Zbogom bloatwareu?

poruka: 40
|
čitano: 8.040
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zbogom bloatwareu?".
14 godina
offline
Zbogom bloatwareu?

"koje bi oni mogli smatrati vlasničkim" Dakle oni su vlasnici mojih podataka!? 🤔

 
3 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Zbogom bloatwareu?

Podržavam, ali moram primjetiti i ironiju - MS je morao korisnicima nuditi alternativne preglednike, a proizvođač mobitela uz Chrome ne smije instalirati alternativu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
12 0 hvala 0
10 godina
offline
Zbogom bloatwareu?

Bilo bi dobro da se tako nešto definira. Smješno je da na Samsungovom telefonu ne mogu deinstalirati Facebook bez root-anja. I još mnogo drugih aplikacija, uključujući i Microsoftove.

Nadglednik dina
Moj PC  
13 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Zbogom bloatwareu?
Entry Point kaže...

Bilo bi dobro da se tako nešto definira. Smješno je da na Samsungovom telefonu ne mogu deinstalirati Facebook bez root-anja. I još mnogo drugih aplikacija, uključujući i Microsoftove.

 Možeš deinstalirati bez rootanja no vraćaju se ako vratiš telefon na tvorničke postavke

samo malo upozorejne prije deinstaliranja: neke funkcije mobitela su vezane za "third party" aplikacije. U mom slučaju deinstalacija nečeg iz Samsungovog bloatwarea na S10 je uzrokovala pretanak normalnog rada zvučnika razglasa koji kao da je prestao biti pojačan a problem je nestao prilikom slijedeće sigurnosne nadogradnje. No FB i ostala smeća koja sam maknuo se nisu vratila

15 godina
offline
Zbogom bloatwareu?

bilo bi iznimno lijepo, ljubazno i pažljivo, kad bi to proširili i na laptope (odn. sva "brand-name" računala). (povezano s bugovom nagradnom anketom) tad bih se možebitno odlučio kupiti napravu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
9 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
Slažem se sa svime. Kad kupimo mobitel, laptop ili što već to postaje naša privatna imovina a ne mjesto za daljne reklamiranje i dodatnu zaradu 👍

Da taj bloatware valja onda bi ga korisnici sami skinuli
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 9:56 (CroGamer_1).
Moj PC  
10 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
Ges kaže...
Entry Point kaže...

Bilo bi dobro da se tako nešto definira. Smješno je da na Samsungovom telefonu ne mogu deinstalirati Facebook bez root-anja. I još mnogo drugih aplikacija, uključujući i Microsoftove.

 Možeš deinstalirati bez rootanja no vraćaju se ako vratiš telefon na tvorničke postavke

samo malo upozorejne prije deinstaliranja: neke funkcije mobitela su vezane za "third party" aplikacije. U mom slučaju deinstalacija nečeg iz Samsungovog bloatwarea na S10 je uzrokovala pretanak normalnog rada zvučnika razglasa koji kao da je prestao biti pojačan a problem je nestao prilikom slijedeće sigurnosne nadogradnje. No FB i ostala smeća koja sam maknuo se nisu vratila

 

Koja je razlika ove metode i onemogucavanja u popisu aplikacija? Mislim da s tom metodom neces dobit na memoriji u odnosu na deinstalaciju nadopuna i onemogucavanje?

 

Nema rjesenja bez korijenskog pristupa koje je iz nekih razloga potpuno onemoguceno vlasniku uređaja. Ili u najmanju ruku vrlo otezano, sa određenim rizicima. 

 

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
CroGamer_1 kaže...
Slažem se sa svime. Kad kupimo mobitel, laptop ili što već to postaje naša privatna imovina a ne mjesto za daljne reklamiranje i dodatnu zaradu 👍

Da taj bloatware valja onda bi ga korisnici sami skinuli

 Tocno tako.

Jos kad vidim da npr.xiaomi ima reklame unutar vlastitog softvera 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
16 godina
neaktivan
offline
Zbogom bloatwareu?

Bilo bi dobro da se to primijeni i na Windowse jer kad instaliram 10-ku start menu izgleda kao cirkus.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
5 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
texas.bug kaže...

 Tocno tako.

Jos kad vidim da npr.xiaomi ima reklame unutar vlastitog softvera 

'ko ne plati na drumu platit će na ćupriji 

15 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
southy kaže...

Bilo bi dobro da se to primijeni i na Windowse jer kad instaliram 10-ku start menu izgleda kao cirkus.

 -ako si instalirao os, nisi morao.. tj ispadaš iz konteksta barem oem-predisntaliranog bloata, dok je ovo tvoj izbor (osim što umjesto čistog osa dobiješ i dodatke-reklame koje nisu os, npr candy..).

-tj u ovom kontekstu nema smisla pljuckati po ms-u i win, bar ne za ono što sam kao vlasnik računala i korisnik instaliraš.. no možeš prigovarati generolano bloatu koji uz sve moguće netko veže-doda-ubaci a u tome je ms mala beba tj neznatan-nebitan (ili trun u oku vs stablo). Problem je izbor a ti ga imaš.. no njurgaš o win-cirkusu, jer je što, loš os ili je to problem bloata-teme?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
texas.bug kaže...
CroGamer_1 kaže...
Slažem se sa svime. Kad kupimo mobitel, laptop ili što već to postaje naša privatna imovina a ne mjesto za daljne reklamiranje i dodatnu zaradu 👍

Da taj bloatware valja onda bi ga korisnici sami skinuli

 Tocno tako.

Jos kad vidim da npr.xiaomi ima reklame unutar vlastitog softvera 

 Da, to su bas spomenuli da ce im bit poslovni model, prakticki se prodavat mobitel ispod cijene, al ce onda zaradivat na reklamama.

Iako mislim da se na Global ROM-u sve da iskljucit (mislim da svaki njihov app ima opciju show recommendations koja kad se iskljuci prestane reklame prikazivat)

10 godina
neaktivan
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
southy kaže...

Bilo bi dobro da se to primijeni i na Windowse jer kad instaliram 10-ku start menu izgleda kao cirkus.

 Napravis dual boot, win koristis za specificne programe koji zahtjevaju windowse kao igre.

Za sve ostalo, pogotovo surfanje, linux 

 

https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/1.html?m=1

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
3 godine
protjeran
offline
Re: Zbogom bloatwareu?

 ne možeš baš sve, barem ja nisam mogao, google doc npr.

zna li tko kakvu foru za failure not installed for user 0, probao i $, user n i neće

ihush kaže...

 -ako si instalirao os, nisi morao.. tj ispadaš iz konteksta barem oem-predisntaliranog bloata, dok je ovo tvoj izbor (osim što umjesto čistog osa dobiješ i dodatke-reklame koje nisu os, npr candy..).

-tj u ovom kontekstu nema smisla pljuckati po ms-u i win, bar ne za ono što sam kao vlasnik računala i korisnik instaliraš.. no možeš prigovarati generolano bloatu koji uz sve moguće netko veže-doda-ubaci a u tome je ms mala beba tj neznatan-nebitan (ili trun u oku vs stablo). Problem je izbor a ti ga imaš.. no njurgaš o win-cirkusu, jer je što, loš os ili je to problem bloata-teme?

 pare! mislim da se to riješiti bez problema, prilikom instalacije osa (pri kojoj te ionako pita gomilu gluposti koje ionako ne možeš potpuno isključiti pa odaberešbasic) se ponude aplikacije koje selektiraš, calculator, edge, movies and tv... select all, select none... ali se ne želi nego se još instaliraju i random crush sage

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 11:53 (nemrem_stara_mi_sere).
16 godina
online
Zbogom bloatwareu?

Vezano za Xiaomi i reklame, koliko sam upućen, na Global ROM-u se da isključiti, ali da se mora ići pojedinačno (ili uraditi revoke za msa), a da je na EU lakše, tj da postoji i jedinstveni switch u podešavanjima koji gasi sve te reklame. Moje iskustvo sa Mi 5s (global ROM) se poklapalo sa time. Mada, sada na Mi 9T, ne sećam se šta sam odabrao prilikom inicijalnog setupa, ali već mesec-dva (otkad ga imam) nisam video niti jednu reklamu - globalni ROM, MIUI 11 i 12, ništa kasnije prčkano po postavkama.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 11:48 (Ivan(4)).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Zbogom bloatwareu?
texas.bug kaže...
Ges kaže...
Entry Point kaže...

Bilo bi dobro da se tako nešto definira. Smješno je da na Samsungovom telefonu ne mogu deinstalirati Facebook bez root-anja. I još mnogo drugih aplikacija, uključujući i Microsoftove.

 Možeš deinstalirati bez rootanja no vraćaju se ako vratiš telefon na tvorničke postavke

samo malo upozorejne prije deinstaliranja: neke funkcije mobitela su vezane za "third party" aplikacije. U mom slučaju deinstalacija nečeg iz Samsungovog bloatwarea na S10 je uzrokovala pretanak normalnog rada zvučnika razglasa koji kao da je prestao biti pojačan a problem je nestao prilikom slijedeće sigurnosne nadogradnje. No FB i ostala smeća koja sam maknuo se nisu vratila

 

Koja je razlika ove metode i onemogucavanja u popisu aplikacija? Mislim da s tom metodom neces dobit na memoriji u odnosu na deinstalaciju nadopuna i onemogucavanje?

 

Nema rjesenja bez korijenskog pristupa koje je iz nekih razloga potpuno onemoguceno vlasniku uređaja. Ili u najmanju ruku vrlo otezano, sa određenim rizicima. 

 

 

 razlika je da u ovom slučaju aplikacija više ne postoji dok ju se opet ne instalira, prema tome isključena je mogućnost da se "sama" aktivira (imao sam situacija kad se neka deaktivirana aplikacija nekim čudom opet aktivira, obično se radilo o nekakvim "pomoćnim" aplikacijama)

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 12:35 (Ges).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
ihush kaže...
southy kaže...

Bilo bi dobro da se to primijeni i na Windowse jer kad instaliram 10-ku start menu izgleda kao cirkus.

 -ako si instalirao os, nisi morao.. tj ispadaš iz konteksta barem oem-predisntaliranog bloata, dok je ovo tvoj izbor (osim što umjesto čistog osa dobiješ i dodatke-reklame koje nisu os, npr candy..).

-tj u ovom kontekstu nema smisla pljuckati po ms-u i win, bar ne za ono što sam kao vlasnik računala i korisnik instaliraš.. no možeš prigovarati generolano bloatu koji uz sve moguće netko veže-doda-ubaci a u tome je ms mala beba tj neznatan-nebitan (ili trun u oku vs stablo). Problem je izbor a ti ga imaš.. no njurgaš o win-cirkusu, jer je što, loš os ili je to problem bloata-teme?

Da nisam morao sigurno ga ne bih instalirao, ali moram radi posla. Ono što mi kao business useru upadne u oko je definitivno količina bloatwarea koja me dočeka nakon instalacije i kod prelaska na 10-ku to mi je bio zapravo najveći šok. I uopće ne pričam o tome da li je OS dobar ili loš, svaki je dobar na nekin način, ali kad ti iskače hrpa igrica i glupavih programa, a ti trebaš računalo za posao malo mi se to čini neozbiljno. Dakle, govorim o bloatwareu koji mi je za profesionalni OS suvišan. Nije da mi se na mobitelima sviđa, ali na njima nije tolika podjela na segmentaciju za privatne i poslovne, dok je Win Pro nešto što bi trebalo biti za poslovne korisnike, a nakrcan je smećem.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
Ja predlažem da zapravo proizvođači ne sastavljaju mobitele.
Zašto bi meni netko diktirao koji ću procesor ili količinu radne memorije imati? Najbolje da si svatko bira i sastavlja sam. Nakon svega bi si samo instalirali OS po želji, programe i to je to.
Isto tako želim vlasnički udio u tvrtki čiji proizvod kupim. Roba mora biti kao dionica - vlasnički udio. Zašto bi samo oni brali vrhnje?
Ovaj svijet je fakat lud.
Moj PC  
1 5 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
texas.bug kaže...
southy kaže...

Bilo bi dobro da se to primijeni i na Windowse jer kad instaliram 10-ku start menu izgleda kao cirkus.

 Napravis dual boot, win koristis za specificne programe koji zahtjevaju windowse kao igre.

Za sve ostalo, pogotovo surfanje, linux 

 

https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/1.html?m=1

Ma imam Win ionako virtualizirano, trenutno koristim i Linux (Mint), macos i Windowse, prva dva jer želim, trećeg jer moram. Svejedno bi mi bilo mnogo draže da ne moram nakon svake instalacije gubiti vrijeme na skidane bloata.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
nemrem_stara_mi_sere kaže...

 ne možeš baš sve, barem ja nisam mogao, google doc npr.

zna li tko kakvu foru za failure not installed for user 0, probao i $, user n i neće

ihush kaže...

 -ako si instalirao os, nisi morao.. tj ispadaš iz konteksta barem oem-predisntaliranog bloata, dok je ovo tvoj izbor (osim što umjesto čistog osa dobiješ i dodatke-reklame koje nisu os, npr candy..).

-tj u ovom kontekstu nema smisla pljuckati po ms-u i win, bar ne za ono što sam kao vlasnik računala i korisnik instaliraš.. no možeš prigovarati generolano bloatu koji uz sve moguće netko veže-doda-ubaci a u tome je ms mala beba tj neznatan-nebitan (ili trun u oku vs stablo). Problem je izbor a ti ga imaš.. no njurgaš o win-cirkusu, jer je što, loš os ili je to problem bloata-teme?

 pare! mislim da se to riješiti bez problema, prilikom instalacije osa (pri kojoj te ionako pita gomilu gluposti koje ionako ne možeš potpuno isključiti pa odaberešbasic) se ponude aplikacije koje selektiraš, calculator, edge, movies and tv... select all, select none... ali se ne želi nego se još instaliraju i random crush sage

Ovo bih vrlo rado volio da je moguće, no nekako sumnjam da će ikad to biti, osim ako ih baš netko ne stisne gadno i prisili. Ima stvarno stvari koje želim out-of-the-box, a također ne mogu smisliti te "crush sage" i slične gluposti (pogotovo na instalaciji za business korisnike!).

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
3 godine
protjeran
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
southy kaže...
nemrem_stara_mi_sere kaže...

 ne možeš baš sve, barem ja nisam mogao, google doc npr.

zna li tko kakvu foru za failure not installed for user 0, probao i $, user n i neće

ihush kaže...

 -ako si instalirao os, nisi morao.. tj ispadaš iz konteksta barem oem-predisntaliranog bloata, dok je ovo tvoj izbor (osim što umjesto čistog osa dobiješ i dodatke-reklame koje nisu os, npr candy..).

-tj u ovom kontekstu nema smisla pljuckati po ms-u i win, bar ne za ono što sam kao vlasnik računala i korisnik instaliraš.. no možeš prigovarati generolano bloatu koji uz sve moguće netko veže-doda-ubaci a u tome je ms mala beba tj neznatan-nebitan (ili trun u oku vs stablo). Problem je izbor a ti ga imaš.. no njurgaš o win-cirkusu, jer je što, loš os ili je to problem bloata-teme?

 pare! mislim da se to riješiti bez problema, prilikom instalacije osa (pri kojoj te ionako pita gomilu gluposti koje ionako ne možeš potpuno isključiti pa odaberešbasic) se ponude aplikacije koje selektiraš, calculator, edge, movies and tv... select all, select none... ali se ne želi nego se još instaliraju i random crush sage

Ovo bih vrlo rado volio da je moguće, no nekako sumnjam da će ikad to biti, osim ako ih baš netko ne stisne gadno i prisili. Ima stvarno stvari koje želim out-of-the-box, a također ne mogu smisliti te "crush sage" i slične gluposti (pogotovo na instalaciji za business korisnike!).

 to bi bilo dobro na svakom osu uključujući macos i ios, koji će mi šah npr. zašto bih morao imati predinstalirani safari ukoliko koristim neki drugi browser, ms je europska komisija natjerala da mora ponuditi 3rd party browser (više ne na win 10), appleu se to tolerira, ajde kontam dominantan položaj na desktopu, ali što se čeka s googleom na androidu...

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 13:08 (nemrem_stara_mi_sere).
15 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
nemrem_stara_mi_sere kaže...
..

 pare! mislim da se to riješiti bez problema, prilikom instalacije osa (pri kojoj te ionako pita gomilu gluposti koje ionako ne možeš potpuno isključiti pa odaberešbasic) se ponude aplikacije koje selektiraš, calculator, edge, movies and tv... select all, select none... ali se ne želi nego se još instaliraju i random crush sage

 -da, slažem se.. i što ćemo sad? Možda peticija MSu ili eu..

+ ..

southy kaže...
..

Da nisam morao sigurno ga ne bih instalirao, ali moram radi posla. Ono što mi kao business useru upadne u oko je definitivno količina bloatwarea koja me dočeka nakon instalacije i kod prelaska na 10-ku to mi je bio zapravo najveći šok. I uopće ne pričam o tome da li je OS dobar ili loš, svaki je dobar na nekin način, ali kad ti iskače hrpa igrica i glupavih programa, a ti trebaš računalo za posao malo mi se to čini neozbiljno. Dakle, govorim o bloatwareu koji mi je za profesionalni OS suvišan. Nije da mi se na mobitelima sviđa, ali na njima nije tolika podjela na segmentaciju za privatne i poslovne, dok je Win Pro nešto što bi trebalo biti za poslovne korisnike, a nakrcan je smećem.

 -hm.. da, kao post iznad, slažem se (umjereno) :)

-da je to razlika u licenci kao home-pro (edu-ent..) imalo bi smisla, tj tad bi i to mogli očekivati.. a to ekšli i je tako (ali naravno ako ne znaš tad ne znaš..) pa ti tako ent dolazi bez igara a ima npr speednet-test.. tj stvar je licence i 'prave' firme (po usa klasifikaciji, ne naše sitne, nego kompanije od recimo 5-50.000 djelatnika..).

-tad to radi firma-admin, install-iso, sve što je potrebno za veće firme-kompanije, tad je upravo tako kako ta firma to treba-želi, no ti si po navedenom u našoj-maloj koja nema takvu infrastrukturu-resurse pa time ni odgovarjući image-insalla.. kao što to rade npr OEMi za predinstaliran soft, ne samo os (može i samo os..).

-pa nije da tog nema, nego ili ne znaš ili ti nije dostupno ili .. ali ima i tad je upravo tako. Stvar licence.

-home i pro su 'maloprodajne'.. oem ili retail, zapravo više nema oem-retail razlike, ukinuto digitalizacijom-centralizacijom (i različitim cijenama, vezanjem uz hw..).

-može li npr eu zabraniti bloat, kriteij, što treba, što ne.. notepad ili candy? mso ili browser?.. što je dio osa a što dodatak, odnosno, ne možeš zabraniti ako ti netko nešto pokloni, ali da.. bilo bi zgodno da je kao u postu iznad, izbor. No nije, nego nakon installa uklanjaš smeće... ali tad svi osevi dolaze sa smećem ili ovisi što ti trebaš i što treba neka treća osoba, pa tebi ne treba candy dok netko to želi. Kriterij? .. to ms vidi kao kompanije-licence kao ent tj firma i admin koji to obavi a djelatnik ima ono što mu treba pri čemu ne mora znati koji je os..

 

povijest? eu je već kažnjavao ms, zbog dominnante-monopol pozicije za DE, dok je ovo za sve, mobitel i sl, android i google dominiraju.. pa ako ćemo tim kriterijem, tad treba kazniti google itd.

 

ne postoji prefessionalni os :) nego si profesionalac ili nisi, neovisno što na kutiji win piše.. ne treba uvjek-refleksno pljuckati ms-win, mada se slažem, pogotovo zbog mogućnosti izbora no recimo da ms ipak legitimno radi što radi pa je tad uzmi ili ostavi. Problem je kad nešto ne možeš ukloniti.. a opet, tema, veći problem je tad npr rootanje mobača. Možda npr kako se deinstalira cortana? Zašto im se to ne zabrani? Zašto nije jednako kao za sve app nego u PS-cmd..? no profesionalac zna i može i upravo to bi eu za obične juzere to trebala tražiti i kazniti, no ne ovako pljuckati win (radije konkretno, s razlogom) .. jer čak se i slažem :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
Entry Point kaže...

Bilo bi dobro da se tako nešto definira. Smješno je da na Samsungovom telefonu ne mogu deinstalirati Facebook bez root-anja. I još mnogo drugih aplikacija, uključujući i Microsoftove.

 Nemoj shvatiti zlobno - ali ovo je bas ironicno, jer si u drugoj temi i Googleu i Appleu dopustao istu praksu - koju sad zelis da regulator ogranici.

 

HINT - sve ovo sto trazis je MS platio jos 2001. i to samo jer je IExplorer bio predinstaliran.

 

No u drugoj temi si rekao i citiram:

Što je bilo prije 20 godina više ne vrijedi danas. Tehnologija i kako tehnologiju koristimo se tektonski promjenilo od onda.

 

(Bloatware nije smo nezeljen, vec moze biti i umjetno ogranicenje koje ne dopusta konkurenciji izlazak na trziste - a to je direktno naglaseno u presudi MSu)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
10 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
Ivan(4) kaže...

Vezano za Xiaomi i reklame, koliko sam upućen, na Global ROM-u se da isključiti, ali da se mora ići pojedinačno (ili uraditi revoke za msa), a da je na EU lakše, tj da postoji i jedinstveni switch u podešavanjima koji gasi sve te reklame. Moje iskustvo sa Mi 5s (global ROM) se poklapalo sa time. Mada, sada na Mi 9T, ne sećam se šta sam odabrao prilikom inicijalnog setupa, ali već mesec-dva (otkad ga imam) nisam video niti jednu reklamu - globalni ROM, MIUI 11 i 12, ništa kasnije prčkano po postavkama.

 Te reklame u njihovom UI-u su jedino što me spriječava da kupim njihov mobitel ponovno (bez obzira na što se može isključiti). Šteta, jer su im mobiteli, podrška i software super. 

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
wyks kaže...

 Nemoj shvatiti zlobno - ali ovo je bas ironicno, jer si u drugoj temi i Googleu i Appleu dopustao istu praksu - koju sad zelis da regulator ogranici.

 

HINT - sve ovo sto trazis je MS platio jos 2001. i to samo jer je IExplorer bio predinstaliran.

 

No u drugoj temi si rekao i citiram:

Što je bilo prije 20 godina više ne vrijedi danas. Tehnologija i kako tehnologiju koristimo se tektonski promjenilo od onda.

 

(Bloatware nije smo nezeljen, vec moze biti i umjetno ogranicenje koje ne dopusta konkurenciji izlazak na trziste - a to je direktno naglaseno u presudi MSu)

 Bez brige, razumijem te. Kažem da bi bilo dobro, ali isto tako razumijem ako su potpisali ugovore sa određenim kompanijama pa tako promoviraju njihove proizvode. Ne tjeraju me da ih koristim, što je bitno. 

 

Nije da mi je to neka smetnja pa da opet ne bi kupio telefon iste marke. 

 

Iako vidim kako sam djelomično sam sebi skočio u usta 

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
Entry Point kaže...
Bez brige, razumijem te. Kažem da bi bilo dobro, ali isto tako razumijem ako su potpisali ugovore sa određenim kompanijama pa tako promoviraju njihove proizvode. Ne tjeraju me da ih koristim, što je bitno. 

Definicija kada odredjena platforma postaje globalno vazna - i kada u toj platformi neki igrac postaje monopolist (ili vise njih - oligopol) je nejasna ako gledas iz perspektive laika-kupca i njegovih preferencija.

Kupcu Applea nikad ne bi zasmetalo da ne postoji drugi proizvodjac mobitela.

 

No ovo sve mozes gledati iz dvije perspektive:

 

1. Sa pozicije liberalnog prava - da zakon vrijedi jednako za sve - u tom slucaju osobna preferencija je nebitna vec je bitan samo pravni presedan (onaj isti koji je npr. svim studijima 80 godina zabranjivao kina, pa makar je u medjuvremenu proplao 3/5 tih studija i sad je samo Disney) i to da se svi usklade sa tim presedanom.

 

2. Sa pozicije postene trzisne utakmice - jer koliko god kapitalizam vikao o "slobodi" pojam monopola je veoma brzo uspostavljen kao nezeljena pojava na trzistu.

 

U ovom slucaju imas mrezu 4 velika proizvodjaca racunalnih platformi - no kako je regulator (pametno) jos 2000ih ustanovio da ne moze jedan proizvodjac OSa kontrolirati cijelo trziste PCa (jer je bitno odvojiti softversku platformu od hardverske - Acer ne brani instalaciju tvog osobnog OSa) donekle se i nije dogodila 100% dominacija MSa - sad je u okviru nekih presutnih, krozprstnih granica.

 

No, istovremeno imas Apple i Google - i ako postavimo njih dvoje u okvire MSa, ispada da danas prema  mjerilima regulatora iz 2001 - Apple i Google cine upravo ono sto je direktno bilo zabranjeno.

PC trziste je tad bilo manje nego sto su mobilna trzista danas (pogotovo softver) pa ispada da je omjer kontroliranih uredjaja, tj. onih na koje bi se neka odredba primjenila bio daleko manji u 2001. nego sto danas kontroliraju Apple i Google.

 

Najbitnije je sagledati iz ove perspektive - MS Windows je ustanovljen kao softversko trziste/platforma na PC hardverskoj platformi, a to su danas Apple/iOS na hardverskoj iPhone platformi, te Google/Android (sad i Huawei) na Android hardverskoj platformi.

Nazalost - regulator jos nije odvojio softversku od hardverske platforme na trzistu smartphonea - iako razlike sa PC platformom nema - sve su to operativni sustavi na racunalnom hardveru.

U isto vrijeme Apple i Google kontroliraju daleko vise na smartphone platformama nego sto je MS ikad kontrolirao na PC platformama.

 

I sad je pitanje zasto se to dopusta? Jer nije u redu ni ako gledamo iz perspektive zakona, ni iz perspektive kupca - jer kod Applea si direktno zakljucan u platformi pa od dna do vrha sve mora biti ucinjeno na Apple platformi (Ni MS ni Google ne brane da programiras na Apple racunalu za njihove platforme).

Dopusta se jer nitko jos nije potegnuo primjenu presedana, a to se ne cini jer nema interesnih skupina - MS to nece uciniti jer je vec platio svoje kazne, a i iz razloga jer bi onda jos jedna platforma dosla pod skrupule - konzole, tj. XBox - koji takodjer iskoristava praksu eksluzivnosti - a zato i Sony suti - iako im se i ne dijeli trziste sa Googleom.

 

I sad se opet mozemo vratiti na pocetak price i definiciji sto je dovoljno velika platforma u kojoj je moguc monopol na stetu trzista? Ako su znali to definirati na temelju PCa 2001. i IExplorera, mislim da danas imaju vise materijala.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
online
Re: Zbogom bloatwareu?
Entry Point kaže...

 Te reklame u njihovom UI-u su jedino što me spriječava da kupim njihov mobitel ponovno (bez obzira na što se može isključiti). Šteta, jer su im mobiteli, podrška i software super. 

 Kapiram. Mada, kao što rekoh, ja na trenutnom uređaju još nisam video niti jednu. Bilo je par pitanja tokom inicijalnog podešavanja za koja sam mislio da se odnose samo na personalizaciju, ali izgleda da sam ih zapravo sasvim isključio još pri tom prvom uključivanju, jer ih naprosto nema. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
3 godine
protjeran
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
ihush kaže...

 -da, slažem se.. i što ćemo sad? Možda peticija MSu ili eu..

+ ..

pa treba bar negodovati, riješiš se frustracije a ako dovoljno ljudi negoduje bit će i peticija i neki response nadležnih iz eu

10 godina
neaktivan
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
Entry Point kaže...
Ivan(4) kaže...

Vezano za Xiaomi i reklame, koliko sam upućen, na Global ROM-u se da isključiti, ali da se mora ići pojedinačno (ili uraditi revoke za msa), a da je na EU lakše, tj da postoji i jedinstveni switch u podešavanjima koji gasi sve te reklame. Moje iskustvo sa Mi 5s (global ROM) se poklapalo sa time. Mada, sada na Mi 9T, ne sećam se šta sam odabrao prilikom inicijalnog setupa, ali već mesec-dva (otkad ga imam) nisam video niti jednu reklamu - globalni ROM, MIUI 11 i 12, ništa kasnije prčkano po postavkama.

 Te reklame u njihovom UI-u su jedino što me spriječava da kupim njihov mobitel ponovno (bez obzira na što se može isključiti). Šteta, jer su im mobiteli, podrška i software super. 

 Steta sto su odustali od android one, tj ove godine nista od mi a

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
offline
Re: Zbogom bloatwareu?
Mi A serija je bila super. Trojka je malo razočarala, ali inače odlično.
Nadglednik dina
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice