Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

poruka: 69
|
čitano: 41.896
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi? ".
13 godina
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

Svakako koristan članak, bilo kome tko će se jedan dan krenuti upuštati u ovakav projektić...

 

Nadam se da će i HEP s vremenom ponuditi neka rješenja za same vlasnike zgrada kako bi sve bilo jednostavnije.

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.11.2021 11:44 (Cro0707).
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

Ova 'energetska suglasnost' je drugi naziv za porez na budale. Nekoć je i telefonska linija koštala 2000 maraka.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
36 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

S obzirom na cijenu vozila i jos ovaj dodatni trosak - auto ce mu se isplatiti nakon 27 milijuna kilometara

Freak Show Inc.
 
44 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
Friday kaže...

S obzirom na cijenu vozila i jos ovaj dodatni trosak - auto ce mu se isplatiti nakon 27 milijuna kilometara

 možda vozi glovo i uber

PSN - darklydexter
7 godina
neaktivan
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

Moji susjedi bacaju kabel kroz balkon. Nemaju Teslu, nego VW UP, Škodu City i još neke. Več vidim za nekoliko godina mrežu kabela kako se spuštaju kroz balkone.

Kakav HEP, kakav projektant.  Kolut debelog kabela iz Peveca i problem riješen u jedno popodne.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
15 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
andrijam kaže...

Moji susjedi bacaju kabel kroz balkon. Nemaju Teslu, nego VW UP, Škodu City i još neke. Več vidim za nekoliko godina mrežu kabela kako se spuštaju kroz balkone.

Kakav HEP, kakav projektant.  Kolut debelog kabela iz Peveca i problem riješen u jedno popodne.

 

Pa s obzirom na troskovnik - radije bih da mi kabel ide posred dnevne sobe...

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

A je li ga zakomplicirao. 

Kod novijih zgrada može se provest kabel od stana do garažnog mjesta (cijena je oko 5000kn -6mm2 kabel). 

I postavi se ili šuko utičnica ili punjač (500-1000€).

Po meni je sasvim dovoljno dovest i 3.6kW i s toliko se i punit jer za 10h dobiješ 36kW iliti 200km dometa (imat priključnu snagu od 7.2kW u stanu). Poanta je nadopunjavat se, a ne punit bateriju od 0-100%. I ovako je prosjek dnevne kilometraže manja od 50km. 

Time je investicija može biti od 5k do 15k kn. 

 

 

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra

Garancija na bateriju je 8godina ili 160k km da neće past ispod 70% kapaciteta.

 

Zamjena baterija kod novih EV-a zapravo uopće nije, a niti će biti potrebna (problem su ev. baterije u autima iz 2015 i stariji koji nisu imali "novu kemiju" koji povlače tu stigmu da koliko košta nova betrija), a koliko će koštati za 10 ili 15 godina je pitanje, za sada je cijena drastično padala, sada hoće li trend pada nastavit ili će možda i poskupit ovisi o hrpi ekonomskih i drugih faktora.

 

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
Geek kaže...

A je li ga zakomplicirao. 

Kod novijih zgrada može se provest kabel od stana do garažnog mjesta (cijena je oko 5000kn -6mm2 kabel). 

I postavi se ili šuko utičnica ili punjač (500-1000€).

Po meni je sasvim dovoljno dovest i 3.6kW i s toliko se i punit jer za 10h dobiješ 36kW iliti 200km dometa (imat priključnu snagu od 7.2kW u stanu). Poanta je nadopunjavat se, a ne punit bateriju od 0-100%. I ovako je prosjek dnevne kilometraže manja od 50km. 

Time je investicija može biti od 5k do 15k kn. 

 

 

 

 

 Baš zato su plug-in hibridi sa baterijom 10kw idealno rješenje, jer nude baš toliki domet samo na struju. 

15 godina
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

"kako svima pokazati koliko si glup za samo milijun ćuna" 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 1 hvala 0
4 godine
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

Nikada neću skužit likove koji žive u zgradi, žele svima pokazati kako su oni uspješni (u čemu god), da imaju para i onda maltretiraju cijelu zgradu da se uvede nešto što će služiti samo njemu i možda još jednom koji mu drži ljestve.

 

Kupi čovječe kuću, pa radi što te je volja.

 

EDIT: Opa, imamo dvojicu takvih ovdje: jozef srco1978

EDIT2 nakon par dana: 10orica: RonoN Elles D. Visak jozef vsabljic srco1978 F10EXX SimeKZ GSP encoding 

 

Nema tih riječi kojima vam mogu napisati koliko se ne slažem s vašim palcem dolje. Kupi kući, pa radi što te je volja. U zgradi ne možeš raditi što te je volja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2021 11:19 (zelenapaprika).
 
1 11 hvala 0
3 godine
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
A neš ti mudrolija za povući kabel od brojila, preko osigurača do utičnice
 
4 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra

Koliko je potrosio da bi mogao punit auto, moga je jednog dizelasa kupit.

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.11.2021 17:05 (nike098).
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

Čovjek vozi vjerojatno službeni auto i ovo je ulaganje za budućnost. Možda je i ovu ugradnju knjižio na firmu. Uglavnom ako i nije službena znamo cijenu Tesle pa ga iskreno libo tuki koliko košta instalacija za punjenje!

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
Isusbog ove mudrolije +PDV samo da ti prividno zamaže oči kako "nije to tako skupo"
Daj stavite krajnje bruto cijene sa PDV jer tako i velika većina ljudi bi i platila kao privatni korisnici.

Auto pola milje i još 50 hiljada da ga punim u zgradi - yea right

Provjerite malo FB Tesla motors club ili od jednog Saše, spomeneš li da je to preskupo za većinu ljudi odmah ban popiješ. Ekipa brije da svatko u HR ima para za auto od pola milje sam tak, a kada ih pitaš da ti pokažu računicu isplativosti/povrata takve investicije za nekoga ko godišnje radi cca 20-30k km odmah drvlje i kamenje po njemu
Moj PC  
7 0 hvala 1
14 godina
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

Zanimljvi su prioriteti u životu, prije potrosit poprilicno love na auto, a zivit u zgradi pa ti je problem zakupljeni priključak struje ahhaha.

Ja bi uvijek radije ulozio u privatnost i kuću, a vozio obicni jeftiniji auto.

 

 

 
14 1 hvala 1
16 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
Zbilja su zeleni ti e-auti...
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
50000kn za punjač... inače zašto se ne piše o CO2 otisku tih novaca... odnosno koliko je proizvedeno stakleničkih plinova da bi se ti novci zaradili???
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

Sve to mi jedino ima smisla ako zivis u kuci, imas solarne panele na kuci i laganini punis auto strujom, win, win situacija. Ali da taj auto ne platis ko svetog petra kajgana, jer onda neces proci bolje nego da kupis auto sa klasicnim motorom.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
andrijam kaže...

Moji susjedi bacaju kabel kroz balkon. Nemaju Teslu, nego VW UP, Škodu City i još neke. Več vidim za nekoliko godina mrežu kabela kako se spuštaju kroz balkone.

Kakav HEP, kakav projektant.  Kolut debelog kabela iz Peveca i problem riješen u jedno popodne.

 To je pravo "uradi sam" rješenje, a ne ovo u tekstu gdje je uradi sam rješenje otići kod projektanta .

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2021 12:02 (sosta).
4 godine
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
bus kaže...

Zanimljvi su prioriteti u životu, prije potrosit poprilicno love na auto, a zivit u zgradi pa ti je problem zakupljeni priključak struje ahhaha.

Ja bi uvijek radije ulozio u privatnost i kuću, a vozio obicni jeftiniji auto.

 

 

 To sam ja i napisao i popušio 10 palaca dolje. Tvoja kuća,tvoja sloboda.

16 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
zelenapaprika kaže...
bus kaže...

Zanimljvi su prioriteti u životu, prije potrosit poprilicno love na auto, a zivit u zgradi pa ti je problem zakupljeni priključak struje ahhaha.

Ja bi uvijek radije ulozio u privatnost i kuću, a vozio obicni jeftiniji auto.

 

 

 To sam ja i napisao i popušio 10 palaca dolje. Tvoja kuća,tvoja sloboda.

Ne žele svi živjeti u kući, dapače.

A ideja potrebe imati kuću za EV je suluda.

4 godine
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...
bus kaže...

Zanimljvi su prioriteti u životu, prije potrosit poprilicno love na auto, a zivit u zgradi pa ti je problem zakupljeni priključak struje ahhaha.

Ja bi uvijek radije ulozio u privatnost i kuću, a vozio obicni jeftiniji auto.

 

 

 To sam ja i napisao i popušio 10 palaca dolje. Tvoja kuća,tvoja sloboda.

Ne žele svi živjeti u kući, dapače.

A ideja potrebe imati kuću za EV je suluda.

 Ne, ne žele živjeti u kući, ali u civiliziranim državama u stanu u zgradi ne možeš imati radionicu, ružiti nakon određenog vremena i sl. Kod nas je sve nenormalno postalo normalno u zadnjih 30ak godina. Bilo je toga i prije, ali sada je to baš izraženo.

 

Za ovo drugo nisi u pravu. Baš suprotno. Zbog vlasnika električnog automobila. Jer ti slika automobila govori da ga uvijek moraš parkirati na istom mjestu. A to na otvorenim parkiralištima zgrada i u garažama s otvorenom parkirnim mjestima nije moguće osim ako nisi kupio baš to mjesto. Ako si vlasnik kuće s dvorištem, taj problem nemaš.

 

 

16 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

Ne žele svi živjeti u kući, dapače.

A ideja potrebe imati kuću za EV je suluda.

 Ne, ne žele živjeti u kući, ali u civiliziranim državama u stanu u zgradi ne možeš imati radionicu, ružiti nakon određenog vremena i sl. Kod nas je sve nenormalno postalo normalno u zadnjih 30ak godina. Bilo je toga i prije, ali sada je to baš izraženo.

 

Za ovo drugo nisi u pravu. Baš suprotno. Zbog vlasnika električnog automobila. Jer ti slika automobila govori da ga uvijek moraš parkirati na istom mjestu. A to na otvorenim parkiralištima zgrada i u garažama s otvorenom parkirnim mjestima nije moguće osim ako nisi kupio baš to mjesto. Ako si vlasnik kuće s dvorištem, taj problem nemaš.

 

 

Ako želiš imati radionicu ili raditi tulume, nabavi si kuću. No malo ljudi to želi stalno raditi.

Čak i kad imaš dedicirano mjesto, ne znači da ćeš riješiti problem. Ja imam garažu pa sam došao do slične kalkulacije kao u članku. Ali i kolega koji ima Teslu ima kuću pa je (još) ne puni doma, kao što to radi s MiEV-om već svako malo ide u Kaufland.

4 godine
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

Ne žele svi živjeti u kući, dapače.

A ideja potrebe imati kuću za EV je suluda.

 Ne, ne žele živjeti u kući, ali u civiliziranim državama u stanu u zgradi ne možeš imati radionicu, ružiti nakon određenog vremena i sl. Kod nas je sve nenormalno postalo normalno u zadnjih 30ak godina. Bilo je toga i prije, ali sada je to baš izraženo.

 

Za ovo drugo nisi u pravu. Baš suprotno. Zbog vlasnika električnog automobila. Jer ti slika automobila govori da ga uvijek moraš parkirati na istom mjestu. A to na otvorenim parkiralištima zgrada i u garažama s otvorenom parkirnim mjestima nije moguće osim ako nisi kupio baš to mjesto. Ako si vlasnik kuće s dvorištem, taj problem nemaš.

 

 

Ako želiš imati radionicu ili raditi tulume, nabavi si kuću. No malo ljudi to želi stalno raditi.

Čak i kad imaš dedicirano mjesto, ne znači da ćeš riješiti problem. Ja imam garažu pa sam došao do slične kalkulacije kao u članku. Ali i kolega koji ima Teslu ima kuću pa je (još) ne puni doma, kao što to radi s MiEV-om već svako malo ide u Kaufland.

 Susjed ispod mene to radi otkako postoji zgrada, tako da ima ljudi koji imaju radionicu, tulumare, a to se u zatvorenom sklopu više zgrada jako čuje jer sve odjekuje i sl. Života mora biti ali tako da drugima ne sjediš na glavi.

 

Ako se stanari slože, neka bude i mjesto za punjenje. Samo je pitanje tko će prvi sebi uzeti za pravo svojatati to mjesto i kako će se naplaćivati potrošnja. Ako imaš garažu i plaćaš troškove sam, tu nemam što prigovoriti,

16 godina
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

Ako želiš imati radionicu ili raditi tulume, nabavi si kuću. No malo ljudi to želi stalno raditi.

Čak i kad imaš dedicirano mjesto, ne znači da ćeš riješiti problem. Ja imam garažu pa sam došao do slične kalkulacije kao u članku. Ali i kolega koji ima Teslu ima kuću pa je (još) ne puni doma, kao što to radi s MiEV-om već svako malo ide u Kaufland.

 Susjed ispod mene to radi otkako postoji zgrada, tako da ima ljudi koji imaju radionicu, tulumare, a to se u zatvorenom sklopu više zgrada jako čuje jer sve odjekuje i sl. Života mora biti ali tako da drugima ne sjediš na glavi.

 

Ako se stanari slože, neka bude i mjesto za punjenje. Samo je pitanje tko će prvi sebi uzeti za pravo svojatati to mjesto i kako će se naplaćivati potrošnja. Ako imaš garažu i plaćaš troškove sam, tu nemam što prigovoriti,

To što tvoj susjed to radi, to je njegov (a i tvoj) problem. No to nije prihvatljivo ni s koje strane niti može biti nekakav primjer kako treba postupati.

Šalji mu policiju svako malo.

Problem sa investicijom i je u tome da onaj tko investira mora to i koristiti, a ako ih je više neka ugovorno dogovore kako i što. No punjenje EV će gadno zakomplicirati stvar većini vozača.

12 godina
neaktivan
offline
Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgradi?

New homes in England to have electric car chargers by law

 

https://www.bbc.com/news/business-59369715

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
mzopg kaže...

New homes in England to have electric car chargers by law

 

https://www.bbc.com/news/business-59369715

 

Pa nije to ništa novo ili ekskluzivno za Englesku - našim Zakonom o gradnji se predviđa da svako parkirališno mjesto u zgradi i neposredno uz zgradu mora imati povučenu predinstalaciju za postavljanje punjača.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
Gallu kaže...
mzopg kaže...

New homes in England to have electric car chargers by law

 

https://www.bbc.com/news/business-59369715

 

Pa nije to ništa novo ili ekskluzivno za Englesku - našim Zakonom o gradnji se predviđa da svako parkirališno mjesto u zgradi i neposredno uz zgradu mora imati povučenu predinstalaciju za postavljanje punjača.

 Kod nas zakona ne manjka, ali njihova provedba i kontrola su vrlo upitne. Prvo bi trebalo vidjeti kako to gotovo svaka novogradnja ima pokrivenost terena daleko veću od dozvoljene, a o zelenim površinama da ne govorim jer se one svode na dva-tri pitara sa kaktusima ili palmama. Na kraju imamo moderne betonjare od kraja do kraja terena sa betoniranom okućnicom. Užas. O stilovima da ne pričam, isti kvart, deset različitih stilova, svaka zgrada druge boje... ruglo bez ikakvog plana i mašte.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Želite imati punjač e-automobila u svojoj zgra
mzopg kaže...
Gallu kaže...
mzopg kaže...

New homes in England to have electric car chargers by law

 

https://www.bbc.com/news/business-59369715

 

Pa nije to ništa novo ili ekskluzivno za Englesku - našim Zakonom o gradnji se predviđa da svako parkirališno mjesto u zgradi i neposredno uz zgradu mora imati povučenu predinstalaciju za postavljanje punjača.

 Kod nas zakona ne manjka, ali njihova provedba i kontrola su vrlo upitne. Prvo bi trebalo vidjeti kako to gotovo svaka novogradnja ima pokrivenost terena daleko veću od dozvoljene, a o zelenim površinama da ne govorim jer se one svode na dva-tri pitara sa kaktusima ili palmama. Na kraju imamo moderne betonjare od kraja do kraja terena sa betoniranom okućnicom. Užas. O stilovima da ne pričam, isti kvart, deset različitih stilova, svaka zgrada druge boje... ruglo bez ikakvog plana i mašte.

 

Zahvaljujuci korupciji, neradu građevinske inspekcije, losim zakonima, krsenju i tih slabih propisa, kod nas se sve betonira bez bilo kakvog reda, a gradovi uz obalu slice na latinoamericke favele.

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice