Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri

poruka: 45
|
čitano: 16.360
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri".
12 godina
odjavljen
offline
Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete peri

Maje na 30°, 30'

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete
Dex.pwn kaže...

Maje na 30°, 30'

 To baš i nije hladna voda...

 

Bio sam na nekim prezentacijama "pametnih" perilica i tada su govorili da treba forsati hladnu vodu, em se postiže dovoljan efiksanost, em je manja potrošnja energije.

...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete
Manje jedino mogu bez grijanja vode
7 godina
offline
Re: Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete

@Miro

Kaj nije da se s tekućim deterdžentom da prati i na 20°C ?

A to je onda već ok, puno jeftinije pranje 

 

Nego, meni je impresivno koliko je zapravo Velika Britanija po tome daleko ispred nas; em imaju skoro svugdje direktni dovod tople vode iz toplane pa s njom peru, em imaju puno jače strujne priključke pa mogu imati protočne bojlere, i još imaju osigurače na svakom utikaču, i puno bolje utičnice.

Bit će da je njihov žućo ipak pametan - mi primitivci iz EU ih možemo samo nazadovati.

 

/offtopic off

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2020 21:06 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete peri

Pa jel to oni otkrivaju toplu vodu, normalno da se na hladnijem cuva, al kako oni misle oprat fleke od trave, cikle ili slicnog.

Dzabe mi postojana roba ako je flekava.

 
22 0 hvala 0
15 godina
offline
Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete peri

još jedna od bezbrojnih idiot-studija... ili pitanje, čemu služi pranje?

ponuđeni odgovori:

a) čuvanju odjeće

b) čistoći odjeće

c) higijeni generalno + opkuhavanje za bakerije i sl. ..

 

-ako je pranju cilj trajnija odjeća tad je ultimativan odgovor nikad ne prati? Ako to nije cilj nego samo 'želja' (da nam sve što imamo traje, kao novo..) tad je to nerealna želja odnosno ono što se koristi, troši se  + i kad se ne koristi opet se troši-raspada .. no tad je i nepotrebno.

 

znanstvenici prij takvih studija bi trebali postaviti osnovno pitanje što čemu služi, zašto i sl. i tad bi istraživanja imala smisla, ovako samo još jedan textić koji nije problem preskočiti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
30 0 hvala 0
14 godina
offline
Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete peri
 
14 0 hvala 0
15 godina
offline
Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri

Muž uđe u kupaonicu, jer želi oprati majicu u perilici za rublje.
Gleda on gleda, ali i poslije 2 minute razmišljanja nema pojma.
Muž:
– Koji program na perilici treba uključiti za pranje majice?
Žena:
– A što je, pamuk ili sintetika?
Muž:
– Ne znam!
Žena:
– Pa što piše na majici?!
Muž:
– Žuja je zakon!

morrisoN
 
32 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
fer-de-lance kaže...

@Miro

Kaj nije da se s tekućim deterdžentom da prati i na 20°C ?

A to je onda već ok, puno jeftinije pranje

 Da, točno - tako je deklariran tekući deterdžent da "radi" od 20 stupnjeva... Mi smo doma davno prešli na tekući deterdžent jer mi je dosadilo tegliti pakiranja praška, a i daleko manje se prlja perilica s tekućim. Na staroj perilici je znao i ostati prašak na robi, uglavnom - svakom preporučam prelazak na tekući...

Renesis kaže...

Pa jel to oni otkrivaju toplu vodu, normalno da se na hladnijem cuva, al kako oni misle oprat fleke od trave, cikle ili slicnog.

Ne, otkrili su hladnu vodu! 

 Vidiš, dobra poveznica. Zaboravio sam na taj tekst, a i u njemu je sve logično - koristite hladno pranje, dok nije frka i imate bolesnika, onda na prokuhavanje...

...
15 godina
offline
Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri

Ma je  li moguće da dulje pranje na višoj temperaturi više oštećuje odjeću nego kratko pranje na nižoj temperaturi ?

Tko zna, kada bi odjeću čistili vatrom, bi li se oštetila više nego ovako, kada je čistimo vodom?

 

Ako ova hrabra ekipa lucidnih znanstvenika ne napravi istraživanje o tome, istinu vjerojatno nikada nećemo saznati.

 

Moj PC  
14 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
A jel znaš čemu služe 2 pipe za vodu kod pranja ruku u UK isto? Pa da si prvo skuriš ruke, a onda ih liječiš s mrzlom vodom. Jebeno su pametni, nema šta
7 godina
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
U Japanu vecina perilica uopce nema grijace, a deterdzenti su im prilagodjeni pranju hladnom vodom.
 
0 0 hvala 2
15 godina
offline
Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri

rješenje: smart rifljača + smart sapun i na smart korito/potok. veš-kuhinja i čušpajzi od zmazanog veša samo kad zagusti (no - kuga, kolera, boginje, uši/stjenice ...). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 1
13 godina
offline
Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri

Vezano za pranje hladnom vodom i tekućim deteržentima.  Supruzi na kraju pranja Gorenje perilica izbacivala grešku E6 no završila bi pranje pa meni ništa nije govorila. Nakon cca 15 dana perilica se toliko usmrdila da nisi mogao ući u kupatilo. Tek tada sam posumnjao i otkrio grešku -ne grije vodu. Otkinula se žica koja napaja  grijač.

Izradio novu stopicu , spoji grijač i perilcu na otkuhavanje (ima posebni program za sterilizaciju).  Nakon toga se sve vratilo u normalu.

 

Dakle, ako želiš da ti roba i kupatilo smrde, slobodno hladno pranje... Roba će izgledati novije kad je gledaš iz daljine izvan dohvata mirisa . No i ekologija ima cijenu :).

 

 

 
8 0 hvala 0
15 godina
online
Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri

Znanstvenica se zove Lucy Cotton... što joj je šef John Silk a suradnik Wooly Harleson?

 

Imam majcu dugih rukava od pamuka staru 30 godina, kupljenu u Metrou u Grazu na akciji za današnjih 80ak kn. Nikad ju nisam štedio ni korištenjem nit pranjem. Jest da je na dijeolovima vrha rukava i okovratnika popucala no boja je i dalje lijepo siva, tekstura je glatka i meka... 30 godina peri-deri i još uvijek ju nosim :)

 
6 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
da ovo je totalna kontra drugim clancima u kojima se pise da sve ispod 60 (ili tako nesto) ne uklanja bakterije, smrad itd. i da nema smisla ni prati ispod toga

osobno vidim da je danasnja kvaliteta pamuka jedno 2% onoga sto je bilo prije 20-30 godina, zato se i raspada..
sto je opet dio danasnjeg razvijenog svijeta - kupuj kupuj kupuj, samo kupuj, sve starije od par mjeseci je za zamjenu, od auta, tv-a, do majice (i zene hehe)
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 8:29 (digitall).
6 godina
offline
Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri

Nema do toga neg da zena carape i gadje stave u lonac na iskuhavanje, a za to vrijeme

sa rifljacom ode na rijeku i fino opere majice i hlace.

 

A ja za to vrijeme fino zadimim lulu i omastim brk.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete peri

Sareni ves i crno perem na 30 ili 40 + tekuci deterdzent obicni ili za crnu boju + antibakterijski deterdzent da crna ne postane "zeleno-crna", "smedje-crna" ili "crveno-crna"...

Pamucne stvari na 60 (ako ne pusta boju)

Bijeli ves (donje rublje pamuk) na 60 ili 95 da ubije sve, zivo i nezivo :-P + 4 ispiranja

 

Ne koristim vise deterdzent u prahu, samo tekuci, jer granule u prahu sve tako fino "izribaju" da je vecina rublja nakon godinu-dvije za otpad...

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
HCMAA kaže...

 osnovi su to zabrinjavajuće međusobno nalikujući strojevi, osim što ovaj ima "samsungovo naknadno dodavanje veša" a i plavi radion ne umire nikad. u sljedećoj epizodi: vešmašina kao mješalica betona 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
HCMAA kaže...

 Yebote patak, nevjerojatno, takvi nam dolaze "glasovati" za koji dan.

16 godina
online
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
dd.inc kaže...
A jel znaš čemu služe 2 pipe za vodu kod pranja ruku u UK isto? Pa da si prvo skuriš ruke, a onda ih liječiš s mrzlom vodom. Jebeno su pametni, nema šta

Ovo mi je uvijek prva asocijacija na UK.

Hladna skoro led, topla je kipuća, pa ti pomiješaj.

3 godine
odjavljen
offline
Re: Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete
fer-de-lance kaže...

@Miro

Kaj nije da se s tekućim deterdžentom da prati i na 20°C ?

A to je onda već ok, puno jeftinije pranje 

 

Nego, meni je impresivno koliko je zapravo Velika Britanija po tome daleko ispred nas; em imaju skoro svugdje direktni dovod tople vode iz toplane pa s njom peru, em imaju puno jače strujne priključke pa mogu imati protočne bojlere, i još imaju osigurače na svakom utikaču, i puno bolje utičnice.

Bit će da je njihov žućo ipak pametan - mi primitivci iz EU ih možemo samo nazadovati.

 

/offtopic off

 

 

 I onda odes u kupoanicu i vidis da su hladna i vruca voda odovojene. Plus ne znam odakle ti to za toplane, toga ima ali nije bas tako cesto.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
Imamo i mi toplane, ali nemamo instalirane priključke za toplu vodu za perilice, niti se uvoze takve perilice.

Englezi imaju odvojene pipe na lavabou jer su nekoć imali kotlove za toplu vodu u kojima se znala nakotiti legionela koja bi kontaminirala kompletan cjevovod. Potpunim odvajanjem hladne vode osigurali su čistu pitku vodu. Danas to nije problem, ali oni vole tradiciju.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete

Isto kao i tradiciju stavljanja parketa kod školjke, ujfu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 13:48 (Mad Ant).
16 godina
moderator
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
Mad Ant kaže...

Isto kao i tradiciju stavljanja parketa kod školjke, ujfu.

 

Parket je još dobar. Ja sam bio u dvije engleske kuće s tapisonima u kupaonicama.

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
Kad ti je pimpač dovoljno dug da dođe ispod gornjeg ruba školjke onda nema špricanja sa strane, pa možeš staviti tapison. ;-)
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
4 godine
offline
Re: Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete
Miro kaže...
Dex.pwn kaže...

Maje na 30°, 30'

 To baš i nije hladna voda...

 

Bio sam na nekim prezentacijama "pametnih" perilica i tada su govorili da treba forsati hladnu vodu, em se postiže dovoljan efiksanost, em je manja potrošnja energije.

 Najbolje je prati rifljačom u potoku ili u rijeci. Besplatno. A ide. I tuči rublje preko kamena. Ne znaš kako se to radi? Pitaj svoju baku.

 



4 godine
offline
Re: Ako želiti što duže očuvati odjeću morat ćete

 Pa jasno. To je svakome s imalo škole jasno. Pitajte svoje bake kako su prale bijelo i šareno rublje. Ove sadašnje budalaštine su zbilja teško probavljive.

4 godine
offline
Re: Ako želite što duže očuvati odjeću morat ćete
Miro kaže...

 Vidiš, dobra poveznica. Zaboravio sam na taj tekst, a i u njemu je sve logično - koristite hladno pranje, dok nije frka i imate bolesnika, onda na prokuhavanje...

 Savjet na razini index.hr. Bijelo se kuha i obavezno PEGLA, posebno na strateškim mjestima.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice