Želimo li "popričati" s izvanzemaljskom inteligenc

poruka: 7
|
čitano: 7.163
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Želimo li "popričati" s izvanzemaljskom inteligenc".
6 godina
offline
Re: Želimo li "popričati" s izvanzemaljskom inteli
ludizao kaže...

Modeli i predviđanja su naš zemaljski um. Neka neusporedivo razvijenija civilizacija će imati drugačiji um. Samo naš sunčev sustav je pun nepoznanica pa što tek reći o drugim galaksijama? Ideja da jedan model i jedna vrsta logike vrijedi svuda u svemiru je smiješna ideja. To je kao da mrav ide spoznavati svijet preko svojih iskustava. Svuda će vidjeti ono što poznaje, samo drugačije. Njemu je svejedno hoda li po zemlji u šumi, zidu stambene zgrade ili nuklearne elektrane. I jedno i drugo je podloga na kojoj on ima posla. 

Od negdje moraš krenuti zar ne? I kako znaš da će neka naprednija civilizacija imati drugačiji um?

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Želimo li "popričati" s izvanzemaljskom inteligenc

Što se tiče vijesti, ovo je, obzirom na pretpostavke i broj nepoznanica, na razini baba Vange. 

 

Što se tiče ostalog, slažem se s ludizao, čovjek je sam sebi zanimljiv, ali je zapravo vrlo predvidljiv i suicidalan (barem većinski, polarizirani, dio populacije). Da sam ja vanzemaljac komunicirao bi s kitovima. 

Amenoum
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Želimo li "popričati" s izvanzemaljskom inteli
Pa radije bih vise puta volio popricati s ovozemaljskom inteligencijom, ali slabo to ide....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Želimo li "popričati" s izvanzemaljskom inteli
PaleRider kaže...

Što se tiče vijesti, ovo je, obzirom na pretpostavke i broj nepoznanica, na razini baba Vange. 

 

Što se tiče ostalog, slažem se s ludizao, čovjek je sam sebi zanimljiv, ali je zapravo vrlo predvidljiv i suicidalan (barem većinski, polarizirani, dio populacije). Da sam ja vanzemaljac komunicirao bi s kitovima. 

 https://www.imdb.com/title/tt0092007/?ref_=nv_sr_srsg_0

16 godina
offline
Re: Želimo li "popričati" s izvanzemaljskom inteli
ludizao kaže...

Ne radi se više o tome da od nečega moramo krenuti, jer "kreće" se već dosta dugo.

Izgubljeni smo slučaj.

Ma gdje se kreće dugo?

Pa ljudi su početkom 20. stoljeća tek poletjeli za ozbiljno, znanost se razvija zadnjih 500-tinjak godina, a prije toga nekoliko desetaka tisuća godina tapkanja u mjestu. Vanzemaljske radio signale slušamo tek sedamdesetak godina. Dakle apsolutno sitnica u kompletnom prostorvremenu. Što je tu točno dugo?

Ovo što ti zoveš jezikom (majmuna) uopće nije jezik, nego nekakva elementarna komunikacija i to smo također savladali. I čovjek je zapravo vrlo dobro savladao različite jezike, čak i izmislio mnoge, od vrlo "labavih" do vrlo "preciznih".

Prije bi usporedba bila između različitih rasa ili kultura i, iako smo podbacili na moralnom planu, komunikacija je od početka bila moguća.

Što nas dovodi do toga da zapravo niti ne treba očekivati drastične razlike između ljudske i vanzemaljskih vrsta. Priroda uvijek ima slične mehanizme i koliko god široko da evolucija može ići na kraju su tu uvijek simetrični oblici, minimalna redundancija i visoka efikasnost. Također, ono što je čovjeka izdiglo iznad ostalih životinja su mašta i mogućnost upotrebe alata, a to je nešto što možemo očekivati i kod vanzemaljske vrste koja je sposobna komunicirati van svog matičnog planeta.

Na kraju, naravno da je moguće da postoje drastično različiti oblici života (pa i komunikacije) ali to je nešto s čime se trenutno sigurno ne možemo nositi i neracionalno bi bilo trošiti resurse na istraživanja nekakvih opskurnih mogućnosti kada imamo puno veću vjerojatnost za povratne rezultate.

Gledam te!
 
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Želimo li "popričati" s izvanzemaljskom inteli

Pa svakako prije nego da se sva sredstva ulože u uspostavljanje komunikacije s hipotetskom vrstom telepatskih letećih riba matematikom na bazi broja 17.

Gledam te!
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Želimo li "popričati" s izvanzemaljskom inteligenc

Ne bi trebali željeti niti u ludilu - zbog moguće realnosti Dark Forest hipoteze.
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir (Komentari članaka na Bug.hr) @ Bug.hr Forum

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice