Zašto bježe programeri?

poruka: 134
|
čitano: 54.354
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zašto bježe programeri?".
16 godina
offline
Zašto bježe programeri?

Zadnjih 10 godina radim i živim vani i nikako se više ne mogu naviknuti da se o plaćama u HR govori uvijek o nettu,a ne o brutto. Koji je točno razlog toga?

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Zašto bježe programeri?
Originalni_manic kaže...

Zadnjih 10 godina radim i živim vani i nikako se više ne mogu naviknuti da se o plaćama u HR govori uvijek o nettu,a ne o brutto. Koji je točno razlog toga?

Neuki govore o nettu, ne o bruttu.

Jednostavnije im je, ja nisam imao nekakav razgovor za posao u zadnjih dvadesetak godina da se razgovaralo u nettu. Ni vani ni u RH.

2 godine
offline
Zašto bježe programeri?

Da nije pohlepa ?

Ne begaju svi programeri jer im je ovdje loše.

Većini je ovdje odlično, ali "zašto bih ja radio za 12 tisuća kuna kada u Irskoj mogu dobiti 4 tisuće €."

 

Ima programera koji rade u državnim firmama za 8 tisoć kn i zadovoljni su.

8 keka on, slično žena i lijepo se da živjeti, i sa dvoje djece.

 

Puno ih pljuje kapitalizam, a takvi prvi "bježe" vanka, čim im se ukaže dobra poslovna ponuda.

 

 

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put sri 31.8.2022 8:03 (Zaporožac).
 
5 14 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Originalni_manic kaže...

Zadnjih 10 godina radim i živim vani i nikako se više ne mogu naviknuti da se o plaćama u HR govori uvijek o nettu,a ne o brutto. Koji je točno razlog toga?

 Neto se zna sta je, a bruto moze biti bruto1 ili bruto2 pa kako kome odgovara.  Stvar je poprilicno nelogicna jer tvrtka daje "bruto2" za radnika a pod bruto se najcesce misli bruto1 kojem nedostaje dio davanja. Pa sad ti dogovaraj bruto placu. 

12 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?

Baš za netto se ne zna što je jer ljudi nemaju pojma kako im se računa plaća, na koji bruto(1) su prijavljeni i koliko to oni zapravo zarađuju. Zbog te krajnje financijske (i ostale) nepismenosti prosječnog radnika i imamo situaciju da čovjek koji je 40 godina radio za "dobre novce" dobije mirovinu 2400kn i onda plač i drvlje i kamenje po prokletoj državi. Lokalni "poduzetnici" to redovno koriste pa onda tvoj kolega sa dvoje djece ima bruto 10% manji a prima jednaki netto(bilo je slučajeva da su samci dobivali otkaze jer su skupi). Idući korak je prijava na minimalac i onda razno razne naknade, što za prijevoz, prehranu, dnevnice, terenske i slično. Prosječni radnik sretan, ima plaću 5000kn. Jadan li je on za 20, 30 godina.

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
14 godina
protjeran
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Zaporožac kaže...

 

 

Ima programera koji rade u državnim firmama za 8 tisoć kn i zadovoljni su.

8 keka on, slično žena i lijepo se da živjeti, i sa dvoje djece.

 

 

Napokon je dokazano da nemas vise od 13 godina...

16 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
INCOGNITO99 kaže...

Baš za netto se ne zna što je jer ljudi nemaju pojma kako im se računa plaća, na koji bruto(1) su prijavljeni i koliko to oni zapravo zarađuju. Zbog te krajnje financijske (i ostale) nepismenosti prosječnog radnika i imamo situaciju da čovjek koji je 40 godina radio za "dobre novce" dobije mirovinu 2400kn i onda plač i drvlje i kamenje po prokletoj državi. Lokalni "poduzetnici" to redovno koriste pa onda tvoj kolega sa dvoje djece ima bruto 10% manji a prima jednaki netto(bilo je slučajeva da su samci dobivali otkaze jer su skupi). Idući korak je prijava na minimalac i onda razno razne naknade, što za prijevoz, prehranu, dnevnice, terenske i slično. Prosječni radnik sretan, ima plaću 5000kn. Jadan li je on za 20, 30 godina.

 To bi mozda bilo tako kad bi doprinosi za mirovinsko isli na neki tvoj racun koji bi ti mogao unovcit kad dodjes u mirovinu. Ali to nije tako jer imamo solidarni mirovinski sustav i novac koji uplatis za mirovine nije tvoj niti imas ikakve garancije da ces ista vidjeti ikad od toga. Isto vrijedi i za zdravstveno koji iz nepoznatog razloga ne ulazi u taj bruto.

 

9 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Kakvo iseljavanje kad od kuće možeš raditi za praktički bilo koju firmu bilo gdje u svijetu.
Zašto bi negdje nepotrebno trpio npr. ružno vrijeme, čudne ljude, brutalne cijene stanova itd.
Imam hrpicu ponuda s raznih kontinenata, prva stavka je full remote...
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Zašto bježe programeri?

joj ljudi nemojte o skupoći života...

 

kolega se upravo vratio iz Walesa i smije se spikama o skupom životu:

 

voli ljuto, kupio hrpu McIlhenny Tabasca za 60p - to je ispod 5.5 kn - najjeftinije je u Lidlu na akciji za 18 kn !

 

kuće - ima ih za 90.000 funti...

 

ne govorimo o Londonu, ali ipak život nije skup, nego je jeftiniji...

 

i kao šlag - došao je na vijesti iz INE - samo u Hrvatistanu partijska kleptokracija može sranja prezentirati kao punjenje mirovinskog fonda...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
15 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Zaporožac kaže...

Da nije pohlepa ?

Ne begaju svi programeri jer im je ovdje loše.

Većini je ovdje odlično, ali "zašto bih ja radio za 12 tisuća kuna kada u Irskoj mogu dobiti 4 tisuće €."

 

Ima programera koji rade u državnim firmama za 8 tisoć kn i zadovoljni su.

8 keka on, slično žena i lijepo se da živjeti, i sa dvoje djece.

 

Puno ih pljuje kapitalizam, a takvi prvi "bježe" vanka, čim im se ukaže dobra poslovna ponuda.

 

 

 

Citam i blinkam ocima. 16k u RH, s dvoje djece, kredit za stan itd, litra ulja 20kn...

15 godina
offline
Zašto bježe programeri?

 Kad brod tone svi begaju nema iznimke osim škugora koji ostaje jer voli Hrvatsku. Tko je na njegovom mjestu ne bi volo.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sri 31.8.2022 10:11 (dery).
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Zašto bježe programeri?

Zašto bježe programeri? Zbog boljih uvjeta rada i općenito života. Ali u zadnje vrijeme ako nisi web ili smartphone developer, nemaš gdje ni raditi.

Očito nema plaća po 30+k kn netto seniorima kako pojedinci ovdje tvrde (osim za "odabrane").

U protivnom ne samo da bi ljudi ostali ovdje, nego bi imali i navalu developera iz ostatka istočne Evrope i bliskog istoka.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Originalni_manic kaže...

Zadnjih 10 godina radim i živim vani i nikako se više ne mogu naviknuti da se o plaćama u HR govori uvijek o nettu,a ne o brutto. Koji je točno razlog toga?

 Jer ljude zanima koliko će love dobiti svaki mjesec i izgleda da ih nije baš briga što će biti u budućnosti ili nekakva realna usporedba s drugima.

 

Makar kužim, kad imaš ljude s netto plaćama od 4000-5000kn, samo žele preživjeti, i dobiti tu lovu. Nije ih baš briga dal im je brutto 7000, 8000, 15.000.... To što će poslije biti još više plakanja, to je druga stvar.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
2 godine
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Gebirgs kaže...
Citam i blinkam ocima. 16k u RH, s dvoje djece, kredit za stan itd, litra ulja 20kn...

 ma da, kredit za stan, kredit za kuću na moru, kredit za dva BMw-a, smanji te kredite.. 

zato i ne možete živjeti s 16 tkn.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
16 godina
online
Re: Zašto bježe programeri?
CyberDemonVZ kaže...

Jer ljude zanima koliko će love dobiti svaki mjesec i izgleda da ih nije baš briga što će biti u budućnosti ili nekakva realna usporedba s drugima.

Problem je u tome što ljudi direktno mogu utjecati na to koliko će dobiti na račun, tipa prebaciti djecu na sebe / ženu, prebaciti prebivalište negdje s manjim prirezom itd.

14 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Zaporožac kaže...
Gebirgs kaže...
Citam i blinkam ocima. 16k u RH, s dvoje djece, kredit za stan itd, litra ulja 20kn...

 ma da, kredit za stan, kredit za kuću na moru, kredit za dva BMw-a, smanji te kredite.. 

zato i ne možete živjeti s 16 tkn.

 Jedan kredit na 30g za normalan stan u Zagrebu da dvoje djece imaju svoju sobu + rezije i potrosio si 50% tih primanja mjesecno. Hocemo dalje?

14 godina
offline
Zašto bježe programeri?

Tu se zanemaruje jedna važna činjenica da to što programer "dobije" ovdje i vani nije isto. Prema poreznom zakonu HR rezidenti će plaćati razliku na "dobiveno" ukoliko misle koristiti blagodati državnog aparata (zdravstvo, socijala, mirovina..).

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Zašto bježe programeri?
MarioG kaže...

Tu se zanemaruje jedna važna činjenica da to što programer "dobije" ovdje i vani nije isto. Prema poreznom zakonu HR rezidenti će plaćati razliku na "dobiveno" ukoliko misle koristiti blagodati državnog aparata (zdravstvo, socijala, mirovina..).

Razliku na "dobiveno" nakon poreza vani, ako ga plaćaju tamo.

Ako ga plaćaju ovdje, potpuno je normalno da plate sve to.

13 godina
online
Zašto bježe programeri?

Iz istog razloga, zašto nogometaši idu van

 

Moj PC  
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Zašto bježe programeri?

Zasto smo otisli (ja i zena, oba dvoje programeri)? Jer nas drzava natjerala svojim postupcima (ovrhe za nepostojece dugove, kazne firmi jer je nesto kao krivo knjizeno, iako nije, i sav porez je placen, nikako da se rjese neki zemljisni postupci oko kuce...). Ne treba mi ta borba sa vjetrenjacama u zivotu. 
I da, naravno, place. Mi smo u Rijeci, i place tamo su bile mizerne u usporedbi sa Zagrebom, a kamoli EU gradovima. 

Dostupnost poslova - Rijecke firme su uglavnom male agencije koje rade za drzavu, a u Zg sve vece firme su u biti drzavne i rade se veliki, spori drzavni projekti. Nije bas neki izbor. 

Pokusao preko kontakata vani dovuc neke IT firme u Hrvatsku, ali kad su vidjeli kompliciranost poslovanja u Hr, ladno odustali. Porezi jesu veliki, ali nije to uopce bio najveci problem. Pravni sustav, zastita, knjigovodstvo, inspekcije, neda se njima baviti time. Dosta njih vidim otvorilo urede u Srbiji i Sloveniji.  

~~ sound sommelier ~~
Poruka je uređivana zadnji put sri 31.8.2022 11:29 (hudo).
Moj PC  
8 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Zašto bježe programeri?
passat kaže...

 Jedan kredit na 30g za normalan stan u Zagrebu da dvoje djece imaju svoju sobu + rezije i potrosio si 50% tih primanja mjesecno. Hocemo dalje?

 ne, žive kod muža u roditeljskoj kući u potkrovlju, tri sobe... tko je spominjao kredit ?

nitko nema stan kad se oženi ?!

pa, nije baš tako, većina ima.

 

e, ima onih koji se hoće odvojiti, iako imaju gdje živjeti, pa dižu kredite.

takvi neće ni kupiti automobil do 13 t€ na kredit, već odmah uzmu automobil od kojih 35 t€.

 

nekada se je živjelo skromnije, s manjim potrebama.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
9 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Zaporožac kaže...
passat kaže...

 Jedan kredit na 30g za normalan stan u Zagrebu da dvoje djece imaju svoju sobu + rezije i potrosio si 50% tih primanja mjesecno. Hocemo dalje?

 

nitko nema stan kad se oženi ?!

pa, nije baš tako, većina ima.

 

 Tako je, hr je jedna od rijetkih država gdje su gotovo svi vlasnici svojih kuća/stanova. Većina ima svoje, ili nasljedstvo, ili dvorišni stan kod staraca itd. Tako da na najvećoj stavci najviše uštede.

Vani je to gotovo nezamislivo, najam neke šupe od 400 do 1000e bacanje novaca, osim ako ne radiš za preko 5000e pa si možeš kupiti nešto da ti ostane (ili tvojoj djeci)

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.8.2022 12:29 (digitall).
12 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
SupremeCommander kaže...

 

 To bi mozda bilo tako kad bi doprinosi za mirovinsko isli na neki tvoj racun koji bi ti mogao unovcit kad dodjes u mirovinu. Ali to nije tako jer imamo solidarni mirovinski sustav i novac koji uplatis za mirovine nije tvoj niti imas ikakve garancije da ces ista vidjeti ikad od toga. Isto vrijedi i za zdravstveno koji iz nepoznatog razloga ne ulazi u taj bruto.

 

 Izdvajanje iz bruto plaće je 15% u solidarni, 5% u drugi stup koji je na ime osiguranika. Postoji još tzv. treći stup gdje se možete dogovoriti sa poslodavcem da uplaćuje 500kn mjesečno neoporezivo iz bruto plaće u vaše ime i još dobijete državne poticaje. Treći stup je nasljedan, tj. ukoliko se vama i nešto desi, nisu isparili novci, razmislite o ovome tko god nema već ugovoreno.

Isplate iz i na bruto su i meni glupost, sve je trebalo biti unutra, ovako je samo zbunjujuće. Ono što mi također smeta je što za to zdravstveno osiguranje nemamo max vrijednost, recimo 16.5% kao što je sada ali do maksimalno 3000 kuna ili nešto slično... jer za razliku od solidarnog mirovinskog gdje dobiješ i veću mirovinu ako si više uplaćivao, u zdravstvu ne dobiješ ništa za nagradu".

Ovdje provjerite svoje plaće da vidite koliko ste zapravo oporezivani i koliko je problem što imamo male bruto plaće, a ne velika davanja.

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Zašto bježe programeri?
U mene je treći stup kasica prasica. Što je sigurno sigurno je.
15 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
silvio3105 kaže...
U mene je treći stup kasica prasica. Što je sigurno sigurno je.

Inflacija je ove godine 12% ( za sada ) ... upravo se vrijednost 3 stupa smanjila za 12% ... sorry

 

Pls, ekstrapoliraj na 10-20 god, neće baš puno ostati od vrijednosti

 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Zašto bježe programeri?
A treći stup se korigira s inflacijom? Isto mi je bilo u kasici il negdje na nekom računu.
16 godina
online
Re: Zašto bježe programeri?
silvio3105 kaže...
A treći stup se korigira s inflacijom? Isto mi je bilo u kasici il negdje na nekom računu.

Poanta je da nije na računu već u fondovima.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Zašto bježe programeri?
S kojim se netko kocka?
16 godina
online
Re: Zašto bježe programeri?
silvio3105 kaže...
S kojim se netko kocka?

Naravno. Ili ulaže, ovisno o gledanju.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Kockanje.
Onda budem bolje u kripto uložio.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice