Xiaomi 12T dolazi s kamerom od 108 MP i Dimensity

poruka: 6
|
čitano: 4.145
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Xiaomi 12T dolazi s kamerom od 108 MP i Dimensity ".
14 godina
neaktivan
offline
Xiaomi 12T dolazi s kamerom od 108 MP i Dimensity

Taj senzor od 108MP a i njegov signal processing je totalna prevara.

12MP senzor kao na Xperijama bi učinio apsolutno jednake rezultate, a "108MP" mod rezultira s manje detalja nego 40MP sa 4.5 godine starog Huaweija P20 Pro.

 

Kao prvo, nije mi jasno zašto senzor u isto vrijeme ne može biti i Single, i Quad, i Nona-Bayer s obzirom da je to čisto softversko procesuiranje slike.

 

Tada bi se u isto vrijeme mogla koristiti najveća moguća veličina piksela, ali i 2x zoom mod sa slikama od 27MP luma rezolucije i 6.75MP chroma rezolucije, 1.34um, downscaleane na 12MP koje bi izgledale jako dobro s obzirom da nema diskretnu telephoto kameru,

a i u odnosu na dosta 8 i 12MP 2x telephoto senzora s veličinom piksela od 1.0um ili manjom, pogotovo u dinamičkom rasponu.

S obzirom da je defaultna rezolucija 12MP, čak bi se dao marketirati i 3x telephoto mod koji bi bio chroma rezolucije od samo 3MP, ali sa MFNR i stackingom bi još uvijek izgledao bolje nego recimo 108MP-mode fotka zumirana na 3x slikana ovim mobitelom.

 

Ali ne, to je usrani Nona-Bayer s 12MP chroma rezolucije, ukupno. 

 

Čisto za primjer, Realme 6 od najmlađeg buraza, mob koji je koštao mislim 1299kn prije par godina, ima 64MP Quad-Bayer kameru koja slika fenomenalne 64MP slike, i 2x zoom 16MP slike koje izgledaju praktički potpuno nativne rezolucije.

Koka, dskoteka, Marlboro, Suzuki
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
online
Re: Xiaomi 12T dolazi s kamerom od 108 MP i Dimens
8ax kaže...

Taj senzor od 108MP a i njegov signal processing je totalna prevara.

12MP senzor kao na Xperijama bi učinio apsolutno jednake rezultate, a "108MP" mod rezultira s manje detalja nego 40MP sa 4.5 godine starog Huaweija P20 Pro.

 

Kao prvo, nije mi jasno zašto senzor u isto vrijeme ne može biti i Single, i Quad, i Nona-Bayer s obzirom da je to čisto softversko procesuiranje slike.

 

Tada bi se u isto vrijeme mogla koristiti najveća moguća veličina piksela, ali i 2x zoom mod sa slikama od 27MP luma rezolucije i 6.75MP chroma rezolucije, 1.34um, downscaleane na 12MP koje bi izgledale jako dobro s obzirom da nema diskretnu telephoto kameru,

a i u odnosu na dosta 8 i 12MP 2x telephoto senzora s veličinom piksela od 1.0um ili manjom, pogotovo u dinamičkom rasponu.

S obzirom da je defaultna rezolucija 12MP, čak bi se dao marketirati i 3x telephoto mod koji bi bio chroma rezolucije od samo 3MP, ali sa MFNR i stackingom bi još uvijek izgledao bolje nego recimo 108MP-mode fotka zumirana na 3x slikana ovim mobitelom.

 

Ali ne, to je usrani Nona-Bayer s 12MP chroma rezolucije, ukupno. 

 

Čisto za primjer, Realme 6 od najmlađeg buraza, mob koji je koštao mislim 1299kn prije par godina, ima 64MP Quad-Bayer kameru koja slika fenomenalne 64MP slike, i 2x zoom 16MP slike koje izgledaju praktički potpuno nativne rezolucije.

 Kod quad i nona Bayer (i srodnih) senzora, jedna pojedinačna ćelija-piksel hvata samo jedan "kanal" slike, crvenu, zelenu ili plavu. Quad Bayer sa 108MP zapravo ima 27MP, svaki sa po 4 sub-pixela (dva zelena i po jedan plavi i crveni); nona Bayer od 108MP ima 12MP, svaki sa po 9 sub-pixela. Da li bi teoretski bilo moguće napraviti programabilni senzor koji bi pregrupisavao subpixele u neku željenu konfiguraciju? Možda, ali mislim da bi u praksi teško išlo i rezultati bi bili upitni. Kod Quad Bayer i Nonacell senzora se koriste različiti ponavljajući patterni, pa se senzor napravljen da bude Nonacell ne bi mogao lepo izrezati u quad Bayer konfiguraciju (i obrnuto), a samim tim bi bila velika muka za DSP da obradi takav signal.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
14 godina
offline
Re: Xiaomi 12T dolazi s kamerom od 108 MP i Dimens
@ ovoj dvojici prije mene. Moj mobitel cini "klik" kad uslikam sliku!! 🤣 🤣
Brkoni
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Xiaomi 12T dolazi s kamerom od 108 MP i Dimensity

Kad smo kod senzora, negdje tu na Bugu je vijest da bi spaceX u dogledno doba mrdnuo dobri stari Hubble teleskop na višu orbitu da poradi još koje destljeće, pa usput bi promijenili pocrkale žiroskope i upgradeali neku mehaniku i elektroniku. 
Zanima me, kako bi bilo kad bi se njegovi optički senzori zamijenili ovim najnovijim hubbabubba terapikselnim? Dali bi teoretski sa istim zrcalom odjednom dobili razlučivost na razini JWST?
Evo znalci, ako možete bacit oko na postojeći senzor pa objasniti dali što i kako i zašto ne?
https://www.teledyneimaging.com/en/aerospace-and-defense/products/sensors-overview/ccd/ccd43-82/

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Xiaomi 12T dolazi s kamerom od 108 MP i Dimens
Nije problem nabiti rezoluciju, vjerujem da je sve vise manje kao i kod fotoaparata, senzor više manje nebitan, nabijes rezoluciju moras nabiti i procesor koji ce to gurati, na kraju i još gori dio trebas i stakla/ zrcala u ovom slucaju koja to mogu progurati.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Xiaomi 12T dolazi s kamerom od 108 MP i Dimensity

Kamera na Hablu je menjana već dva puta, verovatno bi bilo moguće uraditi to ponovo, ali bi benefiti tako nečega bili ograničeni. Treba imati na umu da su senzori u toj kameri znatno drugačiji od ovih u potrošačkoj elektronici (barem neke je razvijala sama NASA, pa su proizvedeni po njihovoj specifikaciji), a druga bitna stvar je sam teleskop, tj ogledala i sve ostalo što stoji ispred same kamere. Habl ima glavno ogledalo od 2.4m, primarno ogledalo na Vebu ima 6.5m. Osim toga, pomenuto glavno ogledalo je lošeg oblika, što je otkriveno tek nakon lansiranja. Zamenske kamere imaju dodatnu optiku koja ovo kompenzuje, ali nije idealno. Pri tom je Habl relativno dotrajao, plan je bio da misija traje minimalno 15 godina, a teleskop je u orbiti već 32. Doduše, plan je da ostane u orbiti još jedan lep broj godina, tako da je moguće da imaju još jednu nadogradnju u planu, ali s obzirom na to da je projekat dizajna, izgradnje i lansiranja trenutne kamere trajao preko 10 godina, ukoliko nisu već krenuli sa time, tako skup projekat će imati sve manje smisla, pogotovo što već imamo u orbiti bolji teleskop nego što, zbog pomenutih ograničenja, Habl može da bude bez obzira na nadogradnje.

 

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.10.2022 10:20 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice