Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

poruka: 38
|
čitano: 11.469
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž".
12 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

Normalno

Sve da i imam,otkud mi
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

Moći čemo?! Pa mi smo na Windowsu 11 već nekoliko mjeseci :-D

Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

I koji moj ima TPM 2.0 a nemaju raniji?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Po tome ispada da ja koji imam pc iz 2008 i radi na win10 sasvim normalno, ja svejedno neću moći instalirati jer uopće nemam tpm na mojoj ploči (GA-MA790FX-DS5) ili procesoru (Phenom X4 9750). Znači ako hoću win11 izvoli kupi novi pc i to baš sada kada su cijene svih komponenti velike i jedan pošteni pc košta 2-3000 kuna više nego što bi bilo normalno
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.8.2021 20:09 (Doktor-X).
 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Doktor-X kaže...
Po tome ispada da ja koji imam pc iz 2008 i radi na win10 sasvim normalno, ja svejedno neću moći instalirati jer uopće nemam tpm na mojoj ploči (GA-MA790FX-DS5) ili procesoru (Phenom X4 9750). Znači ako hoću win11 izvoli kupi novi pc i to baš sada kada su cijene svih komponenti velike i jedan pošteni pc košta 2-3000 kuna više nego što bi bilo normalno

 kaj ce ti windows 11 ?

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
ludizao kaže...

Samo neka podrška za Win 10 bude još 10 godina i sve 10 

 

Santana kaže...
Doktor-X kaže...
Po tome ispada da ja koji imam pc iz 2008 i radi na win10 sasvim normalno, ja svejedno neću moći instalirati jer uopće nemam tpm na mojoj ploči (GA-MA790FX-DS5) ili procesoru (Phenom X4 9750). Znači ako hoću win11 izvoli kupi novi pc i to baš sada kada su cijene svih komponenti velike i jedan pošteni pc košta 2-3000 kuna više nego što bi bilo normalno

 kaj ce ti windows 11 ?

 

U 11-ci mnoge nepotrebne stvari se izbacuju iz 10-tke.

Tko želi sada Win 11 na 12+ godina starom računaru - već ima tema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

- za sad, win11=win10 + 1, tj već +desetljeće svi osevi imaju identične requirementse, tako da ako radi jedan radi i drugi-ostali.

- nešto sasvim drugo su umjetna ograničenja-uvijeti koje postavlja MS kao sec.boot (što nema ekšli veze ni sa čime kao hw-resrus) ili tpm (2.0) .. tj to je za sad još uvijek budući os a samo mjena stalna jest pa dok dođe do RTMa može biti još sto izmjena. Ovo je samo na nivou installera. Može se zaobići, isključiti, ignorirati.. no to je budući roadmap, želja MSa, način kako će eliminirati uopće mogućnost (kompatibilnost unazad platforme x86) za starije ms-win oseve kao npr xp-w7.. tj odavno je ms naučio lekciju s gašenjem xpa i skužio da mu nije konkurent recimo linux nego stari win koji radi i kojeg juze ne želi mijenjati dok radi (kao i ostatak softwarea..).. no to je tako, mora se + uskoro ni sam os neće biti bitan za ms jer prelazi na usluge, ne prodaju softa nego usluga dok će soft biti čak 'free' kao đabe, naravno samo kod stare babe, tj plaćaš uslugu pa imaš-radi.. ne plaćaš, ne radi, jednostavno a za ms sveti gral neograničenog prihoda mada i ovako pristojno zarađuje, a šlag na tortu, tad može biti i npr linux tj host-guest shema pa ms više ni ne zanima koji os koristi korisnik za korištenje ms servisa-usluga (cloud) kao i virtualizacija win paketa itd. uz smanjenje troškova razvoja-supporta korisnicima jer tad je to problem linuxa..

-epitaf priče, dečko koji obečava na kraju dobije curu, no tijekom vremena nije više cura, nego baba + čopor djece (trošak-briga) bez gušta itd.. pa ti sad budi mladić koji obečava (duže od 30 god.. što je upravo ovih dana prošlo..). Paradox, lin će biti dobar za vrtiti win-ms.. :) tko bi to pomislio prije recimo desetljeća?

 

w11? os ko os, isti w10 + skinovi i zaobljeni prozori, blasfemija, meni na sredini itd.. ono, neš ti fičera ili ultimativne bitnosti .. ko da na kariranoj košulji gledam boje pa mi je zelenkasta ljepša od crvenkaste ili plavkaste a razlika je u debljini crte i time dominantnog utjecaja boje... ostalo je isto ili nebitno. (ono bitno je isključivo pravno-licence-eula-e.. tj priprema za sveti gral softa, cloud-usluge..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
6 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Ova kuknjava je u rangu onoga kad se neko buni sto je izasao novi mobitel, a njega jos stari dobro služi.
Dobro da VW ne sluša balkance.
 
2 1 hvala 0
9 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

Samo da dodam na clanak.

Iako zapravo dozvoljava manualnu instalaciju, Microsoft upozorava da na službeno nepodržanim konfiguracijama na kojima se mogu izvoditi Windowsi 11 ima „52% više rušenja kernela“ te „43% više rušenja aplikacija“ nego na službeno podržanom hardveru.

Ovo znaci da ide sa 0.12 and 0.24 posto rusenje. Smjesna brojka. Tu je i bonus pa nece raditi Windows updejt. 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
bitno da ryzen 7 1800x ne zadovoljava, zato moj pentium gold 6400 bez problema ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

Drago Napiši i to da za one čija računala nisu podržana, nema garancije da će dobivati ažuriranja preko WU, pa čak i ona sigurnosna.

 

https://www.theverge.com/2021/8/28/22646035/microsoft-windows-11-iso-workaround-no-update-guarantee

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
ludizao kaže...
Umbel kaže...
Ova kuknjava je u rangu onoga kad se neko buni sto je izasao novi mobitel, a njega jos stari dobro služi.

 

Nije relevantan primjer. Stari mobitel ti i dalje dobiva nadogradnje za OS, bez obzira što je izašao novi model. Nitko ti ne prijeti da to više nećeš moći nakon određenog datuma.

 -ne baš.. tj hw starijih generacija i uvijeti za noviji os, s razlikom, za mobač je to stvarni (pred)uvijet, za win je fejk-izmišljen, nepostojeći .. tj identične resurse traži kao i ostali osevi dok su sec. fičeri nešto drugo, ne stvar hw-mogućnosti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Stvarno mislis da ces izlaskom w11 prestati dobivati sigurbosne nadogradnje na w10?
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
ihush kaže...

 ostalo je isto ili nebitno. (ono bitno je isključivo pravno-licence-eula-e.. tj priprema za sveti gral softa, cloud-usluge..).

 Žao mi je da ljudi to i dalje ne vide, ne razumiju.

4 godine
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Umbel kaže...
kad se neko buni sto je izasao novi mobitel, a njega jos stari dobro služi.

 Ja sam takav. :-) Rođen u socijalizmu kada nije bilo svega kao danas i kada su roditelji normalnih ljudi gledali da im djeca budu zdrava, sita, odjevena, obrazovana i da budu ljudi. A postojali su i oni drugi. :-) Uvuklo se to pod kožu i ne da se van. Na stolu imam 2 mobitela. Jedan sada star 4+ godine u kojem je nakon 2 godine promijenjena baterija i drugi koji ima 2+ godine i kojem ću također promijeniti bateriju ako ne bude stvarao velike probleme kao nedavno (boot loop s originalnim firmwareom koji je reinstaliran). Oba podržavaju 4G+ (agregaciju kanala), oba su dual SIM... Dok oba krepaju, taman će 5G biti u nekoj malo boljoj fazi razvoja.

 

Ovo s mobitela je samo jedan primjer. Imam ja toga još. :-)

4 godine
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Marko :D kaže...

Drago Napiši i to da za one čija računala nisu podržana, nema garancije da će dobivati ažuriranja preko WU, pa čak i ona sigurnosna.

 

https://www.theverge.com/2021/8/28/22646035/microsoft-windows-11-iso-workaround-no-update-guarantee

 Sugerirao sam im da ne objave takvu temu broja ali uzalud. Jer će se do izlaska BUG-a već puno toga o Win 11 ionako znati, a sada će se prije izlaska na tržište stvari mijenjati svakih par dana,

15 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

Jel moze netko pojasnit kako taj kod moze izazivat vise rusenja ovisno o generaciji procesora.

Pa zar nije medu procesorima koristen isti instrukcijski set i ako programiraju u C-u imaju iste librarye i ako se uspjesno kompajlira, sve bi se trebalo na isti nacin izvrsavat.

 

 

 
0 0 hvala 1
4 godine
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
ludizao kaže...

 

Nije relevantan primjer. Stari mobitel ti i dalje dobiva nadogradnje za OS, bez obzira što je izašao novi model.

 Netočno. Jer se tako potiče prodaja novih mobitela.

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Umbel kaže...
Stvarno mislis da ces izlaskom w11 prestati dobivati sigurbosne nadogradnje na w10?

 Dok traje službena podrška, zakrpe i nadogradnje će stizati, ali će se polako fokus prebacivati na Win 11. Kao i sa starim Officeom 2013 kojeg imam prilike vidjeti na jednom kompjuteru. Tu i tamo dobije neku zakrpu i radi 'ko zmaj, ali je već odavno riječ o zastarjelom proizvodu / aplikaciji. Dok radi, radi. Kao i Win 10.

13 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

Čim oni prestanu "krpati", OS i programi rade bez problema. Win 7 se preporodio otkad ga ne diraju.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
 
4 2 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Renesis kaže...

Jel moze netko pojasnit kako taj kod moze izazivat vise rusenja ovisno o generaciji procesora.

Pa zar nije medu procesorima koristen isti instrukcijski set i ako programiraju u C-u imaju iste librarye i ako se uspjesno kompajlira, sve bi se trebalo na isti nacin izvrsavat.

Nemoj se uopće opterećivati s tim. Iznijeli su relativne postotke, a ne apsolutne, a kad pogledaš apsolutne postotke, vidiš da je to samo pokušaj plašenja ljudi kako bi ih se natjeralo na kupnju novog hardvera radi prelaska na Windowse 11.

 

Znači, Windowsi 11 su na kompatibilnim računalima potpuno stabilni u 99,8% slučajeva. To znači da su nestabilni u 0,2% slučajeva iliti 2 računala od 1000. Ako bismo pretpostavili da su sva ta rušenja uzrokovana rušenjem kernela (jezgre) Windowsa (što nije točno, ali nemamo podatke s kojima bismo radili pa je ovo najbliže što možemo iskoristiti), za koja je iznesena brojka 52% više, to znači da se na nekompatibilnom hardveru Windowsi 11 ruše u 0,3% slučajeva iliti na 3 računala od 1000. To nitko ne može nazvati alarmantom situacijom. Štoviše, ako ne znamo nikakve dodatne informacija o računalima, tko može tvrditi da su se Windowsi 11 tu rušili zbog nekompatibilnog hardvera, a ne zbog problema sa samim tim (starijim?) računalima? Jel imamo podatke koliko su se rušili Windowsi 10 na istim računalima, pa da vidimo jesu li se Windowsi 11 rušili više na hardveru nekompatibilnom za Windows 11? Nemamo ništa takvog.

 

Dakle, Windowsi 11 su se srušili na 2 od 1000 kompatibilnih računala i na 3 od 1000 nekompatibilnih računala. To su sve brojke koje ti trebaju da doneseš sud. Ako nisi među ova tri nesretnika, sve pet. A unesrećit će se i 2 nesretnika s posve kompatibilnim računalima! Tako da kupovati kompatibilni hardver samo za Windowse 11, da se isti ne bi rušili, nema smisla.

13 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep

Cijela poanta Windowsa 11 jest natjerati ljude da kupe nova računala. Ovaj potez je Microsoft donio u suradnji s Intel-om i AMD-om kako bi im povećali prodaju. Zato i traže najnovije procesore, te TPM.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2021 10:16 (Marko :D).
13 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Marko :D kaže...

Cijela poanta Windowsa 11 jest natjerati ljude da kupe nova računala. Ovaj potez je Microsoft donio u suradnji s Intel-om i AMD-om kako bi im povećali prodaju. Zato i traže najnovije procesore, te TPM.

 Pa trenutno nema nigdje slobodnih kapaciteta za proizvodnju mikroprocesora, a s druge strane tjeraju (tj.planiraju natjerati) ljude na zamjenu opreme. Novi procesor treba i novu matičnu, nove memorijske module i sl. Cilj je stvoriti povećanje potražnje/nestašicu koja će podići cijene. Povećati proizvodnju ne mogu, ali mogu dodatno zarađivati po jednici proizvoda.

U konačnici bi i ostale komponente cijenama trebali krenuti putem grafičkih kartica.  Vraćamo se u 90-te kada je za pristojno računalo trebalo izdvojiti 2.000 maraka. E sada će biti isti iznos u eurima.

 

Uglavnom moja "krama" iz 2015. (i5 4690 na 3.9 GHz) ostaje  na win10. 

 

15 godina
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Renesis kaže...

Jel moze netko pojasnit kako taj kod moze izazivat vise rusenja ovisno o generaciji procesora.

Pa zar nije medu procesorima koristen isti instrukcijski set i ako programiraju u C-u imaju iste librarye i ako se uspjesno kompajlira, sve bi se trebalo na isti nacin izvrsavat.

 

 

 -obična PRovska glupost-brojka-statistika izvan konteksta.. pogrešno ali teško dokazivo kao i sama izjava .. tj treba znati 'čitati', npr atestirani HW, brendiran, probran, naravno da takvo računalo ima barem promil bolje šanse nego kućni zdelanac a ništa nema veze s krenelom tj jednako ako se ruši kernel ruši se i 'tetris' tj cpu je tranzistor, žarulja-prekidač.. ako je ispravan tad radi, ako je ispravan soft tad radi identično, sva računala, svi claculatori na svijetu tj ne može se desiti da neki calculator 2+2 izračuna različito pa tako ni da bilo koju instrukciju drugačije odradi, žarulja-prekidač, radi ili ne radi.

-postoji li kvalitetnija žarulja-prekidač? -da.. svaka roba ima razne klase-kriterije-cijene.. time su recimo brandovi uvijek jači uz pretpostavku da su kvalitetniji mada je to sve 'isto'.. ali su i skuplji. Svaki chip, količina lema, bakra, zlata, kvaliteta hladnjaka-ventilatora, pa i lima za kućište.. sve to rezultira robustnošću-trajnosti tj suprotno od trajnosti je kvar, pa tako jeftikaner usb ima atest od 2000 korištenja dok 'jači' (skuplji) izdrži recimo 10.000.. a kad se nešto pokvari tad kernel ili tetris ne može raditi, mora se srušiti, tj ako je cpu, ram, mbo, vga.. neispravno, tad je to neispravno, tad je kvar uzrok problema i zapravo nam ta mala razlika statistički prikazuje kako je nepotrebno platiti recimo dvostruko više neki brand mada će u većini slučajeva biti trajniji ili barem jednak nekom jeftikaneru.. ono što svaki kupac želi, trajnost ali i jeftinije.

-jednostavno, sad žele w11, žele tpm 2.0 i sec.boot (koji nemaju nikakve veze s ispravnoti računala, radom softwarea-kernela-tetrisa.. ili kvara) i to reklamiraju, čak i glupostima kao manje rušenja.. a možda će neka statistika pronaći da je recimo manje kvarova ako je osoba rođena u recimo petom mj. u odnosu na rođene u devetom.. mada nikakva korelacija s HWom ili kvarom ne postoji tj recimo slučajnost.

-tj tek kroz ogrtoman broj uzoraka takve anomalije možemo statistički izjednačiti, pa možda to vrijedi i za oboljele od covida itd.. tj statistika nas može tako zavarati ako nemamo odgovarajući uzorak, tj PR koristi svaku bedastoću ako njome recimo opravdava nešto kao novu reklamu tj uvođenje novog-nepotrebnog-nepostojećeg requirementsa..

-jer, realno, tpm ili sec boot nema veze s win11.. to je moja stvar, moja odluka-izbor, kao recimo login-pass ili wlan-pass+enkripcija..

 

mbaksa kaže...
Renesis kaže...

Jel moze netko pojasnit kako taj kod moze izazivat vise rusenja ovisno o generaciji procesora.

Pa zar nije medu procesorima koristen isti instrukcijski set i ako programiraju u C-u imaju iste librarye i ako se uspjesno kompajlira, sve bi se trebalo na isti nacin izvrsavat.

Nemoj se uopće opterećivati s tim. Iznijeli su relativne postotke, a ne apsolutne, a kad pogledaš apsolutne postotke, vidiš da je to samo pokušaj plašenja ljudi kako bi ih se natjeralo na kupnju novog hardvera radi prelaska na Windowse 11.

 

Znači, Windowsi 11 su na kompatibilnim računalima potpuno stabilni u 99,8% slučajeva. To znači da su nestabilni u 0,2% slučajeva iliti 2 računala od 1000. Ako bismo pretpostavili da su sva ta rušenja uzrokovana rušenjem kernela (jezgre) Windowsa (što nije točno, ali nemamo podatke s kojima bismo radili pa je ovo najbliže što možemo iskoristiti), za koja je iznesena brojka 52% više, to znači da se na nekompatibilnom hardveru Windowsi 11 ruše u 0,3% slučajeva iliti na 3 računala od 1000. To nitko ne može nazvati alarmantom situacijom. Štoviše, ako ne znamo nikakve dodatne informacija o računalima, tko može tvrditi da su se Windowsi 11 tu rušili zbog nekompatibilnog hardvera, a ne zbog problema sa samim tim (starijim?) računalima? Jel imamo podatke koliko su se rušili Windowsi 10 na istim računalima, pa da vidimo jesu li se Windowsi 11 rušili više na hardveru nekompatibilnom za Windows 11? Nemamo ništa takvog.

 

Dakle, Windowsi 11 su se srušili na 2 od 1000 kompatibilnih računala i na 3 od 1000 nekompatibilnih računala. To su sve brojke koje ti trebaju da doneseš sud. Ako nisi među ova tri nesretnika, sve pet. A unesrećit će se i 2 nesretnika s posve kompatibilnim računalima! Tako da kupovati kompatibilni hardver samo za Windowse 11, da se isti ne bi rušili, nema smisla.

 -da.. tj, PRovska statistika koja ne služi onom čemu na prvu pomislimo, nego opravdanju uvođenja kriterija koji ekšli ne posotji tj 'neobjašnjiv je'.. jer jednostavno nije takav recimo cpu.

 

Marko :D kaže...

Cijela poanta Windowsa 11 jest natjerati ljude da kupe nova računala. Ovaj potez je Microsoft donio u suradnji s Intel-om i AMD-om kako bi im povećali prodaju. Zato i traže najnovije procesore, te TPM.

 -problem.

npr intelov cpu s tik-tak ciklusima (svi znaju što to znači, oni koji ne znaju ne moraju ni znati :) ). .. pa je tako recimo gen7 jednak gen8, nema ni jedne nove instrukcije-mmx-simd, nema fičera koji bi bio nužan, nije to nx, vt, x64.. jer to ima svaki cpu već desetljeće tj stvarni requiremenst je na granici slat2 kriterija ili see2+... kao i količina rama, vga, rezolucija ekrana (pa i dimenzije jer tako naplaćuje licence, za laptop-tablet-jeftinije..). Tj kad navedu da je potreban cpu intel generacije 8, tad ne postoji ni jedan tehnički razlog da recimo jednako nije uključen i gen7 (tj svi, od core serije..) jer ispunjava sve stvarne uvijete, dok se razlika odnosi na recimo MBO (ne cpu koji je kao kriterij naveden)..  jer mbo ima bios, uefi, tpm itd.. tj čak nije ni chipset kriterij jer ovisi što je sve uključeno-o(ne)mogućeno na pojedinoj mbo pa recimo laptop uvijek ima manje opcija u biosu u odnosu na desktop mada su teoretski isti chipset itd.

 

-w11 je win10+1, pravna-eula razlika tj priprema za novi model naplate inače bi w10 bio posljednji. Jedino je možda iznenađenje da je w11 najavljen za jesen ove godine, ja sam očekivao recimo za 22-23ću računajući da je deadline 25ta.. no ms je recimo nestrpljiv pa kreće sad.

-istina, kad su postavili granicu na 2017-2018 godini, recimo realno do 5 godina strosti računala (ali nova serija, jer može biti kupljena i starija koja tad nema recimo tpm 2.0.. a da je računalo istog datuma-starosti), to onako zvuči normalno, tj mada je izmišljena granica, normalno je za novi os računati s do 5 god starim hw, jer starije se naprosto mora kad-tad pokvariti mada može raditi i duže od +10 god bez kvara, čisto statistički će se vjerojatnije pokvariti .. a tad recimo kao pozitivan-marketing trik, ako se pokvari s win11 stvara se dojam da je kriv win, ako je novije računalo jednostavno ima bolje šanse, pri čemu je os isti-identičan kao i kernel ili tetris.. tj ako uspoređujemo šansu nekog problema-kvara tad novo računalo ima bolje šanse od starog tj staro će se kvariti više i to je normalno pri čemu to nema baš nikakve veze s osom no on si želi pibaviti pozitivnu reklamu, ne negativnu..

-to su fiziklani zakoni na djelu, ne os-win.. uzrok ili zasluga.

 

-w11 radi najnormalnije na svim računalima koja danas rade, tj unutar desetak (i više) godina strarosti, pri čemu ta generacija recimo granično nema recimo uefi-gpt.. dok se installer-ograničenje (kao requiremenst) može zaobići što samo dokazuje da je to fejk-uvijet, tj ms-želja za boljim startom, suprotno od recimo negativnog imiđa recimo win-viste (vs win7sp1..).. tj tad su xp računala prosječno bila s recimo do 512mb rama.. a tih godina se traži 1-2gb.. i naravno da će starije-slabije imati problem, time nezadovoljstvo i povratak juzera na xp.. ms ne želi ponovo xp-sindrom.

+ usput pomaže intelu, wintel.. tj oboje koriste svoju poziciju i utjecaj na OEMe kako bi kroz recimo opcije biosa eliminirali mogućnost-kompatibilnost i sl. .. ne protiv recimo linuxa nego protiv win-xp-7..

-zato je w7 isključena upgrade opcija, dok je u w8 vraćeno + dodana šira opcija pa je dozvoljavao vista-seven, ne samo uobičajeno prethodne, jednako kao w10 prvih par godina kad dozvoljava sve dok od 2017me kreće izmjena build 1703 nadalje.. tj zato je to granična godina, 17-18 za w11.. dok ms od tad postupno gasi kompatibilnost unazad, odbacuje stare drivere itd.. a sve uz pomoć OEMa.

 

-realno w10 je nekoliko različitih oseva, veća je razlika prvog w10-srednjeg-posljednjeg nego recimo w8-w10 ili novog w11.. a da je ostala stara oznaka kao SP1-2-3.. tad bi ovo bilo recimo w10-sp3.. ili sp6..

ili ako gledamo kako su preskočili numeraciju kernela sa 6.3-4 na 10, tek sad je recimo to približno 'pravi' broj.. i možda je w11 onaj posljednji win koji je ms prije par godina najavio kao win10.

 

-što smo zaključili? -ništa (pametno) tj bit će kako oni žele, mada je PRovski pamflet bezvezarija kao i 'kvarljivost' kernela.. no služi nekoj svrsi, PRu, jer eto pričamo-pišemo... i svi će na w11, jer će biti super, mada je ekšli isti os kao i sad, sa zaobljenim rubovima.. što je kao fičer bilo moguće već prije desetljeća, no designeru to nije padalo na pamet, jer je besmisleno, tj tek mobači uvode zaobljeni rub ali su oni fulscreen tip uređaja-appsa.. tj primjećuje se da ms i dalje forsira u tom smjeru.. ne u smjeru interesa-korisnosti korisniku, nego mobilna industrija u kojoj je već spušio što se moglo spušiti.. no i dalje je to cilj-tržište, makar kao usluga na andoridu i tu je ms u boljoj poziciji od intela..

 

- no to je druga priča, mada će nam PR i o tome pričati nešto treće-bezvezno kao i razloge-kriterije dok je jedini kriterij-novac.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
Marko :D kaže...

Cijela poanta Windowsa 11 jest natjerati ljude da kupe nova računala. Ovaj potez je Microsoft donio u suradnji s Intel-om i AMD-om kako bi im povećali prodaju. Zato i traže najnovije procesore, te TPM.

 Svatko na to gleda iz svoje perspektive. Iz moje perspektive kupovina novog računala je dobrodošla, jer radim na zaista starom računalu. Ali sam tada mogao izdvojiti koju kunu više baš da bih dugo mogao raditi na istom računalu. Danas su cijene pojedinih komponenti podivljale, nekih ili nema ili su super skupe ili čudnih performansi (grafičke, diskovi, muljanje s SSD-ovima). Općenito mi se sada ne kupuje novo računalo premda bih ga trebao kupiti. Tko zna kako će tek biti u budućnosti (sljedećih 2-3 godine).

4 godine
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
mbaksa kaže...

Znači, Windowsi 11 su na kompatibilnim računalima potpuno stabilni u 99,8% slučajeva. To znači da su nestabilni u 0,2% slučajeva iliti 2 računala od 1000.

 

Dakle, Windowsi 11 su se srušili na 2 od 1000 kompatibilnih računala i na 3 od 1000 nekompatibilnih računala. To su sve brojke koje ti trebaju da doneseš sud. Ako nisi među ova tri nesretnika, sve pet.

 Ovo je spika kao s cjepivom. Evo, i ja sam instalirao sve zakrpe i feature nadogranje na Win 10 i gotovo da nisam imao nikakve nuspojave. A ima ljudi koji su ostali bez svih podataka, kojima instalacija nije prošla itd. Tako da svatko iz svojeg kuta gledanja može napisati - ma nije ti to ništa. Sve dok nije u tom postotku koji na*ebe.

 

 

4 godine
offline
Re: Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nep
ihush kaže...

-w11 radi najnormalnije na svim računalima koja danas rade, tj unutar desetak (i više) godina strarosti, pri čemu ta generacija recimo granično nema recimo uefi-gpt..

 U mom slučaju (naglašavam, u mom, dakle, nije generalno), 10 godina star PC ima ASUS-ovu matičnu koja ima i UEFI i GPT. Ali nema TPM. I uredno svakodnevno radim na njemu s veseljem. I usput gledam cijene komponenti i onoga što se nudi. Prije godinu dana nadodao sam još 4GB RAM-a u stari laptop da bude 8GB RAM-a ukupno i to sam platio 190 kuna. Pred ljeto sam gledao tu istu memoriju, preko 500 kuna.

2 godine
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

Baš su zakrpali win10 da radi (većinom) kako treba, a sad opet sve ponovo s 11? 
Zato imam dual boot s win7 kad nekaj crkne na 10 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

Dual boot mrzim oduvijek. I totalno mi je bizarno imati dual boot dvije verzije istog OS-a, u ovom slučaju kao kolega gore. Dual boot zastarjelog win7 i win10? Ludost! Još donekle razumijem dual Windowsa i neke od distribucija Linuxa!

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Windowse 11 bit će moguće instalirati i na nepodrž

Od 3 lapa koja imam MSI GX700X ostaje na 10-ki kao i Acer 7730 a Lenovo ThinkPad 10 Gen mozda ce mo nadograditi na 11 ali ono kad bude stabilan i bez djecijih bolesti a to znaci nista prije ljeta 2022.

veni vidi didici
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice