WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i za I

poruka: 13
|
čitano: 4.008
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i za I".
15 godina
offline
WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i za I

Ovo će kod nas u Hr implementirati negdje oko 2053 😈

Tigar Krezumica
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i
pa nije ti to hrt i dvbt xD
implementiraj si ti doma sutra ako želiš
13 godina
offline
Re: WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i

A kako to točno? Router mora podržavati WPA3 da bi tu vrstu enkripcije mogao koristiti. Routeri koje naši operateri daju često ne podržavaju ni 802.11ac standard koji je u primjenu ušao još 2011. godine. 

12 godina
offline
Re: WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i

Tko to još koristi modeme/routere koje operater daje?

12 godina
neaktivan
offline
Re: WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i
Grozni_Zabac kaže...

Tko to još koristi modeme/routere koje operater daje?

 Ja.

Mislio sam ga zamjenit ali sam čuo da max tv neće radit na drugom modemu/routeru...a imat 2 ne dolazi u obzir u mom slučaju :)

13 godina
offline
Re: WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i

Vjerujem da većina korisnika fiksnog interneta u Hrvatskoj. I ja koristim ISP-ov router. Ako ga već moram plaćati, zašto ga ne bi koristio?

 

Routeri za optiku su skupi i ne isplati mi se kupovati router jer ostajem bez ISP-ove podrške i pitanje je hoće li raditi kod mog ISP-a (oni mi najvjerovatnije ne bi dali ni podatke koje bi trebao upisati u njega, jer zašto bi - moja oprema, moja stvar). Posjedovanje vlastitog routera ima prednosti, ali i mane. U slučaju da se pokvari, moram kupit novog i sve sam instalirati. Ovako, u slučaju kvara, dolazi mi tehničar i besplatno donosi novi router i riješava probleme.

 

I da, znam da mogu imati dva routera, ali čemu? Jedan mi je i više nego dovoljan. Kod ISP-ovog routera imam pristup svim postavkama koje su mi bitne tako da jednostavno ne vidim neku prednost zašto bih kupio novi router.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 23:06 (Marko :D).
6 godina
offline
WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i za I

Hahaha zaštita od bruteforce napada će biti probijena u prvih mjesec dana nakon uvođenja uređaja, a vjerojatnost da će se uz to naći još koji kritični vulnerability je veća od 90%

Trust nobody, become the best !
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i
Marko :D kaže...

I da, znam da mogu imati dva routera, ali čemu?

 

2 routera ti ne trebaju, ali možeš imati router i WLAN AP 

pitaš za prednost? pa npr. bolji/noviji WLAN standard (jelte brzina), bolji MIMO, bolja zaštita, bolja kontrola, više opcija..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 23:07 (nine).
13 godina
offline
Re: WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i

Na to sam i mislio, ali dobro, nema veze. Still, i dalje ne vidim zašto bi imao i router i AP kada router ima Wi-Fi. 

 

Veća brzina? To je možda jedina prednost, ali i kada skidam nešto, spajam se preko kabela i onda imam i punu brzinu i stabilniju vezu.

 

Bolja zaštita? Trenutno najbolja vrsta enkripcije koja se nudi jest WPA2+AES. To ima i router od ISP-a koji koristim, a i većina routera koke ISP-ovi dijele. Ako se još dodatno želim zaštititi, sakrijem SSID i smanjim domet signala.

 

Više postavki? Svim postavkama koje su mi bitne, imam pristup. Ušao sam nekoliko puta u admina na routeru i nisam vidio ništa specijalno što bih podešavao (jedino postavka za promijenu DNS-a, ali ionako mi je na svim uređajima postavljen drugi DNS server).

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 23:23 (Marko :D).
13 godina
offline
WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i za I

pa eto meni je npr. MIMO bitna stavka, s obzirom da je WLAN half duplex mreža, znači ne može istovremeno raditi Transmit i Receive. Većina provider routera podržava samo takozvani SISO (Single input, Single output), dok recimo dobar AP ima npr. 3x3 MIMO (Multi ...), odnosno 3 half duplex "kanala".

Mogu još puno toga na tu temu napisati, ali bitna je samo poanta. WLAN je općenito shit, ali kada ga već moraš koristiti, pogotovo u slučajevima di je puno mreža oko tebe, puno ukućana/uređaja ga koristi i trebaš konzistentnost i dobar ping (gaming npr.), onda ti često nije dovoljan defaultni cheap hardver. Realno dobar AP ne košta basnoslovnu svotu, a definitivno se isplati (ako ti treba ).

 

EDIT: a možda da znaš za više postavki, možda bi ih i koristio  npr. QoS super stvar za throttlanje ukućana, tj. prioritiziranje vlastitog prometa 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 23:23 (nine).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i
nine kaže...

pa eto meni je npr. MIMO bitna stavka, s obzirom da je WLAN half duplex mreža, znači ne može istovremeno raditi Transmit i Receive. Većina provider routera podržava samo takozvani SISO (Single input, Single output), dok recimo dobar AP ima npr. 3x3 MIMO (Multi ...), odnosno 3 half duplex "kanala".

Mogu još puno toga na tu temu napisati, ali bitna je samo poanta. WLAN je općenito shit, ali kada ga već moraš koristiti, pogotovo u slučajevima di je puno mreža oko tebe, puno ukućana/uređaja ga koristi i trebaš konzistentnost i dobar ping (gaming npr.), onda ti često nije dovoljan defaultni cheap hardver. Realno dobar AP ne košta basnoslovnu svotu, a definitivno se isplati (ako ti treba ).

 

EDIT: a možda da znaš za više postavki, možda bi ih i koristio  npr. QoS super stvar za throttlanje ukućana, tj. prioritiziranje vlastitog prometa 

Pa da mi treba, kupio bi AP i instalirao ga, ali eto meni, kao i većini ljudi u Hrvatskoj ne treba. Sad malo gledam Wi-Fi mreže koje hvatam i proizvođače routera/AP koji se koriste, sve routeri od operatera, čak ljudi ne mijenjaju ni SSID već ostave Vip-XXXXXX, ISKONOVAC-XXXXXX ili B.net-XXXXX.

 

Znam za QoS, vidio sam tu postavku kad sam ušao u admina, ali ne treba mi.

13 godina
offline
WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i za I

kakve su ti perfomanse na WLAN-u? ako živiš u zgradi i imaš puno mreža oko sebe, velika je šansa da su svi bandovi na 2.4GHz krcati i da su perfomanse u trenutcima kada većina ljudi (i susjedi koji nisu na tvojoj mreži) surfa katastrofalne.

 

EDIT: BTW QoS na tvom routeru se odnosi isključivo na WAN interface.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2018 0:01 (nine).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: WPA3 nudi sigurniji Wi-Fi protokol, spreman i

50 od 100 Mb/s dobivam preko Wi-Fija, ali kao što sam već rekao, kad skidam neku veliku datoteku, spojim se preko kabela i sve 5.

 

50 Mb/s mi je čisto dovoljno surfanje internetom, pa i skidanje svega i svačega. Ako mi treba brže skidanje, kabel je tu i samo ga ukopčam i to je to. 13. kanal mi je slobodan, sve ostalo puno tako da je moja mreža na 13. kanalu.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice