Windows - Legalni, za sitan novac

poruka: 117
|
čitano: 62.562
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windows - Legalni, za sitan novac".
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
bunker kaže...

Treba pojmovno razlikovati ono na čemu inzistira microsoft i ono na čemu inzistira "država", i shvatiti da to nemora  ali i može imati veze jedno s drugim.

 

Redovnim carinskim i poreznim inspekcijama je bitno da sve što zateknu u tvojoj firmi bude potkrijepljeno R1 papirologijom 

 

Pa dobro, što si se toliko raspisao?

Nisi rekao ništa novo.

 

Tema članka je legalni windowsi i koliko je to siva zona.

Ako država inzistira na nečemu (R1 račun) onda je to to. To je stvar legalnoga. Ako nisi po propisima, odna si mimo propisa. Na koji se točno propis ovdje referenciraju, priznajem, ne znam.

Ako kupiš računalo s naljepnicom, a nemaš r1 račun na kojem je istaknuto da ima i OS, onda možda jesi microsoftu legalan, ali ako nisi državi onda nisi legalan.

 

Korisno je za možebitne poduzetnike da se raspitaju malo i pročitaju iskustva tako da znaju na čemu su s naljepnicama, sa ovom i onom verzijom windowsa itd.

12 godina
online
Windows - Legalni, za sitan novac

Ako polazimo od stava da je inspektor Smile (Smajl) Aga i može raditi što hoće i optužiti objekt nadzora za što hoće onda je rasprava izlišna. To je tako i gotovo. Može tražiti ne samo naljepnicu za Windowse nego i naljepnicu od lokalne župe gdje se vidi da je računalo blagoslovljeno, istu onakvu naljepnicu koja ide na ulazna vrata kad svećenik blagoslovi dom. Ako nemaš, sagni se po sapun jer eto.... oni zatvaraju lokale i zbog dvije kune viška u blagajni.

 

Međutim, svaki zapisnik odnosno rješenje o kršenju propisa mora imati navedenu regulu koja nije poštivana. Tako važi i za nemanje naljepnice ako takva regula postoji. Ovdje dolazimo do mogućih problema tumačenja koje je Ihush spomenuo, pa ako idemo u širinu, ako negdje piše da moraš poduzeti korake za sigurnost uređaja, recimo protupožarne mjere, neki inspektor koji ide malo u širinu može zatražiti i naljepnicu za blagoslov s likom Marije Božje ili Franje Asiškog zaštitnika hladnjaka na CPU-u jer bez toga su šanse zapaljenja računala veće. I on će to strpati pod članak "mjere protiv požara".

 

Gostioničari koje znam se za manje prekršaje ne upuštaju u raspravu (nemaju neka leđa u državnoj upravi) nego plate iznos, nadzorni organ ima pokriće da nešto radi i svi žive. Osim toga uvijek imaju neki omanji prekršaj na duši (ovime ih nikako ne stavljam u ravan s prisutnom gospodom koja vjerojatno maksimalno poštuje propise) tipa; par kapi pića ušlo na crno, neopterećivanje servera za fiskalizaciju prometom kojeg ostvare dobro poznati gosti i susjedi, možda nedostaje kakav cjenik, više manje minorne stvari. Iz toga razloga ne nastupaju tvrdo prilikom nadzora. Jedan je prije x godina bez pogovora platio kaznu za naljepnicu samo mu nije bilo jasno kako to da mu je ovaj uzeo lovu za OS, a cijela birtija na crno, nema nit' obrtnice nit' rješenja trgovačkog suda da subjekt postoji.

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Mandor kaže...

....Pa dobro, što si se toliko raspisao?

Nisi rekao ništa novo.....

 

 

 

Jesam, ali ti to nevidiš ili neželiš vidjeti.

Pokušao sam ti pojasniti zašto više nema osnove tražiti naljepnicu pri inspekcijskom nadzoru,

i zašto je državi svejedno za tu naljepnicu jer ona njima nedonosi direktne pare ( opet uz izuzetak ciljane kontrole pri nekoj BSA akciji...).

 

Kako ti je i kolega u prijašnjem komentaru naveo, popunjavanje svake prijave podrazumijeva da će se u taj obrazac prijave unijeti konkretni članak konkretnog zakona po kojem te se prijavljuje  ( http://www.dorh.hr/fgs.axd?id=1045 ) što znači da taj naš inspektor nemože izmisliti nepostojeću kažnjivu radnju već ta radnja za koju te on tereti mora striktno biti opisana u nekom od članaka nekog trenutno važećeg zakona.  Ja neznam niti za jedan trenutno važeći zakon koji bi u nekom svom članku propisivao obvezatnost naljepnice na računalu. Isto vrijedi i za prekršajnu prijavu, bez upisanog članka i zakona iste sekunde će biti odbačena iz formalno pravnih razloga.

15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
bunker kaže...
Mandor kaže...

....Pa dobro, što si se toliko raspisao?

Nisi rekao ništa novo.....

 

 

 

Jesam, ali ti to nevidiš ili neželiš vidjeti.

Pokušao sam ti pojasniti zašto više nema osnove tražiti naljepnicu pri inspekcijskom nadzoru,

i zašto je državi svejedno za tu naljepnicu jer ona njima nedonosi direktne pare ( opet uz izuzetak ciljane kontrole pri nekoj BSA akciji...).

 

Kako ti je i kolega u prijašnjem komentaru naveo, popunjavanje svake prijave podrazumijeva da će se u taj obrazac prijave unijeti konkretni članak konkretnog zakona po kojem te se prijavljuje  ( http://www.dorh.hr/fgs.axd?id=1045 ) što znači da taj naš inspektor nemože izmisliti nepostojeću kažnjivu radnju već ta radnja za koju te on tereti mora striktno biti opisana u nekom od članaka nekog trenutno važećeg zakona.  Ja neznam niti za jedan trenutno važeći zakon koji bi u nekom svom članku propisivao obvezatnost naljepnice na računalu. Isto vrijedi i za prekršajnu prijavu, bez upisanog članka i zakona iste sekunde će biti odbačena iz formalno pravnih razloga.

Jao, OK. Možda sam se ja malo nesretno izrazio. Možda mi je malo pobjegao koji detalj jer se kafićem bavi moja mama, a ja samo pomažem.

Stvar je u tome da smo prije par godina kad smo zadnji put kupovali kasu morali brinuti o tome da je potrebno imati legalni OS što je tada značilo naljepnicu.

Lani je došao inspektor tražeći R1 račun za windowse rekavši da naljepnica nije dovoljna. Dakle, bez obzira što smo imali legalno računalo sa OS-om, nismo bili legalni prema riječima inspektora. Nije nas kaznio nego naložio da to riješimo i da će doći u kontrolu, što je i napravio.

To što je on rekao da naljepnica nije dovoljna smo mi možda pogrešno protumačili da treba i naljepnica i račun, dok možda po novom treba samo (R1) račun.

Međutim, to ne mijenja na stvari što se tiče teme i članka jer opet ne možeš za takve potrebe kupiti licencu na ebayu osim ako ti ispostave i R1 račun, zar ne?

15 godina
online
Windows - Legalni, za sitan novac

Znam da nije usporedivo ali bila je inspekcija kod nas u tvrtki baš iz MSa prije mjesec dana, došel je sa računom i usb-om...upiknul usb i rekao vi imate tolko i tolko licenci toga i toga. Onda je uzel račun i rekao imate kupljeno to i to. 

I to dvoje se mora slagati...simple as that...bez naljepnica, dvd-a i ostalih tragova na računalu.

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

On je piknul USB u jedno računalo i povlekel ukupan broj licenci? nemoj me....

 

meni je došao lik izdresiran da stavi USB i jebavao me zbog triala Corel Drawa (koji sam instalirao 2 dana prije, i imao još 28 dana pravo koristiti), pa zašto nemam naljepnicu s ser. br. Windowsa (a imam naljepnicu 8 pro), pa sam debilku pokazao s Read Write Everything i Produkey gdje je ključ...

 

sve ovisi tko ti dođe, i kako se prva osoba prema njemu postavi... jer oni su ko i psi, okuraže se kad osjete slabost i strah...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
online
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

Dobio je licence svih računala koje su u tom trenutku bili upaljeni...ne kužim kaj te muči...

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Stric_Jura kaže...

.. zbog triala Corel Drawa (koji sam instalirao 2 dana prije, i imao još 28 dana pravo koristiti), ..

 -nema triala za komercijalno korištenje.. piše u licenci. Može se testirati isključivo na računalu koje ima upravo tu namjenu u firmama koje se bave softom.. i corel ne spada u takvu grupu softa da bi to bilo zadovoljavajuće objašnjenje :) .. drugo je npr novi OS i sličan soft. Na komercijali, to ne smije biti 'radni stroj'.. jer je tad kršenje uvijeta licence, ali i dalje možeš inspektoru reći da odskakuće.. (zašto/kako?) .. jer je to privatna stvar vlasnika-korisnika, privatna tužba, ne po sili zakona (piraterija-torrent/distribucija i crack) i nije privredni prekršaj tj muljanje s r1.. i inspektor tad po zakonu, može smao obavijestiti nadležne (on nije) o zatečenom stanju, npr BSA/Corel.. koji će tad poduzeti odgovarajuće mjere .. :) daš mu čvrgu, može i zakonom (debljom knjigom) po glavi... ili mu kao svi normalni grafičari, daš kuvertu i tad ne vidi ništa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Mandor kaže...

....Možda sam se ja malo nesretno izrazio. Možda mi je malo pobjegao koji detalj jer se kafićem bavi moja mama, a ja samo pomažem.

Stvar je u tome da smo prije par godina kad smo zadnji put kupovali kasu morali brinuti o tome da je potrebno imati legalni OS što je tada značilo naljepnicu.....

 

................ opet ne možeš za takve potrebe kupiti licencu na ebayu osim ako ti ispostave i R1 račun, zar ne?...........

 

S obzirom da u ovoj temi debatiramo o legalnostima i količini novca , onda ti tvoji neodređeni izrazi  ( malo, nespretno, možda, detalj, pomažem,..) su preneprecizni i kao što vidiš taj čas odvedu na potpuno krive zaključke.

 

Glede kupovine u inozemstvu : u hrvatskoj se jako puno toga uvozi, i naravno da i firme uvoze , što znači da je zakonski riješeno kada i kako ćeš uvesti neki artikal i kojom ćeš to papirologijom  popratiti a da bi sve bilo ok kada dođe neki nadzor. I softver je roba, tako da i njega možeš kupiti u inozemstvu, bilo putem nekog webshopa ili u direktnoj komunikaciji sa nekom tvrtkom , i taj softver može biti  već negdje i korišten dotada ( rekli bi "polovan" ... ).

 

Ljepo od tebe što ti pomažeš mami , ali u sferi  pravnih savjeta  joj svakako nemoj pomagati  jer nisi dorastao tematici ( nemislim time ništa loše jer nemožemo biti svi za sve, a za pravnu tematiku baš moraš biti i srcem i dušom unutra plus godina i godina iskustva inače bi nekome mogao prouzročiit debele troškove ). 

 

 

Srednji kaže...

.... bila je inspekcija kod nas u tvrtki baš iz MSa prije mjesec dana, došel je sa računom i usb-om.......

 

Neznam na što misliš ovime "MSa"  , ali ako time misliš na djelatnike tvrtke microsoft , onda si nešto debelo zbrkao. Microsoft je tvrtka, kao i tisuće drugih u RH i nepostoji nijedan zakonski ili podzakonski akt koji bi djelatnicima microsofta omogućio da provode redovne ili izvanredne nadzore ( kontrole ) na teritoriju RH.  U takve nadzore dolaze djelatnici porezne uprave, carine, ministarstva rada,  mup-a,,,,, i slično, ovisno o čijem zakonskom djelokrugu se radi u konkretnom nadzoru.  

 

 

Stric_Jura kaže...

 

sve ovisi tko ti dođe, i kako se prva osoba prema njemu postavi... jer oni su ko i psi, okuraže se kad osjete slabost i strah...

 

Da, nema tu generaliziranja , i naravno da i državnih službenika ima svakakvih : neki će biti iskusan i dobro potkovan znanjem, neki će biti početnik koji je još jako nesiguran i nedovoljno educiran , neki će biti po prirodi plašljiv , a neki je možda dosad izvršio na tisuće nadzora i nahodao se na stotine sudskih ročišta i takvoga ti malo čime možeš iznenaditi ili dovesti u nedoumicu.  

 

Neslažem se sa ovom tvojom izjavom da su kao psi i da će se okuražiti ako osjete strah. I inspektori su ljudi , rade za plaću , imaju obitelji, kredite , imaju prijatelje, izlaze u klubove-kina-kazališta, idu na ljetovanja i zimovanja, imaju hobije, bave se sportom i sl,,,,i nitko od njih nema neki posebni motiv da tebe kazni ili da ti progleda kroz prste. U našem sistemu imaš institut godišnjeg ocjenjivanja tih službenika , i naravno da on mora i polučiti neki rezultat tijekom godine jer bi se inače mogao dovesti i da izgubi posao ( u moje doba je bilo da gubiš job ako dvije godine zaredom nezadovoljiš na tom godišnjem ocjenjivanju ). Taj inspektor u stotinama nadzora koje obavi godišnje, će vrlo lako u tim nadzorima izdvojiti jednog ili dva  mjesečno  koje će i prijaviti ( da bi zadovoljio standarde koji se od njega očekuju ) a ostale će opomenuti i slično, i naravno da reakcije subjekta nad kojim se provodi nadzor će tog subjekta  vrlo lako ubaciti u tu skupinu prijavljenih ako je nastup tog subjekta bio neprimjeren, vulgaran, prijeteći, ponižavajući za inspektora i slično...  Ako je sve u nekim razumnim granicama , 99% subjekata će se izvući bez ikakve kazne...

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2018 14:11 (bunker).
14 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

OK, ono kaj svi vele je inspektor iz MS - a zapravo je BSA, u kojoj je MS glavni igrač i oni ih opskrbljuju tim famoznim stickovima...

 

drugo, zar nije "Remote registry" servis onemogućen, ako nije, recite svojim ITevcima da to naprave, ionako ako nešto trebaš prčkat po registryu, radiš to RDPom...

 

pa samim otpada i skeniranje svega s jednog kompa...a WMI preko mreže je još prije onemogućen...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

@stric_jura

Bsa je najobicnija udruga proizvodaca softvera ( http://www.bsa.org/about-bsa ) i kao takvima im sigurno nijedan hrvatski zakon nedaje nikakve izvrsne ili inspekcijske ili sankcijske ovlasti koje bi oni mogli samostalno obavljati.

S obzirom da su neki od clanova te udruge vrlo bogati i utjecajni, naravno da su iznasli nacina suradnje i pritisaka na mnoge drzave, no koliko mi je poznato, nigdje nemaju inspekcijske ovlasti.

Oni će izvjestiti nadlezno ministarstvo ili vladinu agenciju, a to isto moze svaka pravna i fizicka osoba u rh.

E sad, pitanje je kako dodju do informacije o indicijama da se u nekoj tvrtci koriste nelicencirani softveri, a da pritom nekrše neki od naših ili medjunarodnih zakona...

😊

14 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Kako dođu do indicija?

 

Kod nas u KC je kum kuma prijavil da nema licenciran Ofice u svojoj ECDL školi...

 

dakle, dobiju oni sasvim relevantne i prilično točne informacije, ali isto tako idu i u bolje firme, da se malo "ogrebu"....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
bunker kaže...
Mandor kaže...

....Možda sam se ja malo nesretno izrazio. Možda mi je malo pobjegao koji detalj jer se kafićem bavi moja mama, a ja samo pomažem.

Stvar je u tome da smo prije par godina kad smo zadnji put kupovali kasu morali brinuti o tome da je potrebno imati legalni OS što je tada značilo naljepnicu.....

 

................ opet ne možeš za takve potrebe kupiti licencu na ebayu osim ako ti ispostave i R1 račun, zar ne?...........

 

S obzirom da u ovoj temi debatiramo o legalnostima i količini novca , onda ti tvoji neodređeni izrazi  ( malo, nespretno, možda, detalj, pomažem,..) su preneprecizni i kao što vidiš taj čas odvedu na potpuno krive zaključke.

 

Glede kupovine u inozemstvu : u hrvatskoj se jako puno toga uvozi, i naravno da i firme uvoze , što znači da je zakonski riješeno kada i kako ćeš uvesti neki artikal i kojom ćeš to papirologijom  popratiti a da bi sve bilo ok kada dođe neki nadzor. I softver je roba, tako da i njega možeš kupiti u inozemstvu, bilo putem nekog webshopa ili u direktnoj komunikaciji sa nekom tvrtkom , i taj softver može biti  već negdje i korišten dotada ( rekli bi "polovan" ... ).

 

Ljepo od tebe što ti pomažeš mami , ali u sferi  pravnih savjeta  joj svakako nemoj pomagati  jer nisi dorastao tematici ( nemislim time ništa loše jer nemožemo biti svi za sve, a za pravnu tematiku baš moraš biti i srcem i dušom unutra plus godina i godina iskustva inače bi nekome mogao prouzročiit debele troškove ). 

 

 Sve vrlo pokvareno izvlačiš iz konteksta!

 

Zašto nisi citirao i ovu rečenicu odmah ispod ovog što si citirao: "Lani je došao inspektor tražeći R1 račun za windowse rekavši da naljepnica nije dovoljna. " ?

 

Nisam rekao da sam se nespretno izrazio nego nesretno. Zapravo sam citirao inspektora. Ako mi je promakao koji detalj, ježi ga, promakne nešto svakome.

 

Zašto IZMIŠLJAŠ da ja pomažem mami sa pravnim savjetima? Ja samo prenosim ljudima moje (naše) iskustvo u vezi onoga što je INSPEKTOR rekao. Niti sam tvrdio da poznajem zakone toliko u detalje niti da poznajem MS EULA za ikoju verziju MS OS-a

Ja samo savjetujem ljude da se malo raspitaju prije nego kupe neku licencu sa ebaya za namjenu za koju trebaju.

 

Štoviše, koje li ironije, ti si taj koji ovdje govori da poznaje zakone i EULA-e i priča što je a što nije legalno i što inspektor može i ne može, što meni zvuči kao pravni savjet. Jedino što ja savjetujem ljudima je "ako ključ otljučava windowse ne znači nužno da je legalan".

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2018 19:20 (Mandor).
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

@stric jura

Ministarstva i razne vladine agencije ( i pripadajuće im inspekcije ) su rasporedjene teritorijalno po zupanijama i gradovima, te se prilikom vrsenja nadzora moraju drzati tih administrativnih granica.

Po prijavama se mora postupiti, a ako je u tom mjesecu odradio sve pristigle prijave, do kraja mjeseca tzv inspektor nemora vise nikaj, a ako bas hoće onda ode u firme po vlastitom izboru ali unutar teritorijalne jurisdikcijske granice.

Ko se di i za kaj ogrebe....no coment...ili kako bi rekla većina odvjetnika: klijent nema nista za izjaviti....


@mandor

Citas bez razumijevanja , a i nadalje si krajnje neprecizan. Ocigledno nisi se bas nahodao po sudovima. Da smo na parnici, ja bih te pitao da li su to tvoje rečenice, a ti bi samo mogao odgovoriti da jesu ili nisu, i nista drugo ti sudac nebi dopustio da ti tamo radis litaniju oko indicija vadjenja iz konteksta.

Ja sam rekao da je lijepo da pomazes mami ( i pritom nisam striktno navodio podrucja u kojima joj pomazes ), a zatim sam rekao da se neupustiš u to da joj pomazes pravnim savjetima ( sto znaci da ja nisam konstatirao dotadasnje tvoje radnje niti sam iznio tvrdnju da joj ti jesi ili nisi dotada pravno pomagao ) nego je to bio prijedlog koji se odnosi na tvoje buduće radnje. Ta dva misljenja sam stavio u jednu recenicu, odvojio zarezom, ali ti si to toliko povrsno procitao da uopće nisi uočio vremena glagolskih radnji ( inače gradivo osnovne škole... ) niti kriterij dovrsene prošle i buduće pretpostavljene radnje.



15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

@Bunker

Tvoj tekst :"Ljepo od tebe što ti pomažeš mami , ali u sferi  pravnih savjeta  joj svakako nemoj pomagati  jer nisi dorastao tematici ( nemislim time ništa loše jer nemožemo biti svi za sve, a za pravnu tematiku baš moraš biti i srcem i dušom unutra plus godina i godina iskustva inače bi nekome mogao prouzročiit debele troškove ). "

 

Dakle, vrlo jasno kažeš da nisam dorastao tematici pravnih savjeta. Čime ponukan? Zašto tvoji odgovori prema meni sadrže tvoja mišljenja o mojim sposobnostima pravnog savjetovanja?

Time impliciraš da sam iznosio tvrdnje kojima bi se ljudi trebali povoditi u pravnim pitanjima. Ja nisam rekao da znam da li treba biti ovo ili ono već samo što je ustvrdio državni organ nadzora.

Ako su lagali mene i ja lažem vas. Nije rekao da naljepnica više nije potrebna. Nismo ga se ni sjetili pitati jer zašto bismo? Rekao je da nije dovoljna. Ako je on bio neprecizan, pa i ja sam... ili nisam jer sam ga točno citirao? 

Meni se čini da sam upravo ja taj koji pokušava ljude informirati o mogućim troškovima i time im pomoći. Jesam li krivo učinio kad sam citirao INSPEKTORA?

Ti si jedna velika cjepidlaka. To ti sigurno pomaže oko pravnih pitanja. Isto tako, ide ti govor s visoka s izrazima "lijepo da pomažeš" i "nisi dorastao" kao da govoriš djetetu. Ije i je, te interpunkcija ne toliko.

15 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

-neki stvarno ne znaju kad sjahati s mrtvog kljuseta.. a modovi mudro šute.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Mandor kaže...

.....Tako ti dođe inspektor pa kaže moraš imati naljepnicu i obavezno račun na firmu/obrt za taj OS. Pa ti njemu objašnjavaj zakonske propise.....

 

 

Mandor kaže...

....Ali, ponavljam, više od jednog inspektora je izjavilo da treba imati i naljepnicu na računalu i račun za softver. Negdje su dobili takve upute.....

 

 

Mandor kaže...

 

 Nema veze što je naljepnica na računalu jedna, a ručun za drugu licencu, jer je inspektoru bitno da vidi oboje. .....

 

 

 

 

 

Mandor kaže...

...Ja samo savjetujem ljude da se malo raspitaju prije nego kupe neku licencu sa ebaya za namjenu za koju trebaju....

 

..... Jedino što ja savjetujem ljudima je "ako ključ otljučava windowse ne znači nužno da je legalan".....

 

 

 

 

Mandor kaže...

 

 

....Dakle, vrlo jasno kažeš da nisam dorastao tematici pravnih savjeta. Čime ponukan? .......

 

....... Ije i je, te interpunkcija ne toliko.....

 

Iz tvojih gore citiranih izjava se vidi da iznosiš tvrdnje  koje su potpuno pravno ( činjenično i formalno ) netočne. Više puta si tvrdio da je ta naljepnica obvezna i pritom je nebitno da li si ti to sanjao ili si imao božansku viziju u kojoj ti se to objelodanilo. Činjenica je da si ti to pismeno izrekao . Tražio sam te link na zakon i članak koji propisuje obvezatnost te naljepnice i taj link nam nisi nikad priložio, a jedino zakonski članak koji propisuje obvezatnost naljepnice bi potvrdio istinitost tvojih gore citiranih tvrdnji.

 

 

A windowsi su inače zaključani, pa im treba neki ključ koji bu ih otključao ili......??? ( vezano uz tvoju izjavu  o  ključu koji otključava windowse )

 

 

Ije, je ,pravopis i gramatika... su bitni , no nisu presudni faktor koji bi moje tekstove učinio nejasnima ili neshvatljivima. Otvori novu temu o pravopisu, gramaticu, fonologiji, morfologiji, sintaksi, semantici ili pragmatici pa tamo možemo u takve detalje. Moje pravopisne greške su danak pisanja na smartphoneu ( ekran nije baš prevelik, prsti podeblji , autokorekcija neprecizna ) , no te pravopisne greške niti na koji način nemjenjaju smisao izrečenoga niti bi smisao bio drukčiji da je sve gramatički točno.  Ja sam tebi skrenuo pažnju na neprepoznavanje vremena glagolske radnje ( ako si zaboravio to je : prezent, perfekt, aorist, imperfekt, pluskvamperfekt ...) , na nepoimanje  načina glagolskog oblika ( ako si i to zaboravio : imperativ, kondicional I., kondicional II ) a nebi bilo loše niti da obnoviš znanje o razlikovanju glede konjugacije ( sprezanje glagola )....

 

 

 

 

ihush kaže...

-neki stvarno ne znaju kad sjahati s mrtvog kljuseta.. a modovi mudro šute.

 

Pa dobro..jel..sad ako malo kreativno gledamo tema i je legalnost i cijena windowsa , tako da epopeja o toj naljepnici se može svesti pod kontekst legalnosti ( hipotetski kada bi bila obvezna onda bi nepostojanje te naljepnice automatizmon značilo neki vid nelegalnosti ) , a spike o ključu,cjeni na ebayu i sl se isto u širem kontekstu može gledati kroz prizmu rasprave o cjeni...

 

Jbg, onaj lički sudac nam je dao širi uvid u kreativno shvaćanje prava ......

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.2.2018 12:53 (bunker).
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
bunker kaže...
Iz tvojih gore citiranih izjava se vidi da iznosiš tvrdnje  koje su potpuno pravno ( činjenično i formalno ) netočne. Više puta si tvrdio da je ta naljepnica obvezna i pritom je nebitno da li si ti to sanjao ili si imao božansku viziju u kojoj ti se to objelodanilo. Činjenica je da si ti to pismeno izrekao . 

Nisam niti jednom tvrdio da je naljepnica obavezna. Samo da je meni rečeno da je. 

Ali to nije bila bit nijednog od mojih postova nego upozorenje da treba imati R1 račun za licencu. Samo to.

15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Mandor kaže...
bunker kaže...
Iz tvojih gore citiranih izjava se vidi da iznosiš tvrdnje  koje su potpuno pravno ( činjenično i formalno ) netočne. Više puta si tvrdio da je ta naljepnica obvezna i pritom je nebitno da li si ti to sanjao ili si imao božansku viziju u kojoj ti se to objelodanilo. Činjenica je da si ti to pismeno izrekao . 

Nisam niti jednom tvrdio da je naljepnica obavezna. Samo da je meni rečeno da je. 

Ali to nije bila bit nijednog od mojih postova nego upozorenje da treba imati R1 račun za licencu. Samo to.

 -jesi, tvrdio si, kao što to u idućoj rečenici objašnjavaš, tako ti je rečeno.. a eto, mi ti sad kažemo dugačije :) ..

-r1 nema veze s licencom-valjanosti. R1 je samo naša izmišljotina, porez, sve u frimi mora biti vlasništvo firme, plaćeno računom firme a na r1 računu su (samo) ti podaci kojima se upravo to dokazuje, kao što na osobnoj piše ime osobe. R1 je svaki račun koji sadrži te podatke, dok maloprodajni može biti za nepoznatog kupca (bez podataka) i upravo u tome je problem jer bi neki 'pero perić' mogao kupiti licencu i dati ti račun.. to sa soft-licencama nema nikakve veze, nema veze s vlasnikom MSom, isključivo zbog države-poreza i muljaža. Globalno, račun može biti bilo kakav, na škarniclu.. i tako prijaviš (trošak/porez) ako te u tome kao nekoj muljaži uhvati porezna (US popularna IRS) tad naplate gadno.. do tad je nevažno.

-možeš kupiti valjani key-licencu npr na ebayu, jedini koji se pita je MS i ako provjera-aktivacija prođe, tad imaš valjanu licencu-aktivaciju. Inspektor ne može izvuči drugačiji zaključak, odnosno može taj tvoj koji ti daje takve izjave.. (ali ne uzimaj ga za nešto relevantno, nije).

-već patr godina ih nema.. posustali. ušli smo u EU, globalno tržište, online.. i sve se mijenja. Pošto ne postoji zabrana kupnje softa/licence online, tad ne može biti zabranjeno firmi kupiti licencu s ebaya i nema pri tome nikakvog kršenja zakona. (jedino od strane inspektora koji ga tako tumači..).

-.. jer neće ebay zbog pravilnika u HR mijenjati račun-podatke, dok se sama transkcija obavlja elektronski preko banke-žiroračuna i vidljiva je u knjigovodstu. Tad je apsolutno nevažno ima li račun na sebi taj podatak, jer je žiro ono preko čega je plaćeno, vlasništvo firme, pa i u slučaju problema, bit će npr povrat uplaćenog na taj račun. R1? .. bilo nekad, sad šute.. ali, i dalje, svim firmama radije imajte r1 nego se oslanjati na razum i tumačenje zakona, manje živaca. Pri tome ćete npr češkoj firmi platiti licencu cca 400kn i dobiti odovarajuće formalan r1 (kojeg bi i sami mogli natipkati u npr wordu.. i dati inspektoru ako je to jedini problem, tj on bi ga morao prihvatiti kao papir koji je tražio, dok je knjigovodstvena isplata s računa firme uredno vidljiva.. ako pak netko nema uredno knjigovodstvo, tad je u tom prekršaju, nema veze s licencom).

 

ozbiljno (za istač!) ako ste kupili preko računa firme, nema baš nikakvog razloga da isti ne natipkate i isprintate.. to nije falsifikat, odnosno, dok inspektor nema jurisdikciju nad ebayom ne može ni vidjeti njihov original, na kojem su opet svi podaci transakcije identični, uz dodatak da se dotipkali svoj OIB-MB.. a to nije falsificiranje, nego ispis r1 računa.

-hint, korišteno za slične nabave softa (nema u HR distribucije), iskorišteno mjesto za adrsu-više redova.. upsi podataka i račun je najnormalnije važeći, nije muljaža, nije fejk, nije utaja poreza ili kršenje licence (jer MS ne određuje račun) itd.. Dovoljan dokaz je sama bankonva transakcija, žiro, dok sve firme upravo zato moraju koristiti žiro za plaćanja, dok kućni-osobni mogu tekući (nad kojim država formalno ne provodi nadzor bez sud.naloga..).

 

Sve mora biti uredno, knjigovodstveno, bez muljaža troškova-poreza.. a malo je takvih firmi (ili ima previše onih naivaca koji misle da se nešto treba knjižiti pa brisati-muljati..), tad je svaki račun=r1 i uopće nije uvijet za kupnju licence (osim što je to izum inspektora i države, specifično za RH). Kad firma ima čite račune, inspektor odskaluće i bez da ga džonom tjeram, policiji na cesti kad zatraži dam vozačku-prometnu, zahvale se, ja njima i to je to. Razlike nema. (ne odnosi se na one koji nemaju vozačku ili su pri tome pripiti i sl. .. a upravo po tim drugim osnovama svi trkeljaju o kaznama za soft-liecence, .. koje nikakve veze s počinjenim djelom i kaznom nemaju, pa do tog da je inspektor kao normalno živo biće bio vrlo podmitljiv..).

 

Tema, win, licenca. Ne utržak ili protupožarni aparat, ne poslovanje na crno i sl. ili kako je samo (jedan stari domaći film) inspektor Vinko naivac, ostali su 'normalni'.. :) -nema ih više, nestali.

 

ili jednostavnijim riječnikom.. ako firma kupi preko računa (žiro), tad je sva papirologija R1, vrijedi. Ako kupiš na placu za keš, tad nemaš r1.. Kupnja online je bankovna transakcija, time eliminira keš-plac/na crno. Time je sve pod R1 papirologijom (termin koji koristi bunker str.prije).. i tad vrijedi. Svaka kartična transakcija je R1 (podaci), jer je kartica na ime firme (ili osobe za osobnu potrošnju). Pošto se na soft ne naplaćuje carina (znanje nije podložno carinjenju, bio bi sam medij da se soft nosi npr na cdu..), nema prepreke kupnji licence, pogotovo što sam soft uopće nije spomenut. Soft licenca kao carinska kategorija nije izdvojena, nema nikakve zabrane kupnje licence bilo gdje, dok država (i tržišna pravila EU) ne može određivati od kojeg (lokalnog) trgovca nešto moraš ili ne smiješ kupiti, pa i direktno iz kine.. ili usa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2018 17:29 (ihush).
15 godina
online
Windows - Legalni, za sitan novac

Ispravak netočnog navoda....došli su iz revizorske firme...moje isprike...nisam imao sve informacije...

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

pozdrav kupit cu novi laptop i na njega bi stavio win 10 pro vidim da se cd keyevi prodaju za nekih 5 dollara!?

e sad gdje da skinem 10 i onda da ukucam cd key?imate li ikakav savjet?hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
unky kaže...

pozdrav kupit cu novi laptop i na njega bi stavio win 10 pro vidim da se cd keyevi prodaju za nekih 5 dollara!?

e sad gdje da skinem 10 i onda da ukucam cd key?imate li ikakav savjet?hvala

-zašto ne kupiš s win10? Reazlika je obično oko 200kn ali si tad miran outofbox..

-gdje? bilo koji shop.. ne pekara/željezara, npr ms, pa uptipkaš u google npr win10 down i vjerojatno je prvi link upravo msova str s msovim msctoolom za dl i kreiranje instala.

-već koju godinu, može i bez keya, instaliraš, vidiš, pa ako želiš kupiš key i aktiviraš, dok je svaka kupnja bilo čega recimo rizik kupca.. ponekad povezano s cijenom.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

-neda mi se gledati linkove (ne zanima me..) :) .. ako nisu identični, tad ništa od usporedbe cijene s-bez win..

-ram je lako dodati (ali pripaziti, nove serije imaju zalemljen jedan keks, samo drugi je za proširenje.. i ako je u njemu keks (dimm) tad ga 'bacaš'..

-ako usporediš cijene s/bez OSa, ovisno o trgovini (marži-rabatu/akciji).. ponegdje nađeš jeftinije s win nego bez, ponekad je garancija npr 5g ili dobiješ torbu.. pa sve to može utjecati na tovj izbor kao i odabir trgvoine zbog natezanja oko garnacije.. npr izbjegavati webshop ili sl..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

ok hvala na svemu!

surfam i trazim dalje obzirom da mi je problem staviti 10 gore mislim da cu traziti sa instaliranim win laptop

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

-ili se začudiš kako je to danas lako.. 99% klik-next (odbiti sve ponuđeno).. pa i bolje nego oemovsko smeće koje dođe, ali .. istovremeno, ponekad je taj soft potreban, ponekad je poželjno obrisati oem install i napraviti clean.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Windows - Legalni, za sitan novac
expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice