Windows - Legalni, za sitan novac

poruka: 117
|
čitano: 62.602
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windows - Legalni, za sitan novac".
7 godina
protjeran
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

Moze mala tvrtka kojoj ne treba remote, mmc i AD. Dakle gdje je sve u jednoj prostoriji sa max 10 ljudi.

 

Ostali moraju platiti vise za pro.

14 godina
online
Windows - Legalni, za sitan novac

Gdje piše da je to do max 10 ljudi? Što ako nemam potrebe koristiti značajke koje ima Pro verzija a imam 50 računala?

Recimo imam učionicu s 30 računala gdje ljude učim osnove a hoću biti legalan?

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Čitatelj kaže...

.. Dakle gdje je sve u jednoj prostoriji sa max 10 ljudi.

 

Ostali moraju platiti vise za pro.

 -svašta.. kao da je broj korisnika kriterij, .. -nije. Ono što trebaš/koristiš, to je kriterij, radi ili ne radi. Naravno, USAeovske 'dimenzije' koje kad kažu veća-velika frima (u kontekstu licenci, korporacija) se misli na tisuće... + serveri i ostalo što uz to ide, to pak nema baš nikakve veze s 'našim' dimenzijama, klasičan uredski job, knjigovodstvo, servis, .. projektni ured, građevinci, nešto peto. Kompanije će isključivo zbog cijene-količine sasvim drguim kanalima nabavljati i plaćati licence, ne po komadu (a za to su male frime, premale, nema MSovog predstavnika-trgovca kojij bi njima prodavao osim što pošalje u obližnju trgovinu).

 

+ kao btw, VLK i sl. licence/cijene, recimo da je kranja maloprodajna cijena uračunete oem licence pro cca 200kn (sa svim porezima, maržama), sve iznad tog je 'iz treće ruke' tj cijena nekog posrednika.

+ teško je govoriti o (samo) cijeni win-OS-licence.. jer se ugl računa i MSO+ostalo (serveri, ostatak tehnologije koje s time ide, .net, cloud, storage, azure itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.1.2018 16:15 (ihush).
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

@shockwave

Ima neki posebni razlog za nabavku ključa ? Mozda nisi upoznat, ne bez keya nebudes mogao odraditi aktivaciju, no to neutiče bitno na funkcionalnost ili upotrebljivost. Kako veliš da ti treba za pokućnu upotrebu, radiće win fino i bez aktivacije.
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Ja govorim da možeš kupiti licencu sa MS Storea i ne dobiješ nikakvu naljepnicu. Imaš račun i pokaži inspekciji da si legalno kupio OS. I to ne mora biti MS Store može biti taj žnj.to.

Jednako kao što u VW salonu kupiš novog Golfa ili onog Shoroom Golfa, oba su nova. Ili u Žnj salonu koji isto tako ima novog golfa.

Priči bi se dala natezati počevši od EULE do Kulina Bana i dobrijeh dana.
Kupljen Windows i uredno aktiviran je ORGINALNI Windows.

Slična priča je bila o HSGT 8TB HDD-ovima koji su se prvo pojavili, pa kod nas to izgleda pijaca, a ne u njihovim dućanima koji izgledaju kao Appleovi ispod kojih teče ZEN rijeka i liječi kurije oči ;)))
Because anything Korea does, Japan does it better.
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Envy kaže...
Ja govorim da možeš kupiti licencu sa MS Storea i ne dobiješ nikakvu naljepnicu. Imaš račun i pokaži inspekciji da si legalno kupio OS. I to ne mora biti MS Store može biti taj žnj.to. 
 
..

 -zato se pita, frima ili kućni.. .kućni korisnik, nikome, nikada ne mora ništa dokazivati (računom), nema inspektora. Po zakonu, račun možeš baciti izlaskom iz trgovine. (točka). Jedino se MSa pita jel key važeći, ako prolazi aktivaciju tad jest. (točka) i država-inspektor s tim nemaju baš ništa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Ovo s licencama kako ljudi kažu ako radi, boli me briga. Upravo to je pitanje. Hoće li raditi i dalje dok god ti trebaš da radi. Za sada se pokazalo da da.

Što se tiče ovih poslovnih i "ja ću inspektoru pokazati ovo i ono" to si objesite mačku o rep. Ako ti inspektor kaže da moraš imati i naljepnicu i račun (a nama je) i dok ti njemu govoriš europski sud ovo i ono on slaže u glavi da li će te zatvoriti i koliko veliku kaznu ćeš dobiti. Kad dobiješ kaznu probaj ju ne platiti pa riskiraš ovrhu, blokadu, zatvaranje što god. A kasnije možeš ti tražiti pravdu na hrvatskim i europski sudovima pa ćeš sam provjeriti koliko je izvjesna. Pune su novine onih koji se čude kad im zatvore lokal jer terasa za pušenje nije imala odgovarajuću ventilaciju ili bila otvorena s dvije strane (50%). Pa mogli su nam napisati kaznu, zašto nas zatvaraju buuuhuu.. Zato što se praviš pametan, eto zašto.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

-sve se mijenja.. pa tako i to (inspektor-kontrola za licence..). Nema ih već +2god.. pogodi zašto? Praktički nakon uvođenja fiskalizacije, nitko tko npr izdaje račune nema problema s licencom, jer su svi pribavili valjanu licencu.

-inspektor je inzistirao na naljepnici dok je takva bila politika licenciranja (MSova), kao i ovisno o samoj licenci, to je isključivo za OEM (istina, najčešća bog cijene). Od w8 se uklanja, dok je MSova ponuda besplatne nadogradnje/zamijene (staro za novo) w7-8 na w10 eliminirala sve takve nekadašnje uvijete-licence.

-ne trkeljaj o licencama nego ih pročitaj. To ne određuje ni inspektor, ni država, nego MS. U licenci piše sve, dok u uputama za npr sys.buildera piše i određeno mjesto gdje licenca tad mora biti istaknuta (zaljepljena).. ali to je prošlost. Za w10 toga jednostavno nema. Gledaj godine i kad je koji winver na tržištu. Uvijete licence određuje MS.

-sve što inspektor radi (i prije) je provjera odgovara li zatečeno stanje u firmi poslovnim knjigama, dok je firma dužna imati račune 10god. kao i račune za sve što posjeduje firma. Obožavali su soft licence, kao izvrstan izvor 'dodatnih' prihoda. Nema više. Danas je 2018.ma, ne 2008.ma..

 

btw, uspoređivati s npr ventilacijom za (ne)pušaće ili neki drugi propust u poslovanju je besmisleno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2018 10:20 (ihush).
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

@mandor

Inspektor radi temeljem zakonskih propisa, i nemoze ispisati niti kaznu niti prekrsajni prijedlog ako radnja ili stanje za koju te on tereti nije u nekom zakonu opisano kao kažnjiva.

Shodno tome, imaš link na zakon i članak koji propisuje obvezatnost naljepnice ?

Postupanje inspektora nije kraj nego pocetak nekog kaznenog ili prekrsajnog postupka, tako da je jos dosta radnji i koraka cak i da ti stisne prijavu usljed njegovog neznanja, needuciranosti i sl....
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

Haaahahahahahah

Daj, jesi smiješan.

Da radi inspektor temeljem zakonskih propisa. Terbao bi. Ali od grada do grada se fokusiraju na razne stvari.

Evo ti jedan primjer. Kafić. Dolazi inspektor i kaže kazna jer nema na svakom stolu cjenik. Pa kako ja onda skoro svaki dan u Zagrebu pronalazim kafić koji nema na svakom stolu cjenik?

Tako ti dođe inspektor pa kaže moraš imati naljepnicu i obavezno račun na firmu/obrt za taj OS. Pa ti njemu objašnjavaj zakonske propise.

Pozovi me da dođem vidjeti kako se ti obračunavaš s tim. Samo javi dovoljno rano da stignem usput stati po kokice.

7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

@mandor

Pojma nemas o tome o cemu trkeljas.

U cl 10 st 5 zakona o ugostiteljskoj djelatnosti ti je opisana obveza sa cjenicima u ugostiteljskim objektima ( https://www.zakon.hr/z/151/Zakon-o-ugostiteljskoj-djelatnosti ) . Znaci, zakon to propisuje, sto omogućuje inspektoru da pokrene prekrsajni postupak, no isto moze izreći i upozorenje. A moze se i praviti da to nije uocio.

A sada ti daj link na zakon i clanak koji propisuje obveznost naljepnice ( jer tvrdis da te inspektor moze za to kazniti ) .
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Mandor kaže...

.. kafić koji nema na svakom stolu cjenik?

Tako ti dođe inspektor pa kaže moraš imati naljepnicu i obavezno račun na firmu/obrt za taj OS. Pa ti njemu objašnjavaj zakonske propise.

Pozovi me da dođem vidjeti kako se ti obračunavaš s tim. Samo javi dovoljno rano da stignem usput stati po kokice.

-mora imati i sanitarni čvor/wc.. ali to nema veze s temom/licencom .. tak da ipak trkeljaš :)

-inspektor kojem se moraju objašnjavati zakoni/propisi neće dugo ostati na tom radnom mjestu (ukoliko se neće pridržavati zakona, uz omiljenu mitologiju..). Ni to veze s ničim nema..

-ili kad već 'imaš kokice', updejtaj licenčne uvijete, iz doba dinosaura/XPa.. jer MS mijenja EULAe češće nego netko čaprape, a upravo to je licenca-uvijet, ne neki HR zakon koj ibi išta takvog mogao propisivati. Kad daš dokaz da se u 2018toj traži naljepnica-OEM licence na računalu, koje btw može biti legalno-legitimno upgejdano s npr w7-8 na w10.., tek tad ćeš biti uvjerljiviji u šeretskom iskazu i grickanju kokica.

- Ako itko propisuje uvjete licence, to je MS i njegova EULA. Pročitaj malo, informiraj se.. i dinosauri (kao i takve licence) su izumrli.

- firma mora imati dokaz vlasništva svega što je u posjedu firme, r1-mb-oib, za stol, stolac, računalo, soft.. jednako. To s naljepnicom baš nikakve veze nema i može biti porezni prekršaj (uz pirateriju ako je download torrentom ili crack..).

- sve što se nalazi u firmi, je odgovornost firme, pa tako i npr računala na servisu, moraju biti jasno označena-izdovjena, inače bi za to slijedile kazne ali ne zbog neke naljepnice mikimausa na kućistu..

 

edit: + poseban dodatak.. inspektor pita (traži dozvolu-pristanak) za provjeru-pristup računalu. Ovisno o poslu, (npr ja odbijem) možeš ga otkantati. Naravno, kad si miran za licence, kad postoji tajnost i sl. .. i kao za sve, tad mu je potreban nalog/policija/sud da bi prismrdio računalu. Zatečeno stanje je ono što on npr vidi-čuje... npr glazbu radio stanice, tad si dužan plaćati RTV pristobu. Čisto kao hint kako zakon funkcionira i kako se korisnik koji ne mulja može postaviti (džonom) .. ili mu jednostavno dozvoliš, kad već lijepo pita.. no zakon je zakon, vrijedi isključivo kao zakon, ne kako se netko smisli.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2018 15:16 (ihush).
15 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Mozes ti otkantati inspektora ali to ti je onda jos veci problem jer ti ne mozes imati 100% sve cisto u kafica da se postavis na trepavice. Ovo govorim kao voditelj kafica 10 god, inspektor ce ti uvijek naci neku sitnicu za koju te moze kazniti tako da nema se nikakvog smisla prepirati s njima. Meni su u jednom danu znali doci 5 inspektora, ali sva sreca svi normalni i vidjeli da je guzva pa su imali strpljenja. 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

Pa naravno. I inspektori su ljudi sa svim ljudskim manama. Čak i onaj najempatičniji bi se mogao u monstruma pretvoriti ako ga uvrijediš i sl...

Svakome se moze nesto pronaći za kazniti ga, no inspektori ( i ostali drzavni sluzbenici na sl poslovima ) prilikom zaposlenja ( a posle jednom godisnje na sistematskom ) se testiraju sa vise psihotestova pa bi to trebalo bar smanjiti mogućnost da se u te redove uvuče neki egocentricni, poremeceni, osvetoljubivi, besćutni karakter...

15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Patrick_cro kaže...

.. uvijek naci neku sitnicu za koju te moze kazniti tako da nema se nikakvog smisla prepirati s njima...

- ovo se odnosi isključivo na licence-soft, ostalo nema veze, kao i razne djelatnosti (kafići.. gotovina) koje nisu usporedive s 'normalnim' poslom npr soft firme.

- nema prepiranja, jednako kao što se to ne radi s policijom.. nego ili si kriv ili nevin. To, kao zakon jednako vrijedi i za drugu stranu, inspektora. Pravila ponašanja i ograničenja zakona.

Inspektor npr ima pravo ući u firmu, zatražiti bilo što (poslovni podatak, ne šlag s jagodama..) i dobiti odgovor. Obična osoba s ceste ne može ući u firmu, jednako kao što ne može ući u tuđi dom bez dpouštenja vlansika. To je sve što inspektor može. On može tražiti pristup računalu, može ga dobiti ili ne. Ako pita za licence, pokžeš, ako pita nešto treće, pošalješ ga odgovarajućoj službi/osobi npr knjigovodstvo. Firme koje ne posluju kao kafići, nemaju sitne računčiće i sl. osim protupožarnih izlaza i sl. nema što konrolirati. .. ili, što će inspektor vidjeti u npr nekoj konzumovoj trgovini, možda cijena na kasi nekog artikla ne odgovara cijeni na polici (kazna), možda netko radi na crno (kazna), možda.. a licence? (tema?) .. što će pitati blagajnicu za win (nevažno koji OS koriste). ili što će u trgovini gdje djelanica ima kasu na ruci-ključu, kasa se promjenom djelatnika vadi-nosi.. i to zbog interesa vlasnika i odnosa prema radniku (kontrola/krađa) a ne zbog interesa inspektora-države kao što je to u kafiću..

-nisu kafići jedini biz, ne treba tako gledati kriterij i tumačiti po tome što inspektor radi, što smije a što ne.

-za pristup odgovarajućim podacima, mora imati odobrenje nadležnih ili sudski nalog. To nije odkantavanje, to su pravila struke-zakona, kao npr zaštita osobnih podataka i ne može on po njima nešto čačkati-tražiti.. i to nije dio nadzora, tj on nadzire pravilnost poslovanja primarno prema državi-porezu, ne ulazi u poslovne podatke ili osobne podatke. Nisu sa računalima samo kase-računi-knjigovodstvo.. ima toga još :) i tu inspektor nema što tražiti, tj ako mu se googla ima svoj mobač.

 

-edit: .. odnosno, ako mu neovlašteno omogućim pristup takvom tipu podataka, tad kršim zakon.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2018 11:35 (ihush).
15 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

A da je to tako kako ti kazes bilo bi super, u praksi to nije ni slicno, a sta se tice velikih trgovina njih ne smiju dirati jer pune drzavni proracun vise nego dok bi bio zatvoren, bilo je vec primjera gdje su pojedine trgovine imale viska i do 8mil kuna i nikom nista jer bi bila veca steta njih zatvoriti pa makar i na jedan dan. Ja govorim iz prakse a ovo tvoje je samo mlacenje prazne slame jer tako ne mozes poslovati, a ti se jednom zamjeri inspektoru i da vidis kako ces brzo dobiti kaznu jer ce ti uvijek naci neku sitnicu za koju te moze kazniti a kazne su drakonske, njih ne zanimaju mali obrtnici nego samo kako popuniti drzavni proracun.

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

isklučivo se govori o licencama.

znam kakve su kazne

kažnjeni su oni koji nisu imali odgovarajuće licence.

 

sve ostalo nije tema, mada je možda netko kažnjen za višak u kasi, za pijanu vožnju ili protupožarni aparat.. to su pravila/zakoni za konkretna djela/struku koji baš nikakve veze s licencom nemaju.

 

edit: ok, krivi su i 'mediji'.. koji su godinama tako prenosili viejsti... (uhićen kriminalac, ali u naslovu pljene računalo zbog downloada.. i posjedovanja nelicenciranog softa, dok za to ne postoji ni jedan sudski proces-presuda na svijetu. Uhićen zog težih kriminalnih djela, ali naslovi su bili za soft-pirateriju. Karikirano, kao da pljačkaša banke kaznimo za neindetificiranje/nošenje čarape na glavi ovlaštenoj osobi u krađi i igoniramo oružanu pljačku kao djelo)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2018 11:48 (ihush).
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

@patrick

Pak si se zaigrao csy-a.... 😊

Kazes da imas 10-godisnje iskustvo u vodjenju kafića. Ok, ajmo to uzet kao relevantno.

Drzavni inspektorat je ukinut kao zasebno tijelo, a zakon o drzavnom inspektoratu je stavljen van snage. Nakon toga su ti djelatnici rasporedjeni po raznim ministarstvima i vladinim agencijama koji provode od tada inspekcijski nadzor svaki za svoj dio resora.

Znas li iz kojeg ministarstva ili agencije će doći djelatnici u cijoj je zakonskoj ovlasti provjera licenciranosti softvera i znas li njihove zakonske ovlasti, i znas li tvoja prava kao subjekta nad kojim se provodi inspekcijski nadzor ??

👮

15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Nisam se ja niceg zaigrao, pitaj bilo kojeg voditelja kafica pa ces vidjeti kako stvari idu iz prve ruke, ako nemas nikakve veze u poreznoj onda si nahebao ako im se zamjerio, jer ti ne mozes biti 100% u svakom trenutku i samim time te on moze kazniti kad vidi propust, a vjeruj mi propusta ce uvijek biti dok nastane guzva, od viska u novcaniku, od pogrešne narudžbe itd, od krivog doziranja. Ocito nisi radio taj posao pa ni neznas kako je to psihički iscrpljujuće imati uvijek sve 100%. Eto ako otvorim kafic ja te zaposlim kao voditelja i ako bude uvijek sve 100% ja ti poduplam placu, ali ako dodje inspektorat i dobijem kaznu ti placas. Mali obrtnici uvijek nahebu jer se drzavi hebe za njih. Neznam jer ti uopće pratiš novine, ali bilo je pun klinac slucajeva da te zatvore radi viska od 1kn, to je bio slucaj u Zadru ako se ne varam i kazna od 50000kn, to je bio neki mali ducan. Drzavni inspektorat je imao ovlasti sve kontrolirat, neznam kakve su im sada ovlasti, ali pretpostavljam da mogu sve. Daj mi reci zasto recimo nisu zatvorili Kaufland koji je imao 8mil kn viska a zatvore i kazne obrt koji ima 1kn i 20lipa viska, znam da je bila neka smijesna cifra. I dalje se udara po malim dok velike nitko nista ne pita i ne dira ih se.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

Druze Patrick, jako si povrsan, i skaces sa teme na temu, neosporavas iznesene argumente i pokusavas usmjeriti raspravu u posve nebitnom smjeru.

Jesam ti lijepo napisao da je drzavni inspektorat ukinut, a ti se u komentaru nakon toga pitas o danasnjim ovlastima institucije koja je ukinuta.

Pitah te da li znas uopće koja je ustanova u rh ovlastena za provjeru validnosti softvera, i to pitanje si potpuno ignorirao.

Pa zar nisam i ja iznio stav da nema te osobe ( i fizicke i pravne ) kojoj nemozes iskopati neku kaznjivu radnju, no ti pretjerujes u smislu pridavanja nekakvih bozanskih moći "inspektorima" iako vjerujem da znas da on vrlo vrlo lako izgubi svoj posao. Javnost i novinare bas briga za 19 kn viska u konobarskom novcaniku, no na negativna postupanja javnih i drzavnih sluzbenika su vrlo zainteresirani ( vidi primjer friški ortopeda iz dubrave kako svi vole o tome nekaj reći... ).

Ja znam ( sjeti se hrt teme i gdje sam i koliko radio ) da je ugostiteljski rad podlozan mnogim zakonima ( stotine puta sam bio prisutan u tim nadzorima ). Ako se vratis par komentara unatrag vidjet ćes da govorimo i trazimo zakon i clanak koji propisuje obvezatnost naljepnice glede softverske licence i sl, i ako ti se diskutira o nadzoru ugostiteljskih objekata otvori odgovarajuću temu i ja ću ti rado iznijeti kako je to izgledalo iz perspektive inspektora koji dolazi izvrsiti redovni il izvanredni nadzor....

😊
15 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Ti ces meni objasnjavati kako su inspektorati radili 10god dok sam vodio kafic. Samo za tvoj info u turistički grad sa 3000stanovnika iskrcalo se 2 busa inspektorata, namjera je bila popuniti drzavni blagajnu, taj dan mi je doslo 5 grupa inspektorata, nekad 1 nekad vise njih, procitaj si malo po novinama sta su radili i za sta su ljude zatvarali a to da samo tako mogu izgubiti posao je besmislica jer ipak je to drzavni sluzba a i pitaj one koje su zatvorili zbog sitnica i naplatili im drakonsku kaznu jer im to mijenja nesto u zivotu i da su inspektorati izgubili posao kako sta to navodis, jer ce se njima vratiti novac, samo ce ih zamijenit drugi i nastaviti posao. Googlaj zatvorili kafic pa ces vidjeti radi cega su zatvarali kafice i male objekte, zato jer im je lakše napuniti proračun sa kaznama nego sta bi dobili taj dan od normalog rada, a ljudi moraju od neceg zivjeti pa su platili kaznu i nastavili radili, mislim da inspektore zanima kolika ja najamnina prostora i dali ces ti uopce to uspjeti pokriti. Boli njih tuki za to. Ti vidis samo iz perspektive inspektorata i to je tvoj problem. http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=905161 Eto tvoje porezne uprave i kako one rade svoj posao.

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

I opet si bio povrsan , nisi rekao zakaj spominjes institucije koje su ugasene, nisi niti na koji nacin dotakao niti jedan propis koji regulira bilo kaj od svega navedenog.

Da, i carinici, i poreznici, i mupovi inspektori, i vatrogasni inspektori su samo ljudi i naravno da mogu pogrijesiti, no njihov rad je pod vise povećala i nebu se samo tako kockali poslom jer i oni imaju kredite, minuse, djecu, racune, ljetovanja, zimovanja, pankerice....

I sto znaci inspektoru koji spuši posel činjenica da bu netko drugi dosao na to radno mjestom.. ?

😊
15 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

.. a to ima neke veze s temom? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

@ihush

Sve ima veze sa svime dok smo u istom svemiru ( hhhhhh,,,, to je u stilu onog tvog da je sve file... ).

Dececi bi ratovali sa svima, a nitko ih nije naucio onu staru kaj je u nase doba bila popularna : " Nema bitke nema rata bez Jasera Arafata !!

😊
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

 .. '' ali, u zadru je za 1kn..'' .. tema windows, licenca..

-tko preživi pričat će.. tko ne preživi, neće. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Dečki. Dođe inspektor i kaže da treba imati račun za windowse i to izdan na firmu/obrt.

Očito nije on sam to izmislio jer je još ljudi na ovoj temi čulo za to, a ne samo ja. I ja sam se tako čudio i pitao se koji k...

Ali onda baciš računicu. Nudili su se tada windows 7 sa izdavanjem računa (iako sumnjiva porijekla) za 500 kn.

Kome se da natezati sa inspektorom za 500 kn bio ti u pravu ili ne? Ako kažete da bi se natezalim, mogu samo ustvrditi da imate malo ili ništa iskustva kao mali ugostitelj. Ne znam koliko inspektori posjećuju manje neugostiteljske firme.

Ako te inspektor uzme na zub ili čak odlučiš pobijati na sudu što on tvrdi, koštat će puno više od 500 kn. Toliko je jednostavno.

Ali, ponavljam, više od jednog inspektora je izjavilo da treba imati i naljepnicu na računalu i račun za softver. Negdje su dobili takve upute.

Vi koji kažete da trkeljam, recite mi da li ste negdje odgovorna osoba i imate posla sa inspektorima?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Mandor kaže...

 

....recite mi da li ste negdje odgovorna osoba i imate posla sa inspektorima?....

 

Da .

 

Mandor kaže...

 

.....više od jednog inspektora je izjavilo da treba imati i naljepnicu na računalu i račun za softver. Negdje su dobili takve upute.....

 

 

Nekad je na registarskim pločicama bila zvijezda a danas je šahovnica. Stvari se mijenjaju , i nije rijetka pojava da su osobe posve uvjerene u nešto i čak to samouvjereno šire dalje a neznaju da se u međuvremenu zakon više puta promijenio i da to kaj oni misle da znaju jednostavno više nije točno.

 

Pusti to kaj je netko nekad negdje rekao, nazovi nadležnu službu i u par sekundi buš vidio da naljepnica nije zakonom obvezna.

 

15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Mandor kaže...

Dečki. Dođe inspektor i kaže da treba imati račun za windowse i to izdan na firmu/obrt.

Očito nije on sam to izmislio jer je još ljudi na ovoj temi čulo za to, a ne samo ja. I ja sam se tako čudio i pitao se koji k...

Ali onda baciš računicu. Nudili su se tada windows 7 sa izdavanjem računa (iako sumnjiva porijekla) za 500 kn.

Kome se da natezati sa inspektorom za 500 kn bio ti u pravu ili ne? Ako kažete da bi se natezalim, mogu samo ustvrditi da imate malo ili ništa iskustva kao mali ugostitelj. Ne znam koliko inspektori posjećuju manje neugostiteljske firme.

Ako te inspektor uzme na zub ili čak odlučiš pobijati na sudu što on tvrdi, koštat će puno više od 500 kn. Toliko je jednostavno.

Ali, ponavljam, više od jednog inspektora je izjavilo da treba imati i naljepnicu na računalu i račun za softver. Negdje su dobili takve upute.

Vi koji kažete da trkeljam, recite mi da li ste negdje odgovorna osoba i imate posla sa inspektorima?

 -naravno da za firmu moraš imati sve, papire, račune.. i ovo je tema isključivo za win-licencu, koju naravno, moraš imati, valjanu (ne onu sumnjivu, za 500kn...). Ostalo je kako god okreneš, trkeljanje. :) NHF.

-ako te uzme na zub? -tema.

-koliko te košta.. što, sud, kazna, licenca.. zatvori biz ili se baviš ovčarstvom (ja sam njemački ovčar btw i naravno da nikad nisam odgovoran, kao disclajmer.. tako da ti ovo nije neka pomoć ako te onaj inspektor uzme na zub).

-inspektori nešto izjave, kad.. govoriš o EULA-OEM licenci koja je vrijedila do w7, provjeri, to je bilo prije 10godina, xp još desetljeće prije. Doba dinosaura kad su PC-IT u pitanju i zakoni, dok su naši recimo updetaniji u odnosu na ostatak globusa-EU, jer smo ih usklađivali ulaskom u EU kao što i sam MS (koji jedini odlučuje, ne neki inspektor) koj je uvjete za licence promijenio desetak puta od tad. Provjeri ili da opet kažem.. (trkeljanje?).. :) .. sorry, čisto kao kolokvijalizam za ono u što nisi upućen.

 

npr, od te win7 naljepnice za OEM licencu (kupljeno uz računalo), je bila originalna OEM naljepnjca, naljepljena na konkretno određeno mjestio kućišta (sysbulder pravilnik OEMa). Tražila se ta naljepnica, dok je važila ta licenca (EULA, MS). Nakon tog dolazi w8, mijenja se, nestaje naljepnica-licenca. Uz to, MS svima w7-8 daje free upgrade offer na w10 i tad bilo koja naljepnica gubi smisao. Valjanost licence je isključivo stvar MSa. Zakon je pak za privredni krimina, utaju poreza, neuredne knjige itd.. i to inspektor kažnjava, dok za 'pirateriju' kažnjava ko kaznenom (piraterija, kolokcijalno za ''download'' tj torrentiranje komercijalnih materijala zaštićenih autorskim pravima, kao i crack) i to tad nema veze s licencom, nego s kaznenim djelom i ne tiče se MSa.

Kako god okreneš, tko god je platio kaznu, nije je platio zbog licence, nego zato jer je uhvaćen u muljaži i po sasvim drugoj osnovi.. a toj osnovi dodaj (kako je ja nazivam) ''k-15'' (specijalni dodatak-bonus, omiljen svakom inspektoru) kojeg su upravo na softu prskrbljavali. Tako je svako knjigovodstvo moglo popiti kaznu ako nema licencu za win, office, winzip, nero.. a video-foto studio za photoshop itd. dok su arhitekti na acadu, .. kad pogledaš cijene tog softa, (ne win, koji je u tome bagatela).. npr 7000kn ili 35.000kn... tad ti je jasno da je inspektor vrlo lako osigurao božićnicu u plavoj kuverti .. ako malo zažmiri, dok je obrtniku to lakše-brže i jeftinje od kupnje licence. Da, za winzip, nero, za sav komercijalan soft koji je na računalu firme, moraš imati valjanu licencu. PAZI ovo, moraš imati i za free-besplatan. (!) .. jer licenca je dozvola vlasnika, koja upravo to govori, ne cijena ili račun. Evo ti npr 7z licenca, koja dozvoljava (sve, čitaš ako te zanima).. i ako inspektor traži, moraš je imati (isprintaš i gotovo), ako to ne znaš, nemaš.. e tad nemaš licencu, jednako kao da nemaš vozačku (zaboraviš npr..) .. i tad to ide u zapisnik kao zatečeno stanje.

Naljepnica je nevažna, moraš imati R1 račun, s obi-mb firme, na ime firme. Win može biti origigi-licenca, npr ide B.Gates po gradu i pokloni ti.. ali za firmu ne vrijedi, jer nemaš račun-dokaz. Naljepnica nije dokaz, ne više (a ni tad nije bez računa..).

 

-kad pitaš za iskustvo, što misliš, bavim se uzgojom jagoda na bahamima ili nešto oko ITa? Probaj pogoditi, probaj pogoditi koliko firmi, inspektora.. svaki broj je OK. Dok ti govoriš iz rakursa kafića/obta koji inspektora vidi jednom u par godina (do kuverte, kasnije neko vrijeme ne). To sve je praktički od fiskalizacije +godinu nestalo, čak više ni ne idu po gradu.. bar ne da bi to saznao, dakle samo kao izuzetak (i ne zbog softa, nego svega ostalog što im je posao, npr porez).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
ihush kaže...

 -naravno da za firmu moraš imati sve, papire, račune.. i ovo je tema isključivo za win-licencu, koju naravno, moraš imati, valjanu (ne onu sumnjivu, za 500kn...). Ostalo je kako god okreneš, trkeljanje. :) NHF.

-ako te uzme na zub? -tema.

-koliko te košta.. što, sud, kazna, licenca.. zatvori biz ili se baviš ovčarstvom (ja sam njemački ovčar btw i naravno da nikad nisam odgovoran, kao disclajmer.. tako da ti ovo nije neka pomoć ako te onaj inspektor uzme na zub).

-inspektori nešto izjave, kad.. govoriš o EULA-OEM licenci koja je vrijedila do w7, provjeri, to je bilo prije 10godina, xp još desetljeće prije. Doba dinosaura kad su PC-IT u pitanju i zakoni, dok su naši recimo updetaniji u odnosu na ostatak globusa-EU, jer smo ih usklađivali ulaskom u EU kao što i sam MS (koji jedini odlučuje, ne neki inspektor) koj je uvjete za licence promijenio desetak puta od tad. Provjeri ili da opet kažem.. (trkeljanje?).. :) .. sorry, čisto kao kolokvijalizam za ono u što nisi upućen.

 

npr, od te win7 naljepnice za OEM licencu (kupljeno uz računalo), je bila originalna OEM naljepnjca, naljepljena na konkretno određeno mjestio kućišta (sysbulder pravilnik OEMa). Tražila se ta naljepnica, dok je važila ta licenca (EULA, MS). Nakon tog dolazi w8, mijenja se, nestaje naljepnica-licenca. Uz to, MS svima w7-8 daje free upgrade offer na w10 i tad bilo koja naljepnica gubi smisao. Valjanost licence je isključivo stvar MSa. Zakon je pak za privredni krimina, utaju poreza, neuredne knjige itd.. i to inspektor kažnjava, dok za 'pirateriju' kažnjava ko kaznenom (piraterija, kolokcijalno za ''download'' tj torrentiranje komercijalnih materijala zaštićenih autorskim pravima, kao i crack) i to tad nema veze s licencom, nego s kaznenim djelom i ne tiče se MSa.

Kako god okreneš, tko god je platio kaznu, nije je platio zbog licence, nego zato jer je uhvaćen u muljaži i po sasvim drugoj osnovi.. a toj osnovi dodaj (kako je ja nazivam) ''k-15'' (specijalni dodatak-bonus, omiljen svakom inspektoru) kojeg su upravo na softu prskrbljavali. Tako je svako knjigovodstvo moglo popiti kaznu ako nema licencu za win, office, winzip, nero.. a video-foto studio za photoshop itd. dok su arhitekti na acadu, .. kad pogledaš cijene tog softa, (ne win, koji je u tome bagatela).. npr 7000kn ili 35.000kn... tad ti je jasno da je inspektor vrlo lako osigurao božićnicu u plavoj kuverti .. ako malo zažmiri, dok je obrtniku to lakše-brže i jeftinje od kupnje licence. Da, za winzip, nero, za sav komercijalan soft koji je na računalu firme, moraš imati valjanu licencu. PAZI ovo, moraš imati i za free-besplatan. (!) .. jer licenca je dozvola vlasnika, koja upravo to govori, ne cijena ili račun. Evo ti npr 7z licenca, koja dozvoljava (sve, čitaš ako te zanima).. i ako inspektor traži, moraš je imati (isprintaš i gotovo), ako to ne znaš, nemaš.. e tad nemaš licencu, jednako kao da nemaš vozačku (zaboraviš npr..) .. i tad to ide u zapisnik kao zatečeno stanje.

Naljepnica je nevažna, moraš imati R1 račun, s obi-mb firme, na ime firme. Win može biti origigi-licenca, npr ide B.Gates po gradu i pokloni ti.. ali za firmu ne vrijedi, jer nemaš račun-dokaz. Naljepnica nije dokaz, ne više (a ni tad nije bez računa..).

 

-kad pitaš za iskustvo, što misliš, bavim se uzgojom jagoda na bahamima ili nešto oko ITa? Probaj pogoditi, probaj pogoditi koliko firmi, inspektora.. svaki broj je OK. Dok ti govoriš iz rakursa kafića/obta koji inspektora vidi jednom u par godina (do kuverte, kasnije neko vrijeme ne). To sve je praktički od fiskalizacije +godinu nestalo, čak više ni ne idu po gradu.. bar ne da bi to saznao, dakle samo kao izuzetak (i ne zbog softa, nego svega ostalog što im je posao, npr porez).

 

Tema je za Win licencu i valjanost različitih opcija kupnje, zar ne?? Tako da je razglabanje o valjanosti kupljene licence koja se upotrebljava ovdje i ondje upravo srž.

Dok ja pročitam licence za win7, win8 i win10 i relevantni zakon, ja sam mogao zaraditi 500 kn. Ako odem po pravni savjet, platit ću ga 500 kn. 

Inspektori su očito dobili uputu da traže račun na ime za OS i taj papir me koštao 500 kn jer je to lakša opcija. Nema veze što je naljepnica na računalu jedna, a ručun za drugu licencu, jer je inspektoru bitno da vidi oboje. 

Nemam pojma čime se baviš. Ne mogu pogoditi.

Inspektora vidimo svake godine.

 

 

7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Mandor kaže...

 

....Dok ja pročitam licence za win7, win8 i win10 i relevantni zakon, ja sam mogao zaraditi 500 kn. Ako odem po pravni savjet, platit ću ga 500 kn. ....

 

...... Nema veze što je naljepnica na računalu jedna, a ručun za drugu licencu, jer je inspektoru bitno da vidi oboje. ....

 

....Inspektora vidimo svake godine....

 

 

 

Danas je 09.02.2018 , ti kažeš da te "inspektori" obiđu jednom godišnje . Znači, ti i dalje tvrdiš da te u periodu 09.02.2017 pa do danas posjetio  posjetila službena osoba u nekakvom nadzoru i da je tada inzistirao da moraš imati "naljepnicu" na računalu ??  

 

Kažeš da dok pročitaš licence da si za to vrijeme mogao zaraditi 500 kn. Isto tako si možda mogao zaraditi xy kn za vrijeme koje si proveo ovdje na forumu.

 

 

Treba pojmovno razlikovati ono na čemu inzistira microsoft i ono na čemu inzistira "država", i shvatiti da to nemora  ali i može imati veze jedno s drugim.

Microsoftu je bitno da si ti nekako njima platio te windowse , a oni će ti zauzvrat ustupiti neki key nakon čijeg upisivanja će u kontrolnoj tabli tih windowsa pisati da su aktivirani. Microsoft može u operativni sistem ugraditi mehanizme kojima će taj os učiniti neupotrebljivim ako to želi, npr usljed neaktiviranosti, ili kršenja nekih drugih njihovih uvjeta korištenja. No microsoft je mišljenja da je bolje i da imaš neaktivirane windowse nego da koristiš linux.

 

Državi se apsolutno fućka za taj dio , osim ukoliko ciljano dođu u tu vrstu provjere temeljem prijave BSA ili neke slične udruge ( bsa je najobičnija udruga proizvođača softvera, no kako su u toj udruzi zvučna i bogata imena, samim time imaju načina izvršiti pritisak na vlade , pogotovo na državice i vlada kakva je naša).

 

Redovnim carinskim i poreznim inspekcijama je bitno da sve što zateknu u tvojoj firmi bude potkrijepljeno R1 papirologijom , kojekakvim ugovorima o najmu prostora, industrijske struje i vode, da su plaćena sva davanja, da je proknjižen i plaćen svaki porez koji te kači kao i sve tvoje zaposlenike a i firmu kao pravnu osobu... A kako si i da li si uopće regulirao sa microsoftom korištenje windowsa je njima posve svejedno ( osim u slučaju ciljane inspekcije koju sam ti naveo ).

 

I bez 500 kn ću te malo uputiti ( 20 god sam provodio kojekakve nadzore u ime države tj zakonskih ovlasti ) da je microsoft 2012 godine startao sa win8 i odtada su počeli polako izbacivati tu naljepnicu. 2014 izlaskom win10 je key vezan uz hardver ( ugrubo, da sad neulazim u dubine hardver ID-a i sl ) neovisno o tome da li je oem ili retail ( s time da je oem jednokratni a retail pozivom microsoftu možeš povezati sa novim hardver idom a pritom stari više neće biti aktivan sa tim keyem ) i od tada više naljepnica nema. U međuvremenu je microsoft dozvolio besplatni upgrade sa win7 i win 8 i win 8.1 na win 10.  Kako je operativni sistem samo softver na nekakvim memorijama ( flash, ssd, hdd ...) tebi je dovoljno imati r1 kojim dokazuješ da si nekad kupio na firmu win7 ili win8 ili win8.1 ili win10 i reći da je to baš taj os na računalu koje im upravo pokazuješ a državni službenik nema nikakvi tehnički način da dokaže da taj os nije u svezi baš sa time r1 kojim mu mašeš pred nosom. Nekakvi nsa, ili fbi bi imali načina da to dokažu ali vjeruj da taj službenik koji je tebi došao u nadzor nema tehničkih mogućnosti niti su on i njegova ustanova posebno motivirani da se upuštaju u te dubioze.  Znači koliko operativnih sistema ti pronađu ( na jednom hardveru možeš imati više sistema a čak i virtualni sistemi se broje ) toliko računa potkrijepljenih sa R1.

 

Softver je roba kao i svaka druga, i nedavno je nekakva eu komisija ili sud donijeli pravorijek da je validan i  polovni softver , što bi značilo da si mogao kupiti od neke druge tvrtke softver koji njima više netreba , naravno, ta tvrtka mora imati ispravne ulaze i izlaze takve robe da bi ju mogli ispravno prodati tebi tj tvojoj tvrtci. I opet savjet bez 500 kn naplate, nekakva tvrtka ti može za par dolara prodati 500 licenci za win 7 koji njima više netreba i ti tim računom pokriješ 500 računala u svojoj tvrtci...  E sad, nepoznam najbolje te propise koji se odnose direktno na poslovanje tvrtki , no znam da postoji nekakva zakonska klauzula koja brani da posluješ na štetu svoje tvrtke, pa ta tvrtka koja ti prodaje taj polovan softver nemože baš metnuti cijenu 1 kn po licenci nego moraju to izračunati u smislu godišnje amortizacije i sl. Ukoliko uzmeš od neke strane tvrtke te račune , možda u toj drugoj državi nema zakonske regulative koja ih na taj način obvezuje pa ti mogu i sve prodati bukvalno za 1 dolar, no tada opet moraš riješiti adekvatnu papirologiju svoje tvrtke sukladno našem zakonodavstvu...

 

I kakvi si ti to obrtnik da nemaš nekakvog poznatog odvjetnika ( može i odvjetnicu..heheh ) ili nekog od tih "inspektora" , nego moraš pravni savjet plaćati po 500 kn ili riskirati sa forumskim "sveznalicama"...????  Šalim se naravno sa ovom rečenicom, no nemoj činiti greške koje čine većina manjih poslodavaca i obrtnika. Znam da sve košta, ali nemožeš ti biti i kvalitetan knjigovođa, i pravnik, i psiholog ( kod zapošljavanja novih djelatnika ) ..... Ljudi se za ta zvanja školuju godinama, specijaliziraju i stiču iskustvo još godinama posle škole, i u mnogo slučajeva je bolje neku uslugu prepustiti tj platiti drugoj tvrtci ili osobi nego da se ti ideš upuštati u baš sve jer buš tim načinom prije ili poslije negdje pogriješio i dobio kaznetinu od par miliona od koje se više nebudeš iskobeljao.... 

 

Sjećaš se nekadašnjeg šverca cigaretama po placevima ...? U jednom trenutku smo ih počeli uz redovne kaznene i prekršajne prijave teretiti i za carinske prekršaje , i tko nije tada od njih uzeo kvalitetne odvjetnike ubrzo je ostao bez cjele imovine jer carinici ispod 5 nula nemaju kaznu za takva zlodjela...  Da samo znaš koliko narkomana smo procesuirali jer su krali po firmama u kojima su radili a prilikom zapošljavanja u tim tvrtkama razgovore sa njima su obavljale nekakve priučene tajnice ili administratori ili rukovoditelji koji nemaju istančan alarm za prepoznati te neke deviacije niti imaju pristup nekim službenim evidencijama iz kojih bi saznali nešto na osnovu čega bi zaključili da možda takvu osobe i nije najmudrije imati u svojim pogonima, uredima, skladištima  i sl....  Potvrda da se trenutno nevodi kazneni postupak protiv te osobe ( a to je jedino kaj ti on može službeno donijeti ) neznači baš ništa , no kvalitetne agencije za regrutranje i zapošljavanje imaju širi dijapazon mogućnosti od tvojih...  ( nemislim pritom na ove bezvezne agencije , da sad nenavodim imena, nego zna se...hehehehhe )

 

Eto baja, saznao si svašta nešto a 500 kn ti ostalo u džepu. Osim ak odlučiš ihusha i mene negdje na janjetinu odrufati...

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice