Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

poruka: 206
|
čitano: 24.499
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun".
14 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Caustic kaže...
Memphis kaže...
Caustic kaže...

Nešto vezano za EV i punionice

 

Osobno, ne bi kupio EV bez da ga mogu napunit(do čepa, kak bi se reklo) unutar max. 10 min.

 Pa to je najveći problem struje. Tko će čekat sate da se napuni a da bi se vozio 2 sata, koja ekonomija to može podnijet? Tak se pričalo za plin kao gorivo budućnosti ... a danas se više voze prljaviji dieseli nego plin. Navodno za napunit vodikom će treba 3 minute. Bmw planira X5 na vodik plasirat za godinu-dvije a razvijaju ga još od početka mileniuma kad su napravili prvu BMW 7icu na vodik.

 

Strujići zaboravite struju ... vodik je riješenje za održavanje komfora i ekonomije.

 

Brkaš stvari.

S vodikom bi dobivao struju s kojom bi tjerao vozilo.

Može se dogoditi da, nekim čudom, netko izumi baterije koje se mogu brže puniti pa vodik ispadne iz igre(teško, ali moguće).

Problem je da Li-Ion i slične baterije nisu rađene za EV na umu, već za el. uređaje kao što su mobiteli i sl.

Dobra stvar kod vodika je što ga možeš dobiti iz vode. Imaš već ljude koji su pokušali napraviti auto na vodu(voda-vodik-struja), no ubrzo su čudnovato umrli(imaš videe po YTu). Vjerojatno su se naftaši zabrinuli.

 Ja brkam? Aj nemoj se pravit pametan kad nemaš pojma. Kakva mrtva struja? Vodik bi zamjenio fosilno gorivo i kao takav motor bi ostao najsličniji trenutnom a kao nus umjesto ispšnih plinova dobio bi vodu. BMW i Toyota to već godinama razvijaju.

 

 

 

3 godine
protjeran
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil

Vodik bi se koristio za dobivanje struje. Bokte, nećeš raketu vozit. Neće se vodik ubrizgavati u cilindre, a pišeš kao da hoće 

Dobivao ti struju iz baterije, vodika, nečeg trećeg, svejedno je. Dakle, struja će definitivno zaživiti.

Life is meant to die. Accept your fates.
14 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Caustic kaže...

Vodik bi se koristio za dobivanje struje. Bokte, nećeš raketu vozit. Neće se vodik ubrizgavati u cilindre, a pišeš kao da hoće 

Dobivao ti struju iz baterije, vodika, nečeg trećeg, svejedno je. Dakle, struja će definitivno zaživiti.

 Aj poduči se malo pa onda dođi pametovat.

 

BMW Hydrogen 7: Budućnost je stigla - Index.hr

3 godine
protjeran
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Life is meant to die. Accept your fates.
14 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil

 Nije bitan članak, bitno je da postoji BMW Hidrogen 7 pa ćeš vidjet kak se ekipa vozi na vodik sa motor sa unutrašnjim izgaranjem za koji ti tvrdiš da je nemoguće. A već sad najavljuju mogućnost pojave diesela na vodik kao alteranativu.

16 godina
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

Proizvoditi vodik (koliko mi je poznato) i točiti ga u spremnike je proces za koji je potrebna skupa oprema. To opet omogućuje da se kontrolira tko će proizvoditi (pa je lakše i nadzirati, te upravljati). Možda se uspije napraviti nekakav način "za po doma", pa ti onda samo treba nekakav obnovljivi izvor energije koji je trošak (a to pojeftinjuje stalno). Na taj način bi riješili problem goriva i svih energetskih potreba. Sa strujom/strojem čak možeš proizvoditi i vodu iz zraka, trenutno za nuždu (pošto je struja skupa).

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 1:31 (dd.inc).
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Dizel na vodik
 
2 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Ne postoji, postojao je prije 14 godina.
Dizel na Vodik 🤦‍♂️
Kad će LPG na Vodik doći 🤔

Nema ništa sigurnije nego paliti Vodik, inače jako inertan plin.
Life is meant to die. Accept your fates.
3 godine
protjeran
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Life is meant to die. Accept your fates.
 
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

Elektro-motor je trenutno najučinkovitiji pogonski stroj i samo mu treba osigurati energiju, čistu energiju.

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil

Memphis - svi automobili na vodik koji se danas proizvode serijski za cestu imaju sistem gdje se vodik preko gorivih ćelija pretvara u struju. Elektromotor je jednostavno nenadmašno efikasan pa iako bi vodik mogao pogoniti motor sa unutarnjim izgaranjem to nije ekonomično.

A čak i vodik za primjenu u gorivim ćelijama za automobile nema neku svjetlu budućnost jer izgleda da će se proizvođači okrenuti gorivim ćelijama pogonjenim etanolom čije je hendlanje puno jednostavnije nego s vodikom.

Vodik je super stvar za pohranu energije gdje postoji viška (što je vrlo izraženo kod vjetroelektrana i solara npr.), ali za vozila nije idealno rješenje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 9:16 (Gallu).
5 godina
protjeran
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Ja čuo da kapitalizam godišnje ubije 100 milijuna, ma šta 100, 200 (i više) milijuna ljudi (brojka konstantno raste i teško je dati egzaktan podatak - navodno će za 50-100 godina poubijati sve što se na planeti zemlji miče) pa si sve nešto mislim ...
Pis on ju :P
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

Niti je ijedna proizvodnja energije zelena jer po timr solarni paneli i vjetorelektrane nebi trebale nikakve ekološke certifikate...  A nuklearke bas sam zavrsio gledat cernobil jbg pustimo mi europu kad ameri srednja juzna amerika afrika rusija i drugi sigurno trce prijeci na obnovljive izvore how yes no...  Mozda negdje gdje je standard takav da mogu sebi priustit te skupe eskapade...  Koliko vjetroelektrana i solarnih panela bi trebala njemacka da rjesi napajanje svoje industrije?  

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Horatio_Hornblower kaže...

Niti je ijedna proizvodnja energije zelena jer po timr solarni paneli i vjetorelektrane nebi trebale nikakve ekološke certifikate...  A nuklearke bas sam zavrsio gledat cernobil jbg pustimo mi europu kad ameri srednja juzna amerika afrika rusija i drugi sigurno trce prijeci na obnovljive izvore how yes no...  Mozda negdje gdje je standard takav da mogu sebi priustit te skupe eskapade...  Koliko vjetroelektrana i solarnih panela bi trebala njemacka da rjesi napajanje svoje industrije?  

Cijene obnovljivih izvora padaju puno više nego drugih. Cijena nuklearnih izvora raste. Tako da je npr. Rosatom počeo investirati u vjetroenergiju i prestao s komisijom nekih nuklearnih projekata.

Je da je prelazak na obnovljive pre spor, ali bolje išta nego ništa i samo sjediti prekriženih ruku...

Ako ćemo gledati koje zemlje predstavljaju problem - Indija i Kina - najmnogoljudnije i najviše ugljena troše. U kini se nešto pokrenulu na bolje u zadnjih par godina i projekcije ako se zadrže biti će OK, a i Indija je napokon krenula nešto raditi na području poboljšanja energetskog miksa.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 9:15 (Gallu).
15 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Memphis kaže...
Mandor kaže...
A koliko auta na vodikni na struju ima u svijetu?

Auti na vodik u serijskoj proizvodnji se očekuju 2030. Al me zanima kak vi strujići mislite kako će npr. avion ići na struju i slično? 

 Ja vizim dizela, full disclosure. Ne mislim da ću tako skoro na struju.

Ne mislim da će avioni ići na struju. Koji je tvoj argument?

Pričamo o autima ili avionima? Kad se objasni nekom da auti na vodik praktički ne postoje, a na struju postaju kokurentni IC autima onda počnu pričati o - AVIONIMA... i slično.

14 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
BMT kaže...

Dobro jutro!

 

To se zna već poodavno i zna se i što se treba napraviti. Napravite malo koristi pa pokrenite harangu protiv onih koji bi silom da se gase nuklearke i protiv onih koji misle da će zamjenom auta na struju postići da živimo zdravije.

 Pa zar necemo s automobilima na struju zivjeti zdravije? Pa cak i da ti isti automobili vuku struju iz termoelektrana na ugljen, opet su pet puta bolji po okolis, a posebice za zdravlje ljudi... 

11 godina
neaktivan
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun

Problem zelene energije je sto je sve samo ne zelena daleko je od ugljena dizela ili neceg drugog ali ima ona svog zagadenja koliko oces... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Horatio_Hornblower kaže...

Problem zelene energije je sto je sve samo ne zelena daleko je od ugljena dizela ili neceg drugog ali ima ona svog zagadenja koliko oces... 

Cjepivo nije 100% uspješno.

Antibiotici nisu 100% uspješni.

Avioni nisu 100% uspješni.

Cipele ti nisu potrebne da otrčiš maraton, ali opet većina ljudi obuje cipele.

 

Da svi razmišljaju samo o problemima, nikad ne bismo nigdje napredovali.

Da li nam treba 42000 satelira za internet? A evo i drugi planiraju sada svoje satelite kad su vidjeli da je moguće.

Da li moramo voziti aute na struju? Pa eto sve više ljudi želi voziti aute na struju. Čak ni ne kupuju svi aute na struju jer su "zeleni". Mnogima je samo jeftinije. Mnogima je samo užitak.

 

U članku piše da je izgaranje fosilnih goriva štetno. O tome je članak. Dugotrajno izlaganje zagađenom zraku.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 12:39 (Mandor).
15 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
=XFX=PlayHard kaže...
BMT kaže...

Dobro jutro!

 

To se zna već poodavno i zna se i što se treba napraviti. Napravite malo koristi pa pokrenite harangu protiv onih koji bi silom da se gase nuklearke i protiv onih koji misle da će zamjenom auta na struju postići da živimo zdravije.

 Pa zar necemo s automobilima na struju zivjeti zdravije? Pa cak i da ti isti automobili vuku struju iz termoelektrana na ugljen, opet su pet puta bolji po okolis, a posebice za zdravlje ljudi... 

 Joj zar nije bio nedavno youtube video na temu nuklearki.

To je taj.

Ja sam skroz za nuklearnu energiju. Trebamo zatvoriti Krško i otvoriti tri nova.

14 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil

Da, gledao sam ga, ali to je više znanstveni pristup. Ovdje na forumu prevladava seljački pristup.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 13:02 (Idealist).
7 godina
protjeran
offline
Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 milijun
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Mandor kaže...
Horatio_Hornblower kaže...

Problem zelene energije je sto je sve samo ne zelena daleko je od ugljena dizela ili neceg drugog ali ima ona svog zagadenja koliko oces... 

Cjepivo nije 100% uspješno.

Antibiotici nisu 100% uspješni.

Avioni nisu 100% uspješni.

Cipele ti nisu potrebne da otrčiš maraton, ali opet većina ljudi obuje cipele.

 

Da svi razmišljaju samo o problemima, nikad ne bismo nigdje napredovali.

Da li nam treba 42000 satelira za internet? A evo i drugi planiraju sada svoje satelite kad su vidjeli da je moguće.

Da li moramo voziti aute na struju? Pa eto sve više ljudi želi voziti aute na struju. Čak ni ne kupuju svi aute na struju jer su "zeleni". Mnogima je samo jeftinije. Mnogima je samo užitak.

 

U članku piše da je izgaranje fosilnih goriva štetno. O tome je članak. Dugotrajno izlaganje zagađenom zraku.

 A da pokušamo posadit vise šuma i smanjit betonizaciju? Vjerujem da bi se mogli zatvorit centri grada za promet i slicno.  Ali da samo trpaj solarne elektrane di se energija pohranjuje u🔋 . Trenutna tehnologija proizvodnje baterije i odlaganja istih je ogroman ekoloski problem ali o tome nema ingormacija jer boze moj baterije zelena energija pticice na grani...  A s druge strane imamo dizel zlo i naopako fuj to... 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
=XFX=PlayHard kaže...

Pa zar necemo s automobilima na struju zivjeti zdravije? Pa cak i da ti isti automobili vuku struju iz termoelektrana na ugljen, opet su pet puta bolji po okolis, a posebice za zdravlje ljudi... 

Pa jednim dobrim dijelom si u pravu - smanjit će se zagađenje u gradovima i preseliti negdje drugdje što ima logike, gradovi bi se trebali odteretiti, ali neki krajevi će dobiti malo kiselije kiše

 

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Spitfire_zg kaže...

Energija iz obnovljivih izvora je u 2020. u EU prvi put pretekla onu dobivenu iz fosilnih goriva. U svim skandinavskim zemljama udio je preko 50% a el. auti su budućnost

Hrvatska u isto vrijeme ne uspijeva ni najsunčanije otoke opskrbiti istom

Što ti znači "energija iz obnovljivih izvora je u 2020. u EU"? Ako misliš na proizvodnju onda da, ali ako govorimo o potrošnji niti blizu jer EU zadovoljava nešto više od 40% svojih potreba iz vlastite proizvodnje, a vjeruj mi da ovo što uvozi nije napravljeno iz obnovljivih izvora. Ako gledamo na svjetskoj razini mislim da je negdje 2/3 energije dobiveno iz fosilnih goriva i ne pokazuje naznake smanjivanja tog udjela jer sam benefit od obnovljivih izvora niti ne pokriva manjak proizvodnje koji nastaje zatvaranjem nukelarki. A što se Hrvatske tiče, nismo čak ni toliko loši, ispada da smo u gornjih polovici u EU što se tiče korištenja obnovljivih izvora, problem je samo da nam trend nije previše optimističan jer to dobivamo na račun hidroelektrana koje su građene prije mnogo vremena. Glavni novi izvori su nam solarni kompleksi i vjetroeletrane, no to zapravo nije pozitivna priča već se radi defakto o organiziranom kriminalu koji je bivši čelnik HNS-a prakticirao kad je bio na čelu ministarstva.

EDIT: zaboravio sam spomenuti da kad se kod nas pokreću projekti na tom području nikad nisam siguran da li je ideja proizvodnja energetike ili zatiranje domaće (poljoprivredne) proizvodnje. Primjer toga je projekt HE Omble koji bi na račun proizvodnje struje trebao ugroziti i uništiti cijelu poljoprivredu tog kraja pa treba biti oprezan u iščitavaju brojki - koja bi bila cijena tog "energetskog napretka". Također, to su idealni projekti za korumpirane političare, unaprijed kupe ili jave svojim prijateljima da kupe zemlju gdje će se nešto graditi, a po drugoj strani dobe pimku od uvoznog lobija za uništavanje i srozavanje domaće poljoprivrede. I onda ih netko nesvjesno slavi jer omogućavaju da on povoljnije puni svog Teslu.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 14:00 (southy).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Gallu kaže...

Memphis - svi automobili na vodik koji se danas proizvode serijski za cestu imaju sistem gdje se vodik preko gorivih ćelija pretvara u struju. Elektromotor je jednostavno nenadmašno efikasan pa iako bi vodik mogao pogoniti motor sa unutarnjim izgaranjem to nije ekonomično.

A čak i vodik za primjenu u gorivim ćelijama za automobile nema neku svjetlu budućnost jer izgleda da će se proizvođači okrenuti gorivim ćelijama pogonjenim etanolom čije je hendlanje puno jednostavnije nego s vodikom.

Vodik je super stvar za pohranu energije gdje postoji viška (što je vrlo izraženo kod vjetroelektrana i solara npr.), ali za vozila nije idealno rješenje.

Današnji da, no ovaj BMW koji navodi kolega Memphis je zaista bio motor sa unutarnjim izgaranjem na vodik, ali paralelno i na benzin. Bio je to zgodan "showcase", ali više za prikazati kako vodik nije prikladan za tu namjenu. Sama ideja mi se osobno jako dopadala i u ono vrijeme, a i sad djeluje gotovo idealno da voziš auto, a iz njega izlazi čisti H2O, no ograničenja vodika kao goriva, komplicirana izvedba, problem puniona, a napose izrazito slaba iskoristivost (mislim da sam pročitao da je 50l/100 km) su zapečatili sudbinu te tehnologije. Eh, da, uz sve je bilo i izrazito skupo

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 14:37 (southy).
15 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Spitfire_zg kaže...

 

Nemoj samo da ti hrvatska bude mjerilo ičega. Dok vani gase javnu rasvjetu po gradovima tu kod mene na selu se neki debil dosjetio da gori čitavu noć, u selendri sa 20 stanovnika kojom noću prođu tri auta, to je hrvatska. I sad ti očekuj od takvih glupana da netko napravi plan i povuče lovu za potpuno zelene otoke neovisne od kopna po pitanju struje i vode, za početak. Nema šanse

 Ovo ti je bezveze, po noći je opterećenje na mrežu nikakvo pa nema veze jel gore lampe ili ne

sks78 kaže...

Najveci problem je sjeca suma ali tu je zarada pa se pise o pseudoproblemima toga.. globalno zatopljenje co2 itd... da imamo suma koje smo posjekli zadnjih 50 godina, 30% vece koncentracije co2 nego sto je danas ne bi uopce smetalo...

Al novac uvijek prica pricu, ne istina

 Šume upijaju c02 ali samo dok rastu, stara šuma upija jednaku količinu co2 koliko i ispušta - source

 

 

Što se tiče vodika evo jedan writeup na engleskom zasto je to malo vjerojatno:

 

                                                                                                                

 

Hydrogen vehicles will never become popular. There are several reasons for this:

- To be carbon-neutral, the hydrogen must come from splitting water.[1] Currently hydrogen comes from steam reforming of methane (which releases lots of carbon).[2]

- Hydrogen is a very pernicious molecule. It will slowly leak through metal and weaken it.[3]

- Hydrogen vehicles must be refueled at special fueling stations. Electric vehicles can be charged anywhere there is electricity (such as at home).

- Hydrogen fuel cell vehicles are more expensive than battery electric vehicles. Toyota sells the Mirai for $57,500 and loses money on each one.

- Storage and transportation of hydrogen is very difficult. It must either be stored in gaseous form at very high pressure, or in liquid form at 20 degrees above absolute zero. Current vehicles use high pressure tanks, which also require high pressure pumps. Many hydrogen stations can only provide 5,000psi pumps, which means you'll only get half a tank (and half of your expected range).[4]

- Hydrogen is more flammable than gasoline (it will ignite in a much wider range of mixtures with oxygen).[5] Unlike gasoline, the flame is invisible in daytime. Unlike gasoline, hydrogen is invisible and has no smell, making leaks undetectable without special equipment. If an odorant is added to the hydrogen, it will likely damage the fuel cell.

- Hydrogen is more expensive than gasoline and far more expensive than electricity. Even with subsidies, refilling a Toyota Mirai costs over $80.[4] That gives you just over 300 miles of range. My Tesla Model 3 has the same range and a full charge costs me $6 at home. Supercharging is also cheaper, at around $25.

- Batteries got cheap faster than anyone predicted (except Tesla). In 2015, a study looked at past estimates of battery prices versus observed prices. They found that analysts were consistently pessimistic about cost reductions. Correcting for this, they noted that cost per kWh, "...could reach $200 by 2020." Actual cost in 2020 was $123.[6]

Given all of these disadvantages, I don't see how hydrogen vehicles could be considered reasonable. The economics, physics, safety, and convenience simply don't work out.

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Water_splitting

2. https://en.wikipedia.org/wiki/Steam_reforming

3. https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_embrittlement

4. https://www.cars.com/articles/fill-er-up-refueling-the-2016-...

5. https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_safety

6. https://www.weforum.org/agenda/2015/04/will-falling-battery-...

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 14:33 (Dojitza).
3 godine
protjeran
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
Od vodika nastaje voda, a ne ugljikov dioksid.
Glavni problem vodika je njegova proizvodnja. Skupa je. Neisplativa.
Life is meant to die. Accept your fates.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 14:29 (Caustic).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil

Haha, u pravu si, umejsto H2O sam napisao CO2 jer svi samo trube sa time. Moja greška, ispravljeno.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
fer-de-lance kaže...

 plin dobar kao prijelazno rješenje, 

 

 napredak se vidi i u tome da kravu (priključenu na motor) više ne moraš voziti u prikolici s djetelinom. 

 

ili

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 14:44 (Ajar).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zagađenje od fosilnih goriva ubija i do 10 mil
southy kaže...
Spitfire_zg kaže...

Energija iz obnovljivih izvora je u 2020. u EU prvi put pretekla onu dobivenu iz fosilnih goriva. U svim skandinavskim zemljama udio je preko 50% a el. auti su budućnost

Hrvatska u isto vrijeme ne uspijeva ni najsunčanije otoke opskrbiti istom

Što ti znači "energija iz obnovljivih izvora je u 2020. u EU"? Ako misliš na proizvodnju onda da, ali ako govorimo o potrošnji niti blizu jer EU zadovoljava nešto više od 40% svojih potreba iz vlastite proizvodnje, a vjeruj mi da ovo što uvozi nije napravljeno iz obnovljivih izvora. Ako gledamo na svjetskoj razini mislim da je negdje 2/3 energije dobiveno iz fosilnih goriva i ne pokazuje naznake smanjivanja tog udjela jer sam benefit od obnovljivih izvora niti ne pokriva manjak proizvodnje koji nastaje zatvaranjem nukelarki. A što se Hrvatske tiče, nismo čak ni toliko loši, ispada da smo u gornjih polovici u EU što se tiče korištenja obnovljivih izvora, problem je samo da nam trend nije previše optimističan jer to dobivamo na račun hidroelektrana koje su građene prije mnogo vremena. Glavni novi izvori su nam solarni kompleksi i vjetroeletrane, no to zapravo nije pozitivna priča već se radi defakto o organiziranom kriminalu koji je bivši čelnik HNS-a prakticirao kad je bio na čelu ministarstva.

EDIT: zaboravio sam spomenuti da kad se kod nas pokreću projekti na tom području nikad nisam siguran da li je ideja proizvodnja energetike ili zatiranje domaće (poljoprivredne) proizvodnje. Primjer toga je projekt HE Omble koji bi na račun proizvodnje struje trebao ugroziti i uništiti cijelu poljoprivredu tog kraja pa treba biti oprezan u iščitavaju brojki - koja bi bila cijena tog "energetskog napretka". Također, to su idealni projekti za korumpirane političare, unaprijed kupe ili jave svojim prijateljima da kupe zemlju gdje će se nešto graditi, a po drugoj strani dobe pimku od uvoznog lobija za uništavanje i srozavanje domaće poljoprivrede. I onda ih netko nesvjesno slavi jer omogućavaju da on povoljnije puni svog Teslu.

 Ovo je jedan id najboljih komentara na zelenu energiju sto sam procitao na ovom forumu 👍

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice