Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

poruka: 89
|
čitano: 10.583
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el".
10 godina
protjeran
offline
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

A po kojim to biciklističkim stazame bi se oni trebali voziti.Koji gradovi ih imaju 100% izgrađene.

Bilo bi jednostavnije staviti da moraju platiti osiguranje te ako naprave štetu ili ozljede osiguranje plaća a onda vlasnike(vozače) terete prekršajno i financijski.

Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
Anka mrak paprikaš
Ko drugom jamu kopa trećom šlajdra!
Moj PC  
18 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
McFly, koliko se sjecam ni bicikliyti ne placaju osiguranje, a dakeko su opasniji, a da ne govorim o bahatosti i ne poznavanji i namjernom ignoriranju propisa.
16 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
Je, svako malo u crnoj kronici čitamo: agresivni biciklist ubio dvoje na semaforu, uletio u suprotni smjer na autoputu i frontalno se sudario s obitelji turista iz Češke, velikom brzinom uletio na pumpu da napumpa gume i pregazio grupu osnovnoškolaca, kupio nabrijani bicikl, ali nema za gume pa je odveo u smrt prijatelje nakon večernjeg izlaska...
13 godina
online
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

Nije problem do električnih romobila i bicikla nego je problem u onima koji voze. Ima normalnih, a ima i budala kao i kod biciklista.

 
11 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
Broj mrtvih na el.romobilu je manji od broja ljudi koji su poginili spustajuci se niz stepenice.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

Zivim u Oslu i ovdje je grad pun tih elektricnih romobila. Iako imaju puno bolju infrastrukturu za bicikliste u usporedbi sa Zagrebom, vecina ljudi i dalje vozi elektricni romobil po plocniku, i da budem iskren, ne stvaraju ama bas nikakve probleme.

Moj PC  
18 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el
Po kojem to zakonu se električni romobili smiju kretati nogostupom?
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
Mar, usporedba ti je... Neki dan su frajera nasli kako vozi bicikl sa cca 3promila.. I ne nece on nikog ubiti, al ce pasti idiot meni pod auto a ja cu morati odgovarati kao za covjeka, stupido.
12 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
MrBlc kaže...
Po kojem to zakonu se električni romobili smiju kretati nogostupom?

 Zakoni ne govore što se smije nego što se ne smije. Ova tema je već bila i dobili smo očitovanje MUP-a po kojem se električni romobili smatraju jednakima običnim romobilima tako da se smiju kretati nogostupom a ne smiju kolnikom.

16 godina
online
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
MrBlc kaže...
Po kojem to zakonu se električni romobili smiju kretati nogostupom?

 Pitaj Ustavni sud :)

Imam i ja revolut pozivnice s novcima i besplatnom dostavom, pa slobodno se javite. | Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
13 godina
neaktivan
offline
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

Rješenje je vrlo jednostavno, logično i pragmatično. Sva se vozila, uključivši i teretne kamione, smiju kretati po nogostupu, ali samo brzinom kojom se kreću pješaci.

 
3 3 hvala 0
16 godina
offline
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

ajmo malo offtopic :)

 

Izgleda da za vrijeme predsjedanja Hrvatske EU Spotify možda navrati

 

 

 

 

HDS ZAMP je danas objavio kako su potpisom ugovora sa Spotifyjem o izravnom licenciranju prava za katalog hrvatskih autora "stvoreni preduvjeti za dolazak Spotifyja na hrvatsko tržište"...

srijeda, 10. listopada 2018

https://www.bug.hr/zabava/spotify-izgleda-uskoro-sluzbeno-stize-u-hrvatsku-6222

 
0 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
Imaš link na presudu? Čitao sam i ja po novinama o navodnoj odluci ustavnog suda, ali nikakvu službenu objavu nisam našao ni u trenutku kada su se novinari raspisali o tome ni par mjeseci kasnije kad je tema ponovno bila aktualna (dolaskom toplijeg vremena i porastom broja romobila u prometu).

Ustavni sud svoje odluke objavljuje na web stranici, a one koje se tiču zakonodavnih okvira svakako moraju biti objavljene.

Također, ustavni sud ne može romobile proglasiti pješacima, već može naložiti promjenu zakona, ukinuti odredbu ili reaktivirati prethodnu verziju iste.

Da je naložio promjenu zakona, onda bi zakonodavac bio dužan to i napraviti, a ne bi mogao još odbiti prijedlog oporbe da to napravi jer je odluka suda obvezujuća.

Odredbu me može ukinuti jer romobile zahvaća temeljna odredba zakona koja definira što su motorna vozila.

Ono što može napraviti je vratiti odredbu o pomoćnim pješačkim sredstvima, međutim, vraćanje te odredbe u nepromijenjenom obliku u trenutni zakon bi predstavljalo nekonzistenciju, ali i diskriminaciju prema biciklistima, a pogotovo prema vozačima električnih bicikala.

Dakle, najizglednije rješenje je da ustavni sud naloži doradu zakona, ali to se nije još dogodilo.

Zašto novinari onda pišu da jest? Najvjerojatnije objašnjenje je da je netko prihvaćanje tužbe protumačio kao prihvaćanje prijedloga iz tužbe, a ostali su po inerciji i u skladu s (ne)kvalitetom dnevnog tiska prepisali bez provjere činjenica.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
BlueMax kaže...

 Zakoni ne govore što se smije nego što se ne smije. Ova tema je već bila i dobili smo očitovanje MUP-a po kojem se električni romobili smatraju jednakima običnim romobilima tako da se smiju kretati nogostupom a ne smiju kolnikom.

MUP nije nadležan za tumačenje zakona i to očitovanje nema nikakvu pravnu sigurnost. Da sutra MUP kaže "pogriješili smo, ipak nije tako" i počne pisati kazne, na to njihovo očitovanje se ne možeš pozvati, eventualno ih možeš prozvati za moralnu odgovornost.

 

Isto tako, u slučaju nesreće, kad stvar po službenoj dužnosti dođe na sud ili u slučaju privatne tužbe, očitovanje MUP-a pada u vodu i bitno je jedino što sud presudi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj

Sve što si napisao je u skladu sa zakonodavim okvirom, ali sjedi na bajk ili romobil što već imaš  i chillaj malo.

16 godina
online
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
MrBlc kaže...
Dakle, najizglednije rješenje je da ustavni sud naloži doradu zakona, ali to se nije još dogodilo.

Upravo tako. I pričekati ćemo dok se zakon ne izmjeni sukladno odluci, ili nečemu drugome. Bitno je da se do izmjene zakona odluke koje nisu suglasne s Ustavom jednostavno ne provode, ili provode kako bi trebale biti provedene a ne kako su napisane. Imaš gomilu primjera odluka ustavnog suda koji upravo to kaže:

 

Zbog toga - osobito u odnosu na osporenu presudu Visokog upravnog suda - Ustavni sud podsjeća da je člankom 115. stavkom 3. Ustava propisano:"Članak 115.(...)Sudovi  sude  na  temelju Ustava,  zakona,  međunarodnih  ugovora  i  drugih  važećih izvora prava."

 

Ako se dobro sjećam, mislim da je vezano s izbacivanjem definicije pomoćnih pješačkih pomagala iz zakona. Ali, možda i nije :)

 

 

MrBlc kaže...
Zašto novinari onda pišu da jest? Najvjerojatnije objašnjenje je da je netko prihvaćanje tužbe protumačio kao prihvaćanje prijedloga iz tužbe, a ostali su po inerciji i u skladu s (ne)kvalitetom dnevnog tiska prepisali bez provjere činjenica.

 S obzirom da se na odluku Ustavnog suda referencira upravo i spomenuti prijedlog GLAS-a, i to na prvoj stranici prijedloga (jesi pročitao prijedlog?), čini se da nije ništa izmišljeno odnosno neprovjereno.

Imam i ja revolut pozivnice s novcima i besplatnom dostavom, pa slobodno se javite. | Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
12 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
MrBlc kaže...
Imaš link na presudu? Čitao sam i ja po novinama o navodnoj odluci ustavnog suda, ali nikakvu službenu objavu nisam našao ni u trenutku kada su se novinari raspisali o tome ni par mjeseci kasnije kad je tema ponovno bila aktualna (dolaskom toplijeg vremena i porastom broja romobila u prometu).

Ustavni sud svoje odluke objavljuje na web stranici, a one koje se tiču zakonodavnih okvira svakako moraju biti objavljene.

Također, ustavni sud ne može romobile proglasiti pješacima, već može naložiti promjenu zakona, ukinuti odredbu ili reaktivirati prethodnu verziju iste.

Da je naložio promjenu zakona, onda bi zakonodavac bio dužan to i napraviti, a ne bi mogao još odbiti prijedlog oporbe da to napravi jer je odluka suda obvezujuća.

Odredbu me može ukinuti jer romobile zahvaća temeljna odredba zakona koja definira što su motorna vozila.

Ono što može napraviti je vratiti odredbu o pomoćnim pješačkim sredstvima, međutim, vraćanje te odredbe u nepromijenjenom obliku u trenutni zakon bi predstavljalo nekonzistenciju, ali i diskriminaciju prema biciklistima, a pogotovo prema vozačima električnih bicikala.

Dakle, najizglednije rješenje je da ustavni sud naloži doradu zakona, ali to se nije još dogodilo.

Zašto novinari onda pišu da jest? Najvjerojatnije objašnjenje je da je netko prihvaćanje tužbe protumačio kao prihvaćanje prijedloga iz tužbe, a ostali su po inerciji i u skladu s (ne)kvalitetom dnevnog tiska prepisali bez provjere činjenica.

 Mišljenje resornog ministarstva je službeni dokument. Iako se naziva "mišljenje" u biti je to službeno tumačenje zakona koje je pravno važeće. Npr. nedavno sam zbog razlike u tumačenju zakona mene i ureda za urbanizam tražio mišljenje Ministarstva graditeljstva o razlici između balkona i lođe o čemu je ovisio projekt. Mišljenje je stiglo i po njemu se i ja i urbanizam moramo ravnati. Bug je tražio mišljenje ministarstva o električnim romobilima i dobio ga. I to je to, kraj priče. 

16 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
Nije problem bicikla ili biciklist u tom slučaju nego alkohol i neodgovorno ponašanje. Isto tako ti može pasti pod auto dok alkoholiziran šeta okolo samo što pješaci, biciklisti, ljudi na rolama, romobilisti, šetači na štucnama i pantomimičari uzrokuju 0.1% prometnih s težim ili smrtnim posljedicama, dok vozači automobila i motora uzrokuju drugih 99.9%.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
A koji to važeći izvor prava svrstava romobile u pješake i poništava odredbu trenutno važećeg zakona koji definicijom motornog vozila (elektro)motorne romobile svrstava u motorna vozila? Sud može neprovoditi neke odluke isključivo ako postoji odredba većeg ranga na koju se može pozvati.

Što se tiče prijedloga GLAS-a, imaš link? Da li je naveden broj odluke? Da li se radi o presudi ili odluci o prihvaćanju? Činjenica da je ustavni sud nešto prihvatio na razmatranje ne prejudicira da će i prihvatiti prijedlog koji je prihvatio na razmatranje. Već samo prihvaćanje na razmatranje je dobar indikator za doradu zakona, ali ne predstavlja argument za neprovođenje zakona ako ne postoji odredba na koju se sud za to neprovođenje može pozvati.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
Mišljenje ministarstva nije obvezujuće, a da ima zakonodavnu snagu to bi kršilo trodiobu vlasti jer se time zaobilazi zakonodavna vlast.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

kak to u nas ide, ta pomodna budalaština će nestati s cesata (kvarovi, dotrajalost, cijene novih ...) dok se pozicija dogovori s opozicijom, ma tko bio na bilo kojoj od strana. već ih je bitno manje nego u početku histerije te pomame a ni oni neće dovijeka. i kad im više traga ne bude, donijet će nekakv zakon prepun rupa i kvaka na koji će se predlagati i odbijati amandmani do pred kraj svijeta (uz povjerenstva, agencije, vještačenja, bla) a kad se već svi sa zemlje rastepu po galaksiji, eto regulative o romobilima u rvackoj. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

Haha, ajde gdje svi tu i mali Mujo. Vidjela zaba da se konj potkiva pa i ona htjela potkove.

 

 

Koliko je tocno ljudi u hrvatskoj pretrpjelo fizicke ili psihicke ozljede zbog objesnih vozaca ... romobila?

Dajte prekinite, daj boze da bude sve manje auta a sve vise romobila i slicnih prometala. Nikad nikome romobilci nisu nastetili, mozda sami sebi jer je onak smijesno ih vidjeti na toj daski i s glupom kacigom, a i sigurno su se ulijenili. Bolje je setati se, uvijek, bilo kad.

 

 

Moj PC  
5 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
Trenutno nije bilo nesreća (barem ne koliko javnost zna), pa je najbolje zabiti glavu u pijesak i pustiti divlji zapad, da ne bismo slučajno djelovali preventivno, pa kad netko nastrada, onda će biti u stilu Vojka V - kako to? Kako to?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

Kvaliteta zraka u Zagrebu je očajna. Centar i širi centar su prakički kroz čitav dan zakrčeni automobilima. 

 

Rješenje je jednostavno. Ograničiti kretanje ICE vozila, pogotovo u području centra, te izgraditi PRAVE biciklističke staze koje će biti SUKLADNE važećem Praviliku o biciklističkoj infrastrukturi (NN 28/16). 

 

Na takvim kontinuiranim, adekvatno širokim i neisprekidanim stazama treba dozvoliti i vožnju s romobilima i srodnim prijevoznim sredstvima.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.3.2020 0:55 (nkdz).
Moj PC  
6 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

Necu se nikada voziti po cesti:romobilom,biciklom. 

Tako necu nikada voziti elektricno navedeno. 

Debilizam.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
BlueMax kaže...
MrBlc kaže...
Po kojem to zakonu se električni romobili smiju kretati nogostupom?

 Zakoni ne govore što se smije nego što se ne smije. Ova tema je već bila i dobili smo očitovanje MUP-a po kojem se električni romobili smatraju jednakima običnim romobilima tako da se smiju kretati nogostupom a ne smiju kolnikom.

 Pa nekako je logicno da se romobilom vozis po nogostupu, kad je guzva, stanes i prosetas ili usporis na brzinu pjesaka... a ako nema nikoga stvarno ne vidim razlog da nebi vozio recimo brzinom cca trcanja ili koliko uvjeti dozvoljavaju kad nema nikoga oko tebe... 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
Gdje je logika u tome da se motornim vozilom voziš po nogostupu, dok je ostovremeno biciklima određeno da ako nema staze moraju voziti po kolniku?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranj
bus kaže...
BlueMax kaže...
MrBlc kaže...
Po kojem to zakonu se električni romobili smiju kretati nogostupom?

 Zakoni ne govore što se smije nego što se ne smije. Ova tema je već bila i dobili smo očitovanje MUP-a po kojem se električni romobili smatraju jednakima običnim romobilima tako da se smiju kretati nogostupom a ne smiju kolnikom.

 Pa nekako je logicno da se romobilom vozis po nogostupu, kad je guzva, stanes i prosetas ili usporis na brzinu pjesaka... a ako nema nikoga stvarno ne vidim razlog da nebi vozio recimo brzinom cca trcanja ili koliko uvjeti dozvoljavaju kad nema nikoga oko tebe... 

 Stvar je u tome da romobilci voze po nogostupu kad nema pješaka tako da ne očekuju pješaka , nego reagiraju tek kad se pješak pojavi. Ako regiraju nedovoljno brzo, romobilci imaju kacigu. Šta imaju pješaci?

Pješak neće pasti s nebesa, ali može izaći iz haustora, a neki se čak i okupljaju u grupice, stoje i pričaju na pločniku, pri tome možda mašu rukama. Ako je osoba iz te grupice (to mogu biti i samo dva čovjeka) leđima okrenuta prema nadolazećem romobilistu, i iz nekog razloga odluči napraviti korak lijevo-desno, a ljudi to čine češće nego što misliš, eto mogućeg belaja. Problem je da romobilisti očekuju dà se mogu pravocrtno kretati većom brzinom nego što je brzina hoda (5 km/h), jer inače čemu romobil uopće. U zadnje vrijeme često zateknem samu sebe kako korak prije ugla stanem i izvirim da pogledam da li stiže neki na romobilu prije nego nastavim dalje.  

 

Po meni romobili nisu ni za cestu ni za pločnik  imaju možda ograničenu primjenu u nekim situacijama, npr ogromna skladišta i slične zgrade, ali na cesti/pločniku ne. To naravno ograničava marketing da se razbaca ko gnojivo po njivi...

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.3.2020 7:45 (telefon 2).
13 godina
online
Vlada RH odbila prijedlog oporbe za reguliranje el

Je ne vjerujem koji ste problem napravili od ničega, romobili i bicikli su ograničeni na 20-25 km. Ljudi se na biciklima vozi brže, neki i duplo od toga. Što je sljedeće stavljat ćemo graničnik brzine na bicikle.

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice