Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

poruka: 200
|
čitano: 30.238
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru".
6 godina
protjeran
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
FuzzyBrain kaže...

Da nebi kao moj brat 2 sata cubio ispred zgrade u ogrtacu i papucama. 

 Koja je uopće poenta čekanja ispred zgrade nakon potresa?

ukrućena goropadnica
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Mary Sue kaže...
FuzzyBrain kaže...

Da nebi kao moj brat 2 sata cubio ispred zgrade u ogrtacu i papucama. 

 Koja je uopće poenta čekanja ispred zgrade nakon potresa?

 Obično nakon prvog slijedi još niz slabijih. Ukoliko je zgrada načeta ti slabiji (koji uopće ne moraju biti slabi u apsolutnom iznosu) mogu napraviti veliku štetu. To se dogodilo u Italiji.

 

Mi smo imali 5.4, i za pola sata 3.7, pa za još pola 3.1. Sad zamisli da je prvi bio 6.4, a drugi 5.4. Ovaj drugi bi napravio puno veću štetu nego što je ovako kao prvi.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 8:51 (Visak).
9 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Da opišem konkretnu situaciju, napravit ću mali uvod. Potres pri svom nastanku stvori nekoliko vrsta udarnih valova. Jedni se šire površinski i oni uzrokuju ljuljanje. Drugi idu dubinski i oni izazivaju podrhtavanja, trešnju i poskakivanje tla, ujedno i objekata. Frekvencija i amplituda tih valova ovisi o dosta faktora, od dubine epicentra, vrste tla, udaljenosti od mjesta epicentra itd. Ono kako će netko osjetiti potres ovisi o tome koja je frekvencija ljuljanja, snaga podrhtavanja i samom objektu u kojem se netko nalazi. Dakle, poklapanjem frekvencije ljuljanja tla s frekvencijom ljuljanja zgrade/kuće/objekta dobivano sve jače i jače ljuljanje objekta kako potres traje. Neke zgrade se niti ne zaljuljaju više od par centimetara (ono kad vrh zgrade napravi odmak od svog normalnog položaja) a neke se ljuljaju kao lude. U kombinaciji s poskakivanjem tla dolazi do većih ili manjih oštećenja. Preklapanjem (interferencijom) valova ljuljanja i valova podrhtavanja dešavaju se grde stvari. Zbog toga netko u jednoj zgradi na jednoj lokaciji ima samo zaljuljane slike na zidu a netko malo dalje ima popucale zidove, srušene dimnjake i crijepove itd. Razlika može biti doslovno ulica-dvije, kao što je to bilo i u Zagrebu.

Ja stanujem u "najsigurnijoj" zgradi, Mamutici i moram s vama podijeliti opis. Dakle, 17. kat, u dječjoj sobi spavam kraj djeteta (8 godina, imalo je nedavno gripu pa mu se počepi nos i noću ga sređujemo ako treba) probudi me lagano lupkanje vratiju ormara i zgrada se malo ljuljajući tresla. Nakon nekih 3-4 sekundi dojuri moja supruga (već je bila budna) i kaže da je potres i da odemu u dnevni boravak da ne padnu stvari s ormara na nas. Ja pokušavam ustati ali se zgrada sve jače i jače ljuljala, bilo je nadrealno, na maksimumu su oscilacije bile vjerojatno oko 40 cm lijevo-desno, uz ljuljanje i poskakujemo, pokušavam ustati ali ne ide, supruga pokušava dohvatiti dijete ali ni ona klečeći ne može uhvatiti dijete jer je gubila ravnotežu, iz ormara ispadaju stvari, vrata se otvaraju i zatvaraju. Na kraju je zgrada još i poskočila. Tek tada smo uspjeli svi ustati i otići u dnevni boravak. Uglavnom, tih nekih 12-15 sekundi bila je grmljavina u zgradi kao da pretpani kamion juri pored vas i osjećate se kao bubamara u kutiji šibica, nemoćni da bilo što napravite.

Drugi jaki potres nismo niti osjetili a na treći smo se malo zaljuljali. Nadrealno, da mi je netko opisivao takvo nešto ne bih mu vjerovao jer je bilo nevjerojatno da se zgrada može toliko ljuljati i poskakivati. Blagi opis bi bio kao da se u autobusu vozite po oranici. Mamutica se dobrano raspucala, meni su se raspucali svi pregradni zidovi, odmaknuli se od stropa nekih 2 mm, ormar je na jednom mjestu udarao u pregradu od knaufa i ugao ormara je slomio knauf ploču na tom mjestu. Stvari popadale s polica (koje sam išao brzo pokupiti da klinca ne ulovi panika), čaše se isprevrtale u ormarima.

Od potresa me pere vrtoglavica cijelo vrijeme, ja spavam toliko loše da sam ne vjerujem da mi se to dešava.

Za sam osjećaj ljuljanja, uzmite stolac na kotačiće, izmjerite 40 cm i neka vas netko gura lijevo-desno tih 40 cm onako snažno i odrešito, bit će vam jasno zašto su neki bježali iz Zagreba. Kažem, jasno mi je ali i ne opradvam odlazak zbog epidemije. Ja sam sa ženom i klincem otišao autom do polja u predgrađu gdje smo ostali oko sat vremena, nismo imali ni vode niti struje par sati nakon potresa.

Sad kad ovo pišem, još mi uvijek izgleda nevjerojatan opis jer morate u isto vrijeme ukomponirati u glavi ljuljanje, poskakivanje, buku, padanje stvari iz ormara, nemoć da uopće ustanete iz kreveta.

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2020 18:47 (Thinker).
 
20 0 hvala 5
10 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

@Thinker

 

Fala na podijeljenom iskustvu. Da zgrada Mamutica je jedna od najsigrunijih gradnji u Zagrebu. To što je nastalo malo štete, eh to je frende neminovno, ali zanemarivo. Pogleč centar grada kako je prošao.

I kod mene na Savici ima dosta te najkvalitetnije gradnje koja eto može izdržati potrese koji se ovjde pojavljuju. 

A, to je najvažnije.

 

Takvu razinu kvalitete građenja zgrade možemo zahvaliti socijalizmu.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
11 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
PzKpfw kaže...

 

Takvu razinu kvalitete građenja zgrade možemo zahvaliti socijalizmu.

 

 I potresu u Skoplju 1963...

10 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

@bukowski

 

 

Da, dobro si napisao. Na to sam naprosto zaboravio. A, da je tada vladao kapitalizam, sve bi ostalo po starome. 

Ipak se u prošlom vremenu više poštovalo znanje, struka i majstori.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
12 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
bukowski kaže...
PzKpfw kaže...

 

Takvu razinu kvalitete građenja zgrade možemo zahvaliti socijalizmu.

 

 I potresu u Skoplju 1963...

 Tocno to sam htio napisat. Moja zgrada je iz tog vremena. Ja sam u KZu, cca 40km zracne linije od epicentra. Potres me ulovio na spavanju ( prvi ). U sobi imam ormar od 3m koji je letio ko perce sim-tam. Adrenalin koji me oprao u tom momentu je tesko opisat. 

 

Zgradi nista, niti napuknutog zida nema. Dok su starije zgrade u centru dobile najvise po dimnjacima. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
13 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
bukowski kaže...
PzKpfw kaže...

 

Takvu razinu kvalitete građenja zgrade možemo zahvaliti socijalizmu.

 

 I potresu u Skoplju 1963...

 I u Banja Luci 1969.

 

https://www.bljesak.info/vijesti/flash/prije-49-godina-razorni-potres-devastirao-banja-luku/251530

 

Nakon toga su doneseni pravilnici u građevinarstvu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 10:44 (hummer0).
11 godina
protjeran
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Thinker kaže...

Da opišem konkretnu situaciju, napravit ću mali uvod. Potres pri svom nastanku stvori nekoliko vrsta udarnih valova. Jedni se šire površinski i oni uzrokuju ljuljanje. Drugi idu dubinski i oni izazivaju podrhtavanja, trešnju i poskakivanje tla, ujedno i objekata. Frekvencija i amplituda tih valova ovisi o dosta faktora, od dubine epicentra, vrste tla, udaljenosti od mjesta epicentra itd. Ono kako će netko osjetiti potres ovisi o tome koja je frekvencija ljuljanja, snaga podrhtavanja i samom objektu u kojem se netko nalazi. Dakle, poklapanjem frekvencije ljuljanja tla s frekvencijom ljuljanja zgrade/kuće/objekta dobivano sve jače i jače ljuljanje objekta kako potres traje. Neke zgrade se niti ne zaljuljaju više od par centimetara (ono kad vrh zgrade napravi odmak od svog normalnog položaja) a neke se ljuljaju kao lude. U kombinaciji s poskakivanjem tla dolazi do većih ili manjih oštećenja. Preklapanjem (interferencijom) valova ljuljanja i valova podrhtavanja dešavaju se grde stvari. Zbog toga netko u jednoj zgradi na jednoj lokaciji ima samo zaljuljane slike na zidu a netko malo dalje ima popucale zidove, srušene dimnjake i crijepove itd. Razlika može biti doslovno ulica-dvije, kao što je to bilo i u Zagrebu.

Ja stanujem u "najsigurnijoj" zgradi, Mamutici i moram s vama podijeliti opis. Dakle, 17. kat, u dječjoj sobi spavam kraj djeteta (8 godina, imalo je nedavno gripu pa mu se počepi nos i noću ga sređujemo ako treba) probudi me lagano lupkanje vratiju ormara i zgrada se malo ljuljajući tresla. Nakon nekih 3-4 sekundi dojuri moja supruga (već je bila budna) i kaže da je potres i da odemu u dnevni boravak da ne padnu stvari s ormara na nas. Ja pokušavam ustati ali se zgrada sve jače i jače ljuljala, bilo je nadrealno, na maksimumu su oscilacije bile vjerojatno oko 40 cm lijevo-desno, uz ljuljanje i poskakujemo, pokušavam ustati ali ne ide, supruga pokušava dohvatiti dijete ali ni ona klečeći ne može uhvatiti dijete jer je gubila ravnotežu, iz ormara ispadaju stvari, vrata se otvaraju i zatvaraju. Na kraju je zgrada još i poskočila. Tek tada smo uspjeli svi ustati i otići u dnevni boravak. Uglavnom, tih nekih 12-15 sekundi bila je grmljavina u zgradi kao da pretpani kamion juri pored vas i osjećate se kao bubamara u kutiji šibica, nemoćni da bilo što napravite.

Drugi jaki potres nismo niti osjetili a na treći smo se malo zaljuljali. Nadrealno, da mi je netko opisivao takvo nešto ne bih mu vjerovao jer je bilo nevjerojatno da se zgrada može toliko ljuljati i poskakivati. Blagi opis bi bio kao da se u autobusu vozite po oranici. Mamutica se dobrano raspucala, meni su se raspucali svi pregradni zidovi, odmaknuli se od stropa nekih 2 mm, ormar je na jednom mjestu udarao u pregradu od knaufa i ugao ormara je slomio knauf ploču na tom mjestu. Stvari popadale s polica (koje sam išao brzo pokupiti da klinca ne ulovi panika), čaše se isprevrtale u ormarima.

Od potresa me pere vrtoglavica cijelo vrijeme, supruga ima blagi PTSP (kao i neke kolegice na poslu), ja spavam toliko loše da sam ne vjerujem da mi se to dešava, vjerojatno i mene pere PTSP.

Za sam osjećaj ljuljanja, uzmite stolac na kotačiće, izmjerite 40 cm i neka vas netko gura lijevo-desno tih 40 cm onako snažno i odrešito, bit će vam jasno zašto su neki bježali iz Zagreba. Kažem, jasno mi je ali i ne opradvam odlazak zbog epidemije. Ja sam sa ženom i klincem otišao autom do polja u predgrađu gdje smo ostali oko sat vremena, nismo imali ni vode niti struje par sati nakon potresa.

Sad kad ovo pišem, još mi uvijek izgleda nevjerojatan opis jer morate u isto vrijeme ukomponirati u glavi ljuljanje, poskakivanje, buku, padanje stvari iz ormara, nemoć da uopće ustanete iz kreveta.

 

Katastrofa, baš sam se pitao kak je bilo ljudima u neboderima preko 15og kata, užas

 

U Dubravi je bome treslo sve u 16, mene je na prvom katu skoro bacilo iz kreveta, prvo sam mislio da me netko iz zajebancije drma u snu, dok sam se razbudio i ustao iz kreveta već je prestalo

 

Uz to sam baš sad u fazi preseljenja u stan na 5. kat, i da budem iskren ide mi se preko one stvari, na svu sreću sve je čitavo ovak na prvu, nije još namješten pa nikaj od stvari nije fasovalo, tu i tamo koja pukotina kreča, stara socijalistička zgrada

8 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Jel istina da je Jacques Houdek 22.03.2020. u jutarnjim satima oko 6:22 pao s bicikla?

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 13:24 (Čitatelj).
Moj PC  
13 0 hvala 3
5 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
R36 kaže...

 Gornja Dubrava...Groblje Mirosevac - Novacka ulica., od Nove Bolnice 400m.

 

Na istoj smo lokaciji. Legnem se na trbuh jucer i umislim si da se nes trese i na kraju skuzim da su to vibracije od srca. Nadam se da je ovo zadnji potres ovakve vrste koji cu osjetit za svog zivota. Taman karantena, mislim si sad cu citat, gledat filmove, igrat ps4, kad na kraju klinac.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 12:59 (Tkozna).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

odmeda i mlijeka

14 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Čitatelj kaže...

Jel istina da je Jacques Houdek 22.03.2020. u jutarnjim satima oko 6:22 pao s bicikla?

 ne, da se to dogodilo, Zemljina putanja oko sunca bi se promijenila, ovo je bio mikrodogađaj, na lokalnoj razini...

Ju je je? Je ju je!
7 godina
protjeran
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Nebi se putanja promjenila, Zakova masa bi ostala i dalje ista, tako da bi gravitacijski zemlju i dalje privlacio jednakom silom.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
3 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

ali oslobođena energija ne bi nestala nego bi prešla u toplinu, zagrijala atmosferu, Gretine pletenice bi se smežurale i mora bi isparila...

Ju je je? Je ju je!
7 godina
protjeran
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Mora da je... zaronio!

*YEAAAAAAAAAAAAAAHHH*

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Ja sam za vrijeme i nakon potresa, imao sam struju, vodu, internet i telefon sve bez prekida. Još sam nakon prvog potresa upalio televizor da vidim imaju li gdje kakve vijesti. Vijesti su bile tek u 7:00 na HRT 4 i doslovno nekoliko minuta nakon što je završio izvještaj o potresu, te krenuo drugi o koronavirusu, udario je i drugi potres.

 

Potresi su mi najgori mogući oblik prirodne katastrofe; da moram birati, uzeo bi bilo koju drugu katastrofu, samo ne potres. Sve ostalo možeš predvidjeti; tornado, vulkan, poplava, ali potres ne. Iskreno se nadam da ovakvih neugodnih iznenađenja više neće biti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 19:42 (Marko :D).
9 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Upravo bio combo x2 

Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

iSUS MATER IMA LI KRAJA OVOME

 
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Bas gledam na last quake, pise 3,7.

Drzite se u Zagrebu, nije vam lako.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. | R.I.P. What.CD 11/2016
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Ubija ovo psihički, u Zagrebu živim od rođenja, odrastao u neboderu na 12 katu, navikao na ljuljanje za vrijeme potresa... al ovo... nemožeš se opustiti i još moraš biti doma zbog corone.

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Marko :D kaže...

Ja sam za vrijeme i nakon potresa, ...

 Je teta na HRT 4 se malo ukakila kad je počelo drmat, gledala sam i ja. 

Ovo o potresima valjda ovisi o tome koliko si naviknut na njih. Na mene apsolutno nemaju nikakav utjecaj. Ja sam oba potresa od 5 čekala da prođu ko kad stojiš i čekaš da prođe vlak. Prije bi rekla da me živciraju jer "kaj se sad to mora drmat a ja bi spavala". Tu nas često trese, ako nije sa Sljemena onda je iz Samobora, a bome i Janezland nam malo malo pa pošalje koji, masu puta Zg ni ne osjeti a nas zdrma tak da mi je to postao sastavni dio života i na to ni nemam neku burnu reakciju a i kuća nam ima armature ko da smo vlasnici željezare Sisak pa me nije strah. 

 

 

Mene užasavaju oluje. Imam doslovno fobiju od njih. Pogotovo kad nam dođe iz Babinog kuta(ravnica na potezu Krško-Brežice pa prema granici). Ako dođe od bilo koje druge strane nije strašno jer su okolo brda i mi smo na brdu pa se isprazni do nas, ali ako se probije kroz tu rupu svaki puta nas ubije. Dođe takvom brzinom da jednostavno ne stigneš reagirati ni uz rain alarm koji mi je stalno aktivan. Svaki puta nas pomlati. Pijavice, stotine munja, tuča, ogrone količine kiše koje rade klizišta uvijek sve dođe odande a ne prođe ni jedna godina da nas bar jednom ne drmne. Kad vidim da se taj čošak crni uz onako crvenkasto presijavanje na nebu doslovno mi pozli. Više ništa ne stoji vani što može odletit, sve je privezano ili zavareno, sve utičnice u kući smo prilagodili da su mi u razini ruke i da ih mogu dohvatit i brzo iskopčavat uređaje, krovovi su nam višestruko zabijeni, zavareni, zatiplani i opet malo malo pa neki u selu odleti, prozori imaju zaštitne mreže, drvenina oko prozora je puna rupa od tuče i tak. Kaj je najgore za gospodu iz dhmz-a ne postojimo a imamo svoju izraženu mikroklimu i niko nas ne ferma ni 5% tak da nikad ne dobijemo nikakvo upozorenje. Pratimo Slovenske prognoze i njihov sustav upozorenja pa onda kad daju upozorenje za područje oko Krškog sve se gasi, zatvara i pobjegnemo unutra i čekamo da nas drmne. Tak da mijenjam oluju za potres svaki dan. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Samo da je vani toplije, preselil bi krevet van...

 

Truth in engineering.
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Razgovarao sam danas s predstavnicom stanara na mojem ulazu u Mamutici, nama je jedan od tri lifta van pogona, u ostalim stubištima isto po jedan ili dva, od potresa su se iskrivili da se vrata ne zatvaraju, na jednom su se sajle, 4 komada, međusobno zaplele, susjedi na 1. katu nisu mogli otvarati vrata jer je zgrada sjela,. Uglavnom koma svima, trebat će nam dosta vremena da se priviknemo mirno otići na spavanje.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2020 22:10 (Thinker).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

EMSC stalno pada. Bude potres, dobim obavijest, ne mogu otvorit zbog preopterećenja.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Da li sam ja jedini koji čuje potres sekundu-dvije prije nego što se počne tresti?

Čuje se kao podmukla grmljavina.

Dovoljno vremena za pripremiti se na psihičkoj bazi.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
Jurassic Park kaže...

Da li sam ja jedini koji čuje potres sekundu-dvije prije nego što se počne tresti?

Čuje se kao podmukla grmljavina.

Dovoljno vremena za pripremiti se na psihičkoj bazi.

 

 Ovisi od podrucja. Kod mene u KZu se cuje kako ''grmi'' doslovno ga ''osjetis'' kak dolazi. Onaj drugi u nedjelju kad je streso. Tocno sam cuo koda konji galopiraju prema meni. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
11 godina
offline
Re: Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru
SimeKZ kaže...
Jurassic Park kaže...

Da li sam ja jedini koji čuje potres sekundu-dvije prije nego što se počne tresti?

Čuje se kao podmukla grmljavina.

Dovoljno vremena za pripremiti se na psihičkoj bazi.

 

 Ovisi od podrucja. Kod mene u KZu se cuje kako ''grmi'' doslovno ga ''osjetis'' kak dolazi. Onaj drugi u nedjelju kad je streso. Tocno sam cuo koda konji galopiraju prema meni. 

 Ja sam u Gajnicama,i u nedjelju sam ih nabrojao 12.Od tih 12 sam čuo 8 njih baš kao da grmi.I ovaj večeras sam prvo čuo i rekao bratu i mami da ga čujem i dok sam to izgovorio se počelo tresti.

 

13 godina
offline
Zagreb protresla 5,3 stupnja po Richteru

Novi navodno bio prije 4 minute. Ovaj nisam osjetio.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice