Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv zaključana tema

poruka: 386
|
čitano: 53.274
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv".
16 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Visak kaže...
Old Iggy kaže...
danen kaže...

Ako sam ja ošao u kvasinu, onda ti, mili moj Antiseptiče, nisi dozreo još ni do mladog vina. Što nači konc. logor? Evo što piše Old laggy: "

NDH ih je imala ih u istu svrhu i radila zločine kao i Nijemci, za razliku od Engleskih, Ruskih ili Američkih konc logora." Je li i on otišao u kvasinu? 

 

Što je točno krivo?

 To što si laggy, ubrzaj se malo. 

 Ae, još i to, vrtim tu nešto sa strane pa je dobro da sam iovako ovdje.

15 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
danen kaže...

Kad se stvari analiziraju do kraja, nije problem u tome što je u NDH postojao radni logor, nego je problem u tome koga su i zbog čega u taj logor stavili, kako su ljudi u tom logoru živjeli i što im se na kraju života u tom logoru dogodilo.

 Ovo je klasicni revizionisticki sleight-of-hands.

 

Naime, zaetak ovo argumenta oslanja se na izjavu koju izjavitelj, u ovom slucaju danen, verbalnim trikom pokusava predstaviti kao cinjenicu na koju se onda oslanja ostatak argumenta.

Pa bi logickim slijedom zakljucak bio tocan. No nije.

 

Redom.

 

1. Postojanje radnih logora nije problem - povijesni kontekst, i danas postoje oblici rada zatvorenika.

 

No, moze li se na tu tvrdnju nadodati ista sto je danen rekao? Ne i to je revizionizam.

 

1. NDH - NDH, po medjunardnom pravu i zadnje ukljucno po Hrvatskom Ustavu NIJE medjunardno priznata drzava, i nije imala legimitet naroda pa je ostavstina jasno bila odredjena. Ustav RH suverenitet temelji upravo nasuprot NDH - cime se de facto i de iure proglasava da ikakava Vlada iz tog doba nije mogla provoditi neki zakon nad stanovnistvom, pa tako ni provoditit kaznene procese ni dezignirati ikakve osudjenike na izvrsavanje ikakve kazne. RH kao jedinu sluzbenu odrednicu suvereniteta iz tog doba priznaje ZAVNOH. Moze postojati zakonsko nacelo koji je proizaslo iz normi i nacela tog doba, ali ne i iz pravnih odrednica NDH.

 

2. Time se rusi svaki temelj bilo kakve racionalizacije (pravne, moralne, kontekstne) osnivanja logora. Primjerice, u Engleskoj je mogao postojati EDIT "radni logor", ako je to bilo po zakonima vlade koju su imali, jer ista Vlada je bila volja naroda, a ne neligitimna tvorevina. Samim time je krimen logora u NDH jaci nego logor u nekoj suverenoj drzavi.

 

Znaci cijeli slijed nije potrebno analizirati, jer je zacetak, djelovanje i kraj logora anti-teza drustvenom djelovanju, cak i kad se uracunaju povijesni konteksti.

 

Reci da osnivanje logora nije problem daje legimitet drzavi koja taj legimitet nije imala.

Ta "nijansa" je bitna kada se odredjuju krimeni drzave, da li su isti primjenjivi na narod/sve organe vlasti ili ne. Bitno je i kod odredjivanja obima zlocina, genocida, i legitimiteta vlasti nakon ratnog stanja - primjerice da je neka Vlast nakon NDH nastavila primjenjivati takve zakone i koristiti logore.

 

Zakljucak:

Logor je uspostavljen iz jednog razloga, a to je bas da se u suprotnosti sa danenovim pitanjem "koga su i zbog čega u taj logor stavili, kako su ljudi u tom logoru živjeli i što im se na kraju života u tom logoru dogodilo." - namjerno toga i zbog tog razlogastavi u taj logor i da mu se cine djela koja su se cinila i da mu kraj zivota bude takav kakav je bio.

 

Kaznionica/zatvor iz tog vremena prolazi te danenove "analize", jer su to bile univerzalne kaznionice koje su provodile kazne za univerzalna krzenja normi, jer su se ti zakoni nastavili primjenjivati i dalje neovisno o NDH.

Logor NDH je nedjeljiv od NDH i samim time je bas problem sto je i postojao.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2021 14:31 (wyks).
15 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
danen kaže...

Ako sam ja ošao u kvasinu, onda ti, mili moj Antiseptiče, nisi dozreo još ni do mladog vina. Što nači konc. logor? Evo što piše Old laggy: "

NDH ih je imala ih u istu svrhu i radila zločine kao i Nijemci, za razliku od Engleskih, Ruskih ili Američkih konc logora." Je li i on otišao u kvasinu? 

 

 Razvodnjavas povijesni fakt kako bi ubalzio efekte.

 

Nije tema "postojanje nekog radnog logora" - nego je tema "postojanje jednogradnog logora koji je osnovan, uzdrzavan, vodjen i upravljan iskljucivo zbog jednog cilja - provodjenje rasnih, ideoloskih i politickih zakona".

 

Svaki kvadrat je pravokutnik, ali nije svaki pravokutnik kvadrat.

 

Po tom nacelu, siroki pojam "logor" moze znaciti svasta, ali pojam "logor u Jasenovcu" ima samo jedno zancenje.

Ne moze kvadrat, od viseg pojma pravokutnika preuzeti i pravilo razlicite duljine stranica jer je eto postivano pravilo pravih kuteva.

 

U povijesti se takvi mehanizmi nazivaju revizionizmom i ublazavanjem zlocina.

Jer je zakljucak da NIJE smio postojati ni jedan logor u NDH, a kamoli onaj osnovan zbor rasnih zakona.

 

Svaki gulag je zatvor, ali nije svaki zatvor gulag - i zato osudjujemo i Staljinov gulag jelda?

I zato NIJE problem zatvora u Moskvi, nego je BAS problem GULAG u Sibiru.

 

Sa jasnom distinkcijom da je Staljin imao nacelno pravo osnivati zatvore, ali mu opravdano osporavamo pravo na gulag.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Old Iggy kaže...

Sad vidim Meksikanci užurbano nastavljaju sa izgradnjom zida, a krenuli i Kanađani.

 

 

Uh oh...

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv

Skrenuli ste s teme. 
Nitko normalan Wikipediju ionako ne smatra relevantnim izvorom jer tamo svaka budala (poput nekih prisutnih u ovoj temi) može napisati što god želi. Čak niti renomirani izvori nisu uvijek vjerodostojni, a kamo li nekakva vikipedija. Smiješno.

Moj PC  
2 1 hvala 1
14 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
jozef kaže...

Skrenuli ste s teme. 
Nitko normalan Wikipediju ionako ne smatra relevantnim izvorom jer tamo svaka budala (poput nekih prisutnih u ovoj temi) može napisati što god želi. Čak niti renomirani izvori nisu uvijek vjerodostojni, a kamo li nekakva vikipedija. Smiješno.

 i gle čuda, upravo zato wikipedija zapošljava ljude kako bi poboljšali kvalitetu i točnost informacija koje su besplatno dostupne i na usluzi širokoj masi.

Zašto Bug koristi somalijsku zastavu za oznaku pretplatničkog statusa???
8 godina
offline
Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv

Žao mi je što su neki ovo moje pisanje shvatili kao nekakav povijesni revizionizam, kao obranu ustaštva, konc. logora, nacizma, fašizma, ratnih zločina, genocida itd., itd. Nemam nikakve simpatije prema takvim ustanovama, da se razumijemo, pogotovo što je i dio moje familije završio u njima. No govorim o ekzaktnosti. Samo postojanje sabirnih logora ne implicira uvjete u njima (npr. logor na Japance u SAD). Činjenica da su ljudi umirali u njima ne implicira broj žrtava. Ne implicira ni razlog umiranja (npr. izbleglički logor za naše ljude u Egiptu). Hvala Bogu da je povijesna znanost već mnogo rekla o tome, pa nema smisla nešto na svoju ruku o tome istraživati. Bolje bi bilo potanko se informirati. Literature ima dosta. Takvi su logori imali dvije svrhe: 1.) izolacija političkih protivnika i drugih nepoćudnih i 2.) iskorištavanje radne snage potrebne za rat. Nekad je prevladalo prvo, nekad drugo. Neke su pritvorenike puštali, druge su ubijali, treći su umirali od gladi, bolesti i iznemoglosti, četvrti su nekim čudom preživjeli. Neki su se logorski čuvari ponašali bolje od logoraša koji su napredovali u logorskoj hijerarhiji. (Vikror E. Frankel, Židov koji je preživio  logore, kaže da je u njegovom logoru najplemenitiji bio njegov upavnik jer se trudio koliko je god mogao da koliko-toliko olakša patnje logoraša. Poslje mu je postao najbolji prijatelj.) Dakle, dosta kompleksna situacija. Ne branim nikoga, ne opravdavam nikoga, ali treba znati da i u paklu ima devet krugova. Najgore je kad se upadne u stereotipe, ma kakvi oni bili. Zato sam ovako reagirao. 

 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
danen kaže...

 Takvi su logori imali dvije svrhe: 1.) izolacija političkih protivnika i drugih nepoćudnih i 2.) iskorištavanje radne snage potrebne za rat. 

 Postojali su i treći - za istrebljivanje. Takav je bio Jasenovac, i to je ono o čemu pričamo. Činjenica da vi to ni ne percipirate je ono što nas brine.

 

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
neampojma kaže...

Banija ili Banovina?

 Banovina bez armature = Banija.

 

8 godina
offline
Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv

Molim lijepo, što ja to ne percipiram? Ako kažem da su "neke logoraše ubijali" ne znači li to isto što i "istrebljivanje"? Nije mi lako govoriti o ovakvim temama, no treba znati da ni "logori za istrebljivanje" nisu bili samo logori za istrebljivanje nego su u plinske komore slali samo one nesposobne za rad. Primo Levi, talijanski Židov i logoraš, preživio je Auschwitz zato što je bio kemičar, pa je radio u laboratoriju (i hranio se kemikalijama, masnim kiselinama, iz flaša). Grozno je sve to, ali  istina je istina, a istinu treba govoriti kako god nekome neugodna bila. Povijesna zbivanja ne treba uljepšavati, ali ih ni ne činiti gorima nego što su bila. No neki se baš trude da ono što je grozno čine još groznijim. Kao da im nije dosta grozota! Odatle ta perverzija uvećavanja broja žrtava Jasenovca. 

 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
danen kaže...

Molim lijepo, što ja to ne percipiram? Ako kažem da su "neke logoraše ubijali" ne znači li to isto što i "istrebljivanje"? Nije mi lako govoriti o ovakvim temama, no treba znati da ni "logori za istrebljivanje" nisu bili samo logori za istrebljivanje nego su u plinske komore slali samo one nesposobne za rad. 

 Razumijem kad ovakve stvari pišu dvadesotogodišnjaci, malo teže kad ih pišu praktički suvremenici.

 

Istrebljivanje znači genocid, masovno ubijanje neke grupe s namjerom da nestane s nekog područja. To se u Jasenovcu radilo sa Židovima, Ciganima i Srbima. Usput su ubijani i Hrvati, ako su bili politički protivnici.

 

A, kažete nisu bili samo za istrebljivanje, onda je sve uredu, moja greška. Jer problem ja kada isključivo istrebljuješ, ali ako ubiješ još koga sa strane ili pored plinske komore imaš prisilni rad, pa prvo čovjeka izraubaš do nemoći, a tek onda ubiješ, onda nema problema. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Ajar kaže...

- wikipedija = wikipedovina

 Wikipedalina

 

(Ipak smo mi turistička zemlja)

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2021 20:41 (telefon 2).
15 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
danen kaže...

Molim lijepo, što ja to ne percipiram? Ako kažem da su "neke logoraše ubijali" ne znači li to isto što i "istrebljivanje"? Nije mi lako govoriti o ovakvim temama, no treba znati da ni "logori za istrebljivanje" nisu bili samo logori za istrebljivanje nego su u plinske komore slali samo one nesposobne za rad. Primo Levi, talijanski Židov i logoraš, preživio je Auschwitz zato što je bio kemičar, pa je radio u laboratoriju (i hranio se kemikalijama, masnim kiselinama, iz flaša). Grozno je sve to, ali  istina je istina, a istinu treba govoriti kako god nekome neugodna bila. Povijesna zbivanja ne treba uljepšavati, ali ih ni ne činiti gorima nego što su bila. No neki se baš trude da ono što je grozno čine još groznijim. Kao da im nije dosta grozota! Odatle ta perverzija uvećavanja broja žrtava Jasenovca. 

 Ali opet je sve to nebitno, osim klasifickacija zrtava i time se bavi povjesnicari, a to nije zabava ni tragedija za puk.

 

Jer je sama pojava logora u tvorevini koja nije imala legitimitet po nijednoj pravnoj liniji sukcesije - jer i RH kao sukcesijsko pravo drzavljantsva ima rupu izmedju 41-45 pa tek priznaje Zakon iz '46e (kojim se ponistavaju svi zakoni iz 41-45) a priznaje se i skucesija iz Austro-Ugarske, pa cak i Ugovori izmedju Itaije i Jugoslavije oko Trsta i drzavljasntva stanovnika koji su to pravo ostvarili po nacelu lokaliteta u kojem su zivjeli.

 

Znaci - logor, kakav god da je bio je bila okupatroska tvorevina i samim time zlocin. Klasifikacija onda ide u smjeru otegotnih okolnosti, a ne utvrdjivanju cinjenica u smislu antropoloskog istrazivanja npr. polozaja zena u Majanskom Carstvu.

 

Moze se reci da je kapitulacijom Jugoslavije dozvoljeno odcjepljenje, jer su tako nastale mnoge drzave, kao sto se i prizanje (i to cini Ustav RH) da su Hrvati kao narod uvijek imali samosvjesnost i teznju ka suverenitetu, no specificno NDH nikada nije priznata kao ostvaranje tog cilja.

 

danen kaže...

Nije mi lako govoriti o ovakvim temama, no treba znati da ni "logori za istrebljivanje" nisu bili samo logori za istrebljivanje nego su u plinske komore slali samo one nesposobne za rad.

6 milijuna ljudi nesposobnih za rad? Kako se ikome moze nenamjerno potkrasti ovakav jezik?

 

Ono sto ti kulturno mogu dopustiti je da rijec "samo" ovdje ili nosi breme katastrofalne omaske u proracunu, ili breme umanjivanja zlocina.

 

No kako, ako nisi morbidni neonacist mozes u recenici reci "samo one nesposobne za rad".

 

U tome je problem diskusije s tobom. Ovakve recenice ne mogu izletjeti. To ne moze biti dio diskursa, niti je to humano. Rijeci imaju konzekvence i konotacije, a ovdje rijec "samo" ne moze biti dio ikakve civilizirane izjave.

 

danen kaže...

Grozno je sve to, ali  istina je istina, a istinu treba govoriti kako god nekome neugodna bila.

Ali istina cega? Koja istina?

 

Kako poistinititi cinjenicu da se radi o najgorem zlocinu u povijesti razumne civilizacije (arhaicne pokolje necemo uvrstavati)?

 

Kad se dosegne plafon monstruoznosti na sudu, nema povratka na nizi stupanj.

Ako je netko ubio 10 ljudi, pa jednog ubio u najgorim mukama, za sud je nebitno ako je nekoga od zrtava drzao u boljim uvjetima - kaznu poostrava najgori krimen.

danen kaže...

Neki su se logorski čuvari ponašali bolje od logoraša koji su napredovali u logorskoj hijerarhiji.

Ovo je inace jasno dokumentirana i definirana metoda tiranina i psihopata kojom se pokusava subdicirati odredjene zatvorenike kako bi ih izmanipulirali i iskoristili u cinjenje djela kontra ostalih pripadnika te grupe zatvorenika.

 

Ista se moze primjeniti i na cuvare koji pocinju imati prizive savjesti. Nahuska se drugu grupu cuvara i nagradi ih se kad ugasnu nemir.

 

Cudovisno.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv

Ako hoćemo znati sve žrtve Jasenovca onda ćemo brojati kosti, istraživati spiskove, ispitivati sjedoke, gledati dokumentaciju. Ako hoćemo znati kako se živjelo u logorima onda ćemo čitati vjerodostojne izvore, svjedočenja preživjelih logoraša. Pa ćemo u tom čitanju doći do nečega što dosada nismo znali, što nam je izmaklo slušajući jedne te iste priče, jedne te iste stereotipe, crpeći sve svoje znanje iz pet rečenica izgovorenih u dokumentarnom filmu. Zanimljiva je pojedinost da je spomenuti Viktor E. Frankl bio liječnik u logorskoj bolnici, bolnici za logoraše naravno. Tu činjenicu treba dovesti u logičku vezu s drugom činjenicom, naime činjenicom o plinskim komorama. Tako se rade povijesna istraživanja, tako se dolazi do istine, a ne snebivanjem i zgražanjem. Trebam li dokazivati da su mi nacizam i sustav logora moralni odbojni? Ili ćemo se natjecati u tome jesu li odbojniji Vama ili meni? Kako ćemo to dokazati? Pa tako da ćemo izmišljati ono čega nije bilo. Dugo se vukla, i u školi učila, priča kako je Ante Pavelić pokazao talijanskom ambasadoru zdjelu punu očiju iskopanih iz leševa poklanih Srba. U školi smo učili da su časne sestre klale i davile djecu koju su ustaše doveli s Kozare. Onda se vukla priča kako Hitler nije htio čestitati pobjedu američkom pobjedniku na Olimpijskim igrama u Njemačkoj zato što je bio crnac. Isto se to dogodilo s Jasenovcem. Svatko je htio pokazati da su za njega ustaški zločini bili gori nego za drugog, a to nije mogao dokazati drugačije nego pribrojavanjem broja žrtava. I molim, na kraju, je li Franjo Tuđman bio ustaša zato što je napuhani broj jasenačkih žrtava podvrgao sumnji? 

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv

Odvoji istrazivanje o Jasenovcu od teme da li se ista moze izmanipulirati.

 

To su dva odvojena problema.

 

Ja isto tako nemam problema reci da su Etiopski Zidovi bili diksriminirani tijekom useljenja u odnosu na Zidove iz zapadnih zemalja.

Ali kakve to veze ima sa Holokaustom?

 

Jednako tako mogu osuditi i pretenziju nekih Srba da od jasenovackog zlocina rade farsu na kojoj grade konstrukcije u danasnje doba.

 

Ponavljam, odvojeni problemi.

 

Milijun izmisljenih zrtava ne moze ponistiti sve sto je prozivjela masa koja jest bila tamo.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv

Da odgovorim wyxu. Ništa ne eskulpira naciste od povijesne krivnje, no povijesna krivnja ne treba zasjeniti povijesnu istinu. Nalazite opravdanja za Židove koji su surađivali s nacistima? Zašto onda ne opravdavate Nijemce koji su s njima, nacistima surađivali? U Jugoslaviji je bio poznat Dahauški proces u kojem su logoraši osuđeni na smrt zbog suradnje s logorskim vlastima i zločinima nad svojim sunarodnjacima. Znate li kako su Nijemci slali Židove u logore? Ne onako kako se vidi na filmu. Otišli bi u Židovsku općinu (!) i tamo zatražili spisak toliko i toliko ljudi za sljedeći transport. Što ćemo, u teškim situacijama pokazuje se ono najbolje ali i najgore od ljudske prirode. Ovaj nam je nedavni potres živi primjer za to. Dok jedni grade kuću njima sasvim nepoznatom čovjeku, drugi idu po selima i kupuju stoku u bescjenje. Istinu treba govoriti. 

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n

Ovo s odlascima po poisu  je funkcioniralo u Njemačkoj jer su Židovi prije svega kulturološki bili - Nijemci... pa su išli po redu, kak se šika, kad su im rekli...

 

Svinjariju poput naplate Kristalne noći od Židova nećemo spominjati...to je isto njemačka pedantnost...

 

Nijemci, oni nacističko-arijevske provinijencije, tj. "pravi" Nijemci,  su isto tako hladno proračunali koliko se zubnog zlata da izvaditi, koliko se sapuna da napraviti od ljudske masti i čarapa za podmorničare isplesti od ljudske kose...

 

a ti ljudi su završili u logoru samo zbog svojeg svojstva, svojeg židovstva, bez ikakve aktivnog djelovanja (osim ako biti Židov znači da samim tim svojim postojanjem uništavaš nekoga) - i zato je to plansko, hladno, proračunato zatiranje ljudi zbog etniciteta prije svega svinjarija i zločin i nema opravdanja za modus operandi....

Ju je je? Je ju je!
12 godina
odjavljen
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
U što se pretvorila ova tema, a bome i forum 🤦🏿‍♂️
 
3 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Antiseptik kaže...
Tko na rvackoj vikipederuši napiše da je Jasenovac bio konc. logor - biti će strijeljan!

 Gluposti. Evo stranica o logoru od npr 5.1.2019. počinje ovako:

 

Sabirni logor Jasenovac bio je najveći sabirni i radni[1] logor u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, a u stanovitoj mjeri je logor nastavio djelovati i kasnije u SFR Jugoslaviji.[2][3] Sabirni logori osnovani su kao mjesta zatočenja, prisilnog rada i ubojstva velikog broja Srba, Židova, Roma i Hrvata (protivnika ustaškog, a poslije rata i jugoslavenskog komunističkog režima).

 

sabirni=>koncentracioni

sabiranje=>koncentriranje

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
danen kaže...

Nalazite opravdanja za Židove koji su surađivali s nacistima?

 Tko je to rekao?

 

Nalazim jednako razumijevanje u onome tko je u nacistickom zlocinu sudjelovao iz prisile. Nebitno s koje strane.

Ali ovo je opet neposteno svrgnjavanje kolektivne teme na pojedinacne slucajeve.

 

U povijesti postoje trendovi i zakljuci koji se donose nakon vise istrazivanja, i tako se vaze i vrijednost poteza, pokreta i djela.

 

Da je takvih slucajeva bilo vise, moglo bi se govoriti o nekom gradjanskom ratu izmedju Zidova - npr po djelima nekih Zidovskih grupa protiv istocno-njemackih zidova.

 

Ali je li to slucaj? Kako okarakterizirati pretjerano istjerivanje neceha sto ne postoji?

danen kaže...

U Jugoslaviji je bio poznat Dahauški proces u kojem su logoraši osuđeni na smrt zbog suradnje s logorskim vlastima i zločinima nad svojim sunarodnjacima.

Tko je ikada rekao da ne postoje komunisticki zlocini i zlocini strana koje se nazivaju pobjednickim? EIDT - u temi, tj. ja. Negiranje zlocina za vrijeme rezima koji ih je sproveo je utvrdjeno.

 

Ali ovo je whattaboutizam. Siri se tema na sasvim druge, koje jesu cinjenicno povezane, mozda i u nekoj vezi, ali ova logika vuce na to kao da se pokusava naknadnim zlocin opravdati prethodni.

danen kaže...

Ne onako kako se vidi na filmu. Otišli bi u Židovsku općinu (!) i tamo zatražili spisak toliko i toliko ljudi za sljedeći transport. Što ćemo, u teškim situacijama pokazuje se ono najbolje ali i najgore od ljudske prirode.

Mislis na Judenrat? Judenrat je uspostavljen od strane Nacistickog Rezima.

 

Sve si to zabiljezeni i jasno dokumentirani fakti.

 

Ali isto tako, postojali su i pokreti otpora u tim getoima.

Isto tako nemoguce je, u atmosferi linca, protjerivanja i diskriminacije natezati teoriju da je trend bio kolaboracionisticki, a ne uzeti u obzir da je dio ljudstva u takvom stanju pregovarao za bolji tretman.

Za to mogu imati razumijevanja, jer oni nisu kreirali takve uvjete - slicno kako sud moze imati simpatije prema supruzniku/djeci ako su zajedno trpili teror glavnog zlostavljaca u kuci.

 

Izjavama da treba govoriti o istini - implicira se nekoliko teskih konotacija:

1. Da netko brani istinu - sto je apsurd

2. Da je istu tesko pronaci - apsurd

3. Da se ne shvaca kontekst - apsurd

 

Ako ti netko iscupa nokte sa jedne ruke, nebitno je da li je nalakirao nokte i manikiriao drugu ruku.

Takodjer - kolaboracija je jako detaljno istrazen pojam, toliko da je ismijan i u nekim Britanskim serijama na racun Francuza.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2021 22:41 (wyks).
8 godina
offline
Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv

Ne volim kada netko, kao wyks, prikazuje stvari crno-bijelo. Židovi su anđeli, Nijemci su svinje, kao što je u braku (na kraju smo i na to došli!) muškarci nasilnici i krivi za svaku bračnu nesuglasicu. Tako to ne funkcionira u životu. Takve se stvari vide samo na filmu i, još više, u sapunicama. Nacionalsocijalizam kao pokret nije pao s neba, njega nije stvorila urođenja zloća Nijemaca nego Versajski ugovor. Nije ni Holokaust došao preko noći. I progon Židova ima svoju povijest, kako u Njemačkoj tako i u čitavoj Europi. Nikad nisam rekao da su svi Židovi kolaborirali s Nijemcima, ali neki jesu. Nisu ni svi Nijemci bili nacisti. Nisu ni svi ustaše bili antisemiti, to sigurno  nisu bili Ante Pavelić i Slavko Kvaternik koji su bili oženjeni polužidovkama i njegovih 100 ustaša koji su bili Židovi, pa je NDH uvela - valjda jedina u Europi - status "počasnog arijca" (J. Tomasevich, Rat i revolucija u Jugoslaviji 1941-1945. Okupacija i kolaboracija, EPH Liber, Zagreb, 2010., str. 600-601.). Zašto i za njih ne nalazite opravdanja? Zašto i za ustaše ne kažete da su "morali"  po tom pitanju surađivati s nacistima? U svakom žitu ima kukolja i u svakom kukolju žita. Nedavno sam čitao autobiografiju nekog dječaka, ruskog Židova koji je izbjegao pogubljenje zato što je rekao da nije Židov nego Nijemac pa je na kraju prošao svu obuku za nacista. Svi su znali da je Židov - i nitko ga nije htio odati, čak ni njemu nisu dali do znanja da to znaju! (Na kraju, to se lako moglo vidjeti - jer je bio obrezan. Kako to nije, molim, primijetila njegova "odgojiteljica" koja je - implicira se u knjizi - imala s njim spolni odnos?) Svega u životu, i u povijesti ima. Samo se o nekim temama ne smije govoriti. U Poljskoj je zakonom zabranjeno govoriti o poljskoj ulozi u istrebljenju Židova. Svi su Poljaci bili anđeli. To svakako. 

Zato i postoji povijesna znanost koja treba bez ikakvog političkog pritiska ispitati povijesne događaje. Ne da pohvali ili opravda bilo koga nego da dođe do istine, a prije svega da rasvijetli uzroke onoga što se dogodilo. Tako se to radi u znanosti. Ostalo je laprdanje. 

 
4 0 hvala 1
3 godine
neaktivan
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Dead kaže...

Povijest na Wikipediji vapi za istinom.

 

Slike grobišta žrtava iz svibnja '45 iskaču praktički na tjednoj bazi. Svako malo se negdje u Slo ili Hr otkrije nova masovna grobnica. Zločin koji je tada počinjen lako je dokaziv i neosporiv.

 

Nije mi jasno zašto komunistička vlast nikada nije dokumenitrala i javnosti pokazala grobišta Jasenovca u cjelini ili barem većini. Bilo je vremena i resursa. A i volje nije nedostajalo da se sve iz NDH prikaže crno i crnje. Zar to ne bi bio dokaz zločina koji bi i najgorima otvorio oči ili barem zatvorio usta. Zar to ne bi bio dokaz kojom ta ista vlast barem dijelom opravdala zločine koje je počinila '45.
Jedini odgovor koji sam čuo na tu temu je teza koja dolazi s istoka "Tito Hrvat, prikrivao", koja je smiješna ako se zna kakav je bio odnos vlasti prema pripadnicima NDH i kako je NDH prikazivana 45-90.

 

Ne nalazim wiki stranicu "Forenzički nalazi žrtava logora Jasenovac".
Gdje su nestala tijela? Krematorija nije bilo. Da su bacana u Savu došla bi, ako ne do pontonskog mosta kod Gradiške, a onda do Beograda u količini od 100/dan (ili 1000/dan ako se prihvati istočna istina). 100leševa/dan kako plutaju Savom, kroz 4 godine, nije to lako ne zabilježiti, niti je to lako izbrisati iz sjećanja. I tada je bilo svjedoka, zapisa, fotoaparata,... Ako su zakopana, zašto se ne istraži jednom i otkopa i stavi točka na sve ovo.

 

Ovo pitanje nije riješeno i bolno je, bilo da se broj umanjuje ili uvećava.

 
3 1 hvala 0
8 godina
offline
Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv

Zašto nisu to, istražili broj žrtava Jasenovca u SFRJ nisu učinili? Odgovor je jednostavan: zato što ih istina nije zanimala. Za njih je povijest bila jednaka ideologiji, politici. Ako je jednom rečeno da ih je bilo 700 tisuća, onda je nepotrebno, štoviše politički štetno da se taj broj preispituje, a još više da se umanjuje (vidi slučaj dr. Franje Tuđmana). Po svemu sudeći pravi broj žrtava u Jasenovcu bilo je 80 - 100 tisuća (prema Goldsteinovim procjenama), no treba znati da je mnogo hrvatskih Židova stradalo u njemačkim logorima. Nadam se da je nakon gotovo 100 godina nakon tih događaja sazrelo vrijeme da se o njima na hladan, objektivan i nadasve znanstven način piše. 

 

 
2 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
danen kaže...

Odgovor je jednostavan: zato što ih istina nije zanimala. 

 

Prejednostavan je odgovor da ih istina jednostavno nije zanimala. Prikazivanje desetke/stotine tisuća leševa je potencijalni rezultat koji bi išao u korist njihove "istine". Dakle postojao je potencijal, vrijeme i resursi da se takva "istina" istraži. Nije.

 

Stega mi se tu više pitanja otvara nego zatvara, pogotovo ne odgovorom da ih istina nije zanimala. Slažem se da općenito nije, ali ako imaš corpus delicti na domak ruke..., a isti bi vikao u tvoju korist, pa bio bi krajnje glup da ga ne iskopaš. Nisu bili glupi, barem ne toliko.

 

Što se brojeva tiče, svaki ispisani broj je bio najprije u nekom umu. Um je do broja došao temeljem nečega mjerljivog. Puno je podataka koji se bitno razlikuju, a tema je opasna, zapaljiva. Ne vjerujem nikakvoj procjeni, pa bile i usaglašene (mogući confirmation bias), dok ne vidim "to" mjerljivo.

16 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Dead kaže...
Kako stvari stoje broj žrtava je sigurno debelo ispod deset tisuća i to je svejedno strašno, ali istina je takva kakva je.

Kako si došao do te brojke?

 

I na stranu sama brojka, potpuno je svejedno je li bilo deset ili stotinu tisuća ubijenih. NDH je sa svojim konclogorima i samom politikom daleko najveća mrlja u povijesti Hrvata. Tog moramo biti svjesni, koliko god željeli izmijeniti, revidirati, zaboraviti...

 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija na sv

Sva ova tematika prebrojavanja jasenačkih žrtava i politička pozadina toga iscrpljeno je obražena u djelu F. Tuđmana "Bespuća povijesne zbiljnosti. Rasprava o povijesti i filozofiji zlosilja", Nakladni zavod Matice hrvatske, Zagreb, 1990. Sve u knjigama piše - samo ih nitko ne čita (nego se napajaju na wikipedijama i forumima). Ukratko, kako je jednoj političkoj opciji u interesu da umnožava broj žrtava, tako je drugoj u interesu da ih umanjuje. I dok se političke strasti ne smire, nećemo doći do istine. 

 
2 1 hvala 1
14 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Dead kaže...
Mislim da je Goldsteinova procjena nevjerodostojna i višestruko pretjerana. On je ipak bio pripadnik one ideologije i njegovo istraživanje je nikakvo u odnosu na današnja kada postoji more dokaza koji tu brojku smanjuju i to drastično. Nikome nije cilj da logor proglasi hotelom, ali jednom zauvijek se te lažne i prenapuhane brojke moraju izbrisati i takve podatke koji su proistekli iz znanstvenog istraživanja, a ne ideološkog instalirati na hrvatsku wikipediju. Kako stvari stoje broj žrtava je sigurno debelo ispod deset tisuća i to je svejedno strašno, ali istina je takva kakva je.

 a i ti koji su tamo umrli su zapravo trčali okolo s škarama i noževima u ruci pa su se okliznuli...

 

No, Razume, odi do Kaptola, tam se traži tvoja "istina"...

 

svinjarija je okupiti ljude po tome što jesu, a ne što su radili ili planirali raditi...

 

a kako veli stara narodna:

 

čega se pametan srami, budala se time ponosi...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
5 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Dead kaže...
Eto to je tipično razmišljanje onih koji su jednostavno prihvatili ono što su nas učili u jugi i ni makac više.

Juga je samo vrh sante. Ono što se zbivalo znale su i druge države sila osovine i saveznici.

A biranje izmeđi "naučili u jugi" i revizionizma bez pravih osnova - držim se juge, nedvojbeno.

 
2 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Smiješno je to licitiranje brojevima. Postojali su rasni zakoni, postojala je izražena mržnja prema Srbima i oportunizam prema ubijanju Židova i Cigana, postoje svjedočanstva i dokazi o ubijanju djece, žena, staraca, ali nemojmo se baviti strahotom tih činjenica, pričajmo o brojevima.

I naravno, odmah spomenimo partizanska pogubljenja, samo da se maknemo s prave teme.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
8 1 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Wikipedia počinje s provjerom dezinformacija n
Visak kaže...
Smiješno je to licitiranje brojevima.

 

Ne bih rekao smiješno već teško manipulativno, a na istom tragu nastavljaš.

 

a) Grozan zločin, ogroman broj žrtava
b) Od kuda broj, dokazi?
a) Što sad ti o broju, kao da je to bitno

 

Ili je bitno ili nije, ili je broj bitan ili nije. Ako nije, gasimo sve brojeve dok se istina ne sazna, ako nas uopće zanima. Prekinimo svaku licitaciju, ali ne samo onda/za onu za koju nemamo dokaz, a uz broj koji smo ostavili da svijetli do dalnjeg.

 

Slažem se da brojevi varaju. Recimo po meni Pol Potovi, iako su bitno manji od Staljinovih, Maovih i sl., su daleko najgori, ako se gleda srazmjerno postotku i vremenu.

Isto tako brojevi teško da opisuju npr. konclogore i etničko čišćenje, koje je Tito sproveo 1945. i nakon.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice