Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u proizvo

poruka: 34
|
čitano: 9.509
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u proizvo".
15 godina
offline
Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u proizvo

On ulaze kad vidi monopole na popustu. A upravo to se i dogada

 
10 0 hvala 0
14 godina
offline
Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u proizvo

Stvarno nisam stručnjak za ulaganja, unaprijed priznajem, ali si onako laički mislim, nije li možda bolje da je tu lovu uložio u recimo Intel u proširenje proizvodnje čipova, jer ako Kinezi napadnu Tajvan lako bi se moglo dogoditi da srede TSMC, pa bi onda tu Intel mogao preuzeti veći dio proizvodnje i eto ti zarade do neba. Ako sam napisao nešto blesavo, molim budite blagi, ja nisam ekonomist nego tehničar

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
učo kaže...

Stvarno nisam stručnjak za ulaganja, unaprijed priznajem, ali si onako laički mislim, nije li možda bolje da je tu lovu uložio u recimo Intel u proširenje proizvodnje čipova, jer ako Kinezi napadnu Tajvan lako bi se moglo dogoditi da srede TSMC, pa bi onda tu Intel mogao preuzeti veći dio proizvodnje i eto ti zarade do neba. Ako sam napisao nešto blesavo, molim budite blagi, ja nisam ekonomist nego tehničar

Ja mislim da je ovo signal za odvračanje kineza.

Sigurno neće birati sredstva da obrani svoju investiciju, ako dođe do belaja.

Bolje 5 do 12 nego ni jedna poslije 1! :)
2 godine
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
učo kaže...

Stvarno nisam stručnjak za ulaganja, unaprijed priznajem, ali si onako laički mislim, nije li možda bolje da je tu lovu uložio u recimo Intel u proširenje proizvodnje čipova, jer ako Kinezi napadnu Tajvan lako bi se moglo dogoditi da srede TSMC, pa bi onda tu Intel mogao preuzeti veći dio proizvodnje i eto ti zarade do neba. Ako sam napisao nešto blesavo, molim budite blagi, ja nisam ekonomist nego tehničar

 A gle, kod ulaganja u neke kompanije postoji geopolitički rizik koji preuzimaš pri ulaganju.
Neću sada ulazit u to postoji li mogućnost da stvarno Kina ode na Tajvan ali vjeruj mi da su giganti poput Applea, barem trenutno, ovisni o tvrtkama kao što je TSMC, pa u čijim god rukama ta tvrtka bila. Mislim da je pri ovoj kupnji glavni motiv bio taj što TSMC drži oko 90% svjetskog tržišta kad je riječ o najmodernijim generacijama poluvodiča. Svjetska je nestašica poluvodiča to je jedna stvar, a jeftina radna snaga (Tajvan) smanjuje cijene čipova, i ostavlja prostor za ekstra maržu. 

14 godina
offline
Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u proizvo

Ovo zvuci kao jako veliko ulaganje, ali je istina da je on ove godine samo u dividendama dobio 4.1 Mil sta znaci da je samo rasporedio ovogodisnju dobit u nesto novo

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
stirko55 kaže...

Ovo zvuci kao jako veliko ulaganje, ali je istina da je on ove godine samo u dividendama dobio 4.1 Mil sta znaci da je samo rasporedio ovogodisnju dobit u nesto novo

 trebace mu za starih dana

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
"(...) a tajvanska kompanija drži i oko 90% svjetskog tržišta kad je riječ o najmodernijim generacijama poluvodiča."

Definitivno loša stvar, al' nekom to odgovara.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u proizvo

nama koji smo "besparica kid", pa osim pimpeka (a i to kako kad) ili cjepanice u peć i nemamo što uložiti, utjeha je kako će lakše deva kroz iglenu ušicu nego bogataš u kraljevstvo nebesko. nije neka utjeha, iako se pod "iglena ušica" mislilo na tadašnje ulaze u glinene nastambe (devi isti q - neergonomično). ne zna se, dočim, što se mislilo pod "kraljevstvo nebesko" (monarhija?! možda ustavna? koje nebo?).  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2022 11:32 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
silvio3105 kaže...
"(...) a tajvanska kompanija drži i oko 90% svjetskog tržišta kad je riječ o najmodernijim generacijama poluvodiča."

Definitivno loša stvar, al' nekom to odgovara.

 

Upravo to Tajvan drži iznad vode. Jer o čipovima iz Tajvana ovisi i sama Kina. I napad bio napravio sveopće sranje sa opskrbom čipova, svima pa i Kini.

 

Doduše Tajvan jako ulaže u vojnu industriju, pa je pitanje koliko će se rat još odgađati....

 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
Neće se ni dogodit.
16 godina
offline
Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u proizvo

To znači da čovjek ima pouzdane informacije da Kina neće napasti Tajvan.

I`m silicon-based life-form
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
kowach kaže...

To znači da čovjek ima pouzdane informacije da Kina neće napasti Tajvan.

 

Machiavelli je rekao: "Rat se ne može izbjeći. Samo odgoditi".

 

Naravno da ima puno više informacija, nego prosječan čovjek, ali čak i najmanje šanse za nečime mogu predvladati....

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
7 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
silvio3105 kaže...
"(...) a tajvanska kompanija drži i oko 90% svjetskog tržišta kad je riječ o najmodernijim generacijama poluvodiča."

Definitivno loša stvar, al' nekom to odgovara.

Nije loša stvar, nego logična.

7 nm i manji procesi imaju previše problema i preskupi su, prava lova se vrti na 65+ nm (kao i 250+), tko je tu jak taj vlada svijetom poluvodiča.

Čak se i ASML vraća na proizvodnju strojeva za veće procese (i iz manjih vafera), jer je to ono kaj nam zapravo treba.

High end računarstvo je kategorija koja zapravo nije nimalo unosna u odnosu na ogromne serije koje se traže u 65+ procesima.

A uz daljnje jačanje recesije (čijem kraju se ne nadajmo prije 2028.), high end bude još dodatno pao.

Ali svejedno dobra investicija Buffeta.

 

pan y agujas
8 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
Učo:

Intel je do sada radio čipove samo za sebe. Veća je šansa da će oni kupovati od TSMCa nego da će preuzeti njihovo tržište.

sam postupak prebacivanja na drugog dobavljača nije nimalo jednostavan ni brz. To je praktični monopol ako želiš latest and greatest.
Ja rekoh
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
Po meni ide ona - ne stavljat sva jaja u istu košaru.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
TSMC gradi fabrike u SAD. U okolini Phoenixa ako se dobro sjećam
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
Jos bih htio nadodati da TSMC sa Sonyjem rade FAB u Japanu tako da se sire i u slucaju napada na Taiwan postoji neka vrsta mitigacije tog rizika.

Sto se najmodernijih procesa litografije i Kine tice americki proizvodjaci opreme poput Applied Materialsa su u potpunosti prekinuli isporuku Kini dok ASML trenutno ne isporucuje uredjaje najmodernije generacije (dok ih US pritiscu da u potpunosti prekinu isporuku). Kina je daleko od proizvodnje vlastite opreme najmodernije generacije, a bez ASMLa, Japanskih kompanija poput TEL tesko da bi imali pristup high end cipovima iz vlastite proizvodnje u slucaju da napadnu Taiwan.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
stirko55 kaže...

Ovo zvuci kao jako veliko ulaganje, ali je istina da je on ove godine samo u dividendama dobio 4.1 Mil sta znaci da je samo rasporedio ovogodisnju dobit u nesto novo

Upravo tako. Treba znati da ova investicija čini samo 1.39% BH (Buffetovog) portfelja. Govorimo o portfelju čija je vrijednost gotovo 300 milijardi $. i kompaniji čiji je MC gotovo 700 milijardi $.

 

fer-de-lance kaže...
A uz daljnje jačanje recesije (čijem kraju se ne nadajmo prije 2028.), high end bude još dodatno pao.

Pa nije još ni krenula recesija, osim ako ne misliš na Rusiju.  Sve drugo su samo nagađanja, tržišta trenutno pokazuju da su jača od očekivanog.

 

silvio3105 kaže...
Po meni ide ona - ne stavljat sva jaja u istu košaru.

 Pa nije baš da je stavio sva jaja u istu košaru, čovjek se bavi investiranjem duže nego što smo mi na ovoj planeti.

 

 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
Ne govorim za njegova jaja, već globalna. 90% materijala moderne tehnologije dolazi s otočića...
13 godina
offline
Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u proizvo
Gledao sam prije koji mjesec Linusov tour po Intelovoj fab u Izraelu i nije čudo što postoji svega par proizvođača koji diktiraju proizvodnju.
Resursi potrebni za izgradnju su van pameti. Godišnji proračun RH vjerojatno ne bi bio dostatan
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
silvio3105 kaže...
Ne govorim za njegova jaja, već globalna. 90% materijala moderne tehnologije dolazi s otočića...

 Nije baš 90%, prije će biti malo preko 50%, ali da su bitni jesu.

 

https://www.bloomberg.com/news/features/2021-01-25/the-world-is-dangerously-dependent-on-taiwan-for-semiconductors

 

https://productmint.com/tsmc-competitors-alternatives/

 

EU ima ASML koji je jako bitan "igrač" i o kojem TSMC još uvijek ovisi.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
zuper kaže...
Gledao sam prije koji mjesec Linusov tour po Intelovoj fab u Izraelu i nije čudo što postoji svega par proizvođača koji diktiraju proizvodnju.
Resursi potrebni za izgradnju su van pameti. Godišnji proračun RH vjerojatno ne bi bio dostatan

 TSMC će u tri godine završno sa 2023. uložiti 100 milijardi dolara u proizvodnju i proizvodne pogone.

9 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
fer-de-lance kaže...
silvio3105 kaže...
"(...) a tajvanska kompanija drži i oko 90% svjetskog tržišta kad je riječ o najmodernijim generacijama poluvodiča."

Definitivno loša stvar, al' nekom to odgovara.

Nije loša stvar, nego logična.

7 nm i manji procesi imaju previše problema i preskupi su, prava lova se vrti na 65+ nm (kao i 250+), tko je tu jak taj vlada svijetom poluvodiča.

Čak se i ASML vraća na proizvodnju strojeva za veće procese (i iz manjih vafera), jer je to ono kaj nam zapravo treba.

High end računarstvo je kategorija koja zapravo nije nimalo unosna u odnosu na ogromne serije koje se traže u 65+ procesima.

A uz daljnje jačanje recesije (čijem kraju se ne nadajmo prije 2028.), high end bude još dodatno pao.

Ali svejedno dobra investicija Buffeta.

 

 Da je istina sto pricas onda ne bi TSMC bio broj jedan. Imas Global foundaries koji proizvodi do 10nm, pa se opet ne kupa u parama ni blizu.

ASML povecava prozivodnju strojeva za vece procese zbog americkih sankcija Kini, jer im ne daju masine sa najmanjim nm.

 

Svi kapaciteti za najmanje proizvodne procese u TSMCu su popunjeni.

7 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro

Zapravo je točno tako.

Napredni procesi ne donose zaradu.

TSMC i ostali igrači koji su u modernim procesima imaju bezbroj problema: ekstremno skupi strojevi, skupa proizvodnja maski, skupi wafer, znatno složeniji proizvodni proces, mali yield i puno veći troškovi osoblja (puno ih je više) da bi proizvodili puno manje čipova uz puno manju maržu.

Dok ovi koji proizvode u starim procesima imaju jeftini wafer (praktički otpad od proizvodnje ovog za moderne), ROI za strojeve im je odavno prošao, jeftino i nemnogobrojno osoblje, 100% yield, ogromne marže i ogromne količine.

Pa si ti misli tko bolje posluje, ovi koji proizvode malo i uz male marže ili ovi koji proizvode puno i uz velike marže.

A kaj se tiče TSMC pogona u SAD-u, javlja se problem kaj već sad traže uvoz 35000 radnika iz Tajvana, jer kvalificirane radne snage nema u SAD-u, i nikad ju ne budu ni našli jer je to prezahtjevan posao za prelošu plaću, uz striktno usmjerenu karijeru (što nikome nije privlačno), što bi ameri mogli i riješiti udeseterostručivanjem plaća (jer budu program poluvodiča financirali iz vojnog proračuna, koji je najveći "pojedinačni" fond novaca u svijetu).

Ali opet se tu javlja problem: ni na Tajvanu nema radne snage.

Većina ljudi iz TSMC-a, Mediateka itd. je otišla u software development, jer svi tehnološki divovi na Tajvanu plaćaju za junior pozicije više nego što ovi plaćaju za zahtjevan i opasan posao u fabu koji se radi 12 sati dnevno dva dana, pa onda dva dana doma uz dežurstvo.

Pa si ti misli, sjediti doma u fotelji i kuckati kod za veću lovu ili se mentalno i fizički uništiti u fabu za manju lovu...

Nedavni primjer: 50% staffa iz Mediateka je zakapario Google za developerske pozicije, i od kud sad da oni nabave nove radnike, jer mlade generacije ne žele u to?

A ameri nemaju čarobni štapić, pa taman da i plaćaju šesteroznamenkaste plaće mjesečno.

 

A kaj se tiče kolege mzopg-a: o da, recesija je već tu, samo još dva kvartala do neizbježne službene objave.

Prirast porasta BDP-a u cijelom svijetu je negativan nakon kaj se 2021. počeo oporavljati i nema mehanizma da se spasi, realna kupovna moć isto konstantno pada,  a sad slijedi i godina masovnog porasta nezaposlenosti, i dodatnog pada plaća u odnosu na inflaciju.

 

A kaj se same teme tiče: zato i kažem da je dobra Buffetova investicija, jer kad počne kapat lova iz državnog proračuna u fabove, bit će to čisti keš, za razliku od sadašnjeg hoda po rubu isplativosti.

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.11.2022 9:44 (fer-de-lance).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
fer-de-lance kaže...

 

A kaj se tiče kolege mzopg-a: o da, recesija je već tu, samo još dva kvartala do neizbježne službene objave.

Prirast porasta BDP-a u cijelom svijetu je negativan nakon kaj se 2021. počeo oporavljati i nema mehanizma da se spasi, realna kupovna moć isto konstantno pada,  a sad slijedi i godina masovnog porasta nezaposlenosti, i dodatnog pada plaća u odnosu na inflaciju.

Ako pričamo o SADu onda recesije trenutno nema, ali ono što imamo je priča o recesiji međutim rezultati i tržište to trenutno demantiraju.

Zadnji kvartal imamo porast BDPa na godišnjoj razini za +2.6%.

Inflacija se smanjuje, mislim da je zadnje bila 7.7%, pad sa prethodnih 8.2%.

 

Sve sada uvelike ovisi o FEDu i podizanju kamatnih stopa, oni traže balans između inflacije i recesije. Podizanje stopa usporava gospodarstvo, što im je i cilj, ali ako pretjeraju onda možemo dobiti recesiju. Znači sve je i dalje u igri, ali tržište je trenutno dobro, i dalje raste, poslovanja i rezultati kompanija su bolja od očekivanja.

 

Stopa nezaposlenosti je na rekordno niskim razinama. Proizvodnja raste. Deficit radne snage je vidljiv na svakom koraku.

 

Unatoč cijelom tom FUDu koji vlada ljudi i dalje putuju više nego ikad (turizam cvjeta), restorani su puni (unatoč nikad većim cijenama), PS5 se i dalje prodaje kao vruće kifle bez obzira što mu je cijena u trgovinama često i MSRP x 2.

 

EU će vjerojatno proći nešto lošije, ali sve su to još uvijek nagađanja koja ovise o velikom broju faktora koji nisu lako predvidivi i koji se mogu promijeniti preko noći.

 

9 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
fer-de-lance kaže...

Zapravo je točno tako.

Napredni procesi ne donose zaradu.

TSMC i ostali igrači koji su u modernim procesima imaju bezbroj problema: ekstremno skupi strojevi, skupa proizvodnja maski, skupi wafer, znatno složeniji proizvodni proces, mali yield i puno veći troškovi osoblja (puno ih je više) da bi proizvodili puno manje čipova uz puno manju maržu.

Dok ovi koji proizvode u starim procesima imaju jeftini wafer (praktički otpad od proizvodnje ovog za moderne), ROI za strojeve im je odavno prošao, jeftino i nemnogobrojno osoblje, 100% yield, ogromne marže i ogromne količine.

Pa si ti misli tko bolje posluje, ovi koji proizvode malo i uz male marže ili ovi koji proizvode puno i uz velike marže.

A kaj se tiče TSMC pogona u SAD-u, javlja se problem kaj već sad traže uvoz 35000 radnika iz Tajvana, jer kvalificirane radne snage nema u SAD-u, i nikad ju ne budu ni našli jer je to prezahtjevan posao za prelošu plaću, uz striktno usmjerenu karijeru (što nikome nije privlačno), što bi ameri mogli i riješiti udeseterostručivanjem plaća (jer budu program poluvodiča financirali iz vojnog proračuna, koji je najveći "pojedinačni" fond novaca u svijetu).

Ali opet se tu javlja problem: ni na Tajvanu nema radne snage.

Većina ljudi iz TSMC-a, Mediateka itd. je otišla u software development, jer svi tehnološki divovi na Tajvanu plaćaju za junior pozicije više nego što ovi plaćaju za zahtjevan i opasan posao u fabu koji se radi 12 sati dnevno dva dana, pa onda dva dana doma uz dežurstvo.

Pa si ti misli, sjediti doma u fotelji i kuckati kod za veću lovu ili se mentalno i fizički uništiti u fabu za manju lovu...

Nedavni primjer: 50% staffa iz Mediateka je zakapario Google za developerske pozicije, i od kud sad da oni nabave nove radnike, jer mlade generacije ne žele u to?

A ameri nemaju čarobni štapić, pa taman da i plaćaju šesteroznamenkaste plaće mjesečno.

 

A kaj se tiče kolege mzopg-a: o da, recesija je već tu, samo još dva kvartala do neizbježne službene objave.

Prirast porasta BDP-a u cijelom svijetu je negativan nakon kaj se 2021. počeo oporavljati i nema mehanizma da se spasi, realna kupovna moć isto konstantno pada,  a sad slijedi i godina masovnog porasta nezaposlenosti, i dodatnog pada plaća u odnosu na inflaciju.

 

A kaj se same teme tiče: zato i kažem da je dobra Buffetova investicija, jer kad počne kapat lova iz državnog proračuna u fabove, bit će to čisti keš, za razliku od sadašnjeg hoda po rubu isplativosti.

 

 Imas ovdje konkretne brojke, radije nego tvoje osjecaje.

7 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro

I dalje ne kužiš kaj pišem.

TSMC je u toj poziciji samo zato kaj ima jako puno proizvodnje za Apple i AMD, i ovi ostali veći igrači isto imaju donekle pristojne prihode od ovih poznatih imena, ali zapravo ti je prava lova sad a i u budućnosti (znači dobit, a ne prihod) na starijim nodeovima.

A tu je prava nestašica čipova i zbog toga su marže eksplodirale, a pokazalo se da su prerano otpisali strojeve za još starije nodeove.

I u ovoj situaciji TSMC ima prek 20% prihoda od 28 nm+ (a dobit čini još i veći postotak), dok svi ovi ostali zgrču zapravo ogromnu dobit u odnosu na prihode (velika marža) na račun starijih nodeova, i da nisu prije vremena odbacili stare strojeve sad bi zgrtali toliku lovu da bi TSMC bio nitko i ništa.

Zato se sad i vrši toliki pritisak na ASML da vrati stare strojeve u proizvodnju, jer toga kronično fali, a ne zato (kao što ti misliš) jer su ameri nametnuli neke "sankcije" nekome.

 

BTW, ovo je zapravo idealna prilika da se u igru vrate i Canon i Nikon (i tko je još bio u igri), ukoliko još imaju ambicije u tom području.

 

EDIT: vide to i u TSMC-u, planiraju još dodatno proširiti proizvodnju u 28 nm nodeu: https://www.anandtech.com/show/17470/tsmc-to-customers-time-to-stop-using-older-nodes-move-to-28nm

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.11.2022 21:08 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
Fer-de-lance:

To što TSMC radi je prebacivanje iz starijih procesa u 28nm klasu i direktno pobija tvoju tezu. Samo Apple im donosi više prihoda (u jednoj vodećoj tehnologiji) nego svi kupci svih starijih procesa zajedno.

Daleko od toga da nema love ili potrebe za jednostavnijim čipovima ali kad bi lova bila samo u staroj tehnologiji, nitko ne bi gradio ništa novo a znamo da nije tako.
Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro

Ne, pokušavaju natjerati kupce koji su na nodeovima prije 28 da prebace na 28 čipove (tak da svedu proizvodnju na manje različitih procesa) , dok one starije koji su 220 nm+ ne mogu dirati jer to ne bi imalo smisla ekonomski.

A većina jednostavnijih IC-ova koji i jesu brojčano najtraženija roba je u 220+ procesu (koji i tehnološki nije baš lako prebaciti u 28 nm jer to traži potpuni redizajn svakog čipa - nemoguće).

A budući da se stvari kreću prema IoT i elektrifikaciji auta, to bude u bliskoj budućnosti značilo potražnju za takvom čipovima i nekoliko milijuna puta veću nego sad, a budući da su to čipovi kod kojih se cilja na čim manju cijenu onda možeš lijepo pretpostaviti da praktički 99% dobiti svima budu činili zapravo stari nodeovi (zamisli da netko katalog od par desetaka milijuna različitih čipova prebaci u novi proces, gdje samo maska za jednu seriju čipova košta par desetaka milijuna dolara - toliko novca ne postoji na cijelom planetu).

 

I primjeti da si i sam dobro rekao: Apple im donosi više prihoda, ali od tih ogromnih prihoda je marža mala, pa i dobit, dok UMC npr. s prek 80% starih nodeova vjerovatno na 1/5 prihoda TSMC-ovih novih nodeova generira istu dobit.

Jer na novim nodeovima oni zapravo proizvode čipove sa svega par posto marže, a zamisli kaj tek slijedi kad počne prelazak na 3 nm, gdje će troškovi opet rasti znatno (a nakon toga je kraj klasičnog računarstva).

 

Ukratko: malo me čudi da ljudi toliko brkaju prihode i dobit, i još više me čudi da se ljudi čhde ogromnim cijenama modernih čipova misleći da je to zavjera masona dok zapravo dobivaju te iste uz najmanju maržu proizvođača ikada.

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.11.2022 5:16 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Warren Buffett uložio 4 milijarde dolara u pro
Fee-de-lance:

Nekaj si zamijenio. UMC q2 profit 700-800 milijuna, TSMC 10 puta više, 8 milijardi. Gross margin im je isti, oko 45%.
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice