu na "središnjici"? Zato jer je Jobs bio pirat - de facto lopina. I to nema veze sa hackerima, točnije phreakingom (ova fora sa blue box - to je samo dobar PR). 99% stvari - projekata, dizajna, tehnologije - je maznuo. Palo Alto Research Center (Xerox...) je trebao imati te milijarde; vrlo dugo je Apple imao više zaposlenih odvjetnika (patent trolova), pa marketingaša, nego li prodavača, kamo li informatičara - inženjera.
Lik koji je krao ideje naokolo nemilice, kasnije stvorio najzatvoreniji IT sustav na svijetu, ujedno ponajveći patent-troll sustav. Predivno. Gollum.
(^vidi link na kraju)
NeXT je njegov "originalan" projekt - čiju je ideju opet maznuo, a za realizaciju olešio milijune (današnje milijarde) investitora, uključujući i US government (=Musk prije Muska).
U prirodi postoji učestali primjer simbioze ekosustava: host i parazit. U ovom konkretno slučaju to je haker i pirat, odn. Wozniak i Jobs.
Ovo kasnije - Jony Ive koji je "posudio" od Brauna 90% dizajna, i opet - Ive a ne Jobs.
Jobs je prije svega bio pohlepni OCP manijak i vrhunski prodavač magle.
Srećom (po njega i Apple), njegove manijakalne "vizije" su se dale ostvariti i priskrbile mu bogatstvo i utjecaj, u nekoj mjeri promijenile svijet funkcionalno nabolje i definitvno ga (estetski) proljepšale.

Ovo, iz članka je teži BS:

Jobsa sigurnost nikada nije zanimala, pa čak posebno ni novac, već biznis te ono što prati uspješne biznismene –uspjeh i ugled među rivalima koji se bave sličnim poslom.

1) strepio je za sigurnost, oduvijek - ali je bio previše manijakalan pa je pohlepno ili luđački neprromišljeno ulazio u svakojake projekte. Ima više dokumentaraca, filmova, knjiga koji to mogu potvrditi (osim ovog poznatog Jobs&Apple PRa), koji to dokazuju.
2) Biznis ga je zanimao per se, a ne novac (utjecaj, moć...) ??? To je toliko površno napisano a priglupo da ne treba komentirati
3) Uspjeh i ugled - naravno, kompleksi i traume siromašnog indijca koji je čitav život skrivao i negirao svoje porijeklo. Čak i vlastitu djecu ako nisu bila "primjerena".  Kompleksi kao megaspješan negativni spiritus movens sociopata i manipulatora. "pokazat ću ja svima" (kad narastem, kad postanem bogat...) i ostao u tom filmu do kraja (prijetnja termonuklarnim ratom Googleu):
https://9to5mac.com/2011/10/20/steve-jobs-im-going-to-destroy-android-because-its-a-stolen-product-im-willing-to-go-thermonuclear-war-on-this/

 

Kolega, opet ponavljam (po ne znam koji puta), nisam fanboy i ne ulazim u pozadinu krađe/stvaranja njegovih kreacija, činjenica je da da je pod njegovim vodstvom na tržište izašlo nekoliko stvari koje su itekako obilježile IT, htjeli to priznati ili ne, nešto kroz ideje o upotrebi, nešto kroz dizajn:

 

1. Originalni Macintosh.

2. NextStep OS.

3. Mac OS X.

4. iPhone.

5. iPad.

6. MacBook Air.

 

Sve ostalo što se uz Jobsa veže je u konceptu odavanja počasti njegovom stvaralaštvu nebitno, isto kao što ne možeš Gatesu osporiti utjecaj na IT time što je MS DOS kupio, prepravio i preprodao. To sve ostalo je za neku drugu temu gdje možemo raspravljati o originalnosti ideja, licencnim i dizajnerskim pravima itd. gdje onda možemo raspravljati da li je bilo prvo jaje ili kokoš, zašto John Smith nije otišao s idejom nekome drugome i prodao je tome drugome (ili je baš samo Jobs uvidio da određena ideja/ produkt ima potencijal i jedini je bio spreman kupiti) i kako to da je baš Jobs zaposlio nekoga tko je imao ideju, ali ne i mogućnost realizacije...

Što se tiće dizajna, uvijek se treba ugledati na dobar dizajn i tu je opet stvar percepcije je li nešto slično ili isto. Zašto je dizajn dobrih stolaca u 99% slučajeva sličan? Ili za link koji si mi poslao, gledam dizajn All-in-one Ramsovog računala i Appleovog računala, i sorry, sličnost postoji ali je 99% današnjih All-in-one brand name računala sličnije Appleovom računalu nego je Appleovo računalo slično Ramsovom dizajnu. Tako da, opet ponavljam, imamo dosta toga za drugu temu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.10.2021 14:48 (Thinker).
13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Zechina kaže...
BlueMax kaže...
Thinker kaže...

 

 

Yea, right. Nekako ne vidim da si proučio što i kako je Jobs radio.

 

Čitaš moj tekst i tumačiš ga na način koji tebi odgovara. Jeep nije sinonim za terensko vozilo već je bio sinonim za popularno i izdržljivo terensko vozilo. Naravno da je prije Jeepa bilo i drugih vozila, ali je nakon 2. svj. rata bilo i ostalo popularno u tolikoj mjeri da je Land Rover inspiriran Jeepom počeo raditi svoja vozila ne tako dugo nakon rata. I onda ćeš mi opet reći da je Jeep nevažan. Kao što je i Jobs nevažan sa svojim Macbook Airom, ali je eto, Vaio neprocjenjiv jer je ostavio toliki trag u povijesti IT-a da se sve dimi.

 Samo zato što je američki i pojavljivao se u filmovima. Definitivno se slažemo da je Jeep za razvoj terenskih vozila zaslužan jednako ko Jobs za razvoj IT-a.

 

Thinker "nisam fan ali " (serkenj)
Koliko si točnih podataka stavio, bar toliko su ti podaci šuplji.
Što misliš, zašto je godinama Apple imao piratsku zastavu na "središnjici"? Zato jer je Jobs bio pirat - de facto lopina. I to nema veze sa hackerima, točnije phreakingom (ova fora sa blue box - to je samo dobar PR). 99% stvari - projekata, dizajna, tehnologije - je maznuo. Palo Alto Research Center (Xerox...) je trebao imati te milijarde; vrlo dugo je Apple imao više zaposlenih odvjetnika (patent trolova), pa marketingaša, nego li prodavača, kamo li informatičara - inženjera.
Lik koji je krao ideje naokolo nemilice, kasnije stvorio najzatvoreniji IT sustav na svijetu, ujedno ponajveći patent-troll sustav. Predivno. Gollum.
(^vidi link na kraju)
NeXT je njegov "originalan" projekt - čiju je ideju opet maznuo, a za realizaciju olešio milijune (današnje milijarde) investitora, uključujući i US government (=Musk prije Muska).
U prirodi postoji učestali primjer simbioze ekosustava: host i parazit. U ovom konkretno slučaju to je haker i pirat, odn. Wozniak i Jobs.
Ovo kasnije - Jony Ive koji je "posudio" od Brauna 90% dizajna, i opet - Ive a ne Jobs.
Jobs je prije svega bio pohlepni OCP manijak i vrhunski prodavač magle.
Srećom (po njega i Apple), njegove manijakalne "vizije" su se dale ostvariti i priskrbile mu bogatstvo i utjecaj, u nekoj mjeri promijenile svijet funkcionalno nabolje i definitvno ga (estetski) proljepšale.

Ovo, iz članka je teži BS:

Jobsa sigurnost nikada nije zanimala, pa čak posebno ni novac, već biznis te ono što prati uspješne biznismene –uspjeh i ugled među rivalima koji se bave sličnim poslom.

1) strepio je za sigurnost, oduvijek - ali je bio previše manijakalan pa je pohlepno ili luđački neprromišljeno ulazio u svakojake projekte. Ima više dokumentaraca, filmova, knjiga koji to mogu potvrditi (osim ovog poznatog Jobs&Apple PRa), koji to dokazuju.
2) Biznis ga je zanimao per se, a ne novac (utjecaj, moć...) ??? To je toliko površno napisano a priglupo da ne treba komentirati
3) Uspjeh i ugled - naravno, kompleksi i traume siromašnog indijca koji je čitav život skrivao i negirao svoje porijeklo. Čak i vlastitu djecu ako nisu bila "primjerena".  Kompleksi kao megaspješan negativni spiritus movens sociopata i manipulatora. "pokazat ću ja svima" (kad narastem, kad postanem bogat...) i ostao u tom filmu do kraja (prijetnja termonuklarnim ratom Googleu):
https://9to5mac.com/2011/10/20/steve-jobs-im-going-to-destroy-android-because-its-a-stolen-product-im-willing-to-go-thermonuclear-war-on-this/

 gomila budalaština.

 

piratska zastava je referenca na dio appleove povijesti kad su bili anti establishment i anti IBM ( better to be apirate than to join the navy ). Kao što sam gore već napisao Jobs nije imao problema sa krađom ideja. Ono što je, barem za javnost, zamjerao Gatesu i kasnije Googleu je bilo loša izvedba, kopiranje rješenja i neimanje stila. Posvajanje ideja je sasvim uobičajeno u svakoj industriji jer ideja kao takva vrijedi jako malo. Izvedbe su ono što se računa. Dakle konkretne tehnologije. U tom smislu od applea se uvijek kralo šakom i kapom, a u izvedbi su bili nadmašeni tek ponekad. Tako je i dan danas pa se od applea kradu čak i najgroznije ideje, dakle sve, od koncepta trgovina, online i offline pa do izgleda weba, ambalaže i ukidanja punjača ili audio jacka. Nekad je krao MS i Google, danas su to samsung i kineski brandovi. 

Originalnost kao takva na toj razini teško da postoji. Svako rješenje i dizajnersko i tehnološko "posuđuje" od prethodnika. Rams kao tvoracBraunovog dizajnerskog rukopisa se sam divio Appleu i afirmativno govorio o velikoj većini njihovih rješenja... dapače, tvrdio je da jeapple vj jedina tvrtka koja zaista vodi računa o smislenom industrijskom dizajnu.

Jobsov privatni život ili karakter je manje bitan u ovoj priči. Kakav je zaista bio znaju oni koji su ga osobno poznavali ... definitivno nije mogao raditi sa svakim i nije podnosio prosječnost, međutim postoji hrpa jako kvalitetnih ljudi koju su ostali uz njega do kraja i dan danas će reći da im jako nedostaje. Svakako fali dinamika koju je unosio u IT svojim drskim, direktnim i na momente genijalnim razmišljanjima i postupcima. Lik je zasluženo legenda.




Poruka je uređivana zadnji put pon 11.10.2021 16:43 (grzzi).
11 godina
neaktivan
offline
Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa

thinker - dosadan si.

nisi fan ni poklonik niti grouppie ali melješ ovdje non-stop. odi pa mu zapali svijeću. bićeš samo još jedan kojem je Đobz uspio uzet 5$ iz đepa. makar i sa onog svijeta. 

 
0 3 hvala 0
9 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
zlatkor kaže...

thinker - dosadan si.

nisi fan ni poklonik niti grouppie ali melješ ovdje non-stop. odi pa mu zapali svijeću. bićeš samo još jedan kojem je Đobz uspio uzet 5$ iz đepa. makar i sa onog svijeta. 

 

Kolega, dosadan sam jer drugi misle da sam fanboy i da imam Appleove uređaje, a ja cijelo vrijeme tvrdim da sam ih koristio i nemam ništa osim starog, rabljenog Macbook prijenosnika kojem ne radi optika i kojeg sam dobio na poklon. Dakle, Jobs mi nije uzeo 5 $. niti će mi ih uzeti samo zato što je u pitanju Apple. Nisam nikakav zaluđenik tehnologijom ni brandovima i ne pušim te fore da Samsung ima najbolji smartphone ili da je neki audiofilski brand vrh ponude i da za njega moram iskrcati brdo novca.

Zato i spominjem da Jobsa treba promatrati kao osobu za koju moraš zažmiriti na činjenicu da je radio u Appleu jer neki kolege dobiju ospice samo na spomen riječi Apple. A Jobs je ostavio trag u IT-u, htjeli to priznati ili ne, kako sam već i napisao. Želiš reći da mu treba osporiti dostignuća zbog toga što je radio u Appleu? OK, daj si za ilustraciju zamisli da je Jobs radio u Samsungu/Sonyu i da je na tržište izbacio iste proizvode. Još uvijek mu želiš osporiti uspjeh?

 

I dragi kolega, možeš si dati malo više truda u komuniciranju na forumu, malo obrazložiti svoj stav, ovako nemamo štofa za raspravu jer tvoja tvrdnja ni nema karakter rasprave već samo konstatacije, dva komentara na forumu u zadnjih 6 mjeseci nije neki uspjeh, staviti neku konstataciju bez obrazloženja je isto kao da ja napišem da si ti zaluđenik vrhunskom audiofilskom opremom, bez ikakvog povoda i obrazloženja.

13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
zlatkor kaže...

thinker - dosadan si.

nisi fan ni poklonik niti grouppie ali melješ ovdje non-stop. odi pa mu zapali svijeću. bićeš samo još jedan kojem je Đobz uspio uzet 5$ iz đepa. makar i sa onog svijeta. 

Obzirom se do sada nismo susretali u razmjeni, čitaj sukobu stavova, red je da to i započnemo, zar ne kolega. 
U samom početku, upalit pokojniku svijeću je čin ljudskosti, tako da ne vidim razloga zašto to ne i učiniti?! 
Kada već se žestite na pominjanje SJ, možemo povući paralelu, kome iz bilo kojeg brenda se mora upaliti svijeću, imenujete makar jednog, moguće boljeg po bilo kojem aspektu života, ili makar kojem treba upaliti svijeću, po istim načelima?!

 

Moja malenkost ima sasvim zadovoljavajuća iskustva sa Apple gadgetima, i razmjerno zadovoljstvu u ovom taboru isto sam tako nezadovoljan Win./android taborima, konkretno brendovima, počevši od bivšeg IBM-a, preko Samsunga, HTC-a, nekada NOKIA i SONY brandova, a pod zadnje sa One+ brandom. 
Obzirom, moj skroman subjektivan stav, uzeti za jednu kalendarsku godinu jedan flagship model, pa onda ne dobiti iduće main update na najnoviju verziju OS-a ili kao kod One+ prelazak na nešto meni drugo za sada totalno nepoznato, je daleko veća UZIMANJE nego kada uzmem bilo što, jednokratno nazivano samo malo skuplje od Apple branda. 

Trenutno imam iPad 12.9 ovogodišnji model plus Apple pencil, Combo Touch kućište je na putu iz Irske preko Njemačke u Hrvatsku, i kada nagodinu uzmem MBP 16' ili iMac, ovisno što će mi se bolje uklopiti u koncept kako ja vidim i razmišljam, imat ću cjelinu koja će sigurno funkcionirati unisono i neću strahovati hoću li iduće godine dobiti novi update na next iOS verziju. 

P.S.; onaj dio sa Win. nezadovoljstvom je velikim dijelom zasluga firme koja mi je prodala, čitaj podvalila muda pod bubrege. Ako bude potrebno, mogu i napisati o kojoj se konkretno radi, ali ne dok ne iskomuniciram admine ili moderatore. 

Na kraju krajeva, neki jači DELL XPS ili LENOVO R1 ako sam ovo drugo ispravno citirao, pa niti jedan ne ide kamilica cijenama, isto tako nedostupno nekom random hrvatskom kupcu, zar ne?! 

ATJ Lučko
16 godina
offline
Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa

Mislim ako se genijalnost mjeri u tome koliko je netko promijenio svijet, Zuckerberg je 10x veci genijalac nego sto je Jobs ikada bio.

 

Ako realno gledamo, Facebook je u nekoliko godina vise promijenio svijet nego Apple u nekoliko desetljeca.

 

Larry Page i Sergey Brin?

Ljudi osnovali Google, transformirali doslovno citav hebeni internet, kompletno promijenili paradigmu IT poslovanja (preko oglasavanja), doslovno postali sinonim za pretragu, Googleanje jel.

 

Kakav Apple?

Oni su bas lijepi dizajn imali u usporedbi s tamo nekim motorolama i HPovima.

Bijela boja iPhonea je bila narocito bijela.

 

 

Edit: Da rezimiram jasnije malo post.

Zuckerbergu i Larry Pageu se nitko ne klanja.

 

Znate zasto?

Zato sto nisu stvarali retardirani kult licnosti iz sebe i imali hrpu blesavih ovaca koje bleje za njima.

- Psiho246
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.10.2021 20:22 (Psiho246).
Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Psiho246 kaže...

Mislim ako se genijalnost mjeri u tome koliko je netko promijenio svijet, Zuckerberg je 10x veci genijalac nego sto je Jobs ikada bio.

 

Ako realno gledamo, Facebook je u nekoliko godina vise promijenio svijet nego Apple u nekoliko desetljeca.

 

Larry Page i Sergey Brin?

Ljudi osnovali Google, transformirali doslovno citav hebeni internet, kompletno promijenili paradigmu IT poslovanja (preko oglasavanja), doslovno postali sinonim za pretragu, Googleanje jel.

 

Kakav Apple?

Oni su bas lijepi dizajn imali u usporedbi s tamo nekim motorolama i HPovima.

Bijela boja iPhonea je bila narocito bijela.

 

 

Edit: Da rezimiram jasnije malo post.

Zuckerbergu i Larry Pageu se nitko ne klanja.

 

Znate zasto?

Zato sto nisu stvarali retardirani kult licnosti iz sebe i imali hrpu blesavih ovaca koje bleje za njima.

 

Poštovani kolega,

 

greška broj jedan je pristup komentiranju koji stav komentatora temelji na mržnji prema Appleu i time negira dostignuća S. Jobsa i ujedno omalovažava ulogu Applea u IT-u.

 

Da malo razložim stvari na osnove. Facebook kao takav nije nužan za normalan rad i život. Ako te netko nije obavijestio, postoji život i izvan Facebooka. Tako da ne vidim po čemu je to Zuckerberg poseban.

Google je nastao evolucijom softvera, nije se pojavio iznenada, nije bio jedini na tržištu i nije u početku nudio ono što nudi danas. Google je postao poznat zbog posebnosti svojih pretraga, to su prvenstveno brzina i točnost i nakon nekog vremena uvedena je predikcija unosa gdje ti Google nudi završetak unosa prema početnim slovima. I te tranzicije Googlea trajale su godinama, nije kao taj Appleov boom napravljen izlaskom pojedinog proizvoda na tržište.

Kako to da rijetko tko zna tko je kreirao Javu? Ili tko je kreirao Python? Upravo zbog te svoje spore tranzicije po tržištu.

 

I nitko ne osporava dobar dizajn drugih proizvođača, upravo kako si i ti naveo, ali sam dizajn nije dovoljan da bi neki proizvod imao dobru prođu kod kupaca i da bi ostavio neki trag u IT industriji.

Evo, da ti malo približim tvoj krivi stav.

Tko je dizajnirao Sony Playstation 5? ili Samsungov S21? A prve modele? Ne znaš? Niti ja ne znam jer ih je kreirao cijeli tim ljudi. Jobs je u Appleu imao ideje koje je sa skupinom ljudi dovodio do finalnog proizvoda. Daj si truda pa pronađi kako je izgledalo stvaranje prvog iPhonea.

 

Što se tiće kulta ličnosti, mislim da nije to u pitanju, već čisti marketing koji je Jobsu išao u prilog.

  ili  

 

Znači, sam kreator je objašnjavao što se krije iza proizvoda, koja je filozofija skrivena iza dizajna i funkcionalnosti i koje su mogućnosti proizvoda. I pri tome se sjetim jednog direktora Alcatela koji je tijekom jednog intervjua ubacio svoj smartphone u posudu s vodom, da bi smartphone krepucnuo jer je bio otporan na prašinu i polijevanje, ali ne i vodootporan. I to dotični direktor nije znao jer nije ni sudjelovao u kreiranju tog proizvoda. Zato je Jobs poseban. On se trudio na tržište izdati proizvod koji je imao u mislima i nije ga puštao na tržište dok nije bio finalni proizvod dovoljno dobar.

 

Ako te smeta Appleova filozofija prodaje i cijena, ne znam koja je razlika u odnosu na druge proizvođače. Tržište ima svoje zakonitosti, pogotovo da cijenu kreira odnos ponude i potražnje pa tako rade i Sony i Samsung ili recimo Garmin sa sportskim satovima i još milijuni drugih primjera.

Tako imamo Samsung-ovce, Sony-ovce, Xiaomi-ovce, Garmin-ovce, Logitech-ovce itd. i ja njih ne vrijeđam da bleje nego poštujem njihovu odluku da koriste proizvod koji im najviše odgovara.

Koja je razlika između nekog korisnika koji pljucne 1.000 Eura za novi Samsung i onog koji istu cifru pljucne za novi iPhone?

 

13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Psiho246 kaže...

Mislim ako se genijalnost mjeri u tome koliko je netko promijenio svijet, Zuckerberg je 10x veci genijalac nego sto je Jobs ikada bio.

 

Ako realno gledamo, Facebook je u nekoliko godina vise promijenio svijet nego Apple u nekoliko desetljeca.

 

Larry Page i Sergey Brin?

Ljudi osnovali Google, transformirali doslovno citav hebeni internet, kompletno promijenili paradigmu IT poslovanja (preko oglasavanja), doslovno postali sinonim za pretragu, Googleanje jel.

 

Kakav Apple?

Oni su bas lijepi dizajn imali u usporedbi s tamo nekim motorolama i HPovima.

Bijela boja iPhonea je bila narocito bijela.

 

 

Edit: Da rezimiram jasnije malo post.

Zuckerbergu i Larry Pageu se nitko ne klanja.

 

Znate zasto?

Zato sto nisu stvarali retardirani kult licnosti iz sebe i imali hrpu blesavih ovaca koje bleje za njima.

 fb je zaslužan, uglavnom negativno. Osim toga gomila ljudi ga ne koristi, stvar je zabavnog karaktera i posve nepotrebna kao kreativni ili bilo kakav alat.

google dvojac je apsolutno zaslužan za popuarizaciju i napredak tražilica. Oni su nešto kao IBM osamdesetih, ili MS devedesetih. Tražilica je bilo i prije poslje, ali njihova platforma je dominantna. Oglašavanje i praćenje korisnika je na rubu, nekome je pozitivno, nekome iznimno negativno.

12 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
grzzi kaže...

 fb je zaslužan, uglavnom negativno. Osim toga gomila ljudi ga ne koristi, stvar je zabavnog karaktera i posve nepotrebna kao kreativni ili bilo kakav alat.

google dvojac je apsolutno zaslužan za popuarizaciju i napredak tražilica. Oni su nešto kao IBM osamdesetih, ili MS devedesetih. Tražilica je bilo i prije poslje, ali njihova platforma je dominantna. Oglašavanje i praćenje korisnika je na rubu, nekome je pozitivno, nekome iznimno negativno.

 Ne koristim Facebook no umanjivati njegovu važnost je besmisleno. Izuzetno je koristan u poslovima svih vrsta. Moja je supruga odlučila da apartmane ovu sezonu ne nudimo preko agencija koje uzimaju i do 30% već je apsolutno sve bookirala preko Facebooka. Što komunikacija sa starim gostima, što oglašavanje i privlaćenje novih, 01.04. mi smo imali popunjene sve termine do 15.10.

Da ne govorimo o njegovoj povijesnoj ulozi jer su se uz pomoć Facebooka rušili režimi i pokretale revolucije. 

 

Spominjati Google u kontekstu nekakve privatnosti i praćenja u temi o Jobsu i Appleu je besmisleno.

 

Da me se krivo ne shvati, ne smatram ja Pagea, Brina ili Zuckerberga zaslužnijima za razvoj IT-a od Jobsa. Zajedno spadaju u neku "drugu ligu". Tu još spadaju Ballmer, Ellison, Torvalds, Lerner...

U prvu ligu mi idu Turing, Berners-Lee / Cailliau, Ritchie, Broks, Faggin .... od celebrityja samo Gates.

 

Zanimljivo je kako Jobsovi idolopoklonici u svom uzdizanju svog mesije redovito preskaču ono za što ja Jobsu skidam kapu i ono na što je stvarno imao veliki utjecaj - CGI. On je iz čistog entuzijazma u Pixar ulupao brdo svoje vlastite love dok je firma generirala isključivo gubitke. Tu se ponio kao loš manager ali vrhunski vizionar jer bez Pixara ne samo animirani filmovi nego filmovi općenito ne bi ni približno izgledali kao danas.

13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
BlueMax kaže...
grzzi kaže...

 fb je zaslužan, uglavnom negativno. Osim toga gomila ljudi ga ne koristi, stvar je zabavnog karaktera i posve nepotrebna kao kreativni ili bilo kakav alat.

google dvojac je apsolutno zaslužan za popuarizaciju i napredak tražilica. Oni su nešto kao IBM osamdesetih, ili MS devedesetih. Tražilica je bilo i prije poslje, ali njihova platforma je dominantna. Oglašavanje i praćenje korisnika je na rubu, nekome je pozitivno, nekome iznimno negativno.

 Ne koristim Facebook no umanjivati njegovu važnost je besmisleno. Izuzetno je koristan u poslovima svih vrsta. Moja je supruga odlučila da apartmane ovu sezonu ne nudimo preko agencija koje uzimaju i do 30% već je apsolutno sve bookirala preko Facebooka. Što komunikacija sa starim gostima, što oglašavanje i privlaćenje novih, 01.04. mi smo imali popunjene sve termine do 15.10.

Da ne govorimo o njegovoj povijesnoj ulozi jer su se uz pomoć Facebooka rušili režimi i pokretale revolucije. 

 

Spominjati Google u kontekstu nekakve privatnosti i praćenja u temi o Jobsu i Appleu je besmisleno.

 

Da me se krivo ne shvati, ne smatram ja Pagea, Brina ili Zuckerberga zaslužnijima za razvoj IT-a od Jobsa. Zajedno spadaju u neku "drugu ligu". Tu još spadaju Ballmer, Ellison, Torvalds, Lerner...

U prvu ligu mi idu Turing, Berners-Lee / Cailliau, Ritchie, Broks, Faggin .... od celebrityja samo Gates.

 

Zanimljivo je kako Jobsovi idolopoklonici u svom uzdizanju svog mesije redovito preskaču ono za što ja Jobsu skidam kapu i ono na što je stvarno imao veliki utjecaj - CGI. On je iz čistog entuzijazma u Pixar ulupao brdo svoje vlastite love dok je firma generirala isključivo gubitke. Tu se ponio kao loš manager ali vrhunski vizionar jer bez Pixara ne samo animirani filmovi nego filmovi općenito ne bi ni približno izgledali kao danas.

 ok, u pravu si, google pogotovo kao platforma za oglašavanje je toliko dominantna da je neizbježna. Zapravo vlasnici svih relevantnih oglašivačkih platformi su danas google i fb. Jel to inovativnost ili monopol nisam siguran.


8 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Psiho246 kaže...

... Zuckerbergu i Larry Pageu se nitko ne klanja.

Znate zasto?
Zato sto nisu stvarali retardirani kult licnosti iz sebe i imali hrpu blesavih ovaca koje bleje za njima.

 

Potpisujem, tako nešto sam i sam htio napisati.

 


BlueMax kaže... 

(...) Da me se krivo ne shvati, ne smatram ja Pagea, Brina ili Zuckerberga zaslužnijima za razvoj IT-a od Jobsa. Zajedno spadaju u neku "drugu ligu". Tu još spadaju Ballmer, Ellison, Torvalds, Lerner...

U prvu ligu mi idu Turing, Berners-Lee / Cailliau, Ritchie, Broks, Faggin .... od celebrityja samo Gates.

 

Zanimljivo je kako Jobsovi idolopoklonici u svom uzdizanju svog mesije redovito preskaču ono za što ja Jobsu skidam kapu i ono na što je stvarno imao veliki utjecaj - CGI. On je iz čistog entuzijazma u Pixar ulupao brdo svoje vlastite love dok je firma generirala isključivo gubitke. Tu se ponio kao loš manager ali vrhunski vizionar jer bez Pixara ne samo animirani filmovi nego filmovi općenito ne bi ni približno izgledali kao danas.

 
Slažem se sa svime, samo:
Ballmer je doslovce bio car-salesman, Paul Allen je prava jezgra MS (kao i Wozniak). Gates je pak imao ponajbolje od oba:  Ne baš skroz lousy programmer ali vrhunski prodavač magle.
Ne mogu staviti u isti kontekst Ballmera i Torvaldsa; po tom principu, s Teslom možeš staviti Edisona u istu ligu.
Također mi Turing i Ritchie (< respect) nikako ne idu u istu ligu s Gatesom.
Gdje ti je Gary Kildall - Digital Research, Inc. (DRI)? Bez njihovih CP/M i GEMa (-1982!) ne bi bilo ni DOSa, kamo li MacOSa/Windowsa: Jobs i Gates su to koordinirano opljačkali i uništili. Patent trolling itd.
Makar, istini za volju, i DRI su kao i većina igrača bili patent paraziti Palo Alto Xerox PARCa (DRI Don Heiskell, konkretno). Prije Apple Lise itd.

BlueMax kaže...  

Zanimljivo je kako Jobsovi idolopoklonici u svom uzdizanju svog mesije redovito preskaču ono za što ja Jobsu skidam kapu i ono na što je stvarno imao veliki utjecaj - CGI. On je iz čistog entuzijazma u Pixar ulupao brdo svoje vlastite love dok je firma generirala isključivo gubitke. Tu se ponio kao loš manager ali vrhunski vizionar jer bez Pixara ne samo animirani filmovi nego filmovi općenito ne bi ni približno izgledali kao danas.

Nije on bio entuzijast već su ga navukli na fugu! 
Pixar je duga i komplicirana priča, Jobs je slučajni prolaznk ovdje i uglavnom luzer, nehotično ispao winner.
TL,DR: daj mi neograničenu količinu vremena i novaca, uspjeh neće izostati ;)
Prije 50 godina (!!!) se par likova "iz garaže" (Alvy Ray Smith &co) - također parazita iz Palo Alto Xerox PARC kao i Jobs - prištekalo na NYIT (upravo kako su to radili Gates, Jobs...) sa idejom o "easy money" putem digi crtića (wannabe "novi Disney studios").
Nakon što je čitav institut (NYIT) skoro bankrotirao zbog tog, uvalili su priču Coppoli i Lucasu. Lucasfilm je već imao Industrial Lights & Magic (Star Wars...).
Nakon jalovo ukrcanih xx milijuna kroz desetljeće, ovi su odlučili uvaliti vrući krumpir nekom novoobogaćenom bedaku.
U priču je uvučen Nolan Bushnell, osnivač Atarija i prvi gazda Jobsa i Wozniaka. Bushnell je bio vrhunski moski pas i prodavač magle, i Jobsov prvi "guru". Kradljivec Jobs je imao komplekse spram Bushnella, smatrajući da ovaj ima zlatnu ruku, i Lucas&co su uvalili luzerski vrući krumpir, Pixar, Jobsu. Naime, već se poodavno znalo za Jobsovu ekscentričnu manijakalnu narav i komplekse. Uvalili su to Jobsu koji je tad bio u potpuno manijakalnoj fazi, gurajući kroz NeXT/NextOS "vizionarski mit o mikrokernelu" (maznuvši open source Mach kernel ideju i kod), a u potrazi za drugim (opet TUĐIM) "vizionarskim" projektom.
Jobs je teže popušio, ali (kao i uvijek) nije htio priznati vlastitu pušionu već se (kao i do sad) i poput prethodnika, priključio na neku novu sisu - Walt Disney Studios.
Pixar je bio tolika pušiona, da je nakon desetljeća razvoja i mnogo desetaka ulupanih milijuna bez rezultata (Samo Disney je ukrcao preko 30M$! Jobs sam preko 15...), čak i manijak Jobs htio odustati... I tad se (konačno) desio prvi uspjeh - "Toy Story". Nakon 20+ godina, pola od tog pod Jobsom.
Vizionar my ass.

8 godina
offline
Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa

edit - uz prethodni podugački post:

Da bi imali relaciju koliko je para umlaćeno u Potemkinovo selo Pixar - odličan intervju s osnivačem tog projekta, također "vizionara" i vrhunskog prodavača magle (ali i izuzetno pametnog i sposobnog, to se podrazumijeva kao i kod svih ovih Gatesova, Jobsova itd)

Alvy Ray Smith:

He spent, oh, $15 million, which is $50 million now, on us and drove the school into serious financial troubles, so far into trouble that his sons took it away from him.

^prije Coppole, Lucasfilma - i prije Disney St.,  ... Jobsa i njegovih desetaka milijuna!
Čitav intervju arhiviran ovdje:

https://mixergy.com/interviews/the-story-behind-pixar-with-alvy-ray-smith/
 

Dok Pixar nije uspio, utučeno je možda i preko pola milijarde dolara (današnje vrijednosti). Deseci su navučeni na "sigurnu zaradu" i izgubili + otpisali pare. 

 

Također: postoji gro (video i text) intervjua od Bushnella gdje objašnjava tko je i što bio Steve Jobs.
Wozniak je također relevantan, ali ni idiot, a kamo li genijalac, neće piliti granu gdje sjedi... 
Čitava PR grupacija je desetljećima orvelijanski prepravljala biografiju SJ + popravljala njegove ispade i gluparije.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Zechina kaže...
Psiho246 kaže...

... Zuckerbergu i Larry Pageu se nitko ne klanja.

Znate zasto?
Zato sto nisu stvarali retardirani kult licnosti iz sebe i imali hrpu blesavih ovaca koje bleje za njima.

 

Potpisujem, tako nešto sam i sam htio napisati.

 


BlueMax kaže... 

(...) Da me se krivo ne shvati, ne smatram ja Pagea, Brina ili Zuckerberga zaslužnijima za razvoj IT-a od Jobsa. Zajedno spadaju u neku "drugu ligu". Tu još spadaju Ballmer, Ellison, Torvalds, Lerner...

U prvu ligu mi idu Turing, Berners-Lee / Cailliau, Ritchie, Broks, Faggin .... od celebrityja samo Gates.

 

Zanimljivo je kako Jobsovi idolopoklonici u svom uzdizanju svog mesije redovito preskaču ono za što ja Jobsu skidam kapu i ono na što je stvarno imao veliki utjecaj - CGI. On je iz čistog entuzijazma u Pixar ulupao brdo svoje vlastite love dok je firma generirala isključivo gubitke. Tu se ponio kao loš manager ali vrhunski vizionar jer bez Pixara ne samo animirani filmovi nego filmovi općenito ne bi ni približno izgledali kao danas.

 
Slažem se sa svime, samo:
Ballmer je doslovce bio car-salesman, Paul Allen je prava jezgra MS (kao i Wozniak). Gates je pak imao ponajbolje od oba:  Ne baš skroz lousy programmer ali vrhunski prodavač magle.
Ne mogu staviti u isti kontekst Ballmera i Torvaldsa; po tom principu, s Teslom možeš staviti Edisona u istu ligu.
Također mi Turing i Ritchie (< respect) nikako ne idu u istu ligu s Gatesom.
Gdje ti je Gary Kildall - Digital Research, Inc. (DRI)? Bez njihovih CP/M i GEMa (-1982!) ne bi bilo ni DOSa, kamo li MacOSa/Windowsa: Jobs i Gates su to koordinirano opljačkali i uništili. Patent trolling itd.
Makar, istini za volju, i DRI su kao i većina igrača bili patent paraziti Palo Alto Xerox PARCa (DRI Don Heiskell, konkretno). Prije Apple Lise itd.

BlueMax kaže...  

Zanimljivo je kako Jobsovi idolopoklonici u svom uzdizanju svog mesije redovito preskaču ono za što ja Jobsu skidam kapu i ono na što je stvarno imao veliki utjecaj - CGI. On je iz čistog entuzijazma u Pixar ulupao brdo svoje vlastite love dok je firma generirala isključivo gubitke. Tu se ponio kao loš manager ali vrhunski vizionar jer bez Pixara ne samo animirani filmovi nego filmovi općenito ne bi ni približno izgledali kao danas.

Nije on bio entuzijast već su ga navukli na fugu! 
Pixar je duga i komplicirana priča, Jobs je slučajni prolaznk ovdje i uglavnom luzer, nehotično ispao winner.
TL,DR: daj mi neograničenu količinu vremena i novaca, uspjeh neće izostati ;)
Prije 50 godina (!!!) se par likova "iz garaže" (Alvy Ray Smith &co) - također parazita iz Palo Alto Xerox PARC kao i Jobs - prištekalo na NYIT (upravo kako su to radili Gates, Jobs...) sa idejom o "easy money" putem digi crtića (wannabe "novi Disney studios").
Nakon što je čitav institut (NYIT) skoro bankrotirao zbog tog, uvalili su priču Coppoli i Lucasu. Lucasfilm je već imao Industrial Lights & Magic (Star Wars...).
Nakon jalovo ukrcanih xx milijuna kroz desetljeće, ovi su odlučili uvaliti vrući krumpir nekom novoobogaćenom bedaku.
U priču je uvučen Nolan Bushnell, osnivač Atarija i prvi gazda Jobsa i Wozniaka. Bushnell je bio vrhunski moski pas i prodavač magle, i Jobsov prvi "guru". Kradljivec Jobs je imao komplekse spram Bushnella, smatrajući da ovaj ima zlatnu ruku, i Lucas&co su uvalili luzerski vrući krumpir, Pixar, Jobsu. Naime, već se poodavno znalo za Jobsovu ekscentričnu manijakalnu narav i komplekse. Uvalili su to Jobsu koji je tad bio u potpuno manijakalnoj fazi, gurajući kroz NeXT/NextOS "vizionarski mit o mikrokernelu" (maznuvši open source Mach kernel ideju i kod), a u potrazi za drugim (opet TUĐIM) "vizionarskim" projektom.
Jobs je teže popušio, ali (kao i uvijek) nije htio priznati vlastitu pušionu već se (kao i do sad) i poput prethodnika, priključio na neku novu sisu - Walt Disney Studios.
Pixar je bio tolika pušiona, da je nakon desetljeća razvoja i mnogo desetaka ulupanih milijuna bez rezultata (Samo Disney je ukrcao preko 30M$! Jobs sam preko 15...), čak i manijak Jobs htio odustati... I tad se (konačno) desio prvi uspjeh - "Toy Story". Nakon 20+ godina, pola od tog pod Jobsom.
Vizionar my ass.

 ma da, sve slučajno .. .svaki job kojeg se uhvatio ga slučajno pretvorio u milijardera. I to većinu sa ruba propasti i bankrota ... Uvalili mu kažeš vruć kumpir pa on slučajno od toga napravio 7% dionica Disneya.

Jedna od najvećih majstorija Jobs-a, ako ne i najveća je bila regrutacija ljudi, dakle privlačenje pravih ljudi i zadržavanje ih oko sebe. To je jako teško, procijeniti ljude, dovesti ih, motivirati ih i voditi... znati kad ih stiskati, a kad pustiti da rade sami.

Jobs je ukrcao preko 50 milijuna u Pixar ( s tim da je to bilo gotovo pola love koje je uzeou appleu ). Brzo je skontao da je najveća vrijednost tvrtke kreativnost i filmovi, a ne tehnologija iza toga ( u pixar je prvotno uložio radi tehnologije ). Deal sa Disneyem je dobrim djelom Jobsovo pregovaračko umjeće ( Catmull i ekipa su godinama bezuspješno prodavali pixar dok se nisu vratili na ideju da Jobs uloži u njih, kad su ih svi ostali odbili ). Jobs se i pobrinuo da postavi Lassetera koji je vj najzaslužniji za uspjeh i Catmulla za ključne ljude u novom Disneyu. 

isticati samo negativne osobine Jobsa i tvrditi da je takav uspjeh moguće postići igorom slučaja, opetovano, je smiješno. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Psiho246 kaže...

Mislim ako se genijalnost mjeri u tome koliko je netko promijenio svijet, Zuckerberg je 10x veci genijalac nego sto je Jobs ikada bio.

 

Ako realno gledamo, Facebook je u nekoliko godina vise promijenio svijet nego Apple u nekoliko desetljeca.

 

Larry Page i Sergey Brin?

Ljudi osnovali Google, transformirali doslovno citav hebeni internet, kompletno promijenili paradigmu IT poslovanja (preko oglasavanja), doslovno postali sinonim za pretragu, Googleanje jel.

 

Kakav Apple?

Oni su bas lijepi dizajn imali u usporedbi s tamo nekim motorolama i HPovima.

Bijela boja iPhonea je bila narocito bijela.

 

 

Edit: Da rezimiram jasnije malo post.

Zuckerbergu i Larry Pageu se nitko ne klanja.

 

Znate zasto?

Zato sto nisu stvarali retardirani kult licnosti iz sebe i imali hrpu blesavih ovaca koje bleje za njima.

A to si izračunao na osnovu čega? Onako bubneš 10x pa što bude jer eto tako ti to kažeš. 

Koja je mjerna jedinica za "promjenu svijeta"?

 

Nego dobar je Apple napravio biznis sa tom naročito bijelom bojom, svaka im čast, još kad se uračuna da je Jobs bio bezvezna lopina, a sam Apple ništa posebno. Ja jedino iz toga mogu zaključiti da su u biti genijalci, jer ne znam kako ovo drugačije objasniti.

https://www.statista.com/statistics/263264/top-companies-in-the-world-by-market-capitalization/

 

Uspoređuješ kruške i jabuke. Isto tako se može reći da bez Applea i njihovih izuma popularnost FB-a i Googlea bi bila daleko manja. Preko 80% FB korisnika koristi FB isključivo preko mobitela.

 

Ovo oko klanjanja je glupost, pod broj jedan nismo svi isti i na ovom svijetu ima puno genijalnih osoba koje nemaju potrebu biti u centru, a ima ih koje imaju. Uz to da bi stvorio kult ličnosti moraš imati i predispozicije za tako nešto, pa mi je jako teško zamisliti Zuckera u takvoj ulozi s obzirom da ima karizmu Richarda iz SV.

 

Inače na ovom forumu izgleda sve direktori Svemira i okolice jer po pisanju o drugima ispada da su oni sami daleko uspješniji, pametniji, sposobniji... čudo da u RH nemamo barem 50 kompanija poput Jabuke. 

8 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
grzzi kaže...
Zechina kaže...
Psiho246 kaže...

... Zuckerbergu i Larry Pageu se nitko ne klanja.

Znate zasto?
Zato sto nisu stvarali retardirani kult licnosti iz sebe i imali hrpu blesavih ovaca koje bleje za njima.

 

Potpisujem, tako nešto sam i sam htio napisati.

 


BlueMax kaže... 

(...) Da me se krivo ne shvati, ne smatram ja Pagea, Brina ili Zuckerberga zaslužnijima za razvoj IT-a od Jobsa. Zajedno spadaju u neku "drugu ligu". Tu još spadaju Ballmer, Ellison, Torvalds, Lerner...

U prvu ligu mi idu Turing, Berners-Lee / Cailliau, Ritchie, Broks, Faggin .... od celebrityja samo Gates.

 

Zanimljivo je kako Jobsovi idolopoklonici u svom uzdizanju svog mesije redovito preskaču ono za što ja Jobsu skidam kapu i ono na što je stvarno imao veliki utjecaj - CGI. On je iz čistog entuzijazma u Pixar ulupao brdo svoje vlastite love dok je firma generirala isključivo gubitke. Tu se ponio kao loš manager ali vrhunski vizionar jer bez Pixara ne samo animirani filmovi nego filmovi općenito ne bi ni približno izgledali kao danas.

 
Slažem se sa svime, samo:
Ballmer je doslovce bio car-salesman, Paul Allen je prava jezgra MS (kao i Wozniak). Gates je pak imao ponajbolje od oba:  Ne baš skroz lousy programmer ali vrhunski prodavač magle.
Ne mogu staviti u isti kontekst Ballmera i Torvaldsa; po tom principu, s Teslom možeš staviti Edisona u istu ligu.
Također mi Turing i Ritchie (< respect) nikako ne idu u istu ligu s Gatesom.
Gdje ti je Gary Kildall - Digital Research, Inc. (DRI)? Bez njihovih CP/M i GEMa (-1982!) ne bi bilo ni DOSa, kamo li MacOSa/Windowsa: Jobs i Gates su to koordinirano opljačkali i uništili. Patent trolling itd.
Makar, istini za volju, i DRI su kao i većina igrača bili patent paraziti Palo Alto Xerox PARCa (DRI Don Heiskell, konkretno). Prije Apple Lise itd.

BlueMax kaže...  

Zanimljivo je kako Jobsovi idolopoklonici u svom uzdizanju svog mesije redovito preskaču ono za što ja Jobsu skidam kapu i ono na što je stvarno imao veliki utjecaj - CGI. On je iz čistog entuzijazma u Pixar ulupao brdo svoje vlastite love dok je firma generirala isključivo gubitke. Tu se ponio kao loš manager ali vrhunski vizionar jer bez Pixara ne samo animirani filmovi nego filmovi općenito ne bi ni približno izgledali kao danas.

Nije on bio entuzijast već su ga navukli na fugu! 
Pixar je duga i komplicirana priča, Jobs je slučajni prolaznk ovdje i uglavnom luzer, nehotično ispao winner.
TL,DR: daj mi neograničenu količinu vremena i novaca, uspjeh neće izostati ;)
Prije 50 godina (!!!) se par likova "iz garaže" (Alvy Ray Smith &co) - također parazita iz Palo Alto Xerox PARC kao i Jobs - prištekalo na NYIT (upravo kako su to radili Gates, Jobs...) sa idejom o "easy money" putem digi crtića (wannabe "novi Disney studios").
Nakon što je čitav institut (NYIT) skoro bankrotirao zbog tog, uvalili su priču Coppoli i Lucasu. Lucasfilm je već imao Industrial Lights & Magic (Star Wars...).
Nakon jalovo ukrcanih xx milijuna kroz desetljeće, ovi su odlučili uvaliti vrući krumpir nekom novoobogaćenom bedaku.
U priču je uvučen Nolan Bushnell, osnivač Atarija i prvi gazda Jobsa i Wozniaka. Bushnell je bio vrhunski moski pas i prodavač magle, i Jobsov prvi "guru". Kradljivec Jobs je imao komplekse spram Bushnella, smatrajući da ovaj ima zlatnu ruku, i Lucas&co su uvalili luzerski vrući krumpir, Pixar, Jobsu. Naime, već se poodavno znalo za Jobsovu ekscentričnu manijakalnu narav i komplekse. Uvalili su to Jobsu koji je tad bio u potpuno manijakalnoj fazi, gurajući kroz NeXT/NextOS "vizionarski mit o mikrokernelu" (maznuvši open source Mach kernel ideju i kod), a u potrazi za drugim (opet TUĐIM) "vizionarskim" projektom.
Jobs je teže popušio, ali (kao i uvijek) nije htio priznati vlastitu pušionu već se (kao i do sad) i poput prethodnika, priključio na neku novu sisu - Walt Disney Studios.
Pixar je bio tolika pušiona, da je nakon desetljeća razvoja i mnogo desetaka ulupanih milijuna bez rezultata (Samo Disney je ukrcao preko 30M$! Jobs sam preko 15...), čak i manijak Jobs htio odustati... I tad se (konačno) desio prvi uspjeh - "Toy Story". Nakon 20+ godina, pola od tog pod Jobsom.
Vizionar my ass.

 ma da, sve slučajno .. .svaki job kojeg se uhvatio ga slučajno pretvorio u milijardera. I to većinu sa ruba propasti i bankrota ... Uvalili mu kažeš vruć kumpir pa on slučajno od toga napravio 7% dionica Disneya.

Jedna od najvećih majstorija Jobs-a, ako ne i najveća je bila regrutacija ljudi, dakle privlačenje pravih ljudi i zadržavanje ih oko sebe. To je jako teško, procijeniti ljude, dovesti ih, motivirati ih i voditi... znati kad ih stiskati, a kad pustiti da rade sami.

Jobs je ukrcao preko 50 milijuna u Pixar ( s tim da je to bilo gotovo pola love koje je uzeou appleu ). Brzo je skontao da je najveća vrijednost tvrtke kreativnost i filmovi, a ne tehnologija iza toga ( u pixar je prvotno uložio radi tehnologije ). Deal sa Disneyem je dobrim djelom Jobsovo pregovaračko umjeće ( Catmull i ekipa su godinama bezuspješno prodavali pixar dok se nisu vratili na ideju da Jobs uloži u njih, kad su ih svi ostali odbili ). Jobs se i pobrinuo da postavi Lassetera koji je vj najzaslužniji za uspjeh i Catmulla za ključne ljude u novom Disneyu. 

isticati samo negativne osobine Jobsa i tvrditi da je takav uspjeh moguće postići igorom slučaja, opetovano, je smiješno. 

 

1) Nitko nikad nije rekao da je Jobs postigao uspjeh igrom slučaja.
Smeta me što se manijaka (Petric je to odlično okarakterizirao kao "genijalnog luđaka" - makar to nije on prvi sročio) brka sa vizionarom.
Bio je vrhunski manipulator (i vrhunski pregovarač), ali su i njega vrhunski manipulirali (Pixar; NeXT šljakeri i partneri).
Kao biznismen je bio katastrofa; ne samo da Bushnell nije vjerovao u njega, već ga ekipa iz Pixara nije podnosila i fizički nije htjela blizu - jer je uništavao posao.
Pročitaj transkript intervjua sa Alvyem koji je *The Pixar*, ili bar "S. Jobs Myths Debunked" - link niže.
Privatno se nikad nije povezao ni s jednom osobom (sociopat), neću ni navoditi osobne / obiteljske tragedije.


2) Pitanje je što je uspjeh. Obzirom na enormno bogatstvo i moć koju je realno stekao, u odnosu na njegove vlastite demone, Jobs je bio izuzetno nesretan i neispunjen čovjek.
Prijetiti termonuklearnim ratom nekome (Larry Page, Sergey Brin) zbog povrede vlastite egocentričnosti, i to još u terminalnom stadiju raka je ... Jobs.

3) @Pixar - je, je, kako da ne, naravno; lijepa instant wikipedia PR priča kad je ovako napišeš. Imaš i pravu dokumentaciju niže.
Walter Isaacson, PR copywriter i biografer Steve jobsa je stvorio ovaj orvelijanski kvazifaktografski mit o "vizionaru". Činjenice su malo drugačije od ovih idiokratskih.

Pitaj se zašto je Alvy tek ovlaš spomenut u tom wiki mitu?

Taj samozatajni "umjetnik i inženjer" je ispreskakao (i pravično isisao) sve te morske pse i "bogom dane" genijalce i biznismene oko njega: Schurea (NYIT), Lucasa, Buschnella, Jobsa... i na kraju - Gatesa! Za Altamira Software - 6,5M$ (veli, slučajno! LOL respect). Još jednom, pročitaj intervju.

Čuj glupost: "Brzo je (Jobs) skontao da je najveća vrijednost tvrtke kreativnost i filmovi" ... jbt, 10 godina je ulagao kao zadnja budala, fakat brzo, a na kraju je Disneyev ultimatum Jobsu je bio da Jobsa nema ni blizu - da spase uloženo, apsolutnom kontrolom oko Toy Story. S kojim Jobs nema apsolutno nikakve veze, osim što se nacrtao na prezentaciji UMJESTO Lassetera Catmulla i predstavio Pixar kao "nešto fenomenalno". Kako bi se, bankrotiran, mogao vratiti u Apple.

http://alvyray.com/Pixar/PixarMyth3.htmo

Pixar Myth No. 3: The Movies Were Steve Jobs's Vision
"Jobs was not allowed in the story room. The look of Pixar comes directly from John Lasseter and the artistic talent he hired."

ALI grzzi:

"Jobs se i pobrinuo da postavi Lassetera" 

 

 

Only Fools & Horses:
Lucas je shvatio da će trebati godine, ako ne desetljeća, da CGI dugometražna animacija zaživi kako su je (on i Coppola) zamislili. Bio je u procesu rastave a SW franšizi je padao profit, tako da se morao riješiti neprofitnog ("ono što će biti zvano Pixar").
1982. Edwin Catmull i Alvy Ray Smith su dobili zadatak od Lucasa da dokapitaliziraju/prodaju projekt, ciljajući brzopletog Nolana Bushnella, a ovi (indirektno) navukli Bushnella da investira i osnuje vlastiti "Kadabrascope" (1983. vidi link niže), a kupi njihov ISTI propali zastarjeli projekt sa NYIT, hardware i software.
edit: u videu niže se vidi: prodali su mu u 1983. PDP-7, 20 godina stari kompjuter! 
Zbog kojeg je već ranije NYIT gotovo bankrotirao, a djed mraz "Uncle ALex" (Alexander Schure, osnivač NYIT) skroz izgorio.
Bushnell je rel. brzo shvatio da je popušio i - Lucas mu je preuzeo Kadabrascope.
Lucas je kod preuzimanja Kadabrascope, sa Bushnellom (kojeg je već od prije financijski držao u šaci) dogovorio istu igru: za oprost duga odn. malo veću paru za Kadabrascope, Bushnell će navući drugog brzopletnika na istu "prodaju zlatnog rudnika ispod cijene" - Steve Jobsa.

Je li Bushnell od početka svojevoljno bio u igri obrade Jobsa ili je sam bio primoran, kao i pune uloge Alvy Ray Smitha i Catmulla u toj priči, nećemo nikad saznati.
Intervju pak sa Alvyem otkriva dovoljno detalja za ovo gore navedeno.
edit: Poglečte kako su ga izmuzli: "netko ga je nagovorio da uloži u Pixar" nisu mu dali ni blizu Pixaru, 10 godina ništa uspješnog i trpali čekove od njega svo vrijeme, jer su znali da ga je sram - da je pretašt da prizna da je ispao glup! 

Steve Jobs had, knew about us, had been kicked out of Apple already, had suggested that he buy us
(...)
Steve was too embarrassed after having break out at Apple to be seen as a failure on his first investment.
So, in order to avoid the embarrassment, he would write the check. He would tear all apart and he would take equity away from the employees. All makes sense except for the fact that he was, we should have failed. We couldn’t pay the bills. On [??], it wasn’t because he had this great vision for the future. He was just holding on.
It was an embarrassment.

It happened again and again and again. He kept writing the checks until he was in up to $50 million and had taken all the equity away.

Jobs je formalno uložio 5M$, a za prava itd još 5M$ - u startu. Alvyeva procjena je bila da je Jobs uložio preko 50M$ i da praktički više nije imao para (NeXT...), ali je konačno uletio Disney studio i sve spasio.

Jobs je pak svim tim ulaganjima preuzimao firmu (da pokuša spasiti što može, kao vlasnik); istu priču je onda prodao Disneyu: da uloži još gro para kako bi izvukli nestale desetke milijuna.
Disney je preuzeo kontrolu: na "Toy Story" je Disney 1995. zaradio bar pola milijarde (ondašnjih!) dolara; Jobsov Pixar - 0 (NULA).
Sve te pare treba pomnožiti bar sa x3 da bi okvirno dobili vrijednost ulaganja.

 

Intervju sa Alvy Ray Smithom
https://mixergy.com/interviews/the-story-behind-pixar-with-alvy-ray-smith/

 

"Pixar History Revisited - A Corrective" aka S. Jobs Myths Debunked - by Alvy Ray Smith
http://alvyray.com/Pixar/PixarHistoryRevisited.htm

 

"The Pizza Times", str 4, "Kadabrascope Takes Off" 6.mj 1983
https://www.showbizpizza.com/info/documents/ptt/ptt_pizzatimes3-2.pdf

 

"Moving Innovation: A History of Computer Animation" (pdf, epub)
https://archive.org/details/tomsitomovinginnovationahistoryofcomputeranimationthemitpress2013

 

Intervju s Bushnellom iz 2020. oko Kadabrascope, 31. minuta
(na početku "mentor" priča i o svom odnosu sa zaposlenikom Jobsom, ovdje bira riječi)

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.10.2021 21:33 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
mzopg kaže...

Isto tako se može reći da bez Applea i njihovih izuma popularnost FB-a i Googlea bi bila daleko manja.

Podsjeti nas, što je to točno Apple izumio

12 godina
neaktivan
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Zechina kaže...
mzopg kaže...

Isto tako se može reći da bez Applea i njihovih izuma popularnost FB-a i Googlea bi bila daleko manja.

Podsjeti nas, što je to točno Apple izumio

 Ništa vrijedno spomena.

9 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Zechina kaže...

Podsjeti nas, što je to točno Apple izumio

 

Ako hoćeš baš u detalje, Apple nije izumio ništa vrijedno spomena, kako je u prethodnom postu kolega i naveo.

Međutim, na tržište je uveo neke stvari koje drugi proizvođači ili nisu uvodili ili je to bilo nešto što nije imalo odjeka.

 

Prvo, dizajn proizvoda im je bio vrhunski od početka jer je Jobs na tome inzistirao i ta filozofija proizvoda s vrhunskim dizajnom se nastavila i nakon Jobsa. Evo, pogledaj Airbuds slušalice pa usporedi s Huaweievim Freebuds i sličnima na tržištu.

Ostali proizvođači su tek tada, kada je Apple zaredao svoje proizvode na tržištu, počeli shvačati važnost vrhunskog dizajna proizvoda. Asus je na primjer izbacio "dizajnersku" seriju prijenosnika:

asus karim rashid netbook - Google Search

 

Drugo, filozofija operativnog sistema je da bude jednostavan, intuitivan i pristupačan. Nije njihov miš imao jednu tipku godinama bez razloga. Ono što je OS X naslijedio od NextStepa je itekako poboljšalo samu kvalitetu OS-a. Misliš li da su želje korisnika da se Windows jezgra temelji na Linuxu bez razloga? Znam ljude koji su godinama koristili Windowse i probali raditi na Macu i ostali su na Macu. Jednostavnost instalacije i deinstalacije programa je nenadmašna, nema situacija u kojima moraš 5 puta kliknuti Next da instalacija uopće krene, kao na Windowsima, nema seksa sa drajverima i nadogradnjama, sve ide u pozadini, automatski. Preglednost i skaliranje prikaza je daleko bolje riješeno nego na Windowsima. I da zbog posla nisam vezan za Windowse (sistem admin koji mora rješavati probleme korisnika u Windows OS-u), vjerojatno bih i ja bio na OS X.

 

Treće, Macbook Air pokazao je i drugim proizvođačima snagu Applea. Jobs je kreirao prijenosni uređaj koji je izašao iz tadašnjih okvira tehnologije na način da je postojeću tehnologiju natjerao da se prilagodi proizvodu, a ne obratno. Naručiti custom baterije, kreirati tanko kućište koje je ujedno i dovoljno čvrsto i koje omogućava dovoljno dobro hlađenje komponenti je itekako velik izazaov i za današnje doba, a sad razmisli što je to predstavljalo u ono doba.

 

Četvrto, zanemari sve što znaš o Jobsu kao čovjeku i Appleovcu koji je imao specifičan odnos prema kolegama. Zanemari sve što znaš kao negativno o njemu. Sad proanaliziraj domet njegovih proizvoda, makar ovo što sam prethodno naveo. Misliš da su njegove zasluge išta manje od recimo Gatesovih koji je MS DOS kupio, prepravio i preprodao? Ili Muskovih (automobilska industrija i svemirski letovi) koji ima maltretirane ljude u svojim tvornicama? Ili Brezosovih (Amazon kao internet trgovina i svemirski letovi) koji iskorištava radnike u Amazonovim skladištima do jaja?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 10:11 (Thinker).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice