Windows 365 – operacijski sustav prelazi u oblak

poruka: 49
|
čitano: 12.580
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windows 365 – operacijski sustav prelazi u oblak".
4 godine
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
Nuclear_Phoenix kaže...
zelenapaprika kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...
another kaže...

Sranje.

Vrhunski argument! Gasi struju, motaj kablove, javi Nadelli da otkaz i počne saditi krumpir.

 

Ovo stvarno ima hrpu primjena. Azure dobro pokriva EU, nabaviš thin cliente/laptope sa ARM procesorima, gore neki minimalni linux koji diže samo mrežu, periferiju i browser, image/virtualka ovisno o radnom mjestu i peglaj. Nikakvi VPNi, gluposti, spor PC, star PC... Vjerojatno bi nam se samo na licencama za VPN isplatilo.

 A tko želi da mu sve bude "negdje", a to "negdje" vrlo često ne možeš ni pokazati na zemljopisnoj karti. Nit je internet savršen i bez kvarova nit je Azure bez problema. Tko je spreman prebaciti sve "kod Microsofta"? Uz našu krasnu fiksnu infrastrukturu, pitanje je tko si ovo može tehnički priušiti? Cijena je od 31 dolar po korisniku mjesečno za firme do 300 zaposlenih.

Kad nema neta, ionako ne možemo raditi - b2b, katalozi, manuali, CRM, Office365 tj Exchange, VOIP telefonija, helpdesk... Nama svejedno ostali mi ili Azure bez veze. Zato i selimo polako sve van zgrade - daleko je manja šansa da će zapeti Azure nego sva skalamerija koja to vrti kod nas, bar da partneri/kupci mogu raditi ako smo mi ostali bez linka.

 

Struja, UPSi, agregati, mreža, redudancija interneta, sigurnost (firewall), sama oprema (serveri, namjenski hw koji je kod kupaca ili u kolokaciji)... To nije nimalo trivijalno niti jeftino, pogotovo ako želiš izbaciti baš svaki single point of failure. Već spomenuti VPN koji je smrt za nas i zaposlenike, neki kupci se isto ponekad moraju patiti sa njime.

 

"Negdje" je u Frankfurtu i Dublinu.

 Svatko odlučuje za sebe tj. svoju firmu. Prebaciti sve "negdje" (nisu to samo Frankfurt i Dublin, ovisno o usluzi) i biti na milost i nemilost nizu rizika, nije previše pametno. O cijeni usluge koja se polako diže, pisali su već drugi forumaši. Nekada je bilo tlaka zaposliti informatičara sveznalicu za podršku firmi, najviše jer je to trošak(!), sada se plaćaju puno veći iznosi za cloud usluge i to nije problem. A tehničkih problema je svakim danom sve više. 

16 godina
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
zelenapaprika kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...
zelenapaprika kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...
another kaže...

Sranje.

Vrhunski argument! Gasi struju, motaj kablove, javi Nadelli da otkaz i počne saditi krumpir.

 

Ovo stvarno ima hrpu primjena. Azure dobro pokriva EU, nabaviš thin cliente/laptope sa ARM procesorima, gore neki minimalni linux koji diže samo mrežu, periferiju i browser, image/virtualka ovisno o radnom mjestu i peglaj. Nikakvi VPNi, gluposti, spor PC, star PC... Vjerojatno bi nam se samo na licencama za VPN isplatilo.

 A tko želi da mu sve bude "negdje", a to "negdje" vrlo često ne možeš ni pokazati na zemljopisnoj karti. Nit je internet savršen i bez kvarova nit je Azure bez problema. Tko je spreman prebaciti sve "kod Microsofta"? Uz našu krasnu fiksnu infrastrukturu, pitanje je tko si ovo može tehnički priušiti? Cijena je od 31 dolar po korisniku mjesečno za firme do 300 zaposlenih.

Kad nema neta, ionako ne možemo raditi - b2b, katalozi, manuali, CRM, Office365 tj Exchange, VOIP telefonija, helpdesk... Nama svejedno ostali mi ili Azure bez veze. Zato i selimo polako sve van zgrade - daleko je manja šansa da će zapeti Azure nego sva skalamerija koja to vrti kod nas, bar da partneri/kupci mogu raditi ako smo mi ostali bez linka.

 

Struja, UPSi, agregati, mreža, redudancija interneta, sigurnost (firewall), sama oprema (serveri, namjenski hw koji je kod kupaca ili u kolokaciji)... To nije nimalo trivijalno niti jeftino, pogotovo ako želiš izbaciti baš svaki single point of failure. Već spomenuti VPN koji je smrt za nas i zaposlenike, neki kupci se isto ponekad moraju patiti sa njime.

 

"Negdje" je u Frankfurtu i Dublinu.

 Svatko odlučuje za sebe tj. svoju firmu. Prebaciti sve "negdje" (nisu to samo Frankfurt i Dublin, ovisno o usluzi) i biti na milost i nemilost nizu rizika, nije previše pametno. O cijeni usluge koja se polako diže, pisali su već drugi forumaši. Nekada je bilo tlaka zaposliti informatičara sveznalicu za podršku firmi, najviše jer je to trošak(!), sada se plaćaju puno veći iznosi za cloud usluge i to nije problem. A tehničkih problema je svakim danom sve više. 

 Ne bih se baš složio. Ako on-site držiš svu infrastrukturu, znači trebaju ti plaćene licence za sve što koristiš + stručnjak koji to sve održava i prima plaću svaki mjesec. Ovako za relativno mali iznos mjesečno ne moraš brinuti o svemu tome već se neka druga firma pazi da tvoja usluga radi ispravno. Da ne pričam da ako ti je tvoj stručnjak na godišnjem ili bolovanju moraš imati dva jer kad se dogodi havarija onda ljudi ne rade dok stručnjak ne otkloni problem. Uglavnom ako si jako veliki onda ti se ne isplati cloud jer će ti biti preskup i jeftinije ti je to sve držati kod sebe, ako si mali do srednji mislim da su cloud riješenja odlična stvar. Da ne pričamo da je u cloudu infrastruktura tako posložena da nema downtime-a, eventualno ako se nešto u svijetu generalno sjebe neki datacentar ili dns il neki bog deseti ...

King in the castle, king in the castle ...
2 godine
neaktivan
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
Ovo je super stvar, a dali ću zbog toga baciti desktop pc u koš za smeće?

Pa ne.

Zašto?

Da me jednog dana neki šmokljan ne isključi klikom miša.
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2021 15:07 (Theophilus Ruy).
 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
tjodalv kaže...

 Ne bih se baš složio. Ako on-site držiš svu infrastrukturu, znači trebaju ti plaćene licence za sve što koristiš + stručnjak koji to sve održava i prima plaću svaki mjesec. Ovako za relativno mali iznos mjesečno ne moraš brinuti o svemu tome već se neka druga firma pazi da tvoja usluga radi ispravno. Da ne pričam da ako ti je tvoj stručnjak na godišnjem ili bolovanju moraš imati dva jer kad se dogodi havarija onda ljudi ne rade dok stručnjak ne otkloni problem. Uglavnom ako si jako veliki onda ti se ne isplati cloud jer će ti biti preskup i jeftinije ti je to sve držati kod sebe, ako si mali do srednji mislim da su cloud riješenja odlična stvar. Da ne pričamo da je u cloudu infrastruktura tako posložena da nema downtime-a, eventualno ako se nešto u svijetu generalno sjebe neki datacentar ili dns il neki bog deseti ...

 Stavio sam ružičaste naočale dok sam čitao tvoj komentar. :-) I dalje nisam sklon cloudu. U kojem mi jadnom svijetu živimo kada se ovako razmišlja: "a ne pričam da ako ti je tvoj stručnjak na godišnjem ili bolovanju moraš imati dva". Samo si potvrdio ono što sam napisao - na čovjeka se gledao samo kao trošak. Fuj. Zatvorimo tehničke fakultete i ostala učilišta jer nam ljudi više ne trebaju. Na sljedećim izborima koji će bili globalni, birat ćemo vladu sastavljenu od predstavnika big tech firmi. Otpor je uzaludan.

16 godina
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
Danas i privatni korisnici imaju mogucnost 4G za backup linka. Cijeli Backbone jako tesko moze vrisnuti. Prije ce ti nestat struje/baterije nego interneta :)
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 365 – operacijski sustav prelazi u oblak

-svaka ovisnost je.. ovisnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
Ja taman rezervisao smještaj na Jadranu, a ono cloudy. Pih!
morrisoN
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
Dex.amx kaže...

Jedva čekam naredit oblaku da mi renda kukur... neki video, ili 3D model.

Kako se kompliciraju stvari.

 a kad ti dođe račun za CPU vrijeme da ti za dva rendanja naplate koliko te košta cijeli novi stroj.....

15 godina
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
tjodalv kaže...
zelenapaprika kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...
zelenapaprika kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...
another kaže...

Sranje.

Vrhunski argument! Gasi struju, motaj kablove, javi Nadelli da otkaz i počne saditi krumpir.

 

Ovo stvarno ima hrpu primjena. Azure dobro pokriva EU, nabaviš thin cliente/laptope sa ARM procesorima, gore neki minimalni linux koji diže samo mrežu, periferiju i browser, image/virtualka ovisno o radnom mjestu i peglaj. Nikakvi VPNi, gluposti, spor PC, star PC... Vjerojatno bi nam se samo na licencama za VPN isplatilo.

 A tko želi da mu sve bude "negdje", a to "negdje" vrlo često ne možeš ni pokazati na zemljopisnoj karti. Nit je internet savršen i bez kvarova nit je Azure bez problema. Tko je spreman prebaciti sve "kod Microsofta"? Uz našu krasnu fiksnu infrastrukturu, pitanje je tko si ovo može tehnički priušiti? Cijena je od 31 dolar po korisniku mjesečno za firme do 300 zaposlenih.

Kad nema neta, ionako ne možemo raditi - b2b, katalozi, manuali, CRM, Office365 tj Exchange, VOIP telefonija, helpdesk... Nama svejedno ostali mi ili Azure bez veze. Zato i selimo polako sve van zgrade - daleko je manja šansa da će zapeti Azure nego sva skalamerija koja to vrti kod nas, bar da partneri/kupci mogu raditi ako smo mi ostali bez linka.

 

Struja, UPSi, agregati, mreža, redudancija interneta, sigurnost (firewall), sama oprema (serveri, namjenski hw koji je kod kupaca ili u kolokaciji)... To nije nimalo trivijalno niti jeftino, pogotovo ako želiš izbaciti baš svaki single point of failure. Već spomenuti VPN koji je smrt za nas i zaposlenike, neki kupci se isto ponekad moraju patiti sa njime.

 

"Negdje" je u Frankfurtu i Dublinu.

 Svatko odlučuje za sebe tj. svoju firmu. Prebaciti sve "negdje" (nisu to samo Frankfurt i Dublin, ovisno o usluzi) i biti na milost i nemilost nizu rizika, nije previše pametno. O cijeni usluge koja se polako diže, pisali su već drugi forumaši. Nekada je bilo tlaka zaposliti informatičara sveznalicu za podršku firmi, najviše jer je to trošak(!), sada se plaćaju puno veći iznosi za cloud usluge i to nije problem. A tehničkih problema je svakim danom sve više. 

 Ne bih se baš složio. Ako on-site držiš svu infrastrukturu, znači trebaju ti plaćene licence za sve što koristiš + stručnjak koji to sve održava i prima plaću svaki mjesec. Ovako za relativno mali iznos mjesečno ne moraš brinuti o svemu tome već se neka druga firma pazi da tvoja usluga radi ispravno. Da ne pričam da ako ti je tvoj stručnjak na godišnjem ili bolovanju moraš imati dva jer kad se dogodi havarija onda ljudi ne rade dok stručnjak ne otkloni problem. Uglavnom ako si jako veliki onda ti se ne isplati cloud jer će ti biti preskup i jeftinije ti je to sve držati kod sebe, ako si mali do srednji mislim da su cloud riješenja odlična stvar. Da ne pričamo da je u cloudu infrastruktura tako posložena da nema downtime-a, eventualno ako se nešto u svijetu generalno sjebe neki datacentar ili dns il neki bog deseti ...

 a kad se sjebe datacentar utvrdiš da su o backupu razmišljali manje nego mile iz kukuruza... a što se tiče "nema downtime-a", danas pola radnog vremena u "mojoj firmi" ljudi koji koriste onedrive kao lager dokumenata da budu sigurni da ih neće izgubiti nisu mogli raditi jer eto onedrive nije radio... Lokalni Exchange server je radio, a O365 mail nije radio i tako...

15 godina
offline
Windows 365 – operacijski sustav prelazi u oblak

Ok, ali to više nije ni PC ni desktop OS.

 

Guranjem stvari u tom smijeru, MS praktički napušta PC koncept ili barem povlači sebe iz te priče.

 

Taj "OS" u klaudu je nešto sasvim drugo, drugačije namjene.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
uuY kaže...

..

 

Taj "OS" u klaudu je nešto sasvim drugo, drugačije namjene.

 -namjena je jedna, novac tj za proizvođača, dok je za korisnika korištenje. U tome nema veze koji os, app, traktor ili cipele.. pa tako nije ni važno hočemo li računalo klasificirati kao pc (ibm ili x86 kompatibilno).. tj ms ovim eliminira i to kao recimo ograničenje, pa možeš isto korištenjem tableta s androidom, konzolom-pleykom, mikrovalnom s nekim osomo koji nema imena.. ili čak i ms-lindows distrom koja je upravo dostupna .. i radi (za neke neočekivano) normalno..

-prije par godina se gurao u mobitel vode, fijasko.. ovo je obrnuto, ne pokušavati potkivati žabu da postane konj, nego eliminirati uvijet da mora netko biti konj i tad je čitava fauna na raspolaganju pa i flora..

 

-cilj je usluga, free soft (kao os ili čak i appsi..) no naplata mjesečno usluge sve u cloudu. Pri čemu msu nije važno kojim osom ćeš to napraviti ili kojim uređajem.. jer ni ne treba mu to biti važno, karikirano važnije im je da platiš uslugu pa čak i ako ne koristiš ili nemaš ništa kao računalo-chip neovisno o nazivu.

imaš linux, može, imaš tablet, može.. a kako ćeš raditi? nešto recimo bez miša? .. pa jel to msov problem ili korisnikov? Kao da invalid bez nogu kupi cipele.. može-ima pravo .. i prodavač cipela će prodati, čak bi bilo kažnjivo da to odbije, jer kupac je u pravu, korisnik plaća...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Windows 365 – operacijski sustav prelazi u oblak

iako sam jutros pogledao kroz windows, morao sam izaći s cuckom na obilježavanje teritorija, pa je oblak na nas izlio 365 litara u minuti. obadvojica smo mokri k'o pas. računam im ja mamu u oblaku. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2021 9:16 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
@zelenapaprika
Krivo smo se razumjeli. Ja govorim o nekom startupu ili manjoj tvrtki kojoj je držati svoju infrastrukturu i ljude, koji istu trebaju održavati, preskupo jer su tek na početku i ne mogu za to izdvajati hrpu para. Ili npr imaš super ideju ali imaš problem sa skalabilnosti, tada su cloud rješenja odličan izbor. Ne kažem da cloud usluge nemaju svoj downtime, ali sigurno imaš bolji support, a i oni se brinu da svim njihovim klijentima usluga uvijek dostupna tako da eventualni downtime neće biti dugo.

Kad postaneš prevelik za cloud onda zaposliš ljude koji naprave vlastiti cloud jer je to ipak povoljnije ...
King in the castle, king in the castle ...
2 godine
neaktivan
offline
Windows 365 – operacijski sustav prelazi u oblak

Poštovane kolege korisnici Windowsa. Polako postaje sve jasnije da MS zavlači ruke sve dublje u naše džepove. Prvo je najavio da ukida nadogradnje na win10 i da će svake godine od winn11 davati potpuno novi sistem, a sada nekakav "oblak" koje ćemo morati standardno mjesečno-godišnje plačati gdje će mi drugi virkati u moje zapise ?????

Uglavnom, hitno pređoh na Linux i to svima preporučam: LINUX CINAMON 20.2 IZVANREDAN SISTEM I IMA SVE ŠTO I POGUBNI WINDOWSI KOJI SVAKI DAN OTKRIVAJU NEKU RUPU U GLAVI.

Tek toliko.

Ako svi pređemo na Linux, eto ti MS velika smokva (FIGA štono bi mi rekli u Dalmaciji).

Inaće i antivirus NOD32 uredno radi na Linuxu, prima passwd od win i sve ok. Radi ko urica.

ŽIVIO LINUX. ZBACIMO OKOVE INTERNACIONALNA TERORA MS.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2021 18:44 (Muky The Cat).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl

Da, slobodno za po doma ali hrpa namjenskog hardvera ne radi sa windowsima, od drivera, softvera za konfiguraciju i upravljanje, SDKovi... Kontrola pristupa, industrijski kontroleri, citaci osobih dokumenata... Softver također, Step7 recimo, AutoCAD... Da ne pričamo o manjim proizvođačima koji rade stvari po mjeri.

 

ALi bEsPLatnE aLTerNatiVe!

2 godine
protjeran
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
Gnjavator kaže...
Dex.amx kaže...

Jedva čekam naredit oblaku da mi renda kukur... neki video, ili 3D model.

Kako se kompliciraju stvari.

 a kad ti dođe račun za CPU vrijeme da ti za dva rendanja naplate koliko te košta cijeli novi stroj.....

 

Pametno.

Račun neće ni postojati.

Kad bi krenuo sve uzimati na pretplatu - mobitel, Deezer, Netflix, Office, Windows morao bi davati po 200-300km svaki mjesec.

Za te pare uzmem u najam aparat za koliko-toliko bolju vodu već onu iz pipe.

Windows 365 – operacijski sustav prelazi u oblak

Mislim da sam negdje pročitao da je potvrđeno da će latencija biti ultra malena (do 5 ms) i streaming desktopa će s time omogućiti korištenje čak i za gaming ili sličan sadržaj. Ne treba zaboraviti i da se download/upload mjeri u gigabitima a ne megabitima, te će isti biti munjevito brzi (npr. skidanje 100gb podataka u par sekundi isl.). 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Windows 365 – operacijski sustav prelazi u oblak

negdje sam pročitao da će biti mjesečno 31 dolar pretplata na windowse 365

Moj PC  
0 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: Windows 365 – operacijski sustav prelazi u obl
dar01 kaže...

negdje sam pročitao da će biti mjesečno 31 dolar pretplata na windowse 365

 To im je navodno izletilo neplanirano. Vidjet ćemo koliko će koštati kada usluga krene.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice