Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

poruka: 66
|
čitano: 15.400
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni".
14 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

Eto ideje!

Ako želiš predati CV za toliko žuđeni posao uvjet je akontacija od 15000$ tako da gazda slučajno ne bi bio na gubitku !

 

Naravno !

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.2.2021 20:27 (Jehonan).
 
21 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
Problem je s pravopisom što oni koji čitaju životopise često ne znaju pravopis, pa si daju za pravo odbaciti pravilno napisan životopis ili prijavu jer se po njima piše "programirati će" ili "na slijedećoj stranici" ili "u Američkom časopisu".
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
Sve navedeno stoji, ali istraživanje nije napravljeno i u odnosu na to što tvrtke traže od potencijalnih kandidata, pa ga smatram nepotpunim.
Pročitao sam više od tisuću oglasa za posao (što u HR, što u IRL) i ima ih mnogo neadekvatnih. Uglavnom oni koji oglašavaju poslove nisu niti sami svjesni što im točno treba, pa nadrobe sve i svašta. Ukratko, htjeli bi da ste doktor svih mogućih znanosti, ali nude plaću čistačice. Ili napišu opis poslova koji ne odgovaraju onome što uistinu traže. Dalo bi se toga još napisati, no mislim da je jasno kako novčić ima 2 strane.
 
41 0 hvala 1
16 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

imam zestokih problema s regrutacijom novih developera i ne mogu vjerovati koliko ti "profesionalci"

izmisljaju i krupno LAZU u zivotopisima.

 

danas sam se bas smijao kako je neka agencija anonimizirala imena kandidata - ostavili su samo inicijale (dugmice ko kod Djenke).

reko, je, kak ne - otimamo developere od agencija kao u skecu sedjusd milkmena pythonovaca:

 

jedino na sto se ti idioti pale i na sto rade su buzzwordovi, koji s s istinom nemaju veze - dakle softwer analizira tekst,

naravno da nitko ni ne cita zivotopise.

 

a kad ti napokon potrosis vrijeme da procitas taj CV, pomislis naivno, vidi ovaj ima iskustva.

pozoves ga na intervju, pitas sta je to tocno radio zadnjih 10 godina na toj zadnjoj poziciji i covjek ne zna

slozit jednu jedinu suvislu recenicu. casna pijonirska, nije se jednom desilo...

 

ili im zadas zadatak, das im vremena- dana koliko hoce da ga rijese. lik potvrdi termin i javi se na

dan termina (nakon 3-4 dana) jedno pola sata prije samog sastanka da mi veli kako... nije bas skroz stigao...

imao je obaveza... klao je nosoroga... i jel bi mogli nesto drugo. ne bi.

 

stav koji imaju ovi developeri koji mi dodju pod ruku je nevjerojatan. mozda je kriva zemalja u kojoj operiram,

mozda sam samo mator ili starog kova, ali ti svi becleri, masteri su nesposobni napisat pola reda koda.

 

i jos se prodaje kao senior...

 

nudis im sve - izdasnu placu, sluzbeni auto, godisnji, sve po PS-u i onda te snadje neki bivsi sofer

koji je priucio "angular". ili dugogodisnji sw inzinjer koji pise "unitary testing".

 

dodje mi da nabavim clansku iskaznicu i da stanem srat kvake dok mi podbradak ne prebrika okovratnik

kosulje.

 

 

 
12 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

(...) slanje generičkih prijava u kojima su kandidati samo mijenjali ime tvrtke i poziciju na koju se prijavljuju (...)

 

A što bi trebao? Za svaku firmu//poziciju pisati sve od nule? Izmišljati toplu vodu?

Osobno, imam CV(EuroPass) kojeg svaka dva-tri ažuriram/pregledam, zajedno s motivacijskim pismom.

Kad budem tražio posao, imam taj "predložak" kojeg prilagodim poziciji(ne firmi!) za koju se prijavljujem.

Do sada nikad nisam lagao, no imao sam kontakt s osobama koje su se nasrali u CVu. Brzo se to sve otkrije, a definitivno ne bi bilo dobro da se pročuje da Pero Veliki laže u CVu.

Life is meant to die. Accept your fates.
 
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

A obrnuti primjeri di se traži znanje photoshopa, jave, autocada, statistice, office paketa, administriranje windowsa, linuxa i mreže, znanje pythona,

i vožnja viljuškara, te da možete podići bar 80 kila ako viljuškar nije na raspolaganju?

Moj PC  
32 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
segregator kaže...

A obrnuti primjeri di se traži znanje photoshopa, jave, autocada, statistice, office paketa, administriranje windowsa, linuxa i mreže, znanje pythona,

i vožnja viljuškara, te da možete podići bar 80 kila ako viljuškar nije na raspolaganju?

 Bas ovako nesto htjedoh napisati.

 

Skoro pa niko vise ne trazi junior ili entry-level developera, svi hoce seniora, mr dr yoda 9000 lvl covjeka da sam skroji ideju i odradi do kraja.

 

Evo npr, ja vec godinu dana ucim programiranje, vise me privlaci back-end, ali generalno mi je sve zanimljivo i mislim da mi dobro ide.

 

Ono sto u ovih godinu dana nisam vidio - niti jedan jedini oglas za Junior developera! 0!

 

I sta da ja sad stavim u CV da se prijavim negdje, istinu dakako, i naravno da niko nece ni procitati moj CV.

You better run, you better take cover!
16 godina
odjavljen
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

Ja nisam bas nikada nista neistinito napisao u svom CV-u. Misljenja sam da nesto takvo mora izaci na vidjelo kad-tad. Ali sam se susretao sa takvim idiotima od recruitera da je to cudo jedno. Htjeli su me prijavljivati za pozicije sa kojima nemam gotovo nikakve dodirne tocke. A definitivno najzanimljivije iskustvo sto se zaposljavanja tice je da su me u jednoj firmi zaposlili kao CRM eksperta sto ja ne da nisam - nego do onda nisam uopce vidio kako CRM izgleda (microsoftov CRM).

Lik koji mi je ponudio posao je upravo odlazio iz firme, ja ga nisam nikada ni vidio. I ocito mu je bilo posve svejedno koga ce zaposliti, samo da to skine s one stvari. Nakon par dana sto sam se smjestio dali mi neke tickete da radim na njima. A ono stvari tipa prosirivanja funkcionalnosti CRM-a, dodavanje novih entiteta, novih formi... Ja zbunjeno gledam i mislim si kako su mi dali tudje tickete. Pitam kolegu koji sjedi pored o cemu se tu radi. Kaze on "pa jel nisi ti CRM ekspert?". Toliko o tome...

 

A inace, najbolje iskustvo sto se toga tice je bilo sa prvom firmom za koju sam radio u Irskoj. Prijemni ispit je bio stvarno izuzetno lagan. Nakon par mjeseci pricam sa starijim kolegom i pitam ga kako to da je ispit tako lagan. Kaze on "pa posao je lagan, zasto bi ispit bio tezak?". I stvarno, nikad nisu trazili u ispitima/intervjuima vise od onoga sto stvarno moras znati da bi tamo radio. Bas nevjerojatno. Inace su oglasi za IT takvi da ti treba 2 dana da procitas sve sto se trazi od tebe. Ili su neki od onih "super friendly" saljivih oglasa gdje firme glume da su bas cool. Od toga mi se tek bljuje. Jebite si mater i vi i vas stolni nogomet i kosare sa vocem, pa tko to danas jos nema? Dajte mi pare i zadrzite sranja za sebe...

Freak Show Inc.
 
42 0 hvala 6
6 godina
protjeran
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
segregator kaže...

A obrnuti primjeri di se traži znanje photoshopa, jave, autocada, statistice, office paketa, administriranje windowsa, linuxa i mreže, znanje pythona,

i vožnja viljuškara, te da možete podići bar 80 kila ako viljuškar nije na raspolaganju?

 ili kad natječaj traje bar 2 mjeseca kao da traže astronauta, pa moraš proći 3 slijeda intervjua, dobro da nemaš razgovor sa čistačicom da ona da neko mišljenje šefu hoćeš se uklopiti u zgradu gdje se radi
+ odgovor nakon ta 2 mjeseca da su našli boljeg kandidata al da će te upisati u bazu podataka i opet za 2 mjeseca traže novog radnika al se baza očito pokvarila pa se moraš opet prijavit 

16 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
Friday kaže...

 

Ili su neki od onih "super friendly" saljivih oglasa gdje firme glume da su bas cool. Od toga mi se tek bljuje. Jebite si mater i vi i vas stolni nogomet i kosare sa vocem, pa tko to danas jos nema? Dajte mi pare i zadrzite sranja za sebe...

 Ovo boldano mi se uvijek gadilo. Primjer, traže Business Analysta za PLM software. Odradiš intervju, daju ti projekt-zadatak i onda dođeš na drugi razgovor i naravno da ti se više neda (nije bila junior pozicija u pitanju) i kad skrenem razgovor na novčeke moje svakdašnje, nekako je uvijek u prvom planu bilo da imaju čak i vegan friendly čajeve, stolni tenis s 3 strane i velike lubenice (na tajnici). Forsiranje mladenačkog "slanga" itd. Dajte me poštedite tih pizdarija koje još popuši 22 godišnji student koji misli da je sve med i mlijeko. Posao je stresan, najbolje da nema ničeg, reci koje pare nudiš i zdravo.
Ili, moj omiljeni, Sales and Marketing Manager za komplet jugoistočnu Europu (neka IT rješenja, manje sad bitno) i nabraja ti 3 sata povlastice nakon 4 kruga razgovora i nakon što si napravio sve moguće što su tražili da bi na kraju čuo da je neto plaća 7 brkatih somića i putni. Gledam ženu jel normalna, gleda ona mene... Tako da mogu zamisliti kak se osjećaju senior developeri kojima se s 10 godina iskustva nudi kila naranči 1x tjedno i pelene za odrasle da ne moraju do WC-a dok im se prisere.

O LinkedIn-u ni neću; mailovi gdje traže Projekt Managera, a 90% teksta na koji bih morao zagristi bude "visoko dinamični izazovi i spremnost na požrtvovnost te puno odgovornosti". Ni govora o uvjetima. Cijeli drhtim da uopće dogovorim čisto informativni razgovor.

Ljudi, nema keramičara. To riješite, otvorite obrt i ko bubreg u loju do kraja života.

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
16 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

Vidljivo je da sa "obje" strane postoje pacijenti (dobra mi je ona da nema normalnih već samo nedijagnosticiranih). Ja sam zadnjih desetak godina na strani poslodavca i isto mogu potvrditi da 90% svih prijava nisu vrijedne čitanja a kamoli zvanja na razgovor. 

Ali istina je i da firme pišu i traže svašta kao da su svi radili u NASA-i. Međutim situacija na tržištu je sve gora. Evo nedavno imali natječaj, javilo se samo 20-tak ljudi, dva CV-a su bila jedina za zvanje na razgovor (jedva) i od toga jedan odustao. Drugi na razgovoru tuga i jad. Tako da mislim slijedeći oglas staviti jedini uvjet da ima dobro srce :(

 

Evo trenutno primamo bilo koga tko ima neka predznanja Oracle baze ili Oracle Apexa ili Formsa ili da ima bar nešto između ušiju. Tražim očekivanja plaće od kandidata na prvom razgovoru a istu konrketno ponudim na drugom i ujedno i zadnjem razgovoru. Sve odradimo unutar tjedan dana ako kandidat može. Mislim da je to razumno.

 

Što se tiče bullshita tipa "voće, kava, bilijar itd." istina i meni je to oduvijek bio bull ali...danas vam se javi ekipa kojoj ili niste kul kao Google ili misle da ja posao developera da ga brdo ljudi hrani blok dijagramima i detaljnom uputom što treba pa da on/ona samo nakucka 100 linija koda bez da kuži išta o tome. Valjda sam prestar jer moj mindset jednostavno nije takav. Uzmeš zadatak i prožvačeš ga od početka do kraja a ne ono boli me kaj firma radi i čime se bavi..daj braco dijagram...kuc kuc kuc..odo ja doma.

 

Možda i ja prosipam bull ali evo ako netko vidi moj stav normalnim i traži posao (više od 7k) neka se javi u pm pa da zaj**** headhuntere 

 

 

Scrum on.

 

Democracy is not for the people
 
9 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
Jos da nadodam dvije (tragi)komicne situacije od strane recruitera. Kada je Swift tek izasao bili su oglasi gdje se trazi iskustvo s istim 5 godina, a postojao je 2 ili 3 tada. Za drugu se ne mogu skroz sjetiti, davno procitao na blogu developera gdje su ga mislim odbili jer nema iskustvo s frameworkom kojemu sam zaboravio ime 5 godina vec samo 3. I da ne zaboravim, taj je lik napisao taj framework prije 3 godine. Tko mu je kriv sto ga je prekasno napisao.
 
10 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
Jel to ovaj? :)
Ne vjeruj sjaju u njenim očima! To je samo svjetlost što joj prolazi kroz šuplju glavu!
16 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
segregator kaže...

A obrnuti primjeri di se traži znanje photoshopa, jave, autocada, statistice, office paketa, administriranje windowsa, linuxa i mreže, znanje pythona,

i vožnja viljuškara, te da možete podići bar 80 kila ako viljuškar nije na raspolaganju?

 Upravo si postavio prosjecni americki oglas za posao. 

 

Znaju i oni da nema kandidata koji ce ispuniti sve uvjete ali svejedno tako traze.   Tako su meni nasli jeftiniju zamjenu (linux sys admin) i tip pobjegao dan nakon sto su me poslali doma, stoga nemojte bas puno lagati na razgovoru  :-)

Eventualno svaki supak dobije hemoroid.
10 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

To ovako funkcionira:

 

 

Nadglednik dina
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

Ja za "computer science" poslove šaljem portfolio, a za "software engineer" poslove CV.

To jedino ima smisla je su SE poslovi samo ponavljanje jednog te istog pa je bitno samo da vide firme i titule, dok su CS poslovi uvijek novi i bitno je da vide što si konkretno radio/objavio/patentirao, a ne gdje si radio.

 
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
JudgeDredd kaže...

 

... Tražim očekivanja plaće od kandidata na prvom razgovoru a istu konrketno ponudim na drugom i ujedno i zadnjem razgovoru. ...

 

 Ova fora!! i ja sam nasjeo na to na prvom razgovoru za posao i nikada više. Kolega daj ti reci što firma nudi pa ćemo pregovarati ukoliko je blizu iznosa koji sam ja imao u glavi. Nikada nemojte reći mogućem poslodavcu koliko mislite da treba biti plaća prije nego što on kaže koliko je on spreman dati.

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
10 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

Uglavnom firme traže jednog čovjeka koji bi obavljao posao jednog tima, a ljudi većinom u CV-ima naseru gluposti te ubrzo izgube posao. I tako u krug.

 

Šteta što nemam više screenshot od jednog job postinga, gdje su brat bratu naveli requirements-e na 2 A4 stranice. Od sistem administratora, programera u 4 jezika, devopsa, security-a bla bla. Uz, ako se ne varam minimalno 3 certifikata koja si trebao imati 

 

Baš sam s kolegom razgovarao neki dan, i došli smo do zaključka da je 90% IT-a neki marketing, business analyst bullshiteri koji samo seru po časopisima i prodaju usluge. Glorificirani internetski trgovački putnici. Debela manjina ljudi je u stvari klasični "šljakeri". Ali sve je to business. 

Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

Sreca pa politicari ispunjavaju sve uvjete potrebne za njihovo radno mjesto

i samo vodenje i upravljanje drzavom. da nam je barem politika kao IT industrija
mozda bi i nesto bilo od ove drzave.

Moj PC  
6 0 hvala 2
10 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
INCOGNITO99 kaže...JudgeDredd kaže...

 Ova fora!! i ja sam nasjeo na to na prvom razgovoru za posao i nikada više. Kolega daj ti reci što firma nudi pa ćemo pregovarati ukoliko je blizu iznosa koji sam ja imao u glavi. Nikada nemojte reći mogućem poslodavcu koliko mislite da treba biti plaća prije nego što on kaže koliko je on spreman dati.

 I ja sam jednom nasjeo na to i nikad više. Na kraju sam saznao da sam dobio manje od minimuma. U jednoj sad poznatoj svjetskoj HR firmi.

 

Uglavnom, da, uvijek tražiti da oni daju prvi ponudu, pa se može pregovarati.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

sustav zapravo funkcionira relativno jednostavno (uz pretpostavku da uopće postoji ikakav sustav): što si više u hranidbenom lancu, stručne kompetencije su manje (nije 100 % linearno, doduše i postoje rijetke iznimke) i obratno. penjanjem po lancu se iz struke prelazi u psihopatologiju, tako da je razumljiva ona - "riba smrdi od glave" (iako su patologije najizraženije - čak i osnovna "kvalifikacija" u tzv. "srednjem menadžmentu" iliti poslovođama - što gora osoba, to bolje. samo nek je poslušan gazdama.). utjeha je u tome da se bez "šljakera" ne može, a bez "šerifa" i te kako. dapače. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2021 11:26 (Ajar).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

jel europass nuzan? jel se to koristi igdje van hrvatske (i ocito poljske)?

ljudi (tu brojim recruitere i HR) ga uglavnom ne vole, ne znam zakaj se to tolko forsira kao nesto must-have

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2021 9:18 (nixass).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
nixass kaže...

jel europass nuzan? jel se to koristi igdje van hrvatske (i ocito poljske)?

ljudi (tu brojim recruitere i HR) ga uglavnom ne vole, ne znam zakaj se to tolko forsira kao nesto must-have

 To ti je ko sa certifikatima. Ako nemaš cert, očito si idiot koji ništa ne zna. Ako nemaš europass, očito ne znaš napisati životopis. Birokratizacija IT-a. Socijalizam na najjače.

Nadglednik dina
12 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
Entry Point kaže...
INCOGNITO99 kaže...JudgeDredd kaže...

 Ova fora!! i ja sam nasjeo na to na prvom razgovoru za posao i nikada više. Kolega daj ti reci što firma nudi pa ćemo pregovarati ukoliko je blizu iznosa koji sam ja imao u glavi. Nikada nemojte reći mogućem poslodavcu koliko mislite da treba biti plaća prije nego što on kaže koliko je on spreman dati.

 I ja sam jednom nasjeo na to i nikad više. Na kraju sam saznao da sam dobio manje od minimuma. U jednoj sad poznatoj svjetskoj HR firmi.

 

Uglavnom, da, uvijek tražiti da oni daju prvi ponudu, pa se može pregovarati.

 U oglasima za posao u inozemstvu obično stoji i raspon plaće za koju se kandidat aplicira kako bi se odmah postavila očekivanja (u oba smjera). Prednost je što se time eliminiraju nepotrebne prijave ljudi koji su u znatnom većem platnom razredu budući da su oglasi za poslove uglavnom napisani "preambiciozno".

 

S druge strane u HR se uvijek ide po principu APP pa ako se kandidat podcijeni ili mu se proda dobra spika mogu dobiti dobar resurs na neko vrijeme za "manje od minimuma". Kod nas se uvijek planira kratkoročno i računa na rotaciju onog što je još ostalo 

10 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
Naravno da je prijava i ljudi koji se javljaju sve manje. Pa to su prvo krivi poslodavci! Dovoljno je pogledati kakve zahtjeve postavljanju i svatko tko to vidi će reći "jebote pa ja to nemam ni nikad vidio" i naravno da odustanes. A spomenimo i to da su juniorima posebno samoukim vrata čvrsto zatvorena jer svi traže ubergenije sa million godina iskustva za kikiriki od plaće.

Također, cijeli sustav zapošljavanja je naopako postavljen. Treba započeti s time što posao obuhvaća, što se očekuje i kolika je za to lova. Ako je kandidat za to zainteresiran onda testiranje i razgovori i ostalo. A ne da te izmuče na sve moguće načine u 6 krugova testiranja da bi na kraju saznao da si zamjena za porodiljnji za 4000 kuna.

Trebali bi se svi postaviti u stilu "nemam vremena za vaše nebrojene krugove razgovora. Na početku reci šta nudiš pa ćemo dalje".

Osobno ne znam kako već netko nije poludio i napravio dar mar u ovakvom sistemu.
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
Azmo kaže...
Naravno da je prijava i ljudi koji se javljaju sve manje. Pa to su prvo krivi poslodavci! Dovoljno je pogledati kakve zahtjeve postavljanju i svatko tko to vidi će reći "jebote pa ja to nemam ni nikad vidio" i naravno da odustanes. A spomenimo i to da su juniorima posebno samoukim vrata čvrsto zatvorena jer svi traže ubergenije sa million godina iskustva za kikiriki od plaće.

Također, cijeli sustav zapošljavanja je naopako postavljen. Treba započeti s time što posao obuhvaća, što se očekuje i kolika je za to lova. Ako je kandidat za to zainteresiran onda testiranje i razgovori i ostalo. A ne da te izmuče na sve moguće načine u 6 krugova testiranja da bi na kraju saznao da si zamjena za porodiljnji za 4000 kuna.

Trebali bi se svi postaviti u stilu "nemam vremena za vaše nebrojene krugove razgovora. Na početku reci šta nudiš pa ćemo dalje".

Osobno ne znam kako već netko nije poludio i napravio dar mar u ovakvom sistemu.

Iskreno, rekao bih 50-50. Bio sam na obje strane.

 

Krivi su poslodavci koji kao što si i rekao traže katicu za sve, prvo nisu ju spremni platiti, a drugo to nije niti "realna" pozicija na koju se zapošljava. 

 

Drugo krivi su posloprimci koji natrkelje u CV sve i svašta. Oni koji čak i imaju potencijala, ali ne znanja, kad im se ponudi početnička pozicija od 5-6k, onda nitko u to ne računa i seniora koji će provesti minimalno godinu dana na edukaciju tog početnika (gdje se i dio njegove plaće troši), i gdje tih godinu dana taj developer ne donosi nikakvu zaradu poslodavcu. Puno njih kada prođe godinu dana i kada postanu "punopravni" zaposlenici ili izgube interes za poslom, ili shvate da im je to preteško i da im se to ne radi. Neki ne žele preuzeti odgovornost itd.

 

Iskreno mislim da bi svaki radnik trebao dobiti plaću koju zavrijedi. Jako puno njih misli da puno zna, a ustvari nije tako, dok opet ima jako puno njih koji rade sve i svašta, a ne dobe ono što bi trebali. 

 

P.S. Mi smo dva komunicirali kada si se ti prijavio na posao u mojoj staroj firmi, ali uvijek ti je tako u većim sustavima, imaju svakakva testiranja, ništa korisiti, a na kraju odluču da li će te uzeti ili ne preko onog što si napisao u CV. Zbog toga uvijek preporučam svim početnicima (rookie) da se prijavljuju u manje firme, rade kao "katice za sve" ako tako treba, nakupljaju znanje i tek onda se javljaju u veće firme. Ako si zelen (profesionalno), jako teško se možeš u većoj firmi progurati. 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
15 godina
offline
Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći primljeni

I da se samo još nadovezem, glavni problem koji se tu ne spominje je naš obrazovni sustav. Osobito fakulteti, koji štancaju velike količine kandidata, kojima se na fakultetima neda nikakvo praktično znanje, a daju im se obečanja o velikim plaćama i "managerskim" pozicijama (naravno ako završiš njihov fakultet). Onda kada kandidati odlaze na razgovore za posao, su razočarani i uvijek su krivi "poslodavci". 

 

Neki dan sam čudo da se na mom starom fakultetu još uvijek "pišu" strukture podataka i algoritmi (ja sam fakultet završio prek 15 godina). Iskreno sramota, da IT fakultet izbacuje ljude koji nemaju ama baš nikakvo praktično znanje ili znanje upotrebljivo u realnom sektoru. 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
Nisam siguran da smo kominicirali, osim ako ti ovo nije drugi nick. Također bio sam u par firmi pa te ne mogu povezati. Možda ako daš koji detalj?

Uglavnom ja sam od javljanja odustao. Sad ucim, programiram i radim web za svoj gust. Ako ikad bude od toga nešto, super, ak ne nema veze. Možda i s frendom ja otvorim firmu. Al da će me više netko radit budalom na razgovorima, bome neće.
16 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
nixass kaže...

jel europass nuzan? jel se to koristi igdje van hrvatske (i ocito poljske)?

ljudi (tu brojim recruitere i HR) ga uglavnom ne vole, ne znam zakaj se to tolko forsira kao nesto must-have

 Meni osobno tako nesto i nije lose. Daj mi brate u kratkim crtama znam to, to i to, radio sam tu, tu i tu i par osnovnih informacija o sebi. Uz to prilozis portfolio ili sta vec treba (ovisno o struci i poziciji). 

I na osnovu toga se vrlo lako podvuce crta i izabere najbolji kandidat.

A ne da mi dolazi nekakav HR strucnjak i analizira dizajn CV-a...

PSN: user432b2b
16 godina
offline
Re: Zapošljavanje IT stručnjaka: svaki treći priml
INCOGNITO99 kaže...
JudgeDredd kaže...

 

... Tražim očekivanja plaće od kandidata na prvom razgovoru a istu konrketno ponudim na drugom i ujedno i zadnjem razgovoru. ...

 

 Ova fora!! i ja sam nasjeo na to na prvom razgovoru za posao i nikada više. Kolega daj ti reci što firma nudi pa ćemo pregovarati ukoliko je blizu iznosa koji sam ja imao u glavi. Nikada nemojte reći mogućem poslodavcu koliko mislite da treba biti plaća prije nego što on kaže koliko je on spreman dati.

 

Ma nije fora. Ima naravno takvih pristupa ali kod  mene je za svaku poziciju plaća definirana i time što kažeš svoj iznos ponuda se ne mijenja. Osnovna svrha je vidjeti očekivanja ljudi jer nekada ljudi iz potrebe pristanu na nešto manje sa ciljem da ide plaća dok traže nešto bolje što je jako loše za firmu iz niza razloga. Evo npr. bio lik sa par godina iskustva za neki mid-level gig i lik ispali da ispod 22K kuna ne želi razgovarati. Eto lijepo smo popričali i uštedjeli jedan drugom vrijeme koje bi se trošilo na drugi razgovor.

 

Ali mogu se složiti da kod nekih firmi se doista tako pregovara o plaći pa ne bih niti ja baš izlanuo cifru samo tako.

 

 

Democracy is not for the people
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice