Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje paketa

poruka: 18
|
čitano: 13.979
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje paketa ".
15 godina
offline
Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje paketa

Ovo s uštedom kombiniranjem više proizvoda je zbilja koristan savjet i štedi naš novac. Hvala autoru!

Idi i radi nešto korisno!
 
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje paketa

Joj, kak je peso ispao meden na fotki. 

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje paketa

Kad sam naručivao dva artikla od istog dobavljača kontaktirao sam ih i rekli su da napravim narudžbu, a onda su oni smanjili poštarinu (nije bilo kao za jedan, ali nije bilo ni dvostruko). Cijela priča je trajala jedan dan, pa računajte i na dodatno vrijeme.

 

Zna li se kod ovog novog obračuna PDVa od 1.7., odnosi li se to na pošilje koje stignu nakon tog roka ili koje se naruče nakon njega?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
Visak kaže...

Zna li se kod ovog novog obračuna PDVa od 1.7., odnosi li se to na pošilje koje stignu nakon tog roka ili koje se naruče nakon njega?

Koliko se da pročitati, nije riječ o pošiljkama, nego o oslobođenju od carine i PDV-a, koje će se primjenjivati do 30. lipnja (oslobođenje, jelte), što znači da sve što stigne nakon toga, bit će carinjeno. Međutim, puno gora stvar je to što ne govore o uvođenju sustava za obračun PDV-a pa bi se dalo pretpostaviti da će od 1.7. cariniti pakete na postojeći način, odnosno uz troškove od oko 60 kuna po paketu. Nije mi samo jasno kako to misle raditi bez da zaposle hrpu novih carinika, jer će zastoji biti ogromni...

 

https://gov.hr/hr/kupovanje-preko-interneta-iz-inozemstva/1478

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
mbaksa kaže...
Visak kaže...

Zna li se kod ovog novog obračuna PDVa od 1.7., odnosi li se to na pošilje koje stignu nakon tog roka ili koje se naruče nakon njega?

Koliko se da pročitati, nije riječ o pošiljkama, nego o oslobođenju od carine i PDV-a, koje će se primjenjivati do 30. lipnja (oslobođenje, jelte), što znači da sve što stigne nakon toga, bit će carinjeno. Međutim, puno gora stvar je to što ne govore o uvođenju sustava za obračun PDV-a pa bi se dalo pretpostaviti da će od 1.7. cariniti pakete na postojeći način, odnosno uz troškove od oko 60 kuna po paketu. Nije mi samo jasno kako to misle raditi bez da zaposle hrpu novih carinika, jer će zastoji biti ogromni...

 

https://gov.hr/hr/kupovanje-preko-interneta-iz-inozemstva/1478

 Piše da nema carine do 150€ (osim duhan, parfemi). Znači ne bi trebalo biti ni troškova carinjenja. Osim ako će obračun PDVa prozvati carinjenjem, iako to nije.

Trebalo bi malo pričekati s naručivanjem dok se ne vidi kako će to funkcionirati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
Visak kaže...
Piše da nema carine do 150€ (osim duhan, parfemi). Znači ne bi trebalo biti ni troškova carinjenja. Osim ako će obračun PDVa prozvati carinjenjem, iako to nije.

Citirat ću sam sebe iz FAQ-a: 

Carinjenje je provedba carinskog postupka (dakle postupka kojeg provodi Carina kao ustanova, odnosno njezini djelatnici), a ne puko obračunavanje carinske stope na konkretni paket.

Visak kaže...
Trebalo bi malo pričekati s naručivanjem dok se ne vidi kako će to funkcionirati.

To definitivno. Mada, poznajući našu državu, već možemo prepostaviti kako će to ići - na najnepovoljniji mogući način za građanina, odnosno korisnika usluge.

 

Da imaju gotov sustav, pa da nam eBay ili AliExpress već prilikom slanja obračunavaju PDV, već bi se valjda pohvalili. Možda sam preciničan, ali...

14 godina
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
mbaksa kaže...
Visak kaže...

Zna li se kod ovog novog obračuna PDVa od 1.7., odnosi li se to na pošilje koje stignu nakon tog roka ili koje se naruče nakon njega?

Koliko se da pročitati, nije riječ o pošiljkama, nego o oslobođenju od carine i PDV-a, koje će se primjenjivati do 30. lipnja (oslobođenje, jelte), što znači da sve što stigne nakon toga, bit će carinjeno. Međutim, puno gora stvar je to što ne govore o uvođenju sustava za obračun PDV-a pa bi se dalo pretpostaviti da će od 1.7. cariniti pakete na postojeći način, odnosno uz troškove od oko 60 kuna po paketu. Nije mi samo jasno kako to misle raditi bez da zaposle hrpu novih carinika, jer će zastoji biti ogromni...

 

https://gov.hr/hr/kupovanje-preko-interneta-iz-inozemstva/1478

Zar nije PDV (i carina?) trebao biti naplaćivan odmah pri kupnji? Bilo je govora da će prodavatelji morati ishoditi nešto kao europski VAT da bi uopće mogli prodavati kupcima iz EU i da će porez (PDV 25%) automatski ići tamo gdje pripada.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
mbaksa kaže...
Visak kaže...
Piše da nema carine do 150€ (osim duhan, parfemi). Znači ne bi trebalo biti ni troškova carinjenja. Osim ako će obračun PDVa prozvati carinjenjem, iako to nije.

Citirat ću sam sebe iz FAQ-a: 

Carinjenje je provedba carinskog postupka (dakle postupka kojeg provodi Carina kao ustanova, odnosno njezini djelatnici), a ne puko obračunavanje carinske stope na konkretni paket.

Pitanje je da li PDV obračunava Carina, ili to ide u nekom drugom postupku tamo gdje carine nema.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje paketa

https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/modernising-vat-cross-border-ecommerce_en

Prema ovome bi trebalo biti sve kako je planirano, ali na žalost ostaje prostor da stanje ostane kakvo je bilo do sad ili još gore: "Where the IOSS is not used, a second simplification mechanism will be available for imports. Import VAT will be collected from customers by the customs declarant (e.g. postal operator, courier firm, customs agents)".

Što možebitno znači da mogu reći "nismo implementirali" i sad carinjenje obavlja pošta po istom (ili višem) cjeniku. Još će nam reći da je to jer "Europa traži", poznata mantra naše birokracije kad izmisle novi namet koji slučajno ne postoji nigdje drugdje u EU ili je čak protivan EU pravilnicima i zakonima. 

 

P.S. Visak nisam siguran za sam čin naplate PDV, ali procjena vrijednosti (porezne osnovice) je dio carinskog postupka pa ti to mogu uvijek naplatiti. :-(

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.5.2021 15:16 (jozef).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
jozef kaže...

 

P.S. Visak nisam siguran za sam čin naplate PDV, ali procjena vrijednosti (porezne osnovice) je dio carinskog postupka pa ti to mogu uvijek naplatiti. :-(

 

 Ako će carinici procjenjivati vrijednost baš svakog paketa, to će biti veselo.

A najbolja fora je da ako ti se ne sviđa procjena možeš odbiti i ići preko špeditera, što ti u startu nabija sulude troškove ako je u pitanju manja vrijednost.

Ovo će biti kaos prvih godinu-dvije, dok se sustav ne uhoda. Nadajmo se da ća Ali i ostali otvoriti skladišta u Evropi (a vidim već da ima dosta robe s dostavom iz Evrope, ali ne šalju svi u Hr).

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje paketa

Nisam siguran da će odabir vrste poštarine automatski garantirati da li će vam poštar paket donijeti doma ili si morate ići po njega. Nedavno sam pitao službenicu u pošti zašto mi je jedan paket stigao doma a drugi moram ići podić, pa je odgovor bi jasan da ovi koji stižu iz Kine, njih se podiže u pošti. I još jedna važna stvar, o kojoj nitko ne priča - pošta po novome zaračunava ležarinu za pakete veće od ne znam točno kojih dimenzija ili kilaže, pa će i tu biti neugodnih iznenađenja.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
guslac kaže...

... I još jedna važna stvar, o kojoj nitko ne priča - pošta po novome zaračunava ležarinu za pakete veće od ne znam točno kojih dimenzija ili kilaže, pa će i tu biti neugodnih iznenađenja.

 

Nije to po novome, ležarina na pakete teže od 500 grama se odavno naplaćuje.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
maxym kaže...

Nije to po novome, ležarina na pakete teže od 500 grama se odavno naplaćuje.

 Je, novo je. Sada ju naplaćuju i za male, ako su iz Kine. To je zamjena za onih 4.5 kn.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak

Visak 

 

Naplata ležarine na sve pakete (bez obzira o kojoj vrsti paketa se radi, i odakle oni dolazili, dakle odnosi se i na "male pakete", i na sve pošiljke iz Kine, ili bilo koje druge države) teže od 500 grama, postojala je i prije ovih izmjena.

Novost je jedino ako ležarinu naplaćuju za sve "male pakete" bez obzira na težninu (i ako dolaze iz Kine).

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
maxym kaže...

Visak 

 

Naplata ležarine na sve pakete (bez obzira o kojoj vrsti paketa se radi, i odakle oni dolazili, dakle odnosi se i na "male pakete", i na sve pošiljke iz Kine, ili bilo koje druge države) teže od 500 grama, postojala je i prije ovih izmjena.

Novost je jedino ako ležarinu naplaćuju za sve "male pakete" bez obzira na težninu (i ako dolaze iz Kine).

 https://www.posta.hr/UserDocsImages/hp/dokumenti/cjenici/2019/CJENIK_POSTANSKIH_USLUGA_U_UNUTARNJEM_PROMETU_20190708.pdf

 

Ležarina za sve vrste pošiljaka neovisno o masi, po danu kom 2,40 0,60 3,00

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak

Visak 

 

Iz priloženog cjenka je vidljivo da se ležarina za sve pošiljke teže od 500 grama, naplaćivala i prije (priloženi cijenik vrijedi već skoro 2.5 godine, dakle, nije baš frišak).

U svom odgovoru guslac nije specificirao da li se radi o ležarini kod preuzimanja paketa, ili ležarini na carini, ali s obzirom da je spomenuo uvjet dimenzija/težine, pretpostavljam da je mislio na ovo prvo.

 

Inače, ležarina kod preuzimanja započinje sa slijedećim danom nakon dostave "žutog papirića" (obavijesti o dospijeću paketa), a kakav je slučaj sa ležarinom u carinskom postupku, ne znam, ali svakako ne bi bilo fer da se ležarina naplaćuje prije nego što je primatelj obaviješten o dospijeću (pogotovo ako će se rok carinjenja produžiti zbog neorganiziranosti Carine), ali kod nas je sve moguće.

13 godina
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak
maxym kaže...

Visak 

 

Iz priloženog cjenka je vidljivo da se ležarina za sve pošiljke teže od 500 grama, naplaćivala i prije (priloženi cijenik vrijedi već skoro 2.5 godine, dakle, nije baš frišak).

U svom odgovoru guslac nije specificirao da li se radi o ležarini kod preuzimanja paketa, ili ležarini na carini, ali s obzirom da je spomenuo uvjet dimenzija/težine, pretpostavljam da je mislio na ovo prvo.

 

Inače, ležarina kod preuzimanja započinje sa slijedećim danom nakon dostave "žutog papirića" (obavijesti o dospijeću paketa), a kakav je slučaj sa ležarinom u carinskom postupku, ne znam, ali svakako ne bi bilo fer da se ležarina naplaćuje prije nego što je primatelj obaviješten o dospijeću (pogotovo ako će se rok carinjenja produžiti zbog neorganiziranosti Carine), ali kod nas je sve moguće.

 Kod nas u Varaždinu te pošiljke iz Kine se odnedavno preuzimaju u 'maloj pošti', što je kolokvijalni naziv za poslovnicu kod Vindije. Uglavnom, kad dođeš sa obavijesti o pošiljci, teta ode otraga i kao što sama kaže na nekakvoj hrpi traži tvoju pošiljku, zna je ne biti i po par minuta. Ništa to nije sortirano. A prije nekih 2-3 mjeseca platio sam i ležarinu, jer mi je ceduljica odletjela iz kaslića pa sam ju našao mokru na podu nakon kiše. Paket nije bio ni priblžno 500g, mislim da za ove kineske ta kilaža ne vrijedi. Da li one imaju neki svoj poseban cjenik, mislim da da. No da li ga je moguće vidjeti na internetu, mislim da ne 😉

15 godina
offline
Re: Zavrzlame oko metoda i poštarina za slanje pak

guslac prema važećem cjeniku:

 

https://www.posta.hr/UserDocsImages/hp/dokumenti/cjenici/2021/Cjenik_postanskih_usluga_u_medjunarodnom_prometu_2021_03_01.pdf

 

Ništa nije promjenjeno, tj. ne naplaćuje se ležarina na sve pakete (osim ako su završili na pošti carinjenja) neovisno o težini, nego samo na pakete teže od 500 grama.

(Ako im je ovo važeći cijenik, tj. ako u međuvremenu nisu napravili izmenju cjenika).

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice